Here's How Many Medals Every Country Has Won at the Tokyo Summer Olympics So Far
Gold medallist China's Chen Lijun gestures as he stands on the podium for the victory ceremony of the men's 67kg weightlifting competition during the Tokyo 2020 Olympic Games at the Tokyo International Forum in Tokyo on July 25, 2021. Credit - Vincenzo Pinto—AFP/Getty Images
The U.S. leads with the most overall medals in the Tokyo Summer Olympics as of 11:30 p.m. ET Tuesday, having secured 25 medals, including nine gold. The U.S. was followed closely though by China’s 21 medals and Japan’s 18 medals, which include 10 gold.
Many of the Tokyo Olympics’ most prominent sports are well underway—and full of dramatic upsets. In the final of the women’s team gymnastics event, U.S. gymnast Simone Biles pulled out of the closely-watched event after one rotation. The Russian Olympic Committee (ROC) ultimately secured the gold, with the U.S. claiming the silver and Great Britain taking bronze.
On Monday, rising Australian star swimmer Ariarne Titmus beat American Katie Ledecky in the women’s 400-m freestyle finals, and Great Britain’s Tom Daley and Matty Lee won the 10-meter synchronized diving, beating the favorite, China, and securing Daley his first gold medal. Nishiya Momiji also become the youngest Olympic gold medalist in Japan’s history with her win in the women’s street skateboarding event.
Here’s how many medals each country has won so far at the Tokyo Summer Olympics in 2021.
United States, 27 medals
Gold: 9 medals
Carissa Moore, Surfing, Women’s shortboard
Chase Kalisz, Swimming, Men’s 400-m individual medley
Team USA, Swimming, Men’s 4×100-m freestyle relay
Will Shaner, Shooting, 10-m Air rifle men
Vincent Hancock, Shooting, Skeet men
Amber English, Shooting, Skeet women
Lee Kiefer, Fencing, Women’s foil individual
Anastasija Zolotic, Taekwondo, Women -57kg
Lydia Jacoby, Swimming, Women’s 100-m breastroke
Silver: 9 medals
Mary Tucker and Lucas Kozeniesky, Shooting, Mixed team air rifle
Jessica Parratto and Delaney Schnell, Diving, Women’s synchro platform
Katie Ledecky, Swimming, Women’s 400-m freestyle
Jay Litherland, Swimming, Wen’s 400-m individual medley
Emma Weyant, Swimming, Women’s 400-m individual medley
US Women’s Team, Gymnastics
US Team, Dressage
US Team, Women’s Tournament, Softball
Alex Walsh, Swimming, Women’s 200 Individual medley
Bronze: 9 medals
Kieran Smith, Swimming, Men’s 400-m freestyle
Hali Flickinger, Swimming, Women’s 400m- individual medley
Team USA, Swimming, Women’s 4×100-m freestyle relay
Jagger Eaton, Skateboarding, Men’s street
Katie Zaferes, Triathlon, Women’s individual
Regan Smith, Swimming, Women’s 100-m backstroke
Ryan Murphy, Swimming, Men’s 100-m backstroke
Lilly King, Swimming, Women’s 100-m breastroke
Kate Douglass, Swimming, Women’s 200 Individual medley
People’s Republic of China, 22 medals
Gold: 9 medals
Chen Yuxi and Zhang Jiaqi, Diving Women’s synchro platform
Yang Qian and Yang Haoran, Shooting, Mixed team air rifle
Jiang Ranxin and Pang Wei, Shooting, Mixed team air pistol
Yang Qian, Shooting, 10m Air rifle women
