Corpus Christi high school results, schedules: Football, volleyball, cross country
Note: All times p.m. unless otherwise noted
CROSS COUNTRY
THURSDAY, OCT. 6
King at Bay City Meet
MONDAY, OCT. 10
District 31-4A Meet, Tuloso-Midway
THURSDAY, OCT. 13
District 29-5A Meet, Texas A&M-Corpus Christi
District 30-4A Meet, Live Oak Park, Ingleside
District 29-3A Meet, West Guth Park
SATURDAY, OCT. 15
John Paul II at IWA Warm Up Meet
FOOTBALL
Note: All times 7:30 p.m. unless otherwise noted
THURSDAY, OCT. 6
14-5A DIVISION I
Carroll 49, Moody 14
16-4A DIVISION I
Hidalgo 41, Kingsville 7
FRIDAY, OCT. 7
14-5A DIVISION I
Veterans Memorial 45, Victoria West 31
Miller 42, King 0
Victoria East 21, Ray 10
15-5A DIVISION II
Flour Bluff 54, Edcouch-Elsa 14
15-4A DIVISION I
Beeville 24, Floresville 17
Rockport-Fulton 32, Pleasanton 31, OT
16-4A DIVISION I
Alice 49, Tuloso-Midway 19
Calallen 71, La Feria 20
5-4A DIVISION II
Ingleside 48, West Oso 20
Sinton 83, Robstown 20
15-3A DIVISION I
Vanderbilt Industrial 67, Aransas Pass 0
Goliad 39, Mathis 0
16-3A DIVISION I
Falfurrias 26, Lyford 20
San Diego 28, Santa Gerturdis Academy 10
16-3A DIVISION II
Hebbronville 35, George West 21
Odem 49, Monte Alto 6
Taft 43, Santa Rosa 0
15-2A DIVISION I
Refugio 60, Skidmore-Tynan 0
Shiner 67, Three Rivers 7
16-2A DIVISION I
Ben Bolt 42, Premont 20
Freer 12, Santa Maria 7
La Villa 52, Riviera 20
16-2A DIVISION II
Bruni 48, Agua Dulce 20
Woodsboro 40, Benavides 14
NON-DISTRICT
Bishop 56, John Paul II 0
GOLF
FRIDAY-SATURDAY, OCT. 7-8
Carroll, King, Miller (boys), Moody, Ray, Veterans Memorial at Flour Bluff Tournament, NAS-CC
TENNIS
BI-DISTRICT
CLASS 5A
Flour Bluff vs. Roma, 11 a.m., Oct. 10, Harlingen South
Veterans Memorial vs. Laredo Cigarroa, 10 a.m., Oct. 11, Alice
Ray vs. Laredo Nixon, 1 p.m., Oct. 11, Alice
CLASS 4A
West Oso vs. Devine, 10:30 a.m., Oct. 10, Jourdanton
Tuloso-Midway vs. Crystal City, 2 p.m., Oct. 10, Jourdanton
Beeville vs. Alvin Iowa Colony, 10:30 a.m., Oct. 11, Port Lavaca
VOLLEYBALL
SATURDAY, OCT. 8
TAPPS 3-4A
HILL COUNTRY CHRISTIAN DEF. IWA,
15-25, 16-25, 21-25
KILLS — IWA, Isabella Giannetti 6, Emma Romanczyk 6, Lily Brown 5, Gabby Ovalle 4, Monica Carrillo 3. ASSISTS —IWA, Gabby Ovalle 9,, Isabella Collins 9, Kameron Bean 2. ACES — IWA, Isabella Collins 4, Lily Brown 2 DIGS — Lily Brown 12, Kameron Bean 7, Gabby Ovalle 6, Julia Barth 5, Isabella Collins 5, Grace Barth 5, Illyana Aguas 2, Emma Romanczyk 1, Gabby Collins 1. BLOCKS — IWA, Monica Carrillo 1, Liky Brown 1, Emma Romanczyk 1.
