High school boys basketball rosters for 2022-23 season

Nov. 24—(* denotes returning starter)

Chagrin Valley Conference

Beachwood

Coach: David Krasnow, fourth year

Last year: 8-15 (5-9)

Starters: Nathan Lurie*, 5-10, Sr., PG, Braylen Eaton, 5-11, Sr., G/F, Joshua Jones, 6-1, Sr., G, Noah Page, 6-4, Sr., F, Moore Li, 6-2, Sr., F

Reserves: Michael Kesselman, 5-10, Sr., G/F, Marquis Pinkney, 5-10, G, Myon Mitchell, 6-3, Sr, F, Daniel Rub, 5-10, Jr., G, CJ Payton, 5-9, Fr., G

Berkshire

Coach: Joe Montanaro, first year

Last year: 10-13 (7-4)

Starters: Joey Czekaj*, 6-1, Sr., G, Miles Miller, 5-9, Jr., G, Jack Hastings*, 6-2, Jr., F, Gavin Hipp, 6-1, So., G, Mason Mendolera, 5-10, Jr., F

Reserves:Cameron Beam, 6-0, Fr., F, Luke Stute, 5-10, Fr., G, Wyatt O'Dell, 5-10, So., F, Mark Ricci, 6-1, Jr., F, Alex Yalanty, 5-9, Sr., G, Apollo Percic, 6-2, Sr., F

Cardinal

Coach: Jon Cummins, 11th year

Last year: 14-11 (8-7), district semifinalists

Starters: Jake Bean*, 6-3, Sr., SG, Ethan Detweiler*, 5-10, Sr., G, Paul Gall*, 6-3, Sr., F, Troy Domen*, 5-11, Jr., G, Ty O'Brien, 5-11, Sr., G

Reserves: Josh Soltis, 5-9, Sr., G, Aiden Gallagher, 5-10, Jr., G, Dom Naples, 6-0, So., F, Cal Ciminello, 5-9, So., G, Cameron Palmer, 6-0, Sr., F, Kyle Schaeffer, 5-8, Sr., G

Chagrin Falls

Coach: Dave Bargar, 18th year

Last year: 12-11 (10-3), district semifinalists

Starters: Max Crandall*, 5-9, Sr., G, Nick Vinci*, 5-10, Sr., G, Spencer Kaas, 6-1, So., G, Ryan Curtiss, 6-3, So., F, James Kosmides*, 6-5, Sr., F

Reserves: Henry Barr, 5-8, Sr., G, Will Rossi, 5-10, Sr., G, Anthony Rybak, 6-3, Sr., F, Sam Kleid, 6-5, Sr., C, Aiden Beresford, 6-4, Jr., F, Sven Nielsen, 6-3, Jr., F, Trace Williams, 5-10, So., G

Geneva

Coach: Eric Bowser, fifth year

Last year: 11-13 (7-6)

Starters: Anthony Kosicek*, 5-11, Sr., G, Luke Smith*, 6-0, Jr., G, Luke Barbo*, 6-1, So., G/F, Hayden Diemer, 6-1, So., G/F, Andrew Oros, 6-2, So., F

Reserves: Jamil Daghlas, 5-11, So., G/F, Donnie Shymske, 5-11, So., G, Mark Stamper, 6-0, So., F, Larry Stamper, 6-0, So., F, Nick Rice, 5-8, Sr., G, Bryce Peet, 5-11, Fr., F, Dan Hall, 5-7, Sr., G

Harvey

Coach: Dave Wojciechowski, 11th year

Last year: 2-21 (2-11)

Starters: Dez Thomas*, 5-9, Sr., G, Jake Konya, 5-10, Jr. G, Chase Goins, 6-0, Fr., Mason Haffa, 6-0, Jr., Devon Badley, 6-1, Jr.

