High school football: 2022 Northeast Florida regular season schedules, team by team

·21 min read

More than 50 teams are scheduled to kick off the 2022 Florida High School Athletic Association high school football season across Jacksonville and Northeast Florida. The Times-Union compiles schedules for public and private FHSAA teams across Duval, Clay, Nassau, St. Johns and additional counties in and around the Jacksonville metropolitan area. All schedules are based on current information received by the Times-Union and are subject to change. Kickoff times are 7 p.m. Fridays unless otherwise noted.

Looking for week-by-week schedules? Find them here

Sounds of spring: Coaches and players talk spring football and more around Northeast Florida

End of the road: Takeaways from 2022 spring football around Northeast Florida

ATLANTIC COAST

Aug. 26, Parker, 6:30 p.m.

Sept. 2, at Ribault, 6:30 p.m.

Sept. 9, Westside, 6:30 p.m.

Sept. 16, Mandarin, 6:30 p.m.

Sept. 23, at Camden County, 7:30 p.m.

Sept. 30, BYE

Oct. 7, at Spruce Creek

Oct. 14, at Sandalwood, 6:30 p.m.

Oct. 21, Raines, 6:30 p.m.

Oct. 28, at Creekside

Nov. 4, Fletcher, 6:30 p.m.

BAKER COUNTY

Aug. 26, Bradford (game suspended)

Sept. 2, Oakleaf

Sept. 10, Richmond Hill (at Glynn Academy), 7:30 p.m.

Sept. 16, Baldwin

Sept. 23, at Viera

Sept. 30, West Nassau

Oct. 6, Bradford, 6 p.m. (resumption of postponed Aug. 26 game)

Oct. 14, at Yulee, 7:30 p.m.

Oct. 21, at Jackson, 6:30 p.m.

Oct. 28, Fernandina Beach

Nov. 4, at Land O'Lakes Sunlake

BALDWIN

Aug. 26, at Wolfson, 6:30 p.m.

Sept. 2, at Bradford

Sept. 9, at Fernandina Beach

Sept. 16, at Baker County

Sept. 23, Parker, 6:30 p.m.

Sept. 30, BYE

Oct. 7, Yulee, 6:30 p.m.

Oct. 14, Westside, 6:30 p.m.

Oct. 21, West Nassau, 6:30 p.m.

Oct. 28, Ribault, 6:30 p.m.

Nov. 4, at White, 6:30 p.m.

BARTRAM TRAIL

Aug. 26, Ponte Vedra

Sept. 2, at Daytona Beach Seabreeze

Sept. 9, at Daytona Beach Mainland

Sept. 15, at Tallahassee Lincoln

Sept. 23, St. Augustine

Sept. 30, Fleming Island

Oct. 7, BYE

Oct. 14, at Creekside

Oct. 21, Gainesville Buchholz

Oct. 28, at Oakleaf

Nov. 4, Mandarin, 6:30 p.m.

Best of the Best: Top specialists in Northeast Florida ahead of the 2022 season

BEACHSIDE

Aug. 26, at Tocoi Creek

Sept. 2, Fernandina Beach

Sept. 12, at Christ's Church (ppd. from Sept. 9)

Sept. 16, BYE

Sept. 23, at Ridgeview

Sept. 30, at Hilliard

Oct. 7, Impact Christian

Oct. 14, Paxon

Oct. 21, Crescent City

Oct. 28, BYE

Nov. 4, at Providence

BISHOP KENNY

Aug. 26, at First Coast, 6:30 p.m.

Sept. 2, Middleburg

Sept. 9, at Tocoi Creek

Sept. 16, TDH Academy

Sept. 23, at West Nassau

Sept. 30, at Wolfson, 6:30 p.m.

Oct. 7, Ponte Vedra

Oct. 14, Episcopal

Oct. 21, BYE

Oct. 28, Bolles

Nov. 4, at University Christian, 7:30 p.m.

BISHOP SNYDER

Aug. 26, Stanton

Sept. 2, at Gainesville Oak Hall

Sept. 9, at Trenton Riverside Christian

Sept. 16, Cedar Creek Christian

Sept. 23, at Harvest Community

Sept. 30, BYE

Oct. 7, Fort Lauderdale Westminster Academy

Oct. 14, Eagle's View

Oct. 21, at Seven Rivers Christian, 7:30 p.m.

