Boys' Soccer: District tournament schedules for teams in the Gainesville area

·3 min read

With regular seasons finally complete, high school boys' soccer teams around the state are now preparing for the postseason.

And the road to the state championship starts this week at district tournaments, which are being hosted all around Florida.

Here are the district tournament details for boys' soccer programs in the Gainesville-area:

Girls' Soccer: District tournament schedules for teams in the Gainesville area

Boys' Soccer: P.K. Yonge set to be No. 1 seed in districts after 5-3 win over Williston

Boys basketball: Newberry too much to handle for Chiefland, Panthers cruise to 69-36 win

Class 2A-District 2

WHO: No. 2 Lafayette (9-7-2) vs. No. 3 Bell (4-6-1)

WHAT: District quarterfinal

WHERE: Lafayette High School

WHEN: Jan. 31, 7 p.m.

WINNER GETS: No. 1 St. John Paul II (13-2-1), Jan. 31, 5 p.m.

WHO: No. 4 Jefferson County (1-11) vs. No. 5 Trenton (1-11-2), Jan. 27, 6 p.m.

WHAT: District quarterfinal

WHERE: Lafayette High School

WHEN: Jan. 27, 6 p.m.

WINNER GETS: District championship berth, Feb. 2, 6 p.m.

Class 2A-District 4

WHO: No. 1 St. Johns Country Day (6-2-1) vs. No. 4 Saint Francis Catholic (5-7-2)

WHAT: District quarterfinal

WHERE: St. Johns Country Day

WHEN: Jan. 27, 5:30 p.m.

WINNER GETS: Winner of No. 2 St. Joseph Academy-No. 3 Oak Hall, Feb. 1, 7:30 p.m.

WHO: No. 2 St. Joseph Academy (7-4-2) vs. No. 3 Oak Hall (8-2)

WHAT: District quarterfinal

WHERE: St. Johns Country Day

WHEN: Jan. 27, 7:30 p.m.

WINNER GETS: Winner of No. 1 St. Johns Country Day-No. 4 Saint Francis Catholic, Feb. 1, 7:30 p.m.

Class 3A-District 4

WHO: No. 2 Williston (14-2-2) vs. No. 7 Interlachen (0-10)

WHAT: District quarterfinal

WHERE: Fort White High School

WHEN: Jan. 28, 7:30 p.m.

WINNER GETS: Winner of No. 3 Trinity Catholic-No. 6 Fort White, Feb. 1, 5 p.m.

WHO: No. 3 Trinity Catholic (9-4-1) vs. No. 6 Fort White (7-9-3)

WHAT: District quarterfinal

WHERE: Fort White High School

WHEN: Jan. 28, 3:30 p.m.

WINNER GETS: Winner of No. 2 Williston-No. 7 Interlachen, Feb. 1, 5 p.m.

WHO: No. 4 Keystone Heights (10-6-5) vs. No. 5 Newberry (11-7-2)

WHAT: District quarterfinal

WHERE: Fort White

WHEN: Jan. 28, 5:30 p.m.

WINNER GETS: No. 1 P.K. Yonge (17-1-1), Feb. 1, 7 p.m.

Class 4A-District 3

WHO: No. 2 Eastside (6-4-2) vs. No. 7 Palatka (2-18-2)

WHAT: District quarterfinal

WHERE: Citizens Field

WHEN: Jan. 28, 7 p.m.

WINNER GETS: Winner of No. 3 Santa Fe-No. 6 North Marion, Feb. 1, 7 p.m.

WHO: No. 3 Santa Fe (3-12-3) vs. No. 6 North Marion (3-13-1)

WHAT: District quarterfinal

WHERE: Santa Fe High School

WHEN: Jan. 28, 7 p.m.

WINNER GETS: Winner of No. 2 Eastside-No. 7 Palatka, Feb. 1, 7 p.m.

Class 6A-District 2

WHO: No. 2 Tallahassee Leon (6-6-4) vs. No. 3 Buchholz (10-6-1)

WHAT: District quarterfinal

WHERE: Leon High School

WHEN: Jan. 28, 5 p.m.

WINNER GETS: District championship berth, Jan. 31, 6 p.m.

WHO: No. 4 Lincoln (7-8-3) vs. No. 5 Columbia (6-12-2)

WHAT: District quarterfinal

WHERE: Leon High School

WHEN: Jan. 26, 7 p.m.

WINNER GETS: No. 1 Chiles (15-1), Jan. 28, 7 p.m.

This article originally appeared on The Gainesville Sun: Schedule: High school boys soccer postseason gets underway this week

Our goal is to create a safe and engaging place for users to connect over interests and passions. In order to improve our community experience, we are temporarily suspending article commenting