Dakota Johnson announces her own movie as Best Feature at the Gotham Awards: See the full winners list

Dakota Johnson announces her own movie as Best Feature at the Gotham Awards: See the full winners list
  • Oops!
    Something went wrong.
    Please try again later.
  • Oops!
    Something went wrong.
    Please try again later.
·8 min read
In this article:
  • Oops!
    Something went wrong.
    Please try again later.
  • Oops!
    Something went wrong.
    Please try again later.

The Gotham Awards made a big shift out of the Big Apple for Maggie Gyllenhaal's directorial debut The Lost Daughter, which the film's (very pleased) star Dakota Johnson presented with the evening's top award at a ceremony that also saw the group naming its first-ever winners in gender-neutral acting categories.

Johnson took the stage at Monday night's show to hand out the final award of the Oscar precursor's three-hour livestream, which ultimately went to the Netflix film — an adaptation of Elena Ferrante's novel of the same name — that she has a critically lauded supporting part in. Johnson excitedly chuckled as she read the name of the film that ended up steamrolling the Gothams.

Earlier in the evening, actress Olivia Colman took the Lead Performance victory for her work as a troubled woman who becomes obsessed with a younger woman (Johnson) and her child during a seaside vacation. Gyllenhaal, who previously won the Screenplay and Breakthrough Director prizes earlier Monday, dedicated the Best Feature victory to her friend "who lost a daughter recently," as well as his granddaughter.

gotham awards
gotham awards

courtesy gotham awards Dakota Johnson presents 'The Lost Daughter' with Best Feature at the Gotham Awards.

For the first time in its 30-year existence, the Independent Filmmaker Project eliminated male and female distinctions at the Gotham Awards in favor of grouping nominees together as lead or supporting. Other acting winners included rising Oscar player Troy Kotsur (CODA) as well as a tie between Ethan Hawke in The Good Lord Bird and Thuso Mbedu in The Underground Railroad among the TV set.

Also included in the Gothams' new class of nominees were several of this year's prospective Oscar contenders, including Joaquin Phoenix (C'mon, C'mon), Ruth Negga (Passing), and Kotsur's CODA costar Marlee Matlin.

The performers joined a slate of the Gotham Awards' Best Feature nominees with a minimal footprint in the Oscars' Best Picture race, as The Lost Daughter was the only film in the IFP's lineup (which also includes Pig, Passing, Test Pattern, and The Green Knight) that had much traction in the race at large.

However, several notable titles with key footing in the race were ultimately ineligible for Gotham nods, including Netflix titles like Jane Campion's The Power of the Dog, Lin-Manuel Miranda's Tick, Tick... Boom!, and Adam McKay's Don't Look Up, as their budgets exceeded Gotham's $35 million eligibility cap. Also ineligible for nominations in key categories outside International Feature was Kristen Stewart's buzzy Pablo Larraín-directed Princess Diana drama Spencer, thanks to its predominantly non-American roster of producers. Still, the star — currently eyeing the upper reaches of the competition among Best Actress contenders — was previously announced as this year's Performer Tribute at the Gothams.

A light buzz-building precursor to the Oscars, the Gotham Film organization celebrates independent and indie-spirited projects at its ceremony. In the past, the group has often touted contenders that go on to receive Academy attention in a given year's respective race, while not an outright foreteller of AMPAS tastes due to a lack of crossover membership.

Still, the Gotham Awards — voted on by juries of 34 collective writers, critics, and programmers, including EW senior editor Joshua Rothkopf — offer visibility to hopefuls on the trail, including last season's Best Picture-winning drama Nomadland, which continued its winning streak at the Gothams before going on to make history as the first film directed by a woman of color to win the Academy's top prize.

See the full list of 2022 Gotham Awards winners below.

