Corpus Christi, Coastal Bend high school football 2022 all-district teams
*Denotes unanimous selection
14-5A DIVISION I
MVP — Lonnie Adkism, sr., Miller
Honorary MVP — Diego Martinez, sr., Victoria West
Offensive Player of the Year — *Elijah Durrette, sr., Veterans Memorial
Defensive Player of the Year — D'Andre Fillmore, sr., Victoria West
Offensive Newcomer of the Year — Trevor Long, so., Miller
Defensive Newcomer of the Year — Steven Richardson, so., Miller
Offensive back co-MVPs — Kamauri Montgomery, jr., Victoria West and Leroy Rodriguez, sr. Carroll
Offensive receiver MVP — D'Andre Fillmore, sr., Victoria West
Offensive line MVP — Aiden Mercado, sr., Veterans Memorial
Defensive line MVP — *Joshua Frayre, sr., Veterans Memorial
Linebacker MVP — Lamaracus Cullum, so., Miller
Defensive back MVP — *Luke Johnson, jr., Veterans Memorial
Coach of the Year — Ben Bitner, Veterans Memorial
FIRST TEAM
Offense
Quarterback — Jadon Williams, sr., Victoria East
Running backs — Corey Holmes, so., Miller; Ja Carrien Giles, sr., Victoria East; Brandon Chapa, jr., Ray
Fullback — Amahdo Rivera, fr., Moody
Wide receivers — *Alejandro Guerrero, sr., Veterans Memorial; Jayden Moreno, sr., Miller; Datron Denmon, sr., Miller; Jasion Juarez, sr., Carroll
Tight end — Jimmy Rodriguez, jr., Moody
Centers — Brandon Guerrero, sr., Miller; Gabriel Cerda, sr., Carroll
Guards — Luiscarlos Islas, sr., Victoria West; Jesus Martinez, sr., Miller; Justin Gromlich, sr., Veterans Memorial
Tackles — Devin Cage, so., Miller; Eric Bland, jr., Victoria West
Punter — Ben Ibarra, sr., Moody
Defense
Defensive linemen — *Josiah Lewis, sr., Veterans Memorial; Kevin Marin, sr., Victoria East; Ryan Cantu, so., Miller; Zane Artiaga, sr., Victoria West
Defensive ends — *Jaredh Frayre, sr., Veterans Memorial; Di'Quincee Williams, sr., Miller; TK Rollins, jr., Victoria West
Inside linebackers — Homar Barrera-Lopez, sr., Veterans Memorial; Delson Cavaness, so., Miller
Outside linebackers — Jonah Stafford, so., Miller; Clayton Sciba, sr., Victoria West; Jastin Wallace, sr., Victoria East; Jacob Posada, jr., Carroll
Cornerbacks — *Christian Sabsook, jr., Veterans Memorial; Damare Lister, jr., Miller; Jasion Juarez, sr., Carroll
Safeties — *Landon Johnson, jr., Miller; Carter Nelson, sr., Victoria West
Kicker — Armando Rojas, sr., Victoria West
Special teams — *Luke Moya, jr., Veterans Memorial
Second Team
Offense — QB Benny Hernandez, sr., Carroll; *RB Jaiden Castaneda, sr., Veterans Memorial; RB Jordan Castillo, sr., King; FB Aiden Navarre, jr., Ray; WR Isaac Rojas, sr., Veterans Memorial; WR Nate Reyes, sr., King; WR Ben Sandoval, sr., Carroll; WR Thomas Vargas, sr., Victoria East; WR Eathen Vela, so., Miller; TE Marquis Cabatit-Dixon, jr., Carroll; C Anthony Rios, sr., Veterans Memorial; G George Simmons, so., Miller; G John Medrano, sr., Victoria East; T Treylon Harris, jr., Victoria East; T Adam Balle, jr. Miller; T Noah Cardenas, sr., Carroll; P Layton Carpenter, sr., Ray
Defense — DL Nicolas Guerrero, sr., Veterans Memorial; DL Donovan Otero, jr., Miller; DL Sammy Zubieta, sr., Victoria East; DE Danny McKenna, so., Ray; DE Trevor Robinson, so., Victoria West; DE Brayden Dennis, jr., Miller; DE Aaron Gonzales, jr., Carroll; ILB Jaxx Rangnow, sr., Victoria West; ILB Nicholas Nunez, sr., Miller; OLB Tanner Williams, sr., King; OLB Kamauri Montgomery, jr., Victoria West; CB Brysyn Gardner, sr., Victoria East; CB Kole Sheffel, sr., Victoria West; S Matthew Jackson, sr., Victoria East; S Jake Perez, jr., Miller; K Isaac Rojas, sr., Veterans Memorial
Special Teams — Daniel Smith, so., King; Donovan Cristan, so., Miller; Jamison Galvan, jr. Ray
Honorable Mention
Carroll — K Luke DeLeon, so.; OL Christopher Cruz, so.; WR Jude Livas, sr.; ILB Manuel Gomez, jr.; S Kyle Callejo-Soto, sr.; WR J.C. Salyer, jr.; OL Isaiah Riojas, sr.; CB Leroy Rodriguez, sr.; CB Oscar Anderson, jr.; LB Sebastian Molina, sr.; DL Edward Perez, jr.; S Ben Sandoval, sr.
King — QB Bryan Guillen, sr.; WR Jordan Cantu, sr.; C J.P. DeLeon, sr.; T Daniel Castillo, sr.; T Jose Arciniega, sr.; LB Aiden Gonzales, sr.; S Keaton Rummel, sr.; DL Daniel Ramirez, sr.; DL Eli Kovalev, jr.; DL Jesse Mendez, sr.
Miller — QB Jaedyn Brown, jr.; DB Alex Zamora, jr.; S Kaleb Ruiz, sr.; RB Ethan Greenwood, sr.; WR Roderick Taylor, fr.; RB Broderick Taylor, sr.; DL Keishaun Lewis, jr.
Moody — OL Joel Adame, sr.; LB Adrian Ayala, so.; WR Gabriel Barrera, sr.; DE Raymond Cardona, sr.; RB Jai'hum Cook, so.; DL Isaiah Edmonds, sr.; DE Juan Guevara, sr.; DL Chris Morin, sr.; C Victor Rojas, sr.; K Christopher Romo, so.; S Damian Vasquez, sr.
Veterans Memorial — WR Ryan Wilson, jr.; LB Adriyle Perez, sr.; CB Kendrick Gray, sr.; TE Garrett Gonzales, sr.; S Lawrence Brown, jr.; WR Isaiah Early, so.; DL Eric Pinon, jr.; OL Aidan Kukoda, jr.; OL Joaquin Montes, so.; OLB Brandon Garza, jr.
Victoria East — LB Dylan Chavez, sr.; DL Shawn Guerrero, sr.; OL Macario Martinez, sr.; WR Bryson Ortega, jr.; S Nijahrell Prater, jr.; OL/DL Xavier Salazar, jr.; OL Jaydon Smith, sr.; LB Joe Soto, jr.; OL/DL Zane Thomas, sr.; DB Braylin Vasquez, so.
Victoria West — OL Braden Merritt, so.; C Hayden Michalk, so.; T Cruz Medina, so.; QB Camden Repper, jr.; WR Zachary Sanchez, sr.; WR Jeremiah Baldwin, sr.; WR Dajavius Steen, so.; LB Noah Niebrandt, so.; S Zorian Barfield, jr.