Oct. 28, TBD (SSAC playoffs)

Nov. 4, TBD (SSAC playoffs)

DJ Moore of Bolles runs the ball during the Class 4A football state semifinal against Cocoa Friday, Dec. 3. Craig Bailey/FLORIDA TODAY via USA TODAY NETWORK
DJ Moore of Bolles runs the ball during the Class 4A football state semifinal against Cocoa Friday, Dec. 3. Craig Bailey/FLORIDA TODAY via USA TODAY NETWORK

BOLLES

Aug. 26, at St. Augustine

Sept. 2, Mandarin, 7:30 p.m.

Sept. 9, at Brunswick, 7:30 p.m.

Sept. 16, at Trinity Christian, 7:30 p.m.

Sept. 23, Benedictine, 7:30 p.m.

Sept. 30, at Episcopal

Oct. 7, TRU Prep Academy, 7:30 p.m.

Oct. 13, Wolfson, 7:30 p.m.

Oct. 21, BYE

Oct. 28, at Bishop Kenny

Nov. 4, Gainesville Buchholz, 7:30 p.m.

Best of the Best: Top offensive linemen in Northeast Florida ahead of the 2022 season

BRADFORD

Aug. 26, at Baker County (game suspended)

Sept. 2, Baldwin, 7:30 p.m.

Sept. 9, Middleburg, 7:30 p.m.

Sept. 16, at Gainesville Eastside

Sept. 23, Quincy Munroe, 7:30 p.m.

Sept. 30, at Keystone Heights, 7:30 p.m.

Oct. 6, at Baker County, 6 p.m. (resumption of postponed Aug. 26 game)

Oct. 14, Tocoi Creek

Oct. 21, Dunnellon, 7:30 p.m.

Oct. 28, at Palatka

Nov. 4, at Suwannee, 7:30 p.m.

CEDAR CREEK CHRISTIAN

Aug. 26, at Leesburg First Academy

Sept. 2, at Halifax Academy

Sept. 9, Eagle's View, ppd.

Sept. 16, at Bishop Snyder

Sept. 23, at Trenton Riverside Christian

Sept. 30, Harvest Community

Oct. 7, Eagle's View, ppd. from Sept. 9

Oct. 14, Gainesville Oak Hall

Oct. 21, Branford

Oct. 28, TBD (SSAC playoffs)

Nov. 4, TBD (SSAC playoffs)

CHRIST'S CHURCH

Aug. 26, at Episcopal

Sept. 2, Lakeland Victory Christian

Sept. 12, Beachside (ppd. from Sept. 9)

Sept. 16, at University Christian, 7:30 p.m.

Sept. 23, at Tallahassee St. John Paul II

Sept. 30, Trinity Christian

Oct. 7, Young Kids in Motion

Oct. 14, at Providence, 7:30 p.m.

Oct. 21, BYE

Oct. 28, North Florida Educational

Nov. 4, Hilliard

CLAY

Aug. 26, Fleming Island

Sept. 2, at Ridgeview

Sept. 9, Orange Park

Sept. 15, at Gainesville

Sept. 23, Tocoi Creek

Sept. 30, BYE

Oct. 7, at Middleburg

Oct. 14, Menendez

Oct. 21, Matanzas

Oct. 28, at St. Augustine

Nov. 4, at Oakleaf

COLUMBIA

Aug. 25, at Gainesville Buchholz

Sept. 2, at Union County, 7:30 p.m.

Sept. 9, DeLand, 7:30 p.m.

Sept. 16, Madison County, 7:30 p.m.

Sept. 23, at Trinity Christian, 7:30 p.m.

Sept. 30, at Orange Park

Oct. 7, BYE

Oct. 14, Middleburg

Oct. 21, Gadsden County

Oct. 28, Ridgeview

Nov. 4, BY

Best of the Best: Top wide receivers in Northeast Florida ahead of the 2022 season

CREEKSIDE

Aug. 26, Viera

Sept. 2, Nease

Sept. 8, at Glynn Academy (Ga.), 7:30 p.m.

Sept. 16, Gainesville Buchholz

Sept. 23, at Mandarin, 6:30 p.m.

Sept. 30, at Oakleaf

Oct. 7, BYE

Oct. 14, Bartram Trail

Oct. 21, at Fleming Island, 7:30 p.m.

