Bafta Film Awards 2021: The full list of winners

  • Oops!
    Something went wrong.
    Please try again later.
Tom Beasley
·Contributor
·4 min read
  • Oops!
    Something went wrong.
    Please try again later.

The winners of the EE British Academy Film Awards are being announced over two nights for the first time ever due to the ongoing coronavirus pandemic.

The second night of the event was presented by Dermot O'Leary and Edith Bowman, after Clara Amfo fronted the first half.

Chloe Zhao's drama Nomadland was the big winner, scoring four awards across the two nights — including Best Film, Best Director and Best Actress for Frances McDormand.

Five movies left with two awards — Soul, The Father, Sound of Metal, Promising Young Woman and Ma Rainey's Black Bottom.

Here's the full list of nominees and winners as they're announced.

EE BAFTA Film Awards Opening Night - Saturday 10 April

Casting

CALM WITH HORSES (Shaheen Baig)

JUDAS AND THE BLACK MESSIAH (Alexa L. Fogel)

MINARI (Julia Kim)

PROMISING YOUNG WOMAN (Lindsay Graham Ahanonu, Mary Vernieu)

WINNER: ROCKS (Lucy Pardee)

Costume Design

AMMONITE (Michael O'Connor)

THE DIG (Alice Babidge)

EMMA. (Alexandra Byrne)

WINNER: MA RAINEY’S BLACK BOTTOM (Ann Roth)

MANK (Trish Summerville)

Make up & Hair

THE DIG (Jenny Shircore)

HILLBILLY ELEGY (Patricia Dehaney, Eryn Krueger Mekash, Matthew Mungle)

WINNER: MA RAINEY’S BLACK BOTTOM (Matiki Anoff, Larry M. Cherry, Sergio Lopez-Rivera, Mia Neal)

MANK (Kimberley Spiteri, Gigi Williams)

PINOCCHIO (Mark Coulier)

Production Design

THE DIG (Maria Djurkovic, Tatiana Macdonald)

THE FATHER (Peter Francis, Cathy Featherstone)

WINNER: MANK (Donald Graham Burt, Jan Pascale)

NEWS OF THE WORLD (David Crank, Elizabeth Keenan)

REBECCA (Sarah Greenwood, Katie Spencer)

Sound

GREYHOUND (Beau Borders, Christian P. Minkler, Michael Minkler, Warren Shaw, David Wyman)

NEWS OF THE WORLD (Michael Fentum, William Miller, Mike Prestwood Smith, John Pritchett, Oliver Tarney)

NOMADLAND (Sergio Diaz, Zach Seivers, M. Wolf Snyder)

SOUL (Coya Elliott, Ren Klyce, David Parker)

WINNER: SOUND OF METAL (Jaime Baksht, Nicolas Becker, Phillip Bladh, Carlos Cortés, Michelle Couttolenc)

Special Visual Effects

GREYHOUND (Pete Bebb, Nathan McGuinness, Sebastian von Overheidt)

THE MIDNIGHT SKY (Matt Kasmir, Chris Lawrence, David Watkins)

MULAN (Sean Faden, Steve Ingram, Anders Langlands, Seth Maury)

THE ONE AND ONLY IVAN (Santiago Colomo Martinez, Nick Davis, Greg Fisher)

WINNER: TENET (Scott Fisher, Andrew Jackson, Andrew Lockley)

British Short Animation

THE FIRE NEXT TIME (Renaldho Pelle, Yanling Wang, Kerry Jade Kolbe)

WINNER: THE OWL AND THE PUSSYCAT (Mole Hill, Laura Duncalf)

THE SONG OF A LOST BOY (Daniel Quirke, Jamie MacDonald, Brid Arnstein)

British Short Film

EYELASH (Jesse Lewis Reece, Ike Newman)

LIZARD (Akinola Davies, Rachel Dargavel, Wale Davies)

LUCKY BREAK (John Addis, Rami Sarras Pantoja)

MISS CURVY (Ghada Eldemellawy)

WINNER: THE PRESENT (Farah Nabulsi)

Outstanding British Contribution to Cinema Award

Presented to Noel Clarke

EE British Academy Film Awards - Sunday 11 April

Best Film

THE FATHER

THE MAURITANIAN

WINNER: NOMADLAND

PROMISING YOUNG WOMAN

THE TRIAL OF THE CHICAGO 7

Outstanding British Film

CALM WITH HORSES

THE DIG

THE FATHER

HIS HOUSE

LIMBO

THE MAURITANIAN

MOGUL MOWGLI

WINNER: PROMISING YOUNG WOMAN

ROCKS

SAINT MAUD

Outstanding Debut by a British Writer, Director or Producer

WINNER: HIS HOUSE (Remi Weekes)

LIMBO (Ben Sharrock)

MOFFIE (Jack Sidey)

ROCKS (Theresa Ikoko, Claire Wilson)

SAINT MAUD (Rose Glass)

Film Not in the English Language

WINNER: ANOTHER ROUND

DEAR COMRADES

LES MISÉRABLES

MINARI

QUO VADIS, AIDA?

