Division I All-Ohio football: Lakota West, St. Xavier earn 4 first-team selections

St. Xavier running back Charles Kellom (20) runs the ball during the 49-14 win over La Salle Friday, Oct. 8, 2021.
St. Xavier running back Charles Kellom (20) runs the ball during the 49-14 win over La Salle Friday, Oct. 8, 2021.

COLUMBUS— The Ohio Mr. Football Award and the Division I All-Ohio teams were announced Thursday by the Ohio Prep Sportswriters Association. Medina High School senior quarterback Drew Allar is the 35th winner of the Mr. Football Award.

Both St. Xavier and Lakota West high dchools placed four players on the Ohio Division I first team.

2021 Division I All-Ohio football teams

Offensive Players of the Year: Drew Allar, Medina; Te’Sean Smoot, Springfield

Defensive Player of the Year: Gabe Powers, Marysville

Coach of the Year: Justin Buttermore, Upper Arlington

St. Xavier quarterback Brogan McCaughey runs for a big gain in the game between Moeller and St. Xavier high schools at Nippert Stadium, Cincinnati Ohio, Sept 17, 2021.
St. Xavier quarterback Brogan McCaughey runs for a big gain in the game between Moeller and St. Xavier high schools at Nippert Stadium, Cincinnati Ohio, Sept 17, 2021.

First-team offense

QB: Drew Allar, Medina, 6-5, 228, sr.; Christian Ramos, Lakewood St. Edward, 6-2, 200, sr.; Brogan McCaughey, St. Xavier, 6-2, 190, sr.; Te’Sean Smoot, Springfield, 6-1, 185, sr.

RB: Carson Gresock, Upper Arlington, 5-10, 220, sr.; Jadyn Garnes, New Albany, 6-2, 195, sr.; Brenden Craig, Massillon Jackson, 5-9, 165, sr.; Charles Kellom, St. Xavier, 5-11, 195, sr.

WR/TE: Markez Gillam, Reynoldsburg, 5-5, 160, sr.; Ben Ireland, Findlay, 6-0, 180, sr.; Brennen Schramm, Medina, 6-1, 185, jr.; Drew Ramsey, Elder, 6-1, 205, sr.; Terrell McFarlin, St. Xavier, 6-0, 190, sr.

OL: Gavin Rohrs, Marysville, 6-3, 285, sr.; Carter Smith, Olentangy Liberty, 6-6, 280, sr.; Luke Montgomery, Findlay, 6-5, 265, jr.; Blake Miller, Strongsville, 6-6, 315, sr.; Maurice Hamilton, Cleveland Heights, 6-3, 330, sr.; Tegra Tshabola, Lakota West, 6-6, 330, sr.; Aamil Wagner, Huber Heights Wayne, 6-7, 265, sr.; Joe Lavelle, Lakewood St. Edward, 6-1, 275, sr.

K: Niko Paxos, Massillon Jackson, 6-3, 195, sr.; Jackson Courville, Centerville, 5-11, 170, jr.

First-team defense

DL: CJ Doggette, Pickerington Central, 6-2, 275, sr.; Tyler Gillison, Pickerington Central, 6-3, 245, sr.; Jayden Gibson, Whitmer, 6-1, 210, sr.; Michael Kilbane, Lakewood St. Edward, 6-4, 245, jr.; Dalton Gustwiller, Kettering Fairmont, 6-5, 275, jr.; Tywan January, Springfield, 5-11, 280, sr.; Bryan Henderson, Lakota West, 6-1, 260, sr.

LB: Gabe Powers, Marysville, 6-4, 225, sr.; Eli Coppess, Pickerington North, 6-1, 216, sr.; Matt Spatny, Medina, sr.; Zyion Freer-Brown, Lakewood St. Edward, 6-1, 230, sr.; Tommy Dunn, Shaker Heights, 6-3, 215, sr.; Jaivian Norman, Springfield, 5-10, 183, jr.; Grant Lyons, St. Xavier, 6-3, 220, sr.

DB: Delaney Wilburn, Groveport, 5-11, 190, sr.; Harold Fannin, Canton McKinley, sr.; Jajuan Jackson, Medina, sr.; Jumel Lewis, Cleveland Heights, 5-11, 175, sr.; Alex Afari, Lakota West, 6-3, 205, sr.; Delian Bradley, Springfield, 6-0, 188, sr.; Jyaire Brown, Lakota West, 6-0, 175, sr.

P: Michael Molnar, Mason, 6-4, 195, sr.

Jyaire Brown (1) picks off a Lakota East pass for Lakota West, Oct. 22, 2021.
Jyaire Brown (1) picks off a Lakota East pass for Lakota West, Oct. 22, 2021.

Second-team offense

QB: Dijon Jennings, Reynoldsburg, 6-0, 190, sr.; Blake Horvath, Hilliard Darby, 6-2, 190, sr.; William Ingle, Sycamore, 5-10, 200, sr.; Chase Harrison, Centerville, 6-3, 200, sr.

RB: Conner Walendzak, Perrysburg, 5-11, 195, Jr.; Xavier Preston, Stow-Munroe Falls, 6-1, 190, sr.; E.J. Taylor, Solon, 5-10, 195, jr.; DeAngelo Borders, Berea-Midpark, 5-9, 180, sr.

WR/TE: Joel Kpassou, Solon, 5-10, 165, jr.; Andrew Palos, Elyria, 5-9, 154, sr.; Rodney Harris, Princeton, 6-3, 200, sr.; Cam Smith, Centerville, 6-5, 212, sr.; Josh Kattus, Moeller, 6-4, 245, sr.

OL: Cade Leggio, New Albany, 5-10, 200, sr.; Jacob Pritchett, Upper Arlington, 6-4, 250, sr.; Bryce Keller, Whitmer, 6-5 300, sr.; Stefan Monahan, Canton McKinley, 6-8, 295, sr.; Mason Mennell, Stow-Munroe Falls, 6-3, 300, sr.; Josh Padilla, Huber Heights Wayne, 6-4, 275 jr.; Brian Parker II, St. Xavier, 6-5, 285, sr.; Austin Siereveld, Lakota East, 6-5, 315, jr.

K: Aiden Ighnat, Hilliard Davidson, 5-10, 170, sr.

Second-team defense

DL: Kyler LaRosa, Dublin Jerome, 6-3, 285, jr.; Alijah Beverly, Perrysburg, 6-3, 210, sr.; Nick Manley, Medina, 6-3, 255, sr.; Jakob Oldenburg, Solon, 6-1, 220, sr.; Brenan Vernon, Mentor, 6-5, 260, jr.; Jokell Brown, Springfield, 6-2, 285, sr.; Jack Garrett, Moeller, 6-3, 270, sr.

LB: Sam Weihrauch, Findlay, 6-0, 202, sr.; Teddy Gregory, Stow-Munroe Falls, 6-0, 220, jr.; Matt Hamula, Medina, 5-10, 185, sr.; Isaiah Johnson, Elyria, 6-0, 205, jr.; Aden Miller, Lakota West, 5-11, 200, sr.; Luke Myers, Miamisburg, 6-2, 210, sr.; Adam Trick, Huber Heights Wayne, 6-4, 220, sr.

Lakota West High School linebacker Aden Miller chases St. Xavier quarterback Brogan McCaughey out of bounds during a football game at Ballaban Field in Cincinnati Aug. 20, 2021.
Lakota West High School linebacker Aden Miller chases St. Xavier quarterback Brogan McCaughey out of bounds during a football game at Ballaban Field in Cincinnati Aug. 20, 2021.

DB: Doak Buttermore, Upper Arlington, 5-9, 185, sr.; Alex “Sonny” Styles, Pickerington Central, 6-4, 210, jr.; Devin Johnson, Berea-Midpark, 6-2, 195, sr.; Griffin Taliak, Cleveland St. Ignatius, 6-0, 175, sr.; Eli Kirk, St. Xavier, 6-1, 191, sr.

P: Jason Robertson, Westerville Central, 5-10, 185, sr.

Third-team offense

QB: Simon Monnin, Upper Arlington, 6-0, 185, sr.; Brock Kidwell, New Albany, 5-11, 190, sr.; Ethan Fritz, Brunswick, 6-1, 200, sr.

RB: Leo Nixon, Hilliard Davidson, 5-9, 180, sr.; Anthony Gentile, Strongsville, 5-9, 218, sr.; Drew Baker, Kettering Fairmont, 5-11, 184, jr.; Danny Enovitch, Lakewood St. Edward, 5-11, 188, sr.

WR/TE: David Adolph, Dublin Jerome, 6-5, 200, sr.; Michael Norwood, Mentor, 5-8, 160, sr.; Jackson McGohan, Miamisburg, 6-5, 210, jr.

OL: Hayden Gladden, Hilliard Darby, 6-5, 270, sr.; Van Shyjka, Stow-Munroe Falls, 6-4, 305, sr.; Jacob Addis, Lorain, 6-4, 270, sr.; Alexander Lowery, Elyria, 6-0, 285, sr.; Dalton Davis, Fairfield, 6-3, 290, jr.; Giovanni Kennedy, Lakewood St. Edward, 6-1, 275, sr.; Brian Keane, Cleveland St. Ignatius, 6-4, 295, sr.

K: Zeb Eldridge, Cleveland St. Ignatius, 6-2, 175, sr.

Third-team defense

DL: Erryl Will, Marysville, 5-10, 175, sr.; Will Smith, Dublin Coffman, 6-3, 245, jr.; Peter Chalhoub, Cleveland St. Ignatius, 6-2, 250, sr.; Nehemiah Saipaia, Canton McKinley, 5-9, 185, sr.; Sam Buerkle, St. Xavier, 6-4, 249, sr.; Wyatt Gedeon, Lakewood St. Edward, 6-1, 230, jr.

LB: Colton Powers, Marysville, 5-11, 190, jr.; Jaden Yates, Gahanna, 6-2, 215, jr.; Wilson Jackson, Cleveland Heights, 6-0, 230, sr.; Jaden Gilbert, Elyria, 5-10, 178, jr.; Anas Luqman, Princeton, 6-4, 215, sr.; Carter Brock, Upper Arlington, 6-2, 220, sr.; Ben Holzopfel, Massillon Jackson, 6-2, 225, jr.

DB: Jalen Brown, Elyria, 6-4, 201, sr.; Nic Bruder, Centerville, 6-0, 193, jr.; Nathan Coy, Springboro, 5-9, 175, sr.; Caden VanVorhis, Hilliard Bradley, 6-1, 210, sr.; Joel Castleberry, Lakewood St. Edward, 6-1, 175, sr.

P: J.D. Serwatka, Brunswick, 6-2, 195, sr.

Honorable Mention

QB: Noah Geselbracht, Moeller, 6-6, 205, sr.; Ben Hambleton, Elder, 6-1, 200, sr.; T.J. Engelman, Princeton, 5-8, 170, soph.; Luke Devins, Berea-Midpark, 6-0, 185, sr.; Darreon Fair, Cleveland Heights, 5-11, 165, jr.

RB: Khris Williams, Canton McKinley, 5-7, 180, sr.; Monte “M.J.” Flowers, Colerain, 6-2, 210, sr.; Kaleb Johnson, Hamilton, 6-2, 207, sr.; Preston Everhart, Dublin Jerome, 5-10, 170, sr.; Marty Lenehan, Cleveland St. Ignatius, 5-10, 185, sr.

WR/TE: Max Klare, St. Xavier, 6-5, 225, sr.; Anthony Brown, Springfield, 5-10, 170, jr.; Tennel Bryant, Moeller, 5-7, 140, jr.; Camden Beatty, Thomas Worthington, 6-0, 180, sr.; Jack Arnold, Berea-Midpark, 6-0, 180, sr.; Claishon Ivory, Euclid, 5-11, 175, Sr.; Evan Harper, Mentor, 6-1, 190, sr.

OL: Colten Arnold, Massillon Jackson, 6-3, 275, jr.; Cam Collins, St. Xavier, 6-4, 270, sr.; Jourden Hale-Frater, Sycamore, 6-5, 330, sr.; Vasean Washington, Springfield, 6-5, 284, sr.; Nathan Dunfee, Westerville North, 6-1, 265, sr.; Kyle Imboden, Pickerington Central, 6-4, 300, sr.; Ashton Montgomery, Cleveland St. Ignatius, 6-2, 290, sr.; Ethan Bostelman, Mentor, 6-2, 265, sr.; Romeo Kent, Berea-Midpark, 6-0, 265, sr.

K: Aiden Turos, Euclid, 5-9, 150, sr.

DL: Chase Brown, Moeller, 6-3, 220, sr.; Kamari Burns, Gahanna, 6-4, 245, jr.; John Sellman, Berea-Midpark, 6-3, 195, sr.; Chase Smith, Euclid, 6-0, 240, jr.; Ashawn Sims, Cleveland Heights, 6-4, 215, sr.

LB: Quentin Gehm, Fairfield, 6-1, 215, sr.; Joe Ginnetti, Moeller, 6-0, 210, jr.; Ajay Locke, Lancaster, 5-9, 190, sr.; Mitchell Robinson, Hilliard Bradley, 6-1, 220, sr.; Collin Orosz, Mentor, 5-11, 205, jr.; Ryan Merrill, Euclid, 5-11, 225, jr.; Travell Wright, Cleveland Heights, 5-11, 215, sr.; Chris Aerni Cleveland St. Ignatius, 5-11, 210, sr.

DB: Sal Romito, Stow-Munroe Falls, 5-10, 160, jr.; Brady Sestili, Dublin Jerome, 6-3, 185, jr.; Jasir Lucky, Elyria, 6-0, 172, jr.; Chris Finucan, Mentor, 5-11, 160, sr.; Michael Harrison, Mentor, 6-0, 175, sr.; Josiah Jackson, Fairfield, 6-1, 175, jr.; Alex Kemper, St. Xavier, 6-0, 177, sr.; Christian McMillan, Springfield, 5-11, 175, sr.; Robert Gonzalez, Lorain, 5-9, 190, sr.

P: Matt Moeglin, Mentor, 6-1, 170, sr.; Sam Feldman, Springboro, 6-4, 220, sr.; Ben Lavelle, Lakewood St. Edward, 6-4, 195, jr.

2021 Division II All-Ohio football teams

Offensive Players of the Year: Trey Martin, Green; Lamar Sperling, Akron Hoban

Winton Woods defensive lineman Jay'ron Gibson (4) reacts after stopping a play against La Salle in the first half at Lakota East High School. Nov. 12, 2021
Winton Woods defensive lineman Jay'ron Gibson (4) reacts after stopping a play against La Salle in the first half at Lakota East High School. Nov. 12, 2021

Defensive Player of the Year: Jay’ron Gibson, Winton Woods

Coaches of the Year: Rob Page, Big Walnut; Alex Garvin, Kings

Kings football coach Alex Garvin shared the Ohio Division II Coach of the Year honor with Big Walnut's Rob Page.
Kings football coach Alex Garvin shared the Ohio Division II Coach of the Year honor with Big Walnut's Rob Page.

First-team offense

QB: Amare Jenkins, Dublin Scioto, 6-3, 175, sr.; Kaden Holmes, Fremont Ross, 5-11 170, jr.; Devin Sherwood, Austintown Fitch; Griffin Scalf, Cincinnati Anderson, 6-3, 205, jr.

RB: Nate Severs, Big Walnut, 5-9, 210, soph.; Lamar Sperling, Akron Hoban, 5-8, 178, jr.; Rocco Conti, Olmsted Falls, 5-9, 180, jr.; Jasiah Medley, Piqua, 6-1, 196, sr.

