Baseball: 2022 All-County and All-League honors
Here are the All-County and All-League baseball honors, selected by the coaches.
All-Bergen County
FIRST TEAM
Pitcher: Matt Boos, Demarest, senior
Pitcher: Caden Dana, Don Bosco, senior
Pitcher: William Kirk, Ramsey, sophomore
Pitcher: Alex Kranzler, Old Tappan, junior
Catcher: Joe Grasso, Ridgewood, senior
Catcher: Joe Agar, Westwood, senior
First Base: Joe Spaccavento, Northern Highlands, senior
Infield: Eric Becker, Don Bosco, junior
Infield: Juan DeLaCruz, Bergen Catholic, senior
Infield: Malik Little, Bergenfield, senior
Infield: John Pilla, Ridgewood, senior
Outfield: Chad Falcon, St. Joseph, junior
Outfield: Andy Granatell, Don Bosco, junior
Outfield: James Keating, Old Tappan, senior
Outfield: Charlie Saul, Pascack Valley, senior
DH: Allen Hernandez, Don Bosco, junior
Utility: Philip Centineo, Waldwick, senior
SECOND TEAM
Pitcher: Matt Fais, Ramapo, senior
Pitcher: Michael Gillen, Bergen Catholic, senior
Pitcher: Clayton Poliey, Don Bosco, senior
Pitcher: Erik Rank, Westwood, senior
Pitcher: Kevin Scully, Pascack Hills, senior
Catcher: Brooks Kanwisher, Ramsey, junior
Catcher: Payne Teel, Ramapo, sophomore
First Base: Trey Packen, Wood-Ridge, senior
Infield: Tristan Govea, Hasbrouck Heights, junior
Infield: Nick Martinez, St. Joseph, junior
Infield: Max Nasjletti, Old Tappan, senior
Infield: Zach Selfon, Mahwah, junior
Outfield: Rocco DeMenna, Waldwick, senior
Outfield: Charlie Klein, Ridgewood, senior
Outfield: Nick Marchitelli, Wood-Ridge, senior
Outfield: Anthony Pallone, Ramsey, junior
DH: Brendan Chanley, Ridgewood, junior
DH: Christopher Marte, Dwight Morrow, senior
Utility: Evan Peterson, Garfield, senior
Utility: Conner Praschil, Emerson, junior
THIRD TEAM
Pitcher: Rhys Bowie, Dwight-Englewood, sophomore
Pitcher: Gavin Enright, Indian Hills, junior
Pitcher: Jason Florimon, Garfield, senior
Pitcher: Matt Morra, Paramus, junior
Pitcher: Nick Rizos, Wood-Ridge, senior
Catcher: Alex Gomez, Rutherford, junior
Catcher: Michael Sarlo, Wood-Ridge, senior
First Base: Michael Featherstone, Ramsey, senior
First Base: Elan Ofeck, Old Tappan, junior
Infield: Robbie Caffrey, Ramsey, senior
Infield: Pat Cerulli, Rutherford, senior
Infield: Zack Novakowski, Pascack Valley, junior
Infield: Connor Roche, Westwood, senior
Infield: Michael Whooley, Ramapo, senior
Outfield: Joey Giordano, Pascack Hills, sophomore
Outfield: Santino Ragusa, Becton, senior
Outfield: Mike McGraw, Northern Highlands, senior
Outfield: Sean Guzman, Ridgefield Park, junior
Outfield: Luca Reyes, Bergen Catholic, junior
DH: Luke Cerulli, Rutherford, sophomore
DH: Logan Yhu, Old Tappan, senior
Utility: Nick Avagnano, Paramus, senior
Utility: Michael Rizzo, Lyndhurst, sophomore
All-Passaic County
FIRST TEAM
P: Jonathan Gilligan, Passaic Tech
P: Kyle Rogers, Clifton
P: Christian Aiello, West Milford
P: Drake Flower, Wayne Valley
C: Jace Gilligan, Passaic Tech
1B: Andrew Christian, Wayne Valley
2B: Quentin O’Campo, Passaic Tech