Records — IWA 18-14, 3-4
FRIDAY, OCT. 7
DISTRICT 29-5A
NORTH ZONE
VICTORIA WEST DEF. RAY,
25-10, 25-20, 25-16
KILLS — VW, Daidree Zarate 6, Grace Wieler 6; Ray, Jada James 6, Kiana Lanton 4, Kylie Cason 4. ASSISTS — VW, Kayden Clemons 15, Bailey Dry 12; Ray, Brinley Hopkins 10, Hannah Fields 6. ACES — VW, K. Clemons 6, Emily Parker 5; Ray, Hannah Fields 5. DIGS — VW, Jazmine Valenzuela 17, Hannah Last 10; Ray, Sarah Cortez 16, Hannah Fields 11, Alyssa Ramos 8. BLOCKS — VW, E. Parker 1; Ray, K. Lanton 3, K. Cason 2.
Records — Victoria West 23-8, 5-0; Ray 9-23, 1-4.
GREGORY-PORTLAND DEF. VICTORIA EAST,
25-22, 25-21, 25-13
KILLS — G-P, Kailey Linman 1, Madison Kilgore 15, Kacy O'Neal 1, Morgan Suggs 8, Ashlyn Kelly 1, Caylor Nesloney 3, Alexa Vest 5, Shifa Ali 9; VE, REdding 7, Samudio 6. ASSISTS — G-P, Ashlyn Kelly 38; VE, Castenada 13, Samudio 7. ACES — G-P, Mackenzie Saathoff 2, M. Suggs 1, Ashlyn Kelly 1; VE, Castenada 1. DIGS — G-P, M. Saathoff 22, Abigail Kelly 10, Kathleen Miller 2, M. Kilgore 8, K. O'Neal 1, M. Suggs 8, Ashlyn Kelly 10, C. Nesloney 2, S. Ali 7, Sophia Davila 9; VE, Fort 26, Castenadez 19, Samudio 14. BLOCKS — G-P, M. Kilgore 1, M. Suggs 1, C. Nesloney 1, Alexa Vest 2; VE, Samudio 1, Rather 1.
JV — G-P won 25-17, 25-17
Freshman — G-P won 25-18, 19-25, 26-24.
Records — Gregory-Portland 13-25, 4-1; Victoria East 12-17, 2-3.
SOUTH ZONE
VETERANS MEMORIAL DEF. MOODY,
25-19, 25-18, 25-11
KILLS — Moody, Madilynn Cantu 7, Alyssa Lowe 2; VM, Amber Geyer 9, Mia Rodriguez 8. ASSISTS — Moody, Aubrey Guerra 8, Makenzie Uribe 2; VM, Kayla Chavez 13, Mia Delapena 23. ACES — Moody,
Lindsey Guerra 1; VM, Mia De La Pena 5, Mia Rodriguez 3. DIGS —Moody, Makenzie Uribe 16, Aubrey Guerra 11; VM, Jada Zepeda 18, Sophia Ortiz 15. BLOCKS — Moody, Jasmyn Rodrigeuz 5; VM, Faith Luna 3.
Records — Veterans Memorial 22-11, 4-1; Moody 19-13, 0-5.
FLOUR BLUFF DEF. KING,
25-19, 26-24, 25-17
KILLS — FB, Maggie Croft 13, Natalie Hughes 6, Callie Freeman 5, Gabi Guerra 5; King, L. McCoy 13, L. Foster 11, J. Sosa 12. ASSISTS — FB, Harlie Gallaspy 28; King, L. Farrell 31. ACES — FB, Maggie Croft 3. DIGS — FB, Mikaela Palmer 14, Harlie Gallaspy 14, Emeri Jeffers 9, Marina Rogers 9; King, H. Guerra 29, L. Farrell 8, J. Sosa 12, M. Sosa 7. BLOCKS — FB, Maggie Croft 4, Callie Freeman 0.5, Cylie Wong 0.5; King, Y. Galarza 1.
JV — Flour Bluff won 25-10, 25-10.
Freshman — Flour Bluff won 25-10, 25-13.
Records — Flour Bluff 29-6, 5-0; King 20-11, 2-3.
