High school girls basketball scores and top performers from the area, winter 2021-22

To report area high school scores and highlights: Coaches or team representatives are asked to send basketball scores and highlights (including first and last names of players) as soon as possible after games by emailing sports@timestelegram.com and/or sports@uticaod.com. Please include a name and contact number.

The results for the 2021-22 winter season will be listed below by date.

Girls' basketball scores from Sunday, March 20

NYSPHSAA Class AA Playoff Schedule and Results

MARCH 12 REGIONALS

Section V Rochester-Bishop Kearney 64, Section VI Lancaster 55

Section VIII Baldwin 53, Section XI Longwood 32

MARCH 13 REGIONALS

Section III Cicero-North Syracuse 62, Section II Albany 60

Section IV Corning-Painted Post 54, Section IX Warwick 52

MARCH 18 SEMIFINALS

Section V Rochester-Bishop Kearney 94, Section IV Corning-Painted Post 42

Section VIII Baldwin 56, Section III Cicero-North Syracuse 54, overtime

MARCH 19 FINAL

Section V Rochester-Bishop Kearney 63, Section VIII Baldwin 57

NYSPHSAA Class A Playoff Schedule and Results

MARCH 12 REGIONALS

Section I Tappan Zee 71, Section IX Wallkill 46

Section II Averill Park 67, Section III Syracuse-Bishop Ludden 43

Section V Pittsford-Mendon 77, Section VI Williamsville South 35

Section XI West Babylon 52, Section VIII Plainedge 34

MARCH 18 SEMIFINALS

Section I Tappan Zee 44, Section V Pittsford-Mendon 41

Section II Averill Park 56, Section XI West Babylon 36

MARCH 19 FINAL

Section II Averill Park Section I Tappan Zee 48

NYSPHSAA Class B Playoff Schedule and Results

MARCH 12 REGIONALS

Section I Putnam Valley 49, Section VIII Locust Valley 38

Section V Waterloo 70, Section VI Lewiston-Porter 45

MARCH 13 REGIONALS

Section II Schalmont 54, Section VII Saranac 30

Section III General Brown 72, Section IV Norwich 52

MARCH 19 SEMIFINALS

Section V Waterloo 61, Section I Putnam Valley 39

Section II Schalmont 52, Section III General Brown 42

MARCH 20 FINAL

Section II Schalmont 56, Section V Waterloo 54

NYSPHSAA Class C Playoff Schedule and Results

MARCH 12 REGIONALS

Section IV Newark Valley 55, Section III Waterville 30

Section V East Rochester 60, Section VI Frewsburg 57

Section IX Millbrook 51, Section VIII Carle Place 43

MARCH 13 REGIONAL

Section II Duanesburg 79, Section VII Northern Adirondack 54

MARCH 19 SEMIFINALS

Section IX Millbrook 58, Section V East Rochester 31

Section IV Newark Valley 68, Section II Duanesburg 40

MARCH 20 FINAL

Section IX Millbrook 55, Section IV Newark Valley 46

NYSPHSAA Class D Playoff Schedule and Results

MARCH 11 REGIONAL

Section IV Franklin 61, Section IX Smithtown Christian 17

MARCH 12 REGIONALS

Section III Copenhagen 45, Section X Heuvelton 32

Section VI Sherman 35, Section V Batavia-Notre Dame 29

MARCH 13 REGIONAL

Section II Hartford 57, Section VII Boquet Valley 51

MARCH 18 SEMIFINALS

Section VI Sherman 49, Section IV Franklin 43

Section III Copenhagen 51, Section II Hartford 40

MARCH 19 FINAL

Section III Copenhagen 47, Section VI Sherman 39

Girls' basketball scores from Saturday, March 5

West Canada Valley Indian Reese Fellows (22) attempts a shot Saturday with Waterville Indian Natalee Collins (25) trying to block it during the first half of Section III's Class C championship game.
West Canada Valley Indian Reese Fellows (22) attempts a shot Saturday with Waterville Indian Natalee Collins (25) trying to block it during the first half of Section III's Class C championship game.

Waterville 39, West Canada Valley 31

Section III Class C final at SRC Arena, Syracuse

No. 3 WEST CANADA VALLEY (19-5) – Hanna Burdick 2 0-0 5; Erin Gorinshek 0 0-0 0; Olivia Morreale 2 0-0 5; Lydia Reimer 2 0-0 4; Reese Fellows 2 2-3 6; Analyce Grabowski 3 5-8 11. Totals: 11 7-11 31.

No. 1 WATERVILLE (21-2) – Paige Cornish 2 0-0 5; Adrienne Neff 3 0-0 8; Ciara Owens 1 0-0 3; Valorie Ford 0 0-0 0; Natalee Collins 7 2-2 17; Eleanore Collins 3 0-0 6. Totals:

West Canada Valley 4 11 4 12 – 31

Waterville 6 15 5 13 – 39

Three-pointers – West Canada Valley 2 (Burdick 1, Morreale 1); Waterville (Neff 2, N.Collins 1, Cornish 1, Owens 1).

Tournament Most Valuable Player: Natalee Collins, Waterville.

Tournament Al-Star Team: Sarah Carroll, Weedsport; Eleanore Collins, Waterville; Reese Fellows, West Canada Valley; Lydia Reimer, West Canada Valley; Dani Seamon, Cooperstown.

Notes: Sixth Section III championship for Waterville under coach Larry Stockwell and first since winning Class D in 2018 (last Class C title was 2005); Eleanore Collins eight rebounds, three blocked shots; Natalee Collins eight rebounds; Paige Cornish five steals, four assists.

Next up: Waterville plays Section IV champion Newark Valley in a regional playoff game next weekend.

Copenhagen 58, Poland 40

Section III Class D final at SRC Arena, Syracuse

No. 2 POLAND (18-4) – Caimin Roark 0 2-2 2; Logan Cookinham 7 10-14 26; Lily Martin 0 1-2 1; Maddison Haver 2 1-2 6; Shelbi Hagues 1 0-0 2; Sydney Stewart 0 0-0 0; Morgan Potter 0 0-0 0; Sydney Tabor 1 1-3 3. Totals: 11 15-23 40.

No. 1 COPENHAGEN (21-2) – Samantha Stokely 4 1-1 9; Alyssa Fitzpatrick 4 0-0 8; Raegan Dalrymple 1 1-6 3; Aubree Smykla 2 0-3 4; Madison Cheek 0 0-2 0; Hope Staplin 0 0-0 0; Taryn Twombley 0 0-0 0; Charli Carroll 14 5-8 33; Kaitlyn Goutermout 0 1-2 1; Claire Jones 0 0-0 0. Totals: 25 8-22 58.

Poland 8 4 16 12 – 40

Copenhagen 10 15 20 13 – 58

Three-pointers – Poland 3 (Cookinham 2, Haver 1); Copenhagen 0.

Tournament Most Valuable Player: Charli, Carroll, Copenhagen.

Tournament Al-Star Team: Emily Bombard, Watertown-Immaculate Heart; Logan Cookinham, Poland; Raegan Dalrymple, Copenhagen; Aubree Smykla, Copenhagen; Lindsey Speer, Hamilton.

Notes: Second sectional title in four years for Copenhagen which won its first in 2019; Charli Carroll 22 rebounds, nine blocked shots; Samantha Stokley nine rebounds, five steals, four assists; Raegan Dalrymple 11 rebounds, four blocked shots; Alyssa Fitzpatrick six rebounds, four assists; Aubree Smykla seven assists.

Next up: Copenhagen meets Section X Heuvelton in a regional playoff at Jefferson Community College in Watertown.

Section III Class B Playoff Schedule and Results

FEBRUARY 17 OPENING ROUND

No. 9 Skaneateles 59, No. 24 Altmar-Parish-Williamstown 26

No. 23 Central Valley Academy 34, No. 10 Holland Patent 28

No. 11 Cazenovia 64, No. 22 Canastota 30

No. 12 Syracuse-Bishop Grimes 53, No. 21 Syracuse Academy of Science 35

No. 13 Mexico Academy 57, No. 20 Phoenix 42

No. 14 South Jefferson 69, No. 19 Vernon-Verona-Sherrill 43

No. 15 Chittenango 54, No. 18 Lowville Academy 45

No. 16 Jordan-Elbridge 56, No. 17 Clinton 28

FEBRUARY 19 FIRST ROUND

No. 1 Little Falls 63, No. 16 Jordan-Elbridge 35

No. 3 Marcellus 59, No. 14 South Jefferson 47

No. 4 Westhill 58, No. 13 Mexico Academy 30

No. 12 Syracuse-Bishop Grimes 47, No. 5 Homer 44, double overtime

No. 6 Utica-Notre Dame 57, No. 11 Cazenovia 38

No. 7 Oneida 50, No. 23 Central Valley Academy 28

No. 8 Hannibal 43, No. 9 Skaneateles 36

No. 15 Chittenango at No. 2 General Brown, postponed (rescheduled for February 20)

FEBRUARY 20 FIRST ROUND

No. 2 General Brown 63, No. 15 Chittenango 15

FEBRUARY 23 QUARTERFINALS

No. 1 Little Falls 56, No. 8 Hannibal 38

No. 2 General Brown 56, No. 7 Oneida 28

No. 3 Marcellus 70, No. 6 Utica-Notre Dame 57

No. 12 Syracuse-Bishop Grimes 55, No. 4 Westhill 40

FEBRUARY 27 SEMIFINALS

No. 12 Syracuse-Bishop Grimes 49, No. 1 Little Falls 44

No. 2 General Brown 66, No. 3 Marcellus 50

MARCH 5 FINAL

No. 2 General Brown 47, No. 12 Syracuse-Bishop Grimes 26

Section III Class C Playoff Schedule and Results

FEBRUARY 17 OPENING ROUND

No. 13 Tully 58, No. 20 Adirondack 36

No. 14 Port Byron 56, No. 19 Fabius-Pompey 21

No. 15 Cato-Meridian 51, No. 18 Sauquoit Valley 26

No. 17 Dolgeville 57, No. 16 Beaver River 53

FEBRUARY 18 FIRST ROUND

No. 5 LaFayette 73, No. 12 Westmoreland 55

No. 6 Mt. Markham 65, No. 11 Herkimer 54

No. 7 Cooperstown 62, No. 10 Onondaga 49

No. 9 Frankfort-Schuyler 50, No. 8 Sandy Creek 47

FEBRUARY 19 FIRST ROUND

No. 1 Waterville 58, No. 17 Dolgeville 31

No. 2 Thousand Islands 56, No. 15 Cato-Meridian 43

No. 3 West Canada Valley 50, No. 14 Port Byron 33

No. 4 Weedsport 64, No. 13 Tully 33

FEBRUARY 22 QUARTERFINALS

No. 1 Waterville 51, No. 9 Frankfort-Schuyler 27

No. 7 Cooperstown 43, No. 2 Thousand Islands 25

No. 4 Weedsport 56, No. 5 LaFayette 32

FEBRUARY 23 QUARTERFINAL

No. 3 West Canada Valley 45, No. 6 Mt. Markham 34

FEBRUARY 26 SEMIFINALS

No. 1 Waterville 53, No. 4 Weedsport 38

No. 3 West Canada Valley 48, No. 7 Cooperstown 33

MARCH 5 FINAL

No. 1 Waterville 39, No. 3 West Canada Valley 31

Section III Class D Playoff Schedule and Results

FEBRUARY 17 FIRST ROUND

No. 8 New York Mills 34, No. 9 Alexandria Bay 27

FEBRUARY 18 FIRST ROUND

No. 6 Watertown-Immaculate Heart receives forfeit from No. 11 Sackets Harbor

No. 10 Oriskany 40, No. 7 Stockbridge Valley 35

FEBRUARY 22 QUARTERFINALS

No. 1 Copenhagen 65, No. 8 New York Mills 34

No. 6 Watertown-Immaculate Heart 54, No. 3 Brookfield 42

No. 4 Hamilton 54, No. 5 Belleville-Henderson 15

FEBRUARY 23 QUARTERFINAL

No. 2 Poland 47, No. 10 Oriskany 39

FEBRUARY 26 SEMIFINALS

No. 1 Copenhagen 52, No. 4 Hamilton 39

No. 2 Poland 40, No. 6 Watertown-Immaculate Heart 38

MARCH 5 FINAL

No. 1 Copenhagen 58, No. 2 Poland 40

Section II Class B Playoff Seeds

FEBRUARY 17 OPENING ROUND

No. 13 Voorheesville 72, No. 20 Mekeel Christian Academy 20

No. 14 Cohoes 50, No. 19 Hudson 33

No. 15 Greenville 67, No. 18 Watervliet 26

No. 17 Albany-Bishop Maginn 50, No. 16 Coxsackie-Athens 29

FEBRUARY 19 FIRST ROUND

No. 1 Schalmont 91, No. 17 Albany-Bishop Maginn 25

No. 2 Mechanicville 87, No. 15 Greenville 51

No. 3 Catskill 54, No. 14 Cohoes 29

No. 4 Ichabod Crane 69, No. 13 Voorheesville 34

No. 5 Albany Academy 57, No. 12 Glens Falls 56

No. 6 Fonda-Fultonville 60, No. 11 Schuylerville 40

No. 7 Broadalbin-Perth 39, No. 10 Ravena-Coeymans-Selkirk 38

No. 8 Tamarac 61, No. 9 Johnstown 50

FEBRUARY 23 QUARTERFINALS

No. 1 Schalmont 66, No. 8 Tamarac 35

No. 2 Mechanicville 46, No. 7 Broadalbin-Perth 29

No. 6 Fonda-Fultonville 68, No. 3 Catskill 47

No. 4 Ichabod Crane 54, No. 5 Albany Academy 42

MARCH 1 SEMIFINALS

No. 1 Schalmont 50, No. 4 Ichabod Crane 33

No. 6 Fonda-Fultonville 46, No. 2 Mechanicville 39

MARCH 5 FINAL

No. 1 Schalmont 73, No. 6 Fonda-Fultonville 35

Section II Class C Playoff Schedule and Results

FEBRUARY 17 OPENING ROUND

No. 15 Galway 52, No. 18 Waterford-Halfmoon 30

No. 17 Hadley-Luzerne 59, No. 16 Canajoharie 32

FEBRUARY 19 FIRST ROUND

No. 1 Duanesburg 72, No. 17 Hadley-Luzerne 29

No. 2 Greenwich 89, No. 15 Galway 24

No. 3 Berne-Knox-Westerlo 52, No. 14 Rensselaer 38

No. 4 Corinth 43, No. 13 Hoosic Valley 27

No. 5 Maple Hill 54, No. 12 Hoosick Falls 47

No. 11 Schoharie 48, No. 6 Whitehall 40

No. 7 Chatham 48, No. 10 Warrensburg 36

No. 8 Cambridge 53, No. 9 Mayfield 42

FEBRUARY 23 QUARTERFINALS

No. 1 Duanesburg 62, No. 8 Cambridge 29

No. 2 Greenwich 78, No. 7 Chatham 20

No. 3 Berne-Knox-Westerlo 55, No. 11 Schoharie 42

No. 4 Corinth 46, No. 5 Maple Hill 37

MARCH 1 SEMIFINALS

No. 1 Duanesburg 66, No. 4 Corinth 23

No. 2 Greenwich 58, No. 3 Berne-Knox-Westerlo 31

MARCH 5 FINAL

No. 1 Duanesburg 64, No. 2 Greenwich 47

Section II Class D Playoff Schedule and Results

FEBRUARY 22 QUARTERFINALS

No. 1 Hartford 65, No. 8 Germantown 25

No. 2 North Warren 30, No. 7 Schenectady-Notre Dame-Bishop Gibbons 26

No. 3 Saratoga Catholic 60, No. 6 Argyle 41

No. 4 Northville 50, No. 5 Salem 49

FEBRUARY 28 SEMIFINALS

No. 1 Hartford 59, No. 4 Northville 38

No. 3 Saratoga Catholic 58, No. 2 North Warren 40

MARCH 5 FINAL

No. 1 Hartford 73, No. 3 Saratoga Catholic 63

Section IV Class C Playoff Schedule and Results

FEBRUARY 22 FIRST ROUND

No. 4 Unatego 65, No. 13 Sidney 47

No. 5 Elmira-Thomas A. Edison 47, No. 12 Harpursville 33

No. 6 Moravia 61, No. 11 Oxford Academy 34

No. 7 Greene 62, No. 10 Spencer-Van Etten 38

No. 8 Southern Cayuga 56, No. 9 Elmira-Notre Dame 40

FEBRUARY 25 QUARTERFINALS

No. 3 Delhi-Delaware Academy 46, No. 6 Moravia 31

No. 8 Southern Cayuga at No. 1 Newark Valley, postponed (rescheduled for February 26)

No. 7 Greene at No. 2 Union Springs, postponed (rescheduled for February 26)

No. 5 Elmira-Thomas A. Edison at No. 4 Unatego, postponed (rescheduled for February 26)

FEBRUARY 26 QUARTERFINALS

No. 1 Newark Valley 78, No. 8 Southern Cayuga 27

No. 2 Union Springs 45, No. 7 Greene 40

No. 4 Unatego 44, No. 5 Elmira-Thomas A. Edison 33

MARCH 1 SEMIFINALS

No. 1 Newark Valley 78, No. 4 Unatego 36

No. 3 Delhi-Delaware Academy 41, No. 2 Union Springs 38

MARCH 5 FINAL

No. 1 Newark Valley 59, No. 3 Delhi-Delaware Academy 19

Section IV Class D Playoff Schedule and Results

FEBRUARY 22 FIRST ROUND

No. 3 South Kortright/Andes 66, No. 14 Windham-Ashland-Jewett 26

No. 4 Odessa-Montour 51, No. 13 Edmeston 42

No. 5 Schenevus 48, No. 12 Morris 30

No. 11 Hunter-Tannersville 40, No. 6 Roxbury 39

No. 7 Worcester 55, No. 10 Gilbertsville-Mt. Upton 42

No. 9 Cherry Valley-Springfield 65, No. 8 Stamford/Jefferson 24

FEBRUARY 24 QUARTERFINALS

No. 2 Franklin 49, No. 7 Worcester 35

No. 3 South Kortright/Andes 39, No. 11 Hunter-Tannersville 17

FEBRUARY 25 QUARTERFINALS

No. 9 Cherry Valley-Springfield at No. 1 Marathon, postponed (rescheduled for February 26)

No. 5 Schenevus at No. 4 Odessa-Montour, postponed (rescheduled for February 26)

FEBRUARY 26 QUARTERFINALS

No. 1 Marathon 75, No. 9 Cherry Valley-Springfield 36

No. 4 Odessa-Montour 47, No. 5 Schenevus 32

MARCH 1 SEMIFINALS

No. 1 Marathon 56, No. 4 Odessa-Montour 36

No. 2 Franklin 58, No. 3 South Kortright/Andes 33

MARCH 5 FINAL

No. 2 Franklin 51, No. 1 Marathon 36

Girls' basketball scores from Tuesday, March 1

Fonda-Fultonville 46, Mechanicville 39

Section II Class B semifinal at Averill Park High School

No. 6 FONDA-FULTONVILLE (n/a) – Kyla Smith 3 1-2 9; Carly Atty 3 0-0 7; Quincy Lake 1 1-2 3; Elinor Slezak 0 0-0 0; Marilyn Whitcavitch 5 1-4 11; Maddy Mott 1 0-0 2; Keionna Christma 6 2-2 14; Kami Walton 0 0-0 0; Izzy Oates 0 0-0 0; Samara Hunt 0 0-0 0. Totals: 19 5-10 46.

