Boys Basketball Regional Schedule
Mar. 15—PREP BASKETBALL
Boys Regional Tournament Schedule
DIVISION 1 at SAGINAW HERITAGE
March, March 13
Mount Pleasant 64, Traverse City Central 47
Grand Blanc 72, Flint Carman-Ainsworth 55
Wednesday, March 15
Regional finals — Grand Blanc 54, Mount Pleasant 53(OT)
DIVISION 2 at GAYLORD
March, March 13
Kingsford 69, Boyne City 56
Cadillac 61, Standish-Sterling 42
Wednesday, March 15
Regional finals — Cadillac 62, Kingsford 40
DIVISION 3 at LAKE CITY
March, March 13
Traverse City St. Francis 56, Sanford Meridian 38
McBain 53, Shelby 42
Wednesday, March 15
Regional finals — Traverse City St. Francis 46, McBain 37
DIVISION 4 at TRAVERSE CITY WEST
March, March 13
Frankfort 52, Gaylord St. Mary 47
Lake Leelanau St. Mary 56, Mesick 55
Wednesday, March 15
Regional finals — Frankfort 50, Lake Leelanau St. Mary 44
Girls State Finals Schedule
DIVISION 1
Tuesday, March 14
Salem 55, Riverview 52
West Bloomfield 66, Flint Carman-Ainsworth 34
Detroit Renaissance 52, Grosse Pointe North 37
Rockford 50, Holt 36
Friday, March 17 at the Breslin Center
Salem (21-6) v. West Bloomfield (25-2), noon
Detroit Renaissance (23-1) v. Rockford (26-1), 2 p.m.
Saturday, March 18 at the Breslin Center
Championship finals, 12:15 p.m.
DIVISION 2
Tuesday, March 14
Frankenmuth 52, Houghton 36
Goodrich 52, Warren regina 27
Grand Rapids West Catholic 51, Holland Christian 37
Lansing Catholic 78, Redford Westfield Prep 69
Friday, March 17 at the Breslin Center
Frankenmuth (24-2) v. Goodrich (24-3), 5:30 p.m.
Grand Rapids West Catholic (26-0) v. Lansing Catholic (22-5), 7:30 p.m.
Saturday, March 18 at the Breslin Center
Championship finals, 6:15 p.m.
DIVISION 3
Tuesday, March 14
Madison Heights Bishop Foley 34, Sandusky 32
Blissfield 45, Ovid Elsie 41
Hemlock 52, Elk Rapids 37
Hart 45, Buchanan 41
Thursday, March 16 at the Breslin Center
Madison Heights Bishop Foley (21-6) v. Blissfield (26-1), noon
Hemlock (24-3) v. Hart (24-3), 2 p.m.
Saturday, March 18 at the Breslin Center
Championship finals, 4 p.m.
DIVISION 4
Tuesday, March 14
Baraga 40, Mackinaw City 36
Fowler 47, Kingston 43
Glen Lake 57, St. Charles 49
Adrian Lenawee Christian 49, Kalamazoo Hackett 36
Thursday, March 16 at the Breslin Center
Baraga (22-5) v. Fowler (20-7), 5:30 p.m.
Glen Lake (24-2) v. Adrian Lenawee Christian (18-10), 7:30 p.m.
Saturday, March 18 at the Breslin Center
Championship finals, 10 a.m.
NCAA basketball
Men's Tournament Glance
FIRST FOUR
Wednesday, March 15
At UD Arena
Dayton, Ohio
Fairleigh Dickinson 84, Texas Southern 61
Arizona St. 98, Nevada 73
Tuesday, March 14
At UD Arena
Dayton, Ohio
Texas A&M-CC Islanders 75, SE Missouri 71
Pittsburgh 60, Mississippi St. 59
EAST REGIONAL
First Round
Friday, March 17
At Nationwide Arena
Columbus, Ohio
Purdue (29-5) vs. Fairleigh Dickinson, 6:50 p.m.
Memphis (26-8) vs. FAU (31-3), 9:20 p.m.
At Greensboro Coliseum
Greensboro, N.C.
Kentucky (21-11) vs. Providence (21-11), 7:10 p.m.
Kansas St. (23-9) vs. Montana St. (25-9), 9:40 p.m.
