Ellet wins fifth City Series girls soccer championship in a row; Copley remains undefeated
GIRLS SOCCER
Ellet 8, Firestone 3
Senior Rachel Wenzel, senior Sydney Tucker and freshman Reese Tucker scored two goals apiece Wednesday night to lead host Ellet to its fifth City Series championship in a row.
Ellet built a 6-0 lead in the opening 13 minutes to take control and never trailed under coach Justin Dimengo.
Senior Charisma Smith and freshman Breeana Carpenter also scored a goal for Ellet (8-2, 2-0). Senior Alessandra Pinto had two assists, Sydney Tucker, Wenzel and Smith each had one assist.
Firestone sophomores Rachelle Athey, Kendall Ackerman and Hallie Lash netted one goal apiece. Athey and freshman Danielle Nelson both had an assist.
Walsh Jesuit 8, Mentor Lake Catholic 1
The Warriors (7-2-2, 3-0 Crown Conference) scored eight unanswered goals to win. Hannah Pachan scored four times and Kayla Flory found the net twice. Madison Humenik and Regan Pentz also scored as Walsh won it sixth match in a row.
Twinsburg 2, North Royalton 2
The Tigers (9-0-1, 3-0-1) had their nine-match winning streak snapped in a Suburban League National Conference match.
Rien Cummings and Jadyn Harris scored for Twinsburg. The Bears picked up goals from Kaitlyn Hajek and Alex Bottomley.
Hudson 6, Nordonia 0
The host Explorers built a 4-0 lead by halftime to earn a win.
Hudson sophomore Peyton Pierce scored three goals and had one assist. Senior Reagan Miele and freshman Ava Bell also scored a goal and Hudson benefited from a Nordonia own goal.
Hudson senior Katia Ikhlef had two assists, and freshmen Chloe Bigham and Maya Lake both had one assist.
Goalkeepers Emma Liesen and Samantha Rosenberg teamed up for a shutout.
Stow 4, Wadsworth 3
The Bulldogs scored two goals in each half to get the victory.
Sophia Yoder scored two goals for Stow and Mallory Fischer and Kaley Hobart netted one goal apiece. Corrine Casenhiser and Maya Haren had assists.
Wadsworth’s Adi Myers scored two goals and Korrine Braunlich scored a goal. Grizzlies teammates Allie Stoops and Kloe Wagner both had an assist.
Brecksville 7, Green 3
The Bees picked up a hat trick and assist from Shea Vidovic and two goals and a helper from Eva Sunjevaric in non-league action. Jillian Taylor had a goal and assist for the Bulldogs.
Copley 4, Barberton 0
Copley (11-0, 4-0) had a goal and assist each from senior Ashley Kerekes and junior Kate Young in a Suburban League American Conference win over the Magics.
Seniors Allie Arnold and Zara Warford also scored a goal for Copley.
Junior Kami Ayoup compiled her 10th shutout in a row with the help of her back line, seniors Megan Brewer and Gabby Niemczura and juniors Colleen Bauer and Sydney Leach.
Cuyahoga Falls 2, Tallmadge 1
Ellie Brustoski scored two goals to lead Falls (4-5-1) to a win.
Medina 1, Brunswick 1
The Blue Devils (5-6-1, 1-0-1) put a scare into the Bees in Greater Cleveland Conference play with a first-half goal from Kiley Deighton. Marissa Henderson scored with 12:37 left on a corner kick for Medina (8-1-1, 1-0-1) to preserve the tie.
BOYS SOCCER
CVCA 1, Triway 0
Carson Weaver scored a goal in the first half and goalkeeper Josh Sumodi recorded a shutout to guide the Royals.
VOLLEYBALL
Archbishop Hoban 25-25-15-25, Beaumont 11-16-25-18
Anna Rumler spiked down 14 kills and Sophia Day had 23 assists to lead the visiting Knights (10-4) to a win.
Hoban’s Madison Kessler totaled 19 service points and six aces and Giana Mutersbaugh had 12 digs.
BOYS GOLF
Barberton 155, Copley 158
Marco Silva shot a 4-under-par 31 to lead Barberton to a win at the Firestone Public 9 in Akron. Copley’s Sean Nguyen posted a 38.
GIRLS TENNIS
North 5, Firestone 0
North swept all five courts to improve its overall record to 15-2 and its City Series mark to 6-0.
Oceana Lee, Prija Rai and Lhasang Tamang won matches in singles play.
Nirjana Tamang and Kajal Subba earned a win at first doubles and Prabina Majhi and Chandra Rai recorded a victory at second doubles.