Oct. 28, Atlantic Coast

Nov. 4, at Ponte Vedra

EAGLE'S VIEW

Aug. 26, at Branford

Sept. 2, Harvest Community

Sept. 9, at Cedar Creek Christian, ppd.

Sept. 16, at St. Joseph

Sept. 23, Gainesville Oak Hall

Sept. 30, Deltona Trinity Christian

Oct. 7, at Cedar Creek Christian, ppd. from Sept. 9

Oct. 14, at Bishop Snyder

Oct. 21, Orlando Faith Christian

Oct. 28, TBD (SSAC playoffs)

Nov. 4, TBD (SSAC playoffs)

ENGLEWOOD

Aug. 26, Paxon, 6:30 p.m.

Sept. 2, Menendez, 6:30 p.m.

Sept. 9, at White, 6:30 p.m.

Sept. 16, BYE

Sept. 23, at Stanton, 6:30 p.m.

Sept. 30, at First Coast, 6:30 p.m.

Oct. 7, Episcopal, 6:30 p.m.

Oct. 14, Fletcher, 6:30 p.m.

Oct. 21, at Westside, 6:30 p.m.

Oct. 27, at Parker, 6:30 p.m.

Nov. 4, Wolfson, 6:30 p.m.

EPISCOPAL

Aug. 26, Christ's Church

Sept. 2, at Orange Park

Sept. 9, BYE

Sept. 16, West Nassau

Sept. 23, North Florida Educational

Sept. 30, Bolles

Oct. 7, at Englewood, 6:30 p.m.

Oct. 14, at Bishop Kenny

Oct. 21, at Yulee, 7:30 p.m.

Oct. 27, Wolfson

Nov. 4, Zarephath Academy

FERNANDINA BEACH

Aug. 26, at Providence

Sept. 2, at Beachside

Sept. 9, Baldwin

Sept. 16, at Interlachen, 7:30 p.m.

Sept. 23, BYE

Sept. 30, at Yulee, 7:30 p.m.

Oct. 7, Paxon

Oct. 14, West Nassau

Oct. 21, Palatka

Oct. 28, at Baker County

Nov. 4, Middleburg

FIRST COAST

Aug. 26, Bishop Kenny, 6:30 p.m.

Sept. 2, BYE

Sept. 9, at Ocala Forest, ppd. from Sept. 2

Sept. 16, Riverside, 6:30 p.m.

Sept. 23, Westside, 6:30 p.m.

Sept. 30, Englewood, 6:30 p.m.

Oct. 7, TDH Academy, 6:30 p.m.

Oct. 14, Parker, 6:30 p.m.

Oct. 21, at Paxon, 6:30 p.m.

Oct. 27, at Fletcher, 6:30 p.m.

Nov. 4, Jackson, 6:30 p.m.

FLEMING ISLAND

Aug. 26, at Clay

Sept. 2, at Tallahassee Rickards

Sept. 9, at Nease

Sept. 16, Oakleaf, 7:30 p.m.

Sept. 23, BYE

Sept. 30, at Bartram Trail

Oct. 7, Lake Minneola, 7:30 p.m.

Oct. 14, Mandarin, 7:30 p.m.

Oct. 21, Creekside, 7:30 p.m.

Oct. 27, at Gainesville Buchholz, 7:30 p.m.

Nov. 4, Orange Park, 7:30 p.m.

FLETCHER

Aug. 26, Mandarin, 6:30 p.m.

Sept. 2, Tallahassee Chiles, 6:30 p.m.

Sept. 9, Jackson, 6:30 p.m.

Sept. 16, at Nease

Sept. 23, at Sandalwood, 6:30 p.m.

Sept. 30, Parker, 6:30 p.m.

Oct. 7, at White, 6:30 p.m.

Oct. 14, at Englewood, 6:30 p.m.

Oct. 21, BYE

Oct. 27, First Coast, 6:30 p.m.

Nov. 4, at Atlantic Coast, 6:30 p.m.

FORT WHITE

Aug. 26, Taylor County, 7:30 p.m.

Sept. 2, Newberry, 7:30 p.m.

Sept. 9, Keystone Heights, 7:30 p.m.

Sept. 16, at Hamilton County, 7:30 p.m.

Sept. 23, at Williston, 7:30 p.m.

