Corpus Christi high school and college scores, schedules

·25 min read

NOTE: Times are p.m. unless otherwise noted

COLLEGE

THURSDAY, JAN. 27

Women's basketball: Southeastern Louisiana 48, Texas A&M-Corpus Christi 43

Men's basketball: Texas A&M-Corpus Christi 86, Southeastern Louisiana 71

Women's basketball: Texas A&M-Commerce 81, Texas A&M-Kingsville 71

Men's basketball: Texas A&M-Commerce 77, Texas A&M-Kingsville 56

SATURDAY, JAN. 29

Women's basketball: Texas A&M-Corpus Christi 72, Northwestern State 55

Texas A&M-Corpus Christi men's basketball at Northwestern State, 3:30

Texas A&M-Kingsville women's basketball at UT Tyler, 2

Texas A&M-Kingsville men's basketball at UT Tyler, 4

HIGH SCHOOL

BASKETBALL

BOYS

FRIDAY, JAN. 28

DISTRICT 29-5A

FLOUR BLUFF 62, MOODY 47

Moody — Nate Sada 2, Hezekiah Johnson 6, Zavia Vasquez 8, Davion Johnson 2, Marley Bernal 6, Juan Guevara 3, Isaiah Edmonds 20.

Flour Bluff — Ryan McMinn 3, Andrew Draper 2, Andrew Jones 13, Jayden Beene 7, pete Hrrick 4, Hayden Wilson 4, Lukus Drasutis 24, Alec Roberson.

3-pointers — Moody, Vasquez 2, Bernal 1, Guevara 1, Edmonds 4; FB, Jones 1, Drasutis 2.

Records — Flour Bluff 20-8, 10-2; Moody 13-14, 3-8.

VETERANS MEMORIAL 65, CARROLL 52

VM — C. De La Pena 15, C.J. Vela 12, Q. Lewis 9, C. Greenwood 2, A. Guerra 8, J. Heard 8, J. Heard 7, N. Reeves 6, C. Sabsook 4, J. McDonald 2.

Carroll — B. Sandoval 8, E. Gladd 4, J. Longoria 2, M. Gonzales 8, B. Hernandez 16, G. Gonzales 3, B. Hill 3, A. Andrews 8.

3-pointers — VM, Vela 2; Carroll, Sandoval 2, Gonzales 1; Hernandez 3; Andrews 2.

Records — Veterans Memorial 25-6, 12-0; Carroll 6-18, 2-9.

GREGORY-PORTLAND 62, KING 60

G-P — Shawn Williams 17, Blake Butters 10, Chase Felt 9, JC Meza 8, Trevor Jones 8, Russell Escamilla 6, Davian Guevara 2, Brandon Redden 2.

King — Palmer 23, Johnson 11, Cullen 11, Cervantes 10, Kuhlman 3, Livas 2.

3-pointers — G-P, Jones 1, Felt 1; King, Cullen 3, Palmer 1, Johnson 1, Kuhlman 1, Cervantes 1.

JV — G-P won.

Freshmen — G-P won.

Records — G-P 12-19, 1-11; King 15-16, 6-6.

VICTORIA WEST 52, RAY 37

Ray — Nurenberg 20, Arreola 2, Schulz 7, Ranton 4, Reyes 2.

Victoria West — Dion Green 8, Darrion Lacy 12, D’andre Fillmore 14, Jadyn Smith 13, Jeremiah Baldwin 2, Zo Morgan 3.

3-pointers — Ray, Nurenberg 1; VW, Lacy 2, Fillmore 1, Morgan 1.

Records — Ray 17-14, 8-4; Victoria West 18-10, 8-3.

DISTRICT 26-4A

PORT LAVACA CALHOUN 51, INGLESIDE 47

Ingleside — James Smith 19, Aiden Jakobsohn 6, Eric Edison 8, Diego Del Bosque 12, Elijah Bell 2.

Calhoun — Chambers 12, Lin 2, Cruz 8, Renya 3, Kolar 2, Campos 15, Stinson 9.

3-pointers — Ingleside, James Smith 3; Calhoun, Chambers 2, Cruz 2, Campos 2.

JV — Calhoun 49, Ingleside 17.

Freshmen — Calhoun won 52-36.

MILLER 42, BEEVILLE 33

Miller — L. Adkism 8, J. Posas 6, D. Lister 7, J. Moreno 4, A. Lacour 3, M. Garcia 6, D. Denmon 1.

Beeville — Alba 2, Dembo 14, Gonzales 6, Garcia 8, Reven 3.

JV — Miller won 68-38.

Freshmen — Beeville won 51-38.

Records — Miller 20-7, 7-1; Beeville 2-6 in 26-4A.

DISTRICT 31-4A

ZAPATA 54, ALICE 50

Alice — R. Salas 14, A. Asevedo 14, J. Vivanco 7, A. Vasquez 6, M. Trevino 5, J. De Los Santos 4.

Zapata — J. Villarreal 22, V. Morales 18, L. Martinez 6, M. Salinas 6, R. Chick 2.

3-pointers — Alice, A. Asevedo 2, M. Trevino 1; Zapata, V. Morales 3, J. Villarreal 2, L. Martinez 2, M. Salinas 2.

JV — Zapata won 55-44.

Records — Alice 12-13, 3-2; Zapata 6-13, 2-2.