At Nationwide Arena
Columbus, Ohio
Michigan St. (19-12) vs. Southern Cal (22-10), 12:15 p.m.
Marquette (28-6) vs. Vermont (23-10), 2:45 p.m.
Thursday, March 16
At Amway Center
Orlando, Fla.
Duke (26-8) vs. Oral Roberts (30-4), 7:10 p.m.
Tennessee (23-10) vs. Louisiana-Lafayette (26-7), 9:40 p.m.
Second Round
Sunday, March 19
At Nationwide Arena
Columbus, Ohio
Purdue-Fairleigh Dickinson winner vs. Memphis-FAU winner, TBA
NCAA BASKETBALL
At Greensboro Coliseum
Greensboro, N.C.
Kansas St.-Montana St. winner vs. Kentucky-Providence winner, TBA
At Nationwide Arena
Columbus, Ohio
Marquette-Vermont winner vs. Michigan St.-Southern Cal winner, TBA
Saturday, March 18
At Amway Center
Orlando, Fla.
Tennessee-Louisiana-Lafayette winner vs. Duke-Oral Roberts winner, TBA
At Madison Square Garden
New York
Regional Semifinals
Thursday, March 23
Purdue-Fairleigh Dickinson_Memphis-FAU winner vs. Tennessee-Louisiana-Lafayette_Duke-Oral Roberts winner, TBA
Marquette-Vermont_Michigan St.-Southern Cal winner vs. Kansas St.-Montana St._Kentucky-Providence winner, TBA
Regional Championship
Saturday, March 25
Semifinal winners, TBA
SOUTH REGIONAL
First Round
Thursday, March 16
At Legacy Arena at BJCC
Birmingham, Ala.
Alabama (29-5) vs. Texas A&M-CC Islanders, 2:45 p.m.
Maryland (21-12) vs. West Virginia (19-14), 12:15 p.m.
At Amway Center
Orlando, Fla.
San Diego St. (27-6) vs. Coll. of Charleston (31-3), 3:10 p.m.
Virginia (25-7) vs. Furman (27-7), 12:40 p.m.
At Golden 1 Center
Sacramento, Calif.
Missouri (24-9) vs. Utah St. (26-8), 1:40 p.m.
Arizona (28-6) vs. Princeton (21-8), 4:10 p.m.
Friday, March 17
At Ball Arena
Denver
Creighton (21-12) vs. NC State (23-10), 4 p.m.
Baylor (22-10) vs. UC Santa Barbara (27-7), 1:30 p.m.
Second Round
Saturday, March 18
At Legacy Arena at BJCC
Birmingham, Ala.
Alabama-Texas A&M-CC Islanders winner vs. Maryland-West Virginia winner, TBA
At Amway Center
Orlando, Fla.
Virginia-Furman winner vs. San Diego St.-Coll. of Charleston winner, TBA
At Golden 1 Center
Sacramento, Calif.
Arizona-Princeton winner vs. Missouri-Utah St. winner, TBA
Sunday, March 19
At Ball Arena
Denver
Baylor-UC Santa Barbara winner vs. Creighton-NC State winner, TBA
At KFC Yum! Center
Louisville, Ky.
Regional Semifinals
Friday, March 24
Alabama-Texas A&M-CC Islanders_Maryland-West Virginia winner vs. Virginia-Furman_San Diego St.-Coll. of Charleston winner, TBA
Arizona-Princeton_Missouri-Utah St. winner vs. Baylor-UC Santa Barbara_Creighton-NC State winner, TBA
Regional Championship
Sunday, March 26
Semifinal winners, TBA
MIDWEST REGIONAL
First Round
Thursday, March 16
At Legacy Arena at BJCC
Birmingham, Ala.
Houston (31-3) vs. N. Kentucky (22-12), 9:20 p.m.
Iowa (19-13) vs. Auburn (20-12), 6:50 p.m.
At Wells Fargo Arena
Des Moines, Iowa
Texas A&M (25-9) vs. Penn St. (22-13), 9:55 p.m.
Texas (26-8) vs. Colgate (26-8), 7:25 p.m.
Friday, March 17
At MVP Arena
Albany, N.Y.