DISTRICT 30-4A
SINTON DEF. BEEVILLE,
25-19, 25-18, 25-11
KILLS — Sinton, Autumn Galvan 14, Macey Hill 14, Krista Reagan 6, Hailey Burch 6, Ava Mata 3, Swayd Dockens 2; Beeville, Harper Green 9, Abby Del Bosque 4, Carrah Davis 3. ASSISTS — Sinton, Kaylen Serrano 21, Lindsey Puente 19; Beeville, KJ Cascarano 10, Aaralyn Del Bosque 5, Green 3. ACES — Sinton, McCain 1; Beeville, Lopez 1. DIGS — Sinton, Lila McCain 7, Hill 3, Mata 2, Puente 2; Beeville, Cylee Lopez 14, Green 8, Larissa Gonzales 6. BLOCKS — Sinton, Galvan 1.5, Burch 1, Reagan 1, Dockens 1, Mata 0.5; Beeville, Jayden Ford 2, Jaida Gonzales 1.5, Abby Del Bosque 1.5.
JV — Beeville won 25-15, 25-10.
Freshmen — Beeville won 25-16, 25-14.
Records — Sinton 22-13, 6-3; Beeville 15-15, 2-5.
ROCKPORT-FULTON DEF. ORANGE GROVE,
16-25, 25-17, 25-21, 25-15
KILLS — Orange Grove, Abby Kotara 15, Paige Short 7, Hailey Eulenfeld 11; Rockport-Fulton, Chloe Smith 18, Messiah Hernandez 12, Kiley Kopp 12, Alana Garcia 10. ASSISTS — Orange Grove, Emily Aguilar 24; Rockport-Fulton, Sophia Byrom 29, Messiah Hernandez 28. DIGS — Orange Grove, Miriam Zuniga 10, Emily Aguilar 26, Paige Short 16, Abby Kotara 11; Rockport-Fulton, Bella Seibert 45, Chloe Smith 18, Jessica Schibi 17, Sophia Byrom 13. BLOCKS — Orange Grove, Hailey Eulenfeld 1, Kinleigh Carr 3, Paige Short 1; Rockport-Fulton, Chloe Smith 3, Olevia McDaniel 1, Messiah Hernandez 1. ACES — Orange Grove, Kerys Foster 3, Emily Aguilar 1, Hailey Eulenfeld 1; Rockport-Fulton, Olevia McDaniel 3, Stehle Snyder 2, Belle Seibert 2.
Records — Rockport-Fulton 25-7, 7-1; Orange Grove 26-8, 4-4.
DISTRICT 31-4A
TULOSO-MIDWAY DEF. ALICE,
25-10, 25-21, 25-19
KILLS — T-M, Isabella Garcia 14, Aubrey Gilchrist 10. ASSISTS — T-M, Maddie Hinojosa 21, Melanee Garcia 12. ACES — T-M, Laney Soza 2, Jaylen Torre 2. DIGS — T-M, Laney Soza 21, Melanee Garcia 12, Bella Garcia 24. BLOCKS — T-M, Jazmin Flores 1.5.
JV — T-M won 26-24, 25-10.
Freshman — T-M won 25-16, 25-15.
Records — T-M 22-12, 7-1; Alice 3-5.
DISTRICT 29-3A
GEORGE WEST DEF. ODEM,
25-18, 25-22, 25-17
KILLS — Odem, Bella Salinas 6, Alysha Beltran 3; GW, Jesse Bartlett 3, Emmy Caldwell 6. ASSISTS — Odem, A. Beltran 8, Irma Coronado 3; GW, Kali Cortez 11, Liberty Barcak 9. ACES — Odem, Dezirae Moreno 4, I. Coronado 4; GW, Jordan Hendrix 3, K. Ortiz 3. DIGS — Odem, A. Beltran 11, B. Salinas 11, Zoey Garcia 9, Dezirae Moreno 9; GW, Julie Otero 20, Jordan Hendrix 6. BLOCKS — GW, Abby Dobbs 1, Kellie Rodriguez 1.
