Arrowhead leads girls tennis and swimming polls; Mukwonago, Catholic Memorial remain at top of AP football poll

Here are the state coaches and media polls for prep sports for the week of Sept. 26.

FOOTBALL

Media poll conducted by the Associated Press

Large Division

School (first-place votes), Record, Points

1. Mukwonago (7), 6-0, 88

2. Kimberly (1), 6-0, 77

3. Waunakee (1), 6-0, 69

4. Bay Port 6-0, 68

5. Neenah 6-0, 55

6. Onalaska 6-0, 36

T-7. Muskego 5-1, 35

T-7. Arrowhead 5-1, 35

9. River Falls 6-0, 12

T-10. Brookfield Central 5-1, 5

T-10. West De Pere 6-0, 5

Others receiving votes: Verona 3, Franklin 3, Baraboo 2, Sussex Hamilton 1, Sun Prairie East 1.

Medium Division

School (first-place votes), Record, Points

1. Catholic Memorial (9), 6-0, 90

2. Mayville 6-0, 71

3. Columbus 6-0, 68

4. Monroe 6-0, 65

5. Freedom 6-0, 54

6. Racine St. Catherine's 6-0, 41

7. Lodi 6-0, 30

8. Ellsworth 5-1, 29

9. Brodhead/Juda 6-0, 25

10. West Salem 5-1, 14

Others receiving votes: Little Chute 6, Rice Lake 2.

Small Division

School (first-place votes), Record, Points

1. St. Mary's Springs (8), 6-0, 89

2. Aquinas (1), 6-0, 80

3. Regis 6-0, 72

4. Colby 6-0, 64

5. Coleman 6-0, 49

6. Mondovi 6-0, 36

7. Darlington 5-1, 33

8. Cashton 6-0, 19

9. Edgar 5-1, 15

10. Kenosha St. Joseph Catholic 6-0, 12

Others receiving votes: Cambria-Friesland 7, Belleville 7, Markesan 6, Bangor 4, Auburndale 2.

BOYS SOCCER

Compiled by the Wisconsin Soccer Coaches Association

Overall

1. Whitefish Bay

2. Marquette

3. Oregon

4. Verona

5. Brookfield East

6. Sussex Hamilton

7. Nicolet

8. Monona Grove

9. Arrowhead

10. Waukesha West

Division 1

1. Marquette

2. Verona

3. Brookfield East

4. Sussex

5. Arrowhead

6. Hudson

7. Madison Memorial

8. Tremper

9. Middleton

10. Eau Claire Memorial

Division 2

1. Whitefish Bay

2. Oregon

3. Nicolet

4. Monona Grove

5. Waukesha West

6. Union Grove

7. Baraboo

8. Elkhorn

9. Westosha Central

10. River Falls

Division 3

1. Notre Dame

2. New Berlin Eisenhower

3. Shorewood

4. Plymouth

5. Evansville

6. Sugar River

7. Wisconsin Dells

8. Seymour

9. Delavan Darien

10. McFarland

Division 4

1. Sheboygan Christian Lutheran

2. Cristo Rey Jesuit

3. Sturgeon Bay

4. Oostburg

5. University School of Milwaukee

6. St. John's Northwestern Military Academy

7. Lake Country Lutheran

8. Kohler

9. Kiel

10. Arcadia

BOYS VOLLEYBALL

Compiled by the Badger Region Volleyball Association

1. Marquette (29)

2. Arrowhead

3. Catholic Memorial

4. Germantown

5. Wauwatosa East (1)

6. Middleton

7. Cedarburg

8. Kettle Moraine

9. Sussex Hamilton

10. Appleton North

Others receiving votes: Waukesha West 17, Mukwonago 14, Pewaukee 4, Franklin 3, Union Grove 3, Waukesha Fusion 3, Kaukauna 1, Muskego 1, Neenah 1

GIRLS VOLLEYBALL

Compiled by the Wisconsin Volleyball Coaches Association

Division 1

School (Record)

1. Oconomowoc (30-1)

2 Divine Savior Holy Angels (26-4)

3. Appleton North (25-4)

4. Burlington (18-4)

5. Hamilton (24-3)

6. Manitowoc Lincoln (25-4)

7. Chippewa Falls (28-2)

8. Arrowhead (18-10)

9. River Falls (25-5)

10. Kettle Moraine (14-6)

Honorable Mention: Oak Creek, Kimberly, Brookfield Central, Germantown, Middleton

Division 2

1. Xavier (24-5)

2. Sauk Prairie (24-2)

3. Luxemburg-Casco (19-8)

4. Pewaukee (19-7)

5. Fox Valley Lutheran (28-3)

6. Kettle Moraine Lutheran (18-13)

7. Kewaskum (22-3)

8. McFarland (20-3)

9. Wisconsin Lutheran (20-12)

10. New Berlin West (19-9)

Honorable Mention: Lakeside Lutheran, Bloomer, Freedom, Edgewood, Baldwin-Woodville

