Find out which high school athletes made The Dispatch's 2022 All-Metro baseball team

·3 min read
Liberty Union senior pitcher Jacob Miller waves to fans as he leaves the mound after pitching against Waynedale in a Division III state semifinal on Thursday, June 9, 2022, at Canal Park in Akron. The Lions lost 4-3.
Liberty Union senior pitcher Jacob Miller waves to fans as he leaves the mound after pitching against Waynedale in a Division III state semifinal on Thursday, June 9, 2022, at Canal Park in Akron. The Lions lost 4-3.

First Team

P: Jacob Miller, Liberty Union

P: Emmett Gillies, Hartley

C: Caden Leidich, Worthington Christian

INF: Garrett Grinstead, Johnstown

INF: Sam Muetzel, Newark Catholic

INF: Mason Onate, Olentangy Liberty

INF: Austin Sizemore, Olentangy

OF: Nathan Holycross, Olentangy

OF: Matthew Keener, Fairfield Christian

OF: Casey Maruniak, Hilliard Darby

UTIL: Keegan Holmstrom, Grove City

Player of the year: Jacob Miller, Liberty Union

Coach of the year: Ryan Alexander, Grove City

Second Team

P: Cole Cahill, Olentangy Orange

P: Layton O’Rourke, Lancaster

C: Enzo DiRocco, Buckeye Valley

INF: Tony Falvo, Lancaster

INF: Bryar Householder, East Knox

INF: David Murawski, Worthington Christian

INF: Matt Wolfe, Olentangy Orange

OF: Tanner Elwell, Newark Catholic

OF: Johnny Hill, Columbus Academy

OF: Brady Lester, Fredericktown

UTIL: Cullen McFarland, Watkins Memorial

Third Team

P: Michael Levacy, Millersport

P: Caden Robinson, New Albany

C: Tyler Hall, Millersport

INF: Adam Buerger, Gahanna

INF: Michael Meyer, Dublin Coffman

INF: Rider Minnick, Highland

INF: Grayson Reynolds, Centerburg

OF: Sammy Amnah, Berne Union

OF: Zade Fusselman, Canal Winchester

OF: Kuyper Lashutka, Upper Arlington

UTIL: Jon Wheeler, Liberty Union

Honorable Mention

P: Clay Bruning (Johnstown); Ryan Chambers (Amanda-Clearcreek); Tommy Chilicki (Olentangy); Mike Choe (Buckeye Valley); Vitaly DiBlasi (Olentangy); Anderson Gomez (Olentangy Liberty); Trent Hedges (Amanda-Clearcreek); Joey Helms (Canal Winchester); Christian Hopp (DeSales); Blake Jodrey (Highland); Jonathan Keith (Jonathan Alder); Carter Kennon (Mount Gilead); Brayden Krenzel (Dublin Jerome); Nick Kudika (Watterson); Dillon Minturn (Cardington); Alex Mora (Independence); Shae Mummey (Newark Catholic); Trevor Newtz (Westerville North); Andrew Oh (Worthington Kilbourne); Connor Parsons (Watkins Memorial); Dylan Ritzenthaler (Columbus Academy); Manny Schultz (Fairfield Christian); Max Snyder (Fairbanks); Jonathan Speiss (Bexley); Raymond White (Central Crossing); Dylan Winkler (Berne Union).

C: Quinton Amon (Central Crossing); Loren Anderson (Big Walnut); Brady Broshar (Gahanna); Ben Clark (New Albany); Thatcher Dietz (Westerville South); Austin Ety (Liberty Union); Lukas Graham (Hartley); Brennan Green (Delaware Hayes); Joey Gurwin (Columbus Academy); Mason Hackett (Newark Catholic); Dalton Hall (Centerburg); JT Hammell (Fairfield Christian); Evan Hobbs (Delaware Christian); Mitchell McConnell (Upper Arlington); Parker McDaniels (Olentangy Berlin); JB Meury (St. Charles); Nate Nemeth (Berne Union); Tyler Parks (Bloom-Carroll); Gavin Warden (Johnstown).

INF: Brock Amelung (Olentangy Liberty); John Baumel (Watterson); Dimitri Boumis (Hartley); Cayden Carroll (Liberty Union); Peyton Cassley (Amanda-Clearcreek); Trent Clark (Licking Valley); Jackson Chrisman (Olentangy); Konner Daughriety (Mount Vernon); Tanner Domyanich (Buckeye Valley); Drew Gaskins (Big Walnut); Carson Greenhill (London); James Hayek (Upper Arlington); Sam Johnson (Watkins Memorial); Andrew Keener (Fairfield Christian); Rocco Leonetti (Olentangy Orange); Justin Liesinger (Whetstone); Maxton Lower (Northmor); Devin McInerney (DeSales); Conner Peer (Dublin Scioto); John Romig (Canal Winchester); Griffin Scheiderer (Marysville); Hank Shoemaker (Jonathan Alder); Oliver Shroyer (New Albany); Jaxson Stried (Buckeye Valley); Peyton Weiler (Teays Valley).

OF: Roman Gamble (Utica); Cam Gladden (Big Walnut); Andrew Harp (Jonathan Alder); Eli Henderson (New Albany); Aidon Karon-Lackey (Granville); Mason Kurtz (Buckeye Valley); Chase Maynard (Jonathan Alder); Michael Newell-Dimoff (Whetstone); Zach Pinkerton (Highland); Dennis Ritlinger-Nirider (Grove City); Tate Scholvin (Olentangy Orange); Brayden Shreyer (Liberty Union); McKay Whitaker (Worthington Kilbourne); Nate Younker (Watkins Memorial).

UTIL: Grant Bentley (Northmor); Kaid Carpenter (Fredericktown); David Dielman (Olentangy Liberty); John Edwards (Liberty Union); Cam Gilkerson (Hilliard Darby); Kyle Koehler (Pickerington North); Peyton Lester (East Knox); Bryan McAnally (Newark Catholic); Andrew Williams (Dublin Jerome).

bjohnson@dispatch.com

@baileyajohnson_

This article originally appeared on The Columbus Dispatch: High school baseball: 2022 Columbus Dispatch All-Metro team