Academic All-District
Carroll — Oscar Anderson, Kyle Callejo-Soto, Noah Cardenas, Gabriel Cerda, Ben Cruz, Bryan DeLeon, Benny Hernandez, David Hinojosa, Jasion Juarez, Jude Livas, Jacob Munoz, Matthew Perez, Jacob Posada, Leroy Rodriguez, Benjamin Sandoval
King — Jose Arciniega, Josiah Cameron, Jordan Cantu, Jordan Castillo, Patrick Colunga, JP DeLeon, Bryan Guillen, Seiji Jasso, Nate Reyes, Jesse Rios, Brayden Streight, Raiden Sutherland, Royce Vega, Tanner Williams
Miller — Jaedyn Brown, Eathen Vela, Jonah Stafford, Trevor Long, Kaleb Ruiz, Nicholas Nunez, Jordan Rivera, Jorge Salazar, Ryan Cantu, Devin Cage, Adam Balle, Dominic Dennis
Moody — Robert Inocencia, Chris Morin, Matias Dorame, Trae Johnson, Jimmy Rodriguez, Adrian Ayala, Jonah Morales, Jake Ortega, Isaiah Zamora, Joel Adame, Gabriel Barrera, Daniel Benavides, Adam Hernandez, Jon-Mike Ortega, Johnathan Pena, Evan Rodriguez, Ian Rodriguez, Tony Rocha
Ray — CJ Anderson, Javari Ayala, Nick Cantu, Layton Carpenter, Ty Charlton, Justin Diaz, Michael Galan, Jamison Galvan, Juan Gamez, Derek Hernandez, Reese Hunt, Bodie Lesly, Jacob Longoria, Joe Martinez, Noe Martinez, Aiden Navarre, Aiden Ortiz, Elijah Ramirez, Mateo Salas, Nic Talavera, Chris Trevino
Veterans Memorial — Homar Barrera-Lopez, John Barton, Lawrence Brown, Bubby Campbell, Jordan Cano, Jaiden Castaneda, Anthony Cole, Elijah Flores, Jaredh Frayre, Joshua Frayre, Garrett Gonzales, Alejandro Guerrero, Luke Johnson
Victoria East — Dylan Chavez, Donovan Garcia, Brysyn Gardner, Shawn Guerrero, Treylon Harris, Matthew Jackson, Kevin Marin, Jacob McElveen, Bryson Ortega, Caiden Robinson, Joe Soto, Sammy Zubieta
Victoria West — Jacob Arvisu, Jeremiah Baldwin, Whitten Buzzell, Christian Cano, Blaine Carver, Joseph Delagarza, Joseph Edwards, Tyler Gantt, Noah Girts, Braden Merritt, Hayden Michalk, Kamauri Montgomery, Noah Neibrandt
15-5A DIVISION II
Co-MVPs — Wyatt Elwood, sr., Flour Bluff; Ross Dubose, sr., Gregory-Portland
Offensive Player of the Year — Dalvin Batts, sr., Gregory-Portland
Defensive Player of the Year — *Gabriel Juarez, jr., Gregory-Portland
Offensive Lineman of the Year — *Dylan Shaw, sr., Flour Bluff
Defensive Lineman of the Year — Khalid Gholsby, sr., Gregory-Portland
Co-Offensive Utility Players of the Year — Cameran Dickson, so., Flour Bluff; Tyrell Trevino, sr., Mercedes; Gunnar Williams, sr., Brownsville Porter
Defensive Utility Player of the Year — Connor Tyler, sr., Flour Bluff
Offensive Newcomer of the Year — Reed Dooms, so., Gregory-Portland
Defensive Newcomer of the Year — *Elijah Trevino, so., Edcouch-Elsa
FIRST TEAM
Offense
Quarterback — Jayden Paluseo, so., Flour Bluff
Center — Jacob Quiroga, sr., Flour Bluff
Guards — Josh Villela, sr., Gregory-Portland; Tino Alvarado, sr., Mercedes
Tackles — *Jonathan Pena, sr., Flour Bluff; Erasmo January, sr., Mercedes
Tight end — *Carmello Catalano, jr., Gregory-Portland
Running backs — *Jose Martinez, sr., Flour Bluff; JD Parral, sr., Edcouch-Elsa
Fullbacks — Ethan Anciso, Mercedes; JR De Leon, sr., Edcouch-Elsa
Inside receivers — Andre Mims, so., Flour Bluff; Frankie Cano, sr., Edcouch-Elsa; Danny Negrete, jr., Valley View; Xavier Sanchez, sr., Mercedes
Outside receivers — Kyler Meschi, sr., Flour Bluff; Colton Harrison, jr., Gregory-Portland
Defense
Tackles — Ben Lopez, sr., Flour Bluff; Manuel Murrillo, sr., Mercedes
Guard — Brayden Garcia, jr., Gregory-Portland
Ends — Christian Arriaga, jr., Flour Bluff; Angel Casarez, sr., Mercedes
Outside Linebackers — Michael Soto, sr., Gregory-Portland; Jaden Garcia, sr., Mercedes
Inside Linebackers — Bryce Schmidt, sr., Flour Bluff; Brodie Mitchell, jr., Gregory-Portland; Aaron Almaraz, sr., Mercedes
Cornerbacks — Sean Roberts, jr., Flour Bluff; Xavier Sanchez, sr., Mercedes
Safeties — Aiden Tovar, sr., Flour Bluff; Nick Molina, sr., Gregory-Portland; Allan Gonzalez, sr., Mercedes
Special Teams
Kick returner — Tyrell Trevino, sr., Mercedes
Long snappers — Diego Wendt, sr., Flour Bluff; Adrian Morales, sr., Edcouch-Elsa
Punter — Adolfo Segura, jr., Brownsville Porter
Kicker — Kyler Meschi, sr., Flour Bluff
Punt returners — Jayden Johnson, jr., Flour Bluff; Tyrell Trevino, sr., Mercedes
SECOND TEAM
Offense — QB Jose Cisneros, sr., Mercedes; C Jaden Dement, jr., Gregory-Portland; G Darell Mouton, sr., Valley View; G James Cadena, sr., Flour Bluff; T Roman Turruviate, so., Gregory-Portland; T Jared Hernandez, sr., Edcouch-Elsa; TE Isacc Estrada, so., Edcouch-Elsa; RB Cameron Johnson, so., Flour Bluff; RB Austin Moreno, sr., Gregory-Portland; RB Bryan Acosta, sr., Valley View; WR Jayden Johnson, jr., Flour Bluff; WR Jayreed Amaya, jr., Edcouch-Elsa; WR Jaaz Gonzales, sr., Mercedes; WR Ivan Garza, sr., Edcouch-Elsa; WR Tommy Velasquez, sr., Gregory-Portland
Defense — DT Jacob Trevino, sr., Flour Bluff; DT Robert Cuellar, sr., Gregory-Portland; DT Hector Sanchez, jr., Mercedes; DT Devinicus Altamirano, sr., Edcouch-Elsa; DT Sam Moreno, sr., Brownsville Porter; NG Jeremiah Resendez, sr., Mercedes; DE Aiden Zavala, sr., Flour Bluff; DE Jackson Sutton, jr., Gregory-Portland; DE Gavin Rodriguez, so., Edcouch-Elsa; OLB Troy Barco, so., Edcouch-Elsa; OLB Luis Fernandez, sr., Valley View; ILB Marcus Jones, so., Flour Bluff; ILB Marlin Barco, sr., Edcouch-Elsa; ILB Brandon Hinojosa, sr., Valley View; CB Jaime Hernandez, sr., Gregory-Portland; CB Nazario Acevedo, junior, Edcouch-Elsa; CB Jesus Viveros, jr., Valley View; S Jayden Johnson, jr., Flour Bluff; S Gael Rivas, jr., Mercedes; S JD Parral, sr., Edcouch-Elsa; S Eric Ramos, so, Edcouch-Elsa
Special teams — KR Jayreed Amaya, jr., Edcouch-Elsa; P Marcelo Pena, jr., Valley View; K Felipe Zarate, sr., Valley View; PR Jayreed Amaya, jr., Edcouch-Elsa
Honorable Mention
Valley View — TE Felipe Zarate, sr.; RB Johnny Chavez, sr.; O/WR Diego Alvarez, jr.; O/T Hector Ortiz, jr.; NG Ruben Chapa, sr.; DE Diego Sepulveda, sr.; OLB Zac Tollett, ILB Christopher Hernandez, sr.; S Nick Ramirez, so., CB Jason Gomez, jr.; C Reylie Cuellar, jr.; LS Fernando Fuentes, jr.
