Tuesday’s Rewind: No. 5 Cannon rolls past Covenant Day. The night’s scores, stars
Cannon School is on a serious roll.
The Cougars, who rose five spots to No. 5 in the Sweet 16 this week, beat CISAA rival Covenant Day 79-60 Tuesday night. The reigning large-class private school state champions led 44-29 at halftime and 61-36 after three quarters.
Cannon (17-4, 3-0 CISAA) got 26 points from Jarvis Moss, 21 points from DJ Nix and 13 from Elijah Ormiston. Covenant Day (5-6, 0-2) got 19 from Aden Holloway and 17 from Marcus Brown.
Tuesday’s #BIG5 Boys Top Performers
AJ Cook, Weddington: junior guard hit a school-record seven 3-point shots in a 89-28 win over Marvin Ridge. Cook finished with 25 points, six rebounds and four steals.
Zach Herman, Alexander Central: 24 points, 10 rebounds in a 78-48 win over Freedom. Herman made 10-of-10 field goals and 4-of-4 free throw attempts.
Steven Lebau, Christ The King: 24 points, nine rebounds, five assists in a 80-53 winover Cherryville. Teammate Andrew Stanley (13 points, 16 rebounds) had a strong game.
Cole Seagle, Jack Carter, North Lincoln: Combined for 37 points in a 65-58 win over Newton-Conover. Seagle had 19 points, four assists, two steals. Carter had 18 points, five rebounds, four assists and three steals.
Wesley Tubbs III, Northside Christian: team-high 21 points as Northside avoided an upset at SouthLake Christian, winning 61-60.
Tuesday’s #BIG5 Girls Top Performers
Zahra Douglas, Marvin Ridge: 17 points, 10 rebounds, game-winning layup in overtime in a 60-59 win over Weddington.
Reigan Richardson, Cannon School: 38 points, 10 rebounds, four steals for the Georgia signee in a 52-42 win over Covenant Day.
Janiah Shular, Gaston Day: 11 points, 12 rebounds, two blocks in a 46-35 win over Carmel Christian.
Blanca Thomas, Charlotte Catholic: 22 points, 9 rebounds, and four blocks in a 66-35 win over Sun Valley.
Emily Walters, Metrolina Christian: 20 points, courtesy of five made 3-pointers, in a 50-43 win over Hickory Grove. Walters scored her 1,000th career point Friday against Cabarrus Charter.
Tuesday’s Boys Boxscores
NO. 5 CANNON SCHOOL 79, COVENANT DAY 60
Covenant Day 15 14 9 24 - 60
Cannon 24 20 17 18 - 79
Covenant Day 60 – Aden Holloway 19, Marcus Brown 17, Ifyeani Ufochukwu 8, John Ward 6, DJ Boyce 5, CJ Smith 2, Jahmir Brown 3, Britt Anderson
Cannon School 79 – Jarvis Moss 26, DJ Nix 21, Elijah Ormiston 13, Christian Reeves 8, Karon Boyd 5, Austin Swartz 2, Jaylen Claggett 2, Tyler Green 2
NO. 7 WEDDINGTON 89, MARVIN RIDGE 28
Weddington – 25/25/22/17 -- 89
Marvin Ridge –5/11/8/4 -- 28
WEDDINGTON 89 --AJ Cook – 25, Brock Bowen – 13, Evan Morton – 10, Bates – 7, Frazier – 7, Tekin – 6, Wetherbee -6, Bombardier – 5, Lowe – 4, Brosterhous – 2, Werdann – 2, Abrams – 2
MARVIN RIDGE 28 -- Cinjun Bridges – 10, Calamas – 5, Ruthberg – 5, Jones – 2, Huffman – 2, Allyn – Gibson – 2, Lee – 2
Notable: Junior Guard A.J. Cook knocked down a Weddington school record seven 3 point FGs on his way to 25 points, 6 rebs, and 4 steals to lead the Warriors.