WR/TE: Tyson Boze, Dublin Scioto, 6-3, 190, sr.; Kaden Saunders, Westerville South, 5-11, 175, sr.; Trey Talboo, Toledo St. Francis, 6-3, 200, sr.; Sam Lee, Toledo Central Catholic, 6-6, 220, sr.; Trey Martin, Green, 6-2, 184, sr.; Joey Faulkner, Anderson, 6-0, 175, sr.; Adrian Norton, Riverside Stebbins, 6-1, 190, jr.

OL: Aiden Hernandez, Big Walnut, 6-2, 250, sr.; Jonathan Harder, Olentangy Berlin, 6-5, 290, sr.; Ethan Green, Fremont Ross, 6-7, 290, sr.; Jaiden Woods, Massillon Washington, 5-10, 260, sr.; Ryan Baer, Eastlake North, 6-8, 330, sr.; Sam Petros, Ashtabula Lakeside, sr.; Caleb Lyons, Piqua, 6-4, 304, sr.; Paul Haywood, Cincinnati La Salle, 6-3, 300, sr.

K: Alex Kasee, Sylvania Northview, 6-1 160 Jr.; Robby Smart, North Canton Hoover, 5-10, 150, sr.

First-team defense

DL: Correy Craddolph, Columbus Northland, 6-0, 240, sr.; Drew Logan, North Canton Hoover; Mike Shimek, North Canton Hoover, 6-2, 220, sr.; Roosevelt Andrews, Barberton, 6-3, 220, jr.; Tico Jones, Lakewood, 6-6, 265, sr.; Brody Foley, Anderson, 6-6, 230, sr.; Jay’ron Gibson, Winton Woods, 6-0, 243, sr.; J.J. Ruffin, La Salle, 6-3, 227, sr.

Brody Foley of Anderson tackles T.J. Engleman of Princeton during the Skyline Crosstown Showdown on Friday, Aug. 19, 2021.
Brody Foley of Anderson tackles T.J. Engleman of Princeton during the Skyline Crosstown Showdown on Friday, Aug. 19, 2021.

LB: Jacob Arndt, Marion Harding, 5-9, 180, sr.; Chris Jackson, Toledo Central Catholic, 6-2, 215 Sr.; Kasey Kish, Cuyahoga Falls Walsh Jesuit, 5-11, 205, sr.; Derell Bedingfield, Benedictine, 6-2, 205, sr.; Matt Rose, Brecksville-Broadview Heights, 6-2, 205, sr.; Sam Schmiesing, Piqua, 6-2, 226, jr.; Seven Blue, Winton Woods, 5-7, 165, sr.

DB: Garrett Stover, Big Walnut, 6-2, 195, soph.; Peyton Reasonover, Toledo Central Catholic, 6-1,170, sr.; Austin Brawley, Massillon Washington, 5-9, 180, sr.; Jamal Sumlin, Cleveland Rhodes, 6-3, 195, sr.; Ryan Ptacek, Avon, 6-3, 210, sr.; Bennett Lawrence, Olentangy Berlin, 6-1, 185, sr.

P: Charlie Durkin, Akron Hoban, 6-0, 205, sr.

Second-team offense

QB: Trevor Van Horn, Green, 6-3, 193, sr.; Matt Natale, Cuyahoga Falls Walsh Jesuit, 6-1, 175, sr.; Aaron Filips, Medina Highland, 6-1, 200, sr.; Will Kocher, Kings, 6-2, 205, jr.

RB: Kentrell Marks, Parma Heights Valley Forge, 6-1, 185, sr.; Joe Caswell, Anthony Wayne, 6-0 205, jr.; Jakorion Caffey, Avon, 5-10, 190, soph.; Ty’aris Stevenson, Withrow, 5-11, 185, sr.

WR/TE: Nicky Pentello, Big Walnut, 5-10, 185, jr.; Lesley Andoh, Dublin Scioto, 6-1, 175, sr.; Bryson Hammer, Fremont Ross, 5-11 170, jr.; Micah McKee, Wooster, 6-5, 200, sr.; Connor Awad, Grafton Midview, 6-3, 190, sr.; Evan Upchurch, Anderson, 5-10, 165, sr.; Michael Mussari, Kings 6-0, 165, jr.

OL: Tyler O’Reilly, Westerville South, 6-2, 260, sr.; AJ Moniaci, Teays Valley, 6-3, 300, sr.; Evan White, Anthony Wayne, 6-4, 240, sr.; Alec Lehman, North Canton Hoover, 6-1, 255, sr.; CJ Dawson, Green, 6-3, 297, sr.; Drew Holt, Akron Hoban, 6-0, 290, jr.; Joe Lubertozzi, Avon Lake, 6-1, 262, sr.; Will Edwards, Winton Woods, 6-3, 300, sr.

K:. Nathaniel Vakos, Avon, 6-1, 190, Sr.

Second-team defense

DL: Dylan Fisher, Toledo Central Catholic, 6-1 270, sr.; Anthony Mosley, Lima Senior, 6-3 220 jr.; Marcus Moore, Massillon Washington; Riley Campbell, Massillon Washington, 6-3, 210, sr.; Jason Martin III, Akron Hoban, 6-0, 280, jr.; John Jackson, Barberton, 6-3, 260, sr.; Landon Hare, Piqua, 6-2, 219, sr.

LB: Nathan Depuy, Massillon Washington, 5-11, 220, sr.; Logan Brady, Uniontown Lake, 5-11, 190, sr.; Zadan Abuhamdeh, North Royalton, 6-3, 210, sr.; Tyler Smith, Grafton Midview, 5-11, 205, sr.; Nick Hoying, Kings, 5-11, 170, jr.; Casey O’Toole, Anderson, 6-2, 225, sr.; Radical Rothermel, Edgewood, 6-1, 260, sr.

DB: Jeffrey Mold, Anthony Wayne, 6-1 175, sr.; Jake Elly, Painesville Riverside, 5-11, 165, jr.; Jorden Berry, West Carrollton, 5-10 ,170, sr.; Cameron Calhoun, Winton Woods, 6-0, 175, jr.; Braiden Strayer, Piqua, 5-11, 165, sr.; Tremmell Wright, Xenia, 5-11, 175, jr.

P: Owen Wiley, Avon Lake, 5-11, 165, sr.

Third-team offense

QB: Xavier Balson, North Olmsted, 6-2, 187, jr.; Nate Keller, Riverside Stebbins, 6-0, 180, sr.; Sam DeTillio, Avon, 5-11, 185, jr.; CeeJay Yarboro, Cleveland Benedictine, 6-0 175, sr.

RB: JJ Calip, Worthington Kilbourne, 5-11, 185, jr.; Cameron Macon, Barberton, 6-0, 225, sr.; Keenan Alcalde, Turpin, 6-1, 190, sr.; Aiden Lal, Hudson, 6-3, 210, sr.

WR/TE: Cooper Rusk, Macedonia Nordonia, 6-0, 180, sr.; Colin Pierce, Hudson, 5-10, 175, sr.; Christian Ochei, Cuyahoga Falls Walsh Jesuit, 6-2, 190, sr.; Tim Conwell, Avon, 5-10, 165, sr.; Ryan McDole, Turpin, 6-4, 205, sr.

OL: Michael Bush, Marion Harding, 6-4, 300, sr.; Ryan Steinbrink, Canal Winchester, 6-4, 270, jr.; Ryan Carretta, St. Charles, 6-5, 315, jr.; Brent Rombach, Toledo Central Catholic, 6-3 260 Sr.; Keshawn Haynes, Akron Hoban, 6-2, 315, sr.; Dominic Fallon, Cuyahoga Falls Walsh Jesuit, 5-11, 205, sr.; Luke Hamilton, Avon, 6-6, 280, soph.; Dominic Rivera, Olmsted Falls, 6-7, 310, jr.; Austin Rack, La Salle, 6-1, 275, sr.

K: Drew Rader, Wooster, 5-9, 160, sr.

Third-team defense

DL: Jordan Pritchard-Sewell, Akron Hoban, 6-1, 265, soph.; Avery Viancourt, Avon Lake, 6-1, 176, jr.; Morgan Bish, Ashtabula Lakeside, 5-11, 212, sr.; Gavin Beasley, North Olmsted, 5-10, 195, jr.; Dalton King, Riverside Stebbins, 6-2, 215, sr.; Joshua Lukusa, Withrow, 6-5, 240, sr.

LB: Peyton Weiler, Teays Valley, 5-10, 190, sr.; Bryce Kahl, Anthony Wayne, 5-11 170 Sr.; Jovon Toyer, Toledo St. Francis, 5-10 255, sr.; Logan Villamagna, Macedonia Nordonia, 5-11, 180, jr.; Ryan Evans, Hudson, 6-0, 200, sr.; Jack Romanini, Cuyahoga Falls Walsh Jesuit, 5-8, 185, sr.; Brennan Catania, Hudson, 6-1, 185, sr.; Trey Carpenter, Turpin, LB, 6-0, 185, sr.; Nate Friesner, Toledo St. John's, 6-1 205, sr.

DB: Julius Jackson, Toledo St. John's, 6-1 165, sr.; Bryan Russ, Macedonia Nordonia, 5-10, 180, sr.; Kaige Lowe, Barberton, 5-11, 170, sr.; Pierden Pepe, Avon Lake, 5-11, 165, jr.; Marvin Conkle, Benedictine; Drew Covington, Turpin, 6-3, 175, sr.; Jack Fries, La Salle, 6-0, 180. sr.;

P: Carson Caudell, Kings, 6-1, 170, sr.

Honorable mention

QB: Deuce Caldwell, Licking Heights, 5-9, 155, jr.; Liston Shroyer, Watkins Memorial, 6-1, 170, sr.; Brady Wink, Marion Harding, 5-9, 165, sr.; Charlie Ciolek, Olmsted Falls, 6-4, 185, Sr.; Aidan Jones, Little Miami, 6-2, 180, sr.; Brady Ouhl, Piqua, 6-1, 179, jr.; Mason Young, Harrison, 5-9, 175, sr.

RB: Chris Edmonds, Toledo Central Catholic, 5-9, 185, jr.; Hakeem Quran, Lakewood, 5-10, 180, Sr.; Tanelle Rose, Brush, 6-0, 185, soph.; Edward Robinson III, Maple Heights, 5-11, 195, Jr.; Deondre Bothast-Revalee, Talawanda, 5-10, 200, sr.; Max Sannella, Kings, 5-10, 190, sr.; TyRek Spikes, Winton Woods, 5-7, 165, Sr.;

WR/TE: Brayden Bischoff, Little Miami, 6-0, 175, jr.; Kevin Heichel, Medina Highland, 6-0, 170, sr.; Dom Foster, Warren G. Harding, 6-1, 180, sr.; Wesley Stokes, Marion Harding, 6-3, 200, sr.; Jared Kelley, North Olmsted, 5-11, 185, Jr.; Brandon Boyd, Cleveland Benedictine, 6-0, 173, jr.; Jake DePaul, Avon Lake, 5-9, 165, sr.

OL: Chase Riedel, Macedonia Nordonia, 6-5, 271, sr.; Joe Sferra, Boardman, 6-3, 285, sr.; Josh Fitzgerald, Austintown Fitch, 6-3, 275, jr.; Zach McGuire, Piqua, 6-2, 291, sr.; Eli Aruri, Kings, 6-0, 201, jr.; Jack Bauer, Whitehouse Anthony Wayne, 6-3, 225, sr.; Mar'Teion Adams, Toledo Central Catholic, 6-3, 230, sr.; Kirk Doskocil, Brecksville-Broadview Heights, 6-3, 270, sr.; Dante Ciulli, North Royalton, 5-10, 210, sr.; Alex Azre, Willoughby South, 6-2, 275, jr.; Nick Messenger, Painesville Riverside, 6-2, 255, sr.; Anthony Illiano, Cleveland Benedictine, 6-3, 280, jr.

K: Mason Luensman, La Salle, 5-11, 180, sr.; Hayden Olcott, Olentangy, 5-11, 160, sr.; Johan Silver, Fremont Ross, 6-1 160, sr.; Andrew Lastovka, Macedonia Nordonia, 5-9, 150, sr.; Kaiden Koch, Grafton Midview, 6-0, 185, sr.

DL: Kincade Tyson, Warren G. Harding, 6-4, 200, sr.; Jeremy Callahan, Olentangy, 6-3, 230, sr.; Rashawn Turner, Marion Harding, 6-1, 230, sr.; Kyle Pawlicki, Whitehouse Anthony Wayne, 6-1, 215, sr.; Tyler Jackson, Toledo Central Catholic, 6-0, 260, jr.; Alejandro Castro, Parma, 6-2, 240, Jr.; Austin Mitchell, Avon, 6-1, 247, jr.; Dain Bartlebaugh, North Ridgeville, 6-5, 275, sr; Angel Jiminian, Westlake, 6-0, 210, sr.; Jayden Denton, Winton Woods, 6-3, 235, sr.; DeAndre Woolens, Withrow, 6-2, 255, jr.

LB: Dauvion Henderson, Whitehall, 6-0, 185, sr.; Lawrence O’Malley, Big Walnut, 5-9, 190, sr.; Zach Mullins, Mount Vernon, 6-3, 215, sr.; Jalin Sample, Independence, 5-10, 180, sr.; Mason Villarreal, Fremont Ross, 5-10, 220, jr.; Jason Ryan, Painesville Riverside, 6-2, 205, jr.; Luke Dieckman, Olmsted Falls, 6-2, 200, sr.; Trevor Norman, Avon, 6-0, 188, Sr.; Ira Sampson, Willoughby South, 6-0, 210, sr.; Dom Tromba, Painesville Riverside, 6-1, 190, sr.; Gavin Ehrhardt, Avon, 5-11, 215, jr.;

DB: Ty Miller, Uniontown Lake, 5-10, 165, jr.; De’Vonta Baskerville, Akron Hoban, 5-11, 205, sr.; Markim McKinnie, Akron Hoban, 6-0, 180, sr.; DeShawn Vaughn, Austintown Fitch, 5-10, 185, soph.; Charlie Klug, Cuyahoga Falls Walsh Jesuit, 5-10, 180, sr.; Brandon Armstrong, Westerville South, 5-8, 160, sr.; Jonny Askew, Mount Vernon, 5-9, 175 soph.; Harrison Brewster, Olentangy Berlin, 6-1, 180, soph.; Hayden Hull, Canal Winchester, 5-10, 185, sr.; Brody McLaughlin, Licking Heights, 6-1, 170, sr.; Nate Younker, Watkins Memorial, 6-0, 187, sr.; Kalijah Alejandro, Fremont Ross, 5-10, 145, sr.; Keegan Rudduck, Avon Lake, 6-0, 155, jr.; Damari Williams, Brush, 6-0,170, jr.; Torre Weatherspoon, Amherst Steele, 5-11, 175, sr.; Jumerious Hope, Cleveland Rhodes, 5-10, 175, sr.;

P: Caden Groff, Canal Winchester, 6-1, 185, sr.; Cole Tishler, Toledo Central Catholic, 5-11, 160, sr.; Isiah Fox, Lyndhurst Brush, 6-0, 160, sr.

2021 Division III All-Ohio football teams

Offensive Player of the Year: Drew Novak, Western Brown

Defensive Player of the Year: C.J. Hicks, Kettering Alter

Coach of the Year: Wes Schroeder, Granville

Western Brown quarterback Drew Novak (2) rushes the ball during the first quarter of the Southern Buckeye Athletic and Academic Conference game against Clinton-Massie, Saturday, Oct. 1, 2021, at Clinton-Massie Football Field in Clarksville, Ohio.
Western Brown quarterback Drew Novak (2) rushes the ball during the first quarter of the Southern Buckeye Athletic and Academic Conference game against Clinton-Massie, Saturday, Oct. 1, 2021, at Clinton-Massie Football Field in Clarksville, Ohio.