Division 3

1. Howards Grove (24-4)

2. St. Croix Falls (17-4)

3. Randolph (21-5)

4. Brodhead (25-3)

5. Westby (18-1)

6. Lake Country Lutheran (16-8)

7. Unity (17-3)

8. River Ridge (17-0)

9. Aquinas (18-7)

10. Stanley-Boyd (18-7)

Honorable Mention: Edgar, Laconia, Grantsburg, Shoreland Lutheran, Dominican

Division 4

1. Athens (26-3)

2. Columbus Catholic (23-3)

3. Monticello (19-1)

4. McDonell Central (23-8)

5. Prentice (25-5)

6. Mercer (20-4)

7. Hillsboro (18-4)

8. Newman Catholic (14-7)

9. Central Wisconsin Christian (18-4)

10. Royall (17-6)

Honorable Mention: Clayton, Green Bay NEW Lutheran, Wabeno/Laona, Tri-County, Southwestern

GIRLS TENNIS

Compiled by the Wisconsin High School Tennis Coaches Association

Division 1

1. Arrowhead

2. Middleton

3. Divine Savior

4. Cedarburg

5. Whitefish Bay

6. Kettle Moraine

7. Homestead

8. Madison West

9. Neenah

10. Nicolet

Division 2

1. University School of Milwaukee

2. Catholic Memorial

3. East Troy

4. New Berlin Eisenhower

5. Appleton Xavier

6. Madison Edgewood

7. La Crosse Aquinas

8. Altoona

9. Eau Claire Regis

10. Brookfield Academy

Honorable Mention: Jefferson, St. Mary’s Catholic

GIRLS SWIMMING AND DIVING

Compiled by the Wisconsin Interscholastic Swimming Coaches Association

Division 1

School, Points

1. Arrowhead 655

2. Brookfield East 525

3. Verona Area 510

4. Muskego 408

5. Germantown 391

6. Waukesha West-Catholic Memorial 327

7. Brookfield Central 309

8. Badger-Big Foot-Westosha Central-Wi 286

9. Oregon 271

10. Monona Grove 250

Division 2

School, Points

1. Madison Edgewood 723

2. Seymour 372

3. Shorewood 349

4. Whitefish Bay 340

5. Greendale 331

6. New Berlin Eisenhower 329

7. Ashwaubenon 301

8. Tomahawk 266

9. Sauk Prairie 251

10. Whitnall 196

GIRLS GOLF

Compiled by the Golf Coaches Association of Wisconsin

Division 1

School, Points

1. Westosha Central 147

2. Union Grove 125

3. Middleton 124

4. Brookfield East 110

5. Arrowhead 82

6. Waunakee 66

7. Oconomowoc 61

8. Tomah 45

9. Bay Port 28

10. Notre Dame 26

Others receiving votes: Brookfield Central 3, DSHA 3, Oregon 2, Kaukauna 1, Reedsburg 1

Division 2

1. Prescott 70

2. The Prairie School 52

3. Xavier 51

4. Jefferson 47

5. Regis/Altoona 43

T-6. Lakeside Lutheran 36

T-6. Hayward 36

8. Edgewood of the Sacred Heart 21

9. Catholic Memorial 15

10. Seymour 5

Others receiving votes: Arcadia/Independence 4, Colfax/Elk Mound 2, Lancaster 2, Spooner 1

CROSS COUNTRY

Division 1 Boys

1. Stevens Point

2. Madison West

3. Oconomowoc

4. Mukwonago

5. Middleton

6. Verona Area

7. Arrowhead

8. Eau Claire Memorial

9. Muskego

10. Brookfield East

Division 1 Girls

1. Slinger

2. Wauwatosa East

3. Muskego

4. Waunakee

5. Kaukauna

6. Whitefish Bay

7. Brookfield East

8. Middleton

9. Homestead

10. Madison West

Division 2 Boys

1. Notre Dame

2. Lakeside Lutheran

3. Shorewood

4. Xavier

5. Winneconne

6. West Salem

7. Clinton

8. Kiel

9. Bloomer

10. Shawano

Division 2 Girls

1. Dodgeville/Mineral Point

2. Notre Dame

3. Xavier

4. Freedom

5. Kiel

6. Fox Valley Lutheran

7. Amery

8. Osceola

9. Medford

10. Monroe

Division 3 Boys

1. Iowa-Grant

2. Kohler

3. Pacelli

4. Gillett

5. Phillips

6. Ozaukee

7. Sheboygan Area Lutheran

8. Fennimore

9. Albany

10. Grantsburg

Division 3 Girls

1. Lourdes Academy

2. Assumption

3. Westby

4. Valders

5. Lancaster

6. Boscobel

7. Bonduel

8. Darlington

9. Kickapoo/La Farge

10. Brookwood

Our subscribers make this reporting possible. Please consider supporting local journalism by subscribing to the Journal Sentinel at jsonline.com/deal.

DOWNLOAD THE APP: Get the latest news, sports and more

This article originally appeared on Milwaukee Journal Sentinel: Arrowhead, Mukwonago, Catholic Memorial lead statewide polls