ALEXANDER CENTRAL 78, FREEDOM 48
Freedom 14 12 11 11 -- 48
Alexander 14 12 20 32 -- 78
FREEDOM 48 -- Zaydin Pritchard 16, Daylin Pritchard 21, Ledford 1, Dellinger 5, Hall 2, McNaughton 3
ALEXANDER CENTRAL 78 -- Zach Herman 24, Grove Lowrance 10, Hubbard 2, Avery Cook 14, Evan Presnell 19, G. Presnell 1, Payne 2, Sigon 3, Barnes 3
CHRIST THE KING 80, CHERRYVILLE 53
CHS 8 15 7 20 -- 53
CTK 22 19 15 24 -- 80
Cherryville-Hughes 22, Abernethy 5, Mulvey 10, Kelly 8, Morn 4Christ the King-Clapp 8, Hendershott 10, Steed 15, Stanley 13, Lebeau 24, Pollo 1, Lagueux 3, Milligan 2, Kocher 2
EAST LINCOLN 56, MAIDEN 52
East Lincoln 10 10 16 20 56
Maiden 16 14 11 11 52
East Lincoln (4-0): Jeremiah Jones 16, Evan Montanari 11, Drew Bean 17, Logan Craig 5,
Nyckolas Clarke 0, Landon Glezen 0, Markell Clark 2, Tyler Mizzell 5, Roman Hawk 0,
Ethan Robb 0
Maiden (2-2): Jalen Robinson 2, Brennan James 2, Micah Haynes 6, Izaiah Morgan 2, Chris Culliver 19, Ben Gibbs 3, Jayden Roseman 0, Mason Lowman 8, Dru McClough 10
FOREST HILLS 70, MOUNT PLEASANT 50
Forest Hills 18 17 18 17 -- 70
Mount Pleasant 3 12 18 17 -- 5
FOREST HILLS (4-1, 2-1) – Zack Barbour 20, Ty Burch 13, Jamylan Blakeney 10, Jakaree Byrams 11, Hester 6, Coffey 6, Horne 2, Thomas 2
MOUNT PLEASANT (2-2, 1-2) – Brady Duke 17, Davis Neel 10, Carnes 6, Pruitt 7, Little 6, Price 2, Sheperis 2
GASTON DAY 64, GASTON CHRISTIAN 51
Gaston Day 14 19 18 13 64
Gaston Christian 5 14 11 21 51
Gaston Day Scoring: Chris Britt 19, Callum Richard 16, Dean Hunter 15, Colin Fayed 14
Gaston Christian Scoring: W. Kelly 18, G. Brockington 15, C. Chapman 9, J. Rhyne 6, D. Bradley 3
Gaston Day Record: 7-7
Next Game: Friday, 1/22 @ Metrolina Christian 7 PM
HICKORY 72, WATAUGA 61
WATAUGA 11 16 14 20 -- 61
HICKORY 14 17 13 28 -- 72
WATAUGA 61 -- Ben Hale-12, Bennett Ricker-13, Micah Turbet-4, Orlando Leon-4, Jonah Martin-2, Gresham Collins-6, Tyler Ward - 7, Isaiah Shirley-13
HICKORY 72 -- Landon Maddox- 10, Taiyuan Hill- 9, Josh Fisher- 2, Rico Walker- 11, Keagan Covington- 5, Nick Everhart- 17, Jaydon Maddox- 12, Jack Cameron- 6
LINCOLN CHARTER 88, BESSEMER CITY 54
Lincoln Charter 24 22 25 19
Bessemer City 13 12 15 14
Lincoln Charter: Sam Cogan 24, Marcus Farley 19, Troy Fulton 15, Elijah Burnett 13, Carter Seitz 10, Broden 6, Baich 2, Crichton, Patel, Cooke, Flowers
Bessemer City: Pettus 23, Homs 10, Smith 8, Adams 4, Tucker 2, Houser 4
Lincoln Charter 4-0
Sam Cogan 24 pts 7 rbs 4 asst.
METROLINA CHRISTIAN 63, HICKORY GROVE 43
METROLINA CHRISTIAN 6 15 23 19 = 63
HICKORY GROVE CHRISTIAN 13 8 14 8 = 43
MCA: Harrist 16, Maul 14, Johnson 9, Crumbie 9, Clark 7, Deluca 4, Wilson Jr. 2, Harold 2
HGCS:Metrolina - Jr. CJ Harrist 16pts (four 3s), 3rbs, 2stls; Jr. Caleb Maul 14pts, 4rbs
Notable: Sr. Camden Johnson 9pts, 7rbs, 7stls, 2asts, 1blk; Jr. Blair Crumbie 9pts, 6rbs, 3asts, 1st...Metrolina Christian 9-7 (3-3) hosts Gaston Day School on Friday, January 22nd at 7pm.
Camden Johnson, Metrolina Christi
NORTH LINCOLN 65, NEWTON-CONOVER 58
North Lincoln 18 16 12 19 - 65
Newton-Conover 18 19 10 11 - 58
NORTH LINCOLN - Cole Seagle 19, Jack Carter 18, Jake Dedmon 13, Jack Waggoner 5, Samari Collins 4, Jake Terrill 3, Daniel Carter 3
Newton-Conover - Davis 22, Mullins 16, Redmond 14, Cauthen 2, Spain 2, Sigmon 2
Notable: Cole Seagle 19 points, 4 assists, 2 steals; Jack Carter 18 points, 4 assists, 3 steals, 5 rebounds
NORTHSIDE CHRISTIAN 61, SOUTHLAKE CHRISTIAN 60
SouthLake 18 11 16 15 -- 60
Northside 15 15 20 11 -- 61
SOUTHLAKE 60 -- Moore 4, Duguid 8, Micah Handlogten 17, Proctor 9, Stubbs3, McCullouth 3, Christian Monroe 16
NORTHSIDE 61 -- Lubamba 2, Mitchell 3, Tubbs III 21, Felton 9, Hubbard III 17, Hall 7, Testa 2
Notable: Micah Handlogten tallied 17 points and 9 rebounds for SouthLake while Christian Monroe added 16.
GLENN 64, REAGAN 47
REAGAN -- 8-11-12-16 -- 47
GLENN -- 12-19-15-18 -- 64
REAGAN (0-4, 0-3) Jalil Rogers 15, Kam Hill 11, George 6, O.Koivisto 5, Fagan 4, Kiger 2, Maguire 2, Leonard 2.
GLENN (4-0, 2-0) Jeremiah Scales 22, CJ Vaughn 19, Dixon 8, Harris 6, Almonor 4, Barnett 3, Caldwell 2.
