2022 IHSA baseball state tournament schedule, scores, pairings
Here are the Illinois High School Association scores and pairings for the 2022 baseball state tournament, which culminates on June 3-4 with the Class 1A and 2A state finals at Dozer Park in Peoria and June 10-11 with the 3A and 4A finals at Duly Health & Care Field in Joliet.
IHSA baseball playoffs 2022: What to know about the Class 1A and 2A state finals
Class 3A state finals
At Duly Health & Care Field, Joliet
Friday, June 10
Chatham Glenwood 2, Washington 1
STORY: Washington baseball lost at state, but a senior's toughness still inspires
LaGrange Park Nazareth 16, Crystal Lake South 3
Saturday, June 11
Third — Washington 2, Crystal Lake South 1
STORY: 'A generational team': Why Washington's run to the state finals was so special
Title — LaGrange Park Nazareth 5, Chatham Glenwood 1
Class 3A supersectionals
Monday, June 6
At Geneseo — Washington 8, Sycamore 4
STORY: How a childhood bond helped Washington earn another trip to IHSA baseball state finals
At Decatur (Millikin) — Chatham Glenwood 3, Troy Triad 0
At Schaumburg (Wintrust Field) — Crystal Lake South 8, Oak Park Fenwick 6 (6 inn.)
At Crestwood — LaGrange Park Nazareth 10, Chicago St. Ignatius College Prep 7
Class 4A state finals
At Duly Health & Care Field, Joliet
Friday, June 10
Edwardsville 7, Chicago Brother Rice 4
Mundelein 12, McHenry 0
Saturday, June 11
Third — Chicago Brother Rice 14, McHenry 4, 5 inn.
Title — Edwardsville 4, Mundelein 3
Class 4A supersectionals
Tuesday, June 7
At Crestwood — Chicago Brother Rice 5, New Lenox Lincoln-Way West 1
At Geneva (Nortwestern Medical Field) — McHenry 2, Elmhurst York 1 (11 inn.)
At Schaumburg (Wintrust) — Mundelein 2, Glenview Glenbrook South 1
Monday, June 6
At Bloomington (Illinois Wesleyan) — Edwardsville 3, Plainfield North 2
Class 1A state finals
At Dozer Park, Peoria
June 3 semifinals
Mount Sterling Brown County 2, Ottawa Marquette 1
Louisville North Clay/Clay City 15, LeRoy 2 (5 inn.)
June 4 finals
Third — Marquette 12, LeRoy 0 (5 inn.)
Title — North Clay 12, Brown County 4
Who's going to win? Predicting the Class 1A and 2A Illinois state finals
Class 1A supersectionals
Monday, May 30
At Springfield (Lincoln Land) — Mount Sterling Brown County 4, Carollton 3
At Rockford (Rivets Stadium) — Ottawa Marquette 12, Sterling Newman 1 (5 inn.)
At Carbondale (Southern Illinois) — Louisville North Clay/Clay City 8, Steeleville 3
at Bloomington (Illinois Wesleyan) — LeRoy 2, Champaign St. Thomas More 1
Class 2A state finals
At Dozer Park, Peoria
June 3 semifinals
Richmond-Burton 2, Maroa-Forsyth 1
Joliet Catholic 4, Columbia 1
June 4 finals
Third — Columbia 4, Maroa-Forsyth 1
Title — Joliet Catholic 12, Richmond-Burton 3
Class 2A supersectionals
Monday, May 30
At Rockford (Rivets Stadium) — Richmond-Burton 10, Elmhurst Timothy Christian 0
At Springfield (Lincoln Land) — Maroa-Forsyth 4, Monticello 3 (8 inn.)
At Geneseo — Joliet Catholic 10, Brimfield/Elmwood 5 (5 inn.)