Li Fabin, Weight lifting, Men’s 61kg/134 lbs
Chen Lijun, Weight lifting, Men’s 67kg/147 lbs
Hou Zhihui, Weight lifting, Women’s 49kg/108 lbs
Shi Tingmao and Wang Han, Diving, Women’s synchronized 3-m springboard
Sun Yiwen, Fencing, Women’s épée individual
Silver: 5 medals
Sheng Lihao, Shooting, 10-m Air rifle men
Cao Yuan and Chen Aisen, Diving, Men’s synchronized 10-m platform
Zhang Yufei, Swimming, Women’s 100-m butterfly
Liao Qiuyun, Weight lifting, Women’s 55kg
Xu Xin and Liu Shiwen, Table Tennis, Mixed doubles
Bronze: 8 medals
Pang Wei, Shooting, 10-m Air pistol men
Jiang Ranxin, Shooting, 10-m Air pistol women
Yang Haoran, Shooting, 10-m Air rifle men
Wei Meng, Shooting, Skeet women
Li Bingjie, Swimming, Women’s 400-m freestyle
Zhao Shuai, Taekwondo, Men -68kg
Men’s Team, Gymnastics
Liu Zhiy and Zhang Lian, Rowing, Men’s double sculls
Japan, 20 medals
Gold: 11 medals
Naohisa Takato, Judo, Men -60 kg
Abe Hifumi, Judo, Men -66 kg
Shohei Ono, Judo, Men -73 kg
Uta Abe, Judo, Women -52 kg
Yuto Horigome, Skateboarding, Men’s street
Momiji Nishiya, Skateboarding, Women’s street
Yui Ohashi, Swimming, Women’s 400-m Individual medley
Mizutani Jun and Ito Mima, Table tennis, Mixed doubles
Nagase Takanori, Judo, Men -81kg
Women’s Tournament, Softball
Yui Ohashi, Swimming, Women’s 200-m Individual medley
Silver: 4 medals
Kanoa Igarashi, Surfing, Men’s shortboard
Funa Tonaki, Judo, Women -48 kg
Men’s Team, Gymnastics
Tomoru Honda, Swimming, 200-m butterfly
Bronze: 5 medals
Funa Nakayama, Skateboarding, Women’s street
Mikiko Ando, Weightlifting, Women’s 59 kg
Tsukasa Yoshida, Judo, Women -57 kg
Funa Nakayama, Skateboarding, Women’s street
Men’s Team, Archery
Russian Olympic Committee, 19 medals
Gold: 7 medals
Sofia Pozdniakova, Fencing, Women’s sabre individual
Vitalina Batsarashkina, Shooting, 100m Air pistol women
Maksim Khramtcov, Taekwondo, Men -80kg
Men’s Team, Gymnastics
Evgeny Rylov, Swimming, Men’s 100-m backstroke
Vladislav Larin, Taekwondo, Men +80kg
Women’s Team, Gymnastics
Silver: 7 medals
Artem Chernousov and Vitalina Batarshkina, Shooting, Mixed team air pistol
Inna Deriglazova, Fencing, Women’s foil individual
Sofya Velikaya, Fencing, Women’s sabre individual
Anastasiia Galashina, Shooting, 10m Air rifle women
Tatiana Minin, Taekwondo, Women -57kg
Women’s Team, Archery
Kliment Kolesnikov, Swimming, Men’s 100-m backstroke
Russian Olympic Committee, Swimming, Men’s 4×200 freestyle relay
Bronze: 4 medals
Yulia Karimova and Sergey Kamensky, Shooting, Mixed team air rifle
Larisa Korobeynikova, Fencing, Women’s foil individual
Wikhail Artamonov, Taekwondo, Men -58kg
Aleksandr Bondar and Viktor Minibaev, Diving, Men’s synchronized 10-m platform
Great Britain, 14 medals
Gold: 5 medals
Tom Pidcock, Cycling, Men’s Cross country
Tom Daley and Matty Lee, Diving, Men’s synchronized 10-m platform
Adam Peaty, Swimming, Men’s 100-m breaststroke
Tom Dean, Swimming, Men’s 200-m freestyle
Team Great Britain, Swimming, Men’s 4×200-m freestyle relay
Silver: 5 medals
Bradly Sinden, Taekwondo, Win -68kg