KINGSVILLE 93, CALALLEN 61

Calallen — Chris Dennis 13, Jonathan Labad 11, Bryce Burnett 9, Tristan Ozuna 8, Kaden Munoz 5, Elliott Hoelscher 6, Jared Williamson 6, Julian Cervantes 3.

Kingsville — Nate Garcia 34, Ty Dominguez 17, Kenny Jensen 17, Terrell Jackson 11, Bo Gonzalez 5, Julian Perez 5, Dorian Arredondo 4.

3-pointers — Kingsville, Ty Dominguez 1, Julian Perez 1, Kenny Jensen 1, Bo Gonzalez 1, Nate Garcia 1. Calallen, Burnett 1, Dennis 1, Ozuna 2.

Records — Kingsville 5-0 in 31-4A; Calallen 9-15, 1-3.

TULOSO-MIDWAY 76, ROBSTOWN 74

Tuloso-Midway — Joe Ayala 23, Josh Trevino 16, Mikey Garza 14, Ricky Flores 14, Kellen Auzenne 2, Keelen Auzenne 3.

Robstown — Jesse Resendez 45, Manny Hinojosa 9, Aiden Espinoza 9, Justin Aguilar 6, David Aldaco 5.

Records — Tuloso-Midway 2-3; Robstown 1-4 in District 31-4A.

DISTRICT 29-3A

ORANGE GROVE 34, GOLIAD 30

OG — H. Miller 10, J. Galvan 9, J. Stevens 5, T. Garcia 4, J. Garcia 3, C. Stewart 2, T.Y. Pressley 1.

Goliad — D. Perry 18, C. Rosenquest 6, J. Council 4, L. Lara 2.

Records — Orange Grove 13-12, 7-2; Goliad 5-4 in 29-3A.

ARANSAS PASS 67, MATHIS 58

AP — G. Gaitan 5, V. Pennington 5, N. Gunn 4, G. Bennett 5, J. Harris 9, K. Scott 3, G. Acosta 17, I. Lopez 5, R. Belvin 14.

Mathis — Alvarado 8, Medrano 4, Arias 12, Trejo 14, Cuellar 8, Acosta 12.

3-pointers — AP, Gaitan, Pennington, Bennett, Harris 2, Scott, Belvin; Mathis, Alvarado, Arias 2, Trejo 2.

Records — Aransas Pass 16-12, 8-1; Mathis 11-18, 3-6.

GEORGE WEST 51, SKIDMORE-TYNAN 45

George West — Tristen Blevins 18, Steven Gonzales 13; Laeson Collins 8; Teagan Collins 5.

Skidmore-Tyan — Silva14, Martinez 11, Widner 8, Koenig 5.

3-pointers — GW, Nic Cantu 1; S-T, Martinez 2, Torres 1, Widner 1.

Records — George West 3-6 in District 29-3A.

DISTRICT 30-3A

LONDON 87, LAREDO HARMONY 36

London — Patrick McNorton 19, Pierson Cazalas 15, Preston Cazalas 12, Jett Christmas 9, A.C. Carpentier 7, J.J. Ritch 6, Cade Kinghorn 5, Ames Buchanan 3, Sean Moreno 3, Ethan Miranda 2, James Cuevas 2, Andrew Williams 2, Bryce Marshall 23.

3-pointers — London, J.J. Ritch 2, Preston Cazalas 2, Ames Buchanan 1, A.C. Carpentier 1, Sean Moreno 1, Pierson Cazalas 1

Records — London 22-6, 8-1; Laredo Harmony 1-7

WEDNESDAY, JAN. 26

DISTRICT 30-3A

LONDON 85, HEBBRONVILLE 17

London — Pierson Cazalas 21, Preston Cazalas 20, Patrick McNorton 10, Ames Buchanan 6, Ethan Miranda 6, A.C. Carpentier 6, Jett Christmas 5, Cade Kinghorn 4, Sean Moreno 3, Andrew Williams 3, Bryce Marshall 1.

3-pointers — London, Pierson Cazalas 4, Preston Cazalas 4, Ames Buchanan 2, A.C. Carpentier 2, Ethan Miranda 1, Jett Christmas 1, Andrew Williams 1

Records — London 21-6, 7-1; Hebbronville 0-8.

TUESDAY, JAN. 25

DISTRICT 29-5A

VICTORIA WEST 65, GREGORY-PORTLAND 48

G-P — Shawn Williams 16, Trevor Jones 11, Blake Butters 10, Russell Escamilla 5, Brandon Redden 3, Chase Felt 3.

West — Smith 34, Lacy 10, Green 8, Morgan 5, Hodge 5, Fillmore 3.

3-pointers — G-P, Jones 3, Felt 1; Victoria West, Smith 2, Lacy 1, Fillmore 1, Morgan 1, Hodge 1

Records — Victoria West 13-10, 7-3; Gregory-Portland 11-19, 0-11.

KING 73, VICTORIA EAST 66

King — J. Johnson 19, T. Palmer 18, R. Livas 13, K. Cullen 9, T. Cano 6, H. Kuhlmann 6, G. Cervantes 2.

Victoria East — Pena 22, Parker 18, Franklin 10, Prater 10, Oliver 4, Williams 2.

3-pointers — King, Cullen 3, Palmer 2, Johnson 2, Livas 1; Victoria East, Franklin 2, Pena 1.

JV — Victoria East won.

Freshman — King won.