Brownsville Porter — QB Alejandro Stevens, sr.; S Matthew Garcia, jr.; T Abraham Villalon, sr.; G Angel Giron, jr.; T Emmanuel Gonzalez, so.; C Ivan Martinez, jr.; ILB Ivan Ramos, sr.; DB Ralph Benavides, jr.; ILB Cesar Vasquez, so.
Mercedes — G Nathan Aguero, jr.; G Barrett Rabel, jr.; T Joseph Garza, so.; WR Gilberto Santiago, jr.; WR Felipe Hernandez, jr.; QB Sebastian Villarreal, jr.; DE Luis Martinez, jr.; OLB Gio Mireles, sr.; ILB James Vega, sr.; CB Allen Garcia, jr.; OLB Israel Sanchez, sr.; K Samuel Moreno, jr.; P Tyrell Trevino, sr.
Edcouch-Elsa — QB Alvaro Amaya, sr.; C Heston Garza, so.; G Fernie Cano, jr.; HB Moses DeLeon, so.; WR Adrian Morales, sr.; DT Matthew Enriquez, so.; NG Senon Moya, jr.; DE Matt Gomez, sr.; OLB Frankie Cano, jr.; MLB Matt Cano, sr.; CB Nathan Amaya, so.; FS Kraven Garza, sr.; P Alvaro Amaya, sr.; K Jesus Ramirez
Gregory-Portland — G Isaac Bajek, jr.; T Tyler Bergman, so.; DT Gabriel Trujillo, jr.; CB Jordan Garcia, jr.
Flour Bluff — DB Cameron Dejong, jr.; DE Esteven Chavarria, sr.; T Dominic Zimmer, jr.
Academic All-District
Valley View — Adrian Montalvo, jr.; Davis Justice, so.; Marcelo Pena, jr.; Diego Sepulveda, sr.; Darrel Mouton, jr.; Jaylen Rosillo, jr.; Jayden Rosillo, jr.
Brownsville Porter — Gunnar Williams, sr.
Mercedes — Barrett Rabel, jr.; Xavier Sanchez, sr.
Flour Bluff — Caleb Reynolds, Kyler Meschi, Aiden Tovar, James Cadena, Connor Tyler, Diego Wendt, Cameron Dejong, Zach Dewalt, Drake Ebelt, Jordan Jones, Cameron McCoy, John Reyna, William Addison, Owen Aggus, Cameron Johnson, Jayden Paluseo
Gregory-Portland — Khalid Alabi, sr.; Samuel Andersen, sr.; Jacob Arroyo, jr.; Tyler Bergman, so.; Chanceton Besinaiz, sr.; Weston Bonneau, so.; Robert Cuellar, sr.; Jaden Dement, jr.; Ross Dubose, sr.; Brayden Flores, so., Jordan Garcia, jr.; Eli Gerick, jr.; Davian Guevara, jr.; Zackary Guzman, sr.; Colton Harrison, jr.; Ryder Harrison, fr.; Jaime Hernandez, sr.; Myles Holder, so.; Logan Lopez, sr.; Brodie Mitchell, jr.; Nick Molina, sr.; Gavin Nunez, sr.; Brandon Redden, sr.; Tyron Schmidt Jr., so.; Jackson Sutton, jr.; Gabriel Trujillo, jr.; Tommy Velasquez, sr.; Joshua Villela, sr.; Nicolas Watts, sr.; Dallas White, sr.
15-4A DIVISION I
MVP — Jayce Krauskopf, sr., Pleasanton
Offensive Player of the Year — Colten Schmid, jr., La Vernia
Defensive Player of the Year — Justin Thompson, jr., La Vernia
Offensive Newcomer of the Year — Derrick Eddlemon, so., La Vernia
Defensive Newcomer of the Year — Dayvn Perez, fr., Beeville
Offensive line MVP — Gage Spencer, sr., Port Lavaca Calhoun
Defensive line MVP — Luke Campbell, jr., La Vernia
Special teams MVP — Darian Boone, sr., Port Lavaca Calhoun
Utility MVP — Devan Phillips, sr., Rockport-Fulton
Coach of the Year — Brad Molder, La Vernia
FIRST TEAM
Offense
Quarterbacks — Ace Seibert, jr., Rockport-Fulton; Sean Ramos, sr., Pleasanton
Running backs — Tony Hensley, sr., Port Lavaca Calhoun; Darrik Salinas, so., Port Lavaca Calhoun; Isaiah Gonzales, sr., Beeville; Darion Perez, jr., Beeville; Sebastion Sanchez, sr., La Vernia; Michael Castillo, sr., Pleasanton
Fullback — Jayce Campos, jr., Port Lavaca Calhoun
Tight end — Harris Rohrs, sr., Floresville
Wide receiver — Diego Luna, sr., Pleasanton
Offensive linemen — Logan McClelland, sr., Rockport-Fulton; Christian Rodriguez, sr., Port Lavaca Calhoun; Nick Salazar, sr., Beeville; Barrett Eddlemon, sr., La Vernia; Konner Berry, jr., La Vernia; Giancarlos Garcia, sr., Pleasanton
Punter — Michael Castillo, sr., Pleasanton
Defense
Defensive linemen — Quaid Camobell, sr., Pleasanton; Miguel Casarez, sr., La Vernia; Payton Hernden, sr., La Vernia; Jackson Hughes, sr., Beeville; Ricky Martinez, so., Port Lavaca Calhoun; Jason Coronado, Floresville
Defensive ends — Riley Mills, sr., Pleasanton; Ivan Garza, sr., Floresville
Inside linebackers — Edgar Munoz, jr., Port Lavaca Calhoun; Alek Luna, sr., Port Lavaca Calhoun; Weldon Azevedo, sr., Floresville; Dedric Williams, so., La Vernia; Brandon Martin, sr., Rockport-Fulton
Outside linebackers — Landen Sandborn, jr., La Vernia; Gavin Corpus, sr., Beeville; Ian Riviera, sr., Floresville; Trevor Garcia, so., Rockport-Fulton
Safeties — Aaron Alavarado, sr., Pleasanton; Cash Casas, jr., La Vernia; Kolby Gates, so., La Vernia; Darion Perez, sr., Beeville; Darrik Salinas, so., Port Lavaca Calhoun
Cornerbacks — Ricky Alcorta, sr., Pleasanton; Andrew Stickland, sr., La Vernia
Kicker — Luke Green, so., La Vernia
SECOND TEAM
Offense
Quarterbacks — Alex Parker, so., Port Lavaca Calhoun; Stratton Hayes, sr., La Vernia
Running backs — Kaden Kennedy, sr., Rockport-Fulton; Garrett Lamb, jr., La Vernia
Fullbacks — Trey Barefield, sr., Beeville; Jose Lopez, jr., Pleasanton
Tight end — Riley Mills, sr., Pleasanton
Wide receivers — Keegan Lafferty, sr., Floresville; Iann Cobos, sr., Port Lavaca Calhoun
Offensive linemen — David Hoyt, sr., Rockport-Fulton; Brandon Pacheco, sr., Floresville; Morgun McGrew, jr., Port Lavaca Calhoun; AJ Rodriguez, sr., Beeville; Jacob Cantu, jr., Beeville; Damion Maha, sr., La Vernia; Zander Landin, sr., La Vernia; Evan Guardiola, so., Pleasanton; Stephen West, jr., Pleasanton
Punter — Matthew Casas, sr., Beeville
Defense
Defensive linemen — Joe-Manuel Ortiz, sr., Pleasanton; Aydan Sarate, so., Beeville; Noah Jones, jr., Rockport-Fulton
Defensive ends — JuanPablo Sanchez, jr., Beeville; Blake Bundrick, jr., Port Lavaca Calhoun; Jace Williams, sr., Floresville
Inside linebackers — Chance Hehman, jr., Pleasanton; Edward Brako, jr., Beeville