3B: Joey Bernardo, DePaul
SS: Juan Peralta, Clifton
OF: Steven Peralta, Passaic Tech
OF: Joe Frei, Hawthorne
OF: Joey Palminteri, West Milford
OF: Johnny Bucher, Passaic Valley
Open: Nazier Mulé, Passaic Tech
Open: Kyle Vellis, Clifton
Coach of the Year: Robert Nutile, Passaic Tech
SECOND TEAM
P: Jason DeMarco, Hawthorne
P: Ryan Byle, Wayne Valley
P: Harrison Curran, Pompton Lakes
P: Luis Rivera, Clifton
C: Austin West, Passaic Valley
1B: Jonathan Porcelli, Passaic Tech
2B: Nick Laccitiello, Pompton Lakes
3B: Ricky Van Olden, Hawthorne
SS: Derrick Leocadio, Passaic
OF: Ray Gelok, Passaic Tech
OF: Devin Borrero, Pompton Lakes
OF: Cameron Melone, Hawthorne Christian/Eastern Christian
Open: Christian Morgan, Lakeland
Open: Jhon Vasquez, Kennedy
HONORABLE MENTION
Clifton: Carlos Nuñez, Connor Reed
DePaul: Anthony Marano, Cooper Montelbano
Eastside: Jose Olivo, Johan Alcantana
Hawthorne: Danny Finch, Jason Budzynski
Hawthorne Christian/Eastern Christian: Luke Connelly, Joel Walker
Kennedy: Bladimir Garcia, Brian Santos
Lakeland: Pat Healy, Tim Siegel
Manchester: Jimmy Lamberty, Jacob Prieto
Passaic: Dalwin Garcia, Joel Veliz
Passaic Valley: Ronnie Mnfredo, Dylan McNerney
Passaic Tech: Marquis Erazo, Devin Genao
Pompton Lakes: Cole Hudson, Jay Patel
Wayne Hills: Robbe Hughes, Stephen Kubis
Wayne Valley: Ryan Vanes, Grant Legras
West Milford: Kai Foster, Will Craten
All-Big North
United Division
FIRST TEAM
Pitcher: Shane Comer, St. Joseph, senior
Pitcher: Clayton Poiley, Don Bosco, senior
Pitcher: Michael Gillen, Bergen Catholic, senior
Catcher: Joey Bernardo, DePaul, junior
First Base: Kevin Jaxel, Don Bosco, senior
Infield: Angel Colon, St Joseph, senior
Infield: Eric Becker, Don Bosco, junior
Infield: Juan DeLaCruz, Bergen Catholic, senior
Outfield: Luca Reyes, Bergen Catholic, junior
Outfield: Chad Falcon, St. Joseph, junior
Outfield: Andy Granatell, Don Bosco, junior
Open: Caden Dana, Don Bosco, senior
Open: Nick Martinez, St. Joseph, junior
Open: Allen Hernandez, Don Bosco, junior
Catcher: Jack Cannizzaro, Don Bosco, senior
Championship team: Don Bosco
Coach of the Year: Mike Rooney, Don Bosco
Sportsmanship Award: Paramus Catholic
SECOND TEAM
Pitcher: Jack Duffy, Bergen Catholic, junior
Pitcher: Casey Knuckles, St. Joseph, senior
Pitcher: Jonathan Rodriguez, Don Bosco, junior
First Base: Carsten Sabathia, Bergen Catholic, senior
Infield: Jamie Zee Bergen Catholic, freshman
Infield: AJ Zollo, Don Bosco, senior
Infield: Brian Duarte, Paramus Catholic, senior
Outfield: Jack Lennon, St. Joseph, junior
Outfield: Nick Locurto, Don Bosco, junior
Outfield: Mike Konopka, Paramus Catholi, junior
Open: Justin Batts, Bergen Catholic, junior
Open: Ryan Foody, St. Joseph, junior
Open: Pablo Santos, Don Bosco, senior
Open: Julian Rondon, St. Joseph, junior
HONORABLE MENTION
Jayveon Ovalles, Don Bosco, senior
Nick Milmore, Don Bosco, senior
Jude Clough, DePaul, junior
Nico Scirocco, DePaul, senior
Matt Niland, Paramus Catholic, junior