No. 2 MECHANICVILLE (n/a) – Ella Zecca 2 1-2 7; Marissa Bornt 0 0-0 0; Hailie Phelps 3 1-6 7; Allie Kenyon 1 3-4 5; Chloe Goverski 2 2-3 6; Sara Fitzgerald 0 0-0 0; Eliza Belle 0 0-0 0; Lila Christenson 2 4-4 8; Aleena Buchanon 0 0-0 0; Jillian Germain 2 1-2 6. Totals: 12 12-21 39.

Fonda-Fultonville 17 9 11 9 – 46

Mechanicville 9 10 14 6 – 39

Three-pointers – Fonda-Fultonville 3 (Smith 2, Atty 1); Mechanicville 3 (Zecca 2, Germain 1).

Notes: Marilyn Whitcavitch double-double; Keionna Christmas nine rebounds.

Next up: Fonda-Fultonville meets No. 1 Schalmont in the 12:45 p.m. championship game Saturday at Hudson Valley Community College.

Girls' basketball scores from Sunday, Feb. 27

Syracuse-Bishop Grimes 49, Little Falls 44

Section III Class B semifinal at Onondaga Community College's Allyn Hall, Syracuse

No. 12 BISHOP GRIMES (15-9) – Kierra Baxter 0 1-2 1; Natalie Musolino 3 1-4 9; Naywel Ayeil 4 1-1 9; Jenna Sloan 5 3-4 15; Althea Simmons 1 0-0 3; Olivia Bitz 1 0-0 2; Rosalie Vincent 3 4-5 10. Totals: 17 10-16 49.

No. 1 LITTLE FALLS (22-1) – Riley Dunn 3 0-2 7; Shayna Straney 5 0-1 10; Kylie Kress 1 4-4 7; Stella Rowley 1 0-0 2; Olivia Lindsay 3 0-1 6; Alexis Kress 4 2-2 12. Totals: 17 6-10 44.

Bishop Grimes 8 9 12 20 – 49

Little Falls 9 4 9 22 – 44

Three-pointers – Bishop Grimes 5 (Musolino 2, Sloan 2, Simmons 1); Little Falls 4 (A.Kress 2, Dunn 1, K.Kress 1).

General Brown 66, Marcellus 50

Section III Class B semifinal at Onondaga Community College’s Allyn Hall, Syracuse

No. 3 MARCELLUS (17-5) – Cece Powell 1 0-0 2; Gabby Voss 1 0-0 3; Ellie DeMarle 1 1-2 3; Hannah Rogalia 1 2-2 5; Annabelle Mondello 3 0-4 6; Katie MacLachlan 9 5-10 25; Brynnly Goldsworthy 0 0-0 0; Emma MacLachlan 2 2-2 6. Totals: 18 10-20 50.

No. 2 GENERAL BROWN (21-2) – Lily Dupree 1 3-4 5; Kori Nichols 3 10-12 17; Karsyn Fields 4 6-7 14; Madelyn Ferris 3 3-4 9; Ainsley Fuller 7 1-2 15; Emma Dupree 1 4-4 6. Totals: 19 27-33 66.

Marcellus 11 12 13 14 – 50

General Brown 21 6 19 20 – 66

Three-pointers – Marcellus 4 (K.MacLaghlan 2, Rogalia 1, Voss 1); General Brown1 (Nichols 1).

Notes: Cece Powell eight rebounds; Emma MacLachlan eight rebounds; Katie MacLachlan five steals;

Girls' basketball scores from Saturday, Feb. 26

West Canada Valley 48, Cooperstown 33

Section III Class C semifinal at Onondaga Community College’s Allyn Hall, Syracuse

No. 7 COOPERSTOWN (15-8) – Meghan Niles 0 0-0 0; Gabby Woeppel 2 3-4 9; Liana Williams 0 2-5 2; Sarah Feik 1 0-0 2; Addy Lewis 1 0-0 2; Claire Jensen 0 1-2 1; Rory Nelen 2 0-0 4; Dani Seamon 6 0-2 13; Delaney Merwin 0 0-0 0. Totals: 12 6-13 33.

No. 3 WEST CANADA VALLEY (19-4) – Hanna Burdick 2 2-4 8; Bella Borden 0 0-0 0; Erin Gorinshek 1 0-0 2; Olivia Morreale 1 1-2 3; Lydia Reimer 2 12-18 16; Reese Fellows 6 3-6 15; Analyce Grabowski 1 2-3 4. Totals: 13 20-33 48.

Cooperstown 8 9 4 12 – 33

West Canada Valley 17 6 10 15 - 48

Three-pointers – Cooperstown 3 (Woeppel 2, Seamon 1); West Canada Valley (Burdick 2).

Notes: Lydia Reimer 17 rebounds, 10th double-double of the season; Reese Fellows 12 rebounds, 12th double-double of the season; Olivia Morreale seven assists.

Next up: West Canada Valley returns to Onondaga Community College for the March 5 championship game against Waterville.

Waterville 53, Weedsport 38

Section III Class C semifinal at Onondaga Community College’s Allyn Hall, Syracuse

No. 4 WEEDSPORT (18-5) – Molly Milton 3 0-0 8; Sarah Carroll 2 2-2 7; Lauren DeJohn 0 2-2 2; Juli-Ann Miles 2 0-0 6; Mariah Quigley 4 3-6 11; Frannie Milton 1 0-2 2; Morgan Flask 1 0-0 2. Totals: 13 7-12 38.

No. 1 WATERVILLE (20-2) – Paige Cornish 0 3-4 3; Adrienne Neff 1 0-0 2; Ciara Owens 5 0-0 13; Valorie Ford 0 0-0 0; Natalee Collins 9 3-8 22; Eleanore Collins 5 3-3 13. Totals: 20 9-15 53.

Weedsport 9 2 16 11 – 38

Waterville 14 13 15 11 – 53

Three-pointers – Weedsport 5 (Miles 2, M.Milton 2, Carroll 1); Waterville 4 (Owens 3, N.Collins 1).

Notes: Eleanore Collins 12 rebounds, 16th double-double of the season; Paige Cornish nine rebounds, six assists; Valorie Ford seven rebounds, six assists; Natalee Collins nine rebounds.

Next up: Waterville returns to Onondaga Community College for the March 5 championship game against West Canada Valley.

Poland fans react after junior Logan Cookinham hit a free throw for the 1,000th point of her varsity career at Onondaga Community College Saturday during the second quarter of a Section III playoff game against Immaculate Heart of Watertown.
Poland fans react after junior Logan Cookinham hit a free throw for the 1,000th point of her varsity career at Onondaga Community College Saturday during the second quarter of a Section III playoff game against Immaculate Heart of Watertown.

Poland 40, Watertown-Immaculate Heart 38

Section III Class D semifinal at Onondaga Community College’s Allyn Hall, Syracuse

No. 6 IMMACULATE HEART (13-9) – Emily Bombard 5 0-0 13; Kaelyn Tryon 1 0-2 2; Tori Ledoux 0 0-0 0; Emiline Barton 2 3-6 7; Hannah Netto 0 0-0 0; Jennah Netto 2 0-0 4; Abigail Bombard 2 2-3 8; Estella Renzi 2 0-0 4. Totals: 14 5-11 38.

No. 2 POLAND (18-3) – Caimin Roark 0 0-0 0; Logan Cookinham 8 8-11 25; Lily Martin 1 0-0 3; Maddison Haver 1 1-4 3; Shelbi Hagues 1 0-0 3; Sydney Tabor 2 2-2 6. Totals: 13 11-17 40.

Immaculate Heart 7 13 10 8 – 38

Poland 10 9 12 9 – 40

Three-pointers – Immaculate Heart 5 (E.Bombard 3, A.Bombard 2); Poland 3 (Cookinham 1, Hagues 1, Martin 1).

Notes: Junior Logan Cookinham scored her 1,000th career point for Poland (she is the first Poland player to reach the milestone since Shiane Irwin); Sydney Tabor scored the go-ahead basket off an offensive rebound with 1:18 remaining in the game.

Next up: Poland meets meets in the Section III finals at SRC Arena March 5.

More: Cookinham hits 1,000; three CSC teams advance to Section III girls basketball finals

Copenhagen 52, Hamilton 39

Section III Class D semifinal at Onondaga Community College’s Allyn Hall, Syracuse

No. 4 HAMILTON (15-7) – Taylor Basher 0 0-0 0; Colleen Kelly 2 1-2 5; Brooke Speer 1 0-0 3; Lindsey Speer 5 3-6 13; Logan Langel 2 3-4 7; Reagan Hope 0 0-0 0; Emily Neuenschwander 0 0-0 0; Kyleigh Pearson 1 8-8 11. Totals: 11 15-20 39.

No. 1 COPENHAGEN (20-2) – Samantha Stokely 1 0-0 2; Alyssa Fitzpatrick 1 0-0 2; Raegan Dalrymple 5 3-6 13; Aubree Smykle 7 2-3 18; Madison Cheek 0 0-0 0; Charli Carroll 6 5-7 17; Claire Jones 0 0-0 0. Totals: 20 10-16 52

Hamilton 12 14 4 9 – 39

Copenhagen 12 8 12 20 – 52

Three-pointers – Hamilton 2 (Pearson 1, B.Speer 1); Copenhagen 2 (Smykle 2).

Notes: Copenhagen scored the final 13 points in the game’s final 4½ minutes after Hamilton tied the game at 39; Kyleigh Pearson shot 8-for-8 from the foul line in the fourth quarter and Hamilton went 9-for-10 without a field goal as Copenhagen stretched its lead from two points to the final margin of 13.

Next up: Copenhagen meets Poland in the Section III finals at SRC Arena March 5.

Girls' basketball scores from Wednesday, Feb. 23

Little Falls 56, Hannibal 38

Section III Class B quarterfinal

No. 8 HANNIBAL (14-8) – Olivia Kuc 0 1-2 1; Tenly Baker 4 3-4 12; Samantha Emmons 7 2-8 16; Julia Shortslef 1 1-2 3; Maria Dunsmoor 3 0-0 6. Totals: 15 7-16 38.

No. 1 LITTLE FALLS (22-0) – Riley Dunn 3 2-4 8; Shayna Straney 8 3-4 19; Kylie Kress 5 0-0 15; Makaylah Mowers 0 0-0 0; Olivia Brand 0 0-0 0; Stella Rowley 0 0-0 0; Olivia Lindsay 2 5-8 9; Alexis Kress 2 1-2 5. Totals: 20 11-18 56.

Hannibal 8 9 9 12 – 38

Little Falls 10 12 21 13 – 56

Three-pointers – Hannibal 1 (Baker 1); Little Falls 5 (K.Kress 5).

Notes: Little Falls has won 24 consecutive games dating back to last season and is the last remaining unbeaten team among the Section III girls; Shayna Straney season-high 19 points, 14 rebounds, fourth double-double of the season; Kylie Kress matched a season-high with five three-point baskets; Olivia Lindsay eight rebounds, four blocked shots.

Next up: Little Falls takes on Bishop Grimes of Syracuse Sunday in semifinal play Onondaga Community College in Syracuse.

Fonda-Fultonville 68, Catskill 47

Section II Class B quarterfinal played at Mechanicville High School

FONDA-FULTONVILLE (n/a) – Kyla Smith 5 5-6 19; Carly Atty 4 2-2 13; Quincy Lake 5 3-4 14; Marilyn Whitcavitch 3 0-2 6; Keionna Christmas 7 2-2 16. Totals: 24 12-16 68.

CATSKILL (n/a) – Ava Edmonds 2 6-8 10; Hannah Konsul 5 1-1 11; Janay Brantley 9 2-3 23; Aaliyah Shook 1 0-0 3. Totals: 17 9-12 47.

Fonda-Fultonville 17 20 14 17 – 68

Catskill 12 14 19 2 – 47

Three-pointers – Fonda-Fultonville 8 (Smith 4, Atty 3, Lake 1); Catskill 4 (Brantley 3, Shook 1).

Notes:

Next up: Fonda-Fultonville plays the first semifinal at Averill Park High School Tuesday against No. 2 Mechanicville, a 46-29 winner over Broadalbin-Perth in Wednesday’s nightcap.

West Canada Valley 45, Mt. Markham 34

Section III Class C quarterfinal

No. 6 MT. MARKHAM (16-6) – Hannah Pcola 4 0-0 10; Jenna Kocienda 1 0-0 3; Morgan Sayers 2 0-0 4; Caroline Entwistle 4 0-2 8; Emma Kocienda 3 1-2 7; Zoe Hoke 1 0-0 2. Totals: 15 1-4 34.

No. 3 WEST CANADA VALLEY (18-4) – Hanna Burdick 1 0-0 3; Erin Gorinshek 0 0-0 0; Olivia Morreale 4 0-0 8; Lydia Reimer 1 5-6 7; Reese Fellows 3 2-6 8; Analyce Grabowski 7 3-4 19. Totals: 16 10-16 45.

Mt. Markham 12 9 6 7 – 34

West Canada Valley 12 11 7 15 – 45

Three-pointers – Mt. Markham 3 (Pcola 2, J.Kocienda 1); West Canada Valley 3 (Grabowski 2, Burdick 1).

Notes: sixth straight win for West Canada Valley; Reese Fellows 15 rebounds, four steals; freshman Analyce Grabowski career-high 19 points, 11 rebounds, second varsity double-double; Olivia Morreale seven assists, six steals; Lydia Reimer eight rebounds, three steals; Caroline Entwistle 15 rebound, three blocked shots, three steals; Zoe Hoke 10 rebounds.

Next up: West Canada Valley meets No. 7 Cooperstown in the first Class C semifinal Saturday at Allyn Hall on Onondaga Community College’s Syracuse campus.

Poland 47, Oriskany 39

Section III Class D quarterfinal

No. 7 ORISKANY (8-14) – Juliet Tagliaferi 1 0-0 2; Madeline Denison 1 3-8 5; Jordyn Carlo 1 0-0 3; Ashley Reid 5 0-2 13; Megan Wright 3 0-0 6; Alivia Rizzo 0 0-0 0; Gianna Santucci 0 0-0 0; Kaelyn Fabbio 0 0-0 0; Jordyn Coleman 2 0-0 6; Ashley Burnop 2 0-0 4; Kaylee Burnop 0 0-0 0. Totals: 15 3-10 39.

No. 2 POLAND (17-3) – Caimin Roark 1 0-0 2; Lohan Cookinham 8 4-13 20; Lily Martin 0 1-2 1; Maddison Haver 3 2-7 8; Shelbi Hagues 2 0-0 4; Sydney tabor 5 2-2 12. Totals: 19 9-24 47.

Oriskany 9 10 8 12 – 39

Poland 13 11 11 12 – 47

Three-pointers – Oriskany 6 (A.Reid 3, Coleman 2, Carlo 1); Poland 0.

Notes: Third straight win for Poland and third win over Oriskany this season; Logan Cookinham nine rebounds, eight steals; Sydney Tabor six rebounds, six blocked shots; Maddison Haver five rebounds, three steals.

Next up: Poland meets Watertown’s Immaculate Heart Cavaliers in the 10:30 a.m. semifinal at Onondaga Community College’s Allyn Hall Saturday.

Girls' basketball scores from Tuesday, Feb. 22

Waterville 51, Frankfort-Schuyler 27

Section III Class C quarterfinal

No. 9 FRANKFORT-SCHUYLER (12-10) – Hannah DeRocco 2 0-0 4; Skye Simmons 4 2-2 11; Madison Kelly 5 0-0 10; Molly Reid 1 0-0 2; Navaeh Grimes 0 0-4 0. Totals: 12 2-6 27.

No. 1 WATERVILLE (19-2) – Paige Cornish 1 0-0 3; Adrienne Neff 0 0-0 0; Ciara Owens 6 0-0 18; Valroie Ford 3 0-0 6; Natalee Collins 5 1-2 11; Eleanore Collins 5 3-3 13. Totals: 20 4-5 51.

Frankfort-Schuyler 2 10 4 11 – 27

Waterville 10 10 12 19 – 51

Three-pointers – Frankfort-Schuyler 1 (Simmons 1); Waterville 7 (Owens 6, Cornish 1).

Notes: 10th straight win for Waterville; Ciara Owens matched a career-high with six three-pointers and has 11 in two sectional playoff games; Natalee Collins eight rebounds, six blocked shots; Eleanore Collins eight rebounds, three blocked shots; Paige Cornish eight assists, seven rebounds; Valorie Ford five rebounds, four assists.

Next up: Waterville plays No. 4 Weedsport, a 56-32 winner over LaFayette Tuesday, in Saturday semifinal in Syracuse.

Cooperstown 43, Thousand Islands 25

Section III Class C quarterfinal

No. 7 COOPERSTOWN (15-7) – n/a.

No. 2 THOUSAND ISLANDS (17-4) – n/a.

Notes: Fifth straight win for Cooperstown; Thousand Islands had won six consecutive games coming in; Dani Seamon 16 points, 11 rebounds; Gabby Woeppel 10 points, 10 rebounds.

Next up: Cooperstown plays the winner of Wednesday’s game between Mt. Markham and West Canada Valley in a Saturday semifinal at Onondaga Community College’s Allyn Hall.

Watertown-Immaculate Heart 54, Brookfield 42

Section III Class D quarterfinal

No. 6 IMMACULATE HEART (13-8) – Emily Bombard 6-3-17; Kaelyn Tryon 3-0-6; Tori Ledoux 2-0-4; Emeline Barton 4-0-10; Jennah Netto 2-0-5; Abigail Bombard 5-2-12. Totals: 22-5-54.

No. 3 BROOKFIELD (15-5) – Lily Elliott 6 1-4 15; Sara Brean 5 1-4 12; Grace Reilly 0 1-2 1; Danica Karn 1 2-2 4; Megan Kupris 4 2-10 10. Totals: 16 7-22 42.

Immaculate Heart 23 8 7 16 – 54

Brookfield 12 15 10 5 – 42

Three-pointers – Immaculate Heart 5 (Barton 2, E.Bombard 2, J.Netto 1); Brookfield 3 (Elliott 2, S.Brean 1).

Notes: Brookfield entered the playoffs on a nine-game winning streak; Immaculate Heart, the recipient of a forfeit in the first round, had last won a contested game Feb. 2 at Class A Watertown; Danica Karn seven rebounds; Megan Kupris six rebounds, two blocked shots.

Next up: Immaculate Heart plays at Onondaga Community College Saturday against the winner of Wednesday’s game between Oriskany and Poland.

Girls' basketball scores from Saturday, Feb. 19

Shayna Straney (5) takes a shot for Little Falls Saturday during the second half of a Section III playoff game against Jordan-Elbridge. Straney led the unbeaten Mounties with 17 points in the 63-35 victory.
Shayna Straney (5) takes a shot for Little Falls Saturday during the second half of a Section III playoff game against Jordan-Elbridge. Straney led the unbeaten Mounties with 17 points in the 63-35 victory.

Little Falls 63, Jordan-Elbridge 35

Section III Class B playoff

No. 16 JORDAN-ELBRIDGE (11-11) – Ava Hildebrandt 2 3-4 9; Abigail Ahern 3 4-8 11; Jaynee Prunner 0 0-0 0; Taylor Eaton 1 0-0 2; Riley Precourt 0 0-0 0; Haley Root 1 2-4 4; Rylie Platt 0 0-0 0; Riley Crawford 2 0-0 4; Heather Sorts 0 0-0 0; Erin LaVancha 1 0-0 2; Gabriella Smart 1 1-5 3. Totals: 11 10-21 35.