Records — George West 3-3 in 29-3A; Odem 8-23, 0-7.
DISTRICT 30-3A
SANTA GERTRUDIS ACADEMY DEF. SAN DIEGO,
25-17, 25-19, 25-20
KILLS — SD, Kaylee Vela 6, Taylor Ortiz 4, Kaitlynn Lopez 3; SGA, Carina Palacios 8, Lindsey London 6. ASSISTS — SD, Krysten Perez 1, Alissandra Carrion 1; SGA, Taylor Reyes 15, Carina Palacios 10. ACES — SD, K. Perez 1, A. Carrion 1; SGA, C. Palacios 4. DIGS — SD, Saydee Galvan 12, Jenna Guerra 8, Leah Sanchez 6; SGA, Jaocelyn Chavez 24, Taylor Reyes 10, C. Palacios 9. BLOCKS — SD, T. Ortiz 3, K. Vela 1.
Records — San Diego 11-18, 0-5; Santa Gertrudis Academy 17-15, 2-3.
LONDON DEF. BANQUETE,
25-23, 26-24, 25-21
KILLS — London, Rachel Graff 11, Alysse Gonzalez 11, Jaeda Williams 8; Banquete, Madison Moore 8, Megan Moore 6, Mia Perez 5, Hannah Wright 5. ASSISTS — London, Ellayna McNorton 36, Jaeda Williams 2, Eliana Leos 2; Banquete, Hannah Wright 15, Liana Jimenez 14. ACES — London, Kailey Albrecht 1, Alysse Gonzalez 1; Banquete, Mia Perez 4. DIGS — London, Mia Duong 20, Ellayna McNorton 18, Araceli Garza 11; Banquete, Mia Perez 41, Madison Moore 13, Hannah Wright 13, Jackie Pena 12. BLOCKS — London, Rachel Graff 2, Ellayna McNorton 1, Eliana Leos 1, Alysse Gonzalez 1; Banquete, Kierstan Koenning 3, Megan Moore 3, Kendall Koenning 3.
Records — London 20-18, 5-0; Banquete 26-7, 4-1.
HEBBRONVILLE DEF. FALFURRIAS,
23-25, 25-19, 25-18, 23-25, 15-13
KILLS — Hebbronville, Julianna Garza 19, Maddie Cantu 9, Deyla Ybanez 4; Fal, Adalee Salinas 14, Kayce Menchaca 7, Hayle Menchaca 5. ASSISTS — Hebbronville, Alayna Trevino 40. ACES — Hebbronville, Kaitlynn Johnson 1, D. Ybanez 1; Fal, H. Menchaca 2. DIGS — Hebbronville, Layla Deleon 30, Marissa Martinez 10, M. Cantu 15; Fal, Jewellyssa Salinas 37, Aubriela Ochoa 32. BLOCKS — Hebbronville, A. Trevino 2; Fal, Kayce Menchaca 2, H. Menchaca.
Records — Hebbronville 18-9, 3-2; Falfurrias 1-4.
DISTRICT 28-2A
SKIDMORE-TYNAN DEF. REFUGIO,
25-15, 25-5, 25-6
KILLS — S-T, Brandi Cash 5, Jenna Vasquez 6, Kaitlyn Salinas 9, Maggy Moreman 5, Mailey Hardin 2, Neddia Gonzales 2. ASSISTS — S-T, Kaylie Smith 2, M. Hardin 19. ACES — S-T, K. Salinas 3, M. Hardin 1, Mia Briseno 2. DIGS — S-T, B. Cash 2, J. Vasquez 7, K. Salinas 16, K. Smith 4, M. Moreman 4, M. Hardin 8, Makaelah Favre 2, M. Briseno 3, N. Gonzales 1. BLOCKS — S-T, B. Cash 4, K. Salinas 1.
Records — Skidmore-Tynan 6-0 in 28-2A; Refugio 1-5 in 28-2A.
NON-DISTRICT
THREE RIVERS DEF. KARNES CITY,
25-20, 25-22, 26-24.