Sept. 30, BYE

Oct. 7, Mayo Lafayette, 7:30 p.m.

Oct. 14, at Dixie County, 7:30 p.m.

Oct. 21, at Ridgeview

Oct. 28, Chiefland, 7:30 p.m.

Nov. 4, at Alachua Santa Fe, 7:30 p.m.

HARVEST COMMUNITY

Aug. 26, at Impact Christian

Sept. 2, at Eagle's View

Sept. 9, BYE

Sept. 16, Wolfson

Sept. 23, Bishop Snyder

Sept. 30, at Cedar Creek Christian

Oct. 6, Gainesville Oak Hall

Oct. 14, at Aucilla Christian

Oct. 21, at Trenton Riverside Christian

Oct. 28, TBD (SSAC playoffs)

Nov. 4, TBD (SSAC playoffs)

HILLIARD

Aug. 26, at Tallahassee FAMU

Sept. 2, University Christian, 7:30 p.m.

Sept. 9, at Paxon, 6:30 p.m.

Sept. 16, Mayo Lafayette

Sept. 23, Crescent City

Sept. 30, Beachside

Oct. 7, Providence

Oct. 14, at Hamilton County

Oct. 21, at Destin Charter

Oct. 28, BYE

Nov. 4, at Christ's Church

IMPACT CHRISTIAN

Aug. 26, Harvest Community

Sept. 1, Trenton Riverside Christian

Sept. 9, BYE

Sept. 16, at Keystone Heights, 7:30 p.m.

Sept. 23, BYE

Sept. 30, at TDH Academy

Oct. 7, at Beachside

Oct. 14, Young Kids in Motion

Oct. 21, at Wolfson, 6:30 p.m.

Oct. 28, at San Antonio (Texas) Cornerstone Christian

Nov. 4, at North Florida Educational

JACKSON

Aug. 19, at Brunswick (Ga.)

Aug. 26, at Nease

Sept. 2, at Westside, 6:30 p.m.

Sept. 9, at Fletcher, 6:30 p.m.

Sept. 16, Spruce Creek, 6:30 p.m.

Sept. 23, BYE

Sept. 30, Ribault, 6:30 p.m.

Oct. 7, BYE

Oct. 14, Riverside, 6:30 p.m.

Oct. 21, Baker County, 6:30 p.m.

Oct. 28, at Raines, 6:30 p.m.

Nov. 4, at First Coast, 6:30 p.m.

Best of the Best: Top linebackers in Northeast Florida ahead of 2022 high school football season

JOSHUA CHRISTIAN

Sept. 9, BYE

Sept. 23, Young Kids in Motion

KEYSTONE HEIGHTS

Aug. 26, BYE

Sept. 1, at Gainesville Eastside

Sept. 9, at Fort White, 7:30 p.m.

Sept. 16, Impact Christian, 7:30 p.m.

Sept. 23, at Interlachen, 7:30 p.m.

Sept. 30, Bradford, 7:30 p.m.

Oct. 7, at Crescent City

Oct. 14, Palatka

Oct. 21, Pierson Taylor, 7:30 p.m.

Oct. 28, at Tocoi Creek

Nov. 4, P.K. Yonge, 7:30 p.m.

Mandarin quarterback Tramell Jones (1) targets a receiver during the Mustangs' spring football game against Fleming Island.
Mandarin quarterback Tramell Jones (1) targets a receiver during the Mustangs' spring football game against Fleming Island.

MANDARIN

Aug. 26, at Fletcher, 6:30 p.m.

Sept. 2, at Bolles, 7:30 p.m.

Sept. 9, Riverside, 6:30 p.m.

Sept. 16, at Atlantic Coast, 6:30 p.m.

Sept. 23, Creekside, 6:30 p.m.

Sept. 30, at Lake Mary

Oct. 7, Westside, 6:30 p.m.

Oct. 14, at Fleming Island, 7:30 p.m.

Oct. 21, BYE

Oct. 27, Sandalwood, 6:30 p.m.

Nov. 4, at Bartram Trail, 6:30 p.m.

MENENDEZ

Aug. 26, Ridgeview

Sept. 2, at Englewood, 6:30 p.m.