No. 1 LITTLE FALLS (21-0) – Riley Dunn 3 1-2 9; Olivia Salls 0 0-0 0; Shayna Straney 7 3-6 17; Kylie Kress 5 2-2 13; Aubrey Mowers 0 0-0 0; Makaylah Mowers 1 1-2 3; Ava Grcic 1 1-4 3; Olivia Brand 0 0-0 0; Stella Rowley 0 0-0 0; Olivia Lindsay 4 3-6 11; Alexis Kress 3 0-0 7. Totals: 24 11-22 63.

Jordan-Elbridge 12 4 9 10 – 35

Little Falls 15 17 21 10 – 63

Three-pointers – Jordan-Elbridge (Hildebrandt 2, Ahern 1); Little Falls 4 (Dunn 2, A.Kress 1, K.Kress 1).

Notes: Shayna Straney and Kylie Kress each scored six points in the second quarter when Little Falls opened a 32-16 halftime lead; Straney and Riley Dunn (two three-pointers) each scored seven points in the 21-point third quarter; Olivia Lindsay 11 rebounds, three blocked shots, three steals, three assists, sixth double-double of the season; Shayna Straney seven rebounds, three blocked shots, three assists; Stella Rowley four steals; Jordan-Elbridge entered the game with a five-game winning streak.

Next up: Little Falls plays at home in the quarterfinals Wednesday against No. 8 Hannibal, a 43-36 winner Saturday over Skaneateles.

Hannibal 43, Skaneateles 36

Section III Class B playoff

No. 9 SKANEATELES (13-9) – Maddy Ramsgard 6-0-14; Ayla Pascal 5-2-13; Faith Wagner 2-0-6; Maeve McNeil 1-0-3. Totals: 14-2-36.

No. 8 HANNIBAL (14-7) – Tenly Baker 0-3-3; Samantha Emmons 2-2-7; Julia Shortslef 6-7-21; Maria Dunsmoor 2-3-7; Kiley Emmons 1-0-3; Olivia Kuc 1-0-2. Totals: 12-15-43.

Skaneateles 10 6 5 15 – 36

Hannibal 7 8 9 19 – 43

Three-pointers – Skaneateles 6 (Ramsgard 2, Wagner 2, McNeil 1, Pascal 1); Hannibal 4 (Shortslef 2, K.Emmons 1, S.Emmons 1).

Notes: Fifth consecutive victory for Hannibal.

Next up: Hannibal travels to Little Falls Wednesday for a quarterfinal game.

Oneida 50, Central Valley Academy 28

Section III Class B playoff

No. 23 CENTRAL VALLEY ACADEMY (6-16) – Madison Obreza 3 2-4 9; Cameran Mosher 0 0-0 0; Brooklyn Hassett 0 0-0 0; Molly Canipe 0 0-0 0; Kaelin Napoli 1 3-4 5; Ava Judd 2 0-0 6; Avery Rish 0 0-0 0; Payton Lynch 0 0-0 0; Izzy Terzioski 4 0-0 8. Totals: 10 5-8 28.

No. 7 ONEIDA (15-6) – Emma LeBlanc 0 0-0 0; Myah Rainbow 6 6-8 19; Leah Szarek 2 0-0 5; Jordan French 2 0-0 5; Lily Beam 1 2-4 4; Kennedy Curro 0 0-0 0; Kaylin Curro 7 2-4 17. Totals: 18 10-16 50.

Central Valley Academy 5 4 11 8 – 28

Oneida 8 5 18 19 – 50

Three-pointers – Central Valley Academy 3 (Judd 2, Obreza 1); Oneida 4 (Ka.Curro 1, French 1, Rainbow 1, Szarek 1).

Notes: Oneida outscored Central Valley Academy 37-19 in second half after leading 13-9 at halftime; Oneida’s third win over Central Valley Academy this season; Kennedy Curro 15 rebounds; Kaylin Curro seven steals, five assists, five rebounds.

Next up: Oneida plays on in the quarterfinals Wednesday against the winner of a rescheduled Sunday game between No. 15 Chittenango and No. 2 Thousand Islands.

West Canada Valley 50, Port Byron 33

Section III Class C playoff

No. 14 PORT BYRON (9-13) – Lexi Elliott 2 0-0 4; Sadie White 2 2-6 7; Nikki Namisniak 1 2-2 4; Maria Burns 6 2-3 14; Alexandria Stafford 1 0-2 2; Madison Sigona 1 0-0 2. Totals: 13 6-13 33.

No. 3 WEST CANADA VALLEY (17-4) – Hanna Burdick 2 1-4 6; Erin Gorinshek 4 0-0 8; Olivia Morreale 0 6-8 6; Lydia Reimer 2 9-10 13; Sarah Maine 1 0-0 2; Reese Fellows 6 3-6 15. Totals: 15 19-28 50.

Port Byron 7 6 12 8 – 33

West Canada Valley 9 18 14 9 – 50

Three-pointers – Port Byron 1 (White 1); West Canada Valley 1 (Burdick 1).

Notes: Fifth straight win for West Canada Valley.

Next up: West Canada Valley hosts Mt. Markham as the first half of a Wednesday quarterfinal doubleheader.

Waterville 58, Dolgeville 31

Section III Class C playoff

No. 17 DOLGEVILLE (7-15) – Alexandria Comstock 1 0-0 3; Lexy Morse 3 0-0 9; Alexia Jaikin 0 0-2 0; Kerisa Van Olst 3 0-0 9; Phoenix Longway 1 0-2 3; Jennifer Jablonski 0 1-2 1; Lacey Carpenter 1 2-4 4; Alyson Congdon 1 0-0 2. Totals: 10 3-10 31.

No. 1 WATERVILLE (18-2) – Adriana Snow 0 0-2 0; Paige Cornish 1 0-0 3; Adrienne Neff 1 0-0 3; Ciara Owens 6 1-1 18; Hanley Poyer 0 0-0 0; Valorie Ford 1 0-2 2; Aleecya Poole 1 1-2 4; Natalee Collins 7 2-6 16; Eleanore Collins 6 0-0 12. Totals: 23 4-13 58.

Dolgeville 6 4 13 8 – 31

Waterville 19 18 12 9 – 58

Three-pointers – Dolgeville 8 (Morse 3, Van Olst 3, Comstock 1, Longway 1); Waterville 8 (Owens 5, Cornish 1, Neff 1, Poole 1).

Notes: Ninth consecutive win for Waterville; Natalee Collins 17 rebounds, six assists, 17th double-double of the season; Eleanore Collins 10 rebounds, 15th double-double of the season; Valorie Ford seven rebounds; Paige Cornish six assists.

Next up: Waterville hosts No. 9 Frankfort-Schuyler for a quarterfinal Tuesday.

Fonda-Fultonville 60, Schuylerville 40

Section II Class B playoff

No. 11 SCHUYLERVILLE (n/a) – Sophie Bodnar 1 0-0 3; Emma McShane 0 0-2 0; Amanda Pflieger 2 0-0 6; Margaret Schwartz 1 0-0 2; Eliza Barton 3 1-2 7; Lauren King 3 1-1 7; Juliana Cilione 0 0-0 0; Macey Koval 6 0-0 13; Izabella Cronin 0 0-0 0; Anika Buff 1 0-0 2; Addison Murphy 0 0-0 0; Gracelynn Kilburn 0 0-0 0. Totals: 17 2-5 40.

No. 6 FONDA-FULTONVILLE (16-5) – Kyla Smith 6 2-4 19; Carly Atty 4 1-1 10; Quincy Lake 3 0-0 9; Elinor Slezak 0 0-0 0; Marlyn Whitcavitch 6 0-0 12; Maddy Mott 0 0-0 0; Keionna Christmas 3 4-4 10; Kami Walton 0 0-0 0; Izzy Oates 0 0-0 0; Samara Hunt 0 0-0 0. Totals: 22 7-9 60.

Schuylerville 11 4 9 16 – 40

Fonda-Fultonville 19 19 16 6 – 60

Three-pointers – Schuylerville 4 (Pflieger 2, Bodnar 1, Koval 1); Fonda-Fultonville 9 (Smith 5, Lake 3, Atty 1).

Notes: Fonda-Fultonville led by 23 points at halftime after hitting six three-pointers in the first half and outscoring Schuylerville 19-4 in the second quarter.

Next up: Fonda-Fultonville plays No. 3 Catskill in the first half of a quarterfinal doubleheader Wednesday at Mechanicville High School. No. 2 Mechanicville plays No. 7 Broadalbin-Perth in the second game.

Girls' basketball scores from Friday, Feb. 18

Mt. Markham 65, Herkimer 54

Section III Class C playoff

No. 11 HERKIMER (10-11) – Arrissa Bunker 2-0-4; Aubrey Lewis 5-4-15; Charity Dygert 2-2-7; Kassidy Brown 0-1-1; Madison Marusic 7-2-16; Kaitlynn Ovitt 1-0-2; Bailey Bray 4-0-9. Totals: 21-9-54.

No. 6 MT. MARKHAM (16-5) – Hannah Pcola 7 7-7 24; Jenna Kocienda 3 0-0 9; Morgan Sayers 4 3-6 11; Caroline Entwistle 5 1-3 13; Camryn Donley 0 0-0 0; Emma Kocienda 3 2-4 8; Zoe Hoke 0 0-0 0. Totals: 22 13-20 65.

Herkimer 8 11 11 24 – 54

Mt. Markham 28 3 19 15 – 65

Three-pointers – Herkimer 3 (Bray 1, Dygert 1, Lewis 1); Mt. Markham 8 (Pcola 3, J.Kocienda 3, C.Entwistle 2).

Notes: Caroline Entwistle 12 rebounds, five steals, 12th double-double of the season; Jenna Kocienda six assists, five rebounds.

Next up: Mt. Markham plays Tuesday against the winner of Saturday’s game between No. 14 Port Byron and No. 3 West Canada Valley; the Mustangs would play at home against Port Byron or travel to West Canada Valley.

Frankfort-Schuyler 50, Sandy Creek 47

Section III Class C playoff

No. 9 FRANKFORT-SCHUYLER (12-9) – Isabella Nitti 0-0-0; Hannah DeRocco 0-0-0; Skye Simmons 5-13-26; Madison Kelly 3-0-6; Alyssa Irons 2-1-5; Molly Reid 0-0-0; Navaeh Grimes 5-3-13; Victoria Cleveland 0-0-0. Totals: 15-17-50..

No. 8 SANDY CREEK (10-9) – n/a.

Frankfort-Schuyler 8 18 11 13 – 50

Sandy Creek 10 13 14 10 – 47

Three-pointers – Frankfort-Schuyler 3 (Simmons 3); Sandy Creek n/a.

Notes: Navaeh Grimes 13 rebounds, third double-double of the season; Skye Simmons six rebounds, five assists; Alyssa Irons seven rebounds; Madison Kelly three steals.

Next up: Frankfort-Schuyler plays a Tuesday quarterfinal against the winner of Saturday’s game between No. 17 Dolgeville, a winner on the road Thursday at Beaver River, and No. 1 Waterville; Frankfort-Schuyler beat Dolgeville twice during the regular season and lost twice against Waterville.

Cooperstown 62, Onondaga 49

Section III Class C playoff

No. 10 ONONDAGA (10-10) – n/a.

No. 7 COOPERSTOWN (14-7) – n/a.

Next up: Cooperstown advances to play a Tuesday quarterfinal against the winner of Saturday’s game between No. 2 Thousand Islands and No. 15 Cato-Meridian.

Oriskany 40, Stockbridge Valley 35

Section III Class D playoff

No. 10 ORISKANY (8-13) – Juliet Tagliaferi 1 0-0 2; Jordyn Carlo 0 2-2 2; Ashley Reid 4 1-2 12; Megan Wright 1 0-0 2; Alivia Rizzo 0 0-2 0; Jordyn Coleman 4 0-0 12; Ashley Burnop 4 0-2 8; Janae Reid 1 0-0 2. Totals: 15 3-8 40.

No. 7 STOCKBRIDGE VALLEY (9-9) – Marlie Brummer 2 1-2 5; Alissa Mazzye 3 0-0 7; Abby Smith 1 0-0 2; Rachel Mennig 3 0-0 7; Layla Jayson 6 0-0 12. Totals: 15 1-2 35.

Oriskany 8 8 10 14 – 40

Stockbridge Valley 5 12 8 10 – 35

Three-pointers – Oriskany 7 (Coleman 4, A.Reid 3); Stockbridge Valley 2 (Mazzye 1, Mennig 1).

Notes: Oriskany snapped a four-game losing streak; Stockbridge Valley ends season with third straight loss.

Next up: Oriskany plays at No. 2 Poland Wednesday in the quarterfinals. Poland defeated Oriskany twice while going unbeaten in Center State Conference Division IV play during the regular season.

Girls' basketball scores from Thursday, Feb. 17

Central Valley Academy 34, Holland Patent 28

Section III Class B playoff

No. 23 CENTRAL VALLEY ACADEMY (6-15) – Maddie Obreza 4 3-4 11; Cameran Mosher 1 0-0 3; Brooklyn Hassett 0 0-0 0; Molly Canipe 0 0-0 0; Kaelin Napoli 0 1-2 1; Ava Judd 3 0-0 6; Avery Rich 0 0-0 0; Payton Lynch 1 2-3 5; Izzy Terzioski 3 2-7 8. Totals: 12 8-16 34.

No. 10 HOLLAND PATENT (12-9) – Maggie Cummings 0 0-0 0; Michaela Cushman 5 0-2 10; Terra McLaughlin 2 0-0 5; Emery Crossley 1 0-0 2; Liz Cingranelli 1 0-0 3; Emily Carlson 2 1-6 5; Kirsten Lighthall 1 1-2 3. Totals: 12 2-10 28.

Central Valley Academy 7 14 2 11 – 34

Holland Patent 7 12 2 7 – 28

Three-pointers – Central Valley Academy 2 (Lynch 1, Mosher 1); Holland Patent 2 (Cingranelli 1, McLaughlin 1).

Notes: Ava Judd 10rebounds, five steals, two baskets to help seal the win in the fourth quarter; Izzy Terzioski 14 rebounds; Central Valley Academy is 3-0 this season when holing teams under 30 points (previously beat Adirondack 56-27 and Camden 38-28); Holland Patent entered sectionals with a season-high four-game win streak.

Next up: Central Valley Academy plays at No. 7 Oneida Saturday at 12:30 p.m.

Jordan-Elbridge 56, Clinton 28

Section III Class B playoff

No. 17 CLINTON (10-11) – n/a.

No. 16 JORDAN-ELBRIDGE (11-10) – n/a.

Clinton 8 7 6 7 – 28

Jordan-Elbridge 17 6 24 9 – 56

Notes: fifth straight victory for Jordan-Elbridge and seventh in nine games.

Next up: The win advances Jordan-Elbridge to play Saturday at Little Falls where the Mounties are the unbeaten No. 1 seed.

Dolgeville 57, Beaver River 53

Section III Class C playoff

No. 17 DOLGEVILLE (7-14) – Alexandria Comstock 4 1-2 9; Lexy Morse 6 0-0 15; Kerisa Van Olst 7 9-12 28; Phoenix Longway 2 0-0 4; Julie Williams 0 0-0 0; Lacey Carpenter 0 1-2 1. Totals: 19 11-16 57.

No. 16 BEAVER RIVER (7-13) – Brynn Rice 4 0-0 11; Brenna Mast 8 2-6 22; Mya Zehr 2 0-0 4; Eliza Metzler 3 1-2 7; Aubrie Monnat 2 0-0 4; Kaomi Adams 0 1-2 1; Joselynne Duell 0 1-2 1. Totals: 19 5-12 53.

Dolgeville 11 12 19 15 – 57

Beaver River 14 12 10 17 – 53

Three-pointers – Dolgeville 8 (Van Olst 5, Morse 3); Beaver River 7 (Mast 4, Rice 3).

Notes: Alexandria Comstock 12 rebounds; Kerisa Van Olst seven rebounds, four assists; Lexy Morse seven rebounds, three assists.

Next up: Dolgeville plays on the road again Saturday at No. 1 Waterville.

Tully 58, Adirondack 36

Section III Class C playoff

No. 20 ADIRONDACK (2-17) – Kaylee Mathis 1 0-2 2; Emma Weiler 3 0-0 6; Holly Miller 0 4-6 4; Riley Paschke 4 0-0 12; Raquel Paschke 2 0-0 5; Rebeckah Tittle 2 1-4 5; Erica Page 1 0-2 2. Totals: 13 5-14 36.

No. 13 TULLY (9-11) – Hailey Olender 4 0-0 10; Maddie Brown-Paul 1 0-0 3; Rachel Daddona 1 1-2 3; Morgan Downes 4 1-2 9; Grace McKenna 6 2-4 14; Sammy Morgan 3 1-3 10; McKenzie Smith 2 1-1 6. Totals: 21 6-12 58.

Adirondack 8 12 7 9 – 36

Tully 21 11 11 15 – 58

Three-pointers – Adirondack 5 (Ri.Paschke 4; Ra.Paschke 1); Tully 7 (Morgan 3, Olender 2, Brown-Paul 1, Smith 1).

Notes: McKenzie Smith eight rebounds; Grace McKenna seven rebounds.

Next up: Tully advances to play on the road Saturday at No. 4 Weedsport.

Cato-Meridian 51, Sauquoit Valley 26

Section III Class C playoff

No. 18 SAUQUOIT VALLEY (6-15) – Alaina Weaver 4 3-4 13; Julia Zegarelli 0 0-2 0; Allison Crandall 0 0-0 0; Alexis Townsend 2 3-5 7; Bella Jaquish 0 0-0 0; Aubrey Bradbury 0 0-0 0; Makayla Land 3 0-0 6; Reese Snyder 0 0-0 0; Jadyn Land 0 0-0 0. Totals: 9 6-11 25.

No. 15 CATO-MERIDIAN (8-11) – n/a.

Three-pointers – Sauquoit Valley 2 (Weaver 2); Cato-Meridian n/a.

Notes: Makayla Land 22 rebounds, four blocked shots; Jadyn Land eight rebounds; Alaina Weaver five steals.

Next up: Cato-Meridian advances to play Saturday at No. 2 Thousand Islands.

Port Byron 56, Fabius-Pompey 21

Section III Class C playoff

No. 19 FABIUS-POMPEY (5-14) – Alyna Beardslee 2 0-0 4; Carlena Wallace 1 0-0 2; Miranda Putnam 2 2-4 7; Jamie Ratliff 3 0-0 6; Bailey Brown 1 0-0 2. Totals: 9 2-4 21.

No. 14 PORT BYRON (9-12) – Mackenzie McDowell 4 0-0 8; Lexi Elliott 4 0-0 10; Sadie White 3 0-5 6; Nikki Namisniak 1 0-0 2; Ella Jorgensen 2 0-0 6; Maria Burns 3 3-6 9; Abby McKay 6 0-0 13; Madison Sigona 1 0-2 2. Totals: 24 3-13 56.

Fabius-Pompey 7 3 5 6 – 21

Port Byron 13 18 15 10 – 56

Three-pointers – Fabius-Pompey 1 (Putnam 1); Port Byron 5 (Elliott 2, Jorgensen 2, McKay 1).

Notes: season-high third straight win for Port Byron.

Next up: Port Byron travels to Newport Saturday to take on West Canada Valley, the No. 3 seed.