First-team offense

QB: Noah Clark, Millersburg West Holmes, 5-11, 190, sr.; Braeden Goulet, Wapakoneta, 6-1, 180, Sr.; Rick Coleman, Painesville Harvey, 6-0, 165, sr.; Drew Novak, Western Brown, 6-6, 195, jr.; Landyn Vidourek, Badin, 6-1, 170, sr.

RB: Devon Haley, Granville, 5-8, 180, sr.; Jason Munyan, Thornville Sheridan, 5-9, 180, sr.; Sam Williams-Dixon, Millersburg West Holmes, 6-0, 195, soph.; T.C. Caffey, Hubbard, 5-11, 205, sr.; Seth Borondy, Bellbrook, 6-2, 185, sr.; Jack Walsh, Badin, 5-9, 175, sr.

WR/TE: Treyvhon Saunders, Columbus Hartley, 5-11, 185, sr.; Myles Bradley, Mansfield Senior, 6-1, 215, sr.; Collin Dixon, Tallmadge, 6-2, 210, jr.; Eric Holley, Akron East, 6-3, 195, sr.; Dylan Novak, Western Brown, 6-4, 205, sr.

OL: Matthew Weaver, Millersburg West Holmes, 6-1 200, sr.; Stashu Patterson, St. Marys Memorial, 5-11, 210, Sr.; Tariq Montgomery, Akron St. Vincent-St. Mary, 6-5, 310, sr.; Cale Doyle, Chagrin Falls Kenston, 6-3, 295, sr.; Brandon Wilson, Parma Padua Franciscan, 6-4, 265, sr.; Nick Moore, Northwest, 6-4, 288, sr.; Davis Featherstone, Tipp City Tippecanoe, 6-4, 264, sr.; Henry Birchwell, Badin, 6-0, 230, sr.

K: Joey DiLalla, Chesterland West Geauga, 5-10, 170, sr.

First-team defense

DL: Thadd Huff, London, 6-2, 235, sr.; Daniel Tooson, Columbus Hartley, 6-0, 270, sr.; Dylan Giesige, St. Marys Memorial, 6-3, 215, sr.; Connor Preisel, Parma Heights Holy Name, 6-3, 245, sr.; Alex Kisley, Chardon, 6-2, 205, jr.; Logan Neu, Badin, 6-2, 220, sr.

From left to right, Badin's Landyn Vidourek, Jack Walsh, Logan Neu, Henry Birchwell and Brady Imhoff hoist the Region 12 championship trophy. Badin reached the state semifinals for the first time since 1998.
From left to right, Badin's Landyn Vidourek, Jack Walsh, Logan Neu, Henry Birchwell and Brady Imhoff hoist the Region 12 championship trophy. Badin reached the state semifinals for the first time since 1998.

LB: Isaiah Jones, London, 6-3, 230, sr.; Elisha Baldridge, West Holmes, 6-3, 215, jr.; Grant Mastin, Jackson, 6-1, 230, sr.; Matthew Beach, New Philadelphia, 6-0, 185, sr.; Mekhi Bradley, Mansfield Senior, 6-2, 253, jr.; Myles Aldrich, Lima Shawnee, 6-0, 195, sr.; Ben Barnes, Medina Buckeye, 5-11, 184, sr.; Tommy Bebie, Rocky River, 6-1, 205, sr.; CJ Hicks, Kettering Alter, 6-4, 215, sr.; Cayd Everhart, Tipp City Tippecanoe, 5-11, 183, sr.; Ashton Ault, Bellbrook 6-0, 210, sr.

DB: Diante Latham, Columbus Beechcroft, 5-8, 151, sr.; Nathanael Sulka, Chardon, 6-4, 205, sr.; Trey Liebhardt, Chardon, 6-0, 175, jr.; .Jason Rindler, Tipp City Tippecanoe, 6-3, 189, sr.; Darian Leslie, Dayton Dunbar, 5-10, 180, sr.; Carson Cheek, Badin, 5-10, 150, soph.

P: Alex Contreras, Buckeye Valley, 6-1, 175, sr.

Second-team offense

QB: Cayden Shidone, Caledonia River Valley, 5-11, 185, jr.; Carsyn Crouch, Granvillle, 6-2, 180, sr.; Jacob Winters, Jackson, 6-3, 215, jr.; Ty Hurst, Tallmadge, 6-2, 170, sr.; Broc Lowry, Canfield, 6-3, 193, sr.

RB: Elijah Jackson, Monroe, 6-0, 210, jr.; Jayden LeBeau, Washington CH Miami Trace, 6-1, 205, sr.; Kesean Jackson, Tiffin Columbian, 5-9, 170, sr.; Karson Berry, Lexington, 5-10, 185, sr.; Sean Carr, Chardon, 5-11, 190, sr.; Brock Short, Greenville, 5-8, 155, jr.

WR/TE: Karson Lang, Caledonia River Valley, 6-2, 170, sr.; Jalen Goins-Chandler, Dresden Tri-Valley, 5-11, 160, sr.; Torry Stazzone, Chesterland West Geauga, 6-2, 185, sr.; J.P. Germano, Chagrin Falls Kenston, 6-1, 185, sr.; Braedyn Moore, Badin, 6-1, 180, jr.; Kenyon Owens, Dayton Chaminade Julienne, 5-11, 180, sr.

OL: Jalen Slappy, Columbus Eastmoor Academy, 6-6, 280, sr.; Jalen Carpenter, Columbus DeSales, 6-3, 240, sr.; Julian Jackson, Zanesville, 6-2, 285, sr.; Keisean Johnson-Wilson, Streetsboro, 6-2, 285, sr.; Aidan Palmer, Richfield Revere, 6-5 280, Sr.; Luca Gasbarrino, Chesterland West Geauga, 6-3, 250, sr.; Austin Montgomery, Kettering Alter, 6-4 215, sr.; Cameron Weil, Western Brown, 6-3, 290, sr.

K: Rudy Kessinger, Columbus Watterson, 6-0, 165, soph.

Second-team defense

DL: Kanye Evans, Zanesville, 6-2, 253, sr.; Bryson Getz, Akron St. Vincent-St. Mary, 6-2, 230, jr.; Austin Pascoe, Chesterland West Geauga, 5-11, 195, jr.; Nesta Owens, Dayton Chaminade Julienne, 6-1, 225, jr.; Ashton Kooken, Bellbrook, 6-2, 205, sr.; Hunter Harrison, Badin, 6-2, 270, jr.

LB: Diamonte Salley, Columbus Eastmoor Academy, 6-1, 176, sr.; Brandon Kinney, Steubenville, 6-2, 215, sr.; Reid Beddow, Norton, height, weight, year; Christian Neff, Ravenna, 6-3, 190, sr.; Ben DiMarco, Chagrin Falls Kenston, 5-10, 180, jr.; Lucas Sadler, Chesterland West Geauga, 6-4, 245, sr.; Wyatt McPherson, Monroe, 6-1, 195, jr.; Elliot Braun, Dayton Carroll, 6-3, 220, sr.

DB: Caden McDermott, Granville, 5-8, 180, sr.; T.C. Molk, Dover, 6-0, 175, sr.; Kadin Schmitz, Ashland, 6-1, 210, sr.; Shawn Lodge, Akron St. Vincent-St. Mary, 6-1, 170, sr.; Ryan Moskal, Chardon Notre Dame-Cathedral Latin, 5-8, 166, sr.; Jack Moore, New Richmond, 6-0, 171, jr.

P: Nathaniel Wallace-Dilling, Columbus DeSales, 6-2, 175, sr.; Braedon Spies, Rocky River, 6-2, 185, sr.

Third-team offense

QB: Drew Burkhart, Dresden Tri-Valley, 6-2, 175, sr.; Phaeton Hill, Steubenville, 6-1,175, jr.; Alex Henry, Chardon, 6-3, 195, jr.

RB: Tyreese Ford, Columbus South, 6-0, 285, sr.; George Linberger, Akron St. Vincent-St. Mary, 5-11, 210, sr.; Preston Taylor, Copley, 6-1, 185, sr.; Sean Patrick, Chagrin Falls Kenston, 5-10, 175, soph.; Marquise Hall, Parma Padua Franciscan, 5-10, 175, soph.

WR/TE: Tyshawn Vance, Painesville Harvey, 5-9, 155, soph.; Alex McDonald, Chardon, 6-3, 230, sr.; Keshawn Barber, Hughes, 6-2, 175, sr.; Jude Hooks, Bishop Fenwick, 6-1, 180, jr.; Ethan Yoder, Bellefontaine, 5-11, sr.

OL: Andrew McFeeters, Columbus Hartley, 6-1, 260, sr.; Antwoine Reed, Columbus Beechcroft, 6-5, 250, sr.; Holden Bowen, Thornville Sheridan, 6-3, 245, sr.; Tyler Little, Dover, 6-0, 190, sr.; Trevor Houts, Wapakoneta, 5-11, 225, sr.; Daniel Hopkins, Norton, 6-1, 255, jr.; Aiden Andrako, Rocky River, 6-3, 235, jr.; Aidan Ischay, Chardon, 6-1, 250, sr.; Sam Vine, Bellbrook, 6-0, 235, jr.

K: Elliot Warner, New Philadelphia, 6-1, 180, sr.

Third-team defense

DL: Ty Jones, Jackson, 5-11, 180, sr.; Davian Greenlee, Akron Buchtel, 5-8, 230, jr.; Josh Grambo, Chardon Notre Dame-Cathedral Latin, 6-3, 185, soph.; Antwan Blackshear, Trotwood Trotwood-Madison, 6-2, 310, sr.; Tayleon Waterhouse, Dayton Ponitz, 6-3, 205, sr.; Cole Rhett, Watterson, 6-6, 285, jr.

LB: Max Shulaw, Columbus DeSales, 6-1, 215, soph.; Dominic Purcell, Columbus Watterson, 5-11, 190, soph.; Dylan Newsome, Columbus Hartley, 5-10, 185, jr.; Ryan McVicker, Dover, 6-1, 275, sr.; Brody Conley, Tiffin Columbian, 5-10, 201, sr.; Peyton Gardner, Norton, 5-11, 195, sr.; Christian Hall, Chardon, 6-1, 205, sr.; Sullivan Ashcraft, Bellefontaine, 6-0, 210, jr.

DB: Dominic Orsini, Columbus Watterson, 5-10, 185, sr.; Tucker Kaufman, Millersburg West Holmes, 5-8, 155, sr.; Eric Jones Jr., Parma Heights Holy Name, 6-0, 180, sr.; Chris Ranallo, Chesterland West Geauga, 5-9, 165, sr.; Mike Lantz, Kettering Alter, 6-0, 175, sr.; Ethan Adkins, Franklin, 5-11, 155, sr.

P: Lucas Lane, Dover, 6-3, 170, jr.; Tracker Newberry, Goshen, 5-9, 210, sr.

Honorable mention

QB: Alex Moore, Aurora, 6-2, 210, sr.; Maysun Klimak, Streetsboro, 5-10, 180, sr.; Landon Wheatley, Athens, 5-11, 170, jr.; Weston Melvin, Miami Trace, 5-10, 160, sr.; Brock Hill, Mansfield Senior, 6-0, 190, sr.; Ayden Hall, Dover, 6-3, 175, sr.; Luke Chandler, Dayton Chaminade Julienne, 6-1, 185, sr.

RB: Aiden Henderson, Aurora, 6-1, 185, sr.; Antwuan Burns, London, 5-7, 185, sr.; Jabari Harris, Columbus South, 5-10, 168, soph.; Cameron Jewell, Jonathan Alder, 6-0, 190, soph.; Nyal Johnson, Hartley, 5-10, 200, sr.; Zach Bartlett, Marietta, 5-11, 200, sr.; Max Lee, Chillicothe, 5-10, 200, jr.; Cade Wolford, Jackson, 5-8, 155, soph. Jordan Martin, Zanesville, 5-8, 145, sr.; Reise Meechan, New Philadelphia, 6-0, 180, sr.; Connor McGarry, Dover, 5-9, 185, sr.; Spencer Ostovich, Steubenville, 6-1, 220, jr.; Kriztion Sanchez, Parma Heights Holy Name, 5-11, 220, jr.; Mark Tomei, Chardon Notre Dame-Cathedral Latin, 5-11, 155, sr.; Pawie Ault, Bay Village Bay, 5-9, 165, jr.; Johnny Bebie, Rocky River, 5-9, 185, jr.; Trey Cornist, Mount Healthy, 5-9, 210, jr., Keyontrez Devaughn, Hughes, 5-10, 195, sr.; Brayden Fraasmann, Ross, 6-2, 200, sr.; Bo Snider, New Richmond, 6-1,175, sr.

WR/TE: Jack Cardaman, Aurora, 6-0, 165, sr.; Preston Hopperton, Streetsboro, 5-10, 175, soph.; Christian Hilton, Granville, 6-1, 185, sr.; JJ Simmons, Beechcroft, 5-11, 175, sr.; Levi Neal, Athens, 6-3, 190, jr.; Jack Koerper, Tiffin Columbian, 5-10, 150, soph.; Isaiah Sweeny, Toledo Rogers, 6-0, 170, sr.; Joey Farthing, Dover, 6-5, 180, sr.; Garrett Eastep, Millersburg West Holmes, 6-1, 170, sr.; Brenton Jones, Steubenville, 6-2, 190, sr.; Will Eppich, Chardon Notre Dame-Cathedral Latin, 5-8, 162, sr.; Benicio Roman, Parma Padua Franciscan, 5-11, 160, sr.; Stan Hueler, Rocky River, 6-3, 230, jr.:

OL: Kevin Bittaker, Lodi Cloverleaf, 6-0, 200, sr.; Alex Goodrick, Hubbard, 6-5, 280, sr.; Nick Bowen, Canfield, 6-1, 285, sr.; Ben Chaney, Hubbard, 6-6, 305, jr.; Antonio Burns, London, 5-7, 235, sr.; Jaylin Galloway, Columbus South, 6-1, 282, soph.; Cheney Gross, London, 6-0, 225, sr.; Aaron Hiener, Marietta, 6-1, 325, Sr.; Dylan Alltop, Miami Trace, 6-2, 295, sr.; Leyton Nossa, Lexington, 6-2, 235, sr.; Ahman Thomas, Mansfield Senior, 6-3, 280, soph.; Cameron Clarkson, New Philadelphia, 6-3, 265, jr.; Cam Daley, Steubenville, 6-0, 275, jr.; Collin Gardner, Millersburg West Holmes, 6-0, 240, jr.; Jacob Kinder, Dresden Tri-Valley, 6-1, 240, sr.; Trevor Prudhoe, Bay Villlage Bay 6-2, 245, sr.; Gavin Juodenas, Geneva, 5-11, 205, sr.; T.J. Altman, Chardon, 5-11, 215, sr.; Christopher Vance, Parma Padua Franciscan, 6-1, 265, jr.; Stanley Watts, Parma Heights Holy Name, 6-1, 240, sr.;

K: Ben Hudak, Tallmadge, 6-1, 155, sr.; Jackson Kleather, Tipp City Tippecanoe, 5-10, 158, jr.; Ethan Crabtree, Jackson, 5-8, 140, soph.; Sean Putt, Mansfield Senior, 5-10, 165, jr.; Nick Ginsburg, Millersburg West Holmes, 5-10, 150, jr.; Mack Massad, Rocky River, 5-9, 175, Jr. ;