Damon Lopez, Paramus Catholic, senior
Zach Wasserlauf, Bergen Catholic, senior
Nick Stavros, Bergen Catholic, senior
Jeffrey Germosen, St. Joseph, sophomore
Brant Vicini, St. Joseph, junior
American Division
FIRST TEAM
Pitcher: Peter Diktas, Cliffside Park, senior
Pitcher: Andre Lekgjonaj, Ridgefield Park, senior
Pitcher: Nick Eder, Dumont, junior
Catcher: Christopher Marte, Dwight Morrow, senior
First Base: Josef Rosa, Fort Lee, senior
Infield: Julian Suero, Dwight Morrow, junior
Infield: Shea Losino, Ridgefield Park, sophomore
Infield: Tyler Mertz, Dumont, junior
Outfield: Luigi Mancini, Cliffside Park, senior
Outfield: Sean Guzman, Ridgefield Park, junior
Outfield: Michael Buda, Ridgefield Park, junior
Open: Sammy Aguilar, Ridgefield Park, junior
Open: Matt DiGirolamo, Dumont, senior
Open: Keizo Katayama, Fort Lee, junior
Pitcher: Sammy Aguilar, Ridgefield Park, junior
Championship team: Ridgefield Park
Coach of the Year: Scott Papetti, Ridgefield Park
Sportsmanship award: Dwight Morrow
SECOND TEAM
Pitcher: Alexavier Ortiz, Ridgefield Park, sophomore
Pitcher: Derek Bauernschmidt, Ridgefield Park, junior
Pitcher: Franco Rosario, Fort Lee, junior
Catcher: Tim Gander, Dumont, junior
First Base: Richie Martinez, Ridgefield Park, senior
Infield: Jol De La Cruz, Ridgefield Park, senior
Infield: Josiah Guzman, Dumont, sophomore
Infield: Feliz Herrera, Fort Lee, senior
Outfield: Abraham Tabar, Cliffside Park, freshman
Outfield: Marcus Lee, Fort Lee, freshman
Outfield: Louis Nakajima, Fort Lee, senior
Open: Matt Fredrick, Dumont, senior
Open: Luixander Polanco, Dwight Morrow, junior
Open: Giuseppe Aldama, Dwight Morrow, junior
Pitcher: Matt Fredrick, senior
HONORABLE MENTION
Kyle Dembski, Ridgefield Park, junior
Brandon Portorreal, Ridgefield Park, junior
Ryan Irizzary, Fort Lee, senior
Emmanuel Perez, junior
Ethan Chiaramonte, Dumont, sophomore
Ryan Searles, Dumont, senior
Christian Ramos, Dwight Morrow, junior
Charlie King, Dwight Morrow, freshman
National Division
FIRST TEAM
Pitcher: Max Boos, Demarest, senior
Pitcher: Alex Kranzler, Old Tappan, junior
Pitcher: Alex Gioffre, Old Tappan, junior
Catcher: Luke Stephan, Pascack Valley, senior
Catcher: Kenny Castro, Teaneck, senior
First Base: Elan Ofeck, Old Tappan, junior
Infield: Malik Little, Bergenfield, senior
Infield: Zach Novakowski, Pascack Valley, junior
Infield: Max Nasjletti, Old Tappan, senior
Outfield: Charlie Saul, Pascack Valley, senior
Outfield: Andrew Hefter, Demarest, junior
Outfield: James Keating, Old Tappan, senior
Open: Jesse Greenberg, Demarest, senior
Utility: Lou Mosca, Old Tappan, senior
Open: Michael Quinn, Teaneck, senior
Open: Logan Yhu, Old Tappan, senior
Championship team: Old Tappan
Coach of the Year: Tim Byron, Old Tappan
SECOND TEAM
Pitcher: Aidan Vargas, Teaneck, junior
Pitcher: Joseph Barlovic, Bergenfield, junior
Pitcher: Robert Gansel, Tenafly, junior
First Base: Andrew Argenziano, Demarest, senior
Infield: Faybel Ventura, Old Tappan, senior