Lauren Williams, Taekwondo, Women -67kg
Alex Yee, Triathlon, Men’s individual
Georgia Taylor-Brown, Triathlon, Women’s individual
Duncan Scott, Swimming, Men’s 200-m freestyle
Bronze: 4 medals
Chelsie Giles, Judo, Women -52kg
Women’s Team, Gymnastics
Bianca Walkden, Taekwondo, Women +67kg
Team Great Britain, Dressage
Italy, 13 medals
Gold: 1 medal
Vito Dell’aquila, Taekwondo, Men -58kg
Silver: 5 medals
Daniele Garozzo, Fencing, Men’s foil individual
Luigi Samele, Fencing, Men’s sabre individual
Team Italy, Swimming, Men’s 4×100-m freestyle relay
Diana Bacosi, Shooting, Skeet women
Giorgia Bordignon, weightlifting, Women’s 64kg
Bronze: 7 medals
Nicolo MartinenghI, Swimming, Men’s 100-m breaststroke
Elisa Longo Borghini, Cycling, Women’s road race
Odette Giuffrida, Judo, Women -52kg
Mirko Zanni, Weight lifting, Men’s 67kg
Women’s Team, Épée Fencing
Maria Centracchio, Judo, Women -63kg
Federico Burdisso, Swimming, Men’s 200-m butterfly
Australia, 11 medals
Gold: 3 medals
Ariarne Titmus, Swimming, Women’s 400-m freestyle
Team Australia, Swimming, Women’s 4×100-m freestyle relay
Kaylee McKeown, Swimming, Women’s 100-m backstroke
Ariarne Titmus, Swimming, Women’s 200-m freestyle
Silver: 1 medal
Jack McLoughlin, Swimming, Men’s 400-m freestyle
Bronze: 6 medals
Jessica Fox, Canoe/Kayak, Women’s K-1 slalom
Owen Wright, Surfing, Men’s shortboard
Emma McKeon, Swimming, Women’s 100-m butterfly
Brendon Smith, Swimming, Men’s 400-m individual medley
Team Australia, Swimming, Men’s 4×100-m freestyle relay
Team Australia, Swimming, Men’s 4×200-m freestyle relay
South Korea, 10 medals
Gold: 3 medals
Men’s Team, Archery
Women’s Team, Archery
Mixed Team, Archery
Silver: 2 medals
Team South Korea, Women’s Épée Fencing
Lee Da-Bin, Taekwondo, Women +67kg
Bronze: 5 medals
An Baul, Judo, Men -66kg
An Chang-Rim, Judo, Men -73kg
Kim Jung-Hwan, Fencing, Men’s sabre individual
Jang Jun, Taekwondo, Men -58kg
In Kyo-Don, Taekwondo, Men +80kg
Canada, 9 medals
Gold: 2 medals
Maggie MacNeil, Swimming, Women’s 100-m butterfly
Maude Charron, Weightlifting, Women’s 64kg
Silver: 3 medals
Team Canada, Swimming, Women’s 4×100-m freestyle relay
Jennifer Abel and Melissa Citrini-Beaulieu, Diving, Women’s synchronized 3-m springboard
Kylie Masse, Swimming, Women’s 100-m backstroke
Bronze: 4 medals
Team Canada, Softball, Women’s tournament
Jessica Klimkait, Judo, Women -57 kg
Catherine Beauchemin-Pinard, Judo, Women -63kg
Penny Oleksiak, Swimming, Women’s 200-m freestyle
France, 8 medals
Gold: 2 medals
Romain Cannone, Fencing, Men’s épée individual
Clarisse Agbegnenou, Judo, Women -63kg
Silver: 2 medals
Amandine Buchard Nordmeyer, Judo, Women -52 kg
Sarah-Leonie Cysique, Judo, Women -57 kg
Huge Boucheron and Matthieu Androdias, Rowing, Men’s double sculls
Bronze: 3 medals
Luka Mkheidze, Judo, Men -60 kg
Manon Brunet, Fencing, Women’s sabre individual
Althea Laurin, Taekwondo, Women’s +67kg
Taiwan, 6 medals
Gold: 1 medal
Hsing-Chun Kuo, Weightlifting, Women’s 59 kg
Silver: 2 medals
Men’s Team, Archery
Yang Yung Wei, Judo, Men -60kg
Bronze: 3 medals
