Elmira High School, Thomas A. Edison, Elmira Notre Dame hand out 2021-22 athletic awards

·3 min read
Thomas A. Edison 2021-22 Male Athlete of the Year Kyler Ripley and 2021-22 Female Athlete of the Year Maren Lutz.
Thomas A. Edison 2021-22 Male Athlete of the Year Kyler Ripley and 2021-22 Female Athlete of the Year Maren Lutz.

Thomas A. Edison Awards

Male Athlete of the Year: Kyler Ripley.

Female Athlete of the Year: Maren Lutz.

Boys cross country: MVP — Evan Lucero; Brad Sanford Award — Robert French.

Girls cross country: MVP — Josephine Burleigh; Brad Sanford Award — Maura Heraghty.

Football: MVP — Noah Bennett; Brad Sanford Award — Jordon Taylor.

Fall cheerleading: MVP — Isabella Knapp; Brad Sanford Award — Olivia Dension.

Volleyball: MVP — Maren Lutz; Brad Sanford Award — Hayleigh Vanderhoff, Ashlyn Maggs.

Boys basketball: Brad Sanford Award — Blake Cobb.

Girls basketball: MVP — Payton Littlefield, Lexi Moore; Brad Sanford Award — Harper Hoffmann.

Winter cheerleading: MVP — Angelina Rose; Brad Sanford Award — Peighton MacLaury.

Girls bowling: MVP — Leah O'Connell; Brad Sanford Award — Raffaella Mannino, Julianna Cheplick.

Boys bowling: MVP — Zachary Crown; Brad Sanford Award — Robert French.

Wrestling: Brad Sanford Award — Jordon Taylor, Ethan Smith.

Boys track & field: MVP — Cody Lucero; Brad Sanford Award — Ethan Smith.

Softball: Brad Sanford Award — Emily Aiello.

Girls track & field: MVP — Emily Evans; Brad Sanford Award — Jessica French.

Tennis: Brad Sanford Award — Imogen Reed.

Baseball: MVP — Dylan Swartwood; Brad Sanford Award — Blake Teets, Kyler Ripley.

Meichel Wiita Cheerleading Awards: Angelina Rose (fall), Isabella Knapp (winter).

Football Outstanding Lineman Award: Kyler Ripley.

Senior Tennis Award: Abraham Johnson, Maren Lutz, Ben Doland.

Elmira goalkeeper Delaney Malone boots the ball ahead during the Express' 4-0 win over Corning in the Section 4 Class AA girls soccer championship game Oct. 29, 2021 at Waverly Memorial Stadium.
Elmira goalkeeper Delaney Malone boots the ball ahead during the Express' 4-0 win over Corning in the Section 4 Class AA girls soccer championship game Oct. 29, 2021 at Waverly Memorial Stadium.

Elmira High School Awards

Eileen Collins Female Athlete of the Year: Delaney Malone.

Pete Curkendall Male Athlete of the Year: Jacob Rose.

Ernie Davis Scholarship Award: Lydia Benjamin.

Duff & Miranda Novitsky Soccer Scholarship: Delaney Malone.

Bee Stephens Scholarship Award: Amarionah Dixon.

Elmira's Jacob Rose competes in the 100-yard butterfly at the Elmira Invitational on Jan. 15, 2022 at Elmira High School.
Elmira's Jacob Rose competes in the 100-yard butterfly at the Elmira Invitational on Jan. 15, 2022 at Elmira High School.

Elmira Notre Dame Awards

Ray Gavigan Male Athlete of the Year: Owen Stewart.

Sal & Elizabeth Salafia Female Athlete of the Year: Rachael Simpson.

Male Scholar Athlete of the Year: Billy Alley.

Katie Cain Female Scholar Athlete of the Year: Riley Soehnlein.

Mike D'Aloisio Coach of the Year: Mike Johnston Sr.

Jack Flynn Memorial Golf Award: Jacob Steed.

Frank Gush Leadership & Integrity Award: Paige Harvey.

Molly Huddle Determination & Dedication Award: Piper Young.

Paul Margeson Phoenix Memorial Award: Neal Moore.

Biagio A. Maio Defensive Lineman Award: Logan Meisner.

Joe Dwyer Lineman of the Year: Malik Marshall.

Peter Mehalick Courage Award: Tyler Richards.

E.J. Brewer Marine Detachment Award: Griffin English.

Wayne Moschetti Memorial Award: Griffin English.

Fran Essen Most Improved Male Athlete: Eric Bukowinski.

Steve Bednarek Most Improved Female Athlete: Amanda Simpson.

Joel Andrew Stephens 5C Award: Owen Stewart, Sean Franzese, Erin Connolly, Emmalie Barkley.

Charles L. Brady Memorial Award: Isabella O'Toole, Grant Crossley.

John & Virginia Mirando Memorial Award: Caroline Viselli and Steven Gough.

Pat Quinn Courage & Commitment Award: Rachel Tsang.

Fr. Michael Reagan Accomplishment Award: Joe Mustico.

Francis "Junker" Johnston Contribution Award: Tom Gough.

Girls basketball: MVP − Shannon Maloney; Mike Tobin Most Improved Player − Allie O'Brien; Coaches − Maddy Fargo.

Boys basketball: MVP − Steven Gough; MIP − Malaki Owens; Coaches − Sean Franzese.

Girls bowling: MVP − Jade Nordin; MIP − Makayla Buchanan; Coaches − Erin Connolly.

Boys bowling: MVP − Ashton Colunio; MIP − Billy Alley; Coaches − Connor Ryan.

Girls indoor track & field: MVP − Makenna Keough; MIP − Amanda Simpson; Coaches − Piper Young.

Boys indoor track & field: MVP − Tyler Simpson; MIP − Tyler Simpson; Coaches − Derek Simpson.

Girls cross country: MVP − Piper Young; MIP − Maura Devlin; Coaches − Isabella Mashewske.

Boys cross country: MVP − Derek Simpson; MIP − Neal Moore.

Girls soccer: MVP − Rachael Simpson, Shannon Maloney; Delores "Dee" Batterson Memorial MIP − Ava Mustico, Meg Agan; Coaches − Makenna Keough.

Boys soccer: MVP − Tyler Simpson; Delores "Dee" Batterson Memorial MIP − Jackson Potter; Coaches − Sean Franzese.

Swimming: MVP − Allie O'Brien; MIP − Hannah Gonzalez; Coaches − Nina Harrison.

Football: MVP − Eric Bukowinski; MIP − Ayden Bellamy; Coaches − Dylan Clark.

Golf: MVP − Jackson Potter; MIP − Dylan O'Toole; Coaches − Evelyn Wheeler.

Baseball: MVP − Owen Stewart; Robert Zeis Memorial MIP − Logan Meisner; Coaches − Nick Lisi.

Softball: MVPs − Olivia Switzer, Lawson Bigelow; Robert Zeis Memorial MIP − Payton Miller; Coaches − Madison Gleason.

Boys Outdoor Track & Field: MVP − Derek Simpson; MIP − Tyler Simpson; Coaches − Neal Moore.

Girls Outdoor Track & Field: MVP − Makenna Keough; MIP − Claire Devlin; Coaches − Amanda Simpson and Ellie Green.

Tennis: MVP − Rachel Tsang; Sister Mary Beatrice MIP − Divye Agrawal, Elizabeth Kraeger; Coaches − Emmalie Barkley.

Boys lacrosse: MVP − Grant Crossley; MIP − Ayden Bellamy; Coaches − Sean Franzese.

This article originally appeared on Elmira Star-Gazette: Elmira High School, TAE, Notre Dame hand out 2021-22 athletic awards