Infield: Jesse Bash, Tenafly, junior
Infield: Kyle Miller, Demarest, senior
Outfield: Anthony Roldan, Bergenfield, senior
Outfield: Evan Biener, Pascack Valley, sophomore
Outfield: Dan Argenziano, Demarest, junior
Open: DJ Lugo, Bergenfield, junior
Open: Ben Sachs, Tenafly, senior
Open: Mike Criscuolo, Pascack Valley, junior
Open: Eli Rojas, Teaneck, junior
HONORABLE MENTION
JT DeRiso, Pascack Valley, freshman
Jimmy Shea, Pascack Valley, junior
Reilly Benowitz, Tenafly, sophomore
Isaac Levinson, Tenafly, junior
Julian Salinas, Teaneck, senior
Gabe Castro, Teaneck, junior
Patrick Cagney, Demarest, junior
Ryan Sabot, Demarest, senior
Rocco Pierorazio, Old Tappan, freshman
Grant Maryott, Old Tappan, junior
Emanuel Diaz, Bergenfield, senior
Brendon Pinto, Bergenfield, junior
Liberty Division
FIRST TEAM
Pitcher: Jonathan Gilligan, Passaic Tech, junior
Pitcher: Mirquis Erazo, Passaic Tech, junior
Pitcher: Kyle Rogers, Clifton, junior
Catcher: Jace Gilligan, Passaic Tech, junior
First Base: Jonathan Porcelli, Passaic Tech, junior
Infield: Devin Genao, Passaic Tech, senior
Infield: Juan Peralta, Clifton, senior
Infield: Derick Leocadio, Passaic, junior
Outfield: Steven Peralta, Passaic Tech, senior
Outfield: Ray Gelok, Passaic Tech, junior
Outfield: Bryan Feliciano, Clifton, senior
Open: Nazier Mulé, Passaic Tech, senior
Open: Kyle Vellis, Clinton, senior
Open: Michael Savino, Bergen Tech, senior
Co-Championship teams: Passaic Tech and Clifton
Co-Coaches of the Year: Rob Nutlle, Passaic Tech; and Joe Rivera, Clifton
SECOND TEAM
Pitcher: Tommy Schmidt, Bergen Tech, senior
Pitcher: Jhon Vasquez, Kennedy, senior
Pitcher: Luis Rivera, Clifton, senior
Catcher: Dalwin Garcia, Passaic, senior
First Base: Michael Steinhauser, Bergen Tech, junior
Infield: Joel Veliz, Passaic, senior
Infield: Anthony DiGrande, Bergen Tech, junior
Infield: Quentin O'campo, Passaic Tech, junior
Outfield: Tim Porfido, Bergen Tech, junior
Outfield: Nate Freidman, Passaic Tech, senior
Outfield: Jose Olivo, Eastside, senior
Open: Michael Costanzo, Bergen Tech, senior
Open: Aedan Choi, Bergen Tech, junior
Open: Carlos Nuñez, Clifton, junior
HONORABLE MENTION
Joel Rivera, Passaic Tech, senior
Christian Pareja, Passaic Tech, senior
Angel Rodriguez, Passaic, junior
Justin Ramos, Passaic, junior
Leyton Burgos, Kennedy, senior
Vladimir Garcia, Kennedy, sophomore
Yerlin Soto, Eastside, junior
Julio Pina, Eastside, junior
Connor Reed, Clifton, senior
Owen Riordan, Clifton, senior
Richard Cirigliano, Bergen Tech, senior
George Xanthos, Bergen Tech, junior
Patriot Division
FIRST TEAM
Pitcher: Erik Rank, Westwood, senior
Pitcher: William Kirk, Ramsey, sophomore
Pitcher: Kevin Scully, Pascack Hills, senior
Catcher: Joe Agar, Westwood, senior
Infield: Connor Roche, Westwood, senior
Infield: Robbie Caffrey, Ramsey, senior
Infield: Zachary Selfon, Mahwah, junior
First Base: Michael Featherstone, Ramsey, senior
Outfield: Connor O’Hara, Ramsey, senior
Outfield: Anthony Pallone, Ramsey, junior