Lin Yun Ju and Cheng I-Ching, Table Tennis, Mixed doubles
Lo Chia-Ling, Taekwondo, Women -57kg
Chen Wen-Huei, Weightlifting, Women’s 64kg
Germany, 5 medals
Gold: 2 medals
Ricarda Funk, Canoe/Kayak, Women’s K-1 Slalom
Team Germany, Team Dressage, Equestrian
Bronze: 3 medals
Germany’s Women’s Team, Archery
Sideris Tasiadis, Canoe, Kayak, Men’s canoe
Lena Hentschel and Tina Punzel, Diving, Women’s synchronized 3-m springboard
Brazil, 5 medals
Gold: 1 medal
Italo Ferreira, Surfing, Men’s shortboard
Silver: 2 medals
Kelvin Hoefler, Skateboarding, Men’s street
Rayssa Leal, Skateboarding, Women’s street
Bronze: 2 medals
Daniel Cargnin, Judo, Men -66kg
Fernando Scheffer, Swimming, Men’s 200-m freestyle
Switzerland, 5 medals
Gold: 1 medal
Jolanda Neff, Cycling, Women’s mountain bike
Silver: 2 medals
Sina Frei, Cycling, Women’s mountain bike
Mathias Fluckiger, Cycling mountain bike, Men’s cross country
Bronze: 2 medals
Linda Indergand, Cycling, Women’s mountain bike
Nina Christen, Shooting, 10m Air rifle women
Serbia, 3 medals
Gold: 1 medal
Benjamin Savsek, Canoe Slalom, Men’s Canoe
Silver: 1 medal
Damir Mikec, Shooting, 10m Air pistol men
Bronze: 1 medal
Tijana Bogdanovic, Taekwondo, Women -49kg
Netherlands, 5 medals
Silver: 4 medals
Mixed Team Netherlands, Archery
Annemiek van Vleuten, Cycling, Women’s road race
Arno Kamminga, Swimming, Men’s 100-m breaststroke
Melvin Twellaar and Stefan Broenink, Rowing, Men’s double sculls
Bronze: 1 medal
Roos De Jong and Lisa Scheenaard, Rowing, Women’s double sculls
Hungary, 3 medals
Gold: 2 medals
Aron Szilagyi, Fencing, Men’s sabre individual
Kristof Milak, Swimming, Men’s 200-m butterfly
Silver: 1 medal
Gergely Siklosi, Fencing, Men’s épée individual
Slovenia, 3 medals
Gold: 1 medal
Benjamin Savsek, Canoe, Men’s canoe
Silver: 1 medal
Tina Trstenjak, Judo, Women -63kg
Bronze: 1 medal
Tadej Pogacar, Cycling, Men’s road race
Spain, 3 medals
Silver: 2 medals
Maialen Chourraut, Canoe/Kayak, Women’s K-1 Slalom
Adriana Cerezo Iglesias, Taekwondo, Women -49kg
Bronze: 1 medal
David Valero, Cycling, Men’s cross country
Mongolia, 3 medals
Silver: 1 medal
Saeid Mollaei, Judo, Men -81kg
Bronze: 2 medals
Tsogtbaatar Tsend-Ochir, Judo, Men -73kg
Urantsetseg Munkhbart, Judo, Women -48kg
Kazakhstan, 3 medals
Bronze: 3 medals
Igor Son, Weight lifting, Men’s 61kg
Zulfiya Chinshanlo, Weight lifting, Women’s 55kg
Yeldos Smetov, Judo, Men -60kg
Ukraine, 3 medals
Bronze: 3 medals
Olena Kostevych and Oleh Omelchuk, Shooting, Mixed team air pistol
Igor Reizlin, Fencing, Men’s épée individual
Daria Bilodid, Judo, Women -48 kg
Kosovo, 2 medals
Gold: 2 medals
Distria Krasniq, Judo, Women -48kg
Nora Gjakova, Judo, Women -57kg
Romania, 2 medals
Gold: 1 medal
Ancuta Bodnar and Simona-Geanina Radis, Rowing, Women’s double sculls
Silver: 1 medal
Ana Maria Popescu, Fencing, Women’s épée individual
Tunisia, 2 medals
Gold: 1 medal
Ahmed Hafnaoui, Swimming, Men’s 400-m freestyle
Silver: 1 medal
Mohamed Khalil Jendoubi, Taekwondo, Men -58kg
Hong Kong, 2 medals
Gold: 1 medal
Cheung Ka Long, Fencing, Men’s foil individual
Silver: 1 medal