Sept. 9, Pine Ridge

Sept. 16, St. Augustine

Sept. 23, at Ponte Vedra

Sept. 30, Gainesville

Oct. 7, Tocoi Creek

Oct. 14, at Clay

Oct. 21, BYE

Oct. 28, at Matanzas

Nov. 4, Yulee

MIDDLEBURG

Aug. 26, Hawthorne

Sept. 2, at Bishop Kenny

Sept. 9, at Bradford, 7:30 p.m.

Sept. 16, Ponte Vedra

Sept. 23, at Ribault, 6:30 p.m.

Sept. 30, Ridgeview

Oct. 7, Clay

Oct. 14, at Columbia

Oct. 21, BYE

Oct. 28, Orange Park

Nov. 4, at Fernandina Beach

Best of the Best: Top running backs in Northeast Florida ahead of the 2022 season

NEASE

Aug. 26, Jackson

Sept. 2, at Creekside

Sept. 9, Fleming Island

Sept. 16, Fletcher

Sept. 23, at Orange Park

Sept. 30, Sandalwood

Oct. 7, at St. Augustine

Oct. 14, at Flagler Palm Coast

Oct. 21, BYE

Oct. 28, Ponte Vedra

Nov. 4, at Tocoi Creek

Best of the Best: Top quarterbacks in Northeast Florida ahead of the 2022 season

NORTH FLORIDA EDUCATIONAL

Aug. 26, TDH Academy

Sept. 2, at Stanton, 6:30 p.m.

Sept. 9, Trinity Christian

Sept. 16, Providence

Sept. 23, at Episcopal

Sept. 30, at Hamilton County, 7:30 p.m.

Oct. 7, at University Christian, 7:30 p.m.

Oct. 14, TBD

Oct. 21, TBD

Oct. 28, at Christ's Church

Nov. 4, Impact Christian

OAKLEAF

Aug. 26, at Orange Park

Sept. 2, at Baker County

Sept. 9, TDH Academy

Sept. 16, at Fleming Island, 7:30 p.m.

Sept. 23, at Tallahassee Chiles

Sept. 30, Creekside

Oct. 7, BYE

Oct. 14, at Gainesville Buchholz, 7:30 p.m.

Oct. 21, Madison County

Oct. 28, Bartram Trail

Nov. 4, Clay

ORANGE PARK

Aug. 26, Oakleaf

Sept. 2, Episcopal

Sept. 9, at Clay

Sept. 16, Melbourne

Sept. 23, Nease

Sept. 30, Columbia

Oct. 7, BYE

Oct. 14, at Ridgeview

Oct. 21, at Ponte Vedra

Oct. 28, at Middleburg

Nov. 4, at Fleming Island, 7:30 p.m.

PALATKA

Aug. 26, at Umatilla

Sept. 2, Port Orange Atlantic

Sept. 9, Alachua Santa Fe

Sept. 16, BYE

Sept. 23, at Lake Weir

Sept. 30, Tocoi Creek

Oct. 7, Space Coast

Oct. 14, at Keystone Heights

Oct. 21, at Fernandina Beach

Oct. 28, Bradford

Nov. 4, St. Augustine

PARKER

Aug. 26, at Atlantic Coast, 6:30 p.m.

Sept. 2, at Riverside, 6:30 p.m.

Sept. 9, Hawthorne, 6:30 p.m.

Sept. 16, White, 6:30 p.m.

Sept. 23, at Baldwin, 6:30 p.m.

Sept. 30, at Fletcher, 6:30 p.m.

Oct. 7, Sandalwood, 6:30 p.m.

Oct. 14, at First Coast, 6:30 p.m.

Oct. 21, at University Christian

Oct. 27, Englewood, 6:30 p.m.

Nov. 4, BYE

PAXON

Aug. 26, at Englewood, 6:30 p.m.

Sept. 2, at Wolfson, 6:30 p.m.

Sept. 9, Hilliard, 6:30 p.m.

Sept. 16, Stanton, 6:30 p.m.

Sept. 23, Branford, 6:30 p.m.

Sept. 30, BYE

Oct. 7, at Fernandina Beach

Oct. 14, at Beachside

Oct. 21, First Coast, 6:30 p.m.