Tuesday’s Girls Boxscores
NO. 4 CUTHBERTSON 59, MONROE 24
Monroe 3 7 3 11 -- 24
Cuthbertson 12 19 20 8 -- 59
MONROE 24 – Maia Price 3, Saniya Wallace 3, Dynastee Parker 15, Saniya Gingham 3
CUTHBERTSON 59 – Reagan Iovino 12, Kendall Gallagher 3, Kamaria Sheriff 18, Mia Gemignani 1, Maddie Dillinger 14, Ruby Williams 9, Amanda Sacoto 2
BANDYS 51, WEST LINCOLN 36
BHS - 7 10 16 18 = 51
WLHS - 11 10 7 8 = 36
BHS: Macy Rummage 12, Caroline McIntosh 11, Cailyn Huggins 11, Whitney Drummond 8, Olivia Little 4, Logan Dutka 3, Hope Clements 2
MHS: F. Richardson 8, M. Chapman 7, B. Beddingfield 7, C. Norman 5, C. Robinson 4, R. Watson 3, Z. Owenby 2
Records: BHS Lady Trojans: Conf. 2 - 2.
BESSEMER CITY 43, LINCOLN CHARTER 37
LCHS 10 03 13 11 -- 37
BCHS 05 12 14 11 -- 42
LCHS 37 -- Lauren Horton 14, Maddie Wootton 9, Kenzi Ross 8, Haleigh Henson 4
BCHS 42 -- Janiya Adams 19, Imani Rhodes 17 Sonda McDonell 3, Aurielle Roberts 2
Notable: Lauen Horton continues her games with double digit scoring. Freshmen Kenzi Ross had a game high of 6 blocked shots.
CANNON SCHOOL 52 COVENANT DAY SCHOOL 42
Cannon School 13 13 19 7- 52
Covenant Day School 12 11 10 9 - 42
Cannon School 52- Reigan Richardson 38, Cherry 7, York 3, Wood 2, King 2
Covenant Day School 42- Holloway 14, Houseton 6, Imafidon 2, Ashley 4, Girtos 11, Hailey 2,
Cannon School 8-5 (2-0)
Covenant Day School 4-4
Notes: Reigan Richardson 38 Points, 10 Rebounds, 4 steals
CENTRAL CABARRUS 52, CONCORD 11
CCHS: 17, 17, 11, 7 (52)
Conc: 2, 4, 5, 11 ( 11)
CENTRAL CABARRUS 52 -- Mariah Barrie 10, Webb 9, Lewis 9, Knight 7, Ferrell 6, Stanley 4, Vigil 3, Coley 2 Havens 2
CONCORD 11 -- Jackson 8, Thompson 3, Brown 3, Johnson 2 Anderson 4 Carmichael 2
CHARLOTTE CATHOLIC 66, SUN VALLEY 35
Catholic 8 22 17 19 -- 66
Sun Valley 7 9 6 13 -- 35
Catholic 66 -- Blanca Thomas 22, Imelda McMenamin 19, Fava 6, O’Brien 5, Byron 4, Kacerosky 3, Guella 3, Matthews 2, McArdle 2
Sun Valley 35 -- Tyra Robinson 12, Meaders 8, Turiff 7, Carter 6, Davis 2
Records: Catholic 3-2, Sun Valley 1-4
DAVIDSON DAY 73, HICKORY CHRISTIAN 8
Davidson Day 26 31 5 11 -- 73
Hickory Christian 3 1 2 2 -- 8
Davidson Day -- Mallorie Haines 31, Jessie Wiles 7, Ashley Fowler 12, Schuyler Moore 10, Callie Pestana 6.Hickory Christian -- Pope 3, Lail 2, McGrath 2, Fulcher 1
Davidson Day notable: Mallorie Haines had 31 points, 8 rebounds, and 5 steals. Ashley Fowler added 12 points, 7 rebounds, and 6 assists. Jessie Wiles added 14 points, 5 rebounds, and 4 assists. Schuyler Moore added 10 points and Callie Pestana added 6 points.
GASTON DAY 46, CARMEL CHRISTIAN 35
Gaston Day School 13- 7- 12-14-46
Carmel Christian 12- 6- 13- 4- 35
Gaston Day School - Zaria Clark 25 , Janiah Shular 11, Mckynzie Mauney 6, Sophia Drury 2, Katherine Heilig 2
Carmel Christian - Emily King 16, Olivia Boyce 7, Kalista Presley 6, Caroline Candy 4,
Bella Mendietta 2
Notable: J.Shular 12 rebounds, 2 blocks, M. Mauney 8 rebounds, Z. Clark 7 rebounds 8 steals, 2 assists
Record 8-4
LAKE NORMAN CHARTER 39, LINCOLNTON 36
LNC 8 6 14 11 -- 39
LHS 11 8 11 6 -- 36
LNC 39 – Kristy Seifert 8, Jillian Villanti 7, Jade Taylor 7, Kailyn Kilpatrick 7, Caroline Donaldson 5, Julia Zelando 3, Kyleah Cox 2
LHS 36 – Mackenzie 14, Diamond 12, Leah Tweed 4, Alexis Hough 4, Moriah Ross 2
Records: LNC 3-1, Lincolnton 0-3
Notable: Kailyn Kilpatrick 4/4 from the free throw line in the final 45 seconds to seal the victory.