— Compiled by Brad Bournival, Jeff Deckerd and Michael Beaven
REPORTING SCORES
Schools are encouraged to report scores by email at bjsports@thebeaconjournal.com. Please report scores from home and away games and from wins and losses and include statistics from both teams. Let your athletic director and coach know if you do not see your school’s result.
NOMINATE ATHLETES
Coaches are encouraged to submit nominations for the High School Spotlight by noon on Mondays. Please email bjsports@thebeaconjournal.com with the nominee’s name, school, grade, accomplishments for the week and, most important, a color headshot (a jpeg image).
SOCCER
GIRLS
Wednesday's Scoring Summaries
BRECKSVILLE 7, GREEN 3
Halftime: 3-3. Goals: Vidovic (B) 3, E. Sunjevaric (B) 2, A. Sunjevaric (B), Tichy (B), Taylor (G), Duskey (G), Lipscomb (G). Assists: E. Sunjevaric (B), Vidovic (B), Lipscomb (G), Taylor (G). Shots on goal: Bre., 15-11. Corner kicks: Bre., 6-2. Saves: Sitko (G) 4, Chiofolo (G) 3, Stockdale (G) 1; Hinshaw (B) 7, Schneider (B) 1. JV Score: 0-0.
COPLEY 4, BARBERTON 0
Halftime: Copley, 4-0. Goals: Young (C), A. Kerekes (C), A. Arnold (C), Warford (C). Assists: Young (C), A. Kerekes (C). Shots on goal: Cop., 18-0. Corner kicks: Cop., 9-0. Saves: Haynes (B) 14; Ayoup (C) 0.
Records: Barberton 2-5; Copley 11-0, 4-0.
CUYAHOGA FALLS 2, TALLMADGE 1
Halftime: 1-1. Goals: E. Brustoski (CF) 2, n/a (T). Assists: Bowe (CF).
Records: Cuyahoga Falls 4-5-1
ELLET 8, FIRESTONE 3
Halftime: Ellet, 6-2. Goals: S. Tucker (E) 2, R. Wenzel (E) 2, R. Tucker (E) 2, Smith (E), Carpenter (E); Athey (F), Ackerman (F), Lash (F). Assists: Pinto (E) 2, S. Tucker (E), R. Wenzel (E), Smith (E); Nelson (F), Athey (F). Shots on goal: Ell., 18-10. Corner kicks: Ell., 1-0. Saves: Powers (F) 5; Nihart (E) 5.
Records: Ellet 8-2, 2-0.
HUDSON 6, NORDONIA 0
Halftime: Hudson, 4-0. Goals: Pierce (H) 3, Miele (H), Bell (H), Own Goal (H). Assists: Ikhlef (H) 2, Bigham (H), Lake (H), Pierce (H).
JACKSON 1, GLENOAK 0
Halftime: Jackson, 1-0. Goals: Adams (J). Shots on goal: Jac., 4-1. Corner kicks: Jac., 2-0. Saves: Rozmajzl (J) 1; Domer (GO) 3. JV Score: Jackson, 2-0.
Records: Jackson 5-2-2; GlenOak 6-2-1.
MEDINA 1, BRUNSWICK 1
Halftime: Brunswick, 1-0. Goals: Anderson (M), Deighton (B). Assists: Sipsock (M), E. Bradbury (B). Shots on goal: Med., 8-3. Corner kicks: Med., 6-1. Saves: Blomquist (M) 2; Landfried (B) 7. JV Score: Medina, 2-0.
STOW 4, WADSWORTH 3
Halftime: Stow, 2-0. Goals: Yoder (S) 2, Myers (W) 2, Fischer (S), Hobart (S), Braunlich (W). Assists: Casenhiser (S), Haren (S), Wagner (W), Stoops (W). Shots on goal: Stow, 11-10. Corner kicks: Wad., 4-3. Saves: Mancuso (S) 7; Kerley (W) 7. JV Score: Wadsworth, 4-1.
Schedule
Thursday's Games
(All games at 5 p.m. unless noted)
Ellet at Norton, 7 p.m.
Kenston at Streetsboro
Kent Roosevelt at Aurora
Lake Center Christian at Southeast
Manchester at CVCA, 7 p.m.
North at Springfield
---
Saturday's Games
Aurora at Coventry, 10 a.m.
Bay Village Bay at Medina, 7 p.m.
Brunswick at Powell Olentangy Liberty, 3 p.m.
Chippewa at Smithville, 1 p.m.
Cuyahoga Falls at Perry, 3 p.m.