Miami (25-7) vs. Drake (27-7), 7:25 p.m.
Indiana (22-11) vs. Kent St. (28-6), 9:55 p.m.
At Greensboro Coliseum
Greensboro, N.C.
Iowa St. (19-13) vs. Pittsburgh, 3:10 p.m.
Xavier (25-9) vs. Kennesaw St. (26-8), 12:40 p.m.
Second Round
Saturday, March 18
At Legacy Arena at BJCC
Birmingham, Ala.
Houston-N. Kentucky winner vs. Iowa-Auburn winner, TBA
At Wells Fargo Arena
Des Moines, Iowa
Texas-Colgate winner vs. Texas A&M-Penn St. winner, TBA
Sunday, March 19
At MVP Arena
Albany, N.Y.
Indiana-Kent St. winner vs. Miami-Drake winner, TBA
At Greensboro Coliseum
Greensboro, N.C.
Xavier-Kennesaw St. winner vs. Iowa St.-Pittsburgh winner, TBA
At T-Mobile Center
Kansas City, Mo.
Regional Semifinals
Friday, March 24
Houston-N. Kentucky_Iowa-Auburn winner vs. Indiana-Kent St._Miami-Drake winner, TBA
Texas-Colgate_Texas A&M-Penn St. winner vs. Xavier-Kennesaw St._Iowa St.-Pittsburgh winner, TBA
Regional Championship
NCAA BASKETBALL
Sunday, March 26
Semifinal winners, TBA
WEST REGIONAL
First Round
Thursday, March 16
At Wells Fargo Arena
Des Moines, Iowa
Kansas (27-7) vs. Howard (22-12), 2 p.m.
Arkansas (20-13) vs. Illinois (20-12), 4:30 p.m.
At Golden 1 Center
Sacramento, Calif.
Northwestern (21-11) vs. Boise St. (24-9), 7:35 p.m.
UCLA (29-5) vs. UNC-Asheville (27-7), 10:05 p.m.
Friday, March 17
At MVP Arena
Albany, N.Y.
Saint Mary's (Cal.) (26-7) vs. VCU (27-7), 2 p.m.
UConn (25-8) vs. Iona (27-7), 4:30 p.m.
At Ball Arena
Denver
TCU (21-12) vs. Arizona St., 10:05 p.m.
Gonzaga (28-5) vs. Grand Canyon (24-11), 7:35 p.m.
Second Round
Saturday, March 18
At Wells Fargo Arena
Des Moines, Iowa
Kansas-Howard winner vs. Arkansas-Illinois winner, TBA
At Golden 1 Center
Sacramento, Calif.
UCLA-UNC-Asheville winner vs. Northwestern-Boise St. winner, TBA
Sunday, March 19
At MVP Arena
Albany, N.Y.
UConn-Iona winner vs. Saint Mary's (Cal.)-VCU winner, TBA
At Ball Arena
Denver
Gonzaga-Grand Canyon winner vs. TCU-Arizona St. winner, TBA
At T-Mobile Arena
Paradise, Nev.
Regional Semifinals
Thursday, March 23
Kansas-Howard_Arkansas-Illinois winner vs. UConn-Iona_Saint Mary's (Cal.)-VCU winner, TBA
UCLA-UNC-Asheville_Northwestern-Boise St. winner vs. Gonzaga-Grand Canyon_TCU-Arizona St. winner, TBA
Regional Championship
Saturday, March 25
Semifinal winners, TBA
FINAL FOUR
At NRG Stadium
Houston
National Semifinals
Saturday, April 1
TBD vs. TBD, TBA
TBD vs. TBD, TBA
National Championship
Monday, April 3
Semifinal winners, TBA
Women's Basketball Tournament Glance
FIRST FOUR
Thursday, March 16
At Value City Arena
Columbus, Ohio
Purdue (19-10) vs. St. John's (22-8), 7 p.m.
At Assembly Hall
Bloomington, Ind.
Monmouth (NJ) (18-15) vs. Tennessee Tech (22-9), 9 p.m.
Wednesday, March 15
At Purcell Pavilion
South Bend, Ind.
Mississippi St. 70, Illinois 56
At Maples Pavilion
Stanford, Calif.