Best Feature

The Green Knight — David Lowery, director; Toby Halbrooks, James M. Johnston, David Lowery, Tim Headington, Theresa Steele Page, producers (A24)

WINNER: The Lost Daughter — Maggie Gyllenhaal, director; Osnat Handelsman Keren, Talia Kleinhendler, Maggie Gyllenhaal, Charles Dorfman, producers (Netflix)

Passing — Rebecca Hall, director; Nina Yang Bongiovi, Forest Whitaker, Margot Hand, Rebecca Hall, producers (Netflix)

Pig — Michael Sarnoski, director; Nicolas Cage, Steve Tisch, David Carrico, Adam Paulsen, Dori Roth, Joseph Restiano, Dimitra Tsingou, Thomas Benski, Ben Giladi, Vanessa Block, producers (NEON)

Test Pattern — Shatara Michelle Ford, director; Shatara Michelle Ford, Pin-Chun Liu, Yu-Hao Su, producers (Kino Lorber)

Best Documentary Feature

Ascension — Jessica Kingdon, director; Kira Simon-Kennedy, Nathan Truesdell, Jessica Kingdon, producers (MTV Documentary Films)

Faya Dayi — Jessica Beshir, director and producer (Janus Films)

WINNER: Flee — Jonas Poher Rasmussen, director; Monica Hellström, Signe Byrge Sørensen, Charlotte De La Gournerie, producers (NEON)

President — Camilla Nielsson, director; Signe Byrge Sørensen, Joslyn Barnes, producers (Greenwich Entertainment)

Summer Of Soul (...Or, When The Revolution Could Not Be Televised) — Ahmir "Questlove" Thompson, director; Joseph Patel, Robert Fyvolent, David Dinerstein, producers (Searchlight Pictures, Onyx Collective, Hulu)

Best International Feature

Azor — Andreas Fontana, director; Eugenia Mumenthaler, David Epiney, producers (MUBI)

WINNER: Drive My Car — Ryusuke Hamaguchi, director; Teruhisa Yamamoto, producer (Sideshow and Janus Films)

The Souvenir Part II — Joanna Hogg, director; Ed Guiney, Emma Norton, Andrew Low, Joanna Hogg, Luke Schiller, producers (A24)

Titane — Julia Ducournau, director; Jean-Christophe Reymond, producer (NEON)

What Do We See When We Look at the Sky? — Alexandre Koberidze, director; Mariam Shatberashvili, producers (MUBI)

The Worst Person In The World — Joachim Trier, director; Thomas Robsham, Andrea Berentsen Ottmar, Dyveke Bjørkly Graver, producers (NEON)

Bingham Ray Breakthrough Director Award

WINNER: Maggie Gyllenhaal for The Lost Daughter (Netflix)

Edson Oda for Nine Days (Sony Pictures Classics)

Rebecca Hall for Passing (Netflix)

Emma Seligman for Shiva Baby (Utopia Distribution)

Shatara Michelle Ford for Test Pattern (Kino Lorber)

Best Screenplay

The Card Counter, Paul Schrader (Focus Features)

El Planeta, Amalia Ulman (Utopia Distribution)

The Green Knight, David Lowery (A24)

WINNER: The Lost Daughter, Maggie Gyllenhaal (Netflix)

Passing, Rebecca Hall (Netflix)

Red Rocket, Sean Baker & Chris Bergoch (A24)

Outstanding Lead Performance

WINNER: Olivia Colman in The Lost Daughter (Netflix)

Frankie Faison in The Killing of Kenneth Chamberlain (Gravitas Ventures)

Michael Greyeyes in Wild Indian (Vertical Entertainment)

Brittany S. Hall in Test Pattern (Kino Lorber)

Oscar Isaac in The Card Counter (Focus Features)

Taylour Paige in Zola (A24)

Joaquin Phoenix in C'mon C'mon (A24)

Simon Rex in Red Rocket (A24)

Lili Taylor in Paper Spiders (Entertainment Squad)

Tessa Thompson in Passing (Netflix)

Outstanding Supporting Performance

Reed Birney in Mass (Bleecker Street)

Jessie Buckley in The Lost Daughter (Netflix)

Colman Domingo in Zola (A24)

Gaby Hoffmann in C'mon C'mon (A24)

WINNER: Troy Kotsur in CODA (Apple)

Marlee Matlin in CODA (Apple)

Ruth Negga in Passing (Netflix)

Breakthrough Performer

WINNER: Emilia Jones in CODA (Apple)

Natalie Morales in Language Lessons (Shout! Studios)

Rachel Sennott in Shiva Baby (Utopia Distribution)

Suzanna Son in Red Rocket (A24)