Girls' basketball scores from Wednesday, Feb. 16

Section III Class B Playoff Seeds

1 Little Falls (20-0)

2 General Brown (18-2)

3 Marcellus (15-4)

4 Westhill (14-3)

5 Homer (16-4)

6 Utica-Notre Dame (15-5)

7 Oneida (14-6)

8 Hannibal (13-7)

9 Skaneateles (12-8)

10 Holland Patent (12-8)

11 Cazenovia (12-8)

12 Syracuse-Bishop Grimes (11-9)

13 Mexico Academy (10-8)

14 South Jefferson (11-9)

15 Chittenango (10-9)

16 Jordan-Elbridge (10-10)

17 Clinton (10-10)

18 Lowville Academy (9-10)

19 Vernon-Verona-Sherrill (8-9)

20 Phoenix (9-11)

21 Syracuse Academy of Science (7-9)

22 Canastota (8-12)

23 Central Valley Academy (5-15)

24 Altmar-Parish-Williamstown (3-17)

Section III Class C Playoff Seeds

1 Waterville (17-2)

2 Thousand Islands (16-3)

3 West Canada Valley (16-4)

4 Weedsport (16-4)

5 LaFayette (16-4)

6 Mt. Markham (15-5)

7 Cooperstown (13-7)

8 Sandy Creek (10-8)

9 Frankfort-Schuyler (11-9)

10 Onondaga (10-9)

11 Herkimer (10-10)

12 Westmoreland (9-11)

13 Tully (8-11)

14 Port Byron (8-12)

15 Cato-Meridian (7-11)

16 Beaver River (7-12)

17 Dolgeville (6-14)

18 Sauquoit Valley (6-14)

19 Fabius-Pompey (5-13)

20 Adirondack (2-16)

Section III Class D Playoff Seeds

1 Copenhagen (18-2)

2 Poland (16-3)

3 Brookfield (15-4)

4 Hamilton (14-6)

5 Belleville-Henderson (11-7)

6 Watertown-Immaculate Heart (11-8)

7 Stockbridge Valley (9-8)

8 New York Mills (10-10)

9 Alexandria Bay (8-11)

10 Oriskany (7-13)

11 Sackets Harbor (6-14)

Section II Class B Playoff Seeds

1 Schalmont

2 Mechanicville

3 Catskill

4 Ichabod Crane

5 Albany Academy

6 Fonda-Fultonville

7 Broadalbin-Perth

8 Tamarac

9 Johnstown

10 Ravena-Coeymans-Selkirk

11 Schuylerville

12 Glens Falls

13 Voorheesville

14 Cohoes

15 Greenville

16 Coxsackie-Athens

17 Albany-Bishop Maginn

18 Watervliet

19 Hudson

20 Mekeel Christian Academy

Section II Class C Playoff Seeds

1 Duanesburg

2 Greenwich

3 Berne-Knox-Westerlo

4 Corinth

5 Maple Hill

6 Whitehall

7 Chatham

8 Cambridge

9 Mayfield

10 Warrensburg

11 Schoharie

12 Hoosick Falls

13 Hoosic Valley

14 Rensselaer

15 Galway

16 Canajoharie

17 Hadley-Luzerne

18 Waterford-Halfmoon

Section II Class D Playoff Seeds

1 Hartford

2 North Warren

3 Saratoga Catholic

4 Northville

5 Salem

6 Argyle

7 Schenectady-Notre Dame-Bishop Gibbons

8 Germantown

Girls' basketball scores from Tuesday, Feb. 15

Central Valley Academy 73, Cherry Valley-Springfield 42

CHERRY VALLEY-SPRINGFIELD (n/a) – Kailey Barnes 1 0-0 2; Ari Bose 0 0-0 0; Daphne West 2 1-4 5; Morgan Huff 2 2-2 6; Emma Whiteman 1 0-0 3; Lydia Lusk 0 0-0 0; Maya Dubben 2 0-0 4; Joleen Lusk 0 5-8 5; Brin Whiteman 4 6-8 17. Totals: 12 14-22 42.

CENTRAL VALLEY ACADEMY (5-15) – Maddie Obreza 11 2-5 24; Cameran Mosher 1 0-0 3; Brooklyn Hassett 6 0-0 18; Molly Canipe 0 0-0 0; Kaelin Napoli 2 1-2 5; Samantha Helmer 0 0-0 0; Ava Judd 2 0-0 4; Avery Rich 2 0-0 4; Hailey Looman 0 0-0 0; Payton Lynch 4 0-1 11; Izzy Terzioski 2 0-2 4. Totals: 30 3-10 73.

Cherry Valley-Springfield 10 11 15 6 – 42

Central Valley Academy 19 14 15 25 – 73

Three-pointers – Cherry Valley-Springfield 4 (B.Whiteman 3, E.Whiteman 1); Central Valley Academy 10 (Hassett 6, Lynch 3, Mosher 1).

Notes: The 73 points were a season high for Central Valley Academy which had previously scored 62 in a December win over Herkimer; Cherry Valley-Springfield had beaten Central Valley Academy when the teams met in January.

Next up: Sections III and IV seed their playoffs Wednesday.

Waterville 44, Mt. Markham 37

WATERVILLE (17-2, 7-1 CSC-III) – Paige Cornish 1 5-8 8; Adrienne Neff 1 2-3 4; Ciara Owens 3 0-0 9; Natalee Collins 6 2-2 14; Eleanore Collins 4 1-2 9. Totals: 15 10-15 44.

MT. MARKHAM (15-5, 5-3 CSC-III) – Hannah Pcola 6 1-2 17; Jenna Kocienda 0 0-0 0; Morgan Sayers 3 0-0 6; Caroline Entwistle 4 1-2 10; Maggy Plummer 1 0-0 2; Emma Kocienda 0 0-2 0; Zoe Hoke 1 0-0 2. Totals: 15 2-6 37.

Waterville 12 11 10 11 – 44

Mt. Markham 13 5 12 7 – 37

Three-pointers – Waterville 4 (Owens 3, Cornish 1); Mt. Markham 5 (Pcola 4, C.Entwistle 1).

Notes: Waterville won the Center State Conference’s outright Division III championship (had previously clinched a tie but Mt. Markham held the tie-breaker); Mt. Markham was a 52-50 winner at Waterville Dec. 20; Mt. Markham won its first five games in league play; Caroline Entwistle eight rebounds, three steals; Jenna Kocienda four steals.

Next up: Section III seeds its playoffs Wednesday.

Poland 56, Morrisville-Eaton 32

POLAND (16-3, 8-0 CSC-IV) – n/a.

MORRISVILLE-EATON (3-17, 0-8 CSC-IV) – n/a.

Three-pointers – Poland n/a; Morrisville-Eaton n/a.

Notes: Poland completed a perfect run through Division IV of the Center State Conference; Poland had previously beaten Morrisville-Eaton 75-32 at home in January.

Next up: Section III seeds its playoffs Wednesday.

West Canada Valley 57, Oneida 48

ONEIDA (14-6) – Emma LeBlanc 0 0-0 0; Myah Rainbow 3 0-1 7; Leah Szarek 1 0-0 3; Jordan French 1 0-0 3; Lily Beam 0 0-0 0; Kennedy Curro 2 1-2 5; Kaylin Curro 12 4-5 30. Totals: 19 5-8 48.

WEST CANADA VALLEY (16-4) – Hanna Burdick 4 0-0 11; Bella Borden 0 0-0 0; Olivia Morreale 0 1-2 1; Lydia Reimer 1 6-8 8; Reese Fellows 9 2-3 20; Analyce Grabowski 6 4-6 17. Totals: 20 13-19 57.

Oneida 14 15 15 4 – 48

West Canada Valley 13 19 10 15 – 57

Three-pointers – Oneida 5 (Ka.Curro 2, French 1, Rainbow 1, Szarek 1); West Canada Valley 4 (Burdick 3, Grabowski 1).

Notes: West Canada Valley finished the regular season with its fourth consecutive win and eighth in nine games; Reese Fellows 20 rebounds, 10th double-double of the season and 23rd of her varsity career, second 20-point, 20-rebound game of the season and third of her career; Analyce Grabowski seven rebounds, five assists.

Next up: Section III seeds its playoffs Wednesday.

Dolgeville 44, Adirondack 38

ADIRONDACK (2-16, 1-7 CSC-II) – Ireland Payne 5 2-3 12; Raquel Paschke 1 1-2 4; Rebeckah Tittle 4 1-2 10. Totals: 10 4-7 38.

DOLGEVILLE (6-14, 2-6 CSC-II) – Alexandria Comstock 0 0-0 0; Lexy Morse 6 0-0 15; Alexia Jaikin 0 0-0 0; Kerisa Van Olst 4 6-9 14; Phoenix Longway 2 3-3 7; Jennifer Jablonski 0 0-0 0; Julie Williams 0 0-0 0; Lacey Carpenter 0 0-0 0; Alleah Benson 0 0-0 0; Alysin Congdon 1 0-0 2. Totals: 13 9-12 38.

Adirondack 12 13 6 7 – 38

Dolgeville 7 10 16 11 – 44

Three-pointers – Adirondack 2 (Paschke 1, Tittle 1); Dolgeville 3 (Morse 3).

Notes: Dolgeville previously beat Adirondack 49-42 in Boonville in December.

Next up: Section III seeds its playoffs Wednesday.

Girls' basketball scores from Monday, Feb. 14

Little Falls 56, Sherburne-Earlville 38

LITTLE FALLS (20-0, 8-0 CSC-I) – Riley Dunn 4 2-2 10; Shayna Straney 5 0-0 10; Kylie Kress 9 4-4 23; Aubrey Mowers 0 0-0 0; Makaylah Mowers 0 0-0 0; Ava Grcic 2 0-0 4; Stella Rowley 1 0-0 2; Olivia Lindsay 2 1-2 5; Alexis Kress 1 0-0 2. Totals: 24 7-8 56.

SHERBURNE-EARLVILLE (2-18, 2-6 CSC-I) – Jalyn McCarthy 0 2-2 2; Chesnee Miller 2 2-2 6; Alysa Brown 1 1-2 3; Alexis James 3 1-2 7; Hannah Todd-Rogers 9 1-2 19; Trinity Thornton 0 1-4 1. Totals: 15 8-14 38.

Little Falls 18 14 14 10 – 56

Sherburne-Earlville 8 13 8 9 – 38

Three-pointers – Little Falls 1 (K.Kress 1); Sherburne-Earlville 0.

Notes: Little Falls finishes the regular season unbeaten for the first time since the 2013-14 team went without a loss until regionals; Little Falls is Section III’s only unbeaten team entering sectional play; Olivia Lindsay eight rebounds, four blocked shots, seven steals, three assists; Alexis Kress eight rebounds; Shayna Straney six rebounds, two blocked shots; Riley Dunn three steals; Stella Rowley four assists, two blocked shots.

Next up: Section III seeds its playoffs Wednesday.

Poland 51, Hamilton 38

POLAND (15-3, 7-0 CSC-IV) – Caimin Roark 2 2-4 6; Logan Cookinham 10 7-16 30; Lily Martin 1 0-0 2; Shelbi Hagues 1 0-2 3; Sydney Tabor 5 2-4 16. Totals: 19 11-26 57.

HAMILTON (14-6, 6-2 CSC-IV) – Taylor Basher 0 0-0 0; Colleen Kelly 2 0-0 4; Brooke Speer 0 0-0 0; Lindsey Speer 4 3-4 12; Logan Langel 1 0-0 3; Reagan Hope 1 2-2 5; Kyleigh Pearson 6 0-0 14. Totals: 14 5-6 38.

Poland 14 12 11 14 – 51

Hamilton 9 5 11 13 – 38

Three-pointers – Poland 8 (Tabor 4, Cookinham 3, Hagues 1); Hamilton 5 (Pearson 2, Hope 1, Langel 1, L.Speer 1).

Notes: Poland clinches outright Center State Conference Division IV championship; Logan Cookinham 17 rebounds, 14th double-double of the season; Sydney Tabor 10 rebounds, four blocked shots, third double-double of the season; Shelbi Hagues five rebounds, four assists, three steals; Kyleigh Pearson 12 rebounds,fourth double-double of the season; Lindsey Speer 10 rebounds, third double-double of the season; Reagan Hope nine rebounds.

Next up: Poland travels to Morrisville-Eaton Tuesday for a game following the Morrisville-Eaton boys’ game againsy Mater Dei Academy from greater Syracuse.

West Canada Valley 54, Oriskany 38

ORISKANY (7-13) – n/a.

WEST CANADA VALLEY (15-4) – Hanna Burdick 0 0-0 0; Bella Borden 1 0-0 2; Erin Gorinshek 2 5-6 9; Olivia Morreale 2 3-5 7; Lydia Reimer 7 9-9 23; Reese Fellows 6 0-0 12; Analyce Grabowski 0 1-2 1. Totals: 18 18-22 54.

Oriskany 10 10 5 13 – 38

West Canada Valley 13 17 16 8 – 54

Three-pointers – Oriskany n/a; West Canada Valley 0.

Notes: West Canada Valley had previously beaten Oriskany 79-37 in January; Lydia Reimer career-high 23 points, 10 rebounds, ninth double-double of the season and 12th of her varsity career; Olivia Morreale 10 assists; Erin Gorinshek nine rebounds; Reese Fellows seven rebounds.

Next up: Section III seeds Wednesday.

Mt. Markham 50, Central Valley Academy 40

CENTRAL VALLEY ACADEMY (4-15) – n/a.

MT. MARKHAM (15-4) – Hannah Pcola 1 3-4 5; Jenna Kocienda 2 1-2 6; Morgan Sayers 2 2-6 7; Caroline Entwistle 5 0-1 12; Emma Kocienda 4 0-0 8; Zoe Hoke 4 4-9 12. Totals: 18 10-22 50.

Central Valley Academy 14 12 9 5 – 40

Mt. Markham 8 11 11 20 – 50

Three-pointers – Central Valley Academy n/a; Mt. Markham 4 (C.Entwistle 2, J.Kocienda 1, Sayers 1).

Notes: Central Valley Academy led 26-19 at halftime and 35-30 before Mt. Markham scored 20 points in the fourth quarter; teams had split two previous decisions with Central Valley Academy winning 59-46 at home Dec. 17 and Mt. Markham winning Richfield Springs’ holiday tournament championship game 54-20 six days later; Jenna Kocienda 14 rebounds, four steals; Caroline Entwistle 11 rebounds, 11th double-double of the season; Zoe Hoke three blocked shots.

Next up: Mt. Markham plays at home again Friday against Waterville.

Girls' basketball scores from Saturday, Feb. 12

West Canada Valley 47, Herkimer 33

HERKIMER (10-10, 4-4 CSC-II) – Arriessa Bunker 0 0-2 0; Aubrey Lewis 3 1-4 7; Charity Dygert 2 0-1 4; Madison Marusic 6 4-4 16; Kaitlynn Ovitt 0 0-2 0; Bailey Bray 2 0-2 6. Totals: 13 5-15 33.

WEST CANADA VALLEY (14-4, 8-0 CSC-II) – Hanna Burdick 1 0-0 2; Bella Borden 1 0-0 3; Erin Gorinshek 2 0-0 4; Olivia Morreale 1 1-1 3; Lydia Reimer 3 3-4 9; Gabriella Schrader 0 1-2 1; Sarah Maine 2 0-0 4; Reese Fellows 5 1-1 11; Analyce Grabowski 3 2-4 8; Ava Fellows 1 0-0 2. Totals: 19 8-12 47.

Herkimer 8 7 5 13 – 33

West Canada Valley 24 7 10 6 – 47

Three-pointers – Herkimer 2 (Bray 2); West Canada Valley 1 (Borden 1).

Notes: West Canada Valley completes an unbeaten run through Division II of the Center State Conference; Reese Fellows 10 rebounds, four steals, ninth double-double of the season and 22nd of her varsity career; Olivia Morreale seven assists; .

Next up: West Canada Valley plays at home Monday against Oriskany.

Holland Patent 57, Dolgeville 30

DOLGEVILLE (5-14) – Alexandria Comstock 0 0-0 0; Lexy Morse 4 0-0 9; Kerisa Van Olst 5 1-2 14; Phoenix Longway 1 1-2 3; Jennifer Jablonski 0 0-0 0; Julie Williams 0 0-0 0; Lacey Carpenter 0 0-0 0; Alleah Benson 0 0-0 0; Alyson Congdon 1 1-2 4. Totals: 11 3-6 30.

HOLLAND PATENT (11-8) – Maggie Cummings 0 0-0 0; Michaela Cushman 6 0-0 12; Terra McLaughlin 6 1-2 15; Kirsten Lighthall 0 4-6 4; Liz Cingranelli 1 0-0 2; Makenzie Stalker 1 0-0 2; Jill Enk 3 0-0 7; Emily Carlson 5 5-8 15. Totals: 22 10-16 57.

Dolgeville 7 11 4 8 – 30

Holland Patent 12 15 19 11 – 57

Three-pointers – Dolgeville 5 (Van Olst 3, Congdon 1, Morse 1); Holland Patent 3 (McLaughlin 2, Enk 1).

Notes: Emily Carlson 13 rebounds, three steals; Terra McLaughlin six rebounds, four assists, three steals; Lexy Morse four steals.

Next up: Holland Patent plays at Canastota Monday. Dolgeville has a home game Tuesday against Adirondack.

Schenectady-Notre Dame-Bishop Gibbons 47, Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville 29

at Fulton-Montgomery Community College

OPPENHEIM-EPHRATAH-ST. JOHNSVILLE (n/a) – Anderson Eggleston 4 1-6 11; Kaylea Hickey 3 0-0 7; Taylor Hayes 1 1-3 3; Anna Mueller 1 1-2 3; Carolyn Littrell 0 0-0 0; Brooke Trumble 2 1-2 5; Destiny Flanders 0 0-0 0. Totals: 11 4-13 29.

NOTRE DAME-BISHOP GIBBONS (n/a) – Katie Alarcon 2 0-0 5; Angelina Dietz 6 1-2 14; A Davis 3 1-2 7; Jenna Nelson 4 11-18 19; Molly Moran 1 0-0 2. Totals: 16 13-22 47.

Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville 7 7 14 1 – 29

Notre Dame-Bishop Gibbons 8 8 17 16 – 47

Three-pointers – Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville 3 (Eggleston 2, Hickey 1); Notre Dame-Bishop Gibbons 2 (Alarcon 1, Dietz 1).

Notes: Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville had beaten Notre Dame-Bishop Ludden 48-39 at home in December.

Next up: Section II seeds its playoffs Wednesday.

Fonda-Fultonville 61, Johnstown 42

JOHNSTOWN (10-10) – Jaden Wilson 4 8-8 16; Abby Chest 1 0-0 2; Jaidyn Chest 7 4-4 22; Julieanna Hisert 1 0-0 2; Kalie Ahern 0 0-0 0; S Cebula 0 0-0 0; Chelsea Johnson 0 0-0 0; Bella Bermas 0 0-0 0. Totals: 13 12-12 42.

FONDA-FULTONVILLE (14-5) – Kayla Smith 3 2-2 10; Carly Atty 5 0-0 12; Quincy Lake 4 2-2 10; Elinor Slezak 0 0-0 0; Marilyn Whitcavitch 8 1-1 17; Maddy Mott 0 0-0 0; Keionna Christmas 4 2-2 11; Kami Walton 0 0-0 0; Izzy Oates 0 1-2 1; Samara Hunt 0 0-2 0. Totals: 24 8-11 61.