Records — King 15-15, 6-5 district. Victoria East 8-19, 2-9.

FLOUR BLUFF 60, RAY 42

Ray — Matthew Nurenburg 4, Noah Arreola 11, Drake Schulz 14, Cage Ranton 5, Joseph Mata 4, Marc Garcia 4.

Flour Bluff — Ryan McMinn 2, Isaac Stoffer 3, Andrew Draper 4, Andrew Jones 9, Jaden Beene 4, Pete Herrick 9, Zach Bates 2, Hayden Wilson 13, Lukas Drasutis 10, Alec Roberson 4.

3-pointers — Ray, Arreola 1, Schulz 1, Ranton 1; Flour Bluff, Jones 1, Herrick 1, Drasutis 2.

JV — Flour Bluff won 57-44.

Freshman — Flour Bluff won 66-52.

Records — Flour Bluff 18-9, 9-2; Ray 17-12, 8-3.

VETERANS MEMORIAL 84, MOODY 71

Moody — Nate Sada 11, Zavin Vasquez 10, Davion Johnson 13, Marley Bernal 15, Juan Guevara 1, Isaiah Edmonds 19, Richard Pulido 2.

Veterans Memorial — De La Pena 18, Vela 13, Guerra 28, Heard 10, Early 2, Perez 4, McDonald 5, Sabsook 2.

3-pointers — Moody, Vasquez 2, Johnson 3, Bernal 3, Edmonds 2; VM, De La Pena 1, Vela 2, Guerra 7.

Records — Veterans Memorial 20-6, 11-0; Moody 13-13, 3-7.

DISTRICT 26-4A

WEST OSO 64, MILLER 61

West Oso — A.J. Lopez 16, Zephaniah Rankin 18.

Records — Miller 20-6, 6-1; West Oso 22-6, 6-1.

SINTON 41, INGLESIDE 32

Ingleside — James Smith 13, Romeo Upton 3, Elijah Bell 2, Leo Villarreal 2, Eric Edison 4, Aiden Jakobsohn 4, Diego Del Bosque 2, Tyler Smith 2.

Sinton — Handson 13, Perez 2, Cruz 12, Olberra 2, Pyeatt 8, Brown 4.

3-pointers — Ingleside, Romeo Upton 1; Sinton, Pyeatt 2.

Records — Sinton 3-4 in 26-4A; Ingleside 2-5 in 26-4A.

DISTRICT 31-4A

KINGSVILLE 93, ZAPATA 46

Kingsville — Nate Garcia 41, Ty Dominguez 17, Kenny Jensen 14, Terrell Jackson 10, Damian Arredondo 4, Dorian Arredondo 3, Julian Pérez 2, Bo Gonzalez 2.

3-pointers — Kingsville, Nate Garcia 3, Ty Dominguez 2, Kenny Jensen 1.

Records — Kingsville 4-0 in 31-4A; Zapata 1-1.

TULOSO-MIDWAY 53, CALALLEN 46

Calallen — Munoz 21, Burnett 3, Dennis 4, Kovall 2, Hoelscher 2, Ozuna 7, Cervantes 7.

T-M — Ayala 20, Flores 3, Trevino 17, Mortan 2, I. Hernandez 6, Garza 4, Auzenne 1.

3-pointers — Calallen, Munoz 3, Ozuna 1, Burnett 1; T-M, Trevino 2.

JV — Calallen won.

Freshmen — Calallen won.

Records — Calallen 9-15, 1-2; Tuloso-Midway 7-19, 1-3.

ALICE 56, ROBSTOWN 32

Alice — R. Salas 14, J. Vivanco 12, A. Asevedo 6, T. Hinojosa 6, A. Vasquez 6, J. De Los Santos 5, C. Trevino 4, D. Barrera 2, M. Gutierrez 1.

Robstown — J. Resendez 14, J. Paredez 9, M. Hinojosa 3, G. Lucio 3, M. Martinez 2, J. Aguilar 1

3-pointers — Alice, J. Vivanco 3, A. Asevedo 1; Robstown, J. Resendez 1, M. Hinojosa 1, G. Lucio 1.

JV — Alice won 43-33.

Records — Alice 12-12, 3-1; Robstown 7-12, 1-3.

DISTRICT 29-3A

ORANGE GROVE 47, ODEM 40

Odem — Xavier Drennon 1, Eddie Sanchez 2, Tyler Brewer 4, Marco Gonzales 10, Noah Ramirez 5, Austin Dominguez 8, Leon Brown 7, Josh Chavira 3.

Orange Grove — H. Miller 13, J. Galvan 12, C. Stewart 9, T. Pressely 6, T. Garcia 5, M. Saha 2.

3-pointers — Odem, Ramirez 1, Chavira 1; Orange Grove, Garcia 2, Stewart 1.

JV — Odem won 30-27.

Records — Odem 18-11, 7-1; Orange Grove 11-10, 5-3 in 29-3A.

ARANSAS PASS 68, GOLIAD 57

AP — G. Gaitan 13, N. Gunn 4, G. Bennett 7, J. Harris 8, G. Acosta 6, I. Lopez 12, R. Belvin 18.

Goliad — Rosenquest 14, Lara 7, Tinney-Anderson 4, Perry 18, J. Council 14.

3-pointers — AP, Gaitan 3, Gunn 1, Bennett 1, Harris 2, Lopez 1, Belvin 1; Goliad, Rosenquest 3, Lara 1.