Amalia Ulman in El Planeta (Utopia Distribution)

Breakthrough Series – Long Format (over 40 minutes)

The Good Lord Bird, Ethan Hawke, Mark Richard, creators; James McBride, Brian Taylor, Ryan Hawke, Ethan Hawke, Jason Blum, Albert Hughes, Mark Richard, Marshall Persinger, David Schiff, executive producers (Showtime)

It's A Sin, Russell T Davies, creator; Russell T Davies, Peter Hoar, Nicola Shindler, executive producers (HBO Max)

Small Axe, Steve McQueen, creator;Tracey Scoffield, David Tanner, Steve McQueen, executive producers (Amazon Studios)

WINNER: Squid Game, Kim Ji-yeon, Hwang Dong-hyu, executive producers (Netflix)

The Underground Railroad, Barry Jenkins, Colson Whitehead, creators; Barry Jenkins, Adele Romanski, Mark Ceryak, Brad Pitt, Dede Gardner, Jeremy Kleiner, Colson Whitehead, Jacqueline Hoyt, executive producers (Amazon Studios)

The White Lotus, Mike White, creator; Mike White, David Bernad, Nick Hall, executive producers (HBO Max/HBO)

Breakthrough Series – Short Format (under 40 minutes)

Blindspotting, Rafael Casal, Daveed Diggs, creators; Rafael Casal, Daveed Diggs, Jess Wu Calder, Keith Calder, Ken Lee, Tim Palen, Emily Gerson Saines, Seith Mann, executive producers (STARZ)

Hacks, Lucia Aniello, Paul W. Downs, Jen Statsky, creators; Jen Statsky, Paul W. Downs, Lucia Aniello, Michael Schur, David Miner, Morgan Sackett, executive producers (HBO Max/HBO)

WINNER: Reservation Dogs, Sterlin Harjo, Taika Waititi, creators; Taika Waititi, Sterlin Harjo, Garrett Basch, executive producers (FX)

Run the World, Leigh Davenport, creator; Yvette Lee Bowser, Leigh Davenport, Nastaran Dibai, executive producers (STARZ)

We Are Lady Parts, Nida Manzoor, creator, Tim Bevan, Eric Fellner, Surian Fletcher-Jones, Mark Freeland, executive producers (Peacock)

Breakthrough Nonfiction Series

City So Real, Jeff Skoll, Diane Weyermann, Alex Kotlowitz, Gordon Quinn, Betsy Steinberg, Jolene Pinder, executive producers (National Geographic)

Exterminate All the Brutes, Raoul Peck, Rémi Grellety, executive producers (HBO/HBO Max)

How To with John Wilson, John Wilson, creator; Nathan Fielder, John Wilson, Michael Koman, Clark Reinking, executive producers (HBO/HBO Max)

WINNER: Philly D.A., Ted Passon, Yoni Brook, Nicole Salazar, creators; Dawn Porter, Sally Jo Fifer, Lois Vossen, Ryan Chanatry, Gena Konstantinakos, Jeff Seelbach, Patty Quillin, executive producers (Topic, Independent Lens, PBS)

Pride, Christine Vachon, Sydney Foos, Danny Gabai, Kama Kaina, Stacy Scripter, Alex Stapleton (FX)

Outstanding Performance in a New Series

Jennifer Coolidge in The White Lotus (HBO Max/HBO)

Michael Greyeyes in Rutherford Falls (Peacock)

WINNER (TIE): Ethan Hawke in The Good Lord Bird (Showtime)

Devery Jacobs in Reservation Dogs (FX)

Lee Jung-jae in Squid Game (Netflix)

WINNER (TIE): Thuso Mbedu in The Underground Railroad (Amazon Studios)

Jean Smart in Hacks (HBO Max/HBO)

Omar Sy in Lupin (Netflix)

Anya Taylor-Joy in The Queen's Gambit (Netflix)

Anjana Vasan in We Are Lady Parts (Peacock)

Check out more from EW's The Awardist, featuring Oscars analysis, exclusive interviews, and our podcast diving into all the highlights from the year's movies and performances.

Related content:

Our goal is to create a safe and engaging place for users to connect over interests and passions. In order to improve our community experience, we are temporarily suspending article commenting