Siobhan Haughey, Swimming, Women’s 200-m freestyle
Austria, 2 medals
Gold: 1 medal
Anna Kiesenhofer, Cycling road, Women’s road race
Bronze: 1 medal
Shamil Borchashvili, Judo, Men -81 kg
Croatia, 2 medals
Gold: 1 medal
Matea Jelic, Taekwondo, Women -67kg
Bronze: 1 medal
Toni Kanaet, Taekwondo, Ken -80kg
Georgia, 2 medals
Silver: 2 medals
Vazha Margvelashvili, Judo, Men -66kg
Lasha Shavdatuashvili, Judo, Men -73kg
Czech Republic, 2 medals
Silver: 1 medal
Lukas Rohan, Canoe Slalom, Men’s canoe
Bronze: 1 medal
Alexander Choupenitch, Fencing, Men’s foil individual
Indonesia, 2 medals
Silver: 1 medal
Eko Yuli Irawan, Weight lifting, Men’s 61kg
Bronze: 1 medal
Windy Cantika Aisah, Weight lifting, Women’s 49kg
New Zealand, 2 medals
Silver: 1 medal
Brooke Donoghue and Hannah Osborne, Rowing, Women’s double sculls
Bronze: 1 medal
Hayden Wilde, Triathlon, Men’s individual
Egypt, 2 medals
Bronze: 2 medals
Seif Eissa, Taekwondo, Men -80kg
Hedaya Malak Wahba, Taekwondo, Women -67kg
Turkey, 2 medals
Bronze: 2 medals
Hakan Recber, Taekwondo, Men -68kg
Hatice Kübra Ilgün, Taekwondo, Women -57kg
Mexico, 2 medals
Bronze: 1 medal
Gabriela Agundez and Alejandra Orozco, Diving, Women’s synchro platform
Mixed Team, Archery
Estonia, 2 medals
Gold: 1 medal
Team Estonia, Women’s Team Épée, Fencing
Bronze: 1 medal
Katrina Lehis, Fencing, Women’s épée individual
Belgium, 2 medals
Silver: 1 medal
Wout van Aert, Cycling road, Men’s road race
Bronze: 1 medal
Matthias Casse, Judo, Men -81 kg
South Africa, 2 medals
Silver: 2 medals
Bianca Buitendag, Surfing, Women’s shortboard
Tatjana Schoenmaker, Swimming, Women’s 100-m breastroke
Ecuador, 1 medal
Gold: 1 medal
Richard Carapaz, Cycling road, Men’s road race
Iran, 1 medal
Gold: 1 medal
Javad Foroughi, Shooting, 10m Air pistol men
Norway, 1 medal
Gold: 1 medal
Kristian Blummenfelt, Triathlon, Men’s individual
Philippines, 1 medal
Gold: 1 medal
Hidilyn Diaz, Weight lifting, Women’s 55kg
Thailand, 1 medal
Gold: 1 medal
Panipak Wongphatthanaki, Taekwondo, Women -49kg
Uzbekistan, 1 medal
Gold: 1 medal
Ulugbek Rashitov, Taekwondo, Men -68kg
Bermuda, 1 medal
Gold: 1 medal
Flora Duffy, Triathlon, Women’s individual
Bulgaria, 1 medal
Silver: 1 medal
Antoaneta Kostadinova, Shooting, 10-m Air pistol women
Colombia, 1 medal
Silver: 1 medal
Luis Mosquera, Weight lifting, Men’s 67kg
Denmark, 1 medal
Silver: 1 medal
Jesper Hansen, Shooting, Skeet men
India, 1 medal
Silver: 1 medal
Mirabai Chanu Saikho, Weight lifting, Women’s 49kg
Turkmenistan, 1 medal
Silver: 1 medal
Polina Guryeva, Weightlifting, Women’s 59 kg
Jordan, 1 medal
Silver: 1 medal
Saleh Elsharabaty, Taekwondo, Men’s -80kg
Macedonia, 1 medal
Silver: 1 medal
Dejan Georgievski, Taekwondo, Men +80kg
Turkmenistan, 1 medal
Silver: 1 medal
Polina Guryeva, Weight lifting, Women’s -59kg
Israel, 1 medal
Bronze: 1 medal
Avishag Semberg, Taekwondo, Women -49kg
Ivory Coast, 1 medal
Bronze: 1 medal
Ruth Gbagbi, Taekwondo, Women -67kg
Kuwait, 1 medal
Bronze: 1 medal
Abdullah Alrashidi, Shooting, Skeet men
Cuba, 1 medal
Bronze: 1 medal
Ralfael Alba Castillo, Taekwondo, Men +80kg