Reserves: Spencer Weber, 5-11, Sr., G, Deontae Ware, 6-1, Fr., F, Neiman Booker, 5-10, Fr., G, Armani Hall, 5-10, Fr., G, Brandon Bildstein, 6-0, Jr., F

Hawken

Coach: Josh Nugent, fourth year

Last year: 11-12 (8-8)

Starters: Dominic Johnson*, 5-9, Sr. G, Taj Caver*, 5-11, Jr., G, Daniel Grajzl, 6-0, Sr., G, Jonathon Drockton, 6-1, Jr., G/F, David Dettelbach, 6-5, Jr., F,

Reserves: Jordan Johnson, 5-10, So., G, Gregory Price, 6-0, Fr., G, Daron Hill Jr., 6-2, Fr., Emannuel Robinson, 5-9, Jr., G, Harsha Sanaka, 6-0, Sr., G, Mason Kuri-Poor, 6-1, Sr., F

Kirtland

Coach: Shawn McGregor, fifth year

Last year: 10-12 (9-6)

Starters: Vince Carriero, 5-8, So., PG, Owen Mueller*, 5-11, Sr., SG, Phil LaVerde, 5-11, Sr., SF, Gino Blasini, 6-2, Jr., PF, Jack Green, 6-5, Jr., C

Reserves: Dan Alfieri, 6-0, So., F, Aaron Fortuna, 5-9, Jr., G, Bobby Whittaker, 5-11, Sr., F, Rocco Alfieri, 5-10, Jr., G, Will Sayle, 5-11, Jr., F, Nick Barisic, 5-11, Jr., F, Noah Nead, 6-1, Sr., F, Daven Patel, 5-11, Sr., C, Ryan Miracle, 5-11, Sr., C

Perry

Coach: Al Iacofano, 11th year

Last year: 16-7 (8-1)

Starters: Jake Cubbison*, 6-2, Sr., G, Charlie Rockwell, 6-4, Sr., F, Datone Washington, 6-0, Sr, G, Jaden Hacking, 6-1, Sr., G, Owen Tomasic, 6-0, Sr., G, Brayden Richards*, 6-2, Jr., G

Reserves: Allen Morris, 6-2, Jr., G, Walter Moses, 6-3, So., F/G, Owen McKoon, 6-2, So., F, Cade Schiano, 6-0, Sr., G

Richmond Heights

Coach: Quentin Rogers

Last year: 25-4 (10-0) Division IV state champion

Roster: De'Erick Barber, 5-11, So., G, Dorian Jones, 6-4, So., G, Demaris Winters Jr., So., G, Hosea Steele, 6-5, Jr., F, Jeremy Wilson, 6-7, Jr., F/C, Mike McWilliams, 5-10, So., G, Braylen Salters, Jr., PG, Sonny Emory, 6-3, Sr., F

Wickliffe

Coach: Marc Lewis, fifth year

Last year: 7-15 (3-10)

Starters: Luke Beal, 6-0, Sr., G, Zack Beal, 6-0, Sr., G, AJ Levon*, 6-1, Sr., F, Noah Telisman, 6-2, Sr., F

Reserves: Walter Cable, 5-10, So., G, Jimmy Wehhler, 5-10, So., G, Vince Gargiulo, 5-10, Sr., G, Ryan Lakovic, 5-11, Jr., F, Anthony Shaw, 6-1, Jr., F

Crown Conference

Lake Catholic

Coach: Matt Vespa, first year

Last year: 11-13 (1-7), district semifinalist

Starters: Nick Brandt*, 6-0, Sr., G, Peyton Budrys-Rini*, 6-3, Jr., G, Aidan Fitzgerald*, 6-4, Sr., F, Robert Russell*, 6-4, Sr., F, Nick Pellecchia*, 6-4, Sr., F

Reserves: Evan Sims, 5-10, Sr., G, Cross Nimo, 6-6, So., F, TJ Gibbons, 6-2, Sr., F, Dylan Wimbs, 6-4, Sr., F, Marcus Berrios, 5-10, Sr., G

NDCL

Coach: Pat Vuyancih, first year

Last year: 4-18 (2-4)

Starters: Jaxon Mangeluzzi, 6-0, Jr., G, Evan Dugger*, 6-2, Jr., G, Brandon Smul*, 6-4, Sr., G, Connor Hernan, 6-4, So., F, Noah Rogers*, 6-4, Sr., F

Reserves: Jack Krushcke, 5-9, Sr., G, Lou Muscatello, 5-9, Jr., G, Ryan Lipkowski, 6-1, So., G, Holden Kajfasz, 6-1, Jr., G, Hayden Dixon, 6-0, Sr., G, Nick Santoro, 6-3, Sr., F, Brayden Buell, 5-10, So., G, Josh Kardum, 6-5, Jr., F, Brendan Swaitke, 5-1-, So., G, Angelo Tamburrino, 6-1, So., G