Oct. 28, TBD (SSAC playoffs)

Nov. 4, TBD (SSAC playoffs)

PONTE VEDRA

Aug. 26, at Bartram Trail

Sept. 2, Florida High

Sept. 9, BYE

Sept. 16, at Middleburg

Sept. 23, Menendez

Sept. 30, Flagler Palm Coast

Oct. 7, at Bishop Kenny

Oct. 14, at Ocala Trinity Catholic

Oct. 21, Orange Park

Oct. 28, at Nease

Nov. 4, Creekside

PROVIDENCE

Aug. 26, Fernandina Beach

Sept. 2, at Interlachen, 7:30 p.m.

Sept. 9, at Wolfson, 6:30 p.m.

Sept. 16, at North Florida Educational

Sept. 23, BYE

Sept. 30, University Christian

Oct. 7, at Hilliard

Oct. 14, Christ's Church, 7:30 p.m.

Oct. 21, Zarephath Academy

Oct. 28, at Trinity Christian, 7:30 p.m.

Nov. 4, Beachside

RAINES

Aug. 26, Monsignor Pace, 6:30 p.m.

Sept. 2, at Trinity Christian, 7:30 p.m.

Sept. 9, at Sandalwood, 6:30 p.m.

Sept. 16, BYE

Sept. 23, at Ocala Trinity Catholic

Oct. 1, Riverside, 2 p.m.

Oct. 8, Ribault, 2 p.m.

Oct. 15, TBD

Oct. 21, at Atlantic Coast, 6:30 p.m.

Oct. 28, Jackson, 6:30 p.m.

Nov. 4, at Westside, 6:30 p.m.

Best of the Best: Top defensive backs in Northeast Florida ahead of the 2022 season

RIBAULT

Aug. 26, Sandalwood, 6:30 p.m.

Sept. 2, Atlantic Coast, 6:30 p.m.

Sept. 9, Stanton, 6:30 p.m.

Sept. 16, at Westside, 6:30 p.m.

Sept. 23, Middleburg, 6:30 p.m.

Sept. 30, at Jackson, 6:30 p.m.

Oct. 8, at Raines, 2 p.m.

Oct. 15, BYE

Oct. 21, White, 6:30 p.m.

Oct. 28, at Baldwin, 6:30 p.m.

Nov. 4, at Riverside, 6:30 p.m.

RIDGEVIEW

Aug. 26, at Menendez

Sept. 2, Clay

Sept. 9, at Lake Weir, 7:30 p.m.

Sept. 16, at Tocoi Creek

Sept. 23, Beachside

Sept. 30, at Middleburg

Oct. 6, at Gainesville Eastside

Oct. 14, Orange Park

Oct. 21, Fort White

Oct. 28, at Columbia

Nov. 4, BYE

RIVERSIDE

Aug. 26, Westside, 6:30 p.m.

Sept. 2, Parker, 6:30 p.m.

Sept. 9, at Mandarin, 6:30 p.m.

Sept. 16, at First Coast, 6:30 p.m.

Sept. 23, at White, 6:30 p.m.

Oct. 1, at Raines, 2 p.m.

Oct. 7, Trinity Christian, 6:30 p.m.

Oct. 14, at Jackson, 6:30 p.m.

Oct. 21, at Sandalwood, 6:30 p.m.

Oct. 28, BYE

Nov. 4, Ribault, 6:30 p.m.

Best of the Best: Top defensive linemen in Northeast Florida ahead of the 2022 season

SANDALWOOD

Aug. 26, at Ribault, 6:30 p.m.

Sept. 2, White, 6:30 p.m.

Sept. 9, Raines, 6:30 p.m.

Sept. 16, BYE

Sept. 23, Fletcher, 6:30 p.m.

Sept. 30, at Nease

Oct. 7, at Parker, 6:30 p.m.

Oct. 14, Atlantic Coast, 6:30 p.m.

Oct. 21, Riverside, 6:30 p.m.

Oct. 27, at Mandarin, 6:30 p.m.

Nov. 4, Spruce Creek, 6:30 p.m.

ST. AUGUSTINE

Aug. 26, Bolles

Sept. 2, St. Petersburg Gibbs

Sept. 10, Coffee (at Glynn Academy), 4 p.m.

