The Wrap: Friday’s NC, SC football scores, how The Sweet 16 fared, next week’s schedule
Friday’s high school football scores and content. Scroll down:
▪ POSTGAME SPACES ON X (Formerly Twitter): If you missed our session, we talked Friday’s games, the state legislature and the NCHSAA and a little Byrnes (SC) and SC vs NC. Listen here
Friday’s Coverage
No. 2 Weddington stops SC 5A power Dutch Fork
No. 8 Hough stops No. 5 Chambers, takes big step towards league title
No. 12 Mooresville holds off wild rally from Hickory Ridge
(Story)
Independence beats Charlotte Catholic on road
Ardrey Kell defense dominates Cuthbertson
Myers Park wins third straight, beats Palisades
East Meck beats Garinger, gets first win
(Story)
The Picks
Friday’s North Carolina scores
Albemarle 34, Lake Norman Charter 0
Andrews 28, Hickory Home 0
Anson County 48, Central, S.C. 21
Apex 10, Cary 7
Asheville 29, Asheville Erwin 15
Asheville Reynolds 58, Enka 7
Asheville Roberson 49, North Buncombe 0
Bessemer City 73, Gastonia Highland Tech 0
Brevard 50, R-S Central 20
Burlington Cummings 65, Graham 0
Burlington Williams 28, Orange 3
Burnsville Mountain Heritage 42, Rosman 12
Cary Christian 38, Concord Cannon 3
Cary Panther Creek 27, Morrisville Green Hope 20
Catawba Bandys 48, East Burke 30
Charlotte Ardrey Kell 28, Waxhaw Cuthbertson 0
Charlotte Mallard Creek 48, Huntersville Hopewell 0
Charlotte Myers Park 44, Palisades 0
Claremont Bunker Hill 56, West Caldwell 7
Clayton 29, Garner 2
Clayton Cleveland 35, South Garner 0
Concord 27, Central Cabarrus 7
Concord Cox Mill 21, West Cabarrus 20
Concord Robinson 26, China Grove Carson 6
Cornelius Hough 19, Chambers 13
Corvian 33, Christ the King High School 7
Davidson Community School 30, Mt. Holly Mountain Island Charter 12
Davie County 41, East Forsyth 28
East Gaston 62, Cherryville 14
East Mecklenburg 40, Charlotte Garinger 18
East Rutherford 50, Forest City Chase 43
East Surry 44, West Wilkes 0
East Wilkes 41, South Stokes 0
Eastern Alamance 28, Western Alamance 14
Eastern Guilford 47, High Point Central 0
Eastern Randolph 43, Monroe Parkwood 0
Elizabeth City Northeastern 40, Greenville Rose 35
Elkin 38, North Stokes 0
Faith Christian 58, Father Vincent Capodanno 12
Farmville Central 60, Ayden-Grifton 26
Franklin 31, Waynesville Tuscola 14
Friendship 26, Holly Springs 21
Gastonia Huss 31, Belmont South Point 24, OT
Greensboro Dudley 56, Winston-Salem Atkins 14
Greensboro Grimsley 48, Northwest Guilford 14
Greensboro Page 6, Jamestown Ragsdale 0
Greenville Conley 41, Jacksonville Northside 12
Hickory 43, North Lincoln 14
High Point Andrews 35, Walkertown 0
High Point Christian Academy 58, Southlake Christian 0
Jacksonville 41, New Bern 18
Kernersville McGuinness 11, Winston-Salem Carver 8
Lake Norman 24, Kannapolis Brown 21
Lee County 27, Hoke County 6
Lexington 48, South Davidson 21
Lincolnton 22, Newton-Conover 21
Lord Botetourt, Va. 57, Charlotte Olympic 21
Marshville Forest Hills 35, North Stanly 13
Matthews Butler 49, Charlotte Providence 6
Matthews Weddington 17, Dutch Fork, S.C. 14
Mayodan McMichael 20, North Forsyth 12
Mitchell County 35, Swannanoa Owen 18
Monroe Sun Valley 28, Charlotte Country Day 14
Mooresville 42, Hickory Ridge 35
Mooresville Pine Lake Prep 62, Winston-Salem Prep 12
Mount Airy 47, Boonville Starmount 15
Murphy 51, New Faith Christian, Ga. 14
Nash Central 42, Franklinton 8
North Duplin 54, Bear Grass 0
North Moore 55, Siler City Jordan-Matthews 7
North Rowan 16, Thomasville 12
North Surry 55, East Bend Forbush 29
Northeast Guilford 33, Southern Guilford 12
Northern Guilford 42, Southeast Guilford 14
Northern Nash 62, Bunn 0
Northwest Cabarrus 44, East Rowan 0
Oxford Webb 27, Warren County 20
Pfafftown Reagan 40, Robert B. Glenn 23
Pittsboro Northwood 55, Bartlett Yancey 13
Polk County 34, Hendersonville 30
Rabun Gap-Nachoochee, Ga. 36, Robbinsville 0
Raleigh Cardinal Gibbons 24, Durham Hillside 6
Raleigh Ravenscroft 50, Grace Christian-Raleigh 12
Salisbury 42, West Davidson 0
Scotland 49, Southern Lee 6
Shelby 74, Mooresboro Jefferson 8
Shelby Crest 56, Belmont Cramer 0
South Granville 41, Carrboro 0
South Mecklenburg 35, Charlotte Berry Tech 6
Southeast Halifax 28, Northampton County 26
Southeast Raleigh 20, Fuquay-Varina 11
Southern Alamance 72, Hillsborough Cedar Ridge 6
Southern Wayne 56, Goldsboro 14
Southwest Onslow 48, North Lenoir 12
Southwestern Randolph 32, Asheboro 13
St. Pauls 20, Charlotte Latin 13
Statesville 42, East Lincoln 14
Swain County 35, Madison County 16
Sylva Smoky Mountain 20, North Henderson 14
Valdese Draughn 49, Avery County 7
Vance County 29, Louisburg 3
Wendell Corinth Holders 21, Willow Spring 7
West Carteret 58, North Pitt 36
West Forsyth 56, Winston-Salem Parkland 9
West Henderson 55, East Henderson 0
West Iredell 34, Newton Foard 7
West Lincoln 33, Maiden 19
West Stokes 52, Eden Morehead 6
Wilkes Central 21, North Wilkes 20
Wilson Prep 52, Northwest Halifax 0
Winston-Salem Reynolds 29, Winston-Salem Mt. Tabor 28
POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS=
East Wake vs. Pikeville Aycock, ccd.