Greater Cleveland Conference

Euclid

Coach: Tom Parker, first year

Last year: 10-13 (2-8)

Starters: Xavier Vann*, 6-5, Sr., G, Thai Duncan, 6-2, So., G, Tirion Harrison, 6-4, Jr., F, Michael Moore*, 6-4, Sr., F, Anthony Moore, 6-6, Jr., F

Reserves: Rondell Adamson, 5-10, Sr., G, Jim Brown, 6-1, Sr., G, Mekhi Sikes, 6-3, Sr., F, Dashawn Hurt, 6-2, Sr., G, Myel Smith, 6-1, Jr., G, Rodney Smith, 6-3, Jr., F, Akil Wilkes, 6-0, Sr., F, Zion Weaver, 5-10, Sr., G, Teo Coleman, 6-2, Sr., F

Mentor

Coach: Bob Krizancic, 30th year

Last year: 20-7 (7-3), regional semifinalist

Starters: Ryan Ioppolo*, 6-4, Sr., G, Matthew Biddell*, 6-4, Jr., G, Ian Ioppolo*, 6-6, Jr., G/F, Kobe Frasure-Azzano, 6-4, So., G/F, Ryan Calo, 6-3, So., PG

Reserves: Jack Calo, 6-2, So., G, Braylon Johnson, 6-5, Jr., G, Connor O'Brien, 6-5, Jr., F, Franjo Wilson, 6-2, Sr., F, Makel Harrison, 5-8, Jr., PG, Ayo Olulami, 6-3, So., G/F, Tanner Toot, 5-6, Jr., PG, Caden Skulski, 5-10, Jr., PG, Rudy Reilly, 5-11, Jr., G, Devin Stouffer, 6-0, Jr., Marcus Sierputowski, 5-10, So., PG

Northeastern Athletic Conference

Fairport

Coach: Dustin Ettinger, second year

Last year: 11-14 (8-8)

Starters: James Gadomski*, 6-3, Jr., PG, Zak Hambor, 5-10, Sr., SG, Gabe Lawson, 5-11, Sr., SF, Dimari Payne, 6-3, Sr., PF, Josh Parsons*, 6-4, Jr., C

Reserves: Jeremy Sundman, 5-11, Sr., SG, Zane Malkimaki, 5-11, Sr., SF, John Castellano, 5-7, Fr., PG, Kevin Castellano, 5-7, Jr., PG, Josue Castellano, 5-9, Sr., SF, Maverick Piotrowski, 6-0, Jr., PF, Michael Hess, 6-1, Jr., PF

Western Reserve Conference

Chardon

Coach: Chad Murawski, seventh year

Last year: 15-8 (6-6), district semifinalist

Starters: Trey Liebhardt*, 6-0, Sr., G, Andrew Bruce, 6-0, Jr., G, Ethan Faber*, 5-11, Sr., G, Kyle Palovich, 6-4, Sr., C, Noah Gerlica, 6-1, Sr., G, Sammy Sulka, 6-3, Jr., F

Reserves: Dylan Fletcher, 5-9, Sr., G, Carson Frost, 6-0, Jr., G, Caleb Galfldit, 6-1, So., G, Caleb Hewitt, 5-10, So., G, Stone Fawcett, 6-0, So., C, Alex Henry, 6-1, Sr., F, Ryan Grau, 6-3, Jr., F

Kenston

Coach: Derrick DeJarnette, fifth year

Last year: 15-7 (10-2)

Starters: Braelyn Akins, 5-7, So., G, Ethan Gaskins, 5-7, So., G, Max Marra, 6-3, Sr., F, Arthur Mighton, 5-10, Jr., G, Brychon Streeter, 5-10, Jr., G

Reserves: Chris Collins, 6-0, So., G, Jack Jacobs, 5-10, Sr., F, Jeremy Hajdu, 6-1, Jr., G/F, Spencer Brownfield, 6-1, Jr., F, Xander Meyer, 5-5, Jr., G, Aiden Doyle, 6-4, Jr., C

Madison

Coach: Nick Gustin, sixth year

Last year: 13-10 (6-6)