Sacred Heart 57, Southern U. 47
SEATTLE 4
First Round
Friday, March 17
At Maples Pavilion
Stanford, Calif.
Stanford (28-5) vs. Sacred Heart, 7:30 p.m.
Mississippi (23-8) vs. Gonzaga (28-4), 10 p.m.
At Carver-Hawkeye Arena
Iowa City, Iowa
Florida St. (23-9) vs. Georgia (21-11), 1:30 p.m.
Iowa (26-6) vs. SE Louisiana (21-9), 4 p.m.
Saturday, March 18
At Moody Center
Austin, Texas
Louisville (23-11) vs. Drake (22-9), 7:30 p.m.
Texas (25-9) vs. East Carolina (23-9), 10 p.m.
At Cameron Indoor Stadium
Durham, N.C.
Colorado (23-8) vs. Middle Tennessee (28-4), 7 p.m.
Duke (25-6) vs. Iona (26-6), 9:30 p.m.
Second Round
Sunday, March 19
At Maples Pavilion
Stanford, Calif.
Stanford-Sacred Heart winner vs. Mississippi-Gonzaga winner, TBA
At Carver-Hawkeye Arena
Iowa City, Iowa
Iowa-SE Louisiana winner vs. Florida St.-Georgia winner, TBA
Monday, March 20
At Moody Center
Austin, Texas
Texas-East Carolina winner vs. Louisville-Drake winner, TBA
At Cameron Indoor Stadium
Durham, N.C.
Duke-Iona winner vs. Colorado-Middle Tennessee winner, TBA
At Climate Pledge Arena
Seattle
Regional Semifinals
Saturday, March 25
Stanford-Sacred Heart_Mississippi-Gonzaga winner vs. Texas-East Carolina_Louisville-Drake winner, TBA
NCAA BASKETBALL
Iowa-SE Louisiana_Florida St.-Georgia winner vs. Duke-Iona_Colorado-Middle Tennessee winner, TBA
Regional Championship
Monday, March 27
Semifinal winners, TBA
GREENVILLE 2
First Round
Saturday, March 18
At Assembly Hall
Bloomington, Ind.
Indiana (27-3) vs. Monmouth (NJ)-Tennessee Tech winner, 11:30 a.m.
Oklahoma St. (21-11) vs. Miami (19-12), 2 p.m.
At The William B. Finneran Pavilion
Bryn Mawr, Pa.
Washington St. (23-10) vs. Florida Gulf Coast (32-3), 2:30 p.m.
Villanova (28-6) vs. Cleveland St. (30-4), 5 p.m.
Friday, March 17
At Pete Maravich Assembly Center
Baton Rouge, La.
Michigan (22-9) vs. UNLV (31-2), 3 p.m.
LSU (28-2) vs. Hawaii (18-14), 5:30 p.m.
At Jon M. Huntsman Center
Salt Lake City
NC State (20-11) vs. Princeton (23-5), 10 p.m.
Utah (25-4) vs. Gardner-Webb (29-4), 7:30 p.m.
Second Round
Monday, March 20
At Assembly Hall
Bloomington, Ind.
Indiana_Monmouth (NJ)-Tennessee Tech winner vs. Oklahoma St.-Miami winner, TBA
At The William B. Finneran Pavilion
Bryn Mawr, Pa.
Villanova-Cleveland St. winner vs. Washington St.-Florida Gulf Coast winner, TBA
Sunday, March 19
At Pete Maravich Assembly Center
Baton Rouge, La.
LSU-Hawaii winner vs. Michigan-UNLV winner, TBA
At Jon M. Huntsman Center
Salt Lake City
Utah-Gardner-Webb winner vs. NC State-Princeton winner, TBA
At Bon Secours Wellness Arena
Greenville, S.C.
Regional Semifinals
Saturday, March 25
Indiana_Monmouth (NJ)-Tennessee Tech_Oklahoma St.-Miami winner vs. Villanova-Cleveland St._Washington St.-Florida Gulf Coast winner, TBA
Utah-Gardner-Webb_NC State-Princeton winner vs. LSU-Hawaii_Michigan-UNLV winner, TBA
Regional Championship
Monday, March 27
Semifinal winners, TBA
GREENVILLE 1
First Round
Friday, March 17
At Colonial Life Arena
Columbia, S.C.
