High school football: TRAC team falls out of The Bee’s Top 25 and three new schools enter
Clovis North, following its win over Clovis, holds on to the top spot in the latest Fresno Bee high school football rankings.
The Broncos won 24-7, sending the Cougars four spots down to No. 12.
Taking their place at No. 8 is Lemoore after its win over Mission Oak.
Teams moving up in the top 5 include Clovis East to No. 3 and Sanger one spot to No. 4.
The Timberwolves outlasted No. 7 Clovis West 42-22. The Apaches rolled past Edison 31-0.
Hanford moves to No. 10 after beating No. 22 Tulare Union.
For the first time this season, Buchanan dropped out of the rankings following a 27-6 loss to Central.
The Bears were ranked No. 13 but have lost two straight and are 2-5.
Two other teams dropped out: Garces (2-5) and Stockdale (3-4).
Making their debut in the rankings this season are No. 23 Tehachapi (8-0), No. 24 San Luis Obispo (5-3) and No. 25 Mission Prep (6-1).
Top 25 rankings
1. Clovis North (7-0)
Last week: defeated Clovis 24-7
Pvs: 1
Up next: Oct. 13 vs. Clovis West, 7 p.m. (Veterans Memorial Stadium)
2. Liberty-Bakersfield (6-1)
Last week: defeated Stockdale 56-6
Pvs: 2
Up next: Oct. 12 at Centennial, 7:30 p.m.
3. Clovis East (6-1)
Last week: defeated Clovis West 42-22
Pvs: 4
Up next: Oct. 13 at Central, 7 p.m. (Koligian Stadium)
4. Sanger (6-1)
Last week: defeated Edison 31-0
Pvs: 5
Up next: Oct. 13 at Madera, 7:30 p.m.
5. Frontier (7-0)
Last week: defeated Garces 38-15
Pvs: 6
Up next: Oct. 13 vs. Stockdale, 7:30 p.m.
6. Centennial (5-2)
Last week: defeated Highland 24-7
Pvs: 7
Up next: Oct. 12 vs. Liberty-Bakersfield, 7:30 p.m.
7. Clovis West (5-2)
Last week: lost to Clovis East 42-22
Pvs: 3
Up next: Oct. 13 vs. Clovis North, 7 p.m. (Veterans Memorial Stadium)
8. Lemoore (4-2)
Last week: defeated Mission Oak 42-17
Pvs: 9
Up next: Oct. 13 vs. Dinuba, 7:30 p.m.
9. Central (5-2)
Last week: defeated Buchanan 27-6
Pvs: 10
Up next: Oct. 13 vs. Clovis East, 7 p.m.
10. Hanford (6-1)
Last week: defeated Tulare Union 57-34
Pvs: 11
Up next: Oct. 13 vs. Tulare Western, 7:30 p.m. (Neighbor Bowl)
11. Central Valley Christian (6-1)
Last week: defeated Selma 42-6
Pvs: 12
Up next: Oct. 13 vs. Kingsburg, 7:30 p.m.
12. Clovis (5-2)
Last week: lost to Clovis North 24-7
Pvs: 8
Up next: Oct. 13 vs. Buchanan, 7 p.m. (Lamonica Stadium)
13. Kennedy (6-1)
Last week: DNP
Pvs: 14
Up next: Oct. 12 at McFarland, 7:30 p.m.
14. Shafter (8-0)
Last week: defeated Delano 55-14
Pvs: 15
Up next: Oct. 20 at Kennedy, 7:30 p.m.
15. Arroyo Grande (6-1)
Last week: defeated Righetti 31-8
Pvs: 16
Up next: Oct. 13 vs. Mission Prep, 7 p.m.
16. Sunnyside (6-1)
Last week: defeated Fresno 46-24
Pvs: 17
Up next: Oct. 13 at Torres, 7:30 p.m. (Madera South Stadium)
17. St. Joseph (5-2)
Last week: defeated Paso Robles 35-7
Pvs: 18
Up next: Oct. 13 vs. Righetti, 7 p.m.
18. Kingsburg (6-1)
Last week: defeated Kerman 19-13
Pvs: 19
Up next: Oct. 13 at Central Valley Christian, 7:30 p.m.
19. Bakersfield (4-3)
Last week: defeated Independence 41-17
Pvs: 20
Up next: Oct. 13 vs. Highland, 7:30 p.m.
20. Exeter (7-0)
Last week: defeated Washington Union 37-15
Pvs: 22
Up next: Oct. 13 vs. Immanuel, 7:15 p.m.