Outside linebackers — Pablo Lara, jr., Pleasanton; Hunter Bunchett, sr., La Vernia; David Castillo, jr., Port Lavaca Calhoun; Cesar Aguilar, so., Port Lavaca Calhoun; Kalub Schmidt, sr., Rockport-Fulton
Safety — Isaac Henrichson, sr., Pleasanton
Cornerbacks — Collin Fabacher, jr., La Vernia; Anthony Morales, jr., Port Lavaca Calhoun; Ashan Mayberry, sr., Floresville; Zachary Eberl, sr., Floresville; Dawson Phillips, so., Rockport-Fulton
Kickers — Edward Brako, jr., Beeville; Cristobal Deleon, jr., Rockport-Fulton
16-4A DIVISION I
MVP — *Bryce Burnett, sr., Calallen
Offensive Player of the Year — Cutter Stewart, sr., Alice
Defensive Player of the Year — Skyler Rubio, sr., Calallen
Newcomer of the Year — Jude Hernandez, so., Calallen
Offensive Back MVP — Luke Medina, jr., Calallen
Offensive Receiver MVP — Alejandro Vasquez, sr., Alice
Offensive line MVP — Evan Eden, sr., Calallen
Defensive line MVP — Ernest Hinojosa, sr., Calallen
Linebacker MVP — Ysiah Sanchez, sr., Calallen
Defensive back MVP — Alex Quitigua, sr., Calallen
Utility MVP — Hector Gaza III, sr., Alice
Coach of the Year — Steve Campbell, Calallen
FIRST TEAM
Offense
Quarterbacks — Mattux Moody, sr., Tuloso-Midway; Anthony Nava, jr., Hidalgo; Andrew Rivera, so., La Feria
Running backs — Enrique Hernandez, jr., Hidalgo; Zion Dickerson, jr., La Feria
Fullback — Blaine Lamb, sr., Calallen
Wide receivers — Thomas Hinojosa, sr., Alice; Sonny Carpinello, sr., Calallen; Landen Jasso, sr., Tuloso-Midway; Andres Gutierrez, jr., Zapata; Justin Arellano, jr., Alice; Justin Rodriguez, sr., La Feria
Tight end — Shawn Woolf, sr., Calallen
Center — Grant Taylor, sr., Calallen
Guards — Jordan Garcia, jr., Calallen; Ruben Campos, sr., Hidalgo; Joseph Figuero, sr., La Feria
Tackles — Alex Botello, jr., Alice; Giovanni Cruz, jr., Hidalgo
Punter — Darrian Garza, sr., Hidalgo
Defense
Defensive linemen — Miguel Saenz, jr., Alice; Jorden King, sr., Calallen; Victor Parra, so., Hidalgo; Ricky Barba, jr., La Feria
Defensive ends — Anthony Pena, sr., Alice; Braden Garza, sr., Tuloso-Midway; Chase Hight, sr., Calallen
Inside linebackers — Nik Garza, jr., Alice; Alex Olivarez, jr., Tuloso-Midway
Outside linebackers — Aiden Garcia, sr., Alice; Izaiha Reyna, sr., Calallen
Cornerbacks — Christian Gonzales, sr., Calallen; Joaquin Molina, jr., Alice; Jerimiah Pacheco, jr., Tuloso-Midway
Safeties — Randy Hughes, sr., Alice; Seth Wiggins, sr., Calallen; Anthony Nava, jr., Hidalgo
Kicker — Ian Perez, fr., Calallen
SECOND TEAM
Offense
Quarterback: Landon Martinez, so., Zapata
Running backs: Roel Gonzalez III, jr., Alice; RB Joseph Tamez jr., Tuloso-Midway; RB Alan Pina, sr., Zapata
Fullback: Miguel Barrera, sr., Hidalgo
Wide receivers: Terrell Jackson, jr., Kingsville; Joaquin Trevino, jr., La Feria; Felipe Benavides, so., Zapata; Justin Vecchio, sr., Calallen; Mikey Garza, jr., Tuloso-Midway; Matthew Salinas, sr., Zapata
Tight end: Damian Carbajal, sr., Hidalgo
Center: Diego Trevino, jr., Alice
Guards: Diego Arriaga, sr., Tuloso-Midway; Facundo Landa, jr. Zapata
Tackles: Joaquin Tagle, sr., Calallen; Rudy Sanchez, sr., La Feria
Punters: Landon Rodriguez, jr., Alice; Braycen Beazell, so., Tuloso-Midway
Defense
Defensive linemen: Aiden Hinojosa, jr., Calallen; Shawn Burdick, so., Tuloso-Midway; Michael Garza, sr., Zapata
Defensive ends: Darrian Garza, jr., Hidalgo; Jorge Campos, sr., Zapata
Inside linebackers: Deshawn Padilla, sr., Alice; Euligio Martinez, sr., Zapata; Miguel Barrera, sr., Hidalgo
Outside linebackers: Damien Cabajal, sr., Hidalgo; Jack Starlin, so., La Feria; Aiden Morton, jr., Tuloso-Midway
Cornerbacks: Derrick Garza, jr., Hidalgo; Gabriel Gonzalez, jr., Zapata
Safeties: John Cason, fr., Kingsville; Jeremiah Garza, jr., Tuloso-Midway; Alex Rendon, sr., Zapata
Kicker: Kleber Nino, jr., Zapata
HONORABLE MENTION
Alice — Matthew Carrillo; Alejandro Asevedo; Cristian Trevino; Alfredo Baeza; Nicholas AyalaLeroy Adams; Lorenzo Cabrera; Logan Cardona; Robert Villarreal; Aubrey Davenport; Jaden Godines
Calallen — Brady Buchanan; Mike Vierra; John Tennill
Hidalgo — Christian Gonzalez; Irvin Guerra; Tadeo Lara; Cristian Pena; Brent Szczuroski; Damyn Zepeda; Jose Perez; Virgil Gonzalez
ACADEMIC ALL-DISTRICT
Alice — Matthew Carrillo; Randy Hughs; Justin Arellano; Nik Garza; Cutter Stewart; Alejandro Vasquez; Aiden Garcia; Alejandro Asevedo; Joaquin Molina; Roel Gonzalez III; Karlo Gonzalez; Jaiden Godines; Thomas Hinojosa; Aubrey Davenport; Guss Trejo; Mark Olivera; Jeffery Perales; Alredo Baeza; Miguel Saenz; Cristian Trevno; Nicholas Ayala; Arturo Lazo; Diego Trevino
Calallen — Bryce Burnett; Chris Alonso; Chase Hight; John Burch; Michael Viera; Jude Hernandez; Christian Gonzales; Damian Brown; Riley Unterbrink; John Tennil; David Low; Nate Garcia; Jett Batek; Jordan Cantu; Aaron Shephard; Grant Taylor; Jacob Shephard; Jordan Garcia; Joaquin Tagle; Jace Hofstetter; Brady Buchanan; Evan EdenCody Robledo; Ian Perez
15-4A DIVISION II
MVP — Ray Perez, sr., Sinton
Offensive Players of the Year — Braeden Brown, sr., Sinton; Elijah Huff, sr., West Oso
Defensive Player of the Year — Tyler Ramirez, sr., Sinton
Offensive line MVP — Victor Del Bosque, sr., Orange Grove
Defensive line MVP — Logan Dewald, sr., Sinton
Defensive Newcomers of the Year — Rob Thomas, jr., Sinton; Sawyer Chalk, so., Ingleside
Offensive Newcomer of the Year — Jacoby James, so., Sinton
Special Teams Players of the Year — Brandon Hernandez, jr., Ingleside; Hayden Miller, sr., Orange Grove
Utility Player of the Year — J.C. Smith, jr., Ingleside
Coach of the Year — Michael Troutman, Sinton
FIRST TEAM
Offense