MAIDEN 53, EAST LINCOLN 48
ELHS: 10 15 13 10- 48
MHS: 12 10 18 13- 53
ELHS: Taliyah Thomas 27, R. Ross 6, A. Hege 5, B. Eatmon 4, K. Patterson 3, G. Overbay 3
MHS: Maggie Andrews 15, Lainee Hentschel 15, Marley Mingus 12, A. Keener 7, M. Boheimer 3, K. Noble 1
Noteables: Taliyah Thomas 27 pts, 3 steals, 2 rebs
ELHS: (1-2) next game @ N. Lincoln 1/21/21
MHS: (1-3) next game vs Newton Conover @ MHS 1/22/21
MARVIN RIDGE 60, WEDDINGTON 59
Marvin Girls: 18, 8, 12, 22 -- 60
Weddington: 11, 17, 4, 27 -- 59
MARVIN RIDGE 60 -- Douglas 17pts, 10 rebounds Drake 11 pts, 5 rebounds, 2 assists, Shivers 17 pts, 5 rebounds, 3 assists, Lee 11 pts, 5 rebounds, 4 assists
WEDDINGTON 57 -- Cunningham 22 pts, Bowen 11 pts, Strong 10 pts, Sarcona 9 pts
METROLINA CHRISTIAN 50, HICKORY GROVE 43
MCA 10 9 16 15 = 50
HGBCS 6 13 9 15 = 43
MCA 50 – Emily Walters 20; Emma Phibbs 10; Allie Honeycutt 7; Lilly Reynolds 7
HG 43 – Taylor Parker 20; Sydney Wray 10
Note: Emily Walters made her 1,000 point last Friday in our home game against Cabarrus Charter. After today’s game she is now at 1,020....Top performers are defensively Ella McClain with numerous rebounds and aggressively defending allowing several crucial stops on defense to pull ahead of HG in the second half. Offensively is Emily Walters with 5 3 pointers.
ROCK HILL 43, BLYTHEWOOD 34
Rock Hill 12; 08; 15; 08 = 43
Blythewood 06; 10; 10; 08 = 34
Rock Hill (43): Ashlee Creque 10, Laila Hankerson 8, Makayla Street 8, Gracie Wilson 6, Alyssa Hankerson 5, Jada Jones 4, Airez Fobbs 2
Blythewood (34): R. Patrick 9, M. Basman 9, K. Swanier 8, M. Jones 4, E. Gallman 4
AREA SCHEDULE
Wednesday
South Piedmont 3A boys
West Cabarrus at Jay M. Robinson
South Piedmont 3A girls
Jay M. Robinson at West Cabarrus
Rocky River 2A-3A
Central Academy at Anson County
Western Highlands 1A-2A
Madison County at Polk County
PAC 1A
Bradford Prep at Pine Lake Prep
Carolina International at Langtree charter
Union Academy at Mountain Island Charter
Nonconference
The Burlington School at Moravian Prep
Crest at Shelby
Elevation Prep at Comenius
Hickory Ridge at Cox Mill
Legion Collegiate at Porter Ridge
Word of God Christian at Liberty Heights
Thursday
Northwestern 3A-4A
Hickory at Freedom
South Piedmont 3A boys
A.L. Brown at Northwest Cabarrus
Concord at Central Cabarrus
Jay M. Robinson at West Cabarrus
South Piedmont 3A girls
Central Cabarrus at Concord
Northwest Cabarrus at A.L. Brown
West Cabarrus at Jay M. Robinson
Southern Carolina 3A
Charlotte Catholic at Monroe
Parkwood at Cuthbertson
Piedmont at Weddington
Sun Valley at Marvin Ridge
Foothills 2A
Draughn at West Iredell
Fred T. Foard at Patton
Hibriten at Bunker Hill
West Caldwell at East Burke
South Fork 2A
East Lincoln at North Lincoln
Western Highlands 1A-2A
C.D. Owen at Mountain Heritage
Madison County at Mitchell County
Southern Piedmont 1A
Bessemer City at Piedmont Community Charter
Nonconference
Burns at Kings Mountain
Corvian Community at Covenant Classic
Cox Mill at Hickory Ridge
Northside Christian at Carmel Christian
Friday
Sandhills 4A
Hoke County at Purnell Swett
Lumberton at Scotland County
Pinecrest at Jack Britt
Richmond Senior at Seventy-First
Northwestern 3A-4A
Hickory at Alexander Central
South Caldwell at St. Stephens
Watauga at Freedom
Big South 3A
Ashbrook at North Gaston
Hunter Huss at Stuart Cramer
Kings Mountain at Forestview
North Piedmont 3A
Jesse Carson at West Rowan
North Iredell at South Iredell
Statesville at East Rowan
Rocky River 2A-3A
Anson County at West Stanly
Forest Hills at Central Academy
Mount Pleasant at Montgomery Central
Central Carolina 2A
Central Davidson at Oak Grove
Lexington at Salisbury
South Rowan at North Davidson
Thomasville at Ledford
West Davidson at East Davidson
South Fork 2A
Bandys at Lake Norman Charter
Lincolnton at North Lincoln
Newton-Conover at Maiden
West Lincoln at East Lincoln
Southwestern 2A
East Gaston at East Rutherford
R-S Central at Chase
Shelby at South Point
Metrolina Athletic Conference
Gaston Day at Metrolina Christian
Hickory Grove Christian at Westminster Catawba
SouthLake Christian at Gaston Christian
Northside Christian at Concord Academy
Foothills Athletic Conference
Statesville Christian at Hickory Christian
University Christian at Davidson Day
Southern Piedmont Athletic Assn.
