Fair winners: Grain, Seed, Potatoes, Vegetable
The following are the winners of the Ashland County Fair.
Grain
Pioneer Wheat: first, Gannon Madsen; second, Gage Madsen.
Wheat (Any Variety): first, Christina Fisher; second, Scott Fisher third, Sarah Mahek
Armour Oats: first, Christina Fisher; second, Scott Fisher; third, Sarah Mahek
Oats (Any Variety): first, Gage Madsen; second, Emily Smith; third, Riley Smith
Barley: first, Christina Fisher; second, Scott Fisher; third, Emily Smith
Speltz: first, Emily Smith; second, Riley Smith; third, Aaron Atterholt
Shelled Corn (2021): first, Christina Fisher; second, Scott Fisher; third, Aaron Atterholt
Shelled Corn (2022) not dried: first, Christina Fisher; second, Russ T. Stolcals; third, Terry Kitts
Pioneer Soybeans: first, Russ T. Stolcals; second, Terry Kitts
Soybeans (Any Other): first, Gage Madsen; second, Gannon Madsen; third, Scott Fisher
Oats in Straw: first, Christina Fisher; second, Scott Fisher
Wheat in Straw: first, Scott Fisher; second, Christina Fisher
Wheat in Straw (bearded): first, Christina Fisher; second, Scott Fisher
Soybeans (6 stalks w/bean pod): first, Russ T Stolcals; second, Christina Fisher; third, Susie Stake
Hay Exhibit
Alfalfa (50%90%) first, cutting: first, Scott Fisher; second, Rowan Wickham; third, Ridge Meyer
Alfalfa 90% second, & third, cutting: first, Scott Fisher; second, Christina Fisher; third, Brandy Kern
Alfalfa&Grass (under 50% Alf): first, Christina Fisher; second, Scott Fisher; third, Ridge Meyer
Heavy Mixed Clover (5090%): first, Scott Fisher; second, Christina Fisher
Light Mixed (under 50% legumes): first, Scott Fisher; second, Christina Fisher; third, Aaron Atterholt
Grand Champion Hay: first, Scott Fisher
Straw Exhibit
Wheat Straw: first, Christina Fisher; second, Scott Fisher
Grand Champion Straw: first, Christina Fisher
Corn
Pioneer: first, Terry Kitts; second, Russ T Stolcals; third, Ryan Twining
Golden Harvest: second, Scott Fisher
Seed Consultants: first, Christina Fisher; second, Susie Stake
Flint Ornamental Corn: first, John Retherford
Any Other Variety: first, Aaron Atterholt; second, Scott Fisher; third, Brandy Kern
Best Ear of Corn: first, Scott Fisher; second, Christina Fisher; third, Trent Stolcals
Longest Ear of Field Corn: first, Scott Fisher; second, Christina Fisher; third, Russ T. Stolcals
Heaviest Ear of Corn By Wght: first, Scott Fisher; second, Christina Fisher; third, Russ T. Stolcals
Tallest Stalk of Corn; first, Scott Fisher; second, Brandy Kern; third, Russ T. Stolcals
Grand Champion Corn: first, Aaron Atterholt
Popcorn and Sweet Corn
White Sweet Corn: first, Joshua Hiller; second, Stephanie Hiller
Potatoes Katahdin: first, Joshua Hiller.
Kennebec: first, Ann Schar
Yukon Gold: first, Joshua Hiller.Russett: first, Joshua Hiller
Red Pontiac: first, Joshua Hiller; second, Ann Schar
Largest Potato By Weight: first, Joshua Hiller; second, Stephanie Hiller
Potato Display 3 Var.(5/plate): first, Bruce Lawson; second, Joshua Hiller
Sweet Potato/YamsPlate of 5: first, Ann Schar; second, Bruce Lawson
Grand Champion Potatoes: first, Joshua Hiller
Squash
Acorn Squash; first, Julie Stolcals
Butternut Squash; first, Pam Potter; second, Stephanie Hiller; third, Julie Stolcals
Hubbard Squash: second, Stephanie Hiller
Sweet Dumpling Squash: first, Julie Stolcals
Zucchini Squash: first, Chanda Snyder; second, Stephanie Hiller; third, Joshua Hiller
Crookneck Squash: first, Julia England
Squash (Any other variety): first, Amy Stauffer; second, Julie Stolcals; third, Joshua Hiller
Largest Atlantic Pumpkin: first, Olin Abele; second, Claire Atterholt; third, Joshua Hiller
Largest Squash wgt under 100: first, Julie Stolcals; second, Olin Abele
Gourd Display: first, Julie Stolcals; second, Joshua Hiller; third, Stephanie Hiller
Longest Gourd any variety: first, Julie Stolcals
Imprinted Zucchini Squash 2022: first, Julie Stolcals
Largest Zucchiniwgt: first, Joshua Hiller; second, Jessica Furrow; third, Stephanie Hiller
Grand Champion Squash: first, Stephanie Hiller
Pumpkin
Sweet Pumpkin Under 5 lbs: first, Lane Stolcals; second, Joshua Hiller; third, Stephanie Hiller.