Ellet at Alliance, 7 p.m.
Elyria Open Door Christian School at Firestone, 2:30 p.m.
Highland at Buckeye, 1 p.m.
Jackson at Brecksville, 11 a.m.
Kent Roosevelt at Ravenna, 3 p.m.
Lake Center Christian at Tallmadge, 1 p.m.
Madison at Hudson, 3 p.m.
Massillon at Warren Harding, 10 a.m.
Nordonia at Painesville Riverside, 3 p.m.
Shaker Heights at Archbishop Hoban, 7 p.m.
Stow at Sylvania Northview, 10 a.m.
St. Thomas Aquinas at Canton McKinley, 10 a.m.
Twinsburg at Chesterland West Geauga, 3 p.m.
BOYS
Wednesday's Scoring Summaries
CVCA 1, TRIWAY 0
Halftime: CVCA, 1-0. Goals: Weaver (CVCA). Shots on goal: CVCA, 6-0. Corner kicks: CVCA, 8-0. Saves: Meshew (T) 5; Sumodi (CVCA) 0.
NORTHWEST 3, CANTON SOUTH 0
Halftime: Northwest, 1-0. Goals: Baughman (NW) 3. Shots on goal: NW, 7-4. Corner kicks: NW, 3-2. Saves: Paulson (NW) 4; Teacher (CS) 4.
Records: Northwest 7-4; Canton South 2-7.
ORRVILLE 6, FAIRLESS 0
Halftime: Orrville, 2-0. Goals: J. Gonzales (O) 3, Cruz (O), Armentrout (O), D. Lopez (O). Shots on goal: Orr., 19-3. Corner kicks: Orr., 5-0. Saves: G. Gonzales (O) 3.
Records: Orrville 10-0-1, 6-0.
Schedule
Thursday's Games
(All games at 7 p.m. unless noted)
Copley at Jackson
Crestwood at Woodridge, 6 p.m.
CVCA at St. Vincent-St. Mary, 7:30 p.m.
East Lake (FL) at Strongsville
Ellet at Canton McKinley
Independence at Streetsboro
Lake at Marlington
Lake Center Christian at Southeast
Louisville at Coventry
Massillon at Mansfield
North at Kenmore-Garfield, 5 p.m.
Perry (Lake Co.) at Ravenna
Rootstown at Field
St. Thomas Aquinas at Alliance
---
Saturday's Games
Alliance at Woodridge, 10 a.m.
Archbishop Hoban at Highland, 2 p.m.
Brunswick at Berea-Midpark, noon
Canton McKinley at Tallmadge, 3 p.m.
Firestone at Barberton, 3:30 p.m.
Hudson at CVCA, 7 p.m.
Jackson at Wooster, 1 p.m.
Lake at Louisville, noon
Manchester at Northwestern, 1 p.m.
Massillon at Coshocton, 1 p.m.
North at Wadsworth, 3 p.m.
North Canton Hoover at Thomas Worthington, 3:15 p.m.
Perry at New Philadelphia, 3 p.m.
Smithville at Chippewa, 11 a.m.
Stow at Green, 7 p.m.
VOLLEYBALL
Wednesday's Scoring Summaries
ARCHBISHOP HOBAN 25-25-15-25, CLEVELAND HEIGHTS BEAUMONT SCHOOL 11-16-25-18
Kills: Rumler (AH) 14. Digs: Mutersbaugh (AH) 12. Assists: Day (AH) 23. Service Points: Kessler (AH) 19. Aces: Kessler (AH) 6. JV Score: Archbishop Hoban, 25-13, 25-20.
Records: Archbishop Hoban 10-4.
NORTH 25-25-26, YOUNGSTOWN ACADEMY FOR URBAN SCHOLARS 22-16-24
Kills: Downing (N) 6. Digs: Rosser (N) 1, Ward (N) 1. Assists: Tamang (N) 7.
Records: North 3-5.
Schedule
Thursday's Games
Alliance at West Branch, 6 p.m.
Buchtel at Garfield, 5:30 p.m.
Canton Central Catholic at Massillon, 6:15 p.m.
Canton South at CVCA, 6:30 p.m.
Cloverleaf at Ravenna, 7 p.m.
Copley at Aurora, 6:30 p.m.
Coventry at Woodridge, 6:30 p.m.
Euclid at Brunswick, 6:30 p.m.
Field at Springfield, 6:30 p.m.
Firestone at North, 5 p.m.
Hudson at Twinsburg, 7 p.m.
Jackson at GlenOak, 7 p.m.