North Hills Christian at Woodlawn School (boys)
United Faith Christian at Victory Christian
Mountain Valley 1A-2A
Starmount at North Wilkes
West Wilkes at Alleghany
Wilkes Central at Ashe County
Western Highlands 1A-2A
Polk County at Avery County
PAC 1A
Langtree Charter at Bradford Prep
Mountain Island Charter at Queens Grant Charter
Pine Lake Prep at Carolina International
Union Academy at Community School of Davidson
Southern Piedmont 1A
Christ the King at Lincoln Charter
Yadkin Valley 1A
Albemarle at South Stanly
Chatham Central at Gray Stone Day
South Davidson at North Stanly
Uwharrie Charter at North Rowan
Nonconference
Arborbrook Christian at Corvian Community (boys)
Apprentice Academy at Cabarrus Charter
Franklin Prep at Charlotte Elite Academy (boys)
Lake Norman at Porter Ridge
North Moore at Faith Christian
Phoenix Montessori at Elevation Prep
Piedmont Community Charter at Cramerton Christian
Surry HomeSchool at Greater Cabarrus Stallions (boys)
Union Grove Christian at Matthews Christian
Saturday
Piedmont Athletic Conference
Metrolina Christian at Hickory Grove Christian (girls, noon; boys, 1:30)
Nonconference
Combine Academy at Trinity Byrnes (boys)
HA Prep at Charlotte Elite Academy (boys)
McDowell at Asheville Christian (girls, 2 p.m.; boys, 3:30)
Rabun Gap (GA) School at Carmel Christian (girls, 4 p.m.; boys, 5:30)
South Charlotte Thunder at Davidson Day (boys), 5
Word of God Christian at Lake Norman Christian
AREA STANDINGS
BOYS
(through Sunday’s games)
I-Meck 4A
League W-L | All W-L | |
North Mecklenburg (a) | 3-0 | 3-0 |
Vance (a) | 3-0 | 3-0 |
Hough (a) | 2-1 | 2-1 |
West Charlotte (a) | 2-1 | 2-1 |
Hopewell (a) | 1-2 | 1-2 |
Lake Norman | 0-2 | 0-2 |
Mallard Creek (a) | 0-2 | 0-2 |
Mooresville | 0-3 | 0-3 |
– season suspended
SoMeck 7 4A
League W-L | All W-L | |
Ardrey Kell (a) | 3-0 | 3-0 |
Harding (a) | 1-1 | 1-1 |
South Mecklenburg (a) | 1-1 | 1-1 |
West Mecklenburg (a) | 1-1 | 1-1 |
Olympic (a) | 1-2 | 1-2 |
Berry Academy (a) | 0-1 | 1-1 |
Providence (a) | 0-1 | 0-1 |
– season suspended
Southwestern 4A
League W-L | All W-L | |
Independence (a) | 3-0 | 3-0 |
Rocky River (a) | 2-0 | 2-0 |
Porter Ridge | 3-1 | 3-1 |
Butler (a) | 1-2 | 1-2 |
East Mecklenburg (a) | 1-2 | 1-2 |
Hickory Ridge | 1-3 | 1-3 |
Myers Park (a) | 0-1 | 0-1 |
Garinger (a) | 0-2 | 0-2 |
– season suspended
Sandhills 4A
League W-L | All W-L | |
Scotland County | 2-0 | 2-0 |
Hoke County | 1-0 | 1-0 |
Richmond Senior | 1-0 | 1-0 |
Pinecrest | 0-1 | 1-0 |
Fayetteville Britt | 0-1 | 0-1 |
Fayetteville Seventy-First | 0-1 | 0-1 |
Purnell Swett | 0-2 | 0-2 |
Lumberton | 0-0 | 0-0 |
Northwestern 3A-4A
League W-L | All W-L | |
Alexander Central (3A) | 2-1 | 3-1 |
South Caldwell (4A) | 2-1 | 2-2 |
McDowell (4A) | 2-2 | 2-2 |
St. Stephens (3A) | 2-2 | 2-2 |
Hickory (3A) | 1-1 | 2-1 |
Freedom (3A) | 1-1 | 1-2 |
Watauga (3A) | 1-3 | 1-3 |
Big South 3A
League W-L | All W-L | |
Crest | 4-0 | 4-0 |
Kings Mountain | 4-0 | 4-0 |
North Gaston | 2-2 | 2-2 |
Hunter Huss | 1-2 | 2-2 |
Forestview | 1-2 | 1-3 |
Stuart Cramer | 0-3 | 0-3 |
Ashbrook | 0-3 | 0-4 |
North Piedmont 3A
League W-L | All W-L | |
West Rowan | 2-0 | 4-0 |
Statesville | 1-0 | 1-0 |
East Rowan | 1-1 | 2-2 |
Jesse Carson | 0-1 | 1-2 |
South Iredell | 0-2 | 0-2 |
North Iredell | 0-0 | 0-0 |
South Piedmont 3A
League W-L | All W-L | |
Cox Mill | 4-0 | 4-0 |
Central Cabarrus | 2-0 | 2-0 |
A.L. Brown | 2-2 | 2-2 |
Concord | 2-2 | 2-2 |
West Cabarrus | 2-2 | 2-2 |
Northwest Cabarrus | 0-2 | 0-2 |
Jay M. Robinson | 0-4 | 0-4 |
Southern Carolina 3A
League W-L | All W-L | |
Weddington | 4-0 | 4-0 |
Charlotte Catholic | 2-1 | 2-1 |
Cuthbertson | 2-1 | 2-1 |
Monroe | 1-1 | 1-1 |