Sweet Pumpkin under 10 lbs: first, Trent Stolcals; second, Lane Stolcals; third, Emilee Stolcals
Field Pumpkin under 10 lbs: first, Lisa Stolcals; second, Stephanie Hiller; third, Joshua Hiller
Field Pumpkin 1020 lbs: first, Lisa Stolcals; second, Gannon Madsen; third, Joshua Hiller
Field Pumpkin 2050 lbs: first, Gannon Madsen; second, Lisa Stolcals; third, Joshua Hiller
Cinderella Pumpkin: first, Olin Abele; second, Joshua Hiller; third, Stephanie Hiller
Carved Pumpkin Face; first, Lisa Stolcals
Decorated Pumpkin Face: first, Betty Jo Trisler; second, Lillian Snyder
White Pumpkin Face: first, Lillian Snyder
Little Pumpkin Pyramid: first, Julie Stolcals; second, Joshua Hiller; third, Stephanie Hiller
Pumpkin & Squash Display: first, Joshua Hiller; second, Stephanie Hiller; third, Julie Stolcals
Grand Champion Pumpkin: first, Gannon Madsen
Other Vegetables
Head Round Cabbage: first, Joshua Hiller; second, Stephanie Hiller
Head Flat Cabbage: first, Joshua Hiller; second, Stephanie Hiller
Head Red Cabbage (Rnd/Flat): first, Stephanie Hiller; second, Joshua Hiller
Table BeetsPlate of 5: first, Stephanie Hiller; second, Joshua Hiller
Yellow OnionsPlate of 5: first, Joshua Hiller; second, Ann Schar; third, Stephanie Hiller
White OnionsPlate of 5: first, Joshua Hiller; second, Stephanie Hiller; third, John Retherford
Red OnionsPlate of 5: first, Joshua Hiller; second, Stephanie Hiller; third, Bruce Lawson
Largest OnionsPlate of 3: first, Joshua Hiller; second, Stephanie Hiller; third, Ann Schar
Garlic BulbsPlate of 5: first, Katheryn Kollar; second, Pat Edwards; third, Bruce Lawson
Red TomatoesPlate of 5: first, Ann Schar; second, Amy Stauffer: third, Stephanie Hiller
Yellow TomatoesPlate of 3: first, Joshua Hiller; second, Marline Smart; third, Stephanie Hiller
Pink TomatoesPlate of 3: first, Stephanie Hiller
Roma TomatoesPlate of 3: first, Joshua Hiller; second, Virginia Lawson; third, Stephanie Hiller
Red Cherry Tomatoes: first, Marla Garrison; second, John Retherford; third, Amy Stauffer
Yllw Cherry Tomato: first, Marline Smart
Heaviest TomatoesPlate of 3: first, Stephanie Hiller; second, Amy Stauffer
Salad Tomatoes: first, Joshua Hiller; second, Stephanie Hiller
Yellw Pear Tomato: first, Julia England.