Outfield: Joey Giordano, Pascack Hills, sophomore
Open: Brooks Kanwisher, Ramsey, junior
Open: Jack Guerrero, River Dell, senior
Open: Kyle Hard, Mahwah, junior
Championship team: Ramsey
Coach of the Year: Paul Urbanovich, Ramsey
Sportsmanship award: River Dell
SECOND TEAM
Pitcher: Aran Basaran, Mahwah, senior
Pitcher: Matt Jackson, Westwood, senior
Pitcher: Sean Busanic, Pascack Hills, junior
Catcher: Dom Musco, Pascack Hills, junior
Infield: Ethan Brown, Pascack Hills, senior
Infield: Tyler Worth, Mahwah, sophomore
Infield: Luke Monico, Ramsey, sophomore
First Base: Michael Carcich, Westwood, sophomore
Outfield: John Forte, River Dell, junior
Outfield: Daniel McClanahan, Mahwah, sophomore
Outfield: Robbie Carcich, Westwood, sophomore
Open: Andrew Dillingham, Westwood, sophomore
Open: Danny Mack, Ramsey, senior
Open: Colby Laughton, Westwood, junior
Open: Gabriel DaCosta, Mahwah, senior
HONORABLE MENTION
Jake Buonanno, Mahwah, freshman
William Fear, Mahwah, senior
Billy Mulholland, Pascack Hills, senior
Ryan Belcolle, Pascack Hills, junior
Brian McGovern, River Dell, junior
Matthew Dunphy, River Dell, sophomore
Josh Kaplan, River Dell, senior
Jake Ferrando, Ramsey, senior
Jack Dugan, Westwood, junior
TJ Ardese, Westwood, junior
Independence Division
FIRST TEAM
Pitcher: Zach Taylor, Fair Lawn, sophomore
Pitcher: Christian Aiello, West Milford, senior
Pitcher: Drake Flower, Wayne Valley, senior
Catcher: Austin West, Passaic Valley, senior
First Base: Andrew Christian, Wayne Valley, junior
Infielder: Elvis Felix, Fair Lawn, senior
Infielder: Pat Healy, Lakeland, senior
Infielder: Kai Foster, West Milford, senior
Outfielder: Johnny Bucher, Passaic Valley, junior
Outfielder: Ryan Byle, Wayne Valley, junior
Outfielder: Joey Palminteri, West Milford, senior
Open: Ryan Van Es, Wayne Valley, senior
Open: Cam Schwartz, Fair Lawn, junior
Open: Christian Morgan, Lakeland, junior
Championship team: Wayne Valley
Coach of the Year: Jeff Hoover, Wayne Valley
Sportsmanship award: Lakeland
SECOND TEAM
Pitcher: Connor McNally, Wayne Valley, senior
Pitcher: Kyle Bednarski, West Milford, senior
Pitcher: Matt Nicholson, Lakeland, sophomore
Catcher: Will Craten, West Milford, junior
First Base: Giancarlo Peluso, Passaic Valley, junior
Infielder: Ronnie Manfredo, Passaic Valley, junior
Infielder: Sean Dubois, Wayne Valley, senior
Infielder: Mike Mele, Fair Lawn, senior
Outfielder: Grant Legras, Wayne Valley, junior
Outfielder: Nick Luzzi, Passaic Valley, junior
Outfielder: Ryan Perry, Fair Lawn, sophomore
Open: Dylan McNerney, Passaic Valley, senior
Open: Nick Weaver, Passaic Valley, senior
Open: Robbie Hughes, Wayne Hills, senior
HONORABLE MENTION
Adam Liss, Fair Lawn
Liam Wozniak, Fair Lawn
Hunter Galorenzo, Lakeland
Tim Siegel, Lakeland
Justin Apello, Passaic Valley
Connor O’Brien, Passaic Valley
Stephen Kubis, Wayne Hills
Jacob Hogan, Wayne Hills
Jake Rude, Wayne Valley
Gavin Botbyl, Wayne Valley
Seamus McGuinness, West Milford