At Carbondale (Southern Illinois) — Columbia 15, Freeburg 8
Class 3A Peoria-area playoff scores
LaSalle-Peru Regional
Wednesday, May 25
Morris 8, LaSalle-Peru 2
Rock Island 3, Ottawa 1
Saturday, May 28
Title — Rock Island 3, Morris 0
Morton Regional
Monday, May 23
Limestone 16, Peoria High 1
Wednesday, May 25
Morton 11, Limestone 7
Friday, May 27
East Peoria 10, Lincoln 9 (8 inn.)
Saturday, May 28
Title — Morton 14, East Peoria 4, 5 inn.
Metamora Regional
Wednesday, May 25
Washington 14, Notre Dame 0
Richwoods 5, Metamora 0
Saturday, May 28
Title — Washington 11, Richwoods 1
Galesburg Regional
Monday, May 23
Galesburg 7, Dunlap 3
Friday, May 27
Galesburg 13, Kankakee 9
Streator 10, Geneseo 6
Saturday, May 28
Title — Galesburg 10, Streator 0, 5 inn.
Washington Sectional
Wednesday, June 1
Morton 15, Rock Island 1
Washington 3, Galesburg 2
Saturday, June 4
Title — Washington 10, Morton 5
STORY: Washington rallies past rival Morton to win Class 3A baseball sectional
Class 1A Peoria-area playoff scores
Monmouth United Regional
Monday, May 16
Biggsville West Central 11, West Prairie 1
Wednesday, May 18
Monmouth United 10, Biggsville West Central 0
Thursday, May 19
North Fulton 7, Augusta Southeastern 5
Monday, May 23
Title — Monmouth United 9, North Fulton 3
Havana Regional
Monday, May 16
Lewistown 6, South Fulton 1
Havana 11, Illini Central Co-oo 0
Wednesday, May 18
Lewistown 7, Abingdon-Avon 6
Thursday, May 19
Bushnell-Prairie City 6, Havana 5
Friday, May 20
Title — Lewistown 4, Bushnell-Prairie City 1
Jacksonville Routt Sectional
Wednesday, May 25
Concord Triopia 5, Monmouth United 3, 5 inn.
Thursday, May 26
Mount Sterling Brown County 5 Lewistown 4
Saturday, May 28
Title — Mount Sterling Brown County 11, Concord Triopia 1
Somonauk Regional
Monday, May 16
Shabbona Indian Creek 4, Hinckley-Big Rock 1
Yorkville Christian 7, Leland 0, forfeit
Wednesday, May 18
Putnam County 4, Shabbona Indian Creek 1
Thursday, May 19
Yorkville Christian 3, Somonauk 0
Monday, May 23
Title — Putnam County 13, Yorkville Christian 3
Ottawa Marquette Regional
Monday, May 16
St. Bede 15, Earlville 0
Wednesday, May 18
Ottawa Marquette 6, St. Bede 5
Thursday, May 19
Newark 4, Serena 0
Monday, May 23
Title — Ottawa Marquette 3, Newark 2
Elgin Harvest Christian Sectional
Wednesday, May 25
Ottawa Marquette 4, Chicago Hope Academy 3
Thursday, May 26
Putnam County 2, Elgin Harvest Christian 1
Saturday, May 28
Title — Ottawa Marquette 4, Putnam County 1
Delavan Regional
Monday, May 16
Bloomington Cornerstone Christian Academy Co-op 20, Hartsburg-Emden 4
Wednesday, May 18
Delavan 15, Bloomington Cornerstone Christian Academy Co-op 3
Thursday, May 19
Heyworth 13, Gardner-South Wilmington 1
Monday, May 23
Title — Delavan 6, Heyworth 1
Roanoke-Benson Regional
Monday, May 16
Lexington 5, Streator Woodland Co-op 3
Dwight 10, Colfax Ridgeview 9
Wednesday, May 18
LeRoy 13, Lexington 3
Thursday, May 19
Roanoke-Benson Co-op 12, Dwight 3
Monday, May 23
Title — LeRoy 3, Roanoke-Benson Co-op 0
Princeville Regional
Monday, May 16
Williamsfield Co-op 15, Princeville 5, 6 inn.