Quarterbacks — Aidan Jakobsohn, jr., Ingleside; Mark Lopez, sr., Orange Grove; Derek Silva, jr., Robstown
Running backs — Derek Garcia, so., Sinton; Elijah Bell, sr., Ingleside; Diego Garza, so., Orange Grove
Fullback — Kayden Schroedter, sr., Orange Grove
Wide receivers — Nick Flores, jr., Sinton; Colby Hesseltine jr., Sinton; Kaden McCoy, sr., Sinton; Leo Villareal, sr., Ingleside; Joe Medina, sr., West Oso; Joe Luna, jr., Robstown
Tight ends — Eric Edison, sr., Ingleside; Layton Rodriguez, sr., Orange Grove; Josh Williams, jr., West Oso
Offensive linemen — Khyren Green, jr., Sinton; Wade Johnson, jr., Ingleside; Seth Morgan. sr., Ingleside; Will Klatt, jr., Orange Grove; Matt Ortiz sr., Orange Grove; Santiago Ortiz, sr., Ingleside; Erick Walker, sr., West Oso; Mark Pena, sr., Robstown
Kicker — Landen Longoria, jr., Sinton
Punter — Kash Wood, so., Sinton
Returner — Jack Atkinson, jr., Orange Grove
Defense
Defensive linemen — Wade Johnson, jr., Ingleside; Seth Morgan, sr., Ingleside; Joel Olvera, jr., West Oso; Cooper Dockens, sr., Sinton; Justin Molina, sr., Sinton; Jaden Hubble, jr., Orange Grove; Ethan Ortiz, sr., Orange Grove; Julius Otero, jr., West Oso
Inside linebackers — Luke Davis, sr., Sinton; Jonathan Olbera, sr., Sinton; Kaden Nelson, sr., Ingleside; Kayden Schroedter, sr., Orange Grove; Seth Barnes, jr., Orange Grove; Rigoberto Sanchez, sr., West Oso; Kasey Soto, jr., Robstown
Outside linebackers — Ruben Magana, sr., Sinton; Julian Urquidez, sr., Ingleside
Defensive backs — Jaime Olbera jr., Sinton; Jonah James, so., Sinton; Ethan Perez, jr., Sinton; Jordan Smith, so., Ingleside; Aiden Cole, jr., Orange Grove; Joe Medina, sr., West Oso; Lincoln Lara, so., Robstown
SECOND TEAM
Offense
Quarterback — Devin Martinez, jr., West Oso
Running backs — Nate Mutchler, so., Sinton; Tyler Ramirez, sr., Sinton; Lino Solis, jr., Ingleside
Fullback — Jorden Randall, sr., Ingleside
Wide receivers — Hayden Miller, sr., Orange Grove; Dashawn Trimble, jr., West Oso; David Briseno, jr., Robstown; Tim Sanchez, fr., Robstown
Offensive linemen — Dante De Leon, jr., Sinton; Clay Mitchell, fr., Sinton; Leonard Lopez, sr., Ingleside; Bryce Edlin, sr., Ingleside; Joaquin Lopez, sr., Orange Grove; Jared Pettit, sr., West Oso
Kicker — Jesus Anzures, jr., West Oso
Punter — Kasey Soto, jr., Robstown
Defense
Defensive linemen — Santiago Ortiz, sr., Ingleside; Isaiah Solis, jr., Orange Grove; Victor Del Bosque, sr., Orange Grove; Faisione Gilbert, jr., West Oso
Inside linebackers — Noah Ramirez, sr., Ingleside; Hilario Lopez, sr., Ingleside; Randy Velasquez, jr., Robstown
Outside linebacker — Nathan Ambrose, jr., Ingleside
Defensive backs — Jaime Olbera, jr., Sinton; Jonah James, so., Sinton; Ethan Perez, jr., Sinton; Jordan Smith, so., Ingleside; Aiden Cole, jr., Orange Grove; Joe Medina, sr., West Oso; Lincoln Lara, so., Robstown
HONORABLE MENTION
Sinton — Justin Veliz; Nick Sanchez; Anthony Rivas; Adrian DeAses; Pedro Melendez
Ingleside — Marcus Balam; Eric Edison; Bryce Edlin
West Oso — Robert Romero; Isaac Reyes; Myron Dixon; Joe Hernandez; CJ Crow-Haynes; D’angelo Wade; Deion Powell; Jerimiah Griffin
Orange Grove — Michael Saenz; Jack Atkinson; Tyler Craddock; Seth Barnes; Calvin Schumann; Dominick Garza; Robert Silva; Gavin Archer; Greg Carrillo; Layton Rodriguez; Andrew Saenz; Antonio Vasquez
Robstown — Jayvan Naranjo; Benjamin Oyervides; Aaron De La Rosa
16-4A DIVISION II
MVP — Hunter Posas, sr., Raymondville
Offensive Players of the Year — Jace Wilson, sr., Bishop; Rudy Barrera, sr., Port Isabel
Defensive Player of the Year — Tristan Garcia, jr., Port Isabel
Offensive line MVP — Lando Cantu, sr., Raymondville
Defensive line MVP — Raul Galvan, jr., La Grulla
Newcomer of the Year — *Luis Ramos, fr., Port Isabel
Coach of the Year — Rigo Morales, Bishop
FIRST TEAM
Offense
Quarterbacks — *Enmanuel Pelagio, sr., Bishop; Diego Gutierrez, sr., Raymondville
Running backs — *Damien Jimenez, sr., Bishop; Christopher Guerrero, sr., Raymondville; Jason Vega, sr., La Grulla; Hector Martinez, sr., Port Isabel; Evan Galvan, jr., Port Isabel
Wide receivers — *Brian Robles, sr., Raymondville; *Blue Salinas, sr., La Grulla; *Robert De La Garza, sr., La Grulla; *Slade Gutierrez, sr., Raymondville
Tight ends — Brendon Ray, so., Bishop; Kaleb Clinton, sr., Port Isabel
Offensive linemen — *Christopher Finona, sr., Port Isabel; JC Vera, sr., Bishop; *Ocean Limas, sr., Bishop; *Steven Martinez, so., Port Isabel; *Nathan Martinez, sr., Port Isabel; *John Rubalcaba, sr., Raymondville
Kicker — ; *Ruben Chavez, sr., La Grulla
Defense
Defensive linemen — *Nick Gomez, sr., Raymondville; Ocean Limas, sr., Bishop; Jayden Gonzalez, sr., Port Isabel
Defensive ends — Brendon Ray, so., Bishop; Christopher Gonzalez so., Port Isabel
Inside linebackers — Victor Hernandez, jr., La Grulla; Chris Guerrero, Sr., Raymondville; *Edward Garza, fr., Port Isabel
Outside linebackers — *Kohl Garcia, jr., Bishop; Jose Ochoa, jr., Port Isabel; Jayden Longoria, sr., Bishop; Obed Almeda, jr., Raymondville
Cornerbacks — Salde Gutierrez, sr., Raymondville; Andrew Leblanc, jr., Port Isabel
Safeties — *Nicholas Zimmerman, jr., Bishop; *Bryan Robles, sr., Raymondville
Punter — Emmanuel Pelagio, sr., Bishop
SECOND TEAM
Offense
Quarterback — Andrew Sanchez, jr., La Grulla
Running backs — Andrew LeBlanc, jr., Port Isabel; Omar Martinez, so., La Grulla
Tight ends — Steven Merkt, fr., La Grulla; Adrian Guajardo, sr., Raymondville
Wide receivers — CJ Ruiz, jr., Bishop; Emmatteo Pelagio, so., Bishop; Abraham Sandoval, jr., Port Isabel; Rylan Rendon, jr., Bishop; Jose Ochoa, jr., Port Isabel