Collin Goldberg, West Milford
Freedom Division
FIRST TEAM
Pitcher: Gavin Enright, Indian Hills, junior
Pitcher: Matt Fais, Ramapo, senior
Pitcher: Vincent Luther, Ridgewood, sophomore
Pitcher: Matthew Morra, Paramus, junior
Catcher: Joe Grasso, Ridgewood, senior
Catcher: Payne Teel, Ramapo, sophomore
First Base: Joey Spaccavento, Northern Highlands, senior
Infield: J.T. Luther, Ridgewood, junior
Infield: Michael Whooley, Ramapo, senior
Infield: John Pilla, Ridgewood, senior
Outfield: Charlie Klein, Ridgewood, senior
Outfield: Jack Klein, Ramapo, senior
Outfield: Mike McGraw, Northern Highlands, senior
Utility: Nicholas Avagnano, Paramus, senior
Utility: Brendan Chanley, Ridgewood, junior
Utility: Jack Foerch, Ridgewood, junior
Championship team: Ridgewood
Coach of the Year: Doug Aday, Paramus
Sportsmanship award: Hackensack
SECOND TEAM
Pitcher: Niko Logothetis, Ramapo, senior
Pitcher: Gavin Soares, Northern Highlands, sophomore’
First Base: Jake Lopez, Ramapo, junior
Infield: Alex Bulger, Hackensack, sophomore
Infield: Ty Pennington, Northern Highlands, senior
Infield: Connor Saslow, Ramapo, senior
Outfield: Kyle Major, Northern Highlands, senior
Outfield: JT Psirogianes, Ramapo, senior
Outfield: Dan Sanchez, Ridgewood, senior
Utility: Dylan Benanti, Hackensack, senior
Utility: Maresuke Koiwai, Paramus, senior
Utility: Justin Muñoz, Hackensack, freshman
HONORABLE MENTION
Pitcher: Cam Legory, Hackensack, junior
Catcher: Mike Levine, Indian Hills, junior
Outfield: Chase Trolaro, Indian Hills, junior
Outfield: Jack Scutaro, Northern Highlands, senior
Catcher: Sheldon Wright, Northern Highlands, senior
Pitcher: Jordan Molano, Paramus, senior
Catcher: Jared Ferrara, Paramus, senior
Pitcher/1B: Charlie Wingfield, Ramapo, freshman
Pitcher: Greg Lawson, Ridgewood, senior
Pitcher: Peter Mullen, Ridgewood, senior
All-NJIC
Colonial Division
FIRST TEAM
P – Jason DeMarco, Hawthorne, senior
P – Jeyson Florimon, Garfield, senior
P – Harrison Curran, Pompton Lakes, sophomore
P –Dustin Baliatico, Garfield, senior
1B – Luke Cerulli, Rutherford, sophomore
IF – Danny Finch, Hawthorne, senior
IF – Nick Laccitiello, Pompton Lakes, sophomore
IF – Patrick Cerulli, Rutherford, senior
OF – Hayden Yuzon, Glen Rock, junior
OF – Joe Frei, Hawthorne, junior
OF – Devin Borrero, Pompton Lakes, senior
C – Alexander Gomez, Rutherford, junior
C – James Stewart, Glen Rock, junior
UT – Evan Peterson, Garfield, senior
DH – Owen Litvany, Glen Rock, junior
Championship Team: Garfield
Coach of the Year: Charlie Rigolosi, Garfield
SECOND TEAM
P – Jason Brudzynski, Hawthorne, senior
P – Chris Gioia, Rutherford, freshman
P – Nick Atme, Glen Rock, freshman
P – Derek Pena, Garfield, senior
1B – Bryan Ramirez, Garfield, sophomore
IF – Alex Picinich, Elmwood Park, junior
IF – Jay Patel, Pompton Lakes, senior
IF – Matt DeStaso, Glen Rock, sophomore
OF – Marcos Suarez, Lodi, senior
OF – Danny Espinal, Rutherford, senior
OF – Jesus Aponte, Pompton Lakes, senior