Johnstown 7 12 14 9 – 42

Fonda-Fultonville 15 17 13 16 – 61

Three-pointers – Johnstown 4 (J.Chest 4); Fonda-Fultonville 5 (Atty 2, Smith 2, Christmas 1)

Notes: Marilyn Whitcavitch 11 rebounds, double-double.

Next up: Fonda-Fultonville travels to Fulton-Montgomery Community College Tuesday for a game against Mayfield on the eve of Section II playoff seeding.

Girls' basketball scores from Friday, Feb. 11

Little Falls 66, Frankfort-Schuyler 31

FRANKFORT-SCHUYLER (11-9) – Isabella Nitti 1 0-0 2; Skye Simmons 5 1-4 11; Madison Kelly 2 0-0 4; Alyssa Irons 5 0-1 10; Mavaeh Grimes 1 1-8 3; Victoria Cleveland 0 1-2 1. Totals: 14 3-15 31.

LITTLE FALLS (19-0) – Riley Dunn 4 0-0 12; Olivia Salls 0 1-2 1; Shayna Straney 1 5-7 7; Kylie Kress 8 3-4 20; Aubrey Mowers 1 1-2 4; Makaylah Mowers 1 0-0 2; Ava Grcic 0 2-2 2; Olivia Brand 0 1-2 1; Stella Rowley 0 0-0 0; Olivia Lindsay 4 5-8 13; Alexis Kress 2 0-0 4. Totals:21 18-27 66.

Frankfort-Schuyler 9 7 8 7 – 31

Little Falls 16 15 18 15 – 66

Three-pointers – Frankfort-Schuyler 0; Little Falls 6 (Dunn 4, A.Mowers 1, K.Kress 1).

Notes: Little Falls had previously beaten Frankfort-Schuyler 61-37 in Frankfort in January; Olivia Lindsay 11 rebounds, four blocked shots, five steals, fifth double-double of season; Shayna Straney seven rebounds, four steals; Riley Dunn four assists.

Next up: Little Falls will try to complete a perfect regular season with a 5:30 p.m. game at Sherburne-Earlville Monday.

West Canada Valley 56, Poland 44

WEST CANADA VALLEY (13-4) – Hanna Burdick 1 0-0 3; Erin Gorinshek 3 5-6 11; Olivia Morreale 2 1-4 7; Lydia Reimer 6 9-12 21; Reese Fellows 5 4-6 14; Analyce Grabowski 0 0-2 0. Totals: 17 19-30 56.

POLAND (14-3) – Caimin Roark 1 0-0 2; Logan Cookinham 5 10-14 20; Lily Martin 4 0-0 9; Shelbi Hagues 2 0-0 5; Sydney Stewart 1 0-0 2; Morgan Potter 0 1-2 1; Sydney Tabor 2 1-1 5. Totals: 15 12-17 44.

West Canada Valley 6 14 14 22 – 56

Poland 14 9 8 13 – 44

Three-pointers – West Canada Valley (Morreale 2, Burdick 1); Poland 2 (Hagues 1, Martin 1).

Notes: West Canada Valley took lead in the third quarter and outscored Poland 22-13 in the fourth to stretch the margin from three points to the final 12; Poland had previously beaten West Canada Valley 41-39 in Newport in January; Poland had won five consecutive games since a 44-39 loss to Frankfort-Schuyler Jan, 21; senior Lydia Reimer’s season-high 21 points matched a career-high she set against Dolgeville March 10, 2021, as a junior, seven rebounds; Reese Fellows18 rebounds, five steals, three assists, eighth double-double of season; Olivia Morreale eight assists; Erin Gorinshek eight rebounds; Analyce Grabowski six rebounds, three assists; Logan Cookinham 10 rebounds, eight steals, 13th double-double of the season; Sydney Tabor six rebounds, four blocked shots; Caimin Roark six rebounds; Lily Martin three steals.

Next up: Poland finishes the regular season with games at Hamilton Monday and at home against Waterville Tuesday. West Canada Valley defeated Herkimer Saturday and plays at home against Oriskany Monday.

Herkimer 48, Oriskany 37

ORISKANY (7-12) – Madeline Denison 1 3-5 5; Jordyn Carlo 1 0-0 2; Ashley Reid 4 0-0 9; Megan Wright 0 4-4 4; Jordyn Coleman 4 0-2 11; Ashley Burnop 3 0-0 6. Totals: 13 7-11 37.

HERKIMER (10-9) – Arrissa Bunker 1 0-2 2; Aubrey Lewis 4 0-0 9; Charity Dygert 2 2-4 6; Kassidy Brown 1 0-0 2; Madison Marusic 6 0-1 13; Kaitlynn Ovitt 1 0-0 2; Bailey Bray 5 0-0 14. Totals: 20 2-7 48.

Three-pointers – Oriskany 4 (Coleman 3, Reid 1); Herkimer 6 (Bray 4, Lewis 1, Marusic 1).

Notes: Herkimer completed the regular season with 47-33 loss to West Canada Valley the following day; fifth straight win put Herkimer at 10-9 after starting the season 2-5.

Next up: Oriskany plays at West Canada Valley Monday.

Mt. Markham 47, Adirondack 37

MT. MARKHAM (14-4) – Hannah Pcola 6 0-1 15; Jenna Kocienda 0 2-2 2; Morgan Sayers 6 0-0 14; Caroline Entwistle 4 1-2 12; Camryn Cooley 0 0-0 0; Emma Kocienda 2 0-2 4; Zoe Hoke 0 0-2 0. Totals: 18 3-9 47.

ADIRONDACK (2-15) – n/a.

Mt. Markham 12 16 13 6 – 47

Adirondack 4 7 9 17 – 37

Three-pointers – Mt. Markham 8 (C.Entwistle 3, Pcola 3, Sayers 2); Adirondack n/a.

Notes: Win completed a home-and-home sweep for Mt. Markham, a 68-18 winner in Winfield the night before.

Next up: Mt. Markham finishes the regular season with home games Monday against Central Valley Aacdemy and Tuesday against Waterville. Aditondack plays at Dolgeville Tuesday.

New Hartford 59, Central Valley Academy 45

CENTRAL VALLEY ACADEMY (4-14, 1-11 TVL) – n/a.

NEW HARTFORD (11-7, 9-2 TVL) – Kacey Richards 3-3-10; Beverly Rohde 2-2-6; Danielle Lucas 4-1-10; Avery English 1-1-3; Emilee Clary 4-1-9; Emily Alt 5-3-13; Ava Brazier 3-2-8. Totals: 22-13-59.

Central Valley Academy 7 12 7 19 – 45

New Hartford 12 16 15 16 – 59

Three-pointers – Central Valley Academy n/a; New Hartford 2 (Lucas 1, Richards 1).

Notes: New Hartford’s four-game winning streak ended with a 65-40 loss to Marcellus Saturday.

Next up: Central Valley Academy plays at Mt. Markham Monday. New Hartford plays at home Monday against Jamesville-DeWitt.

Girls' basketball scores from Thursday, Feb. 10

Poland 59, Dolgeville 43

POLAND (14-2) – Caimin Roark 2 1-1 5; Logan Cookinham 11 5-12 29; Lily Martin 2 1-3 5; Shelbi Hagues 0 1-2 1; Morgan Potter 1 0-0 2; Sydney Tabor 5 6-8 17. Totals: 21 14-26 59.

DOLGEVILLE (5-13) – Alexandria Comstock 7 0-0 14; Lexy Morse 5 0-0 11; Kerisa Van Olst 3 1-3 7; Phoenix Longway 0 0-0 0; Jennifer Jablonski 0 0-0 0; Julie Williams 1 0-0 2; Lacey Carpenter 1 1-2 3; A Benson 2 0-0 4; Alyson Congdon 1 0-0 2. Totals: 20 2-5 43.

Poland 11 16 19 13 – 59

Dolgeville 12 6 8 17 – 43

Three-pointers – Poland 3 (Cookinham 2, Tabor 1); Dolgeville 1 (Morse 1).

Notes: Alexandria Comstock nine rebounds; Kerisa Van Olst eight rebounds, three steals; Lexy Morse six rebounds, four assists.

Next up: Poland plays at home Friday against West Canada Valley. Dolgeville plays at Holland Patent Saturday.

Mt. Markham 68, Adirondack 18

ADIRONDACK (2-14) – Kaylee Mathis 1 0-0 2; Ireland Payne 1 0-0 2; Emma Weiler 1 0-0 2; Holly Miller 1 0-0 2; Rebeckah Tittle 4 0-0 8; Erica Page 1 0-0 2. Totals: 9 0-0 18.

MT. MARKHAM (13-4) – Hannah Pcola 6 0-0 13; Jenna Kocienda 2 5-5 9; Morgan Sayers 5 0-0 10; Caroline Entwistle 7 1-4 20; Camryn Donley 0 0-0 0; Maggy Plummer 1 0-0 2; Emma Kocienda 2 5-8 9; Zoe Hoke 2 1-2 5. Totals: 25 12-19 68.

Adirondack 2 6 4 6 – 18

Mt. Markham 15 13 16 24 – 68

Three-pointers – Adirondack 0; Mt. Markham 6 (C.Entwistle 5, Pcola 1).

Notes: Caroline Entwistle eight rebounds, eight steals; Jenna Kocienda eight rebounds, five steals, five assists; Hannah Pcola six steals, four assists; Maggy Plummer four steals; Emma Kocienda four blocked shots.

Next up: The teams meet again Friday in Boonville.

Berne-Knox-Westerlo 45, Fort Plain 32

BERNE-KNOX-WESTERLO (n/a) – Alexis Wright team-high 22 points.

FORT PLAIN (n/a) – Erin Crouse team-high 15 points.

Halftime – Berne-Knox-Westerlo 19, Fort Plain 18.

Next up: Fort Plain plays Canajoharie in a 10 a.m. Western Athletic Conference crossover Saturday at Fulton-Montgomery Community College.

Girls' basketball score from Wednesday, Feb. 9

Fonda-Fultonville 64, Schoharie 33

SCHOHARIE (n/a) – Chloe Towle 2 1-2 7; Abby Fagnani 0 2-2 2; Julie Lehoe 3 1-2 9; Jessica Meade 4 4-6 13; Kimmie Olsen 0 1-4 1; Emily Lehoe 0 0-4 0; Savannah Trauge 0 1-2 1; Misha Cater-Smith 0 0-0 0; Ruby Lehoe 0 0-0 0. Totals: 9 10-22 33.

FONDA-FULTONVILLE (13-5, 8-2 WAC) – Kyla Smith 3 4-4 10; Carly Atty 4 2-2 14; Quncy Lake 1 0-0 3; Elinor Slezak 1 0-0 2; Marilyn Whitcavitch 2 5-6 9; Maddy Mott 1 0-0 3; Kieonna Christmas 9 0-1 18; Kami Walton 1 1-2 3; Izzy Oates 0 0-0 0; Samara Hunt 1 0-0 2. Totals: 23 12-15 64.

Schoharie 8 5 11 9 – 33

Fonda-Fultonville 19 12 12 17 – 64

Three-pointers – Schoharie 5 (J.Lehoe 2, Towle 2, Meade 1); Fonda-Fultonville 6 (Atty 4, Lake 1, Mott 1).

Notes: Keionna Christmas nine rebounds.

Next up: Fonda-Fultonville plays at home Saturday against Johnstown.

Girls' basketball scores from Tuesday, Feb. 8

Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville 47, Fort Plain 35

FORT PLAIN (n/a) – Emma Karker 0 0-0 0; Marissa Wilder 2 0-0 4; Erin Crouse 8 2-4 18; Kylee Herron 1 0-0 3; Sarah Florian 4 2-6 8; Ryleigh Hart 0 0-0 0; Maddy Heroth 0 0-0 0. Totals: 15 4-10 35.

OPPENHEIM-EPHRATAH-ST. JOHNSVILLE (n/a) – Anderson Eggleston 4 2-2 10; Kaylea Hickey 4 0-0 11; Taylor Hayes 1 0-0 2; Anna Mueller 0 0-0 0; Brooke Trumble 6 5-7 18; Destiny Flanders 2 2-2 6. Totals: 17 9-11 47.

Fort Plain 7 7 12 9 – 35

Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville 4 16 13 14 – 47

Three-pointers – Fort Plain 1 (Herron 1); Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville 4 (Hickey 3, Trumble 1).

Notes: Brooke Trumble scored 10 points in the second quarter when Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville took the lead; Kaylea Hickey hit three three-pointers in third quarter; the teams had split two previous meetings this season with each winning at home, Fort Plain 47-39 Dec. 14 and Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville 39-35 Jan. 28.

Next up: Fort Plain will make up a game against Berne-Knox-Westerlo at home Thursday. The Western Athletic has yet to announce matchups for Saturday’s crossover games at Fulton-Montgomerty Community College. The matchups have not been announced.

Herkimer 47, Adirondack 37

HERKIMER (8-9, 4-3 CSC-II) – n/a.

ADIRONDACK (2-13, 1-6 CSC-II) – n/a.

Herkimer 9 18 10 10 – 47

Adirondack 7 2 15 11 – 37

Three-pointers – Herkimer n/a; Adirondack n/a.

Notes: Herkimer won the teams’ earlier meeting 41-29; Bailey Bray career-high 28 points, tied Taylor Smith’s school record with seven three-pointers.

Next up: Herkimer plays at home Wednesday against New York Mills and Friday against Oriskany. Adirondack plays back-to-back games against Mt. Markham, Thursday in Winfield and Friday back home in Boonville.

Frankfort-Schuyler 54, Dolgeville 42

DOLGEVILLE (5-12, 1-6 CSC-II) – Alexandria Comstock 3 0-0 6; Lexy Morse 5 0-0 12; Kerisa Van Olst 5 3-4 16; Phoenix Longway 1 0-0 2; Lacey Carpenter 1 1-2 3; Alyson Congdon 1 0-0 3. Totals: 16 4-6 42.

FRANKFORT-SCHUYLER (11-8, 5-3 CSC-II) – Isabella Nitti 3-1-7; Skye Simmons 8-4-22; Madison Kelly 4-0-8; Alyssa Irons 2-0-4; Molly Reid 2-1-5; Navaeh Grimes 3-2-8. Totals: 22-8-54.

Dolgeville 13 13 7 9 – 42

Frankfort-Schuyler 9 16 14 15 – 54

Three-pointers – Dolgeville 6 (Van Olst 3, Morse 2, Congdon 1); Frankfort-Schuyler 2 (Simmons 2).

Notes: Frankfort-Schuyler won 50-46 in Dolgeville when the teams met Jan. 6; Madison Kelly 10 rebounds; Alyssa Irons 10 rebounds; Molly Reid 10 rebounds; Skye Simmons five steals, five rebounds; Alexandria Comstock seven rebounds, four blocked shots.

Next up: Dolgeville’s next game is Thursday at home against Poland. Frankfort-Schuyler finishes the regular season with a game at Little Falls Friday.

Sauquoit Valley 42, Mt. Markham 37

MT. MARKHAM (12-4, 5-2 CSC-III) – Hannah Pcola 1 0-2 3; Morgan Sayers 1 0-0 2; Caroline Entwistle 6 1-2 13; Camryn Donley 1 0-3 2; Maggy Plummer 0 0-2 0; Emma Kocienda 2 1-2 5; Zoe Hoke 5 2-6 12. Totals: 16 4-17 37.

SAUQUOIT VALLEY (6-13, 1-7 CSC-III) – Alaina Weaver 7 0-0 20; Julia Zegarelli 0 1-2 1; Allison Crandall 1 0-0 2; Alexis Townsend 4 2-4 12; Aubrey Bradbury 0 0-0 0; Makayla Land 1 0-0 2; Reese Snyder 2 0-2 5; Jadyn Land 0 0-0 0. Totals: 15 3-8 42.

Mt. Markham 7 11 16 3 – 37

Sauquoit Valley 2 18 11 11 – 42

Three-pointers – Mt. Markham 1 (Pcola 1); Sauquoit Valley 9 (Weaver 6, Townsend 2, Snyder 1).

Notes: Sauquoit Valley had lost its last four games and trailed 34-31 at the start of the fourth quarter; Mt. Markham won 68-34 at home when the teams met Jan. 6; Makayla Land 14 rebounds, four steals; Alaina Weaver six rebounds, three blocked shots; Alexis Townsend four assists.

Next up: Mt. Markham plays at home against Adirondack Thursday then travels to Boonville for a Saturday rematch. Sauquoit Valley finishes the regular season with a game at Canastota Friday.

Waterville 46, Cooperstown 30

COOPERSTOWN (10-7, 4-3 CSC-III) – Gabby Woeppel 3 2-4 11; Liana Williams 2 2-2 7; Sarah Feik 2 1-2 5; Addy Lewis 0 0-2 0; Dani Seamon 2 3-5 7; Savannah Kirkby 0 0-2 0. Totals: 9 8-17 30.

WATERVILLE (16-2, 6-1 CSC-III) – Paige Cornish 1 3-4 5; Adrienne Neff 0 0-2 0; Ciara Owens 1 3-4 5; Valorie Ford 0 2-4 2; Natalee Collins 6 1-2 15; Eleonore Collins 9 1-2 19. Totals: 17 11-18 47.

Cooperstown 9 4 9 8 – 30

Waterville 19 12 4 11 – 46

Three-pointers – Cooperstown 4 (Woeppel 3, Williams 1); Waterville 2 (N.Collins 2).

Notes: Waterville won 51-40 in Cooperstown Jan. 15; Natalee Collins 15 rebounds; Eleonore Collins 12 rebounds; Valorie Ford 11 rebounds; Liana Williams eight steals.

Next up: Cooperstown travels to Sherburne-Earlville Wednesday. Waterville plays Mt. Markham for an outright league title Tuesday in Winfield; Mt. Markham won the teams’ earlier game at Waterville and would hold the head-to-head tie-breaker with another win.

Poland 52, Oriskany 39

POLAND (13-2, 6-0 CSC-IV) – Caimin Roark 3 1-4 7; Logan Cookinham 8 8-11 24; Lily Martin 2 0-0 4; Maddison Haver 1 0-0 2; Sydney Tabor 5 4-8 15. Totals:

ORISKANY (7-11, 4-4 CSC-IV) – Madeline Denison 1 0-0 2; Jordyn Carlo 1 0-0 2; Ashley Reid 7 2-2 20; Megan Wright 2 1-3 5; Jordyn Coleman 1 1-2 3; Ashley Burnop 1 1-2 3; Janae Reid 1 0-0 2; Kaylee Burnop 1 0-0 2. Totals: 15 5-9 39.

Poland 10 11 13 18 – 52

Oriskany 10 10 8 11 – 39

Three-pointers – Poland 1 (Tabor 1); Oriskany 4 (Reid 4).

Notes: Poland was a 47-40 winner at home Jan. 6.

Next up: Poland plays at Dolgeville for the second of five scheduled games in the eight days leading up to Section III playoff seeding. Oriskany plays at Herkimer Friday.

Girls' basketball scores from Saturday, Feb. 5

Little Falls 59, Holland Patent 55

LITTLE FALLS (17-0, 7-0 CSC-I) – Riley Dunn 2 0-0 5; Shayna Straney 3 2-3 8; Kylie Kress 9 4-4 27; Ava Grcic 2 1-5 5; Stella Rowley 2 0-0 4; Alexis Kress 3 4-4 10. Totals: 21 11-16 59.