Marvin Ridge | 1-2 | 1-2 |
Sun Valley | 1-2 | 1-2 |
Parkwood | 0-4 | 0-4 |
Piedmont | 0-0 | 0-0 |
Rocky River 2A-3A
League W-L | All W-L | |
West Stanly (2A) | 2-0 | 4-0 |
Anson County (2A) | 2-0 | 2-0 |
Forest Hills (2A) | 1-1 | 3-1 |
Mount Pleasant (2A) | 1-1 | 2-1 |
Central Academy (2A) | 1-2 | 1-3 |
Montgomery Central (3A) | 0-2 | 1-2 |
Central Carolina 2A
League W-L | All W-L | |
North Davidson | 1-0 | 4-0 |
Ledford | 1-0 | 3-0 |
Lexington | 1-0 | 2-1 |
South Rowan | 1-0 | 2-2 |
Salisbury | 1-0 | 1-3 |
West Davidson | 0-1 | 2-1 |
Central Davidson | 0-1 | 2-2 |
East Davidson | 0-1 | 1-3 |
Oak Grove | 0-1 | 0-2 |
Thomasville | 0-1 | 0-2 |
Foothills 2A
League W-L | All W-L | |
East Burke | 2-0 | 2-0 |
Patton | 2-0 | 2-0 |
Hibriten | 1-0 | 1-0 |
West Caldwell | 2-1 | 2-1 |
Draughn | 0-1 | 0-1 |
West Iredell | 0-1 | 0-1 |
Bunker Hill | 0-2 | 0-2 |
Fred T. Foard | 0-2 | 0-2 |
South Fork 2A
League W-L | All W-L | |
East Lincoln | 3-0 | 3-0 |
North Lincoln | 1-0 | 1-0 |
Lincolnton | 3-1 | 3-1 |
Newton-Conover | 3-1 | 3-1 |
Maiden | 2-1 | 2-1 |
Lake Norman Charter | 1-2 | 1-2 |
Bandys | 0-4 | 0-4 |
West Lincoln | 0-4 | 0-4 |
Southwestern 2A
League W-L | All W-L | |
Shelby | 4-0 | 4-0 |
South Point | 3-0 | 3-0 |
R-S Central | 2-1 | 3-1 |
Burns | 2-2 | 2-2 |
East Gaston | 1-3 | 1-3 |
Chase | 0-3 | 0-4 |
East Rutherford | 0-3 | 0-4 |
Mountain Valley 1A-2A
League W-L | All W-L | |
Ashe County (2A) | 3-0 | 3-0 |
Alleghany (1A) | 2-1 | 2-1 |
North Wilkes (2A) | 2-1 | 2-1 |
Wilkes Central (2A) | 2-1 | 2-1 |
East Wilkes (1A) | 1-2 | 1-2 |
North Wilkes (2A) | 1-2 | 1-2 |
West Wilkes (2A) | 1-2 | 1-2 |
Starmount (1A) | 0-3 | 0-3 |
Western Highlands 1A-2A
League W-L | All W-L | |
C.D. Owen (2A) | 1-0 | 1-2 |
Mountain Heritage (2A) | 0-0 | 1-0 |
Polk County (1A) | 0-0 | 1-0 |
Avery County (1A) | 0-0 | 0-2 |
Madison County (2A) | 0-0 | 0-2 |
Mitchell County (1A) | 0-1 | 0-3 |
PAC 1A
League W-L | All W-L | |
Mtn. Island Charter | 3-0 | 3-0 |
Pine Lake Prep | 2-0 | 2-0 |
Queens Grant Charter | 2-1 | 2-1 |
Carolina International | 1-1 | 1-1 |
Comm. School of Davidson | 1-2 | 1-2 |
Union Academy | 0-2 | 0-2 |
Langtree Charter | 0-3 | 0-3 |
Bradford Prep | 0-0 | 0-0 |
Southern Piedmont 1A
League W-L | All W-L | |
Lincoln Charter | 2-0 | 3-0 |
Thomas Jefferson Acad. | 2-1 | 2-1 |
Cherryville | 0-1 | 0-1 |
Highland Tech | 0-1 | 0-1 |
Bessemer City | 0-1 | 0-2 |
Christ the King | 0-0 | 0-0 |
Piedmont Comm. Charter | 0-0 | 0-0 |
Yadkin Valley 1A
League W-L | All W-L | |
Chatham Central | 1-0 | 2-0 |
Uwharrie Charter | 1-0 | 2-1 |
North Stanly | 1-0 | 1-2 |
South Davidson | 0-0 | 0-3 |
Albemarle | 0-1 | 1-1 |
North Rowan | 0-1 | 0-2 |
South Stanly | 0-1 | 0-3 |
Gray Stone Day | 0-0 | 0-0 |
North Moore | 0-0 | 0-0 |
CISAA
League W-L | All W-L | |
Cannon School | 2-0 | 16-4 |
Charlotte Latin | 1-0 | 9-3 |
Charlotte Christian | 1-1 | 7-3 |
Covenant Day | 0-1 | 5-5 |
Providence Day | 0-1 | 4-10 |
Charlotte Country Day | 0-1 | 1-9 |
Metrolina Athletic Conference
League W-L | All W-L | |
Northside Christian | 4-0 | 12-3 |
Concord Academy | 1-0 | 11-5 |
Westminster Catawba | 2-1 | 9-1 |
SouthLake Christian | 3-3 | 8-4 |
Metrolina Christian | 2-2 | 8-6 |
Gaston Christian | 2-2 | 4-10 |
Gaston Day | 1-3 | 6-7 |
Hickory Grove Christian | 0-4 | 4-7 |
Foothills Athletic Conference
League W-L | All W-L | |
Davidson Day | 0-0 | 10-2 |
Statesville Christian | 0-0 | 5-6 |
Hickory Christian | 0-0 | 1-3 |
University Christian | 0-0 | 0-2 |
Southern Piedmont Athletic
League W-L | All W-L | |
Victory Christian | 2-0 | 16-4 |
United Faith Christian | 1-1 | 11-3 |
Lake Norman Christian | 1-1 | 10-4 |
Woodlawn School | 0-1 | 4-3 |
North Hills Christian | 0-1 | 0-9 |
Other N.C.