21. Atascadero (7-0)
Last week: defeated Templeton 20-16
Pvs: 25
Up next: Oct. 13 at Morro Bay, 7 p.m.
22. Tulare Union (4-3)
Last week: lost to Hanford 57-34
Pvs: 21
Up next: Oct. 13 vs. Mission Oak, 7:30 p.m. (Bob Mathias Stadium)
23. Tehachapi (8-0)
Last week: defeated East Bakersfield 58-19
Pvs: NR
Up next: Oct. 12 vs. North, 7:30 p.m.
24. San Luis Obispo (5-3)
Last week: defeated Morro Bay 33-10
Pvs: NR
Up next: Oct. 13 vs. Santa Maria, 7 p.m.
25. Mission Prep (6-1)
Last week: defeated Lompoc 19-14
Pvs: NR
Up next: Oct. 13 at Arroyo Grande, 7 p.m.
Next 15: Bakersfield Christian (4-3) Torres (5-2), Madera (5-2), Orosi (7-0), Mt. Whitney (4-3), Coalinga (6-1), Mission Oak (5-2), Dos Palos (6-1), Redwood (4-3), Porterville (4-3), Orosi (7-0), Caruthers (5-2), Templeton (4-3), Buchanan (2-5), Garces (2-5), Stockdale (3-4)
Last week’s scores
Thursday
Tri-River Athletic Conference
Central 27, Buchanan 6
West Yosemite League
Dinuba 32, Tulare Western 20
East Sequoia League
Orosi 56, Granite Hills 6
Southwest Yosemite - River
Liberty-Bakersfield 56, Stockdale 6
South Yosemite - Horizon
Golden Valley-Bakersfield 28, Arvin 14
South Sequoia League
Shafter 55, Delano 14
Taft 33, McFarland 15
Wasco 36, Chavez 23
Friday
Tri-River Athletic Conference
Clovis North 24, Clovis 7
Clovis East 42, Clovis West 22
County/Metro Athletic Conference
Sanger 31, Edison 0
Garza 27, Bullard 10
Madera 56, San Joaquin Memorial 35
North Yosemite League
Sunnyside 46, Fresno 24
Torres 42, Hoover 17
Roosevelt 38, Madera South 0
McLane 34, Sanger West 20
East Yosemite League
El Diamante 24, Monache 14
Mt. Whitney 33, Golden West 23
Redwood 21, Porterville 0
West Yosemite League
Hanford 57, Tulare Union 34
Lemoore 42, Mission Oak 17
Northwest Sequoia League
Chowchilla 26, Fowler 22
Riverdale 22, Yosemite 6
Liberty-Madera Ranchos 47, Minarets 21
Caruthers 55, Parlier 16
Tri-County - Kings Canyon
Kingsburg 19, Kerman 13
Central Valley Christian 42, Selma 6
Tri-County - Sequoia
Reedley 60, Hanford West 42
Immanuel 28, Sierra Pacific 27
East Sequoia League
Corcoran 45, Orange Cove 21
Lindsay 45, Farmersville 0
Strathmore 22, Woodlake 0
West Sierra League
Coalinga 24, Avenal 0
Dos Palos 44, Mendota 41
Firebaugh 34, Tranquillity 15
High Desert
Boron 76, Desert 0
Bishop 42, California City 7
Rosamond 51, Kern Valley 14
Mountain
Arroyo Grande 31, Righetti 8
Mission Prep 19, Lompoc 14
Nipomo 24, Santa Ynez 21
St. Joseph 35, Paso Robles 7
Ocean
Atascadero 20, Templeton 16
Santa Maria 49, Cabrillo 22
San Luis Obispo 33, Morro Bay 10
South Yosemite - Horizon
Foothill 47, Del Oro 6
South Yosemite - Mountain
Tehachapi 58, East Bakersfield 19
South 40, West 17
Southwest Yosemite - River
Frontier 38, Garces 15
Southwest Yosemite - Valley
Bakersfield Christian 49, Ridgeview 7
Nonleague
Exeter 37, Washington Union 15
Centennial 24, Highland 7
North 63, Mira Monte 21,
Central Sierra League
Orcutt Academy 48, Alpaugh 18
Sierra wins by forfeit over Laton
Hi-Lo (8-man)
Frazier Mountain 36, Lone Pine 24
8-man intersectional
Kern Rescource Center 62, Turlock Christian 24
Nev. at Mammoth 62, Mineral County-Hawthorne 18
Saturday
Southwest Yosemite - Valley
Bakersfield 41, Independence 17
8-man intersectional
United Christian-Rancho Cucamonga 44, Trona 22
This week’s schedule
Oct. 12
County/Metro Athletic Conference
Garza vs. Edison, 7:30 p.m. (Sunnyside Stadium)
Southwest Yosemite - River
Liberty-Bakersfield at Centennial, 7:30 p.m.