Sept. 16, at Menendez

Sept. 23, at Bartram Trail

Sept. 30, at Matanzas

Oct. 7, Nease

Oct. 14, BYE

Oct. 21, Gainesville

Oct. 28, Clay

Nov. 4, at Palatka

ST. JOSEPH

Aug. 26, at Gainesville Oak Hall

Sept. 2, at Father Lopez

Sept. 9, Halifax Academy

Sept. 16, Eagle's View

Sept. 23, BYE

Sept. 30, at Ocala Trinity Catholic

Oct. 7, Gainesville St. Francis

Oct. 14, P.K. Yonge

Oct. 21, at Stanton, 6:30 p.m.

Oct. 28, BYE

Nov. 4, BYE

STANTON

Aug. 26, at Bishop Snyder

Sept. 2, North Florida Educational, 6:30 p.m.

Sept. 9, at Ribault, 6:30 p.m.

Sept. 16, at Paxon, 6:30 p.m.

Sept. 23, Englewood, 6:30 p.m.

Sept. 30, BYE

Oct. 7, Wolfson, 6:30 p.m.

Oct. 13, Hamilton County, 6:30 p.m.

Oct. 21, St. Joseph, 6:30 p.m.

Oct. 28, TBD (SSAC playoffs)

Nov. 4, TBD (SSAC playoffs)

SUWANNEE

Aug. 26, at Flagler Palm Coast, 7:30 p.m.

Sept. 2, at Hamilton County, 7:30 p.m.

Sept. 9, Chiefland, 7:30 p.m.

Sept. 16, Wildwood, 7:30 p.m.

Sept. 23, at North Marion, 7:30 p.m.

Sept. 30, Taylor County, 7:30 p.m.

Oct. 7, at Alachua Santa Fe, 7:30 p.m.

Oct. 14, Madison County, 7:30 p.m.

Oct. 21, BYE

Oct. 28, at Wakulla, 7:30 p.m.

Nov. 4, Bradford, 7:30 p.m.

TDH ACADEMY

Aug. 26, at North Florida Educational

Sept. 2, Rocky Bayou Christian

Sept. 9, at Oakleaf

Sept. 16, at Bishop Kenny

Sept. 23, BYE

Sept. 30, Impact Christian

Oct. 7, at First Coast, 6:30 p.m.

Oct. 14, at Orlando Faith Christian

Oct. 21, BYE

Oct. 28, at Young Kids in Motion

Nov. 4, at Pace, 7:30 p.m.

TOCOI CREEK

Aug. 26, Beachside

Sept. 2, at Matanzas

Sept. 9, Bishop Kenny

Sept. 16, Ridgeview

Sept. 23, at Clay

Sept. 30, at Palatka

Oct. 7, at Menendez

Oct. 14, at Bradford

Oct. 21, BYE

Oct. 28, Keystone Heights

Nov. 4, Nease

TRINITY CHRISTIAN

Aug. 26, at White, 6:30 p.m.

Sept. 2, Raines, 6:30 p.m.

Sept. 9, at North Florida Educational

Sept. 16, Bolles, 7:30 p.m.

Sept. 23, Columbia, 7:30 p.m.

Sept. 30, at Christ's Church

Oct. 7, at Riverside, 6:30 p.m.

Oct. 14, University Christian

Oct. 21, BYE

Oct. 28, Providence, 7:30 p.m.

Nov. 4, Quincy Munroe, 7:30 p.m.

UNION COUNTY

Aug. 26, at University Christian, 7:30 p.m.

Sept. 2, Columbia, 7:30 p.m.

Sept. 9, BYE

Sept. 16, at P.K. Yonge

Sept. 23, at Newberry, 7:30 p.m.

Sept. 30, at Wildwood, 7:30 p.m.

Oct. 7, Dixie County, 7:30 p.m.

Oct. 14, Hawthorne

Oct. 21, Alachua Santa Fe, 7:30 p.m.

Oct. 28, BYE

Nov. 4, Walton, 7:30 p.m.

UNIVERSITY CHRISTIAN

Aug. 26, Union County, 7:30 p.m.

Sept. 2, at Hilliard, 7:30 p.m.

Sept. 9, Charlton County (at Glynn Academy), 4:30 p.m.

Sept. 16, Christ's Church, 7:30 p.m.

Sept. 23, at Rabun Gap-Nacoochee

Sept. 30, at Providence

Oct. 7, North Florida Educational, 7:30 p.m.

Oct. 14, at Trinity Christian, 7:30 p.m.

Oct. 21, Parker

Oct. 28, BYE

Nov. 4, Bishop Kenny, 7:30 p.m.