DL: Kevin Paul, Aurora, 6-3, 275, sr.; Josh Hammerschmidt, Norton, 5-11, 195, jr.; Bobby Vahalik, Granville, 5-11, 215, sr.; Matt Dwyer, Lexington, 6-0, 215, jr.; Devin Smith, Toledo Rogers, 6-1, 320, jr.; Carter Fay, Lima Shawnee, 6-5, 215, jr.; Jaden Lowery, New Philadelphia, 6-5, 220, sr.; Korben Felton, Millersburg West Holmes, 6-0, 185, jr.; Kye Fleming, Steubenville, 5-10, 245, sr.; Walker Graham, Millersburg West Holmes, 6-0, 189, sr.; Aaron Frueh, Dresden Tri-Valley, 6-5, 190, jr.; Nathan Meyers, Chesterland West Geauga, 6-2, 220, sr.; Anthony Perry, Parma Padua Franciscan, 6-3, 185, sr.; Michael Washington, Chardon, 6-1, 215, sr.; Mason Craycraft, Parma Heights Holy Name, 5-11, 215, sr.;

LB: Toby Smith, Canfield, 6-0, 215, sr.; Zander Hopkins, Tallmadge, 6-1, 210, jr.; Will Garrison, River Valley, 6-1, 210, jr.; Riley Gibbs, Hamilton Township, 6-0, 215, sr.; Chase Maynard, Jonathan Alder, 5-11, 210, sr.; Weston Davis, Marietta, 5-9, 185, jr.; Isaac McCory, Chillicothe, 6-1, 225, sr.; Eli Gordon, Sheridan, 5-10, 175, sr.; Drew Bragg, Jackson, 6-2, 200, sr.; Alex Hoeffel, Defiance, 5-9, 205, sr.; Tanner Howell, St. Marys Memorial, 5-11, 185, sr.; Conner Wade, Zanesville, 6-0, 225, sr.; Bret Shearer, Millersburg West Holmes, 5-10, 210, sr.; Tylik Sims, Steubenville, 6-0, 185, jr.; Hansel Holmes, Dresden Tri-Valley, 5-10, 180, jr.; Matt Urda, Chardon Notre Dame-Cathedral Latin, 5-11, 185, jr.; Heath Fetchik, Chardon, 6-0, 190, jr.; Rocco Perrico, Chardon, 5-11, 190, Sr.; Austin Wondolowski, Parma Heights Holy Name, 5-11, 190, jr.

DB: Kaymen Marshall, Medina Buckeye, 5-8, 147, sr.; Cade Cass, Lodi Cloverleaf, 5-8, 165, sr.; Connor Adelman, Louisville, 5-10, 196, sr.; Drew Carroce, Canfield, 6-0, 188, sr.; Richard Kenny, Columbus Hartley, 5-10, 170, sr.; Rechee Smith, Columbus DeSales, 5-11, 175, sr.; Xzavier Doss, Chillicothe, 5-11, 175, sr.; Andrew Holden, Sheridan, 5-9, 165, jr.; Elijah Thomas, Sylvania Southview, 5-9, 150, jr.; Ja’ontay O’Bryant, Mansfield Senior, 6-2, 175, soph.; Gunther Kissell, Tiffin Columbian, 5-11, 168, sr.; Ben Hamm, Dover, 6-3, 175, jr.; Niko Suriano, Steubenville, 5-8, 160, sr.; Brody Goldsmith, Zanesville, 5-8, 155, sr.; Alex Williams, Dresden Tri-Valley, 5-10, 150, jr.; Ryan King, Parma Padua Franciscan, 5-11, 150, Sr.; Andrew Bruce, Chardon, 5-11, 175, soph., Leo Colombi, Chardon, 6-3, 175, soph.; Thomas Ware, Cleveland Collinwood, 5-7, 140, jr.;

P: Brendan Zurbrugg, Alliance, 6-3, 180, soph.; Nick Bertolini, Akron St. Vincent-St. Mary, 6-1, 180, jr.; Michael Franklin, Sandusky, 6-0, 195, sr.; Brendan Spellman, Bay Village Bay, 5-9, 160, soph.

2021 Division IV All-Ohio football teams

Offensive Player of the Year: C.J. Hester, Wyoming

Defensive Player of the Year: Luke Ferrell, Bloom-Carroll

Coach of the Year: Eric Valentine, Columbus Linden-McKinley

First-team offense

QB: KJ Benedict, Bloom-Carroll, 5-8, 165, sr.; Wade Futhey, Waverly, 5-11, 185, sr.; Josh Hupp, Byesville Meadowbrook, 6-0, 185, sr.; Marshall Shepherd, Shelby, 6-2, 175, sr.; Dru DeShields, Beloit West Branch, 6-4, 180, jr.;

RB: Dane Nauman, Marengo Highland, 5-11, 215, soph.; Chase Oehlstrom, Carrollton, 5-9, 160, jr.; Collin Nemitz, Sandusky Perkins, 5-10, 185, sr.; DeMarcus McElroy, Youngstown Ursuline, 5-11, 175, sr.; Gideon Lampron, LaGrange Keystone, 6-0, 215, sr.; C.J. Hester, Wyoming, 5-11, 185, jr.; Carson Van Hoose, Clinton-Massie, 5-9, 165, sr.

Clinton-Massie's Carson Vanhoose runs the ball into the endzone, scoring the first touchdown of the OHSAA Division IV State Final game with Ursuline Dec. 3.
Clinton-Massie's Carson Vanhoose runs the ball into the endzone, scoring the first touchdown of the OHSAA Division IV State Final game with Ursuline Dec. 3.

WR/TE: Colt Emerson, New Concord John Glenn, 6-1, 175, jr.; Colin Oberdick, St. Clairsville, 6-0, 165, sr.; Josh Hurst, Port Clinton, 6-2, 170, sr.; Nick Wilson, Beloit West Branch, 6-1, 162, sr.; Josh Martin, Eaton, 5-11, 140, sr.; JT Ferguson, Germantown Valley View, 6-2, 182, sr.

OL: Isaac Clary, Gallipolis Gallia Academy, 6-8, 310, jr.; Avery Henry, St. Clairsville, 6-7, 300, sr.; Mason Ludwig, East Liverpool, 6-6, 280, jr.; Cullen Dunn, Van Wert, 5-11, 225, Sr.; Alistair Larson, Peninsula Woodridge, 6-5, 290, sr.; Greg Rockwell, Beloit West Branch, 6-1, 255, sr.; Nick Dalessandro, Chagrin Falls, 6-5, 275, sr.; Owen Trick, Clinton-Massie, 6-2, 245, jr.

K: Mason Grudich, West Milton Milton-Union, 5-8, 165, jr.

First-team defense

DL: Luke Ferrell, Bloom-Carroll, 6-3, 225, sr.; Gavin Postelwaite, Heath, 6-2, 300, sr.; Remington Norman, Clyde, 6-2, 240, sr.; Ty'Req Donlow, Youngstown Ursuline, 6-1, 218, soph.; Troy Peterson, Ashtabula Edgewood, sr.; Harry Hilvert, Taylor, 6-2, 250, sr.; Jake Brown, West Milton Milton-Union, 5-10 230, jr.

LB: J.T. Barnett, Waverly, 6-0, 195, sr.; Brady McManaway, Byesville Meadowbrook, 5-11, 165, sr.; Dillon Overmyer, Clyde, 6-2, 240, sr.; Steven Marra, Beloit West Branch, 6-2, 220, sr.; Ty Howard, Cleveland Villa Angela-St. Joseph, 5-11, 195, sr.; Jeremy Henry, Dayton Northridge, 6-2, 200, jr.; Colton Trampler, Clinton-Massie, 5-11, 215, sr.

Clinton-Massie's Colton Trampler runs the ball down the field during the OHSAA Division IV State Final game with Ursuline Dec. 3.
Clinton-Massie's Colton Trampler runs the ball down the field during the OHSAA Division IV State Final game with Ursuline Dec. 3.

DB: Tyrese Taylor, Columbus East, 6-0, 165, sr.; Tyler Webb, Port Clinton, 5-9, 165, sr.; Kenny Grobolsek, Sheffield Brookside, 6-0, 190, sr.; Malik Davis, Cleveland Glenville, 5-9, 150, jr.; Blake Brumbaugh, West Milton Milton-Union, 6-1, 180, jr.; Kody Zantene, Clinton-Massie, 6-3, 190, sr.

P: Adam Polacko, Oakwood, 6-3, 220, sr.

Second-team offense

QB: Christopher Towns, Columbus Linden-McKinley, 5-7, 134, jr.; Drew Sefsick, St. Clairsville, 5-11, 170, sr.; Aiden Pratt, Van Wert, 6-4, 195, jr.; Cam Gillum, Port Clinton, 5-9, 185, jr.; Brady Shannon, Youngstown Ursuline, 6-3, 210, sr.; Jackson Johnson, Salem, 6-0, 176, sr.; Poochie Snyder, Canton South, 6-0, 165, soph.

RB: Jacob Jordan, St. Clairsville, 5-7, 170, sr.; Hunter Campbell, Navarre Fairless, 6-2, 185, Sr.; Kyle Snider, Cuyahoga Valley Christian Academy, 5-11, 220, jr.; Eddie Lewis Jr., Rocky River Lutheran West, 5-10, 180, sr.; Kavonte Turpin, Dayton Northridge, 5-9, 165, sr.

WR/TE: Chrishawn Adams, Columbus Marion-Franklin, 6-4, 210, sr.; Penn Morrison, Waverly, 6-4, 195, sr.; Dean Boyd, Youngstown Ursuline, 6-4, 202, sr.; Blaize Exline, Salem, 5-11, 160, sr.; Ryne Shackelford, LaGrange Keystone, 6-0, 195, jr.; Gauge Dunn, Bethel-Tate, 5-11, 145, sr.

OL: Reece Shriner, Heath, 5-10, 200, soph.; Turner Harmon, Marengo Highland, 6-0, 220, sr.; Hayden Bricker, Bellevue, 6-2, 270, sr.; Walker Britt, Clyde, 6-2, 260, sr.; Brian Frasco, Youngstown Ursuline, 6-3, 268, jr.; Isaac Lucas, Youngstown Ursuline, 6-4, 258, jr.; Tavareon Sanders, Cleveland Glenville, 6-4, 320, sr.; Bobby Diana, McNicholas High School, 6-1, 232, sr.

K: Lucas Otto, St. Clairsville, 6-0, 155, sr.

Second Team Defense

DL: Gauge Samson, Zanesville Maysville, 6-3, 290, sr.; Gavin Linkous, Rossford, 6-2, 240, Sr.; Mitchell Coffee, Beloit West Branch, 6-2, 235, jr.; Jadynn Anderson, Perry, 6-2, 210, sr.; Joel Allen, Wyoming, 6-1, 265, jr.; Breyden Boston, Eaton, 6-4, 205, sr.

LB: Connor Corbett, Heath, 5-6, 155, fr.; Caden Kenworthy, Cambridge, 5-10, 180, sr.; Tanner Rubinstein, Napoleon, 6-3, 192, sr.; Jason Greenfield, Canal Fulton Northwest, 6-0, 205, sr.; Karson Nail, Sheffield Brookside, 6-0, 184, sr.; Christian Pataky, LaGrange Keystone, 6-3, 215, sr.; Zack Vanscoy, St. Paris Graham, 5-11, 200, sr.

DB: Beau Wisecarver, Bloom-Carroll, 6-1, 195, sr.; Jakylan Irving, Youngstown Ursuline, 6-1, 164, sr.; Andre Hill, Shelby, 6-0, 175, sr.; Bryce West, Cleveland Glenville, 6-0, 190, soph.; Jake Kavcic, Gates Mills Gilmour, 5-8, 145, soph.; Ashton Wolfe, Bethel-Tate, 5-9, 160, sr.

P: Andrew Kirkpatrick, Chagrin Falls, 6-4, 240, sr.

Third-team offense

QB: Austin Colletti, Carrollton, 6-0, 170, sr.; Konner Rodick, LaGrange Keystone, 6-2, 185, jr.; Kyle Ransom, Oberlin Firelands, 6-1, 180, sr.; Brock Ebright, Eaton, 5-10, 173, jr.; Pierce Taylor, McNicholas, 5-9, 160, sr.

RB: Donny Hardy, Chagrin Falls, 6-0, 190, jr.; Mikey Molloy, Bethel-Tate, 5-9, 195, sr.; Ar’Moni McCrae, Heath, 6-0, 200, sr.; Nate Jackson, Van Wert, 5-10, 180, sr.

WR/TE: Blaine Bowman, Shelby, 5-11, 170, sr.; Caleb Lott, Canton South, 6-2, 170, sr.; Brody Pumneo, Navarre Fairless, 6-0, 160, jr.; Damarion Witten, Cleveland Glenville, 6-3, 200, soph.; Robbie Guttman, Indian Hill, 6-2, 195, sr.; Keon Wright, Oakwood, 5-11, 170, sr.

OL: Hayden Loy, Byesville Meadowbrook, 5-9, 220, sr.; Kaden Riddle, Clear Fork, 6-4, 250, jr.; Camden Armstrong, Shelby, 5-11, 290, sr.; Freddie Johnson, Cleveland Glenville, 6-5, 320, soph.; Bobby Malinowski, Cleveland Villa Angela-St. Joseph, 6-2, 293, sr.; Jacob Marjak, Perry; Noah Hill, Springfield Kenton Ridge, 6- 5, 295, sr., Ethan Lane, West Milton Milton-Union, 6-4, 250, jr.

K: Ben Tolson, Beloit West Branch, 5-7, 145, sr.

Third-team defense

DL: Chandler Stevens, Marengo Highland, 5-10, 190, jr.; Thomas Egli, Beloit West Branch, 6-6, 205, Jr.; Sir’Sean Ingram, Cleveland Glenville, 6-4, 210, sr.; Max Moore, Chagrin Falls, 6-3, 210, sr.; Joseph David, Indian Hill, 5-10, 210, sr.; Cooper Strader, St. Paris Graham, 6-1, 225, sr.

LB: Drew Lincicome, Duncan Falls Philo, 5-11, 175, jr.; Justin Smythe, Bellevue, 6-0, 165, sr.; Coltin Colucci, Navarre Fairless, 6-1, 200, sr.; Chris Berthold, Oberlin Firelands, 5-11, 185, sr.; Rocco Hice, Gates Mills Gilmour, 5-9, 175, jr.; Matthew Cotterman, Germantown Valley View, 6-4, 220, sr.; Norman Bubba Darnell Jr., Bethel-Tate, 5-9, 185, sr.; Jared Hancock, Wyoming, 5-10, 205, sr.; Nathan Walker, New Concord John Glenn, 6-2, 175, jr.

DB: Alijah Stevens, Licking Valley, 5-10, 145, sr.; Hunter Eubanks, Byesville Meadowbrook, 5-10, 160, sr.; Isaiah Helphinstine, Cincinnati McNicholas, 5-9 162, sr.; Sam Prangley, Cincinnati Wyoming, 6-2, 200, sr.; Christian Reyna, Eaton, 6-2, 171, sr.

P: Jonathan Spiess, Bexley, 5-9, 172, jr.; Landon Campbell, Galion, 6-1, 195, sr.

