Boys Basketball: Skyland, GMC & UCC schedule through Saturday, Jan. 22

·5 min read
The Colonia boys basketball team avenged a regular-season loss to St. Thomas Aquinas with a huge victory in a GMC tiered pod tournament final
The Colonia boys basketball team avenged a regular-season loss to St. Thomas Aquinas with a huge victory in a GMC tiered pod tournament final

SATURDAY, JAN. 15

East Brunswick Tech at Wardlaw-Hartridge, 11 a.m.

Lawrenceville at Monroe, 11 a.m.

Woodbridge at Old Tappan, 11 a.m.

Edison at Piscataway, 11:30 a.m.

Koinonia at Somerville, 11:30 a.m.

New Brunswick at Old Bridge, 11:30 a.m.

Perth Amboy at J.P. Stevens, 11:30 a.m.

Henry Hudson at Manville, noon

Perth Amboy Tech at Piscataway Tech, noon

St. Joseph (Met.) at South Brunswick, noon

Voorhees at North Plainfield, noon

Nottingham at South Hunterdon, 12:30 p.m.

Carteret at Sayreville, 1 p.m.

Hunterdon Central at Delaware Valley, 1 p.m.

Millburn at Ridge, 1 p.m.

Pingry at North Hunterdon, 1 p.m.

Plainfield at St. Thomas Aquinas, 1 p.m.

Princeton at North Brunswick, 1 p.m.

Union at Scotch Plains-Fanwood, 1 p.m.

Watchung Hills at Jefferson, 1 p.m.

Roselle at Rahway, 1:30 p.m.

Timothy Christian at Bound Brook, 5:30 p.m.

Bridgewater-Raritan at Immaculata, 7 p.m.

Westfield vs. Egg Harbor at Peak Sports Academy, 7 p.m.

SUNDAY, JAN. 16

MLK Classic at Rowan University

Franklin vs. Middle Twp., 2:30 p.m.

MONDAY, JAN. 17

Piscataway Tech at South Plainfield, 10:30 a.m.

Roselle at New Brunswick, 11:30 a.m.

South Amboy at Dunellen, 12:30 p.m.

Highland Park at Metuchen, 2 p.m.

Immaculata at Hunterdon Central, 7 p.m.

TUESDAY, JAN. 18

Somerset Tech at Wardlaw-Hartridge, 4:30 p.m.

Colonia at Carteret, 5:30 p.m.

Franklin at Watchung Hills, 5:30 p.m.

Manville at South Hunterdon, 5:30 p.m.

Perth Amboy at Piscataway, 5:30 p.m.

Perth Amboy Tech at East Brunswick Tech, 5:30 p.m.

Pingry at Belvidere, 5:30 p.m.

Somerville at Voorhees, 5:30 p.m.

East Brunswick at South Brunswick, 6 p.m.

Bernards at North Plainfield, 7 p.m.

Cranford at New Providence, 7 p.m.

Gill St. Bernard's at Bridgewater-Raritan, 7 p.m.

Gov. Livingston at Oratory Prep, 7 p.m.

Hunterdon Central at Hillsborough, 7 p.m.

J.F. Kennedy at St. Thomas Aquinas, 7 p.m.

J.P. Stevens at St. Joseph (Met.), 7 p.m.

Monroe at New Brunswick, 7 p.m.

North Brunswick at Sayreville, 7 p.m.

North Hunterdon at Montgomery, 7 p.m.

Phillipsburg at Immaculata, 7 p.m.

Rutgers Prep at Ridge, 7 p.m.

Warren Hills at Bound Brook, 7 p.m.

Westfield at Roselle Catholic, 7 p.m.

Woodbridge at Edison, 7 p.m.

Union Catholic at Scotch Plains-Fanwood, 8 p.m.

WEDNESDAY, JAN. 19

Timothy Christian at Wardlaw-Hartridge, 4:30 p.m.

Calvary Christian at Somerset Tech, 5:30 p.m.

East Brunswick Tech at South Amboy, 5:30 p.m.