OF – Derrick Romero, Elmwood Park, senior
C – Cole Hudson, Pompton Lakes, senior
C – Daniel Espinal, Lodi, sophomore
C – Jimmy Lamberty, Manchester, senior
UT – Ricky Van Olden, Hawthorne, junior
DH – Alexander Acosta, Rutherford, junior
HONORABLE MENTION
Dylan Benway, Pompton Lakes, senior
Andrew Long, Glen Rock, senior
Kyle DeMeester, Garfield, senior
Donovan Salters, Lodi, sophomore
Jacob Prieto, Manchester, senior
Joshua Rhodes, Elmwood Park senior
Cole Goumas, Rutherford, sophomore
Eugene Barbieri, Hawthorne, senior
Liberty Division
FIRST TEAM
P – Daniel Russell, Dwight-Englewood, senior
P – Everett Garber, Dwight-Englewood, sophomore
P – Yutaka Uchida, Leonia, sophomore
P – Anthony Pizzuti, Lyndhurst, sophomore
C – Ryan Hudak, New Milford, senior
C – Demetrios Bardatsos, Ridgefield/Palisades Park, freshman
IF – John Lembo, Lyndhurst, senior
IF – Vincent Auteri, Lyndhurst, senior
IF – Elijah Espinal, Ridgefield, junior
IF – Ryan Klopchin, Butler, senior
IF – Drew Alfano, Dwight-Englewood, senior
OF – Rhys Bowie, Dwight-Englewood, sophomore
OF – Matt Mulato, Leonia, junior
OF – AJ Scrivanich, New Milford, senior
OF – Gabe Gnecco, Butler, senior
UT – Michael Rizzo, Lyndhurst, sophomore
UT – Gianni Rana, Leonia, senior
DH – Andrew Fierro, Butler, junior
DH – Joseph Leon, Secaucus, senior
Championship Team: Lyndhurst
Coach of the Year: Patrick Auteri, Lyndhurst
SECOND TEAM
P – Jackson Burke, Dwight-Englewood, sophomore
P – Tyler Babino, New Milford, senior
P – Jack Nowinski, Lyndhurst, sophomore
P – Joshua Espinal, Ridgefield/Palisades Park, sophomore
C – Ethan Labianco, Leonia, sophomore
C – Adam Ayatallah, Harrison, senior
1B – Matteo Morelli, Lyndhurst, sophomore
3B – Matt Cabadelo, Harrison, senior
IF – Carlos Estrada, Harrison, freshman
IF – Devin Deproza, Leonia, sophomore
IF – Derek DeLeon, New Milford, sophomore
OF – Luis Placido-Fana, New Milford, freshman
OF – George Perez, Dwight-Englewood, senior
OF – Nick Pallota, Ridgefield/Palisades Park, junior
OF – Ben Nowinski, Lyndhurst, senior
UT – Dean Sosa, Secaucus, sophomore
UT – Abby Hernandez, Harrison, junior
UT – Mike Castiglia, Butler, senior
DH – Xavier Mieles, Lyndhurst, junior
DH – JD Collins, Dwight-Englewood, sophomore
HONORABLE MENTION
Jake Fiorenza, Butler, freshman
Ben Friedland, Dwight-Englewood, senior
Jake Mulrenan, Harrison, senior
Ryan Caldero, Leonia, sophomore
Anthony Maldonado, Lyndhurst, senior
John Giannoulis, New Milford, junior
Greg Hadoulis, Ridgefield/Palisades Park, senior
John Young, Secaucus, senior
Meadowlands Division
FIRST TEAM
P – Nick Rizos, Wood-Ridge, senior
P – Anthony Peterson, Hasbrouck Heights, junior
P – Ryan Kane, Wallington, senior
P – Nino Iacovino, Wood-Ridge, senior
P – Gavin Fiant, Hasbrouck Heights, junior
OF – Nick Marchitelli, Wood-Ridge, senior
OF – William Ricci, Wallington, senior
OF – Sonny Ragusa, Becton, senior
IF – Tristan Govea, Hasbrouck Heights, junior
IF – Izayah Delgado, Wallington, senior
IF – Domenic Maucione, Becton, sophomore