Honorable Mention

QB: Zack Miller, Wooster Triway, 5-7, 160, jr.; Braden Wright, Greenfield McClain, 6-4, 178, sr.; Chris Stout, Hillsboro, 6-2, 173, sr.; Hayden Collins, Fairfield Union, 5-11, 160, jr.; Austin Cline, Lisbon Beaver, 6-3, 185, soph.; Owen Smith, Duncan Falls Philo, 5-11, 175, sr.; Jalen Minter, Cleveland Villa Angela-St. Joseph, 5-9, 160, sr.

RB: Ishmael Spann-Powers, Columbus East, 5-6, 140, sr.; Jason Williams, Vincent Warren, 5-8, 170, soph.; Zayne Karr, Vinton County, 5-10, 180, sr.; Gabe Rashcke, Vinton County, 5-11, 185, soph.; Blayton Reid, Circleville Logan Elm, 5-10, 185, jr.; Mike Daniels, Clyde, 5-9, 165, sr.; Korbin Shepherd, Bryan, 5-7, 174, sr.; Hayden McCrate, Belmont Union Local, 5-10, 215, jr.; Devin Toothman, East Liverpool, 5-9, 165, sr.; Hayden Jarrett, Zanesville Maysville, 6-1, 185, jr.; Gavin Henry, Gnadenhutten Indian Valley, 5-10, 175, jr.; Dominic Johnson, Gates Mills Hawken, 5-5, 155, jr., Da’Shaun Whatley, Cleveland Glenville, 5-9, 175, sr.; Aidan Lefelhoc, Perry, 5-10, 186, sr.; Carter Frank, Clarksville Clinton-Massie, 6-0, 195, sr.

WR/TE: Kamari Mitchell, Peninsula Woodridge, 6-1, 180, sr.; Ben BoBo, Cincinnati McNicholas, 5-7, 160, jr.; Branyon Dodds, Bloom-Carroll, 6-1, 170, sr.; Reece Huber, Heath, 6-3, 170, sr.; LB Towns, Linden, 5-8, 145, sr.; Will Futhey, Waverly, 6-5, 205, sr.; Kenyon Franklin, Gallipolis Gallia Academy, 6-1, 180, soph.; Dennis Pettey, Vincent Warren, 6-2, 210, sr.; Maddox Fox, Chillicothe Unioto, 6-4, 200, jr.; Tanner Lemaster, Washington Court House, 6-5, 230, jr.; Canaan Griffith, Hillsboro, 5-10, 155, sr.; Jayden Rowe, Sandusky Perkins, 6-4, 195, jr.; Brady Wilson, Clyde, 5-9,165, sr; Jonas Tester, Wauseon, 6-2, 165, sr.; Connor Pratt, Van Wert, 6-3, 180, sr.; Maddix Crutchfield, Van Wert, 6-1, 210, jr.; Damen Launder, Byesville Meadowbrook, 5-11, 160, sr.; Jaxson Radcliffe, Duncan Falls Philo, 6-0, 155, sr.; Slater Sampsel, Warsaw River View, 6-3, 180, jr.; Alonte Pryor, Cleveland Villa Angela-St. Joseph, 5-7, 158, sr.; Delon Bush, East Cleveland Shaw, 6-2, 175, jr.;

OL: AJ Howard, Cincinnati Wyoming, 6-0, 265, jr.; Tom Fox, Navarre Fairless, 6-1, 240, jr.; Alex Prexta, Canal Fulton Northwest, 6-2, 280, sr.; Caleb Adams, Beloit West Branch, 6-2, 298, sr.; Carson Stockman, Salem, 6-3, 272, sr.; Stephen Solic, Poland, 6-1, 275, sr.; Michael Gordon, Poland, 6-0, 195, sr.; Garrett McClung, Cincinnati Indian Hill, 6-2, 245, sr.; Nathaniel Romano, Licking Valley, 5-11, 265, sr.; Reece Shriner, Heath, 5-10, 200, soph.; Kevin Tyler, Bloom-Carroll, 6-0, 240, sr.; Brock Adams, Waverly, 6-2, 305, Jr.; Ethan Ranzenberger, Port Clinton, 6-3, 310, jr.; Angelo Rocco, Cambridge, 6-1, 225, jr.; Samuel Zurcher, Gnadenhutten Indian Valley, 6-2, 230, jr.; Tuff Zemba, New Concord John Glenn, 6-2, 230, sr.; Carson Causby, Belmont Union Local, 5-10, 210, jr.; Lane Schulz, Clarksville Clinton-Massie, 6-1, 240, sr.

K: Caleb Hunter, Marengo Highland, 5-11, 150, jr.; Abram Fortune, Huron, 5-10, 155, sr.; Daniel Miller, Gnadenhutten Indian Valley, 5-11, 200, jr.

DL: Charley Hale, Clarksville Clinton-Massie, 6-4, 210, sr.; Dillon Smith, Poland, 5-11, 205, sr.; Nassim Lloyd, Girard, 6-2, 255, sr.; Whyatt Ward, Chillicothe Unioto, 5-10, 230, sr.; Rishaun Burns, Washington Court House, 6-2, 235, sr.; Evan Straub, Bellevue, 6-2, 230, sr.; Caleb Baker, Shelby, 6-1, 230, sr.; Gabe Rang, Milan Edison, 6-1, 293, sr.; Matthew Shaw, Wauseon, 6-4, 265, sr.; Mason McCort, St. Clairsville, 5-9, 185, sr.; Ben Zinda, Carrollton, 5-10, 205, jr.; Kale Kochman, Gnadenhutten Indian Valley, 5-9, 195, jr.

LB: Christian Colosimo, Poland, 6-1, 215, sr.; Jake Dohy, Girard, 6-0, 210, jr.; Clay Dozer, Bloom-Carroll, 6-0, 190, sr.; Riley Gould, Heath, 5-9, 165, sr.; Eli Grandstaff, Marengo Highland, 5-9, 180, sr.; Noah Lyons, Bexley, 5-10, 192, sr.; Chase Plantz, Bloom-Carroll, 5-11, 195, jr.; Cole Hines, Gallipolis Gallia Academy, 5-7, 165, soph.; J.T. Rice, Vincent Warren, 5-6, 165, sr.; Blake Brown, Vinton County, 6-0, 200, sr.; Landen Eubanks, Greenfield McClain, 5-10, 165, sr.; David Ray, Shelby, 5-11, 175, jr; Chance Mullins, Ontario, 5-9, 180, sr.; Domanick Speelman, Carrollton, 5-9, 160, sr.; Brennan Stout, St. Clairsville, 5-9, 165, soph.; Kolton Thomas, Gnadenhutten Indian Valley, 6-0, 170, soph.

DB: Luke Yoder, Navarre Fairless, 5-11, 170, jr.; Connor Strain, Girard, 5-10, 180, jr.; Brandon Totten, Bloom-Carroll, 5-10, 175, sr.; Mark Stulley, Waverly, 5-9, 155, sr.; Brady Woltz, Vinton County, 5-11, 180, soph.; Kade Dennison, Fairfield Union, 5-11, 155, sr.; Preston Ray, Bellevue, 5-11, 153, sr.; Jude Armstrong, Wauseon, 6-0, 178, jr.; Erik Murray, Minerva, 5-10, 185, sr.; Dorian Jackson, Lisbon Beaver, 5-11, 140, sr.; Isaac Robinson, Wintersville Indian Creek, 5-11, 160, jr.

P: Christian Everly, Peninsula Woodridge, 6-2, 210, sr.; Aiden Reis, Byesville Meadowbrook, 6-1, 190, sr.

2021 Division V All-Ohio Football Teams

Offensive Players of the Year: Gabe Tingle, West Lafayette Ridgewood; Levi Gullion, Piketon

Defensive Players of the Year: Spencer Mesaros, Ravenna Southeast; Carson Bey, Versailles

Coaches of the Year: Mike Lento, Kansas Lakota; Dave Maddox, Camden Preble Shawnee

First Team Offense

QB: Levi Gullion, Piketon, 6-3, 195, sr.; Drew Roe, Portsmouth, 5-7, 151, sr.; Gabe Tingle, West Lafayette Ridgewood, 5-11, 180, sr.; Harley Hopkins, Zanesville West Muskingum, 6-1, 205, sr.; Joseph Dzierwa, Tontogany Otsego, 6-6, 180, sr.; Billy Skripac, South Range, 6-2, 195, jr.

RB: Owen Davis, North Union, 6-2, 205, jr.; Mason Oliver, Bloomdale Elmwood, 5-11, 180, jr.; Trent Leiter, Tontogany Otsego, 5-11, 205, sr.; Anthony Demma, Garrettsville Garfield, 6-0, 195, sr.; Dylan Dominguez, South Range, 5-11, 195, sr.r; Levi Ellis, Elyria Catholic, 5-11, 190, jr.; Rayshon Kennedy, Cleveland Heights Lutheran East, 6-4, 240, sr.; Hunter Crockett, Camden Preble Shawnee, 6-2, 220, sr.

WR/TE: Jacob Denny, Liberty Union, 6-5, 205, sr.; Mason Tucci, Magnolia Sandy Valley, 5-10, 160, sr.; Caleb Kuhlman, Ottawa-Glandorf, 6-0, 190, sr.; Gage Sullivan, Kirtland, 6-4, 200, sr.; Alec Rodenberger, Bellefontaine Benjamin Logan, 5-11, 170, sr.; Leo Hennegan, Cincinnati Purcell Marian, 6-1, 165, sr.

OL: Joe Johnson, Harvest Prep, 6-9, 295, sr.; Rylan Cecil, Ironton, 6-2, 250, sr.; Tyler Leopold, Ottawa-Glandorf, 6-5, 310, sr.; Riley LaPorte, Garrettsville Garfield, 6-3, 270, sr.; Michael Lally, South Range, 6-1, 285, sr.; George Prusock, Kirtland, 6-0, 235, jr.; Hayden Gerhart, Elyria Catholic, 6-3, 270, sr.; Taran Tyo, Versailles, 6-4, 300, sr.

K: Braxton Sammons, Wheelersburg, 6-0, 175, sr.; Evan O’Connell, Columbus Ready, 5-8, 156, sr.

First Team Defense

DL: Gyvnn Mendenhall, Columbus Academy, 6-3, 235, sr.; Nate Cochran, Ironton, 6-3, 300, sr.; Jarett Wallick, Sugarcreek Garaway, 6-2, 215, jr.; Spencer Mesaros, Ravenna Southeast, 6-1, 250, sr.; Logan Cormell, South Range, 5-10, 190, sr.; Lucas Stoddard, Burton Berkshire, 6-4, 205, sr.; Kylyn Macklin, Cincinnati Purcell Marian, 6-2, 230, sr.; Elias Rudolph, Cincinnati Taft, 6-5, 215, soph.

LB: Angelo Washington, Ironton, 6-1, 225, Sr.; Colt Sechrest, Bellaire, 6-4, 225, sr.; Devin Coon, Tontogany Otsego, 5-8, 160, sr.; Mason Rus, Kirtland, 6-0, 180, sr.; Tony Grasso, Elyria Catholic, 6-0, 215, jr.; Carson Bey, Versailles, 5-10, 175, sr.; Max Tepe, Cincinnati Mariemont, 5-11, 170, sr.

DB: Brady Roden, Sugarcreek Garaway, 6-1, 165, jr.; Merced Diaz, Genoa, 5-10, 170, sr.; Will Sayle, Kirtland, 5-11, 170, soph.; Tommy Gogolin, Kirtland, 5-9, 165, jr.; Ke-yandre Larry, Cincinnati Taft, 6-1, 200, sr.; Luke Jackson, Lewistown Indian Lake, 5- 11, 170, sr.

Versailles QB  Carson Bey is tripped up by Taft's Keyandre Larry during their playoff game, Saturday, Nov. 13, 2021.
Versailles QB Carson Bey is tripped up by Taft's Keyandre Larry during their playoff game, Saturday, Nov. 13, 2021.

P: Landon Jordan, Ottawa-Glandorf, 6-1, 185, sr.

Second Team Offense

QB: Lake Boos, Pemberville Eastwood, 6-1, 182 sr.; Grant Hitchcock, Jefferson, 5-11, 170, jr.; Brady Cook, Elyria Catholic, 6-0, 160, jr.; Caleb Wurster, Lewistown Indian Lake, 6-0, 155, sr.

RB: Ethan Miller, Sugarcreek Garaway, 5-9, 165, jr.; Zack Rice, Conneaut, 5-11, 175, jr.; Talon Borders, Carlisle, 5-10, 165, sr.; Jah’Mal Hutsell, Cincinnati Roger Bacon, 5-6, 170, sr.

WR/TE: Jacob Cusick, Richmond Edison, 6-1, 175, sr.; Chase Helberg, Tontogany Otsego, 5-11, 190, sr.; Jaron Filliater, Bucyrus Wynford, 6-4, 185, sr.; Jack Kenneally, Elyria Catholic, 6-7, 215, sr.; Pierce Boyd, Kirtland, 6-2, 230, sr.: Kyle Guyer, Cincinnati Roger Bacon, 6-2, 170, sr.

OL: Wyatt Moyer, Magnolia Sandy Valley, 5-10, 225, sr.; Brayden Adams, Sugarcreek Garaway, 6-2, 225, sr.; Josiah Cox, Akron Manchester, 6-1, 220, sr.; Jacob Brooks, South Range, 6-0, 220, sr.; Jonathan Withrow, Kirtland, 6-0, 215, sr.; Carter Bibler, Cincinnati Summit Country Day, 6-4, 220, sr.; Cain Gonzalez, Springfield Shawnee, 6-1, 290, sr.; Mysta Moore, Cincinnati Taft, 6-5, 325, jr.

K: Dylan Rolfert, Cincinnati Roger Bacon, 5-11, 205, sr.

Second Team Defense

DL: Kadin Bradford, West Lafayette Ridgewood, 6-4, 227, sr.; Connor Moore, Millbury Lake, 6-6, 260, sr.; Travis Merrill, Elyria Catholic, 6-3, 240, jr.; Tyhir Gray, Cleveland Heights Lutheran East, 6-3, 200, jr.; Caden Connor, Reading, 5-10, 200, jr.; Alex Couch, Carlisle, 6-2, 275, sr.; Kenny Wise, Tipp City Bethel, 5-10, 175, sr.

LB: Gavin Miller, North Union, 5-9, 175, sr.; CJ Smith, Marion Pleasant, 5-10, 185, sr.; Xavier Lamneck, West Lafayette Ridgewood, 5-10, 170, sr.; Trey Hoover, Rayland Buckeye Local, 6-0, 215, jr.; Tyler Remish, South Range, 6-0, 200, jr.; Jason Herd, Conneaut, 5-11, 170, sr.; Tavion Thomas, Elyria Catholic, 5-9, 195, jr.; Ronald Cutts, Cincinnati Taft, 6-0, 210, jr.

DB: Ray Ray Pettigrew, Bellaire, 5-10, 160, jr.; Brady Nicely, Tontogany Otsego, 5-11, 155, jr.; Jack Budinger, Elyria Catholic, 6-1, 185, sr.; Grady Hutchinson, Camden Preble Shawnee, 5-10, 170, jr.; Beamer Walker, Cincinnati Roger Bacon, 5-9, 160, jr., Josh Clark, Wheelersburg, 6-1, 175, sr.

P: Jonathan Weaver, Amanda-Clearcreek, 6-2, 170, sr.

Third Team Offense

QB: Ben Nichols, Chillicothe Zane Trace, 6-0, 170, sr.; Christian Moyer, Doylestown Chippewa, 6-0, 190, sr.; Peyton Lemon, Apple Creek Waynedale, 5-10, 190, sr.; Joel Steinkoenig, Reading, 6-5, 220, sr.