Offensive linemen — Daniel Melchor, sr., La Grulla; Randy Pedraza, fr., Raymondville; Rylee Martinez, so., Bishop; Deven Becerra, jr., La Grulla
Kicker — Joaquin Leon, so., La Grulla
Defense
Defensive lineman — Damian Galvan, sr., La Grulla
Defensive ends — Jacob Falcon, sr., Bishop; Ely Carrillo, sr., La Grulla
Inside linebacker — Noah Jasso, jr.. Bishop
Safeties — Blue Salinas, sr., La Grulla; Evan Galvan, jr., Port Isabel
Cornerbacks — Jayden De La Garza, sr., Bishop; Caden Griffith, jr., Bishop; Angel Oyervides, jr., La Grulla
Kickers — Angelo Soliz, sr., La Grulla
HONORABLE MENTION
Bishop — Samuel Ronje; Daniel Hickman; Jayven Garcia; Victor Silva; Steven Paschal; Brayden Schroeder; Jamison Sanchez-Herrera
Raymondville — Ethan Barnhart; Chris Gonzalez; Ben Alvarado; Abdiel Resendiz; Milo Rios; Jacob Garza; Slevin Gutierrez
Port Isabel — Josiah Crockett; Iven Arias Torres; Wyatt Aikman; Juan Aceves; Micahel Torres; Mason Reyes; Daniel Galvan; Christian Smith; Jeffery Smith; Adrian Garcia; Nathaniel Gonzales; Alejandro Perez; Ben Alvarado; Jayden Gonzales; Oswaldo Hernandez
ACADEMIC ALL-DISTRICT
Bishop — Jace Wilson; Damien Jimenez; Ocean Limas; Emmanuel Pelagio; Daniel Hickman; Jayden Longoria; Kohl Garcia; Caden Griffith; Rylan Rendon; CJ Ruiz; Brendon Ray; Emmatteo Pelagio; Rylee Martinez; Jackson Benton; Tyler Bowers; Alex Aguilar; Eric Owens
15-3A DIVISION I
District MVP: *Dreydan Ashford, sr., Edna
Defensive POY: Clearence Hosey, sr., Industrial
Offensive POY: *Jaiden Clay, jr., Edna
Defensive Newcomer: Kody Smith, So., Edna
Offensive Newcomer: Donovan Perry, fr., Goliad
Lineman of the Year: Tanner Lev, sr., Palacios
Coach of the Year: Jimmy Mitchell, Edna
FIRST TEAM
UTILITY
Edna: Kevin Robinson, sr.
Industrial: Richard Kurtz, sr.
Goliad: JP Reyes, sr.
London: Ace Navarijo, sr.
Palacios: Christian Woodard, sr.
Mathis: Xaiden Veliz, sr.
Aransas Pass: Nate Gunn, sr.
OFFENSE
Quarterback: Ashton Garza, jr., Industrial
Fullback: *Braylon Perry, sr., Goliad
Running Back: Kade Rodas, so., Edna – Joseph Council, sr., Goliad
Tight End: Kade Kubecka, jr., Industrial; Caden Reagan, jr., Goliad
Receiver: Floyd Ragston, jr., Edna; Kaleb Rodas, sr., Edna; Braxton Warren, sr., Industrial; Pierson Cazalas, sr., London; Preston Cazalas, sr., London
Center: Kohl Powell, so., Industrial; Kolton Duval, sr., Goliad
Guard: *Pablo Almeda, sr., Edna; *Jacob Repka, sr., Industrial; Cobyn Snyder, jr., Industrial; Caden Gonzalez, so., Goliad
Tackle: Andre Brady, sr., Edna; Matthew King, sr., Industrial; Le’Verius Gage, sr., Goliad
DEFENSE
End: *Joseph Council, sr., Goliad; Christopher Robinson, sr., Edna; Jaykub Reyes, jr., Edna; Dylan Rerich, jr., Industrial
Tackle: Otis Santellana, sr., Edna; Cullen Dyson, jr., Industrial; Caden Gonzalez, so., Goliad
Inside Linebacker: *Jonathon Barraza, sr., Goliad; Paden Bradley, sr., Edna; Cullen Stumfoll, sr., Industrial
Outside Linebacker: *Peyton Vera, sr., Edna; Vincent Rodriquez, sr., Industrial; Mason Arispe, sr., London
Safety: *Campton Hicks, jr., Edna; *Hunter Halepaska, jr., Industrial; Jett Christmas, sr., London
Cornerback: Kaleb Rodas, sr., Edna; Tyson Owens, jr., Edna; Demetrius Steptoe, jr., Goliad; Preston Cazalas, sr., London; Anthony White, sr., Palacios
SPECIAL TEAMS
Punter: *Joseph Council, sr., Goliad
Kicker: *Rider Ulloa, sr., Industrial
Returner: *Floyd Ragston, jr., Edna
SECOND TEAM
OFFENSE
Quarterback: Anthony White, sr., Palacios
Fullback: Xaiden Veliz, sr., Mathis
Running Back: Ethan Ybarra, jr., Mathis; George Acosta, sr., Aransas Pass
Tight End: Dansen Tinney-Anderson, jr., Goliad
Receiver: Hunter Halepaska, jr., Industrial; Demetrius Steptoe, jr., Goliad; Cameron Graves, jr., Palacios; Jagger Veliz, so., Mathis; Bryan Rodriguez, sr., Aransas Pass
Center: Martin Guzman, jr., Edna
Guard: Christopher Weller, jr., Edna; Ryder Reyes, sr., Goliad; Eric Ortega, sr., Palacios
Tackle: Dylan Buehring, jr., Edna; Zachary Boop, jr., Industrial; Carson Cable, sr., London
DEFENSE
End: Dansen Tinney-Anderson, jr., Goliad; Andrew Rendon, so., London; Eric Ortega, sr., Palacios
Tackle: Le’Verius Gage, sr., Goliad; Javi Salas, sr., London; Caleb Malone, so., Palacios
Inside Linebacker: Angel Hernandez, so., Goliad; Kameron Kuypers, sr., London; Xavier Perez, sr., Palacios; George Acosta, sr., Aransas Pass
Outside Linebacker: Eli Luco, jr., Goliad; Mark Flores, sr., Palacios; Ricky Hamilton, fr., Aransas Pass
Safety: Colby Rosenquest, jr., Goliad; Aiden Ita, jr., London; Noah West, so., Palacios
Cornerback: Braxton Warren, sr., Industrial; Aidan Baker, sr., Industrial; Justin Livas, jr., Goliad; Pierson Cazalas, sr., London
SPECIAL TEAMS
Punter: Braxton Warren, sr., Industrial
Kicker: Landry Sample, sr., Edna
Returner: Demetrius Steptoe, jr., Goliad
16-3A DIVISION II
MVP — Joshua Suarez, Taft, sr.*
Offensive MVP — JJ Acosta, Taft, jr.
Defensive MVP — Elias Gutierrez, Hebbronville, sr.
Newcomer of the Year — Dylan Holbein, Hebbronville, sr.
Coach of the Year — JR Castellano, Taft
FIRST TEAM
Quarterback — Hunter Dawson, Odem, sr.*; Jake Snider, George West, sr.
Running back — Eden Perez, Hebbronville, jr.*; Bryce Galvan, Odem, sr.; Felipe Alaniz, Santa Rosa, sr.,
Steven Rivera, Taft, sr.; Aaron Flores, Banquete, sr.
Fullback — Nathanyl Herrera, Banquetes, sr.*; Rene Ramirez, Hebbronville, jr.*
Tight end — Laeson Collins, George West, sr.; Joaquin Jimenez, Hebbronville, sr.; Adrian Zamora, Santa Rosa, sr.
Wide Receiver — Leon Brown, Odem, sr.*; Efrain Ozuna, Taft, sr.*; Enrique Rodriguez, Taft, jr.; Carlos Serrano, George West, jr.
Center — Matthew Acosta, Odem, sr.