C – Michael Sarlo, Wood-Ridge, senior
C – Christian Gerace, North Arlington, senior
1B – Trey Packen, Wood-Ridge, senior
DH – Collin Cassanelli, Wallington, senior
Utility – Joseph Rovito, Weehawken, senior
Co-Championship Teams: Wood-Ridge and St. Mary
Coach of the Year: Colin Hourigan, Wallington
SECOND TEAM
P – Eddie Ortiz, North Arlington, senior
P – Elijah Bell, Becton, junior
P – Damon Rivera, Hasbrouck Heights, freshman
OF – Jordan Vega, Wallington, senior
OF – Kevin Zidiak, North Arlington, sophomore
OF – Braden Negro, Wood-Ridge, junior
OF – Sebastian Stratton, Weehawken, sophomore
IF – Devin Arce, Wood-Ridge, junior
IF – Ethan Perez, Hasbrouck Heights, freshman
IF – Thomas Bohnarczyk, Wallington, junior
C – Nick Gutierrez, Wallington, senior
C – Kyle Cappadona, Hasbrouck Heights, junior
DH – Gavin DeRobertis, Wood-Ridge, junior
Utility – Robert Carselda, North Arlington, sophomore
HONORABLE MENTION
Ruben Alvarez, Becton, junior
Anthony Moretto, Hasbrouck Heights, senior
Angel Elliot, North Arlington, senior
Tyler Perry, Wallington, freshman
Christian Ramirez, Weehawken, freshman
Owen Caprio, Wood-Ridge, junior
Patriot Division
FIRST TEAM
P – Thomas Maceira, Emerson, junior
P – Ryan Clark, Midland Park, junior
P – Michael O’Neil, Waldwick, senior
P – William Anema Jr., Midland Park, junior
C – Patrick Walsh, Emerson, sophomore
C – Jake Faasse, Hawthorne Christian/Eastern Christian, senior
C – Nicholas Ciano, Waldwick, senior
IF – Zachary Hulsizer, Waldwick, senior
IF – Richard Miraldi, Cresskill, senior
IF – Gregory Tashik, Midland Park, senior
OF – Cameron Melone, Hawthorne Christian/Eastern Christian, senior
OF – Conner Praschil, Emerson, junior
OF – Rocco DeMenna, Waldwick, senior
OF – Anthony Marco, Waldwick, junior
DH – Michael Garbarino, Saddle Brook/Bogota, senior
1B – Jake Falotico, Emerson, junior
UT – Philip Centineo, Waldwick, senior
Co-Championship teams: Waldwick and Emerson
Coach of the Year: Chris Sommerhalter, Emerson
SECOND TEAM
P – Ty Higby, Hawthorne Christian/Eastern Christian, senior
P – Ryan Kopczynski, Cresskil, junior
P – T.J. Pappas, Saddle Brook/Bogota, sophomore
C – Alex Gomez, Saddle Brook/Bogota, sophomore
IF – Anthony Walter, Park Ridge, freshman
IF – Justin Dressler, Waldwick, sophomore
IF – Alexander Manziano, Waldwick, junior
OF – Joey Anastassatos, Cresskill junior
OF – Dean Harpster, Midland Park, senior
DH – Frank Kasperowicz, Waldwick, senior
DH – Derek Engle, Park Ridge, junior
1B – Joey Betz, Hawthorne Christian/Eastern Christian, freshman
UT – Darico Castillo, Midland Park, senior
HONORABLE MENTION
Jared Scharf, Emerson, sophomore
Ryan Fleming, Midland Park, freshman
Jack Veenema, Hawthorne Christian/Eastern Christian, senior
Kyle Bratcher, Park Ridge, senior
Jason Jones, Bogota/Saddle Brook, junior
Vincent Cristantiello, Cresskill, senior
Nicholas Wayne, Waldwick, junior
This article originally appeared on NorthJersey.com: NJ baseball: 2022 All-County and All-League honors