KILLS — TR, Elly Stewart 13, Kourtney Zamzow 8. ASSISTS — TR, Trista Boucher 26. DIGS — TR, Kourtney Zamzow 13, Elly Stewart 11. BLOCKS — TR, Elly Stewart & Kourtney Zamzow 2. ACES — TR, Elly Stewart 1, Sofia Alvarado 1, Hunter Villarreal 1.
KILLS -- Elly Stewart 13, Kourtney Zamzow 8. ASSISTS -- Trista Boucher 26. DIGS -- Kourtney Zamzow 13, Elly Stewart 11. BLOCKS -- Elly Stewart & Kourtney Zamzow 2. ACES -- Elly Stewart, Sofia Alvarado & Hunter Villarreal 1.
Records — Three Rivers 23-8.
TUESDAY, OCT. 4
DISTRICT 29-5A
North Zone
VICTORIA WEST DEF. MILLER,
25-11, 25-17, 25-10
KILLS — Miller, isabella Campos 3, Julie Sandoval 3. DIGS — Miller, Campos 13, Jaslyn Olivo 11. BLOCKS — Miller, Sandoval 1, Saralyn Garcia 1, Julissa Hensley 1. ACES — Miller, Campos 2.
VICTORIA EAST DEF. RAY,
25-17, 25-15, 16-25, 25-13
KILLS — Ray, Jada James 11, Trinity Hargis 7, Kiana Lanton 7; VE, Madilyn Samudio 6, Sarah Castaneda 5, McKenzie Martinez 5, Regan Redding 5, Amelie Trevino 5. ASSISTS — Ray, Brinley Hopkins 21, Hannah Fields 11; VE, Castaneda 31, Samudio 8. DIGS — Ray, Sarah Cortez 24, Hargis 13, Alyssa Ramos 12; VE, Shiloh Firt 31. BLOCKS — Ray, James 4, Lanton 3, Kylie Cason 2; VE, Emily Wall 3. ACES — Ray, Hopkins 3, Hargis 1, Fields 1, Cason 1; VE, Castaneda 3.
Records — Ray 9-22, 1-3; Victoria East 12-19, 2-2
South Zone
KING DEF. CARROLL,
25-11, 25-22, 25-11
KILLS — King, Lillian McCoy 10, Libby Avalos 6; Carroll, JaNaisha Kelley 6, Brooklyn Rincon 6, Lyric Carpenter 5. ASSISTS — King, Logan Farrell 23; Carroll, Carpenter 10, Aubrey Flores 3. DIGS — King, Miranda Sosa 11, Jimena Sosa 9; Carroll, Leila Saenz 16, Kiley Flores 14. BLOCKS — King, McCoy 2.5; Carroll, Kelley 2. ACES — King, Farrell 3, Foster 2, Harley Guerra 2; Carroll, Jailey Flores 2, Rincon 3.
FLOUR BLUFF DEF. VETERANS MEMORIAL,
25-21, 25-22, 25-21
KILLS — FB, Maggie Croft 16, Natalie Hughes 9, Cylie Wong 6, Callie Freeman 4; VM, Mia Rodriguez 10, Mia De La Pena 6, Amber Geyer 6. ASSISTS — FB, Harlie Gallaspy 29; VM, De La Pena 14, Kayla Chavez 17. DIGS — FB, Emeri Jeffers 14, Croft 12, Mikaela Palmer 10, Gallaspy 10; VM, Jada Zepeda 23, De La Pena 15. BLOCKS — FB, Hughes 4.5, Croft 3.5, Freeman 1.5; VM, Faith Lunas 5, Rodriguez 2. ACES — FB, Marina Rogers; VM, Geyer 1, Hollie Santos 1.