Offensive line — Jonathan Espinoza, Odem, sr.*; Marcelo Nieto, Taft, jr.; Isaiah Perez, Taft, jr.; Jeren Nava, Banquete, sr.; Shawn Mallia, George West, sr.; Leo Herrera, Hebbronville, so.
Defensive end — Efrain Ozuna, Taft, sr.; Nick Cantu, George West, sr.; Phillip Jimenez, Hebbronville, so.
Defensive tackle — Jorge Hernandez, Taft, sr.; Jeren Nava, Banquete, sr.; Jose Diaz, Hebbronville, sr.
Inside linebacker — Alfredo Gomez, Taft, jr.; Nate Herrera, Banquete, sr.; Nathaniel Salinas, Hebbronville, jr.
Outside linebacker — Aaron Flores, Banquete, sr.*; Carlos Gutierrez, Hebbronville, jr.; Zachary Martinez, Taft, sr.; Eddie Rodriguez, Monte Alto, so.
Safety — Joseph Riddell, Banquete, sr.*; T.J. Martin, George West, sr.; JJ Acosta, Taft, jr.; Trey Canales, Odem, jr.
Corner — Sammy Cadena, Hebbronville, sr.*; Julian Danish, Santa Rosa, sr.*; Enrique Rodriguez, Taft, jr.*; Alex Gonzalez, Banquete, sr.*
Punter — Leon Brown, Odem, sr.
Kicker — Rodrigo Hernandez, Santa Rosa, sr.; Aiden Guidrey, Taft, jr.
Specialist/Utility — Nate Villarreal, Odem, sr.; Ricky Smith, George West, sr.; Julius Olmedo, Santa Rosa, sr.; Julio Marroquin, Monte Alto, sr.; Anthony Cisneros, Hebbronville, sr.; Adam Uvalle, Taft, sr.; Aden Guidry, Taft, jr.; Ben Neely, Banquete, jr.
SECOND TEAM
Quarterback — Joseph Riddell, Banquete, sr.; Nathan Garza, Hebbronville, sr.
Running back — Joseph Benavides, Hebbronville, jr.; Eddie Rodriguez, Monte Alto, so.; Davian Zuniga, George West, so.
Fullback — Alex Gonzalez, Banquete, sr.; Noah San Miguel, Monte Alto, sr.
Tight end — Andrew Elizondo, Banquete, jr.; Zach Chairez, Santa Rosa, jr.
Wide receiver — Drago Hernandez, Monte Alto, so.; Josh Chavira, Odem, jr.; Jay Martinez, Taft, sr.
Center — Bryan Carvajal, Taft, sr.
Offensive line — Christian Ayala, Monte Alto, jr.; Brandon Montez, Taft, sr.; Jason Martinez, Taft, jr.; Ryan Salinas, Banquete, sr.; Ethan Pena, George West, jr.; Robert Cremar, Hebbronville, sr.; Jose Alaniz, Hebbronville, jr.
Defensive end — Adrian Zamora, Santa Rosa, sr; Adam Romero, Odem, jr.; Marcelo Nieto, Taft, jr.; Trey Espinosa, Banquete, jr.; Joaquin Jimenez, Hebbronville, sr.
Defensive tackle — Isaiah Perez, Taft, jr.; Jonte Guidrey, Banquete, sr.; Noah San Miguel, Monte Alto, sr.;
AJ Gonzalez, Odem, fr.
Inside linebacker — Kealan Peterson, Odem, sr.; Nicholas Salinas, Hebbronville, sr.; Austin Stutts, George West, sr.
Outside linbacker — Brandon Magana, Odem, sr.; Joseph Benavides, Hebbronville, jr.; Diego Cruz, Santa Rosa, jr.; Jay Martinez, Taft, sr.
Safety — Eden Perez, Hebbronville, jr.; Drago Hernandez, Monte Alto, so.; Rodrigo Hernandez, Santa Rosa, sr.; Steven Guzman, Taft, sr.
Corner — Nathan Garza, Hebbronville, sr.; Aiden Martinez, Odem, so.; Jorge Chapa, Santa Rosa, sr.; Gary Alvarado Jr., Taft, sr.
Punter — Bryan Rojas, Santa Rosa, jr.; Joseph Riddell, Banquete, sr.; Sammy Cadena, Hebbronville, sr.
Kicker — Adam Duran, George West, so.
HONORABLE MENTION
Hebbronville — Manuel Avila, jr., OL; Jayden Valderas, sr., OL; Rolando Martinez, sr., WR-S; Sammy Cadena, sr., WR; Marcel Avila, so., DE; Dimarco Perez, sr., RB; Guadalupe Chapa, sr., RB; Frank Voigt, jr., DT; Carlos Maldonado, sr., K
Santa Rosa — Bryan Rojas, jr., QB; Sergio Mendoza, sr., WR; Antonio Saldana, jr., C; Jerry Rios, jr., OL; Alvaro Lopez, sr., OL; Aaron Mendoza, jr., OL; Sebastian Moreno, jr., OL: Andrew Ballin, jr., ILB; Josh Gonzalez, sr., DE; Joshua Perez, sr., DT; Jovani Santillan, so., DT; JD Flores, fr., DT; Riley Fonseca, fr., C; Emmanuel Martinez, fr., K
Banquete — Logan Blanchard, so., WR; Trey Espinosa, jr., FB; Arturo Gonzalez, sr., OL; Jacob Pacheco, sr., OL; James Hullum, sr., WR; Josh Jimenez, so., WR; Richard Ramirez, so., OL; Kory Cantu, jr., WR; Blas Villareal, fr., WR; Joseph Garza, sr., C; Julian Chavera, sr., DE; Joey Cortez, sr., DE; Aiden Flores, so., S; Manny Mayorga, sr., OLB; Deven Beltran, sr., DL; Nick Pena, sr., C
Monte Alto — Jose Gutierrez, so., K; Juan Ybarra, jr., OL; Frank Tovar, so., OL; Edwin Guajardo, sr., OL/DL; Juan Morales, sr., DL; Gabriel Cardenas, sr., C; Javier Velazquez, jr., C; Matthew Rodriguez, sr., ILB
George West — Kaiden Lugo, sr.
Odem — AJ Gonzales, fr., FB; Kyle Wuenschel, so., TE; Jacob Phillips, jr., WR; Beau Hill, sr., OL; Adrian Martinez, sr., OL; Eduardo Medina, jr., OL; Joshua Obregon, jr., DT; Javen Vasquez, so., ILB; Javier Martinez, jr., OLB/K; Ashton Rodriguez, jr., S; Pete Gonzales, so., C
Taft — Reese Robertson, sr., WR; Darren Sturgeon, so., OL; Chris Cantu, jr., LB-FB; Jorge Hernandez, sr., OL; David Davis, so., WR-DE; Zack Martinez, sr., WR; Gary Alvarado, sr., WR; Steve Guzman, sr., WR
ACADEMIC ALL-DISTRICT
Santa Rosa — Rigo Hernandez, sr.; Diego Cruz, jr.; Mikolus Sanchez, so.; Zach Chairez, jr.; Carlos Medrano, so.; Gerry Rios, jr.; Julius Olmedo, jr.; TJ Saldana, jr.
Taft — Gary Alvarado Jr., sr.; Marvin Driver, sr.; Efrain Ozuna, sr.; Servando Palmeros, sr.; Adam Uvalle, sr.; Johnny Acosta II, jr.; Jason Martinez Jr., jr.; Andrew Martinez, so.; Jasper Martin-Belk, fr.