HOLLAND PATENT (8-8, 4-2 CSC-I) – Maggie Cummings 1 2-2 4; Michaela Cushman 9 1-6 19; Terra McLaughlin 7 6-8 22; Liz Cingranelli 0 0-0 0; Makenzie Stalker 0 0-0 0; Jill Enk 0 0-0 0; Emily Carlson 5 0-0 10. Totals: 22 9-16 55.

Little Falls 16 13 19 11 – 59

Holland Patent 9 19 12 15 – 55

Three-pointers – Little Falls 6 (K.Kress 5, Dunn 1); Holland Patent 2 (McLaughlin 2).

Notes: Little Falls clinched the Center State Conference’s outright Division I title; senior Kylie Kress career-high 27 points; Shayna Straney 13 rebounds, three steals; Alexis Kress four steals; Emily Carlson eight rebounds, three steals; Terra McLaughlin five steals; Maggie Cummings four steals.

Next up: Holland patent plays at home Tuesday against Clinton. Little Falls plays at home Wednesday against West Canada Valley.

Dolgeville 57, Fort Plain 34

FORT PLAIN (n/a) – Emma Karker 0 0-0 0; Payton Landry 0 0-0 0; Marissa Wilder 3 1-2 8; Ashlynn Hart 1 0-0 2; Erin Crouse 4 1-1 9; Rylee Herron 3 0-0 8; Sarah Florian 3 1-4 7; Ryleigh Hart 0 0-0 0. Totals: 14 3-7 34.

DOLGEVILLE (5-11) – Alexandria Comstock 2 0-0 4; Lexy Morse 3 0-0 6; Alyson Congdon 2 0-0 5; Alexia Jaikin 1 2-4 4; Kerisa Van Olst 4 10-12 18; Jennifer Jablonski 1 0-0 2; Julie Williams 1 0-0 2; Lacey Carpenter 4 0-0 8; Hadessa Leavitt 1 0-0 2; Isabela Montana 1 0-0 2; Ryleigh Kenyon 0 0-0 0. Totals: 20 12-16 57.

Fort Plain 14 9 6 5 – 34

Dolgeville 14 19 11 13 – 57

Three-pointers – Fort Plain 3 (Herron 2, Wilder 1); Dolgeville

Notes: Kerisa Van Olst five steals, five rebounds; Levy Morse four steals, five rebounds; Julie Williams eight rebounds.

Next up: Dolgeville plays at Frankfort-Schuyler Tuesday. Fort Plain plays at Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville Tuesday.

West Canada Valley 79, Madison 13

MADISON (2-14) – Cameryn Stanfield 2 0-0 5; Brianna Usborn 2 1-2 5; Mackenzie Cotter 1 1-2 3. Totals: 5 2-4 13.

WEST CANADA VALLEY (12-3) – Hanna Burdick 2 0-0 5; Bella Borden 3 0-0 9; Erin Gorinshek 6 0-0 12; Olivia Morreale 4 1-4 10; Lydia Reimer 5 3-4 13; Reese Fellows 8 2-5 18; Analyce Grabowski 4 0-0 8; Ava Fellows 2 0-0 4. Totals: 34 6-13 79.

Madison 0 3 5 5 – 13

West Canada Valley 21 16 28 14 – 79

Three-pointers – Madison 1 (Stanfield 1); West Canada Valley 5 (Borden 3, Burdick 1, Morreale 1).

Notes: Erin Gorinshek 10 rebounds, four blocked shots, third varsity double-double; Olivia Morreale 10 assists, five rebounds; Bella Borden six rebounds; Lydia Reimer six rebounds; Reese Fellows six rebounds, three assists; Ava Fellows six rebounds; Analyce Grabowski five assists.

Next up: Madison plays at home Tuesday against Stockbridge Valley. West Canada Valley plays at Little Falls Wednesday.

Girls' basketball scores from Wednesday, Feb. 2

Dolgeville 60, Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville 40

DOLGEVILLE (4-11) – Alexandria Comstock 2 0-0 4; Lexy Morse 2 0-0 4; Alyson Congdon 1 0-0 3; Alexia Jaikin 3 0-0 6; Kerisa Van Olst 9 8-8 29; Jennifer Jablonski 1 0-0 2; Julie Williams 1 0-0 2; Lacey Carpenter 5 0-0 10; Alleah Benson 0 0-0 0. Totals: 24 8-8 60.

OPPENHEIM-EPHRATAH-ST. JOHNSVILLE (n/a) – Anderson Eggleston 12 1-1 27; Kaylea Hickey 1 0-0 3; Taylor Hayes 1 0-0 2; Anna Mueller 0 0-0 0; Sherri Dixon 0 0-0 0; Carolyn Littrell 0 0-0 0; Brooke Trumble 2 3-8 7; Destiny Flanders 0 1-2 1. Totals: 16 5-11 40..

Dolgeville 21 12 14 13 – 60

Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville 5 1 13 21 – 40

Three-pointers – Dolgeville 4 (Van Olst 3, Congdon 1); Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville 3 (Eggleston 2, Hickey 1).

Notes: junior Kerisa Van Olst career-high 29 points (she had scored 28 against Herkimer Friday and had previously scored 25 at Frankfort-Schuyler as a sophomore), 12 points in first quarter, four steals, three assists; Alexandria Comstock six rebounds, six blocked shots, four assists, three steals; Lexy Morse four assists; Anderson Eggleston scored 17 of her 27 points in the fourth quarter; the game was rescheduled from January 25.

Next up: Dolgeville plays at home Friday against Adirondack and Saturday against Fort Plain.

Herkimer 55, Sauquoit Valley 25

SAUQUOIT VALLEY (5-13) – Alaina Weaver 6 1-2 17; Julia Zegarelli 0 0-0 0; Allison Crandall 0 0-0 0; Alexis Townsend 3 1-4 7; Aubrey Bradbury 0 0-0 0; Makayla Land 0 1-2 1; Reese Snyder 0 0-0 0; Jadyn Land 0 0-0 0. Totals: 9 3-8 25.

HERKIMER (7-9) – Arrissa Bunker 1 9-10 11; Aubrey Lewis 6 5-6 17; Charity Dygert 2 0-0 4; Kassidy Brown 1 0-0 2; Madison Marusic 7 0-0 14; Bailey Bray 2 2-2 7. Totals: 19 16-18 55.

Sauquoit Valley 7 1 9 8 – 25

Herkimer 20 13 10 12 – 55

Three-pointers – Sauquoit Valley 4 (Weaver 4); Herkimer 1 (Bray 1).

Notes: Herkimer won 50-29 at Sauquoit Valley Dec. 4; Aubrey Lewis 13 rebounds, three steals, second double-double, matched scoring high from previous Sauquoit Valley game; Charity Dygert seven rebounds, four steals; Madison Marusic three steals; Bailey Bray nine rebounds; Makayla Land 14 rebounds; Alaina Weaver four steals.

Next up: Herkimer plays at West Canada Valley Friday. Sauquoit Valley is home Tuesday for a game against Mt. Markham.

Girls' basketball scores from Tuesday, Feb. 1

Little Falls 57, Clinton 20

LITTLE FALLS (16-0, 6-0 CSC-I) – Riley Dunn 2 0-0 4; Olivia Salls 0 0-0 0; Shayna Straney 7 0-0 14; Kylie Kress 6 0-0 15; Aubrey Mowers 0 0-2 0; Makaylah Mowers 1 0-0 2; Ava Grcic 1 0-0 2 Olivia Brand 0 0-0 0; Stella Rowley 0 2-2 2; Olivia Lindsay 3 1-1 7; Alexis Kress 3 3-4 11. Totals: 23 6-9 57.

CLINTON (8-9, 2-4 CSC-I) – Ella Morse 3 3-4 9; Sydney Labayewski 2 0-0 4; Chloe Hynes 1 0-0 2; Eva Gaetano 0 1-2 1; Chloe White 2 0-0 4. Totals: 8 4-6 20.

Little Falls 19 8 10 20 – 57

Clinton 8 2 6 4 – 20

Three-pointers – Little Falls 5 (K.Kress 3, A.Kress 2); Clinton 0.

Notes: Little Falls is ranked No. 23 in Class B this week by the New York State Sportswriters Association; Shayna Straney 10 rebounds; Olivia Lindsay seven rebounds, five blocked shots; Alexis Kress seven rebounds, four steals; Riley Dunn five steals; Kylie Kress four steals.

Next up: Little Falls plays at Holland Patent Friday. Clinton plays at home Friday against Canastota.

Adirondack 47, Frankfort-Schuyler 31

FRANKFORT-SCHUYLER (10-8, 4-3 CSC-II) – n/a.

ADIRONDACK (2-12, 1-5 CSC-II) – n/a.

Frankfort-Schuyler 9 7 6 9 – 31

Adirondack 14 6 16 11 – 47

Three-pointers – Frankfort-Schuyler n/a; Adirondack n/a.

Notes: Adirondack had lost six games in a row since its previous win over Canajoharie at the Kasner Klassic in Little Falls; Frankfort-Schuyler was a 52-42 winner at home in the teams’ earlier meeting.

Next up: Adirondack plays at Dolgeville Friday. Frankfort-Schuyler has a week off before playing at home Tuesday against Dolgeville.

West Canada Valley 75, Dolgeville 29

WEST CANADA VALLEY (11-3, 7-0 CSC-II) – Hanna Burdick 1 3-5 6; Bella Borden 0 2-2 2; Erin Gorinshek 4 2-4 10; Olivia Morreale 5 3-3 15; Lydia Reimer 6 5-5 17; Reese Fellows 11 1-3 23; Analyce Grabowski 1 0-0 2. Totals: 28 16-22 75.

DOLGEVILLE (3-11, 1-5 CSC-II) – Alexandria Comstock 3 0-0 6; Lexy Morse 2 0-2 6; Alyson Congdon 1 1-2 3; Kerisa Van Olst 2 0-0 6; Phoenix Longway 2 1-2 5; Lacey Carpenter 0 0-0 0. Totals: 10 2-6 26.

West Canada Valley 27 19 17 13 – 75

Dolgeville 4 7 9 9 – 29

Three-pointers – West Canada Valley 3 (Morreale 2, Burdick 1); Dolgeville 4 (Morse 2, Van Olst 2).

Notes: With Their own win and Frankfort-Schuyler’s loss Tuesday, West Canada Valley’s Indians clinched the Center State Conference’s outright Division II title; West Canada Valley won 57-25 when the teams met in Newport in December; Reese Fellows 18 rebounds, three steals; Lydia Reimer 10 rebounds, three steals; Olivia Morreale 11 assists, three steals; Analyce Grabowski five assists, Hanna Burdick five assists.

Next up: Dolgeville is home again for Friday’s game against Adirondack.

Whitesboro 34, Central Valley Academy 26

WHITESBORO (2-12, 2-6 TVL) – Nina Steeper 1 0-0 2; Ally DePerno 1 0-0 3; Abby Collea 0 0-2 0; Cecilia Lapertosa 3 7-9 13; Ava Lupia 0 3-6 3; Kylie Hook 1 1-2 3; Ryleigh Dowd 0 0-0 0; Makenzie Seeley 1 0-0 2; Sophia Temple 0 0-0 0; Emma Kane 2 3-6 8. Totals: 9 14-25 34.

CENTRAL VALLEY ACADEMY (4-12, 1-9 TVL) – Maddie Obreza 0 1-2 1; Cameran Mosher 0 0-0 0; Brooklyn Hassett 0 0-0 0; Molly Canipe 2 4-4 8; Kaelin Napoli 3 1-2 7; Ava Judd 1 0-0 2; Avery Rich 4 0-2 8; Hailey Looman 0 0-0 0; Payton Lynch 0 0-0 0. Totals: 10 6-10 26.

Whitesboro 6 14 5 9 – 34

Central Valley Academy 6 2 10 8 – 26

Three-pointers – Whitesboro 2 (DePerno 1, Kane 1); Central Valley Academy 0.

Notes: second straight win for Whitesboro in Tri-Valley League crossovers (Warriors beat Camden for their first win of the season Jan. 20).

Next up: Whitesboro plays at home Wednesday against Rome Free Academy. Central Valley Academy travels to Utica Friday for a game at Proctor.

Poland 73, New York Mills 58

NEW YORK MILLS (9-8, 1-6 CSC-IV) – Lauren Kulpa 3 4-4 12; Olivia Beaulieu 2 3-3 8; Jemma Jordan 12 5-8 29; Ciara Lape 4 1-2 9. Totals: 21 13-17 58.

POLAND (12-2, 5-0 CSC-IV) – Caimin Roark 0 0-0 0; Logan Cookinham 10 11-14 34; Lily Martin 0 0-0 0; Maddison Haver 4 5-6 13; Shelbi Hagues 5 0-0 14; Sydney Tabor 3 5-7 12. Totals: 22 21-27 73.

New York Mills 14 14 17 13 – 58

Poland 21 13 23 16 – 73

Three-pointers – New York Mills 3 (Kulpa 2, Beaulieu 1); Poland 8 (Hagues 4, Cookinham 3, Tabor 1).

Notes: Poland is ranked No. 10 in Class D this week by the New York State Sportswriters Association; Poland won 40-32 at New York Mills in its first game of the season Dec. 17; Logan Cookinham eight rebounds, seven steals, three assists; Caimin Roark six steals; Shelbi Hagues four steals, three assists; Maddison Haver five assists, five rebounds.

Next up: Poland travels to Oriskany Tuesday for the first of five scheduled games in eight days.

Cooperstown 56, Sauquoit Valley 30

SAUQUOIT VALLEY (5-12, 0-7 CSC-III) – Alaina Weaver 4 2-2 11; Julia Zegarelli 0 1-2 1; Allison Crandall 0 0-0 0; Alexis Townsend 3 0-0 8; Bella Jaquish 0 0-0 0; Aubrey Bradbury 0 0-0 0; Makayla Land 3 0-2 6; Reese Snyder 0 0-0 0; Jadyn Land 2 0-0 4. Totals: 12 3-6 30.

COOPERSTOWN (10-6, 4-2 CSC-III) – n/a.

Sauquoit Valley 4 10 4 12 – 30

Cooperstown 15 16 12 13 – 56

Three-pointers – Sauquoit Valley 3 (Townsend 2, Weaver 1); Cooperstown

Notes: Cooperstown was a 58-23 winner in the teams’ previous meeting.

Next up: Sauquoit Valley plays at Herkimer Wednesday. Cooperstown hosts Westmoreland Friday.

Girls' basketball scores from Monday, Jan. 31

Little Falls Mountie Shayna Straney (5) drives the baseline for her tie-breaking basket in the final minute of Monday's game against New Hartford.
Little Falls Mountie Shayna Straney (5) drives the baseline for her tie-breaking basket in the final minute of Monday's game against New Hartford.

Little Falls 46, New Hartford 42

NEW HARTFORD (7-7) – Kacey Richards 3 0-2 9; Talia Vitullo 7 0-3 18; Beverly Rohde 0 0-0 0; Danny Lucas 0 0-0 0; Avery English 0 0-0 0; Emilee Clarey 1 0-0 2; Emily Alt 6 0-0 12; Ava Brazier 0 1-2 1. Totals: 17 1-7 42.

LITTLE FALLS (15-0) – Riley Dunn 4 1-2 10; Shayna Straney 2 0-0 4; Kylie Kress 5 1-4 14; Ava Grcic 3 1-2 7; Stella Rowley 0 1-2 1; Olivia Lindsay 3 2-4 8; Alexis Kress 1 0-0 2. Totals: 18 6-14 46.

New Hartford 7 6 19 10 – 42

Little Falls 11 12 16 7 – 46

Three-pointers – New Hartford 7 (Vitullo 4, Richards 3); Little Falls 4 (Kress 3, Dunn 1). JV – New Hartford won.

Notes: Little Falls led by as many as 11 points in the first half and again in the third quarter before New Hartford tied the score at 40 on Kacey Richards’ three-pointers with 4:04 left in the fourth quarter; Shayna Straney broke a 42-all tie with a layup along the baseline assisted by Olivia Lindsay with 52.8 seconds on the clock and Lindsay added two free throws for the final points; New Hartford’s seventh loss in nine games since the departure of Kaia Henderson suffered a hand injury and was graduating early to depart for The Ohio State University where she will play as a college freshman next year.

Next up: Little Falls is back in action Tuesday with a game at Clinton. New Hartford plays five of its remaining six games at home starting with Tuesday’s game against Camden; Olivia Lindsay eight rebounds, four blocked shots; Riley Dunn five steals, four assists; Shayna Straney seven rebounds, four steals; Stella Rowley eight rebounds, three steals; Kylie Kress four steals.

Girls' basketball scores from Friday, Jan. 28

Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville 39, Fort Plain 35

FORT PLAIN (n/a) – Emma Karker 0 0-0 0; Payton Landry 0 0-0 0; Marissa Wilder 4 1-4 9; Ashlynn Hart 0 0-0 0; Erin Crouse 4 1-2 9; Rylee Herron 1 0-0 2; Sarah Florian 7 1-2 15; Ryleigh Hart 0 0-0 0; Maddy Heroth 0 0-0 0. Totals: 16 3-8 35.

OPPENHEIM-EPHRATAH-ST. JOHNSVILLE (n/a) – Anderson Eggleston 3 0-2 7; Kaylea Hickey 0 0-0 0; Syd Hazzard 0 0-0 0; Taylor Hayes 3 0-3 6; Carolyn Littrell 0 0-0 0; Kali Hazzard 0 0-0 0; Brooke Trumble 7 8-8 26; Destiny Flanders 0 0-2 0. Totals: 13 8-15 39.

Fort Plain 3 11 14 7 – 35

Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville 10 4 9 16 – 39

Three-pointers – Fort Plain 0; Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville 5 (Trumble 4, Eggleston 1).

Notes: Brooke Trumble scored 11 of her career-high 26 points and shot six-for-six at the four line in the fourth quarter when Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville rallied from down 28-23 to win the game.

Next up: Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville had its Monday game against Sharon Springs canceled and will next play Wednesday against Dolgeville. Fort Plain’s next game is Friday against Berne-Knox-Westerlo.

Little Falls 61, Canastota 26

CANASTOTA (6-9, 1-4 CSC-I) – Reilly Smith 1 0-0 2; Gabbie Coppola 0 1-2 1; Emma Wood 2 2-4 6; Emma Grant 2 1-2 5; Emmaly Noeller 0 2-2 2; Kalista Betz 0 2-2 2; Alex Richie 4 0-4 8. Totals: 9 8-16 26.

LITTLE FALLS (14-0, 5-0 CSC-I) – Riley Dunn 1 1-2 3; Olivia Salls 1 0-0 2; Shayna Straney 5 3-6 13; Kylie Kress 4 4-4 12; Aubrey Mowers 0 0-0 0; Makaylah Mowers 3 0-0 7; Ava Grcic 3 0-4 6; Olivia Brand 0 1-2 1; Stella Rowley 1 0-0 2; Olivia Lindsay 4 1-2 9; Alexis Kress 2 2-2 6. Totals: 24 12-22 61.

Canastota 6 3 7 10 – 26

Little Falls 21 19 10 11 – 61

Three-pointers – Canastota 0; Little Falls 1 (M.Mowers 1).

Notes: Little Falls defeated Canastota 47-31 at home in December; Shayna Straney 14 rebounds, four steals; Ava Grcic six steals, six rebounds, three assists; Alexis Kress eight rebounds, three steals; Stella Rowley four steals.