RB: Brian Fitzsimmons, Columbus Ready, 5-10, 190, jr.; Jaylen Jennings, Harvest Prep, 5-11, 195, sr.; Jaquez Keyes, Ironton, 6-1, 210, jr.; Trystan Gries, Williamsburg, 6-0, 182, jr.

WR/TE: Max Autry, Cincinnati Madeira, 5-9, 175, jr.; Tayvon Miller, Amanda-Clearcreek, 6-1, 165, sr.; Parker Logan, Columbus Academy, 6-3, 210, sr.; Ty Perkins, Ironton, 6-3, 185, jr., Johnny Burton, Piketon, 5-11, 175, sr.; Camren Loar, Piketon, 5-9, 159, sr.

OL: Hunter McComas, Piketon, 6-2, 225, sr.; Timmy O’Grady, Bellaire, 6-1, 230, sr.; Zac Hoskins, Brooklyn, 6-5, 280, sr.; Tommy Rauscher, Elyria Catholic, 6-2, 260, sr.; Michael Maloon, Brookville, 5-10, 235, sr.; Marvin Sutton, Columbus Ready, 6-2, 260, sr.; Logan Bomer, Bloomdale Elmwood, 6-2, 260, sr.; Logan Evans, Lewistown Indian Lake, 5-11, 250, sr.

K: Kanyon McCort, Magnolia Sandy Valley, 6-0, 180, jr.

Third Team Defense

DL: Ashton Duncan, Ironton, 6-2, 245, sr.; Dakahri Paul, Warrensville Heights, 6-0, 180, sr.; Bailey Ryan, South Range, 6-1, 277, jr.; Nick Burns, Chesapeake, 6-2, 280, sr.; Braiden Dunham, Piketon, 6-4, 215, sr.; Lucas Prichard, Lima Bath, 6-4, 255, sr.; Conner Cravaack, Cincinnati Madeira, 6-5, 225, jr.

LB: Chandler Burrell, Harvest Prep, 6-0, 195, sr.; Carson Williams, Wheelersburg, 6-1, 195, sr.; James Thurman, Portsmouth, 5-9, 190, sr.; Justin Hershberger, Apple Creek Waynedale, 5-10, 190, sr.; Nate Glanc, Fairview Park Fairview, 5-10, 200, jr.; Phil LaVerde, Kirtland, 5-10, 175, jr.: Zack Stevens, Enon Greenon, 6-4, 190, jr.; Hunter Pendleton, Minford, 6-4, 230, jr.

DB: Jack Kuehn, Burton Berkshire, 5-11, 176, sr.; Scottie Bruns, Carlisle, 6-0, 160, sr.; David Hawk, Springfield Shawnee, 5-9, 165, sr.; J Matz, Kansas Lakota, 6-0, 180, sr.; Ethan McHugh, Rayland Buckeye Local, 6-1, 210, sr.; Brody Swigonski, Garrettsville Garfield, 5-11, 170, sr.

P: Jake Heatherington, Bellaire, 6-2, 170, jr.

Honorable Mention

QB: Evan Daniels, Mantua Crestwood, 6-2, 180, sr.; Anthony Cusick, Columbiana Crestview, 5-11, 170, sr.; Jack Osborne, Versailles, 5-11, 160, sr.; Nathan Hunter, Amanda-Clearcreek, 6-0, 185, sr.; Coulter Cleland, Pomeroy Meigs, 6-2, 200, sr.; Jordan Schulz, Albany Alexander, 6-1, 170, soph.; Devin Parker, Minford, 6-2, 205, sr.; Isaac Molihan, Wellston, 5-10, 175, jr.; Logan Yoder, Sugarcreek Garaway, 5-10, 160, jr.; Brayden Doran, Camden Preble Shawnee, 5-8, 160, jr.

RB: Jaidyn Sapp, Ravenna Southeast, 6-2, 195, sr.; Louie Blasiole, Mantua Crestwood, 5-10, 200, sr.; Cooper Briggs, Akron Manchester, 6-0, 190, sr.; Elijah Slagle, Lewistown Indian Lake, 5-9, 190, sr.; Carter James, Columbus Academy, 5-11, 195, sr.; Caleb Schneider, Johnstown, 6-1, 180, jr.; Ethan Young, North Union, 6-0, 190, sr.; Ryan Sissel, Portsmouth West, 6-1, 208, jr.; Ben Petro, Magnolia Sandy Valley, 5-10, 180, sr.; Kigenn Millender, West Lafayette Ridgewood, 5-9, 170, sr.; Korbyn Haley, Coshocton, 6-0, 190, sr.; Nathan Bertolino, Cadiz Harrison Central, 5-11, 195, sr.

WR/TE: Donny Birkett, Rootstown, 6-0, 175, sr.; Chris Cunningham, Liberty, 5-7, 170, jr.; Ayden Leon, South Range, 6-2, 210, jr.; Shane Lindstrom, South Range, 5-6, 155, jr.; Josiah Raber, Apple Creek Waynedale, 5-10, 180, sr.; Zion Crowe, Springfield Shawnee, 6-4, 185, jr.; Noah McEldowney, Versailles, 5-11, 160, sr.; Trenton Zimmerman, Minford, 6-4, 180, sr.; Reade Pendleton, Portsmouth 5-8, 157, jr.; Dariyonne Bryant, Portsmouth, 6-2, 165, sr.; Tatem Toth, New Lexington, 6-2, 175, jr.; Nalin Robinson, Zane Trace, 6-4, 240, jr.; Landen Wilson, Ironton, 5-10, 160, jr.; Dalton Patterson, West Lafayette Ridgewood, 6-1, 170, sr.; JD Young, Sugarcreek Garaway, 6-1, 185, sr.;

OL: Austin Roman, Garrettsville Garfield, 6-3, 315, sr.; Andrew Kelchner, Ravenna Southeast, 6-4, 240, sr.; Nate Buckeye, Ravenna Southeast, 6-1, 200, sr.; Drue Duncan, North Union, 6-2, 240, jr.; Kollin Ramsay, Zane Trace, 6-0, 300, sr.; Andrew Dodson, Pomeroy Meigs, 6-4, 245, sr.; Alex Baer, McDermott Northwest, 6-0, 230, jr.; Gabe Myers, Portsmouth West, 5-10, 247, sr.; Caleb Miller, Wheelersburg, 6-2, 240, jr.; Devin Montalbine, Findlay Liberty-Benton, 6-1, 205, jr.; Kinzer Dussell, Kansas Lakota, 6-1, 195, sr.; Clay Battin, Tontogany Otsego, 6-1, 190, sr.; Justin Murphy, West Lafayette Ridgewood, 6-4, 240, sr.; Hunter Russell, Richmond Edison, 6-1, 225, sr.; Peyton Hores, Martins Ferry, 6-0, 245, sr.; Brandon Crown, Coshocton, 5-9, 315, sr.; Wade Pauley, McConnelsville Morgan, 6-3, 220, jr.

K: Colin Lysiak, Garrettsville Garfield, 6-0, 165, sr.; Johnny Raguz, Kirtland, 5-10, 190, jr.; Chase McEldowney, Versailles, 5-11 170, sr.; Matt Sheridan, Ironton, 5-9, 160, sr.; Aiden Hemmert, Genoa, 6-4, 170, sr.;

DL: Aydan Hamrick, Massillon Tuslaw, 5-10, 200, sr.; Tony Karp, Rootstown, 6-1, 255, soph.; Vinnie Sanderfer, Ravenna Southeast, 5-10, 170, sr.; Austin Wise, Atwater Waterloo, 6-1, 215, jr.; Dalton Wilson, North Union, 6-2, 227, jr.; Hayden Brannigan, Zane Trace, 5-11, 200, jr.; Aaron Penn, McDermott Northwest, 6-3, 225, sr.; Brenden Truett, Portsmouth, 5-6, 196, jr.; Josh Boggs, Wheelersburg, 6-4, 200, sr.; Caden Hartman, Tontogany Otsego, 6-2, 190, sr.; Cael Hohen, Ottawa-Glandorf, 6-3, 240, sr.; Ashton Price, Findlay Liberty-Benton, 6-0, 250, jr.; Luke Farmer, Bellaire, 5-10, 185, sr.; Justin Driscoll, Rayland Buckeye Local, 6-0, 260, sr.; Jarrell Hill, McConnelsville Morgan, 5-10, 210, sr.

LB: Keegan Sell, Garrettsville Garfield, 6-0, 175, soph.; Isaac Di Tirro, Rootstown, 6-0, 210, sr.; Ethan Strahan, Mantua Crestwood, 5-11, 175, sr.; Jadon Johnston, Akron Manchester, 6-1, 220, sr.; Roclen Bettura, Columbiana Crestview, 5-9, 171, jr.; Connor Jones, South Range, 6-0, 200, sr.; Kaden Moore, Springfield Shawnee, 6-1, 210, sr.; Jack Mumper, Cincinnati Purcell Marian, 5-10, 180, sr.; Tyson Guiette, Madison-Plains, 6-0, 185, sr.; Braden Shreyer, Liberty Union, 6-1, 200, sr.; Edjay Sumo, Harvest Prep, 6-2, 190, sr.; Brock Wygle, Utica, 5-9, 150, sr.; Cade Young, Amanda-Clearcreek, 6-3, 205, sr.; Maddox McCallister, South Point, 5-9, 170, sr.; Zane Brownfield, Piketon, 5-8, 170, soph.; Ashton Klaiber, Portsmouth West, 6-1, 210, sr.; Jack Zeitzheim, Oak Harbor, 5-9, 175, sr.; Gunner Endicott, Bloomdale Elmwood, 5-10, 168, sr.; Brian Crabtree, Bucyrus Wynford, 6-0, 215, sr.; Toby Collert, Findlay Liberty-Benton, 6-1, 180, sr.; Sam Page, Sugarcreek Garaway, 6-1, 195, sr.; Isaac Shook, Coshocton, 6-3, 205, sr.; Jared Drobney, Magnolia Sandy Valley, 5-10, 200, sr.; Chase McClurg, Richmond Edison, 5-9, 155, soph.

DB: Riley Soles, Akron Manchester, 6-0, 195, sr.; Weston Arthur, West Salem Northwestern, 5-11, 175, sr.; Brady Marshall, Orrville, 5-10, 140, soph.; Troy Bossaler, North Union, 5-11, 160, jr.; J’Sun Gardner, Columbus Ready, 5-11, 148, sr.; EJ Jenkins, Columbus Academy, 5-9, 155, jr.; Aaron Masters, Ironton, 5-11, 160, Sr.; Michael Conkle, Bidwell River Valley, 5-8, 174, Jr.; Alex Stroup, West Lafayette Ridgewood, 6-0, 175, sr.; Cam McAfee, Cadiz Harrison Central, 5-9, 165, fr.

P: Brandan Nicholas, Rootstown, 5-10, 175, sr.; Ian Woodyard, Elyria Catholic, 5-9, 190, sr.; Jared Smith, Sabina East Clinton, 6-1, 160, sr.

2021 Division VI All-Ohio Football Teams

Offensive Players of the Year: Beau Brungard, New Middletown Springfield; D.J. Newman, Archbold; Bryce Schondelmyer, Arcanum

Defensive Player of the Year: Norey Johnson, Cincinnati Deer Park

Deer Park wide receiver Norey Johnson (4) runs the ball in the game between Deer Park and CCD High School Oct. 30, 2021.
Deer Park wide receiver Norey Johnson (4) runs the ball in the game between Deer Park and CCD High School Oct. 30, 2021.

Coach of the Year: James Lee, KIPP Columbus

First-team offense

QB: Tyler Buescher, West Jefferson, 6-0, 155, sr.; Drew Carter, Nelsonville-York, 6-1, 185, sr.; D.J. Newman, Archbold, 6-1, 175, sr.; Beau Brungard, New Middletown Springfield, 6-0, 195, sr.; Andre Yarber, Oberlin, 5-11, 180, sr.; Bryce Schondelmyer, Arcanum, 6-2, 195, jr.

RB: Maeson Long, Beverly Fort Frye, 5-10, 165, sr.; Lincoln Mollenkopf, North Robinson Colonel Crawford, 5-9, 170, sr.; Jake Gill, Creston Norwayne, 5-10, 185, jr.; Will Butler, Mogadore, 6-3, 200, jr.; Ashton Snell, Cincinnati Country Day, 5-10, 165, sr.

CCDS running back Ashton Snell gives a stiff arm to Deer Park defensive back Kevin Guzman and gets extra yardage in the game between Deer Park and CCD High School Oct. 30, 2021.
CCDS running back Ashton Snell gives a stiff arm to Deer Park defensive back Kevin Guzman and gets extra yardage in the game between Deer Park and CCD High School Oct. 30, 2021.

WR/TE: MJ Book, West Jefferson, 6-4, 190, sr.; Gavin Bailey, Archbold, 6-1, 160, sr.; Tyler Schwieterman, Coldwater, 6-4, 190, sr.; Ty Powell, Dayton Christian, 6-1, 185, sr., Brennen Troutwine, Arcanum, 5-10, 160, sr.

OL: Casey Brooker, Beverly Fort Frye, 6-2, 260, sr.; Easton Korody, Carey, 6-5, 280, sr.; Mason Ringler, Ashland Crestview, 6-2, 220, jr.; Travis Owen, Sullivan Black River, sr.; Lucas Datillo, New Middletown Springfield, 5-10, 195, soph.; John Avalon, Middlefield Cardinal, 6-1, 265, sr.; Grant Albers, Anna, 6-4, 280, sr.

K: Rece Verhoff, Columbus Grove, 5-7, 150, sr.

First-team defense

DL: Gavin Carpenter, Barnesville, 5-8, 255, sr.; Owen Barker, Ashland Crestview, 6-3, 185, jr.; Baeden Hancock, Defiance Tinora, 6-0, 235, sr.; Marshall Yelkin, New Middletown Springfield, 5'11, 200, sr.; Cayden Sherepita, Wellington, 6-3, 215, sr.; Sidikiba Kaba, KIPP Columbus, 6-3, 270, jr.

LB: Riordan Stauffer, Fairbanks, 6-3, 240, sr.; J.D. Brumfield, Proctorville Fairland, 6-0, 195, sr.; AJ Schafer, Columbus Grove, 6-0, 210, jr.; Owen Johnson, Liberty Center, 5-11, 210, sr.; Aaron Groner, New Middletown Springfield, 5-8, 200, sr.; Michael Miles, Garfield Heights Trinity, 6-1, 190, jr.; Jake Hurst, Mechanicsburg, 5-9, 190, sr.

DB: Dan Wagner, Columbus Africentric, 6-0, 165, sr.; Connor Morse, Ashland Crestview, 5-9, 170, sr.; Aidan Stephens, LaBrae, 6-1, 180, sr.; Tyler Mrakuzic, Sullivan Black River, 5-11, 154, jr.; Norey Johnson, Cincinnati Deer Park, 6-3, 192, sr.

P: Emilio Duran, Ottawa Hills, 6-0, 175, jr.

Second-team offense

QB: Cy Starcher, Marion Elgin, 6-1, 180, sr.; Tamir Wynn, KIPP Columbus, 5-11, 170, jr.; Ian Ellis, Beverly Fort Frye, 6-0,185, sr.; C.J. Hannahs, Barnesville. 5-8, 145, jr.; Jack Talkington, Canton Central Catholic, 6-2, 215, jr.; Aaron Conley, Mechanicsburg, 5-9, 180, sr.