Records — Aransas Pass 15-12, 7-1; Goliad 5-3 in 29-3A.

MATHIS 78, GEORGE WEST 45

George West — Tristen Blevins 8, Steven Gonzales 16; Teagan Collins 6; Santi Garcia 6.

Mathis — Acosta 20, Trejo 17, Medrano 12, Alvarado 11.

3-pointers — GW, S. Gonzales 1, T. Collins 1; Mathis, Medrano 1, Trejo

DISTRICT 30-3A

LONDON 83, HEBBRONVILLE 35

London — Preston Cazalas 17, Pierson Cazalas 13, Jett Christmas 10, Sean Moreno 8, A.C. Carpentier 6, Ames Buchanan 5, Cade Kinghorn 5, Dillon Spencer 4, Patrick McNorton 4, J.J. Ritch 3, James Cuevas 3, Andrew Williams 3, Ethan Miranda 2.

3-pointers — London, Preston Cazalas 4, Pierson Cazalas 3, A.C. Carpentier 2, Sean Moreno 2, Ames Buchanan 1, J.J. Ritch 1, James Cuevas 1, Andrew Williams 1

Records — London 20-6, 6-1; Hebbronville 0-7 in 30-3A.

BISHOP 81, SAN DIEGO 63

Bishop — Jace Wilson 19, Noah Pool 19, Ray Delagarza 11, Kristian Ramos 11, Jayden Delagarza 8, Donny Thomas 6, James Garcia 5, Isaac Colunga 2.

San Diego — Barrientes 24, Trevino 11, Gonzalez 6, Vidal 6, Montemayer 5, Rodriguez 3, Garza 3, Valerio 2, Casas 2.

3-pointers — Bishop, J. Wilson 3, N. Pool 3, D. Thomas 3, J. Garcia 1, R. Delagarza 1; San Diego, Barrientes 3, Trevino 2, Garza 1, Montemayer 1.

Records — Bishop 25-3, 8-0; San Diego 3-4 in 30-3A.

GIRLS

SATURDAY, JAN. 29

DISTRICT 31-4A

KINGSVILLE 51, ZAPATA 36

Kingsville — M. Boyd 4, J. Villarreal 10, Z. Villarreal 16, K. McCoy 8, L. Garza 7, A. Mejorado 4, V. Ruiz 2.

3-pointers — J. Villarreal 2, L. Garza 1, A. Mejorado 1.

Records: Kingsville 21-9, 6-1.

DISTRICT 32-2A

SANTA MARIA 60, PREMONT 43

Premont — A. Diaz 12 A. Cantu 7 M. Villarreal 6, K, Garza 6 S. Morgan 4, D. Lamas 3, M. Gonzalez 3 S. Moralez 2

3-pointers — Premont, M. Villarreal 2 D. Lamas 1 M. Gonzalez 1.

Records — Premont 17-9, 7-1.

FRIDAY, JAN. 28

DISTRICT 29-5A

VETERANS MEMORIAL 75, CARROLL 29

Carroll — Genesis Barnhart 4 , Janaisha Kelley 7, Journee Williams 9, Zion Southall 4, Ella Gladd 1, Gladys Martin 4

Veterans Memorial — Lavers 18, Brooks 7, Arisemendi 14, Delapena 8, Pena 8, Brown 8, Costa 6, Mosley 4, Perez 2

3-pointers — Carroll, Genesis Barnhart 1, Janaisha Kelley 1; VM, Lavers 3, Brooks 1

Records — Carroll 20-10, 9-4; Veterans Memorial 32-2, 14-0

FLOUR BLUFF 48, MOODY 27

Moody — J. Morales 3, M. Galindo 2, M. Coleman 3, I. Salazar 4, A. Lowe 4, N. Carreno 3, R. Gomez 8.

FB — K. Curtis 2, L. Fuller 2, M. Robinson 8, H. Callaspy 15, C. Wong 4, M. Croft 9, N. Gray 3, K. Frakes1, K. Gevrin 4.

3-pointers — Moody, N. Carreno 1; FB, M. Robinson 2, M. Croft 1, N. Gray 1.

Records — Moody 16-17, 6-7; Flour Bluff 24-8, 13-1.

KING 50, GREGORY-PORTLAND 46

King — A. Beverly 2, M. Hale 23, E. Ortiz 10, M. Gonzalez 3, L. Liggins 4, H. Holmes 8.

G-P — R. Powell 2, R. Aguirre 7, A. Schoberg 5, K. Limman 1, C. Galvan 8, A. Vest 10, K. Vest 13.

3-pointers — King, E. Ortiz 3, H. Holmes 1; GP, A. Aguirre 1, A. Schoberg 1, C. Galvan 2

JV — G-P won 41-21.

Freshmen — King won 39-36.

Records — King 9-24, 3-1; G-P 3-11 in 29-5A.

DISTRICT 26-4A

BEEVILLE 70, MILLER 34

Miller — Zayda Rojas 2, Leanna Castillo 10, Esmeralda Hill 6, Saralyn Garcia 1, Clara Rabke 4, Yasmine Bueno 9, De’Leiyah Mason 2.

Beeville — Davis 19, J. Gonzales 14, M. Del Bosque 5, Lopez 10, Menchaca 11, A. Gonzales 2, D. Gonzales 4, Longoria 3, Auzston 2.

