‘Abbott Elementary’ garners most Critics Choice Awards nominations

The popular sitcom earned six nods in the TV category, including Best Comedy Series.

The Critics Choice Association (CCA) has officially announced television nominees for the “28th Annual Critics Awards” and Quinta Brunson’s hit sitcom, “Abbott Elementary,” has garnered the most nods.

The series, which has taken the comedy world by storm since its debut, leads with six nominations, including one of the most coveted prizes of the night, Best Comedy Series. It also nabbed nominations for Best Actress in a Comedy Series (Brunson), Best Supporting Actor in a Comedy Series (Chris Perfetti and Tyler James Williams) and Best Supporting Actress in a Comedy Series (Janelle James and Sheryl Lee Ralph).

Other nominees revealed on Dec 6. include comedy series like “The Bear” and “Reservation Dogs” as well as dramas like “Euphoria” and “House of the Dragon.”

Abbott Elementary
Critics Choice Awards nominees Quinta Brunson, Chris Perfetti and Tyler James Williams in a scene from “Abbott Elementary.” (ABC/Raymond Liu)

“Euphoria” received a nomination for Best Drama Series and series lead Zendaya was nominated for Best Actress in a Drama Series. Ismael Cruz Córdova of Prime Video’s “The Lord of the Rings: The Rings of Power” also earned a nomination for Best Supporting Actor in a Drama Series, while Audra McDonald earned a nomination for Best Supporting Actress in a Drama Series for “The Good Fight.”

CCA TV Branch Co-President Ed Martin said in a statement, “As we embark on holding the 28th annual Critics Choice Awards, we are amazed by the wealth of remarkable television programs that were considered to become this year’s nominees. Clearly, the industry has rebounded in a big way. We look forward to honoring the year’s finest shows and performances at the upcoming awards ceremony.”

The “28th Annual Critics Choice Awards” is a ceremony dedicated to honoring “the finest in cinematic and television achievement.” The film nominations are scheduled to be announced at Noon ET on Dec. 14.

The ceremony will air live at 7 p.m. ET (delayed in PT) on Jan. 15, 2023 on The CW. See the full nominees list below:

BEST DRAMA SERIES

Andor (Disney+)

Bad Sisters (Apple TV+)

Better Call Saul (AMC)

The Crown (Netflix)

Euphoria (HBO)

The Good Fight (Paramount+)

House of the Dragon (HBO)

Severance (Apple TV+)

Yellowstone (Paramount Network)

BEST ACTOR IN A DRAMA SERIES

Jeff Bridges – The Old Man (FX)

Sterling K. Brown – This Is Us (NBC)

Diego Luna – Andor (Disney+)

Bob Odenkirk – Better Call Saul (AMC)

Adam Scott – Severance (Apple TV+)

Antony Starr – The Boys (Prime Video)

BEST ACTRESS IN A DRAMA SERIES

Christine Baranski – The Good Fight (Paramount+)

Sharon Horgan – Bad Sisters (Apple TV+)

Laura Linney – Ozark (Netflix)

Mandy Moore – This Is Us (NBC)

Kelly Reilly – Yellowstone (Paramount Network)

Zendaya – Euphoria (HBO)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A DRAMA SERIES

Andre Braugher – The Good Fight (Paramount+)

Ismael Cruz Córdova – The Lord of the Rings: The Rings of Power (Prime Video)

Michael Emerson – Evil (Paramount+)

Giancarlo Esposito – Better Call Saul (AMC)

John Lithgow – The Old Man (FX)

Matt Smith – House of the Dragon (HBO)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A DRAMA SERIES

Milly Alcock – House of the Dragon (HBO)

Carol Burnett – Better Call Saul (AMC)

Jennifer Coolidge – The White Lotus (HBO)

Julia Garner – Ozark (Netflix)

Audra McDonald – The Good Fight (Paramount+)

Rhea Seehorn – Better Call Saul (AMC)

BEST COMEDY SERIES

Abbott Elementary (ABC)

Barry (HBO)

The Bear (FX)

Better Things (FX)

Ghosts (CBS)

Hacks (HBO Max)

Reboot (Hulu)

Reservation Dogs (FX)

BEST ACTOR IN A COMEDY SERIES

Matt Berry – What We Do in the Shadows (FX)

Bill Hader – Barry (HBO)

Keegan-Michael Key – Reboot (Hulu)

Steve Martin – Only Murders in the Building (Hulu)

Jeremy Allen White – The Bear (FX)

D’Pharaoh Woon-A-Tai – Reservation Dogs (FX)

BEST ACTRESS IN A COMEDY SERIES

Christina Applegate – Dead to Me (Netflix)