RB: Kevin Kline, Marion Elgin, 6-0, 190, sr.; Colin Metzger, Columbus Grove, 5-9, 200, sr.; Connor Smith, Gibsonburg, 5-8, 170, jr.; Marco Cirigliano, Columbia Station Columbia, 5-10 160, soph.; Austin Francis, Casstown Miami East, 5-10, 160, sr.

WR/TE: Spencer Bliss, Barnesville, 5-9, 155, sr.; Jake Jarrett, Collins Western Reserve, 5-10, 145 Sr.; Paul Butterman, Mount Gilead, 6-3, 175, sr.; Correll Amsbaugh, Worthington Christian, 6-4, 205, jr.; Robert Verba, Andover Pymatuning Valley, 6-2, 235, sr.

OL: Canyon Schneider, West Jefferson, 6-2, 250, sr.; Joe Kinsley, Fairbanks, 6-2, 255, sr.; Steve Rhoades, Proctorville Fairland, 6-0, 225, sr.; Owen Box, Liberty Center, 6-3, 240, jr.; Mitch Douglas, Columbus Grove, 6-0, 250, sr.; Colby Morlock, Creston Norwayne, 6-4, 290, sr.; James McCulloch, Andover Pymatuning Valley, 6-5, 275,sr.; Adam Waller, Mechanicsburg, 6-0, 205, sr.

K: Luke Courtney, Hanoverton United, 5-11, 160, soph.

Second-team defense

DL: Trennen Stoll, Carey, 6-3, 270, sr.; Mason Williams, Mogadore, 6-4, 235, jr.; Hunter Albright, Springfield Northeastern, 6-0, 220, jr.; Desmond Davis, Cincinnati Gamble Montessori, 6-4, 250, soph.; Cohen Hickman, Jamestown Greeneview, 5-10, 235, sr.; Levi Milledge, Mechanicsburg, 6-1, 205, jr.

LB: Chase Morrow, Lucasville Valley, 5-11, 190, sr.; Brayden Webb, Willow Wood Symmes Valley, 6-4, 225, soph.; Landon Kemerly, Carey, 6-0, 200, jr.; Aiden Godsey, Ashland Crestview, 6-2, 200, sr.; Carson Feichtner, North Robinson Colonel Crawford, 6-1, 200, sr.; Mason Foos, Seneca East, 6-3, 200 Sr.; Giovanni Higgins, St. Bernard-Elmwood Place, 5-11, 160, soph.

DB: Bryce Conti, Carey, 6-1, 170, sr.; Luke Kaufman, Columbus Grove, 5-11, 157, sr.; Jon Brasee, Wellington, 6-1, 180, sr.; Danny Mascadri, Mechanicsburg, 6-0, 175, sr.; Cavan Cooper, Bainbridge Paint Valley, 6-2, 205, jr.

P: Garrett Lamb-Hart, Mount Gilead, 5-10, 155, sr.

Third-team offense

QB: Jack Gregory, Centerburg, 6-2, 190, sr.; Hayden Kuhn, Ashland Crestview, 6-0, 155, jr.; Derek Lonsway, Carey, 6-0, 180. sr.; Andrew Champagne, Columbia Station Columbia, 6-1, 170, sr.; Caden Houseman, Springfield Northeastern, 6-0, 175, jr.; Preston Sellers, Dayton Christian, 5-10, 190, jr.

RB: Maxton Lower, Northmor, 6-2, 215, jr.; JD Miller, Johnstown Northridge, 6-0, 175, sr.; Ethan Patterson, Willow Wood Symmes Valley, 6-2, 165, sr.; Chase Hall, Coal Grove Dawson-Bryant, 6-1, 190, jr.; Franko Rome, Old Washington Buckeye Trail, 5-10, 171, sr.; Zach Czako, Middlefield Cardinal, 5-10, 220, Sr.

WR/TE: Jonny Frazier, Oberlin, 5-10, 170, sr.; Silas Snell, Cincinnati Country Day, 6-5, 245, sr.; Tre’Von Drake, LaBrae, 6-2, 180, sr.; Mason Murphy, Mogadore, 6-3, 170, sr.

OL: Duston Sanders, Northmor, 6-8, 315, sr.; Gavin Berridge, Marion Elgin, 6-0, 245, sr.; Sean Smith, Columbus Africentric, 5-10, 315, fr.; Quentin Leasure, Barnesville, 5-11, 330, jr.; Tyler Schooley, Gibsonburg, 5-11, 210, sr.; Nick Teglovic, North Robinson Colonel Crawford, 6-2, 230, sr.; Mike Soltis, Middlefield Cardinal, 6-2, 275, sr.; Jace Diedrick, Wellington, 6-3, 250, sr.; Cael Rose, Casstown Miami East, 6-0, 320, sr.

K: Grant Woodfin, Worthington Christian, 5-8, 150, sr.

Third-team defense

DL: Casey Hudson, Proctorville Fairland, 6-2, 210, sr.; Hunter Kesselring, Beverly Fort Frye, 6-2, 230, sr.; Devin Morris, Archbold, 5-11, 250, jr.; Kavon Robinson-Carter, Garfield Heights Trinity, 6-1, 205, sr.; Isaac Thompson, Oberlin, 6-5, 225, jr.; Devan Dierdrick, Wellington, 6-3, 230, soph.

LB: Joshua Carrel, Worthington Christian, 6-1, 210, jr.; Leighton Loge, Nelsonville-York, 6-1, 180, jr.; Aidan Snodgrass, Old Washington Buckeye Trail, 6-0, 217, sr.; Bo Snyder, New Middletown Springfield, 5-10, 180, sr.; Ty Vickery, Andover Pymatuning Valley, 5-7, 180, fr.; Drew Unangst, Wellington, 6-1, 200, sr.; Jarrod Mays, Jamestown Greeneview, 5-10, 225, jr.; Jacob Rayburn, Arcanum, 5-10, 185, jr.

DB: Devontae Underwood, Gamble Montessori, 5-9, 165, sr.; Carter Williams, Jamestown Greeneview, 6-1, 190, jr.; Anthony Soltis, Middlefield Cardinal, 6-1, 150, sr.; Ryan Croston, Pymatuning Valley, 5-9, 165 fr.; Jarren Hicks, Coal Grove, 6-0, 175, sr.

P: Jesse Meyer, Coldwater, 6-4, 220, sr.

Honorable mention

QB: Lane Hess. Johnstown Northridge, 6-0, 160, jr.; Nick Neuhart, Old Washington Buckeye Trail, 6-4, 186, jr.

RB: Devin Carter, LaBrae, 5-9, 175, sr.; David Altiere, Western Reserve, 6-0, 178, sr.; Devin Ray, Andover Pymatuning Valley, sr.; Brogan Green, Fairbanks, 5-7, 175, jr.; Teegan Ruhl, Fredericktown, 6-1, 180, jr.; Hayden Salyers, West Jefferson, 5-10, 170, sr.; Dalton Haubeil, Chillicothe Huntington, 5-9, 170, sr.; Hudson Stalder, Nelsonville-York, 5-11, 170, jr.; Owen Hankins, Rock Hill, 6-2, 210, sr.; K.P. Delarber, Defiance Tinora, 5-10, 185, sr.; Tyce DeVolld, Sarahsville Shenandoah, 6-1, 185, jr.; Owyn Wise, Barnesville, 5-10, 165, sr.; Jordan Vallejo, Carey, 6-2, 265, jr.

WR/TE: Seandelle Gardner, New Middletown Springfield, 5’9, 145, sr.; Cody Davis, Columbia, 6-4, 170, sr.; Zander Schmidt, Fairland, 6-0, 185, sr.; Perry Kingrey, Coal Grove, 6-5, 225, sr.; Jordan Martin, Belpre, 6-3, 195, sr.; Jackson Bergman, Hicksville, 6-6, 205, sr.; Jacksen Schroeder, Columbus Grove, 5-11, 165, sr.; Jaden Moss, Oregon Cardinal Stritch, 5-10, 170, sr.; Beau Wolf, Zoarville Tuscarawas Valley, 5-8, 155, sr.; Hunter Yates, Sarahsville Shenandoah, 5-11, 165, soph.

OL: Dallas McCracken, Hanoverton United, 6-5, 280, soph.; Matthew Kidd, Mogadore, 6-0, 175, sr.; Noah Pettry, LaBrae, 6-2, 275, sr.; Adam Pettry, LaBrae, 6-2, 270, sr.; Connor Heater, Brookfield, 6-4, 250, jr.; Zeek Worsencroft, New Middletown Springfield, 6-3, 255, sr.; Andrew Vance, Cincinnati Country Day, 6-5, 240, sr.; Will Dratwa, Frankfort Adena, 6-0, 225, sr.; Tucker Levering, Nelsonville-York, 6-0, 240, sr.; Dominik Robson, Nelsonville-York, 6-4, 250, sr.; Brad Wheeler, Coal Grove, 6-0, 190, sr.; Bryson Spencer, Lucasville Valley, 5-11, 265, sr.; Ashton Clauss, Carey, 6-0, 200, sr.; Hayden Dickman, Archbold, 6-1, 195, jr.; Eric Bohn, Defiance Tinora, 5-10, 210, sr.; Caleb Riggs, Beverly Fort Frye, 6-3, 195, jr.; Logan Shepherd, Barnesville, 5-8, 235, sr.; Landon Koch, Old Washington Buckeye Trail, 6-2, 247, jr.; Dakota Milliken, Old Washington Buckeye Trail, 6-0, 267, sr.; Jared Trenner, Sarahsville Shenandoah, 5-10, 205, jr.; Corbin Ebersbach, Newcomerstown, 6-0, 205, sr.

K: Sean Leonard, Jamestown Greeneview, 6-0, 160, fr.; Chase Ruby, Lucasville Valley, 6-3, 165, sr.; Anthony Bell, Carey, 5-11, 164, sr.

DL: Payne Brereton, Hanoverton United, 6-0, 235, sr.; Ben Hopkins, Canton Central Catholic, 6-4, 235, sr.; Brayden Young, Casstown Miami East, 6-1, 220, sr.; Alex Johnson, Centerburg, 6-2, 190, sr.; Jarrett Simmons, West Jefferson, 6-1, 210, sr.; Gavin Whited, Northmor, 6-1, 230, sr.; R.J. Ward, Fairland, 5-10, 235, sr.; Eli Patterson, Symmes Valley, 6-1, 205, sr.; Beau Blankenship, Paint Valley, 6-4, 220, sr.; Caleb Osborne, Frankfort Adena, 6-1, 235, jr.; Nathan Martin, Nelsonville-York, 6-1, 190, sr.; Justin Moore, Lucasville Valley, 6-6, 261, Jr.; Joey Yoder, Collins Western Reserve, 6-0, 215, sr.; Cameron Foster, Liberty Center, 6-2, 170, sr.; Javen Gaines, Defiance Tinora, 6-0, 225, jr.; Parker Ketterman, North Robinson Colonel Crawford, 6-1, 210, jr.; Clay Bonnell, Columbus Grove, 6-2, 195, sr.; Kaleb Bailey, Beverly Fort Frye, 6-3, 240, jr.; Ethan Spangenburg, Barnesville, 6-0, 225, sr.; Joel Rataiczak, Sarahsville Shenandoah, 6-3, 200, jr.; Gatlin Fish, Newcomerstown, 6-0, 245, sr.

LB: Nathan Hemberger, LaBrae, 6-0, 190, fr.; AJ Bartolin, Brookfield, 6-0, 190, jr.; Chase Vacco, East Canton, 6-3, 180, sr.; Jake McCullough, East Canton, 5-7, 165, jr.; Tom Reljin, Columbia Station Columbia, 5-10, 190, sr.; Tyler Huber, Arcanum, 5-11, 180, sr.; Garrett Corwin, Northmor, 5-11, 195, sr.; Jack Rickert, Grandview Heights, 6-0, 215, jr.; Tanner Ufferman, Fairbanks, 6-0, 190, sr.; Tyler White, Worthington Christian, 5-11, 170, sr.; Grayson Walsh, Symmes Valley, 5-10, 185, sr.; Cayden Alvarado, Archbold, 5-10, 210, sr.; Zaiden Huck, Beverly Fort Frye, 5-11, 190, jr.; Eli Johnson, Beverly Fort Frye, 5-11, 178, jr.; Chase Conner, Barnesville, 6-0, 170, sr.; Connor Jones, Barnesville, 5-10, 200, sr.; Hunter Schott, Sarahsville Shenandoah, 6-3, 230, jr.; Trenton Newkirk, Newcomerstown, 6-2, 245, sr.; Isaac Fullenkamp, Coldwater, 5-11, 170, sr.

DB: Jay' Marion Jethroe, LaBrae, 6-0 170, jr.; Elijah Stanley, Creston Norwayne, 6-0, 185, jr.; Ty Moore, Wellington, 5-10, 170, sr.; Owen Menge, Columbia Station Columbia, 5-7, 155, sr.; Jalen Fairbanks, Gamble Montessori, 5-9, 155, sr.; Marcus Cortez, Northmor, 5-10, 150, sr.; Cameron Frazier, KIPP Columbus, 5-11, 165, soph.; Adam Fry, West Jefferson, 5-10, 165, sr.; Tyler Johnson, Centerburg, 6-2, 195, jr.; Tristin Pierce, Grandview Heights, 5-9, 170, jr.; Kalyn Spence, Columbus Africentric, 6-0, 170, sr; Steeler Leep, Fairland, 5-9, 165, Jr.; Levi Niece, Symmes Valley, 5-7, 180, sr.; Hunter Blagg, Rock Hill, 5-8, 150, sr.; Jacob Hershberger, Harrod Allen East, 5-11, 160, jr.; Cole Commisso, Defiance Tinora, 5-11, 175, sr.; Owen Long, Liberty Center, 6-0, 160, sr.; Carter Valentine, North Robinson Colonel Crawford, 6-5, 185, sr.; Bunk Millender, Newcomerstown, 5-7, 150, fr.; Sam Townsend, Sarahsville Shenandoah, 6-0, 165, soph.; Donovan Geiger, Old Washington Buckeye Trail; 6-3, 171, soph.

P: Eric Groesser, Sullivan Black River, 6-0, 190, soph.; Cordell Grubb, Paint Valley, 6-0, 215, Sr.; Noah Dickerson, Crooksville, 6-2, 190, Sr.;

2021 Division VII All-Ohio football teams

Offensive Player of the Year: Drew Gallehue, Edon

Defensive Player of the Year: Eli Franks, McComb

Coach of the Year: Bob Ashley, Portsmouth Notre Dame

CCPA's Mark Smith made Ohio Division VII FIrst Team All-State
CCPA's Mark Smith made Ohio Division VII FIrst Team All-State

First-team offense

QB: Peyton Lester, East Knox, 6-2, 165, sr.; Tabor Lackey, Glouster Trimble, 5-11, 180, sr.; Malachi Rose-Burton, Woodsfield Monroe Central, 5-11, 170, sr.; Drew Gallehue, Edon, 6-4, 220, sr.; Ashton Bour, Bascom Hopewell-Loudon, 5-10, 185, sr.; Mark Smith, Cincinnati College Prep Academy, 6-2, 185, sr.; Levi Wiederhold, Fayetteville-Perry, 6-3, 205, sr.

RB: Brae Friesner, Berne Union, 5-10, 150, sr.; Wyatt Reiman, Shadyside, 6-0, 180, sr.; Owen Lefeld, St. Henry, 6-1, 205, sr.; Jaden Schlabach, Dalton, 6-0, 195, sr.; Reed Wehr, New Madison Tri-Village, 5-9, 170, soph.; Mason Hackett, Newark Catholic, 5-8, 180, jr.