All W-L | |
Carmel Christian | 15-1 |
Liberty Heights | 9-1 |
Combine Academy | 16-3 |
Moravian Prep | 17-5 |
Cabarrus Charter | 2-1 |
Charlotte Elite Academy | 5-3 |
Elevation Prep | 9-9 |
Phoenix Montessori | 3-4 |
Corvian Community | 1-2 |
Arborbrook Christian | 1-9 |
Sugar Creek Charter | 0-0 |
Girls Standings
(through Sunday’s games)
I-Meck 4A
League W-L | All W-L | |
Vance (a) | 3-0 | 3-0 |
Lake Norman | 2-0 | 2-0 |
North Mecklenburg (a) | 1-0 | 1-0 |
Hough (a) | 2-1 | 2-1 |
Mallard Creek (a) | 0-1 | 0-1 |
Hopewell (a) | 0-2 | 0-2 |
Mooresville | 0-4 | 0-4 |
West Charlotte (a) | 0-0 | 0-0 |
– season suspended
SoMeck 7 4A
League W-L | All W-L | |
Providence (a) | 2-0 | 2-0 |
Olympic (a) | 2-1 | 2-1 |
South Mecklenburg (a) | 2-1 | 2-1 |
Ardrey Kell (a) | 1-1 | 1-1 |
Harding (a) | 0-2 | 0-2 |
Berry Academy (a) | 0-2 | 0-3 |
West Mecklenburg (a) | 0-0 | 0-0 |
– season suspended
Southwestern 4A
League W-L | All W-L | |
Hickory Ridge | 3-0 | 3-0 |
Myers Park (a) | 2-0 | 2-0 |
Independence (a) | 2-1 | 2-1 |
Butler (a) | 1-1 | 1-1 |
Garinger (a) | 1-2 | 1-2 |
Porter Ridge | 1-3 | 1-3 |
East Mecklenburg (a) | 0-3 | 0-3 |
Rocky River (a) | 0-0 | 0-0 |
– season suspended
Sandhills 4A
League W-L | All W-L | |
Fayetteville Britt | 1-0 | 1-0 |
Purnell Swett | 1-0 | 1-0 |
Pinecrest | 1-0 | 1-1 |
Lumberton | 0-1 | 1-0 |
Fayetteville Seventy-First | 0-1 | 0-1 |
Richmond Senior | 0-1 | 0-1 |
Scotland County | 0-1 | 0-1 |
Hoke County | 0-0 | 0-0 |
Northwestern 3A-4A
League W-L | All W-L | |
Alexander Central (3A) | 3-0 | 4-0 |
Freedom (3A) | 3-0 | 3-0 |
Hickory (3A) | 2-1 | 3-1 |
McDowell (4A) | 2-2 | 2-2 |
South Caldwell (4A) | 1-2 | 2-2 |
St. Stephens (3A) | 1-3 | 1-3 |
Watauga (3A) | 0-4 | 0-4 |
Big South 3A
League W-L | All W-L | |
Ashbrook | 3-0 | 4-0 |
Crest | 3-1 | 3-1 |
Kings Mountain | 2-1 | 2-1 |
Forestview | 1-2 | 1-3 |
Hunter Huss | 1-2 | 1-3 |
North Gaston | 1-3 | 1-3 |
Stuart Cramer | 0-2 | 0-2 |
North Piedmont 3A
League W-L | All W-L | |
Jesse Carson | 2-0 | 3-0 |
West Rowan | 1-0 | 2-0 |
South Iredell | 1-1 | 1-1 |
East Rowan | 0-1 | 1-2 |
North Iredell | 0-1 | 0-1 |
Statesville | 0-1 | 0-2 |
South Piedmont 3A
League W-L | All W-L | |
West Cabarrus | 4-0 | 4-0 |
Northwest Cabarrus | 2-0 | 3-0 |
A.L. Brown | 2-2 | 2-2 |
Central Cabarrus | 0-2 | 0-2 |
Concord | 0-4 | 0-4 |
Cox Mill | 0-0 | 0-0 |
Jay M. Robinson | 0-0 | 0-0 |
Southern Carolina 3A
League W-L | All W-L | |
Cuthbertson | 4-0 | 4-0 |
Weddington | 3-1 | 3-1 |
Marvin Ridge | 2-1 | 2-1 |
Parkwood | 2-2 | 2-2 |
Charlotte Catholic | 1-2 | 1-2 |
Monroe | 1-2 | 1-2 |
Piedmont | 0-2 | 0-2 |
Sun Valley | 0-3 | 0-3 |
Rocky River 2A-3A
League W-L | All W-L | |
Forest Hills (2A) | 2-0 | 3-1 |
Mount Pleasant (2A) | 2-0 | 2-2 |
West Stanly (2A) | 1-1 | 2-2 |
Montgomery Central (3A) | 1-1 | 1-2 |
Central Academy (2A) | 0-2 | 2-2 |
Anson County (2A) | 0-2 | 0-2 |
Central Carolina 2A
League W-L | All W-L | |
Ledford | 1-0 | 3-0 |
North Davidson | 1-0 | 3-0 |
South Rowan | 1-0 | 1-3 |
Central Davidson | 0-0 | 2-0 |
Salisbury | 0-0 | 2-1 |
Lexington | 0-0 | 1-1 |
Thomasville | 0-0 | 0-1 |
Oak Grove | 0-1 | 1-1 |