Quinta Brunson – Abbott Elementary (ABC)

Kaley Cuoco – The Flight Attendant (HBO Max)

Renée Elise Goldsberry – Girls5eva (Peacock)

Devery Jacobs – Reservation Dogs (FX)

Jean Smart – Hacks (HBO Max)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A COMEDY SERIES

Brandon Scott Jones – Ghosts (CBS)

Leslie Jordan – Call Me Kat (Fox)

James Marsden – Dead to Me (Netflix)

Chris Perfetti – Abbott Elementary (ABC)

Tyler James Williams – Abbott Elementary (ABC)

Henry Winkler – Barry (HBO)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A COMEDY SERIES

Paulina Alexis – Reservation Dogs (FX)

Ayo Edebiri – The Bear (FX)

Marcia Gay Harden – Uncoupled (Netflix)

Janelle James – Abbott Elementary (ABC)

Annie Potts – Young Sheldon (CBS)

Sheryl Lee Ralph – Abbott Elementary (ABC)

BEST LIMITED SERIES

The Dropout (Hulu)

Gaslit (Starz)

The Girl from Plainville (Hulu)

The Offer (Paramount+)

Pam & Tommy (Hulu)

Station Eleven (HBO Max)

This Is Going to Hurt (AMC+)

Under the Banner of Heaven (FX)

BEST MOVIE MADE FOR TELEVISION

Fresh (Hulu)

Prey (Hulu)

Ray Donovan: The Movie (Showtime)

The Survivor (HBO)

Three Months (Paramount+)

Weird: The Al Yankovic Story (The Roku Channel)

BEST ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

Ben Foster – The Survivor (HBO)

Andrew Garfield – Under the Banner of Heaven (FX)

Samuel L. Jackson – The Last Days of Ptolemy Grey (Apple TV+)

Daniel Radcliffe – Weird: The Al Yankovic Story (The Roku Channel)

Sebastian Stan – Pam & Tommy (Hulu)

Ben Whishaw – This is Going to Hurt (AMC+)

BEST ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

Julia Garner – Inventing Anna (Netflix)

Lily James – Pam & Tommy (Hulu)

Amber Midthunder – Prey (Hulu)

Julia Roberts – Gaslit (Starz)

Michelle Pfeiffer – The First Lady (Showtime)

Amanda Seyfried – The Dropout (Hulu)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

Murray Bartlett – Welcome to Chippendales (Hulu)

Domhnall Gleeson – The Patient (FX)

Matthew Goode – The Offer (Paramount+)

Paul Walter Hauser – Black Bird (Apple TV+)

Ray Liotta – Black Bird (Apple TV+)

Shea Whigham – Gaslit (Starz)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

Claire Danes – Fleishman Is in Trouble (FX)

Dominique Fishback – The Last Days of Ptolemy Grey (Apple TV+)

Betty Gilpin – Gaslit (Starz)

Melanie Lynskey – Candy (Hulu)

Niecy Nash-Betts – Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story (Netflix)

Juno Temple – The Offer (Paramount+)

BEST FOREIGN LANGUAGE SERIES

1899 (Netflix)

Borgen (Netflix)

Extraordinary Attorney Woo (Netflix)

Garcia! (HBO Max)

The Kingdom Exodus (MUBI)

Kleo (Netflix)

My Brilliant Friend (HBO)

Pachinko (Apple TV+)

Tehran (Apple TV+)

BEST ANIMATED SERIES

Bluey (Disney+)

Bob’s Burgers (Fox)

Genndy Tartakovsky’s Primal (Adult Swim)

Harley Quinn (HBO Max)

Star Trek: Lower Decks (Paramount+)

Undone (Prime Video)

BEST TALK SHOW

The Amber Ruffin Show (Peacock)

Full Frontal with Samantha Bee (TBS)

The Kelly Clarkson Show (NBC)

Last Week Tonight with John Oliver (HBO)

Late Night with Seth Meyers (NBC)

Watch What Happens Live with Andy Cohen (Bravo)

BEST COMEDY SPECIAL

Fortune Feimster: Good Fortune (Netflix)

Jerrod Carmichael: Rothaniel (HBO)

Joel Kim Booster: Psychosexual (Netflix)

Nikki Glaser: Good Clean Filth (HBO)

Norm Macdonald: Nothing Special (Netflix)

Would It Kill You to Laugh? Starring Kate Berlant & John Early (Peacock)

TheGrio is FREE on your TV via Apple TV, Amazon Fire, Roku and Android TV. Also, please download theGrio mobile apps today!

The post ‘Abbott Elementary’ garners most Critics Choice Awards nominations appeared first on TheGrio.