3-pointers — Miller, Yasmine Bueno 1, Leanna Castillo 2; Beeville, Davis 4, J. Gonzales 2, M. Del Bosque 1, Menchaca 1.

Records — Miller 10-20, 2-7; Beeville 27-2, 10-0.

ROCKPORT-FULTON 63, WEST OSO 34

Rockport-Fulton — Emma Groseclose 6, Kaylee Howell 17, Alyssa Garcia 3, Messiah Hernandez 3, Jordan Malone 6, Lilith Solis 14, Audra Jones 13, Alana Garcia 1.

West Oso — Carpenter 14, Brown 6, Hicks 5, Epps 3, Reed 4, Canas 2.

3-pointers — R-F, Alyssa Garcia 1, Jordan Malone 1, Messiah Hernandez 1; West Oso, Carpenter 2.

Records — Rockport-Fulton 25-7, 8-1; West Oso 18-9, 6-4.

INGLESIDE 43, PORT LAVACA CALHOUN 36

Ingleside — Shae Ruiz 24, K. Ruiz 9, K. Jewel 9, Torres 1.

Calhoun — Boerm 15, Nessa 9, Kenzy Acosta 4, Sabastian 3, Paw 2, Kenneman 2, Kendyl Acosta 1.

Records — Ingleside 13-17, 2-7; Calhoun 3-7 in 26-4A.

DISTRICT 31-4A

TULOSO-MIDWAY 50, ROBSTOWN 38

T-M — L. Rios 9, A. Galindo 8, J. Carrizales 3, A. Gonzalez 3, D. Cedillo 22, M. Ybarra 5.

Robstown — Analie Villarreal 8, Mia Medina 2, Alanniss Gonzalez 6, Sarina Paredez 22.

3-pointers — T-M, L. Rios 1, J. Carrizales 1, D. Cedillo 6, M. Ybarra 1; Robstown, A. Gonzalez 1, S. Paredez 4.

JV — T-M won.

Records — Tuloso-Midway 17-12, 6-1; Robstown 8-21, 2-5.

KINGSVILLE 47, CALALLEN 35

Calallen — Haigood 20, Filla 4, Bernard 2, Hernandez 7, Brown 1.

Kingsville — M. Boyd 12, Z. Villarreal 14, K. McCoy 6, L. Garza 3, A. Mejorado 12.

3-pointers — Calallen, Haigood 5; Kingsville, M. Boyd 1, Z. Villarreal 1, K. McCoy, L. Garza 1, A. Mejorado 3,

Records — Calallen 14-17, 4-3; Kingsville 20-9, 5-1.

DISTRICT 29-3A

ARANSAS PASS 56, MATHIS 28

Mathis — Aliyah Montemayor 9, Jacquelyn Garcia 12, Elizabeth Serna 5, Melodie Soto 2.

Aransas Pass — C. Heyward 12, L. Belvin 4, M. Gonzales 5, A. Darham 15, M. Acosta 6, V. Gonzales 7, E. Pierre 2, A. Medina 5.

3-pointers — AP, C. Heyward 1, A. Darham 3, M. Acosta 2, V. Gonzales 1, A. Medina 1.

JV — Mathis won 34-21.

Records — Mathis 21-11, 8-3; Aransas Pass 24-8, 11-0.

ORANGE GROVE 46, GOLIAD 29

Orange Grove — Rory Salinas 4, Abby Kotara 6, Eryn Ellis 5, Hailey Eulenfeld 13, MK Lopez 10, Alexis Jarvis 2,Gabi Montgomery 1, Nikki Medina 5.

Goliad — Sertuche 5, Bohl 4, Amaro 6, Glass 2, Yanta 4, Wunsch 4, Tinney 4.

Records — Orange Grove 14-17, 6-5; Goliad 2-9, 4-21.

SKIDMORE-TYNAN 44, GEORGE WEST 30

S-T — Maggy Moreman 16, Makaelah Favre 1, Kat Herrera 4, Kaci Rivers 10, Kaitlyn Salinas 6, Dani Villarreal 4, Klary Herrera 3.

George West — R. Martinez 12, J. Otero 10, J. Cannon 3, K. Cortez 3.

3-pointers — S-T, Moreman 3, Salinas 1, Herrera 1; GW, R. Martinez 1.

JV — George West won 38-32.

Records — Skidmore-Tynan 23-9, 9-2; George West 2-9 in 29-3A.

TAFT 41, ODEM 29

Taft — Janelle Lopez 15, Ansleigh Solis 8, Clarisa Martinez 6, Makienze Lopez 8.

Records — Taft 13-13, 4-7; Odem 2-9 in 29-3.

DISTRICT 30-3A

LONDON 70, LAREDO HARMONY 23

London — Brooke Busenlehner 15, Corley Lewallen 23, Ellayna McNorton 10, Hannah Hoffman 10, Natalie Sepulveda 5, Allys Hager 2, Kayla Carter 2.

Laredo Harmony — Ileann Perez 7, Cecil Mendoza 7, Bianca Shepher 6, Natalia Martinez 2.

3-pointers — London, Corley Lewallen 2, Hannah Hoffman 3, Brooke Busenlehner 1; Harmony, I. Perez 1, C. Mendoza 1.

Records — London 18-12, 9-2; Harmony 1-9 in 30-3A.

BISHOP 84, HEBBRONVILLE 14

Hebbronville — Idadi Lozano 3, Alayna Trevino 6, Julianna Garza 4.