Starters: Ethan Hopkins, 6-1, Sr., G, JP Dragas*, 6-1, Jr., G, Seth Negan, 5-10, Jr., G, Mac Steel, So., 5-9, So., G, Noah Barnes, 6-0, Jr., F, Bryant Perkins, 5-9, Jr., G

Reserves: Chase Martin, 6-11, Sr., G, Noah Crites, 5-9, Jr., G, Mitchel Sopko, 5-10, Jr., G, Brylon Hayes, 6-0, Jr., F, Ben Amos, 6-2, So., F, Dom Magda, 5-10, So., G, Knowlan Albert, 5-9, So., G

Mayfield

Coach: Will Brand, fourth year

Last year: 19-6 (10-2), district semifinalist

Starters: Perry Atkins, 5-10, Sr., G, Mason Lathan, 5-11, Jr., G, Kyle Irwin*, 6-5, Sr., F, Xavier Vickerstaff, 6-4, So., F, Johnny Martinich, 6-1, Sr., G, Rocco DePietro, 6-3, Sr., F

Reserves: Darwin Hines, 5-9, Sr., G, Tre Spicer, 5-10, Jr., G, Santonio Doss, 6-2, Jr., F, Angelo Newman, 6-0, So., G, Brennen L'Esperance, 6-0, Sr., G, Michael Jackson, 5-10, Jr., G, Bryant Johnson, 6-1, Sr., F, Charlie Brunello, 6-0, So., G, Pierre Bradley, 6-0, Jr., F

North

Coach: Clint Nicholson, first year

Last year: 9-15 (1-11)

Starters: Dominic Scott Jr., Jr., G, Hunter Copley, Jr., G, Dylan McDonald*, Sr., G, Bryce Frasure, Jr., G/F, Sean Register Jr.*, Jr., G/F

Reserves: Charles Haywood, Jr., G, Nathan Tadiello, So., G/F, Ian Blackburn, Sr., G, Owen Hopper, Sr., G, Devin Nix, Jr., G, Zachary Rummel, Jr., G/F, Jamir Sadler, Jr., G, Steven Sickaniec, Jr., G, AveYon Talley, Jr., G/F

Riverside

Coach: Matt Grendel, sixth year

Last year: 9-14 (2-10)

Starters: Charlie Fox*, 6-0, Sr., G, Andrew Taggart*, 6-1, Jr., G, Jake Elly*, 6-1, Sr., G, Austin Lee, 6-3, Sr., F, Brady McKnight*, 5-10, Jr., G

Reserves: Mikey Maloney, 6-1, Jr., G, Peyton Burnett, 5-10, Sr., G, Gavin Davenport, 6-1, Sr., G, Ethan Ross, 6-3, Jr., F, Greg Kolar, 6-0, Jr., G, Jahmel Banks, 5-10, Jr., G, Colin Durkin, 5-10, So., G

South

Coach: Doug Barber, sixth year

Last year: 8-15 (7-5)

Starters: Bryce Figler, 5-11, Sr., G, Delond Moss*, 6-1, Jr., G, Joe Boose, 6-3, Jr., G, Quintin Wilson, 6-3 Jr., F, Joey Maden, 5-9, Jr., G

Reserves: Terrion Singleton, 6-3, Jr., G, Rio Glanton, 6-0, Jr., G, Daquan Lipford, 5-9, Jr., G, Ernest Hunter, 6-1, Jr., G, Jay Morgan, 6-1, Jr., F, Juan Flores, 6-1, Jr., F, Jadan Clark, 6-3, Sr., F, Owen Pawlowski, 6-0, Jr., G

Independents

Andrews Osborne

Coach: Rudy Kirbus, fourth year

Last year: 14-10

Starters: Veniamin Pozharskii, 6-0, Sr., G, Dani Oviedo, 5-0, Sr., G, Elijah Petrosian, 6-4, Sr., G, Teo Sanz Maristany, 6-4, Sr., F, Rafa Jurado, 6-4, Sr., F, Daniel Marinov, 6-2, Jr., G, Belchior Brito, 6-5, Sr., F