Western Harnett vs. Fayetteville Pine Forest, ppd.
Thursday’s North Carolina Scores
Cape Fear 36, Pembroke Swett 14
Clinton 40, Princeton 14
East Duplin 66, Kinston 12
Fayetteville Britt 49, Lumberton 8
Fayetteville Sanford 38, Erwin Triton 20
Fayetteville Seventy-First 55, Gray’s Creek 7
Havelock 66, West Bladen 18
North Brunswick 34, South Brunswick 28
South Columbus 37, Pender County 30
Southern Nash 55, Roanoke Rapids 8
Whiteville 49, Rocky Point Trask 12
Wilmington Ashley 35, West Brunswick 7
Wilmington Hoggard 49, Wilmington Laney 15
Wilson Fike 15, South Johnston 13
Friday’s South Carolina scores
Andrews 46, Green Sea Floyds 6
Anson County, N.C. 48, Central 21
Ashley Ridge 35, Wando 14
Aynor 22, Conway 18
Bamberg-Ehrhardt 69, East Clarendon 0
Beaufort 42, Bluffton 36
Belton-Honea Path 63, Walhalla 35
Blackville-Hilda 34, Wagener-Salley 8
Brookland-Cayce 28, Hampton County 14
Broome 55, Woodruff 14
Camden 45, Lake City 8
Cane Bay 7, May River 0
Cardinal Newman 31, Ben Lippen 0
Carolina High and Academy 41, Whitmire 22
Carvers Bay 24, Mullins 6
Chapin 22, A.C. Flora 7
Chapman 57, Union County 14
Chester 38, Batesburg-Leesville 18
Christ Church Episcopal 60, McCormick 14
Clover 36, Boiling Springs 21
Colleton Prep 36, Spartanburg Christian 14
Columbia 24, Eau Claire 18
Crescent 28, Emerald 12
Cross 24, Buford 0
D.W. Daniel 56, Riverside 14
Dillon 44, Marlboro County 0
Dixie 16, Ware Shoals 14
Easley 38, Southside 12
Edisto 30, Military Magnet Academy 12
Florence Christian 42, John Paul II 7
Fox Creek def. GSIC, Ga., forfeit
Francis Hugh Wardlaw Academy 30, Holy Trinity Classical Christian 16
Gaffney 48, Fort Dorchester 40
Gilbert 49, Saluda 27
Gray Collegiate Academy 75, Mid-Carolina 0
Great Falls 56, New Hope Leadership 0
Greenwood Christian 43, Thomas Sumter Academy 13
Hammond 49, Camden Military Academy 0
Hanahan 21, Porter-Gaud 14
Hillcrest 56, Wren 12
Hilton Head Christian Academy 36, Beaufort Academy 16
Hunter-Kinard-Tyler 30, Calhoun County 14
Irmo 54, Airport 0
J.L. Mann 49, Wade Hampton (G) 0
James F. Byrnes 49, West Florence 0
Jefferson Davis Academy 54, Laurens Academy 8
Johnsonville 42, Hannah-Pamplico 6
Lake View 15, Loris 14
Lamar 18, Kingstree 16
Landrum 74, Blue Ridge 27
Latta 28, Cheraw 14
Lewisville 43, Andrew Jackson 0
Liberty 35, Pickens 14
Manning 64, Baptist Hill 14
Matthews Weddington, N.C. 17, Dutch Fork 14
McBee 53, Chesterfield 24
Midland Valley 77, Swansea 0
Newberry 21, W.J. Keenan 14
Ninety Six 40, Pelion 7
North Augusta 23, Strom Thurmond 11
North Myrtle Beach 26, Carolina Forest 13
Northwestern 56, Rock Hill 14
Northwood Academy 47, Academic Magnet 0
Orangeburg Prep 28, Calhoun Academy 0
Patrick Henry Academy 21, Clarendon Hall Academy 14
Pee Dee Academy 35, Hilton Head Prep 14
Pendleton 61, Palmetto 7
Richard Winn Academy 40, W. Wyman King Academy 6
Richland Northeast 41, Nation Ford 38
Ridge Spring-Monetta 20, Williston-Elko 14
River Bluff 29, Dorman 28
Robert E. Lee Academy 69, Cross Schools 20
Seneca 40, Woodmont 38
Silver Bluff 35, Barnwell 8
South Aiken 41, Clinton 30
Southside Christian 35, St. Joseph 14
Spartanburg 57, Mauldin 0
Stratford 53, St. James 6
Summerville 40, Goose Creek 20