Wednesday, May 18
Williamsfield Co-op 4, Peoria Christian 2
Thursday, May 19
Illini Bluffs 13, Midland 3
Monday, May 23
Title — Illini Bluffs 8, Williamsfield Co-op 6
Kewanee Wethersfield Regional
Monday, May 16
(10) Stark County 7, Woodhull AlWood Co-op 3
Wethersfield Co-op 11, Galva 1, 6 inn.
Wednesday, May 18
Henry 11, Stark County 1
Thursday, May 19
Wethersfield Co-op 6, Peoria Heights 1
Monday, May 23
Title — Henry 4, Wethersfield Co-op 0
Bloomington Illinois Wesleyan Sectional
Wednesday, May 25
Delavan 8, Henry 1
Thursday, May 26
LeRoy 5, Illini Bluffs 3
Saturday, May 28
Title — LeRoy 3, Delavan 2
Class 2A Peoria-area playoff scores
Stanford Regional
Monday, May 16
Downs Tri-Valley 17, Bloomington Central Catholic 14
Olympia 3, Clinton 2
Wednesday, May 18
Tremont 16, Downs Tri-Valley 1
Thursday, May 19
Pontiac 14, Olympia 1
Monday, May 23
Title — Pontiac 9, Tremont 1
Eureka Regional
Monday, May 16
Deer Creek-Mackinaw 17, Fieldcrest 11
Wednesday, May 18
Eureka 15, Deer Creek-Mackinaw 0
Thursday, May 19
El Paso-Gridley 9, Fairbury Prairie Central 5
Monday, May 23
Title — Eureka 9, El Paso-Gridley 1
Quincy Notre Dame Regional
Monday, May 16
Athens 16, Petersburg PORTA Co-op 13
Pleasant Plains 16, Rushville-Industry 6
Wednesday, May 18
Quincy Notre Dame 13, Athens 3
Beardstown 6, Pleasant Plains 4
Monday, May 23
Title — Quincy Notre Dame 6, Beardstown 2
Decatur (Millikin) Sectional
Wednesday, May 25
St. Joseph-Ogden 4, Pontiac 3
Thursday, May 26
Monticello 4, Eureka 2
Saturday, May 28
Title — Monticello 7, St. Joseph-Ogden 1
Macomb Regional
Monday, May 16
Monmouth-Roseville 2, Illini West 1
Wednesday, May 18
Illinois Valley Central 6, Monmouth-Roseville 0
Macomb 5, Canton 4
Friday, May 20
Title — Illinois Valley Central 6, Macomb 3
Sherrard Regional
Monday, May 16
Taylor Ridge Rockridge 6, Aledo Mercer County 5
Sherrard 4, Rock Island Alleman 2
Wednesday, May 18
Orion 4, Taylor Ridge Rockridge 1
Sherrard 7, Kewanee 0
Monday, May 23
Title — Sherrard 15, Orion 7
Princeton Regional
Monday, May 16
Prophetstown Co-op 11, Princeton 8
Wednesday, May 18
Prophetstown Co-op 7, Hall 5
Thursday, May 19
Bureau Valley 5, Port Byron Riverdale 4
Monday, May 23
Title — Prophetstown Co-op 5, (5) Bureau Valley 2
Brimfield Regional
Monday, May 16
Farmington 8, Knoxville 6
Wednesday, May 18
Brimfield/Elmwood 6, Farmington 1
Thursday, May 19
Midwest Central 2, Hamilton 1
Saturday, May 21
Title — Brimfield/Elmwood 10, Midwest Central 5
Knoxville Sectional
Thursday, May 26
Sherrard 11, Illinois Valley Central 5
Friday, May 27
Brimfield/Elmwood 10, Prophetstown Co-op 1
Saturday, May 28
Title — Brimfield/Elmwood 6, Sherrard 3
CLASS 4A
Moline Regional
Friday, May 27
Moline 6, Pekin 2
Plainfield Central 3, East Moline 0
Saturday, May 28
Title — (2) Moline 10, Plainfield Central 9
This article originally appeared on Journal Star: IHSA baseball playoffs 2022: Bracket for state tournament