JV — Flour Bluff won 27-25, 25-17
9th — Veterans Memorial won 25-22, 25-22
Records — Flour Bluff 28-6, 4-0
DISTRICT 30-4A
ROCKPORT-FULTON DEF. WEST OSO,
25-17, 26-24, 25-11
KILLS — R-F, Chloe Smith 14, Kiley Kopp 10, Alana Garcia 9; Oso, Aleajah Reed 11. ASSISTS — R-F, Messiah hernandez 20, Sophia Byrom 12; Oso, Jazlyn Garcia 9. DIGS — R-F, Belle Seibert 19; Oso, Garcia 15. BLOCKS — R-F, Emma Groseclose 3; Oso, Jennifer Espinoza 2. ACES — R-F, Hernandez 6, Seibert 3; Oso, Milauni Williams 1.
ORANGE GROVE DEF. PORT LAVACA CALHOUN,
25-15, 21-25, 25-23, 27-25
KILLS — OG, Abby Kotara 16, Paige Short 18, Hailey Eulenfeld 13. ASSISTS — OG, Emily Aguilar 42. DIGS — OG, Miriam Zuniga 25, Aguilar 20, Short 23, Korata 24. BLOCKS — OG, Eulenfeld 2, Kinleigh Carr 2. ACES — OG, Kerys Foster 1, Aguilar 1, Kotara 2
SINTON DEF. INGLESIDE,
25-14, 23-25, 25-15, 25-22
KILLS — Sinton, Macey Hill 14, Ava Mata 12, Autumn Galvan 8, Lindsey Puente 6, Krista Reagan 5, Swayd Dockens 4. ASSISTS — Sinton, Puente 23, Kaylen Serrano 18. DIGS — Sinton, Lila McCain 6, Hill 4, Serrano 3, Sydney Mutchler 3, Puente 2. ACES — Sinton, Puente 3, Mutchler 2. BLOCKS — Sinton, Dockens 1.5, Puente 0.5.
JV — Sinton won 25-16, 25-22
9th — Ingleside won 25-23, 25-21
Records — Sinton 21-13, 5-3; Ingleside 0-6 in district
DISTRICT 31-4A
TULOSO-MIDWAY DEF. BISHOP,
27-25, 25-21, 25-19
KILLS — T-M, Isabella Garcia 16, Jazmin Flores 6; Bishop, Bella Borchardt 12. ASSISTS — T-M, Maddie Hinojosa 25, Melanee Garcia 6; Bishop, Ashlin Scott 11. DIGS — T-M, Laney Soza 28, Melanee Garcia 12, Bella Garcia 20; Bishop, Kaitlyn Vera 17. BLOCKS — T-M, Bella Garcia 2, Aubrey Gilchrist 1; Bishop, Logan Borchardt 1. ACES — T-M, Bella Garcia 2, Jaylen Torre 2; Bishop, Sarah Dupont 2.
JV — Tuloso-Midway won 25-17, 26-24
9th — Tuloso-Midway won 25-18, 25-11
Records — Tuloso-Midway 21-12, 6-1
CALALLEN DEF. ROBSTOWN,
25-13, 25-11, 25-16
KILLS — Calallen, Tori Stratmann 13, Brookelynn Meador 7. ASSISTS — Calallen, Autumn Garza 12, Carrigan Valdez 11. DIGS — Calallen, Monique Gonzalez 15, Garza 15. BLOCKS — Calallen, Jadyn Lindgren 1, Ashley Robertson 1, Jordyn Thibodaux 1. ACES — Calallen, Garza 5, Abigail Brown 4
JV — Calallen won 25-13, 25-17
9th — Calallen won 25-10, 25-15
Records — Calallen 21-14, 7-0
Alice at Kingsville, 6
DISTRICT 29-3A
TAFT DEF. MATHIS,
25-12, 26-24, 27-25
KILLS — Taft, Clarissa Martinez 16, Lisette Garza 12. ASSISTS — Taft, Jesselle Dominguez 26. DIGS — Taft, Ileana Perez 22. BLOCKS — Taft, Kaitlyn Narvaez 2. ACES — Taft, C. Martinez 2, Juliana Alaniz 2.
Note — Taft's Jesselle Dominguez recorded her 1,000th career assist.