Best of the Best: Top athletes in Northeast Florida ahead of the 2022 season

WEST NASSAU

Aug. 26, Zarephath Academy

Sept. 2, at Charlton County, 7:30 p.m.

Sept. 8, McIntosh County Academy (at Glynn Academy), 4:30 p.m.

Sept. 16, at Episcopal

Sept. 23, Bishop Kenny

Sept. 30, at Baker County

Oct. 7, P.K. Yonge

Oct. 14, at Fernandina Beach

Oct. 21, at Baldwin, 6:30 p.m.

Oct. 28, Yulee

Nov. 4, BYE

WESTSIDE

Aug. 26, at Riverside, 6:30 p.m.

Sept. 2, Jackson, 6:30 p.m.

Sept. 9, at Atlantic Coast, 6:30 p.m.

Sept. 16, Ribault, 6:30 p.m.

Sept. 23, at First Coast, 6:30 p.m.

Sept. 30, BYE

Oct. 7, at Mandarin, 6:30 p.m.

Oct. 14, at Baldwin, 6:30 p.m.

Oct. 21, Englewood, 6:30 p.m.

Oct. 27, White, 6:30 p.m.

Nov. 4, Raines, 6:30 p.m.

WHITE

Aug. 26, Trinity Christian, 6:30 p.m.

Sept. 2, at Sandalwood, 6:30 p.m.

Sept. 9, Englewood, 6:30 p.m.

Sept. 16, at Parker, 6:30 p.m.

Sept. 23, Riverside, 6:30 p.m.

Sept. 30, at Madison County

Oct. 7, Fletcher, 6:30 p.m.

Oct. 14, BYE

Oct. 21, at Ribault, 6:30 p.m.

Oct. 27, at Westside, 6:30 p.m.

Nov. 4, Baldwin, 6:30 p.m.

WOLFSON

Aug. 26, Baldwin, 6:30 p.m.

Sept. 2, Parker, 6:30 p.m.

Sept. 9, Providence, 6:30 p.m.

Sept. 16, at Harvest Community

Sept. 23, BYE

Sept. 30, Bishop Kenny, 6:30 p.m.

Oct. 7, at Stanton, 6:30 p.m.

Oct. 13, at Bolles, 7:30 p.m.

Oct. 21, Impact Christian, 6:30 p.m.

Oct. 27, at Episcopal

Nov. 4, at Englewood, 6:30 p.m.

YOUNG KIDS IN MOTION

Aug. 26, at Lighthouse Private Christian

Sept. 2, at Zarephath Academy

Sept. 9, BYE

Sept. 16, at Orlando West Oaks

Sept. 23, at Joshua Christian

Sept. 30, at Jordan Christian Prep

Oct. 7, at Christ's Church

Oct. 14, at Impact Christian

Oct. 21, at Seffner Christian, 7:30 p.m.

Oct. 28, TDH Academy

Nov. 4, at Mayo Lafayette

YULEE

Aug. 26, Charlton County, 7:30 p.m.

Sept. 2, at Titusville

Sept. 9, Zarephath Academy, 7:30 p.m.

Sept. 17, BYE

Sept. 26, Port St. Lucie Tradition Prep, 6 p.m. (ppd. from Sept. 17)

Sept. 30, Fernandina Beach, 7:30 p.m.

Oct. 7, at Baldwin, 6:30 p.m.

Oct. 14, Baker County, 7:30 p.m.

Oct. 21, Episcopal, 7:30 p.m.

Oct. 28, at West Nassau

Nov. 4, at Menendez

ZAREPHATH ACADEMY

Aug. 26, at West Nassau

Sept. 2, Young Kids in Motion, 6 p.m.

Sept. 9, at Yulee, 7:30 p.m.

Sept. 16, at Lakeland Victory Christian

Sept. 23, at Mayo Lafayette

Sept. 30, at Orlando West Oaks

Oct. 7, BYE

Oct. 14, at Chiefland, 7:30 p.m.

Oct. 21, at Providence

Oct. 28, at Lakeland Christian, 7:30 p.m.

Nov. 4, at Episcopal

Clayton Freeman covers high school sports and more for the Florida Times-Union. Follow him on Twitter at @CFreemanJAX.

This article originally appeared on Florida Times-Union: Jacksonville high school football: 2022 season schedules by team