Next up: Little Falls plays at home Monday against New Hartford and travels to Clinton Tuesday. Canastota plays Madison at home Monday.

Cooperstown 61, Mt. Markham 58

COOPERSTOWN (9-6, 3-2 CSC-III) – Gabby Woeppel 5 4-6 16; Liana Williams 4 6-10 16; Sarah Feik 1 1-2 3; Addy Lewis 0 3-4 3; Rory Nelen 6 1-6 13; Dani Seamon 3 1-2 8; Savannah Kirkby 1 0-0 2. Totals: 20 16-30 61.

MT. MARKHAM (12-3, 5-1 CSC-III) – Hannah Pcola 3 1-2 9; Jenna Kocienda 2 2-2 6; Morgan Sayers 6 0-0 12; Caroline Entwistle 5 2-7 14; Camryn Conley 0 0-0 0; Emma Kocienda 2 4-4 9; Zoe Hoke 4 0-4 8. Totals: 22 9-19 58.

Cooperstown 17 16 14 14 – 61

Mt. Markham 15 12 19 12 – 58

Three-pointers – Cooperstown 5 (Williams 2, Woeppel 2, Seamon 1); Mt. Markham 5 (C.Entwistle 2, Pcola 2, E.Kocienda 1).

Notes: Mt. Markham had previously won 44-19 at Cooperstown in December; Gabby Woeppel 11 rebounds; Liana Williams five steals; Caroline Entwistle 11 rebounds, five steals, three assists; Zoe Hoke nine rebounds; Jenna Kocienda three steals; Emma Kocienda three blocked shots.

Next up: Cooperstown has a home game Tuesday against Sauquoit Valley. Mt. Markham is home again for Friday’s game against Waterville.

Herkimer 44, Dolgeville 41

DOLGEVILLE (3-10, 1-4 CSC-II) – Alexandra Comstock 1 0-0 2; Lexy Morse 2 1-2 6; Alyson Congdon 1 0-0 3; Kerisa Van Olst 10 4-4 28; Phoenix Longway 1 0-0 2; Jennifer Jablonski 0 0-0 0; Julie Williams 0 0-0 0; Lacey Carpenter 0 0-0 0; Hadessa Leavitt 0 0-0 0. Totals: 15 5-6 41.

HERKIMER (6-9, 3-3 CSC-II) – Arrissa Bunker 0 0-4 0; Aubrey Lewis 1 1-6 3; Charity Dygert 3 0-0 7; Kassidy Brown 0 0-0 0; Madison Marusic 9 2-7 21; Kaitlynn Ovitt 0 0-2 0; Bailey Bray 6 1-4 13. Totals: 19 4-23 44.

Dolgeville 15 2 14 10 – 41

Herkimer 5 18 10 11 – 44

Three-pointers – Dolgeville 6 (Van Olst 4, Congdon 1, Morse 1); Herkimer 2 (Dygert 1, Marusic 1).

Notes: Herkimer won 57-44 at Dolgeville Dec. 13; Madison Marusic career-high 21 points, three steals; Aubrey Lewis 18 rebounds, six assists; Arrissa Bunker 11 rebounds; Alexandra Comstock 12 rebounds, four steals; Kerisa Van Olst seven rebounds.

Next up: Dolgeville plays at home Tuesday against West Canada Valley and Friday against Adirondack. Herkimer hosts Sauquoit Valley Wednesday.

West Canada Valley 55, Frankfort-Schuyler 48

WEST CANADA VALLEY (10-3, 6-0 CSC-II) – Hanna Burdick 2 0-0 6; Bella Borden 0 0-0 0; Erin Gorinshek 5 1-4 11; Olivia Morreale 3 4-6 11; Lydia Reimer 3 10-10 16; Reese Fellows 2 3-8 7; Analyce Grabowski 1 1-2 4. Totals: 16 19-30 55.

FRANKFORT-SCHUYLER (10-7, 4-2 CSC-II) – Isabella Nitti 1-0-2; Hannah DeRocco 1-0-2; Skye Simmons 6-8-23; Angelina Randazzo 2-0-5; Madison Kelly 7-0-16; Alyssa Irons 0-0-0; Molly Reid 0-0-0; Navaeh Grimes 0-0-0; Victoria Cleveland 0-0-0. Totals: 17-8-48.

West Canada Valley 8 18 19 10 – 55

Frankfort-Schuyler 14 9 14 11 – 48

Three-pointers – West Canada Valley 4 (Burdick 2, Grabowski 1, Morreale 1); Frankfort-Schuyler 6 (Simmons 3, Kelly 2, Randazzo 1).

Notes: The win clinches West Canada Valley a tie for the Center State Conference’s Division II title and gives the Indians the tie-breaker over Frankfort-Schuyler; West Canada Valley was a 43-39 winner at home when the teams met earlier this season; Lydia Reamer 14 rebounds, three steals; Reese Fellows 12 rebounds; Erin Gorinshek nine rebounds, four blocked shots; Olivia Morreale five steals; Analyce Grabowski four assists; Skye Simmons 11 rebounds; Madison Kelly eight rebounds.

Next up: West Canada Valley plays at Dolgeville Tuesday. Frankfort-Schuyler plays at Adirondack Tuesdy.

Westmoreland 54, Sauquoit Valley 22

SAUQUOIT VALLEY (5-11, 0-6 CSC-III) – Alaina Weaver 3 1-2 9; Allison Crandall 0 0-0 0; Alexis Townsend 3 2-9 9; Bella Jaquish 0 0-0 0; Aubrey Bradbury 0 0-0 0; Makayla Land 1 0-0 2; Reese Snyder 0 0-0 0; Jadyn Land 1 0-2 2. Totals: 8 3-13 22.

WESTMORELAND (8-8, 2-4 CSC-II) – Madalynne Enos 11 1-2 24; Samantha Wilson 0 0-0 0; Ella McGregor 3 0-0 6; Olivia Moore 2 1-2 5; Alessandra Feldman 0 0-0 0; Molly Nestved 0 0-0 0; Alexandra Albrecht 3 1-2 8; Sabrina Coyne 1 3-3 5; Gabriella Moore 3 0-0 6. Totals: 23 6-9 54.

Sauquoit Valley 6 7 5 4 – 22

Westmoreland 14 10 18 12 – 54

Three-pointers – Sauquoit Valley 3 (Weaver 2, Townsend 1); Westmoreland 2 (Albrecht 1, Enos 1).

Notes: Westmoreland had previously beaten Sauquoit Valley 52-28 in December; Makayla Land 14 rebounds; Alexandra Albrecht eight rebounds, four steals; Madalynne Enos six steals; Olivia Moore four steals, five rebounds.

Next up: Sauquoit Valley plays at Cooperstown Tuesday. Westmoreland plays at Waterville Tuesday.

Girls' basketball score from Wednesday, Jan. 26

Poland 48, Hamilton 45

HAMILTON (11-4, 3-1 CSC-IV) – Chloe LaFrance 0 0-0 0; Taylor Basher 0 0-0 0; Colleen Kelly 2 0-0 4; Brooke Speer 1 0-0 3; Lindsey Speer 3 0-2 6; Logan Langel 2 0-2 5; Reagan Hope 2 0-0 6; Kyleigh Pearson 9 3-6 24. Totals: 19 3-10 45.

POLAND (11-2, 4-0 CSC-IV) – Caimin Roark 2 0-0 4; Logan Cookinham 7 3-6 18; Lily Martin 0 0-0 0; Maddison Haver 4 2-2 10; Shelbi Hagues 0 0-0 0; Sydney Tabor 6 4-7 16. Totals: 19 9-15 48.

Hamilton 10 10 13 12 – 45

Poland 12 8 10 18 – 48

Three-pointers – Hamilton 7 (Pearson 3, Hope 2, Langel 1, B.Speer 1); Poland 1 (Cookinham 1).

Notes: Hamilton was ranked No. 8 and Poland No. 17 this week in the New York State Sportswriters Association’s Class D state rankings; the teams meet again in Hamilton on Valentines Day; Poland rallied from nine points down in the fourth quarter, took lead with 12-0 run; Sydney Tabor 16 rebounds; Logan Cookinham 10 rebounds, four steals, three assists; Maddison Haver seven steals, five rebounds; Lindsey Speer seven assists; Kyleigh Pearson eight rebounds.

Next up: Hamilton plays at New York Mills Friday. Poland plays New York Mills at home Tuesday.

Girls' basketball scores from Tuesday, Jan. 25

West Canada Valley 60, Adirondack 22

ADIRONDACK (1-12, 0-5 CSC-II) – Kaylee Mathis 1 0-0 2; Riley Paschke 1 0-0 2; Ireland Payne 4 3-6 13; Rebeckah Tittle 2 1-2 5. Totals: 8 4-8 22.

WEST CANADA VALLEY (9-3, 5-0 CSC-II) – Hanna Burdick 2 0-0 5; Bella Borden 0 0-0 0; Erin Gorinshek 2 1-2 5; Olivia Morreale 4 2-3 12; Lydia Reimer 5 2-2 12; Reese Fellows 9 0-3 18; Analyce Grabowski 3 2-4 8. Totals: 25 7-14 60.

Adirondack 6 4 0 12 – 22

West Canada Valley 20 11 21 8 – 60

Three-pointers – Adirondack 2 (Payne 2); West Canada Valley 3 (Morreale 2, Burdick 1).

Notes: West Canada Valley won 79-30 when the teams met Dec. 9 in Boonville; Reese Fellows 18 rebounds, sixth double-double of season and 19th of her career; Lydia Reimer 14 rebounds, third consecutive double-double and fifth of the season, three steals; Olicvia Morreale seven steals, six assists; Hanna Burdick six assists.

Next up: West Canada Valley plays on the road at Frankfort-Schuyler Friday and Dolgeville Monday. Adirondack next plays Wednesday at home against Frankfort-Schuyler.

Frankfort-Schuyler 51, Herkimer 38

FRANKFORT-SCHUYLER (10-6, 4-1 CSC-II) – Victoria Cleveland 0-0-0; Hannah DeRocco 0-0-0; Navaeh Grimes 4-3-11; Alyssa Irons 0-1-1; Madison Kelly 9-2-21; Isabella Nitti 2-0-5; Molly Reid 5-0-13. Totals:

HERKIMER (5-9, 2-3 CSC-II) – Arrissa Bunker 1 0-0 2; Aubrey Lewis 1 6-6 9; Charity Dygert 1 0-0 3; Madison Marusic 7 0-0 19; Bailey Bray 2 0-0 5. Totals: 12 6-6 38.

Frankfort-Schuyler 7 13 14 17 – 51

Herkimer 6 7 16 9 – 38

Three-pointers – Frankfort-Schuyler 5 (Simmos 3, Kelly 1, Nitti 1); Herkimer 8 (Marusic 5, Bray 1 Dygert 1, Lewis 1).

Notes: Frankfort-Schuyler won the teams’ earlier meeting 41-35 in December; sophomore Madison Kelly three steals, career-high 21 points; Navaeh Grimes 14 rebounds; Alyssa Irons six rebounds; Skye Simmons six rebounds; Isabella Nitti five steals; freshman Madison Marusic career-high 19 points.

Next up: Frankfort-Schuyler plays at home Friday against West Canada Valley, the only team that has beaten the Maroon Knights in league play. Wednesday’s game was the first of three in a row at home for Herkimer which plays Dolgeville Friday and Sauquoit Valley next Wednesday.

Mt. Markham 62, Westmoreland 48

MT. MARKHAM (12-2, 5-0 CSC-III) – Hannah Pcola 5 7-7 18; Jenna Kocienda 4 2-4 12; Morgan Sayers 2 0-0 4; Caroline Entwistle 6 1-2 16; Camryn Donley 0 0-0 0; Maggy Plummer 1 0-0 2; Emma Kocienda 0 0-0 0; Zoe Hoke 4 2-4 10. Totals: 22 12-27 62.

WESTMORELAND (7-8, 1-4 CSC-III) – Madalynne Enos 5 4-6 15; Samantha Wilson 1 0-0 3; Ella McGregor 0 0-0 0; Olivia Moore 1 0-0 3; Molly Nestved 1 0-0 2; Alexandra Albrecht 4 0-2 8; Gabriella Moore 6 5-8 17. Totals: 18 9-16 48.

Mt. Markham 13 12 19 18 – 62

Westmoreland 6 8 23 11 – 48

Three-pointers – Mt. Markham 6 (C.Entwistle 3, J.Kocienda 2, Pcola 1); Westmoreland 3 (Enos 1, O.Moore 1, Wilson 1).

Notes: Mt. Markham is No. 13 this week in the New York State Sportswriters Association’s Class C state rankings; Mt. Markham defeated Westmoreland 58-36 at home in December; Caroline Entwistle eighht rebounds, four steals; Hannah Pcola four steals; Gabriella Moore 10 rebounds, three steals; Moly Nestved eight rebounds; Samantha Wilson eight rebounds.

Next up: Mt. Markham plays at home against Cooperstown Friday. Westmoreland plays at home Friday against Sauquoit Valley.

Little Falls 53, Sherburne-Earlville 42

SHERBURNE-EARLVILLE (0-14, 0-4 CSC-I) – Alexandra Grzymkowski 2 0-0 5; Chesnee Miller 3 1-3 7; Alyse Brown 4 0-0 11; Alexis James 3 0-0 6; Hannah Todd-Rogers 3 0-0 6; Trinity Thornton 3 1-2 7. Totals: 18 2-5 42.

LITTLE FALLS (13-0, 4-0 CSC-I) – Riley Dunn 7 0-0 17; Olivia Salls 0 0-0 0; Shayna Straney 2 0-0 4; Kylie Kress 3 0-0 7; Aubrey Mowers 1 0-0 3; Olivia Brand 0 1-2 1; Stella Rowley 1 0-0 2; Olivia Lindsay 6 2-2 14; Alexis Kress 2 1-1 5. Totals: 22 4-5 53.

Sherburne-Earlville 6 10 15 11 – 42

Little Falls 12 23 12 6 – 53

Three-pointers – Sherburne-Earlville (Brown 3, Grzymkowski 1); Little Falls 5 (Dunn 3, K.Kress 1, A.Mowers 1).

Notes: Little Falls is No. 21 this week in the New York State Sportswriters Association’s Class B state rankings; Olivia Lindsay 10 rebounds, five steals; Stella Rowley four steals, five rebounds; Alexis Kress five steals; Riley Dunn four steals; Shayna Straney three steals; Kylie Kress three steals.

Next up: Sherburne-Earlville plays at home Friday against Clinton.

Poland 75, Morrisville-Eaton 32

MORRISVILLE-EATON (2-12, 0-4 CSC-IV) – Emily Stewart 0 2-4 2; Phoebe Straight 1 1-2 3; Riley Dutcher 1 0-0 2; Samantha Cook 1 0-0 2; Lacey Priest 1 0-0 2; Karly Warner 6 0-0 15; Abigail Jacobs 1 2-4 4; Sophia Wilcox 1 0-0 2. Totals: 12 5-10 32.

POLAND (10-2, 3-0 CSC-IV) – Caimin Roark 3 0-0 6; Logan Cookinham 14 6-8 37; Lily Martin 1 2-2 4; Maddison Haver 2 0-0 4; Shelbi Hagues 3 0-0 8; Sydney Stewart 1 0-0 2; Morgan Potter 0 0-0 0; Sydney Tabor 6 2-3 14. Totals: 30 10-13 75.

Morrisville-Eaton 5 6 8 13 – 32

Poland 25 19 14 17 – 75

Three-pointers – Morrisville-Eaton 3 (Warner 3); Poland 5 (Cookinham 3, Hagues2).

Notes: Poland is No. 17 this week in the New York State Sportswriters Association’s Class D state rankings; the teams’ Dec. 9 game at Morrisville-Eaton was postponed and no make-up date has been announced; Logan Cookinham career-high 36 points (previously scored 30 against Little Falls Jan. 11), 10 rebounds, seven assists, six steals; Sydney Tabor 10 rebouns, three blocked shots, three steals; Caimin Roark seven steals, eight rebounds.

Next up: Poland plays the first of two scheduled game against Hamilton at home Wednesday. Morrisville-Eaton next plays Friday at home against Oriskany.

Waterville 47, Sauquoit Valley 31

SAUQUOIT VALLEY (5-10, 0-5 CSC-III) – Alaina Weaver 4 0-0 10; Julia Zegarelli 0 0-0 0; Allison Crandall 0 0-0 0; Alexis Townsend 7 2-3 19; Makayla Land 0 2-2 2; Reese Snyder 0 0-0 0; Jadyn Land 0 0-0 0. Totals: 11 4-5 31.

WATERVILLE (14-2, 4-1 CSC-III) – Adriana Snow 0 0-0 0; Paige Cornish 2 0-0 4; Adrienne Neff 1 0-0 3; Ciara Owens 2 1-2 5; Hanley Poyer 0 0-0 0; Valorie Ford 2 0-0 4; Aleecya Poole 1 0-0 3; Natalee Collins 8 2-7 18; Eleanore Collins 5 0-2 10. Totals: 21 3-11 47.

Sauquoit Valley 11 4 9 7 – 31

Waterville 17 14 7 9 – 47

Three-pointers – Sauquoit Valley 5 (Townsend 3, Weaver 2); Waterville 2 (Neff 1, Poole 1).

Notes: Waterville is No. 19 this week in the New York State Sportswriters Association’s Class C state rankings; Paige Cornish 13 rebounds, 11 steals; Eleanore Collins 13 rebounds; Natalee Collins 10 rebounds; Valorie Ford nine rebounds; Makayla Land 14 rebounds, three blocked shots.

Next up: Sauquoit Valley plays at Westmoreland Friday. Waterville’s next game is Tuesday at home against Westmoreland.

Girls' basketball scores from Monday, Jan. 24

Central Valley Academy's Hailey Looman (20) breaks up a shot attempted by Little Falls Mountie Olivia Brand (15) during the second half of the Kasner Klassic championship game Monday.
Central Valley Academy's Hailey Looman (20) breaks up a shot attempted by Little Falls Mountie Olivia Brand (15) during the second half of the Kasner Klassic championship game Monday.

Little Falls 58, Central Valley Academy 40

CENTRAL VALLEY ACADEMY (3-11) – Madson Obreza 4 2-2 12; Cameran Mosher 3 2-2 10; Brooklyn Hassett 1 0-0 3; Molly Canipe 0 0-0 0; Samantha Helmer 0 0-0 0; Ava Judd 1 0-0 2; Avery Rich 0 0-0 0; Hailey Looman 1 0-0 2; Payton Lynch 3 0-0 9; Isabella Terzioski 1 0-0 2; Kaelin Napoli 0 0-0 0. Totals: 14 4-4 40.

LITTLE FALLS (12-0) – Riley Dunn 3 2-2 9; Olivia Salls 0 0-0 0; Shayna Straney 5 2-2 12; Kylie Kress 4 3-4 11; Aubrey Mowers 0 0-0 0; MaKaylah Mowers 1 1-2 3; Ava Grcic 2 0-0 4; Olivia Brand 0 0-0 0; Stella Rowley 2 0-0 4; Olivia Lindsay 3 1-2 7; Alexis Kress 2 3-4 8. Totals: 22 12-16 58.

Central Valley Academy 6 7 13 14 – 40

Little Falls 13 14 17 14 – 58

Three-pointers – Central Valley Academy 8 (Lynch 3, Mosher 2, Obreza 2, Hassett 1); Little Falls 2 (Dunn 1, A.Kress 1). JV – Little Falls won.

