High school baseball: City and Southern Section playoff results and updated pairings
CITY BASEBALL
OPEN DIVISION
Quarterfinals, Friday unless noted
Birmingham 9, Granada Hills 2
#5 Wilmington Banning at #4 San Pedro, Saturday, 11 a.m.
El Camino Real 4, Los Angeles Roosevelt 1 (Thursday)
Cleveland 4, Chatsworth 2
Semifinals, Wednesday, 3 p.m.
#8 Birmingham at San Pedro/Banning winner
#11 El Camino Real at #2 Cleveland
NOTES: Championship, June 19, 3 p.m..
DIVISION I
Quarterfinals, Friday unless noted
Carson 2, Sun Valley Poly 0
#5 Granada Hills Kennedy at #4 Taft, Saturday, 11 a.m.
Los Angeles Hamilton 6, Verdugo Hills 5
Los Angeles Marshall 5, Torres 1
Semifinals, Wednesday, 3 p.m.
#8 Carson at Taft/Kennedy winner
#7 Los Angeles Marshall at #6 Los Angeles Hamilton
NOTES: Championship, June 19, 12 p.m.
DIVISION II
Semifinals, Tuesday, 3 p.m.
#4 Maywood CES at #1 Los Angeles Wilson
#10 Franklin at #3 Legacy
NOTES: Championship, June 18, 3 p.m.
DIVISION III
Semifinals, Saturday, 3 p.m.
#4 Los Angeles University at #1 King/Drew
#3 Mendez at #2 Bravo
NOTES: Championship, June 18, 3 p.m.
SOUTHERN SECTION BASEBALL
DIVISION 1
Quarterfinals, Friday
JSerra 7, Yucaipa 1
Ayala 7, Corona 3
Orange Lutheran 2, Bishop Amat 1 (8)
Harvard-Westlake 11, Cypress 4
Semifinals, Tuesday, 3:15 p.m. unless noted
#1 JSerra at #4 Ayala
#3 Orange Lutheran at #2 Harvard-Westlake
DIVISION 2
Quarterfinals, Friday unless noted
Thousand Oaks 12, San Dimas 1
Bonita at Los Alamitos, Saturday, 11 a.m.
Camarillo 6, Yorba Linda 5
Trabuco Hills 2, Sierra Canyon 0
Semifinals, Tuesday, 3:15 p.m. unless noted
#1 Thousand Oaks at Los Alamitos/Bonita winner
Trabuco Hills at Camarillo
DIVISION 3
Quarterfinals, Friday
Hart 3, Calabasas 2 (8)
Millikan 9, Saugus 0
Palos Verdes 2, Fountain Valley 1
Arlington 6, Capistrano Valley Christian 5
Semifinals, Tuesday, 3:15 p.m. unless noted
#1 Hart at Millikan
Arlington at Palos Verdes
DIVISION 4
Quarterfinals, Friday
Murrieta Mesa 6, Monrovia 2
Rancho Cucamonga 4, Downey 0
Royal 3, Charter Oak 2
Paraclete 3, Heritage 0
Semifinals, Tuesday, 3:15 p.m. unless noted
#1 Murrieta Mesa at Rancho Cucamonga
#2 Paraclete at #3 Royal
DIVISION 5
Quarterfinals, Friday
Citrus Valley 7, Sultana 3
Laguna Hills 4, Crean Lutheran 2
Cajon 4, Malibu 3
North Torrance 6, Hemet 4
Semifinals, Tuesday, 3:15 p.m. unless noted
Laguna Hills at #1 Citrus Valley
#2 North Torrance at Cajon
DIVISION 6
Quarterfinals, Friday unless noted
Aquinas 1, Buena 0
Elsinore 5, South Pasadena 3
Barstow 6, Santa Ana Calvary Chapel 4
La Habra 11, Linfield Christian 1 (Thursday)
Semifinals, Tuesday, 3:15 p.m. unless noted
#1 Aquinas at Elsinore
#2 La Habra at Barstow
DIVISION 7
Quarterfinals, Friday unless noted
Hesperia Christian 9, Temecula Prep 2
Arroyo Valley 13, Milken 5
Lancaster 12, Tarbut V'Torah 3 (Thursday)
Western Christian 16, Vasquez 2
Semifinals, Tuesday, 3:15 p.m. unless noted
#1 Hesperia Christian at Arroyo Valley
Western Christian at Lancaster
NOTES: Championships, June 18 at Blair Field (Long Beach) and June 19 at Cal State Fullerton.
This story originally appeared in Los Angeles Times.