Bishop — Katilyn Vera 4, Jaydee Zamora 16, Eleana Alvarez 9, Logan Borchardt 28, Jalaya Martinez 6, Madi Ruiz 15, Maya Martinez 6.

3-pointers — Hebbronville, Lozano 1; Bishop, Alvarez 1, Borchardt 2, Ruiz 1.

JV — Bishop won.

Records — Bishop 25-6, 11-0; Hebbronville 0-11 in 30-3A.

SAN DIEGO 42, BANQUETE 40

Banquete — N. Gonzalez 3; A. Deleon 4; M. Perez 9; M. Lopez 9; A. Flores 15.

San Deigo — M Sanchez 20; S. Galvan; E. Longoria 5; A. Tunchez 9; K. Vela 2; A. Cisneros 2.

3-pointers — Banquete, Perez 1; Lopez 2; Flores 1; San Diego, Sanchez 2; Longoria 1.

Records — Banquete 19-11, 8-3; San Diego 6-5 District 30-3A.

DISTRICT 32-2A

PREMONT 59, BEN BOLT 29

Premont — M. Villarreal 33, A. Cantu 14, S. Morgan 6, A. Diaz 5, K. Garza 1.

3-pointers — Premont, M. Villarreal 2.

Records — Premont 17-8, 7-0.

WEDNESDAY, JAN. 26

TAPPS 4-5A

IWA 49, LAREDO ST. AUGUSTINE 14

IWA — E. Goodman 8, Lily Brown 12, E. Romanczyk 8, M. Lutz 10, T. Chanyaman 11.

St. Augustine — V. Martinez 4, V. Ortiz 2, G. O’Bryant 4.

3-pointers — IWA, M. Lutz 1, L. Brown 1.

Records — IWA 19-14, 4-0; St. Augustine 0-4.

TUESDAY, JAN. 25

DISTRICT 29-5A

FLOUR BLUFF 49, RAY 12

Flour Bluff — Curtis 9, Hudson 3, Gallaspy 8, Wong 2, Rifkin 5, Croft 2, Gray 8, Hughes 4, Yniguez 2, Baklik 6.

Ray — Roberts 4, Bauer 2, Anderson 6.

3-pointers — FB, Curtis 2, Hudson 1, Rifkin 1, Gray 2; Ray, Roberts 1.

JV — Flour Bluff won 39-8.

Freshman — Flour Bluff won 43-17.

Records — Flour Bluff 23-8, 12-1; Ray 7-19, 1-11.

VETERANS MEMORIAL 79, MOODY 31

Veterans Memorial — Mia De La Pena 6; Alyssa Pena 3, Ashlynn Perez 8, Dee Brown 1, Keira Lavers 10, Deshyria Brown 5, Gabrielle Arismendi 12, Yazmine Rodriguez 4, Katelen Brooks 27, Amanda Costa 3.

Moody — J. Mireles 5, M. Galindo 8, M. Coleman 2, I. Salazar 4, H. Lowe 4; N. Carreno 4, R. Gomez 4.

3-pointers — VM, M. De La Pena 2, Perez 2, Brooks 7; Moody, Mireles 1, Carreno 1.

Records — Veterans Memorial 31-2, 13-0; Moody 16-16, 6-6.

VICTORIA EAST 46, KING 44

King — A. Beverly 11, M. Hale 16, E. Ortiz 13, M. Gonzalez 4.

Victoria East — H. Tyler 22, C. Randle 3, C. Buckner 6, A. Ramsey 4, L. Cleveland 3, A. Haas 8.

3 pointers — King, E. Ortiz 3, A. Beverly 1; Victoria East, H. Tyler 4.

JV — Victoria East won 52-17.

Freshman — Victoria East 41-28.

Records — King 8-24, 2-10; Victoria East 14-18, 7-6.

DISTRICT 26-4A

INGLESIDE 42, SINTON 29

Ingleside — S. Ruiz 15, K. Ruiz 11, Jewell 6, Torres 4, Pena 4, Agnew 2.

Sinton — Santellana 12, Paloma 8, Galvan 4, Nunn 3, Reagan 2

JV — Ingleside won 21-18.

Records — Ingleside 13-17, 1-7; Sinton 6-27, 2-7.

WEST OSO 39, MILLER 26

Miller — Leanna Castillo 10, Esmeralda Hill 6, Saralyn Garcia 2, Yasmine Bueno 8.

West Oso — A.Salinas 2, L.Carpenter 10, J.Hicks 3, R.Brown 8, C.Epps 7, A.Reed 6, L.Canas 2.

3-pointers — Miller, Yasmine Bueno 1.

Records — Miller 10-19, 2-6; West Oso 18-8, 6-3

BEEVILLE 76, PORT LAVACA CALHOUN 27

Beeville — Cylee Lopez 23, Kaydence Menchaca 11, Carrah Davis 10, Raylei Perez 10, Camryn Longoria, 5, Brittany Auzston 5, Danielle Gonzales 4, Jaida Gonzales 3, Megan DelBosque 3, Aaralyn DelBosque 2.

Calhoun — C. Boerm 24, K. Acosta 2, K. Neveraze 1.

3-pointers — Beeville, C. Lopez 4, K. Menchaca 2, C. Davis 1, M. DelBosque 1, J. Gonzales 1, R. Perez 1; Calhoun, C. Boerm 4.