WR/TE: Gannon Ripke, Edon, 6-0, 205, sr.; Nolan Beeker, Tiffin Calvert, 6-3, 180, sr.; Jaiden Malone, Dalton, 6-1, 170, sr.: Kyle Zygmunt, Independence, 6-2, 187, sr.; Ka’Von Bailey, McComb, 6-2, 180, sr.; Jayden Bradshaw, Fayetteville-Perry, 6-2, 175, sr.

OL: Logan Crozier, Shadyside, 6-0, 285, sr.; Brandon Boes, Bascom Hopewell-Loudon, 6-3, 295, sr.; Brandon Keller, St. Henry, 6-7, 270, sr.; Collin Arnold, Lucas, 6-0, 222, sr.; Jacob Fovozzo, Cuyahoga Heights, 6-4, 270, sr.; Zach Armbruster, De Graff Riverside, 6-2, 270, sr.; Cassius Hulbert, Edon, 6-3, 300, sr.

K: Casey McGhee, Independence, 5-9, 155, sr.

First-team defense

DL: Waylon Yeager, Fisher Catholic, 6-3, 268, sr.; Shane Keenan, Toronto, 6-6, 285, sr.; Eli Franks, McComb, 6-2, 270, sr.; Eddie Kiernan, Warren JFK, 6-1, 235, sr.; Gabe Meyer, Fort Loramie, sr.; Dylan Smith, De Graff Riverside, 5-9, 250, sr.

LB: Elijah Wallace, Newark Catholic, 6-1, 210, sr.; Blake Guffey, Glouster Trimble, 6-2, 200, sr.; Will Stieber, Norwalk St. Paul, 5-8, 165, sr.; Darren Meier, Maria Stein Marion Local, 5-10, 185, jr.; Tate Geiser, Dalton, 5-9, 165, sr.; Ashton Lerz, Independence, 5-11, 195, sr.; John Edwards, Sidney Lehman, 5-10, 195, sr.

DB: Markus Frazier, Columbus Crusaders, 5-7, 140, sr.; Noah Ball, Malvern, 6-4, 180, sr.; Peyton Otte, Maria Stein Marion Local, 6-0, 185, sr.; Justin Finkbine, New Madison Tri-Village, 6-3, 180, jr.; Deven Frilling, De Graff Riverside, 6-2, 165, sr.

P: Tyler Perkins, Norwalk St. Paul, 6-1, 185, sr.

Second-team offense

QB: Nate Nemeth, Berne Union, 6-0, 180, jr.; Cole Canter, Newark Catholic, 6-3, 190, sr.; Kabel Isaly, Hannibal River, 5-9, 150, soph.; David Homan, New Bremen, 6-1,162, jr.; Michael Tommer, Independence, 6-2, 175, sr.;

RB: Jack Tencza, Fisher Catholic, 6-0, 210, sr.; Holden Dailey, Waterford, 6-0, 200, Sr.; Noah Frederick, Sebring McKinley, 5-9, 175, sr.; Ryan Krajewski, Cuyahoga Heights, 5-10, 160, sr.; Bryce Newland, Reedsville Eastern, 5-8, 165, sr.; Tanner Bills, New Matamoras Frontier, 5-11, 170, sr.

WR/TE: James Brooks, New Philadelphia Tuscarawas Central Catholic, 5-11, 200, sr.; Zaiden Fry, Sycamore Mohawk, 5-11, 150, jr.; Nick Alig, New Bremen, 6-0, 170, sr.; Jaylin Walker, Grove City Christian, 5-11, 160, sr.; Josh Scantland, New Madison Tri-Village, 6-4, 190, sr.; Ashton Young, Springfield Central Catholic, 6-0, 180, sr.

OL: Sam Foster, Malvern, 6-2, 210, sr.; Zach Pocos, Norwalk St. Paul, 5-10 195, sr.; Karson Tennery, Fort Loramie, 6-0, 220, sr.; Tytus Gasper, Ansonia, 6-1, 215, sr., Wyatt Plush, New Madison Tri-Village, 5-9, 305, sr.; Daniel Gray, Newark Catholic, 6-2, 285, sr.; David Jedrzejek, Independence, 6-2, 200, sr.

K: John Dragos, Warren JFK, 5-11, 185, sr.

Second-team defense

DL: Carter Campbell, Portsmouth Notre Dame, 6-2, 180, jr.; Matt Bertke, St. Henry, 6-7, 265, sr.; Connor Sanders, McGuffey Upper Scioto Valley, 6-3, 225, sr.; Brodie Vitt, Bascom Hopewell-Loudon, 5-11, 220, sr.; Devyn Mercilliott, Ashtabula St. John, sr.; Seth Cook, New Madison Tri-Village, 6-2, 190, jr.

LB: Levi Lyons, Danville, 6-0, 210, jr.; Avery Creamer, Hannibal River, 5-11, 175, sr.; Andrew Swisher, McComb, 5-11, 175, jr.; Isaac Gaietto, Hopewell-Loudon, 5-11, 185, sr.; Keegen Weiss, Ansonia, 5-10, 175, soph.; Jeff Ellis, Cincinnati College Preparatory Academy, 5-11, 225, sr.; Jadyn Thomas, Lockland, 6-1, 220, soph.

DB: Lane Cline, Waterford, 5-9, 150, jr.; James Burleson, Bowerston Conotton Valley, 5-4, 142, sr.; Nevin Robson, Dola Hardin Northern, 6-3, 190, sr.; Owen Beatty, Dalton, 5-11, 165, sr.; Owen Pleiman, Fort Loramie, sr.

P: Tyler Hall, Millersport, 6-1, 165, sr.

Third-team offense

QB: Jayden Hanks, Grove City Christian, 6-0, 160, sr.; Tristan Phillips, Malvern, 5-10, 170, sr.; Caleb Maurer, Fort Loramie, 6-0, 170, jr.; Ty Myers Jr., Springfield Catholic Central, 6-0, 165, soph.;

RB: Gavin Hart, Portsmouth Notre Dame, 5-11, 190, soph.; Bryce Downs, Glouster Trimble, 6-1, 190, sr.; Marshal Sayre, Caldwell, 5-9, 185, jr.; Rex Hankinson, Zanesville Bishop Rosecrans, 5-11, 175, sr.; Rory Corrigan, Independence, 5-10, 188, jr.; Peyton Beam, Ansonia, 6-2, 200, sr.

WR/TE: Tanner Elwell, Newark Catholic, 5-9, 155, sr.; Aidan Morris, Pandora-Gilboa, 6-0, 160, soph.; Landon Johnson, Hamler Patrick Henry, 5-9, 150, soph.; Brody Longwell, Hannibal River, 6-2, 180, sr.; Logan Eilerman, Fort Loramie, 6-4, 200, jr.

OL: Owen Huck, Waterford, 5-7, 175, sr.; Waylon Clark, Caldwell, 5-10, 225, sr.; Tyler Ramseyer, Dalton, 5-11, 193, sr.: Daymeon Pennington, New Miami, 6-1, 235, jr.; Carter Carpenter, Berne Union, 6-5, 305, sr.; Conner Wooten, Glouster Trimble, 6-0, 285, Sr.; Dylan Swisher, McComb, 6-1, 340, Sr.

K: Connor Schmit, Ansonia, 6-2, 185, sr.

Third-team defense

DL: Ryan Florence, Shadyside, 6-1, 195, sr.; Connor Gephart, Lima Central Catholic, 6-0, 223, sr.; Jagger Landers, Antwerp, 6-6, 206, sr.; Morgan Crist, Independence, 6-1, 197, sr.; Jaylen Stewart, Lockland, 6-2, 235, sr.

LB: Brendan Sheehan Newark Catholic, 5-10, 175, jr.; Tommy Bernath, Zanesville Bishop Rosecrans, 5-11, 180, sr.; Hayden Wagner, Antwerp, 5-8, 160, sr.; Grant Barrett, Lucas, 6-0, 181, sr.; Andy Jakubczak, Cuyahoga Heights, 5-9, 160, jr.; Nate Ciavarella, New Miami, 5-10, 205, sr.; Calvin Hoying, Fort Loramie, jr.

DB: Sammy Amnah, Berne Union, 6-2, 170, sr.; Camden Glaser, McComb, 6-2, 170, jr.; Seth Kucia, Cuyahoga Heights, 5-9, 140, jr.; Tyler Tipis, Fayetteville-Perry, 5-8, 145, sr.; Jonah Asebrook, South Charleston Southeastern, 5-11, 165, soph.; Isaac Roeder, Monroeville, 6-2, 200, sr.

P: Elijah Frederick, Sebring McKinley, 5-7, 170, sr.

Honorable mention

QB: Vinny Ballone, Lowellville, 6-4, 175, jr.; Ethan Stutz, Dalton, 5-11, 150, jr.; Luke Torgerson, Cuyahoga Heights, 6-0, 182, sr.; Nate Hickman, Cardington, 6-1, 205, sr.; Kaden Lester, Ridgedale, 6-1, 205, sr.; Grant McCutcheon, Waterford, 5-11, 175, sr.; Josiah Smith, Racine Southern, 5-9, 175, soph.; Ryan Yingst, Lima Perry, 6-4, 200, sr.; Tre McCoy, Corning Miller, 5-8, 175, sr.; J.D. Schmidt, New Matamoras Frontier, 5-8,175, sr.; Jordan Cherry, Tuscarawas Central Catholic, 6-2, 190, jr.

RB: Colton Soukup, Salineville Southern, 6-1, 190, jr.; Antwan Brown, Warren JFK, 5-11, 180, sr.; Cole Delaughder, East Knox, 6-1, 175, soph.; Hayden Welly, Bascom Hopewell-Loudon, 6-0, 225, jr.; Shae Sparks, Plymouth, 5-8, 150, jr.; Jackson Rohrs, McGuffey Upper Scioto Valley, 6-0, 180, sr.; Quincey Crabbs, Norwalk St. Paul, 5-8, 165, jr.; Austin Creamer, Hannibal River, 6-0, 180, sr.; Levi Justice, Sciotoville East, 5-8, 187, sr.

WR/TE: Evan Beacher, Independence, 5-10, 150, jr.; David Collins, Cuyahoga Heights, 6-3, 153, jr.; Kaiden Colopy, Danville, 5-11, 154, jr.; Austin Wisor, Glouster Trimble, 5-11, 170, sr.; Tucker Dixon, Glouster Trimble, 5-10, 140, sr.; Dylan Seison, Portsmouth Notre Dame, 6-0, 150, jr.; Travis Hoyle, Lima Central Catholic, 6-2, 188, sr.; Carson Music, Greenwich South Central, 5-10, 145, sr.; Brody Lollathin, Hannibal River, 5-10, 170, jr.; Dillon Lincoln, Woodsfield Monroe Central, 5-8, 165, sr.; Aiden Tarr, Bridgeport, 5-9, 160, sr.

OL: Patrick Valent, Warren JFK, 6’4, 285, jr; Sammi Hindi, Warren JFK, 6-2, 285, sr.; Tyler Stanley, Wellsville, 6-6, 300, sr.; Quentin Lehman, Dalton, 6-3, 250, jr.; Kendall Carter, Danville, 6-1, 205, soph.; Kavanaugh Frank, Fisher Catholic, 6-1, 203, sr.; Colin McAvoy, Cardington, 6-1, 210, jr.; Adrian Carrillo, Leipsic, 5-9, 200, sr.; Chris Cortez, Arlington, 5-9, 207, sr.; Ryan Cook, Bascom, Hopewell-Loudon, 5-10, 270, sr.; Blaine Castle, McGuffey Upper Scioto Valley, 6-5, 290, jr.; Jacob Lauck, Lima Central Catholic, 6-2, 240, jr.; Josh Fancher, Toronto, 6-3, 320, sr.; Collin Kroll, Woodsfield Monroe Central, 5-9, 175, sr.; Marshall Bier, Hannibal River, 5-9, 285, jr.

K: JJ Viau, Fisher Catholic, 5-9, 156, sr.; Aidan Culler, Lucas, 6-0, 182, soph.; Owen Gabel, New Bremen, 5-7, 174, sr.

DL: Tanner Fleming, Fayetteville-Perry, 6-0, 255, sr.; Camdyn Hoskin, Windham, 5-11, 230, sr.; Angelo Rocco, Cuyahoga Heights, 5-11, 170, Jr.; Ian Staten, Berne Union, 6-4, 215, sr.; Trevor Treinish, Millersport, 6-3, 175, sr.; Cole Wright, Glouster Trimble, 6-1, 250, soph.; Keagan Jackson, Sciotoville East, 5-10, 165, jr.: Dominic Sparks, Portsmouth Notre Dame, 6-7, 230, jr.; Ty Kessler, Arlington, 6-5, 303, sr.; Kevin Partington, Maria Stein Marion Local, 6-0, 180, sr.; Ethan Lammers, Leipsic, 5-11, 192, sr.; Robert Myer, Bowerston Conotton Valley, 5-9, 220, jr.; Brayden Strawn, Hannibal River, 5-9. 220, jr.

LB: Mike Miller, Leetonia, 6-2, 230, sr.; Wyatt Morris, Salineville Southern, 5-10, 185, jr.; Michael Mauro, Warren JFK, 5-9, 190, sr.; Vinny Layko, Lowellville, 5-11, 255, sr.; Ambrose Hoso, Warren JFK, 5-10, 170, jr.; Dominic Trusso, Cuyahoga Heights, 5-10, 175, Sr.; Carson Bauer, Berne Union, 5-10, 190, sr.; Nathan Thiel, Ridgedale, 6-3, 210, soph.; Jayden Evans, Reedsville Eastern, 6-0, 200, sr.; Henley Dye, Edon, 6-0, 220, sr.; Wyatt Russell, Pandora-Gilboa, 6-0, 195, jr.; Xavier Watson, Malvern, 5-11, 175, sr.; Jayce Nett, Toronto, 5-10, 195, fr.; Thayne Mahaffey, New Philadelphia Tuscarawas Central Catholic, 5-10, 165, jr.; Andrew Osman, Shadyside, 5-9, 155, sr.;

DB: Michael Ballone, Lowellville, 5-7, 135, soph.; Alex DeSalvo, Warren JFK, 5-7, 150, sr.; Luke Pascarella, Independence, 5-11, 170, jr.; Jason Meadwell, Cuyahoga Heights, 5-7, 134, sr.; Shane Knepp, East Knox, 5-10, 155, sr.; Walker Weckesser, Danville, 5-11, 160, soph.; Julius Wilson, Fairfield Christian, 6-0, 175, sr.; Jacob Huffman, Waterford, 6-2, 190, Sr.; Quin Schroeder, Leipsic, 5-8, 151, soph.; Ried Jury, Bascom Hopewell-Loudon, 6-0, 180, sr.; Kaden Recker, Antwerp, 5-9, 144, sr.; Ben Wach, Shadyside, 5-6, 135, soph.; Michael Bunning, Woodsfield Monroe Central, 5-7, 155, sr.; Dominic Bouscher, Toronto, 6-1, 173, soph.; Lucas Cox, New Matamoras Frontier, 5-9, 155, jr.

P: Aidan Eifert, Maria Stein Marion Local, 5-10, 180, jr.

This article originally appeared on Cincinnati Enquirer: Which Southwest Ohio high school football players made all-state?

Our goal is to create a safe and engaging place for users to connect over interests and passions. In order to improve our community experience, we are temporarily suspending article commenting