Kent Roosevelt at Barberton, 6:30 p.m.
Lake at North Canton Hoover, 6:45 p.m.
Manchester at Tuslaw, 7 p.m.
Medina at Strongsville, 6:30 p.m.
Mogadore at St. Thomas Aquinas, 6:30 p.m.
Norton at Streetsboro, 6:30 p.m.
Orrville at Fairless, 6:30 p.m.
Parma Padua at Walsh Jesuit, 6:30 p.m.
Perry at Green, 7 p.m.
Tallmadge at Highland, 6:30 p.m.
Wooster at Mount Vernon, 6:45 p.m.
FOOTBALL
Schedule
WEEK 6
Friday's Games
(All games at 7 p.m.)
Alliance (4-1, 0-0) at Salem (4-1, 0-0)
Archbishop Hoban (5-0) at Walsh Jesuit (4-1)
Austintown Fitch (5-0) at Massillon (4-1)
Barberton (2-3, 1-1) at Revere (2-3, 1-1)
Carrollton (4-1, 0-0) at Marlington (0-5, 0-0)
Chippewa (1-4, 0-2) at Northwestern (4-1, 2-0)
Cleveland Heights (5-0) at Strongsville (2-3)
Coventry (4-1, 1-1) at Norton (3-2, 1-1)
Cuyahoga Falls (1-4, 0-2) at Copley (1-4, 0-2)
East (2-3, 0-0) at North (1-4, 0-0)
Fairless (5-0, 2-0) at CVCA (4-1, 1-0)
Field (2-3, 1-1) at Ravenna (2-3, 0-2)
Green (3-2, 1-1) at GlenOak (1-4, 0-2)
Hudson (5-0, 2-0) at Brecksville (1-4, 1-1)
Kent Roosevelt (2-3, 1-1) at Highland (5-0, 2-0)
Lake (5-0, 1-0) at Jackson (3-2, 1-1)
Louisville (1-4) at Perry (3-2)
Medina (4-1, 1-0) at Euclid (0-5, 0-1)
Mentor (2-2, 0-0) at Brunswick (2-3, 1-0)
Nordonia (5-0, 2-0) at Wadsworth (3-2, 1-1)
North Canton Hoover (4-1, 1-0) at Canton McKinley (1-4, 1-1)
Northwest (3-2, 1-1) at Orrville (2-3, 1-1)
Springfield (0-5, 0-2) at Woodridge (3-2, 2-0)
Stow (1-4, 0-1) at North Royalton (2-3, 0-0)
Streetsboro (3-2, 1-1) at Cloverleaf (4-1, 2-0)
St. Thomas Aquinas (0-5, 0-0) at Rootstown (4-1, 0-0)
St. Vincent-St. Mary (3-1) at Warren Harding (1-4)
Tallmadge (4-1, 1-1) at Aurora (4-1, 2-0)
Twinsburg (1-4) at Solon (3-2)
Warren JFK (5-0, 0-0) at Mogadore (4-0, 0-0)
West Holmes (5-0, 2-0) at Wooster (3-2, 1-1)
---
Saturday's Games
Canton Central Catholic (2-3) at Cleveland Heights Lutheran East (3-2), noon
Ellet (2-3, 0-0) at Buchtel (1-4, 0-0), noon
Firestone (0-5, 0-0) at Garfield (1-4, 0-0), noon
TENNIS
Wednesday's Results
AVON 5, WADSWORTH 0
Singles: Smitek (A) d. Ball 6-0, 6-0; Johnson (A) d. Edwards 6-1, 6-2; Sidoti (A) d. Pelkey 6-1, 7-5. Doubles: Tomak-Kacenjar (A) d. Fry-Brown 6-0, 6-1; Kishoredurio-Hindman (A) d. Dunn-Galvin 6-1, 6-0.
Records: Wadsworth 10-9.
CLOVERLEAF 3, BRUNSWICK 2
Singles: Baldwin (C) d. Estok 6-1, 6-2; Weintz (B) d. Colahan 6-1, 6-3; Sweitzer (C) d. Weers 6-3, 6-0. Doubles: Lilly-Sivapatham (C) d. Steffen-Ivory 6-3, 6-4; Burns-Gormley (B) d. Cook-Carpenter 6-4, 6-3.
Records: Cloverleaf 9-8.
GLENOAK 5, LOUISVILLE 0
Singles: C. Wiery (GO) d. Glaspell 6-2, 6-3; R. Wiery (GO) d. Davis 6-1, 6-0; McGuire (GO) d. Ashcraft 6-2, 6-0. Doubles: Lavy-Klenner (GO) d. Selby-Collins 6-1, 6-0; Smrdel-Issa (GO) d. Reynolds-Haidet 6-0, 6-1.