Records — Beeville 27-2, 9-0; Calhoun 3-6 in 26-4A.

DISTRICT 31-4A

ROBSTOWN 44, ALICE 36

Alice — Mireya Leija 8, Rita Castillo 6, Anna Teixeira 6, Randee Hernandez 6, America Leija 4, Sierra Chapa 4, Angelina Rosales 2.

Robstown — S. Paredez 15, M. Hernandez 9, A. Villarreal 6, M. Mesa 5, A. Gonzalez 5, S. Garza 2.

3-pointers — Alice, Mireya Leija 2, Rita Castillo 2; Robstown, S. Paredez 1.

JV — Alice won 31-8.

Records — Alice 11-19, 2-4; Robstown 8-20, 2-4.

KINGSVILLE 81, ZAPATA 37

Kingsville — Y. Rios 2, M. Lopez 6, M. Boyd 14, J. Villarreal 13, Z. Villarreal 8, K. Mcoy 21, L. Garza 10, A. Mejorado 7.

3-pointers — Kingsville, M. Lopez 2, J. Villarreal 2, Z. Villarreal 2, K. McCoy 1, L. Garza 1, A. Mejorado 1.

Records — Zapata 0-4 in 31-4A; Kingsville 19-9, 4-1.

TULOSO-MIDWAY 52, CALALLEN 32

T-M — Morgan Candela 1, Lexi Rios 2, Maddie Rae Arriaga 1, Madison Ybarra 3, Abegayle Galindo 12, Chelsy Rosales 2, Alayna Gonzalez 3, Danilee Cedillo 28.

Calallen — M. Flores 7, K. Haigood 6, M. Mounts 3, A. Filla 6, L. Hernandez 2, G. Herrera 6, Z. Brown 2.

3-pointers — T-M, A Gonzalez 1, D. Cedillo 5; Calallen, M. Flores 1.

Records — T-M 17-13, 5-1; Calallen 14-16, 4-2.

DISTRICT 29-3A

MATHIS 43, GEORGE WEST 20

Mathis — Alina Sanchez 7, Samantha Encinia 1, Aliyah Montemayor 9, Jasmine Morin 3, Anna Satterfield 5, Victoria Alvarado 4, Jacquelyn Garcia 10, Elizabeth Serna 2, Melodie Soto 2.

George West — Otero 5, Cannon 5, Martinez 5, Freeman 1, Dobbs 1, Bartlett 2, Cortez 1.

3-pointers — Mathis, Alina Sanchez 1, Aliyah Montemayor 1; George West, Martinez 1.

JV — Mathis 20, George West 11.

Records — Mathis 21-10, 8-2; George West 2-7 in 29-3A.

ODEM 45, ORANGE GROVE 41

Orange Grove — Rory Salinas 4, Abby Kotara 6, Eryn Ellis 9, Hailey Eulenfeld 17, MK Lopez 3, Gabi Montgomery 2.

Odem — A. Beltran 2, C. Games 4, N. Ortiz 9, I. Salinas 6, L. Cruz 4, A. Garza 18.

Records — Orange Grove 13-17, 5-5; Odem 2-8 in 29-3A.

SKIDMORE-TYNAN 58, TAFT 29

S-T — Mari Gonzales 18, Maggy Moreman 5, Kayla Martinez 4, Kat Herrera 7, Addy Sankovich 3, Neddia Gonzales 11, Kaci Rivers 5, Kaitlyn Salinas 2, Dani Villarreal 3.

Taft — J. Lopez 15, S. Martinez 4.

3-pointers — S-T, M. Gonzales 1, M. Moreman 1, K. Herrera 1, D. Villarreal 1; Taft, Lopez 2.

Records — Skidmore-Tynan 22-9, 8-2; Taft 12-13, 3-7.

DISTRICT 30-3A

LONDON 77, HEBBROVILLE 15

London — Corley Lewallen 30, Hannah Hoffman 19, Ellayna McNorton 10, Kayla Carter 9, Brenna Busenlehner 4.

Hebbronville — A. Martinez 5, I. Lozano 3, A. Trevino 3, N. Contreras 2.

3-pointers — London, C. Lewallen 6; H. Hoffman 5; Hebbronville, I. Lozano 1, A. Trevino 1, A. Martinez 1.

Records — London 16-12, 6-2; Hebbronville 0-9.

BISHOP 87, SAN DIEGO 15

SD — Marly Sanchez 8, Saydee Galvan 3, Emma Longoria 2, Alisa Tunchez 1.

Bishop — Kaitlyn Vera 4, Jaydee Zamora 19, Eleana Alvarez 14, Logan Borchardt 27, Jalaya Martinez 4, Madi Ruiz 11, Maya Martinez 8.

3-pointers — Bishop, Alvarez 1, Borchardt 4, Ruiz 2.

JV — Bishop won 23-9.

Records — Bishop 24-6, 10-0; San Diego 4-5 in 30-3A.

BANQUETE 47, SANTA GERTRUDIS ACADEMY 29

Banquete — N. Gonzalez 2, A. Deleon 2, M. Perez 22, L. Jimenez 10, A. Flores 9.

SGA — J. Montalvo 9, l. Casares 2, K. Mejia 2, M. Langbecker 9, H. Gomez 2, A. Mendietta 3.

3-pointers — Banquete, Perez 3.

Records — Banquete 19-10, 8-2; SGA 3-7 in 30-3A.

