FANTASY OF LIGHTS RESULTS: Lady Raiders earn spot in Gold Bracket semifinals

·5 min read

Jalynn Bristow set one program record and tied another Friday.

The Rider junior scored 44 points and grabbed 25 rebounds in a 72-67 victory against Kennedale during pool play in the Fantasy of Lights Basketball Tournament.

The 44 points breaks her previous school record, while the 25 rebounds ties the program mark, which Bristow already held.

Bristow's effort came in one of the tournament's top matchups from the opening day. She led the Lady Raiders into the Gold Bracket where they'll face Prosper Rock Hill in the semifinals at 10:30 a.m. Saturday at D.L. Ligon Coliseum.

Find scores for each Fantasy of Lights game along with Saturday's schedule below.

FANTASY OF LIGHTS BASKETBALL TOURNAMENT

LARGE-SCHOOL GIRLS

Friday’s Pool Play

8:30 a.m. – Rider 55, Odessa 41

10 a.m. – Van Alstyne 69, Hirschi 54; OKC Storm 78, Dunbar 30; Saginaw 47, Byron Nelson 23

1 p.m. – Rider 72, Kennedale 67

2:30 p.m. – Saginaw 57, Palo Duro 27; Arlington Martin 38, Hirschi 35; Rock Hill 50, OKC Storm 48

5:30 p.m. – Kennedale 70, Odessa 36

7 p.m. – Rock Hill 63, Dunbar 34; Byron Nelson 38, Palo Duro 24; Van Alstyne 50, Arlington Martin 40

Final Pool Standings

Pool A: 1. Rider 2-0; 2. Kennedale 1-1; 3. Odessa 0-2

Pool B: 1. Prosper Rock Hill 2-0; 2. OKC Storm 1-1; 3. Dunbar 0-2

Pool C: 1. Saginaw 2-0; 2. Byron Nelson 1-1; 3. Amarillo Palo Duro 0-2

Pool D: 1. Van Alstyne 2-0; 2. Arlington Martin 1-1; 3. Hirschi 0-2.

Saturday’s Bracket Play

GOLD BRACKET

Semifinals

Game 1: Rider 52, Rock Hill 27

Game 2: Saginaw 67, Van Alstyne 57

Consolation Final

Rocky Hill 45, Van Alstyne 42

Championship

Rider 88, Saginaw 64

SILVER BRACKET

Game 3: Kennedale 61, OKC Storm 40

Game 4: Byron Nelson 55, Arlington Martin 31

Consolation Final

OKC Storm 49, Arlington Martin 34

Championship

Byron Nelson 55, Kennedale 53

BRONZE BRACKET

Game 5: Odessa 55, Dunbar 37

Game 6: Hirschi 33, Palo Duro 23

Consolation Final

Palo Duro 52, Dunbar 30

Championship

Odessa 41, Hirschi 40

LARGE-SCHOOL BOYS

Friday’s Pool Play

11:30 a.m. – Van Alstyne 66, Hirschi 55; Euless Trinity 82, WFHS 15; Plano East 70, Brewer 59; OKC Storm 69, Rider 46

4 p.m. – Lubbock Estacado 59, Brewer 55; Odessa 71, Van Alstyne 40; Braswell 78, Rider 54; Birdville 84, WFHS 33

8:30 p.m. – Braswell 51, OKC Storm 42; Plano East 56, Lubbock Estacado 35; Birdville 83, Euless Trinity 80; Odessa 53, Hirschi 40

Final Pool Standings

Pool A: 1. Odessa High 2-0; 2. Van Alstyne 1-1; 3. Hirschi 0-2.

Pool B: 1. Birdville 2-0; 2. Euless Trinity 1-1; 3. WFHS 0-2.

Pool C: 1. Denton Braswell 2-0; 2. OKC Storm 1-1; 3. Rider 0-2

Pool D: 1. Plano East 2-0; 2. Estacado 1-1; 3. Brewer 0-2.

Saturday’s Bracket Play

GOLD BRACKET

Semifinals

Game 1: Birdville 70, Odessa 53

Game 2: Plano East 58, Braswell 52

Consolation Final

Odessa 55, Braswell 45

Championship

Plano East 75, Birdville 57

SILVER BRACKET

Semifinals

Game 3: Euless Trinity 84, Van Alstyne 53

Game 4: Lubbock Estacado 68, Rider 62

Consolation Final

Van Alstyne 78, Rider 66

Championship

Estacado 59, Trinity 53

BRONZE BRACKET

Guaranteed Games

Hirschi 67, WFHS 37

OKC Storm 61, Brewer 57

OKC Storm 89, WFHS 61

Hirschi 53, Brewer 34

SMALL-SCHOOL GIRLS

Pool Play

Pool A: Canadian, Breckenridge, Vernon

Pool B: Claude, Anson, WFHS

Pool C: City View, Haskell, Tioga

Friday’s Pool Play

8:30 a.m. – Breckenridge 52, Vernon 27; Anson 62, WFHS 7; Haskell 72, City View 55

1 p.m. – City View 73, Tioga 47; Claude 51, WFHS 17; Canadian 73, Vernon 43

5:30 p.m. – Haskell 66, Tioga 27; Anson 57, Claude 38; Canadian 35, Breckenridge 17

First in each pool to Gold Pool, second to Silver Pool, third to Bronze Pool.

Saturday’s Pool Play

8:30 a.m. – City View 49, Vernon 37; Canadian 53, Haskell 31; Breckenridge 50, Tioga 22

1 p.m. – Claude 55, City View 32; Anson d. Haskell; WFHS 55, Tioga 53

5:30 p.m. – Breckenridge vs. WFHS, WFHS; Canadian 36, Anson 30; Claude 43, Vernon 34

Final Standings

Gold Pool: 1. Canadian, 2. Anson, 3. Haskell

Silver Pool: 1. Claude, 2. City View, 3 Vernon

Bronze Pool: Breckenridge, WFHS, Tioga

SMALL-SCHOOL BOYS

Pool Play

Pool A: City View, Clyde, Milano, Mt. Pleasant Chapel Hill

Pool B: Quanah, Gainesville, Graford, WFHS JV

Friday’s Games

8:30 a.m. – Quanah 68, WFHS JV 40

10 a.m. – Graford 79, Gainesville 26; City View 79, Clyde 34

11:30 a.m. – Chapel Hill 73, Milano 32

2:30 p.m. – Graford 73, WFHS JV 32; Chapel Hill 79, Clyde 59

4 p.m. – City View 85, Milano 46

7 p.m. – Gainesville 53, Quanah 45

Saturday’s Games

8:30 a.m. – Clyde 62, Milano 47; City View 73, Chapel Hill 67

10 a.m. – Graford 64, Quanah 28; Gainesville 57, WFHS JV 23;

2:30 p.m. – Quanah 67, Clyde 59; Chapel Hill 61, Gainesville 36; Milano 52, WFHS JV 40

4 p.m. – Championship game, Graford 57, City View 56

This article originally appeared on Wichita Falls Times Record News: FANTASY OF LIGHTS RESULTS: Lady Raiders earn spot in Gold Bracket

Our goal is to create a safe and engaging place for users to connect over interests and passions. In order to improve our community experience, we are temporarily suspending article commenting