GREEN 3, CVCA 2
Singles: Pryor (G) d. Beebe 6-0, 6-3; Moore (CVCA) d. Beyes 6-2, 6-1; Saffles (CVCA) d. Howdyshell 6-3, 6-0. Doubles: Lynch-Weisel (G) d. Armstrong-Wood 6-4, 3-6, 7-6 (5); Sziraky-Futo (G) d. Dawson-Horn 6-3, 6-0.
MEDINA 3, COPLEY 2
Singles: Kavaturu (C) d. Nuske 6-2, 6-1; Komlanc (C) d. Chester 6-7, 6-4, 1-0; Kindall (M) d. Patel 6-2, 6-1. Doubles: Kichurchak-Caspio (M) d. Brown-Dannemiller 6-1, 6-1; Kraft-Easton (M) d. Fenderbosch-Ashby 6-4, 6-3.
NORTH 5, FIRESTONE 0
Singles: Lee (N) d. Llewellyn 3-6, 7-5, 1-0 (6); P. Rai (N) d. Rizopulos 6-1, 6-2; L. Tamang (N) d. Holland 6-0, 6-2. Doubles: N. Tamang-Subba (N) d. Kemp-Shannon 6-2, 5-7, 6-3; Majhi-C. Rai (N) d. Fitzwater-Bethel 6-2, 7-6 (4).
Records: North 15-2, 6-0.
PERRY 4, DOVER 1
Singles: Rose (D) d. Fearon 7-5, 6-0; Garrett (P) d. McCutcheon 7-6 (5), 6-4; Hoskins (P) d. Pinelli 5-7, 6-2, 6-3. Doubles: Benning-Brady (P) d. Contini-Hines 6-4, 6-1; Brown-Snyder (P) d. Swope-Huston 6-1, 6-1.
Records: Perry 10-3; Dover 16-3.
RAVENNA 4, CRESTWOOD 1
Singles: Chrin (R) d. Downs 6-3, 6-0; Jordan (R) d. Kasper 6-3, 6-1; Gullatta (C) d. Tackett 3-6, 6-1, 6-1. Doubles: Laudato-S. Kawskay (R) d. Sayre-Glova 7-6, 6-0; Sterba-Holmes (R) d. Simon-Thompson 6-1, 6-1.
REVERE 5, OUR LADY OF THE ELMS 0
Singles: Kavenagh (R) d. Nicholas 6-1, 6-0; Gowda (R) d. Burns 6-3, 6-0; Iler (R) d. Mwangi 6-1, 6-0. Doubles: Gray-Gupta (R) d. Hour-Htoo 6-0, 6-0; Nuka-Jayaraman (R) d. Tan-Kucharski 6-0, 6-0.
Records: Our Lady of the Elms 2-16.
TALLMADGE 3, NORTON 2
Singles: Jovanovic (N) d. Ridenour 6-2, 6-1; Kropp (N) d. Campbell 6-2, 6-1; Gonidakis (T) d. Thomas 6-4, 4-6, 6-1. Doubles: Queen-Vue (T) d. Brunty-Gray 6-1, 6-1; Kurko-Ernst (T) d. Silverstein-Hidvegi 6-4, 2-6, 6-4.
Records: Norton 16-3; Tallmadge 9-6.
GOLF
BOYS
Wednesday's Result
BARBERTON 155, COPLEY 158
(At Raymond C. Firestone Golf Course, Akron. Yardage: 3,008; Par: 35)
Barberton: Silva 31, Co. Macko 40, Vessells 40, Ca. Macko 44.
Copley: Nguyen 38, Adair 40, Whitis 40, Huth 40.
GIRLS
Wednesday's Results
LOUISVILLE 171, ALLIANCE 213
Alliance: Eversdyke 42, Runion 46, Marsh 58, Walker 67.
Louisville: Wallace 39, Myers 42, Biery 45, Warner 45.
SPRINGFIELD 205, ARCHBISHOP HOBAN 207
(At Chenoweth Golf Course, Akron. Yardage: 2,366; Par: 35)
Hoban: Miller 47, Miklic 50, Fuhrer 52, Shannon 58.
Springfield: Leporis 44, Swiger 53, Putt 54, Miller 54.
Records: Archbishop Hoban 1-9; Springfield 8-9.
This article originally appeared on Akron Beacon Journal: Ellet wins fifth City Series girls soccer title in a row