Documentary

COLLECTIVE (Alexander Nanau)

DAVID ATTENBOROUGH: A LIFE ON OUR PLANET (Alastair Fothergill, Jonnie Hughes, Keith Scholey)

THE DISSIDENT (Bryan Fogel, Thor Halvorssen)

WINNER: MY OCTOPUS TEACHER (Pippa Ehrlich, James Reed, Craig Foster)

THE SOCIAL DILEMMA (Jeff Orlowski, Larissa Rhodes)

Animated Film

ONWARD

WINNER: SOUL

WOLFWALKERS

Director

Shannon Murphy (BABYTEETH)

Jasmila Zbanic (QUO VADIS, AIDA?)

Sarah Gavron (ROCKS)

WINNER: Chloe Zhao (NOMADLAND)

Thomas Vinterberg (ANOTHER ROUND)

Lee Isaac Chung (MINARI)

Original Screenplay

ANOTHER ROUND (Tobias Lindholm, Thomas Vinterberg)

MANK (Jack Fincher)

WINNER: PROMISING YOUNG WOMAN (Emerald Fennell)

ROCKS (Theresa Ikoko, Claire Wilson)

THE TRIAL OF THE CHICAGO 7 (Aaron Sorkin)

Adapted Screenplay

THE DIG (Moira Buffini)

WINNER: THE FATHER (Christopher Hampton, Florian Zeller)

THE MAURITANIAN (Rory Haines, Sohrab Noshirvani, M. B. Traven)

NOMADLAND (Chloe Zhao)

THE WHITE TIGER (Ramin Bahrani)

Leading Actress

Bukky Bakray (ROCKS)

Radha Blank (THE 40-YEAR-OLD VERSION)

Vanessa Kirby (PIECES OF A WOMAN

WINNER: Frances McDormand (NOMADLAND)

Wunmi Mosaku (HIS HOUSE)

Alfre Woodward (CLEMENCY

Leading Actor

Riz Ahmed (SOUND OF METAL)

Chadwick Boseman (MA RAINEY'S BLACK BOTTOM)

Adarsh Gourav (THE WHITE TIGER

WINNER: Anthony Hopkins (THE FATHER)

Mads Mikkelsen (ANOTHER ROUND)

Tahar Rahim (THE MAURITANIAN)

Supporting Actress

Niamh Algar (CALM WITH HORSES)

Kosar Ali (ROCKS)

Maria Bakalova (BORAT SUBSEQUENT MOVIEFILM)

Dominique Fishback (JUDAS AND THE BLACK MESSIAH

Ashley Madekwe (COUNTY LINES)

WINNER: Yuh-Jung Youn (MINARI)

Supporting Actor

WINNER: Daniel Kaluuya (JUDAS AND THE BLACK MESSIAH)

Barry Keoghan (CALM WITH HORSES)

Alan Kim (MINARI)

Leslie Odom Jr. (ONE NIGHT IN MIAMI)

Clarke Peters (DA 5 BLOODS)

Paul Raci (SOUND OF METAL)

Original Score

MANK (Trent Reznor, Atticus Ross)

MINARI (Emile Mosseri)

NEWS OF THE WORLD (James Newton Howard)

PROMISING YOUNG WOMAN (Anthony Willis)

WINNER: SOUL (Jon Batiste, Trent Reznor, Atticus Ross)

Cinematography

JUDAS AND THE BLACK MESSIAH (Sean Bobbitt)

MANK (Erik Messerschmidt)

THE MAURITANIAN (Alwin H. Küchler)

NEWS OF THE WORLD (Dariusz Wolski)

WINNER: NOMADLAND (Joshua James Richards)

Editing

THE FATHER (Yorgos Lamprinos)

NOMADLAND (Chloe Zhao)

PROMISING YOUNG WOMAN (Frédéric Thoraval)

WINNER: SOUND OF METAL (Mikkel E.G. Nielsen)

THE TRIAL OF THE CHICAGO 7 (Alan Baumgarten)

EE Rising Star Award

WINNER: Bukky Bakray

Conrad Khan

Kingsley Ben-Adir

Morfydd Clark

Ṣọpẹ Dìrísù

Watch: Rocks stars chat ahead of the 2021 BAFTAs