West Davidson | 0-1 | 1-2 |
East Davidson | 0-1 | 1-3 |
Foothills 2A
League W-L | All W-L | |
Bunker Hill | 4-0 | 4-0 |
Draughn | 2-0 | 2-0 |
Patton | 3-1 | 3-1 |
Fred T. Foard | 2-1 | 2-1 |
Hibriten | 2-2 | 2-2 |
West Caldwell | 0-2 | 0-2 |
East Burke | 0-3 | 0-3 |
West Iredell | 0-4 | 0-4 |
South Fork 2A
League W-L | All W-L | |
Newton-Conover | 4-0 | 4-0 |
North Lincoln | 1-0 | 1-0 |
Lake Norman Charter | 2-1 | 2-1 |
East Lincoln | 1-1 | 1-1 |
Bandys | 1-2 | 1-2 |
West Lincoln | 1-2 | 1-2 |
Lincolnton | 0-1 | 0-1 |
Maiden | 0-3 | 0-3 |
Southwestern 2A
League W-L | All W-L | |
Shelby | 4-0 | 4-0 |
East Rutherford | 2-0 | 2-0 |
Burns | 2-2 | 2-2 |
East Gaston | 2-2 | 2-2 |
R-S Central | 1-1 | 1-2 |
Chase | 0-3 | 1-3 |
South Point | 0-3 | 0-3 |
Mountain Valley 1A-2A
League W-L | All W-L | |
Ashe County (2A) | 2-0 | 2-0 |
West Wilkes (2A) | 1-0 | 1-0 |
Wilkes Central (2A) | 1-0 | 1-0 |
Starmount (1A) | 1-1 | 1-1 |
Alleghany (1A) | 0-1 | 0-1 |
East Wilkes (1A) | 0-1 | 0-1 |
Elkin (1A) | 0-1 | 0-1 |
North Wilkes (2A) | 0-1 | 0-1 |
Western Highlands 1A-2A
League W-L | All W-L | |
Mitchell County (1A) | 1-0 | 3-0 |
Avery County (1A) | 0-0 | 2-0 |
Madison County (2A) | 0-0 | 0-2 |
C.D. Owen (2A) | 0-1 | 1-3 |
Mountain Heritage (2A) | 0-0 | 0-0 |
Polk County (1A) | 0-0 | 0-0 |
PAC 1A
League W-L | All W-L | |
Union Academy | 3-0 | 3-0 |
Comm. School of Davidson | 2-0 | 2-0 |
Bradford Prep | 1-0 | 1-0 |
Mtn. Island Charter | 1-1 | 1-1 |
Pine Lake Prep | 1-2 | 2-2 |
Queens Grant Charter | 0-2 | 0-2 |
Carolina International | 0-3 | 0-3 |
Langtree Charter | 0-0 | 0-0 |
Southern Piedmont 1A
League W-L | All W-L | |
Bessemer City | 2-0 | 2-0 |
Thomas Jefferson Acad. | 2-1 | 2-1 |
Cherryville | 0-0 | 0-1 |
Lincoln Charter | 0-1 | 0-1 |
Highland Tech | 0-2 | 0-2 |
Christ the King | 0-0 | 0-0 |
Piedmont Comm. Charter | 0-0 | 0-0 |
Yadkin Valley 1A
League W-L | All W-L | |
North Rowan | 1-0 | 2-0 |
South Davidson | 0-0 | 2-1 |
South Stanly | 0-0 | 1-1 |
Uwharrie Charter | 0-0 | 1-1 |
Chatham Central | 0-0 | 0-1 |
North Stanly | 0-1 | 1-2 |
Albemarle | 0-0 | 0-0 |
Gray Stone Day | 0-0 | 0-0 |
North Moore | 0-0 | 0-0 |
CISAA
League W-L | All W-L | |
Cannon School | 1-0 | 7-5 |
Charlotte Country Day | 1-0 | 3-2 |
Covenant Day | 1-0 | 4-3 |
Providence Day | 0-1 | 13-2 |
Charlotte Christian | 0-1 | 5-5 |
Charlotte Latin | 0-1 | 4-6 |
Metrolina Athletic Conference
League W-L | All W-L | |
Concord Academy | 5-0 | 10-1 |
Gaston Day | 3-1 | 7-4 |
Hickory Grove Christian | 2-2 | 5-5 |
Metrolina Christian | 2-3 | 5-6 |
Northside Christian | 0-0 | 1-2 |
Westminster Catawba | 0-2 | 3-3 |
SouthLake Christian | 0-5 | 0-5 |
Gaston Christian | 0-0 | 0-0 |
Foothills Athletic Conference
League W-L | All W-L | |
Davidson Day | 0-0 | 5-4 |
Hickory Christian | 0-0 | 2-2 |
Statesville Christian | 0-0 | 5-8 |
University Christian | 0-0 | 0-2 |
Southern Piedmont Athletic
League W-L | All W-L | |
Victory Christian | 0-0 | 5-4 |
United Faith Christian | 0-0 | 4-5 |
North Hills Christian | 0-0 | 0-2 |
Other N.C.
All W-L | |
Cabarrus Charter | 1-1 |
Carmel Christian | 1-5 |
Corvian Community | 0-0 |
Sugar Creek Charter | 0-0 |