JV — Taft won 24-26, 25-8, 25-21
9th — Taft won 25-12, 25-16
Records — Taft 20-10, 4-2; Mathis 1-5 in district
DISTRICT 30-3A
SANTA GERTRUDIS ACADEMY DEF. FALFURRIAS,
25-21, 25-14, 25-10
KILLS — Fal, H. Menchaca 8, J. Alegria 4. J. Diaz. ASSISTS — Fal, J. Salinas 14. DIGS — Fal, J. Salinas 14, S. Ramos 14, A. Ramos 14. BLOCKS — Fal, H. Menchaca 1. ACES — Fal, S. Ramos 3
JV — Falfurrias won 25-21, 11-25, 15-5
9th — Santa Gertrudis Academy won 25-14, 25-11
BANQUETE DEF. HEBBRONVILLE,
25-13, 25-21, 25-15
KILLS — Banquete, Madison Moore 9, Hannah Wright 4, Kiersten Koenning 4, Mia Perez 4. ASSISTS — Banquete, Wright 13, Liana Jimenez 8, Nicolette Gonzalez 2, Perez 2. DIGS — Banquete, Perez 12, Jaclyn Pena 7, Jimenez 6. BLOCKS — Banquete, Madison Moore 1, Megan Moore 1, Kiersten Koenning 1. ACES — Banquete, Perez 7, Wright 4, Jimenez 2, Pena 2
JV — Banquete won 22-25, 25-17, 15-10
9th — Banquete won 6-25, 27-25, 15-13
Records — Banquete 4-0 in district
LONDON DEF. SAN DIEGO,
25-10, 25-17, 25-9
KILLS — London, Rachel Graff 11, Alysse Gonzalez 8, Jaeda Williams 6; San Diego, Kaylee Vela 7, Taylor Ortiz 2, Saydee Galvan 2. BLOCKS — London, Eliana Leos 2, Alysse Gonzalez 1, Rachel Graff 1; San Diego, Kaylee Vela 2, Kaitlyn Lopez 1. ACES — London, Paris Cruz 4, Kailey Albrecht 3; San Diego, Amaleese Valerio 1, Kaylee Vela 1. DIGS — London, Mia Duong 20, Ellayna McNorton 15, Araceli Garza 11; San Diego, Emma Longoria 14, Kaylee Vela 8, Leah Sanchez 7, Saydee Galvan 7. ASSISTS — London, Ellayna McNorton 36; San Diego, Kaylee Vela 8, Amareese Valerio 4, Jaylin Lozano 3
Records — London 19-18, 4-0; San Diego 0-4 in district
DISTRICT 28-2A
SKIDMORE-TYNAN DEF. BLOOMINGTON,
25-11, 25-8, 25-17
KILLS — S-T, Kaitlyn Salinas 7, Brandi Cash 5, Jenna Vasquez 5, Maggy Moreman 4, Mailey Hardin 1, Neddia Gonzales 6. ASSISTS — S-T, Hardin 20, Vasquez 2. DIGS — S-T, Salinas 9, Cash 2, Vasquez 4, Kayli Smith 3, Moreman 1, Hardin 5, Makaelah Favre 1, Mia Briseno 6, Gonzales 2. BLOCKS — S-T, Cash 1, Hardin 1. ACES — S-T, Salinas 5, Cash 3, Vasquez 2, Hardin 3, Favre 1, Gonzales 1
Records — Skidmore-Tynan 22-9.
DISTRICT 31-2A
THREE RIVERS DEF. CHARLOTTE,
26-24, 25-15, 25-23
KILLS — TR, Elly Stewart 11, Kourtney Zamzow 7. ASSISTS — TR, Trista Boucher 22. DIGS — TR, Sofia Alvarado 7, Sara Mia Stewart 5, Boucher 5, Zamzow 5. BLOCKS — TR, Elly Stewart 4, Boucher 1, Sara Mia Stewart 1, Zamzow 1, Hunter Villarreal 1. ACES — TR, Boucher 4, Sara Mia Stewart 2, Alvarado 2.
JV — Three Rivers won 25-15, 25-18
This article originally appeared on Corpus Christi Caller Times: High school results, schedules: Football, volleyball, cross country