Grape Tomatoes: first, Marline Smart
Red Bell Peppers: first, Stephanie Hiller
Other Red Peppers: first, Pat Edwards; second, Pam Potter; third, Marla Garrison
Other Yellow Pepper: first, Pat Edwards; second, Julia England; third, Amy Stauffer
Green Bell Peppers: first, Joshua Hiller; second, Stephanie Hiller; third, John Retherford
Other Green Pepper: first, Julia England; second, Pat Edwards; third, Amy Stauffer
Habanero PeppersPlate of 5: first, Amy Stauffer
Jalapeno Peppers: first, Amy Stauffer; second, Pat Edwards; third, Joshua Hiller
Purple Peppers: first, Stephanie Hiller
Different Colored Peppers: first, Stephanie Hiller: second, Joshua Hiller: third, Amy Stauffer
CarrotsTopped: first, Joshua Hiller: second, Stephanie Hiller
Rhubarb: first, Katheryn Kollar
Qt Ground Cherries: first, Marla Garrison
Qt Green Beans in Pod: first, Joshua Hiller; second, Stephanie Hiller
Watermelon (Any Variety): first, John Retherford; second, Joshua Hiller; third, Donita Murray
Heaviest Watermelon: first, Joshua Hiller
Mixed Vegetable Basket: first, Joshua Hiller; second, Stephanie Hiller
Vegetable Oddity: first, Joshua Hiller; second, John Retherford; third, Julia England
Tallest Sunflower: first, Andrea (Nan) Wertz; second, Joshua Hiller; third, Julia England
Largest Sunflower Head: first, Joshua Hiller; second, Stephanie Hiller; third, Gwenyth Miller
Grand ChampionSunflower Head: first, Joshua Hiller
Basil any variety: first, Valerie Smith; second, Debbie Powell
Mint any variety: first, Jerry Meng; second, Joyce Ritchie; third, Valerie Smith
Parsley any variety: first, Valerie Smith; second, Debbie Powell
Lavender w/bloom any variety: first, Jerry Meng; second, Valerie Smith; third, Debbie Powell
Sage any variety: first, Valerie Smith; second, Debbie Powell
Italian Dried Herbal Blend: first, Valerie Smith
Miscellaneous Fruits
Nuts (One Open): first, Joyce Ritchie; second, Debbie Powell
QuincesPlate of 3: first, Marla Garrison
Egg Exhibit
Dozen White Eggs: first, Sarah Kearns
Dozen Brown Eggs: first, Michelle Maynard; second, William Perry; third, Lillian Snyder
Dozen Green Eggs: first, Marline Smart; second, William Perry
Dozen Blue Eggs: first, William Perry
Dressed Goose Contest
Beach: first, Susie Stake; second, Marla Garrison; third, Lindsey Frank
Texas: first, Marla Garrison; second, Debbie Powell; third, Susie Stake
Anything Blue: first, Susie Stake; second, Jean Stauffer; third, Marla Garrison
Zoo: first, Marla Garrison; second, Alice Bennett; third, Jean Stauffer
Scarecrow: first, Susie Stake; second, Marla Garrison; third, Alice Bennett
Any Other: first, Marla Garrison; second, Susie Stake; third, Hope Murray
Special Booth Display: first, Doug Fitch
Bird Houses
Gourd plain: first, John Retherford; second, Marla Garrison
Gourd decorated: first, Marla Garrison
Wooden plain: first, Hallie Kinter; second, Brayden Kinter; third, Marla Garrison
Wooden decorated: first, Debbie Powell; second, Marla Garrison; third, Brayden Kinter
Any Other: first, Brayden Kinter; second, Susie Stake; third, Marla Garrison
Home Made Only: first, Betty Jo Trisler; second, Marla Garrison; third, Hallie Kinter
Decorated Fence
Summer: first, Susie Stake; second, Betty Jo Trisler; third, Alice Bennett
Winter: first, Pennola Nolan
Ashland Co Little Farmers
Mr Potato Head 5 Yrs & Under: first, Dawson Frank; second, Tyler Atterholt; third, Belle Snyder
Mr Potato HeadAge 6-8 Yrs: first, Natalie Atterholt
Your ChoiceAge 5 & Under
It's A Great Pumpkin Decorated Contest: first, Belle Snyder; second, Tyler Atterholt; third, Zachary Hiller
Your ChoiceAge -8 Yrs
It's A Great Pumpkin Decorated Contest: first, Natalie Atterholt; second, Roland Twining; third, Esther England
King Pumpkin Age 5 & Under: first, Belle Snyder; second, Zachary Hiller
King Pumpkin Age 6-8 Yrs: first, Lillian Hiller
Queen Pumpkin Age 5 & Under: first, Belle Snyder; second, Zachary Hiller
Queen Pumpkin Age 6-8 Yrs: first, Lillian Hiller
Largest Pumpkin: second, Jessica Furrow; third, Lillian Hiller
Largest Squash (any variety): first, Lane Stolcals; second, Lillian Hiller; third, Dawson Frank
Largest Onion: first, Lillian Hiller; second, Zachary Hiller
Largest Carrot: first, Zachary Hiller; second, Lillian Hiller
Largest Potato (any variety): first, Zachary Hiller; second, Lillian Hiller
Largest ear of field corn: first, Natalie Atterholt; second, Tyler Atterholt; third, Lane Stolcals
Smallest & most perfect veg: first, Esther England; second, Elsie England; third, Zachary Hiller
Vegetable Animal Creation: first, Belle Snyder
Largest Sunflower Head: first, Lillian Hiller; second, Zachary Hiller; third, Lane Stolcals
Soybean CreationAge 5 & Under: first, Tyler Atterholt
Soybean Creation Age 68 Yrs: first, Natalie Atterholt
Any Duct Tape Creation: first, Belle Snyder
Marshmallow Creation5 & Under: first, Belle Snyder; second, Elsie England
Marshmallow Creation Age 6-8: first, Esther England
This article originally appeared on Ashland Times Gazette: Ashland County Fair winners: Grain, Seed, Potatoes, Vegetable