South Sequoia League
Kennedy at McFarland, 7:30 p.m.
South Yosemite - Horizon
Arvin at Foothill, 7:30 p.m.
South Yosemite - Mountain
North at Tehachapi, 7:30 p.m.
Oct. 13
Tri-River Athletic Conference
Clovis East at Central, 7 p.m.
Buchanan at Clovis, 7 p.m.
Clovis North vs. Clovis West, 7 p.m.
County/Metro Athletic Conference
San Joaquin Memorial vs. Bullard, 7 p.m. (Ratcliffe Stadium)
Sanger at Madera, 7:30 p.m.
North Yosemite League
Fresno at Sanger West, 7:30 p.m. (Tom Flores Stadium)
Hoover vs. Roosevelt, 7:30 p.m. (Sunnyside Stadium)
Madera South at McLane, 7:30 p.m.
Sunnyside at Torres, 7:30 p.m. (Madera South Stadium)
East Yosemite League
El Diamante vs. Mt. Whitney, 7:30 p.m. (At Golden West)
Golden West vs. Porterville, 7:30 p.m. (At Granite Hills)
Monache vs. Redwood, 7:30 p.m. (Mineral King Bowl)
West Yosemite League
Dinuba at Lemoore, 7:30 p.m.
Mission Oak at Tulare Union, 7:30 p.m.
Tulare Western at Han ford, 7:30 p.m.
Tri-County - Kings Canyon
Kingsburg at Central Valley Christian, 7:30 p.m.
Selma at Washington Union, 7:30 p.m.
Tri-County - Sequoia
Immanuel at Exeter, 7:15 p.m.
East Sequoia League
Orosi at Corcoran, 7 p.m.
Farmersville at Woodlake, 7:15 p.m.
Granite Hills at Strathmore, 7:15 p.m.
Lindsay at Orange Cove, 7:15 p.m.
West Sierra League
Dos Palos at Tranquillity, 7:30 p.m.
Firebaugh at Avenal, 7:30 p.m.
Mendota at Coalinga, 7:30 p.m.
Southwest Yosemite - River
Stockdale at Frontier, 7:30 p.m.
Southwest Yosemite - Valley
Highland at Bakersfield, 7:30 p.m.
Independence at Ridgeview, 7:30 p.m.
South Yosemite - Horizon
Del Oro at Mira Monte, 7:30 p.m.
South Yosemite - Mountain
South at East Bakersfield, 7:30 p.m.
Mountain League
Lompoc at Nipomo, 7 p.m.
Mission Prep at Arroyo Grande, 7 p.m.
Paso Robles vs. Santa Ynez, 7 p.m.
Righetti at St. Joseph, 7 p.m.
Northwest Sequoia League
Caruthers at Yosemite, 7 p.m.
Chowchilla at Minarets, 7 p.m.
Liberty-Madera Ranchos at Parlier, 7 p.m.
Riverdale at Fowler, 7:30 p.m.
Ocean League
Atascadero at Morro Bay, 7 p.m.
Santa Maria at San Luis Obispo, 7 p.m.
Templeton at Pioneer Valley, 7 p.m.
South Sequoia League
Chavez at Taft, 7:30 p.m.
Wasco at Delano, 7:30 p.m.
High Desert
Boron at Rosamond, 7 p.m.
California City at Kern Valley, 7 p.m.
Desert at Bishop, 7 p.m.
Nonleague
Hanford West at Kerman, 7:30 p.m.
West at Golden Valley-Bakersfield, 7:30 p.m.
Intersectional
Cabrillo at Carpinteria, 7 p.m.
Central Sierra (8-Man)
Laton at Fresno Christian, 7 p.m.
Hi-Lo (8-Man)
Trona at Mojave, 7 p.m.
Nonleague (8-Man)
Legacy Christian Academy at Frazier Mountain, 7 p.m.
Intersectional (8-Man)
Mammoth at Avalon, 4:30 p.m.
Oct. 14
Tri-County - Sequoia
Reedley at Sierra Pacific, 7:15 p.m. (Neighbor Bowl)
Nonleague
Garces at Bakersfield Christian, 7:30 p.m.
Central Sierra (8-Man)
Alpaugh at Riverdale Christian, 11 a.m.
Sierra at Orcutt Academy, 6 p.m. (At Pioneer Valley in Santa Maria)