Reserves: Jack Newman, 5-10, Sr., G, Antonio Alvarez, 5-10, Jr., G, Andy Oh, 6-2, Sr., F, Sylvester McDaniel, 6-4, Sr., F, Jimmy Taddeo, 5-10, Sr., G, Gonzalo Sergio, 6-0, So., G, Connor Heineman, 5-10, Fr., G, Jacky Wang, 6-2, Fr., F

Benedictine

Coach: Chris Salata, second year

Last year: 7-16

Starters: Kris Smith*, 6-0, Jr., G, Tremaine Edwards*, 6-1, Sr., G, Mek Black, 6-0, So., G, Jaymen Allen, 6-0, Jr., F, Joe Watts*, 6-3, Sr., F, Darrell Dunner, 6-0, Sr., F, Matthew Torres, 6-0, Jr., G

Reserves: Jermaine Mathis, 5-8, Sr., G, Aiden Smith, 6-2, Sr., F, Breland Brand, 6-1, Sr., F, RJ Thomas, 6-0, Jr., G, Conner Williams, 5-8, Sr., G, John Horn, 6-2, So., F, Damone Darmond, 6-1, So., F

Cornerstone Christian

Coach: Babe Kwasniak, second year

Last year: 24-2, D-IV district finalist

Starters: Quinn Kwasniak*, 6-2, So., G, Carter Armstrong*, 6-1, So., G, DJ Niles*, 6-6, Sr., F, Ryan Merrill*, 5-10, Sr., G/F

Reserves: Jeremiah Hendrix, 5-10, Sr., Christian Mason, 5-10, Sr., Adam Sopenski, 6-0, Sr., Desaun Vaden, 6-9, Sr., Owen Pugh, 6-0, Sr., TJ Jones, 5-9, Sr., Will Archer, 6-6, Jr.,

Gilmour

Coach: Dan DeCrane, fifth year

Last year: 23-6, Division II state runner-up

Starters: Dorjan Flowers*, 5-11, Sr., G, Brandon Rose*, 6-3, Sr., G/F, Adisa Molton*, 5-11, Sr., G, Zac Titas, 6-2, So., F, Jimmy Lawless, 5-9, Jr., G

Reserves: David Pfundstein, 6-3, So., F, Tim Lee, 6-2, Jr. G/F, Nick Speyer, 5-10, Jr., F, Kevin Flaherty, 6-5, Jr., F, Jackson Wahl, 5-9, Sr., G, Lucas Renfro, 6-1, Fr., G

Mentor Christian

Coach: Dan Sebring, first year

Last year: 7-3

Starters: Anthony Abrams, 5-11, Sr., F, Ethan Delia, 5-11, Sr., G, Sal Loparo*, 6-4, Sr., C, Jacob Sebring*, 5-11, Sr., G, Charlie Hagopian*, 5-8, Jr., PG

Reserves: Carmen Trivisonno, 5-10, Jr., G, Nate Duryea, 5-10, Jr., G, Cohen Hurst, 5-10, Jr., F, Adam Carafa, 6-0, Jr., C, Nick Larenas, 5-10, Jr., F, Alex Aumiller, 5-10, Jr., F, Seth Aumiller, 5-10, Jr., F

University

Coach: Sean McDonnell, seventh year

Last year: 6-15

Starters: Justin Belcher*, 6-0, Jr., G, Josh Belcher*, 5-11, So., G, Jonathan Diaz*, 5-11, Jr., G, Duke Brennan, 6-4, Jr., F, Ethan Nowak*, 6-7, Sr., F

Reserves: Alec Congdon, 5-9, So, G, Mikey Malone, 6-0, So., G, David Jennings, 6-0, Sr.

VASJ

Coach: Ashen Ward, third year

Last year: 10-12

Starters: Brayden Daniels*, 6-5, Jr., F, Quandell Wright*, 6-0, Jr., G, Brian Kovtovich*, 6-5, So., G, Antonio Brown, 6-3, So., F, Jeremiah Martin, 5-8, So., G

Reserves: Orion Johnson, Jr., G, Demetrius Rivers, 6-4, Jr., F, Jemarr Babb, 5-10, Jr., G, Zack Kohler, 5-10, Sr., G, Deangelo Irving, 6-4, Sr., C, Miles Isabel Clayton, 5-10, Jr., G, Kylan Steuball, 6-4, So., F, Sean Shenker, 5-6, So., G, Danny Zgela, 5-7, Jr., G