Metuchen at South River, 5:30 p.m.

Piscataway Tech at Perth Amboy Tech, 5:30 p.m.

South Plainfield at Middlesex, 5:30 p.m.

Koinonia at Spotswood, 6 p.m.

Delaware Valley at South Hunterdon, 7 p.m.

Dunellen at Highland Park, 7 p.m.

Linden at Plainfield, 7 p.m.

THURSDAY, JAN. 20

Carteret at J.F. Kennedy, 4 p.m.

Rahway at Hillside, 4 p.m.

Union at Westfield, 4 p.m.

Academy for Urban Leadership Charter at Manville, 5:30 p.m.

East Brunswick at Old Bridge, 5:30 p.m.

J.P. Stevens at South Brunswick, 6 p.m.

St. Thomas Aquinas at North Brunswick, 6 p.m.

Bernards at Warren Hills, 7 p.m.

Bridgewater-Raritan at Hunterdon Central, 7 p.m.

Edison at Colonia, 7 p.m.

Elizabeth at Union Catholic, 7 p.m.

Gov. Livingston at Dayton, 7 p.m.

Hillsborough at Franklin, 7 p.m.

Lawrence at Delaware Valley, 7 p.m.

North Hunterdon at Immaculata, 7 p.m.

North Plainfield at Somerville, 7 p.m.

Ridge at Phillipsburg, 7 p.m.

Rutgers Prep at Montgomery, 7 p.m.

Sayreville at Woodbridge, 7 p.m.

Scotch Plains-Fanwood at New Providence, 7 p.m.

St. Joseph (Met.) at Monroe, 7 p.m.

Voorhees at Bound Brook, 7 p.m.

Watchung Hills at Gill St. Bernard's, 7 p.m.

FRIDAY, JAN. 21

Manville at Pingry, 4:30 p.m.

Wardlaw-Hartridge at East Brunswick Tech, 4:30 p.m.

Highland Park at South Plainfield, 5:30 p.m.

Perth Amboy Tech at Somerset Tech, 5:30 p.m.

South Amboy at Piscataway Tech, 5:30 p.m.

South River at Spotswood, 5:30 p.m.

Timothy Christian vs. Calvary Christian at Central Jersey Basketball, 5:30 p.m.

Middlesex at Metuchen, 6 p.m.

Union Catholic vs. Westfield at Johnson, 6 p.m.

SATURDAY, JAN. 22

Carteret at Edison, 11:30 a.m.

J.P. Stevens at Old Bridge, 11:30 a.m.

New Brunswick at Piscataway, 11:30 a.m.

Keyport at South River, 1 p.m.

Middletown North at Woodbridge, 1 p.m.

Mount Olive at North Hunterdon, 1 p.m.

Notre Dame at Franklin, 1 p.m.

Nottingham at Bridgewater-Raritan, 1 p.m.

Rahway at New Providence, 1 p.m.

Robbinsville at Montgomery, 1 p.m.

Scotch Plains-Fanwood at Gov. Livingston, 1 p.m.

Warren Hills at Delaware Valley, 1 p.m.

New Egypt at Bound Brook, 2 p.m.

Hunterdon Central at Trenton Central, 2:30 p.m.

St. Thomas Aquinas at Sayreville, 3 p.m.

South Brunswick at Monroe, 6:30 p.m.

Somerville at Immaculata, 7 p.m.

St. Joseph (Met.) at Perth Amboy, 7 p.m.

Dennis Gregory Classic at Caldwell College

Rutgers Prep vs. Bergen Catholic, 2 p.m.

Email: lknego@gannettnj.com; on Twitter: @laurenknego

Lauren Knego covers scholastic sports for the Courier News and Home News Tribune. For unlimited access to local high school sports, please subscribe or activate your digital account today.

This article originally appeared on MyCentralJersey.com: Boys Basketball: Skyland, GMC & UCC schedule through Saturday, Jan. 22

Our goal is to create a safe and engaging place for users to connect over interests and passions. In order to improve our community experience, we are temporarily suspending article commenting