DISTRICT 31-2A

PORT ARANSAS 47, PETTUS 18

Port Aransas — Hannah Ramsden 16, Olivia Adams 2, Avica Burrill 10, Ellis Burrill 7, Claire Pitre 4, Jordan Patteson 2, Lexi Moss 4, Kali Moore 2.

Records — Port Aransas 21-7, 7-2; Pettus 0-8 in 31-2A

DISTRICT 32-2A

PREMONT 49, AGUA DULCE 16

Premont — A. Cantu 19, M. Villarreal 13, A. Diaz 8, M. Vargas 5, D. Lamas 2, M. Gonzalez 2.

3-pointers — Premont, M. Villarreal 3, A. Cantu 1.

Records — Premont 16-8, 6-0.

MONDAY, JAN. 24

DISTRICT 31-4A

ALICE 53, ZAPATA 25

Alice — K. Cervantes 16, A. Leija 9, S. Chapa 7, M. Valdez 6, R. Castillo 4, Anna

Paula Teixeira 4, R. Hernandez 3, A. Hernandez 3, A. Rosales 1.

3-pointers — Alice, A. Hernandez 1.

Records — Alice 11-18, 2-3.

GOLF

FRIDAY-SATURDAY, JAN. 28-29

Boys: Alice Tournament, Alice Municipal Golf Course

SOCCER

BOYS

FRIDAY, JAN. 28

DISTRICT 29-5A

VETERANS MEMORIAL 2, RAY 0

Goals — VM, Aiden Perales, Steven Volpe. Saves — Ray, Jose Luis Macias 3; VM, Jace NIcolet 3.

TUESDAY, JAN. 25

DISTRICT 29-5A

RAY 3, KING 0

Goals — Ray, Patrick Corey, Layton Carpenter, Anthony Cruz. Saves — King, Reynoldo Gutierrez 3; Ray, Jose Luis Macias 5.

Records — Ray 6-2-1, 2-0-0; King 5-4-0, 0-3-0.

DISTRICT 29-4A

MILLER 3, INGLESIDE 1

Goals — Miller, Cruz Velasquez, Jose Alvarez 2; Ingleside, Brandon Hernandez. Saves — Miller, Christian Torres 3; Ingleside, Wade Johnson 6.

GIRLS

FRIDAY, JAN. 28

DISTRICT 29-5A

VETERANS MEMORIAL 3, RAY 0

Goals — Vets, Calisa Montez 2, Brailee Burlingame. Saves — Ray, Sophia Requenez 19; Vets, Clarissa Carmona 4.

DISTRICT 29-4A

LONDON 8, MILLER 0

Goals — London, Diana Bransford 2, Clara Roberts 2, Nicole Rocha 2, Reese Valls, Taylor Ketter. Saves — MIller, Alize Zuniga 8.

INGLESIDE 6, ALICE 5

Goals — Ingleside, Elisa Jimenez, Jalissa Lozano, Izabell Padilla 2, Hailey Carter, Krysta Gonzales. Assists — Ingleside, Izabell Padilla, Hailey Carter, Krysta Gonzales.

Records — Ingleside 1-0-1.

TUESDAY, JAN. 25

DISTRICT 29-5A

KING 2, RAY 2

Goals — King, Kayla Flores 2; Ray, Micaela Robles, Carolina Kelly. Saves — King, Sophia Ramirez 1; Ray, Sopha Requenez 4.

Records — King 0-1-2 in 29-5A; Ray 0-1-1 in 29-5A.

DISTRICT 29-4A

MILLER 2, INGLESIDE 2

Goals — Ingleside, Elisa Jimenez 2. Assists — Ingleside Hayleigh Tschoepe.

SWIMMING

FRIDAY-SATURDAY, JAN. 28-29

District 30-5A Meet, CCISD Natatorium

TENNIS

THURSDAY, JAN. 27

HAROLD WESSON TOURNAMENT

Tuloso-Midway HS

Team scores — 1. Tuloso-Midway 301; 2. Gregory-Portland 261; 3. Ray 213; 4. Calallen 204; 5. Flour Bluff 203; 6. Zapata 196; 7. Victoria West 182; 8. Miller 142; 9. Kerrville Tivy 84; 10. Victoria East 72; 11. Moody 67; 12. Alice 54

Finals results

Girls Singles — Kylie Cason, Ray def. Brenna Gordon, Flour Bluff, 7-6 (4), 2-6, 10-5

Girls Doubles — Genevive Lillard-Alondra Rocha, Tuloso-Midway def. Vanessa Flores Flores-Jocelyn Rios, T-M, 6-0, 6-0

Boys Singles — Damian Rosas, Tuloso-Midway def. David Avalos, Gregory-Portland, 7-6 (1), 6-3

Boys Doubles — Roman Guerra-DAvid Martinez, Zapata def. Wolfgan Lopez-Nicholas Theiss, Tuloso-Midway, 6-7 (5), 6-1, 10-8

Mixed Doubles — Lauren Hill-Xavier Cristian, Flour Bluff def. Ximena Arredondo-Levy Hinnant, Tuloso-Midway, 7-5, 6-2

This article originally appeared on Corpus Christi Caller Times: Corpus Christi college, high school scores, schedules, basketball

Our goal is to create a safe and engaging place for users to connect over interests and passions. In order to improve our community experience, we are temporarily suspending article commenting