Boys basketball: Here are the 2022-23 all-section, all-conference honorees
The Lower Hudson Basketball Coaches Association announced its All-Section 1 picks on Tuesday along with its all-conference selections and coaches of the year. They will be honored during the organization’s awards dinner on March 20 at the Sleepy Hollow Conference Center.
All-Section 1
Sean Berrigan, Tappan Zee
Basiaka Butcher, Valhalla
Keith Capuano, Hastings
Menzy Carden, White Plains
Matteo Cervone, Haldane
Dylan Colon, Mount Vernon
Christian Davis, Hamilton
Matt Fitzsimons, Somers
Chase Garcia, Tuckahoe
Malik Gasper, New Rochelle
Ethan Glassman, Mamaroneck
Robert Kennedy, Hastings
Jake Kessner, Rye
Mike Holder, Clarkstown South
R.J. Hutt, Rye Neck
Jack Maloney, Tappan Zee
Logan McCormick, White Plains
Lawrence Mitchell, Clarkstown South
Brandon Montero, Yorktown
Elijah Morris, Mount Vernon
Jaiden Newton, Ossining
Dan Nyamollo, Nanuet
James Oley, Irvington
Owen Paino, Ketcham
Justin Potack, Greeley
John Ranaghan, Pearl River
Tyson Repa, Byram Hills
Carlos Rodriguez, Scarsdale
Aidan Roy, Mamaroneck
Charlie Schellhamer, Pelham
Alex Tavarez, Panas
Matt Toscano, Fox Lane
Chris Torres, Suffern
Tavien Tyler, Mount Vernon
Connor Wein, North Rockland
Chris Whyte-Luciano, Lakeland
All-Conference I
Elijah Barclay, North Rockland; A.J. Caparelli, Ossining; Jackson Delaney, Suffern; Risaun Griffin, Ramapo; Asher Krohn, Scarsdale; Zyon Lord, New Rochelle; Jaice Martabano, John Jay-East Fishkill; Will Plunkett, Mamaroneck; Charlie Schevick, Fox Lane; Malaki Smith, Arlington; Guillermo Zabala, Port Chester.
All-Conference II
Raydelh Boutin, Nyack; Billy Feeks, Yorktown; Brandon Gibbons, Edgemont; Tyler Greene, Panas; Connor Griffin, Brewster; Andi Hajdarmataj, Eastchester; Dylan Ingraham, Somers; Aidan McCahey, Pearl River; Frank Provenzale, Eastchester; Will Sanz, John Jay-Cross River; Logan Shiland, Lakeland; Andrew Violante, Somers; Gino Wamack, Hen Hud.
All-Conference III
Matt Angelo, Tuckahoe; Devan Cooper, Valhalla; Orlando Gomez, Croton; Sean Holzman, Putnam Valley; Omar Levy, Albertus Magnus; Sean McGrath, Bronxville; Matthew Nachamkin, Haldane; Jack Neglia, Westlake; Daniel Picart, Pleasantville; Chris Popotte, Greenburgh-North Castle; Jason Rosenbaum, Briarcliff; Joe Schanzer, Leffell School; Eric Woodberry, Woodlands.
Coach of the Year
Conference I: Pat McGuinness, Clarkstown South
Conference II: Chris DiCintio, Somers
Conference III: Rich Clinchy, Valhalla
Mike Dougherty covers basketball for The Journal News and lohud.com. He can be reached at mdougher@lohud.com or via Twitter @lohudhoopsmbd.
This article originally appeared on Rockland/Westchester Journal News: 2022-23 All-Section 1 team, all-conference picks