Summerville Faith Christian 52, Andrew Jackson Academy 20
Sumter 17, Oceanside Collegiate Academy 10
T.L. Hanna 48, Laurens 6
Travelers Rest 42, Berea 3
West Ashley 38, Timberland 20
West Oak 56, Calhoun Falls 12
Westside 56, Greer 42
Whale Branch 45, Battery Creek 12
White Knoll 42, Lancaster 8
Williamsburg Academy 41, Northside Christian 14
Wilson Hall 44, First Baptist 15
Woodland 35, Colleton County 10
York Comprehensive 34, Fort Mill 0
Thursday’s South Carolina Scores
Alabama School for the Deaf, Ala. def. SC School for the Deaf and the Blind, forfeit
Myrtle Beach 59, Marion 20
Resurrection Christian, Colo. 43, St. John’s 6
Next week’s schedule
FRIDAY, SEPT. 29
Queen City 3A-4A
Chambers at Harding
Hough at West Mecklenburg
North Mecklenburg at Mallard Creek
West Charlotte at Hopewell
South Meck 4A
Berry Academy at Ardrey Kell
Palisades at South Mecklenburg
Southwestern 4A
Butler at East Mecklenburg
Charlotte Catholic at Rocky River
Garinger at Independence
Greater Metro 4 4A
A.L. Brown at Cox Mill
Hickory Ridge at South Iredell, 7:30
West Cabarrus at Lake Norman, 7:30
Southern Carolina 4A
Porter Ridge at Marvin Ridge
Sun Valley at Cuthbertson
Big South 3A
Forestview at Kings Mountain, 7:30
Hunter Huss at Stuart Cramer, 7:30
North Gaston at Ashbrook, 7:30
South Point at Crest, 7:30
South Piedmont 3A
Central Cabarrus at South Rowan, 7:30
Concord at Jesse Carson, 7:30
Jay M. Robinson at East Rowan, 7:30
Northwest Cabarrus at West Rowan, 7:30
Western Foothills 3A
East Lincoln at West Iredell, 7:30
Fred T. Foard at Statesville, 7:30
Hickory at St. Stephens
North Iredell at North Lincoln, 7:30
Rocky River 2A-3A
Anson County at Parkwood
Forest Hills at Monroe
Piedmont at West Stanly
Catawba Valley 2A
Bandys at Lincolnton, 7:30
Newton-Conover at East Burke, 7:30
West Caldwell at Maiden, 7:30
West Lincoln at Bunker Hill, 7:30
Catawba Shores 1A-2A
Bishop McGuinness at Corvian Community
Carver at Community School of Davidson
Christ the King at Pine Lake Prep
Winston-Salem Prep at Mountain Island Charter, 7:30
Southern Piedmont 1A-2A
Burns at Bessemer City, 7:30
Shelby at Highland Tech, 7:30
Thomas Jefferson Academy at East Gaston, 7:30
Yadkin Valley 1A-2A
North Stanly at Union Academy
South Stanly at Mount Pleasant, 7:30
Nonconference
Cannon School at Charlotte Country Day
Charlotte Latin vs. Covenant Day, at Matthews SportsPlex
Cabarrus Stallions at Lake Norman Charter
Hickory Grove Christian at GRACE Christian
North Raleigh Christian at Providence Day
Providence at Mooresville, 7:30
Rabun Gap School at Charlotte Christian
Ravenscroft at Metrolina Christian
Trinity Christian at SouthLake Christian
S.C. Region 3 5A
Blythewood at Fort Mill, 7:30
Clover at Nation Ford, 7:30
Spring Valley at Rock Hill, 7:30
S.C. Region 3 4A
Northwestern at Lancaster, 7:30
South Pointe at Catawba Ridge, 7:30
York at Indian Land, 7:30
S.C. Region 4 3A
Chester at Woodruff, 7:30
Union County at Clinton, 7:30
S.C. Region 5 2A
Andrew Jackson at Cheraw, 7:30
Central Pageland at Buford, 7:30
North Central at Chesterfield, 7:30
S.C. Region 3 1A
Great Falls at Whitmire, 7:30
Lewisville at C.A. Johnson, 7:30
Open week: Cherryville, Myers Park, Olympic, Weddington