South Carolina (32-0) vs. Norfolk St. (26-6), 2 p.m.
South Florida (26-6) vs. Marquette (21-10), 11:30 a.m.
At Purcell Pavilion
South Bend, Ind.
Creighton (22-8) vs. Mississippi St., 6 p.m.
Notre Dame (25-5) vs. S. Utah (23-9), 3:30 p.m.
At Xfinity Center
College Park, Md.
Arizona (21-9) vs. West Virginia (19-11), Noon
Maryland (25-6) vs. Holy Cross (24-8), 2:30 p.m.
Saturday, March 18
At Pauley Pavilion
Los Angeles
Oklahoma (25-6) vs. Portland (23-8), 9 p.m.
UCLA (25-9) vs. Sacramento St. (25-7), 11:30 p.m.
Second Round
Sunday, March 19
At Colonial Life Arena
Columbia, S.C.
South Carolina-Norfolk St. winner vs. South Florida-Marquette winner, TBA
At Purcell Pavilion
South Bend, Ind.
Notre Dame-S. Utah winner vs. Creighton-Mississippi St. winner, TBA
At Xfinity Center
College Park, Md.
Maryland-Holy Cross winner vs. Arizona-West Virginia winner, TBA
Monday, March 20
At Pauley Pavilion
Los Angeles
UCLA-Sacramento St. winner vs. Oklahoma-Portland winner, TBA
At Bon Secours Wellness Arena
Greenville, S.C.
Regional Semifinals
Friday, March 24
South Carolina-Norfolk St._South Florida-Marquette winner vs. UCLA-Sacramento St._Oklahoma-Portland winner, TBA
Maryland-Holy Cross_Arizona-West Virginia winner vs. Notre Dame-S. Utah_Creighton-Mississippi St. winner, TBA
Regional Championship
Sunday, March 26
Semifinal winners, TBA
SEATTLE 3
First Round
Friday, March 17
At Cassell Coliseum
Blacksburg, Va.
Virginia Tech (27-4) vs. Chattanooga (20-12), 5:30 p.m.
Southern Cal (21-9) vs. S. Dakota St. (28-5), 8 p.m.
Saturday, March 18
At Thompson-Boling Arena
Knoxville, Tenn.
Iowa St. (22-9) vs. Toledo (28-4), 3:30 p.m.
Tennessee (23-11) vs. Saint Louis (17-17), 1 p.m.
At Value City Arena
Columbus, Ohio
North Carolina (21-10) vs. Purdue-St. John's winner, 4 p.m.
Ohio St. (25-7) vs. James Madison (26-7), 1:30 p.m.
At Harry A. Gampel Pavilion
Storrs, Conn.
Baylor (19-12) vs. Alabama (20-10), TBA
UConn (29-5) vs. Vermont (25-6), 3 p.m.
Second Round
Sunday, March 19
At Cassell Coliseum
Blacksburg, Va.
Virginia Tech-Chattanooga winner vs. Southern Cal-S. Dakota St. winner, TBA
Monday, March 20
At Thompson-Boling Arena
Knoxville, Tenn.
Tennessee-Saint Louis winner vs. Iowa St.-Toledo winner, TBA
At Value City Arena
Columbus, Ohio
Ohio St.-James Madison winner vs. North Carolina_Purdue-St. John's winner, TBA
At Harry A. Gampel Pavilion
Storrs, Conn.
UConn-Vermont winner vs. Baylor-Alabama winner, TBA
At Climate Pledge Arena
Seattle
Regional Semifinals
Friday, March 24
Virginia Tech-Chattanooga_Southern Cal-S. Dakota St. winner vs. Tennessee-Saint Louis_Iowa St.-Toledo winner, TBA
UConn-Vermont_Baylor-Alabama winner vs. Ohio St.-James Madison_North Carolina_Purdue-St. John's winner, TBA
Regional Championship
Sunday, March 26
Semifinal winners, TBA
FINAL FOUR
At American Airlines Center
Dallas
National Semifinals
Friday, March 31
TBD vs. TBD, TBA
TBD vs. TBD, TBA
National Championship
Sunday, April 2
Semifinal winners, TBA