Hebbronville — Dylan Holbein; Guadalupe Chapa; DiMarco Perez; Elias Gutierrez; Nathan Garza; Frank Voigt; Siah Moss; Robert Cremar; Sammy Cadena; Carlos Maldonado; Carlos Gutierrez; Meme Avila; Cristian Cantu; Jose Diaz; Anthony Cisneros; Jayden Valderas; Rolando Martinez; Tony Tamez; Nathaniel Salinas; Enrique Diaz; Eden Perez; Santiago Ramirez; Nicolas Salinas; Jose Alaniz; William Sarmiento; Nathan Martinez; Joaquin Jimenez; Jonovan Blanquez
Banquete — Andrew Elizondo, jr.; Joseph Garza, sr.; Alex Gonzalez, sr.; Nathaniel Herrera, sr.; Aaron Flores, sr.; Julian Chavera, sr.; Trey Espinosa, jr.; Joseph Riddell, sr.; Nick Pena, sr.; Logan Blanchard, so.; Alessandro Mendoza, jr.; Jeren Nava, sr.; Arturo Gonzalez, sr.; Deven Beltran, sr.; Jacob Pacheco, so.; Jonte Gidry, sr.; Marcus Cruz, jr.; Ryan Salinas, sr.; Ricardo Ramirez, so.; James Hullum, sr.; Joshua Jimenez, so.; Blas Villareal, fr.; Cael Cantu, fr.
Monte Alto — Noah San Miguel, sr.; Aaron Alcala, sr.; Matthew Rodriguez, sr.; Julio Marroquin, jr.; Javier Velazquez, jr.; Jose Gutierrez, so.; Eddie Rodriguez, so.; Frank Tovar, so.; Nick Munoz, fr.
Odem — Aiden Martinez, so.; Josh Chavira, jr.; Jacob Phillips, jr.; Daniel Lopez, sr.; Javier Martinez, jr.; Xhaiden Castro, so.; Beau Hill, sr.; Alex Beltran, jr.
George West — Tristen Blevins; Benny Cantu; John Albert Cisneros; Larson Collins; Teagan Collins; Adam Duran; Kendan Henicke; TJ Martin; Sam O'Neil; Carlos Serrano; Jake Snider; Davian Zuniga; Camaaron Guererro (Trainer)
16-2A DIVISION I
MVP — Brandon Felix, jr., La Villa
Defensive Player of the Year — Joey Escobar, jr., La Villa
Offensive Player of the Year — Luke Serna, sr., La Villa; Chris Ibarra, sr., Santa Maria; Andrew Christian, sr., Premont
Newcomer of the Year — Jesse Martinez, fr., La Villa
Coach of the Year — Daniel Perez, La Villa
FIRST TEAM
OFFENSE
La Villa — Everardo Reyes, sr.; Jaime Elissetche, sr., La Villa; Isaac Garza, so., La Villa; Juan Ortiz, sr., La Villa; Rey Perez, jr., La Villa; Joel Almanza, sr., La Villa
Freer — Javi Perez, jr., Freer; Kaleb Garza, sr., Freer; R.J. Garcia, sr., Freer; Jose Aguillon, sr., Freer; James Utley, sr., Freer
Santa Maria — Esiah Gracia, jr., Santa Maria; Jerry Morales, sr., Santa Maria; Nate Delarosa, sr., Santa Maria; Kiani Zamaniego, sr., Santa Maria
Ben Bolt — Devin Godines, jr., Ben Bolt; Christopher Goodman, so., Ben Bolt; Javier Montalvo, jr., Ben Bolt
Premont — Mason Martinez, sr., Premont; Lorenzo Herrera, sr., Premont; Isaias Luna, jr., Premont
Riviera — Aiden Arreola, fr., Riviera;l Jake Colston, sr., Riviera
DEFENSE
La Villa — Everardo Reyes, sr.; Marco Rivera, sr.; Pedro Ortiz, jr.; Luke Serna, sr.; Juan Ortiz, sr.; Joel Almanza, sr.
Freer — Kaleb Garza, sr.; Javi Perez, jr.; R.J. Garcia, sr.; Nash Mcquagge, sr.; James Utley, sr.
Santa Maria — Chris Ibarra, sr.; Matias Saldivar, jr.; Jordan Ramirez, sr.; Nate Delarosa, sr.
Ben Bolt — Devin Godines, jr.; Troy Rodriguez, sr.; David Perez, sr.
Premont — Frankie Davila, sr.; Joseph Weeks, sr.; Victor Chansen, sr.; Julian Ortiz, jr.
Riviera — Tyler Sheffield, sr.; Nathan Alegria, jr.
SECOND TEAM
OFFENSE
La Villa — Julian Martinez, sr.; Josue Aguilera, jr; Joey Escobar, jr.; Eduardo Alvarez, sr.; Nehemias Martinez, so.
Freer — Erik Leal, so.; Xzander Espinosa, jr.; Jacob Perez, sr.; Donnie Mireles, sr.; Peyton Borden, jr.
Santa Maria — Ruben Hernandez, so.; Kevin Alamillo, sr.; Justin Martinez, fr.; Manuel Lugo, jr.
Ben Bolt — Talaine Mohamed, sr.; Wyatt Nunez, so.; Troy Rodriguez, sr.
Premont — Chris Pena, sr.; Jaxon Garcia, so.; Aiden Sanchez, sr.
Riviera — Robert Mayo, sr.; Zach Franco, sr.
DEFENSE
La Villa — Julian Martinez, sr.; Modesto Reyes, so.; Juan De La Fuente, so.; Victor Ornelas, so.; Eduardo Alvarez, sr.; Jaime Elissetche, sr.
Freer — Xzander Espinosa, jr.; Donnie Mireles, sr.; Aiden Moreno, jr.; Peyton Borden, jr.; Ryan Buhidar, sr.
Santa Maria — Jay Morales, sr.; Leo Mata, jr.; Juan Lopez, so.; Yovani Cruz, sr.
Ben Bolt — Zachary King, so.; Andrew Herrera, sr.; Christopher Goodman, so.
Premont — Mason Martinez, sr.; Andrew Christian, sr.; Ramiro Luna, jr.
Riviera — Joshua Russek, jr.; Liam Hinojosa, fr.
HONORABLE MENTION
Ben Bolt — Ruben Trevino, so.; Darius Elizalde, so.; Marcos Guzman, jr.; Mateo Cadena, sr.; Louis Sill, so.
Premont — Ryan Garza, jr.; Zachary Narvaiz, jr.; Santi Deleon, sr.; Victor Flores, sr.; Aiden Sanchez, sr.; Julian Ortiz, jr.
La Villa — Gino Martinez, jr.; Carlous Carranco, jr.; Jody Garza, sr.
Rivera — Tommy Bueno, sr.; Zane Henske; Ian Mayberry, jr.; Jacob Soto, jr.; Oscar Trevino, sr.; Martin Mayo, sr.; Baylen Tinsley, fr.; Paul May
Santa Maria — Daniel Martinez, fr.; Anthony Martinez, fr.; Angel Lara, so.; Omar Delarosa, so.
Freer — Abel Maldonado, jr.; Austin Serna, sr.; Evan Vega, so.
ACADEMIC ALL-DISTRICT
Riviera — Aiden Arreola; Joshua Russek; Jules Deneweth; Zane Henske; Jacob Sots; Paul May; Liam Hinojosa; Robert Mayo; Ian Mayberry; Leroy Salinas; Baylen Tinsley; Octavio Rodriguez; Torivio Rodriguez
Premont — Andrew Christian, sr.; Dos LaFuente, sr.; Ramiro Luna, jr.; Santi Deleon, sr.; Esteban Pena, sr.; Ryan Garza, jr.
Santa Maria — Esiah Gracia, jr.; Angel Fuentes, sr.; Reynaldo Gutierrez, jr.; Kevin Alamillo, sr.
Freer — James Utley, sr.; RJ Garcia, sr.; Nash McQuagge, sr.; Jose Aguillon, sr.; Ryan Buhidar, sr.; Payton Borden, jr.; Jacob Perez, sr.; Kaleb Garza, sr.; Javier Perez, jr.
This article originally appeared on Corpus Christi Caller Times: 2022 Corpus Christi high school football all-district teams