Notes: The game was postponed twice previously on Dec. 29 and Jan. 17; Adirondack defeated Canajoharie 53-37 in the Dec. 29 consolation game; Central Valley Academy defeated Little Falls in the Dec. 29 junior varsity consolation game; Shayna Straney seven rebounds, three steals; Riley Dunn five assists, three steals; Olivia Lindsay eight rebounds, four assists; Alexis Kress six rebounds, four steals.

Mickey Kasner Most Valuable Player: Kylie Kress, Little Falls.

Tournament All-Stars: Riley Dunn, Little Falls; Kaijah Fowler, Canajoharie; Kaelin Napoli, Central Valley Academy; Ireland Payne, Adirondack; Shayna Straney, Little Falls; Isabella Terzioski, Central Valley Academy.

Next up: Central Valley Academy plays at Camden Friday. The tournament make-up was the first of four consecutive home games on the schedule for Little Falls which plays Sherburne-Earlville Tuesday, Canastota Friday and New Hartford Monday.

More: Unbeaten Mountie girls win Kasner Klassic basketball tournament championship

Girls' basketball scores from Friday, Jan. 21

Frankfort-Schuyler 44, Poland 39

POLAND (9-2) – Caimin Roark 1-0-2; Logan Cookinham 6-7-20; Lily Martin 2-1-5; Maddison Haver 3-0-6; Shelbi Hagues 2-0-6. Totals: 14-8-39.

FRANKFORT-SCHUYLER (9-6) – Victoria Cleveland 2-0-4; Hannah DeRocco 1-0-2; Alyssa Irons 3-0-6; Madison Kelly 8-1-17; Isabella Nitti 1-0-2; Molly Reid 1-0-2; Skye Simmons 3-5-11. Totals: 19-6-44.

Poland 12 9 10 8 – 39

Frankfort-Schuyler 6 6 18 14 – 44

Three-pointers – Poland 3 (Hagues 2, Cookinham 1); Frankfort-Schuyler 0.

Notes: Poland had beaten Frankfort-Schuyler 62-42 at home Jan. 4 during its 7-0 start to the season.

Next up: Frankfort-Schuyler plays at Herkimer Tuesday. Poland plays at home Tuesday against Morrisville-Eaton.

Little Falls 55, Cooperstown 41

COOPERSTOWN (7-6) – Gabby Woeppel 4 0-0 10; Liana Williams 4 3-6 11; Sarah Feik 1 0-0 2; Claire Jensen 3 0-2 6; Dani Seamon 3 0-0 6; Delaney Merwin 2 2-6 6. Totals: 17 5-14 41.

LITTLE FALLS (11-0) – Riley Dunn 3 3-4 10; Shayna Straney 5 6-7 16; Kylie Kress 3 0-0 7; Stella Rowley 2 0-4 4; Olivia Lindsay 6 3-4 15; Alexis Kress 1 1-2 3. Totals: 20 13-21 55.

Cooperstown 12 6 11 12 – 41

Little Falls 20 14 7 14 – 55

Three-pointers – Cooperstown 2 (Woeppel 2); Little Falls 2 (Dunn 1, K.Kress 1).

Notes: Little Falls, the final remaining unbeaten team in Section III, won 42-30 at Cooperstown Dec. 18; Olivia Lindsay 15 rebounds, three steals; Shayna Straney 11 rebounds; Stella Rowley 10 rebounds; Claire Jensen nine rebounds; Liana Williams five steals; Gabby Woeppel seven rebounds;.

Next up: Cooperstown plays Vernon-Verona-Sherrill Saturday at Sherburne-Earlville High School following the host school’s game against Unadilla Valley. Little Falls will make up its Kasner Klassic championship game against Central Valley Academy Monday and play at home again Tuesday against Sherburne-Earlville.

Westmoreland 46, Herkimer 41

HERKIMER (5-8) – Arrissa Bunker 1 3-8 5; Aubrey Lewis 1 0-0 2; Charity Dygert 2 0-0 4; Kassidy Brown 1 0-0 2; Madison Marusic 5 3-5 15; Kaitlynn Ovitt 1 0-4 2; Bailey Bray 4 1-2 13. Totals: 15 7-19 41.

WESTMORELAND (7-7) – Madalynne Enos 6 2-6 16; Samantha Wilson 0 0-0 0; Ella McGregor 0 0-0 0; Olivia Moore 1 2-2 4; Alessandra Feldman 0 1-2 1; Molly Nestved 3 0-0 6; Alexandria Albrecht 4 1-3 10; Sabrina Coyne 1 0-0 3; Gabriella Moore 2 5-8 9. Totals: 17 11-21 46.

Herkimer 8 9 12 12 – 41

Westmoreland 10 14 11 11 – 46

Three-pointers – Herkimer 6 (Bray 4, Marusic 2); Westmoreland 4 (Enos 2, Albrecht 1, Coyne 1).

Notes: Westmoreland won 37-33 when the teams played in Herkimer Jan. 3; Gabriella Moore 11 rebounds, five assists; Olivia Moore 11 rebounds, three steals; Madalynne Enos five steals.

Next up: Westmoreland is home Tuesday for a game against Mt. Markham. Herkimer has a home game Tuesday against Frankfort-Schuyler.

Mt. Markham 67, Holland Patent 48

HOLLAND PATENT (7-6) – Maggie Cummings 3 0-4 7; Michaela Cushman 6 2-6 14; Terra McLaughin 5 5-8 18; Emery Crossley 0 0-2 0; Kirsten Lighthall 0 0-0 0; Liz Cingranelli 0 0-0 0; Brianna Mullins 0 0-0 0; Jill Enk 0 0-0 0; Emily Carlson 4 0-0 9. Totals: 18 7-20 48.

MT. MARKHAM (11-2) – Hannah Pcola 12 4-5 29; Jenna Kocienda 4 0-0 9; Morgan Sayers 0 1-2 1; Caroline Entwistle 6 0-1 16; Camryn Donley 1 0-0 2; Emma Kocienda 2 0-1 4; Zoe Hoke 2 2-3 6. Totals: 27 7-12 67.

Holland Patent 12 9 14 13 – 48

Mt. Markham 12 15 22 18 – 67

Three-pointers – Holland Patent 5 (McLaughlin 3, Carlson 1, Cummings 1); Mt. Markham 6 (C.Entwistle , J.Kocienda 1, Pcola 1).

Notes: Mt. Markham had previously beaten Holland Patent 54-38 in December; eighth win in last nine games for Mt. Markham; Hannah Pcola career-high 29 points (previously scored 22 at Sherburne-Earlville Jan. 8; Caroline Entwistle 10 rebounds, seven steals, eighth double-double of the season; Zoe Hoke seven rebounds, two blocked shots; Jenna Kocienda seven rebounds; Michaela Cushman 11 rebounds.

Next up: Mt. Markham travels to Westmoreland for its next game Tuesday. Holland Patent plays at Vernon-Verona-Sherrill Jan. 29.

New York Mills 68, Dolgeville 65

NEW YORK MILLS (9-5) – Brandy Baldwin 1 0-0 3; Olivia Beaulieu 2 0-0 5; Jemma Jordan 14 7-11 37; Lauren Kulpa 5 6-14 17; Ciara Lape 2 0-0 4; Danni Williams 1 0-0 2. Totals: 25 13-25 68.

DOLGEVILLE (3-9) – Alexandria Comstock 1 1-2 3; Lexy Morse 7 0-0 18; Alyson Congdon 0 0-0 0; Kerisa Van Olst 8 4-5 24; Phoenix Longway 4 0-0 8; Jennifer Jablonski 0 0-0 0; Lacey Carpenter 6 0-0 12. Totals: 26 5-7 65.

New York Mills 14 25 12 17 – 68

Dolgeville 11 17 22 15 – 65

Three-pointers – New York Mills 5 (Jordan 2, Baldwin 1, Beaulieu 1, Kulpa 1); Dolgeville 8 (Morse 4, Van Olst 4).

Notes: New York Mills was a 57-40 winner in the teams’ first meeting in December; Jemma Jordan career-high 37 points (previously scored 32 against Cincinnatus Jan. 6); Alexandria Comstick 16 rebounds; Lexy Morse six rebounds; Lacey Carpenter six assists, four steals.

Next up: Dolgeville plays at Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville Tuesday. New York Mills is home for Tuesday’s game against Oriskany.

Oneida 54, Central Valley Academy 38

ONEIDA (9-4, 7-3 TVL) – Emma LeBlanc 2 0-0 5; Myah Rainbow 6 2-2 14; Leah Szarek 4 0-0 11; Jordan French 2 0-0 6; Lily Beam 2 2-2 6; Kennedy Curro 0 0-0 0; Kaylin Curro 2 7-9 12. Totals: 18 11-13 54.

CENTRAL VALLEY ACADEMY (3-10, 0-8 TVL) – n/a.

Oneida 16 15 4 19 – 54

Central Valley Academy 11 9 7 11 – 38

Three-pointers – Oneida 7 (Szarek 3, French 2, Ka.Curro 1, LeBlanc 1); Central Valley Academy n/a.

Notes: Oneida was a 51-30 winner in the teams’ Dec. 10 meeting; Kaylin Curro 10 rebounds, six assists.

Next up: Oneida takes on Bishop Grimes of Syracuse at home Monday. Central Valley travels to Little Falls Monday for a third attempt at playing the Kasner Klassic championship game.

Fonda-Fultonville 74, Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville 14

OPPENHEIM-EPHRATAH-ST. JOHNSVILLE (n/a) – Anderson Eggleston 3 1-4 8; Kaylea Hickey 0 0-0 0; Taylor Hayes 1 0-0 2; Sherri Dixon 0 0-0 0; Carolyn Littrell 0 0-0 0; Brooke Trumble 1 0-0 2; Destiny Flanders 0 2-4 2. Totals: 5 3-8 14.

FONDA-FULTONVILLE (n/a) – Kyla Smith 7 2-3 16; Carly Atty 6 0-0 13; Quincy Lake 7 3-3 18; Elinot Slezak 0 0-0 0; Marilyn Whitcavitch 2 0-0 4; Maddy Mott 1 0-0 3; Keionna Christmas 3 1-2 7; Kami Walton 3 0-0 6; Izzy Oates 1 0-2 3; Samara Hunt 1 2-2 4. Totals: 31 8-12 74.

Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville 1 2 2 9 – 14

Fonda-Fultonville 18 19 20 17 – 74

Three-pointers – Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville 1 (Eggleston 1); Fonda-Fultonville 4 (Atty 1, Lake 1, Mott 1, Oates 1).

Notes: Fonda-Fultonville defense allowed one point in the first quarter and five through the first three; Keionna Christmas five assists; Kyle Smith seven rebounds, five steals; Carly Atty four steals, four assists.

Next up: Fonda-Fultonville has a game Monday in Johnstown. Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville plays Tuesday against Dolgeville.

Girls' basketball score from Wednesday, Jan. 19

Hamilton 52, West Canada Valley 41

HAMILTON (10-3) – Colleen Kelly 2 1-1 5; Brooke Speer 2 1-2 7; Lindsey Speer 1 1-2 3; Logan Langel 3 1-2 9; Reagan Hope 3 2-2 10; Kyleigh Pearson 6 4-5 18; Anna Dawkins 0 0-0 0. Totals: 17 10-14 52.

WEST CANADA VALLEY (8-3) – Hanna Burdick 1 0-0 3; Bella Borden 1 0-0 3; Olivia Morreale 4 2-3 12; Lydia Reimer 5 3-3 13; Reese Fellows 3 1-1 7; Analyce Grabowski 1 1-1 3. Totals: 15 7-8 41.

Hamilton 12 12 11 17 – 52

West Canada Valley 13 5 12 11 – 41

Three-pointers – Hamilton 8 (Hope 2, Langel 2, Pearson 2, B.Speer 2); West Canada Valley 4 (Morreale 2, Borden 1, Burdick 1).

Notes: Hamilton is No. 10 this week in the New York State Sportswriters Association’s Class D rankings and West Canada Valley is No. 22 in Class C; West Canada Valley won a previous meeting 55-41 in Hamilton Dec. 2; Lindsey Speer six assists, six rebounds; Kyleigh Pearson 11 rebounds; Reagan Hope 10 rebounds; Logan Langel five assists.

Next up: Hamilton plays at Stockbridge Valley Monday. West Canada Valley next plays Tuesday at home against Adirondack.

Little Falls 45, Herkimer 28

LITTLE FALLS (10-0 coming in) – Riley Dunn 3 4-6 11; Shayna Straney 4 0-0 8; Kylie Kress 2 2-2 6; Aubrey Mowers 0 0-2 0; Makaylah Mowers 1 1-3 3; Stella Rowley 1 0-0 2; Olivia Lindsay 3 0-1 6; Alexis Kress 4 0-0 9. Totals: 18 7-14 45.

HERKIMER (5-7) – Aubrey Lewis 3 4-6 10; Chjarity Dygert 1 1-2 3; Madison Marusic 3 4-7 11; Bailey Bray 1 2-4 5. Totals: 8 11-19 29.

Little Falls 10 21 9 5 – 45

Herkimer 5 7 9 7 – 28

Three-pointers – Little Falls 2 (Dunn 1, A.Kress 1); Herkimer 2 (Bray 1, Marusic 1).

Notes: Little Falls is No. 22 this week in the New York State Sportswriters Association’s Class B rankings; Little Falls defeated Herkimer 56-29 at home to start the season; Olivia Lindsay 14 rebounds, three assists; Shayna Straney nine rebounds; Stella Rowley seven rebounds, four steals; Alexis Kress seven rebounds, three steals.

Next up: Little Falls is home for Friday’s game against Cooperstown. Herkimer plays at Westmoreland Friday.

Cooperstown 53, Frankfort-Schuyler 16

FRANKFORT-SCHUYLER (8-6) – Victoria Cleveland 0-0-0; Alyssa Irons 0-3-3; Madison Kelly 4-0-9; Isabella Nitti 0-1-1; Molly Reid 0-0-0; Skye Simmons 1-1-3. Totals: 5-5-16.

COOPERSTOWN (7-5) – Meghan Niles 1 0-0 2; Gabby Woeppel 2 5-6 9; Liana Williams 4 0-0 9; Sarah Feik 3 1-2 7; Addy Lewis 3 0-0 6; Claire Jensen 3 0-0 6; Rory Nelen 1 0-0 2; Dani Seamon 3 1-3 7; Delaney Merwin 1 0-0 2; Savannah Kirkby 1 1-6 3. Totals: 22 8-17 53.

Frankfort-Schuyler 3 8 3 2 – 16

Cooperstown 14 15 12 12 – 53

Three-pointers – Frankfort-Schuyler 1 (Kelly 1); Cooperstown 1 (Williams 1).

Notes: Frankfort-Schuyler was a 54-51 winner when the teams met to start the season Dec. 2; Gabby Woeppel nine rebounds, four steals, two blocked shots; Savannah Kirkby nine rebounds; Dani Seamon eight rebounds; Sarah Feik three steals; Alyssa Irons eight rebounds; Victoria Cleveland six rebounds; Skye Simmons five rebounds, three steals.

Next up: Frankfort-Schuyler plays at home Friday against Poland. Cooperstown plays at Little Falls Friday.

Poland 56, Dolgeville 42

DOLGEVILLE (3-8) – Alexandria Comstock 1 0-2 2; Lexy Morse 3 0-0 8; Alyson Congdon 2 3-6 8; Alexia Jaikin 0 1-2 1; Kerisa Van Olst 6 2-2 16; Jennifer Jablonski 1 0-0 2; Julie Williams 0 0-0 0; Lacey Carpenter 2 1-2 5; Alleah Benson 0 0-0 0. Totals: 15 7-14 42.

POLAND (9-1) – Caimin Roark 1 0-0 2; Logan Cookinham 10 5-9 26; Lily Martin 1 0-0 2; Maddison Haver 3 2-2 9; Shelbi Hagues 2 0-0 5; Sydney Stewart 0 0-0 0; Morgan Potter 2 0-0 4; Sydney Tabor 3 2-4 8. Totals: 22 9-15 56.

Dolgeville 11 9 14 8 – 42

Poland 21 7 17 11 – 56

Three-pointers – Dolgeville (Morse 2, Van Olst 2, Congdon 1); Poland 3 (Cookinham 1, Hagues 1, Haver 1),

Notes: Poland is No. 14 this week in the New York State Sportswriters Association’s Class D rankings; Logan Cookinham 15 rebounds, six steals, six assists, seventh double-double of the season; Sydney Tabor nine rebounds, four blocked shots; Maddison Haver seven rebounds, three steals; Alexandria Comstock 10 rebounds; Kerisa Van Olst seven rebounds, two steals; Alyson Congdon seven rebounds; Lexy Morse five rebounds, four assists; Lacey Carpenter five rebounds, two steals;.

Next up: Dolgeville plays New York Mills at home Friday. Poland plays at Frankfort-Schuyler Friday.

Schoharie 66, Oppenheim-Ephratah-St. Johnsvile 44

SCHOHARIE (n/a) – Chloe Towle 3 1-3 8; Abigail Fagnani 3 2-2 8; Julie Lehoe 4 2-3 12; Jessica Meade 5 3-6 13; Emily Lehoe 1 0-0 2; Misha Cater-Smith 6 2-2 14; Ruby Lehoe 1 0-0 2; Savannah Traverse 3 1-1 7. Totals: 26 11-16 66.

OPPENHEIM-EPHRATAH-ST. JOHNSVILLE (n/a) – Anderson Eggleston 4 4-10 13; Kaylei Hickey 2 0-0 4; Taylor Hayes 6 0-2 12; Carolyn Littrell 0 0-0 0; Brooke Trumble 4 3-6 11; Destiny Flanders 0 4-6 4. Totals: 16 11-24 44.

Schoharie 18 18 20 10 – 66

Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville 5 15 11 13 – 44

Three-pointers – Schoharie 3 (J.Lehoe 2, Towle 1); Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville 1 (Eggleston 1).

Notes: Schoharie is No. 25 this week in the New York State Sportswriters Association’s Class C rankings.

Next up: Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville plays Friday at Fonda-Fultonville. Schoharie plays at Duanesburg Friday.

Girls' basketball score from Tuesday, Jan. 18

Utica-Notre Dame 77, Central Valley Academy 23

CENTRAL VALLEY ACADEMY (3-9, 0-7 TVL) – n/a.

NOTRE DAME (11-5, 8-0 TVL) – Alexa Durso 3 0-0 7; Hayley Heffernan 3 0-0 8; Maggie Trinkaus 3 0-0 6; Sydney Sehring 2 0-0 6; Vita Waters 5 1-6 11; Allie Buschmann 6 2-2 14; Amanie Jadwick 3 2-5 9; Ellie Trinkaus 7 2-3 16. Totals: 32 7-16 77.

Central Valley Academy 5 5 4 9 – 23

Notre Dame 16 19 20 22 – 77

Three-pointers – Central Valley Academy n/a; Notre Dame 6 (Heffernan 2, Sehring 2, Durso 1, Jadwick 1).

Notes: Ellie Trinkaus 13 rebounds; Allie Buschmann eight rebounds; Vita Waters seven rebounds; Maggie Trinkaus six rebounds, three blocked shots; Hayley Heffernan six assists; Notre Dame won the teams’ Jan. 6 game 54-19.

Next up: Notre Dame hosts Proctor in a showdown of Utica schools Thursday.Central Valley Academy had been scheduled to play at Little Falls Monday but the Kasner Klassic’s championship game was postponed again; the next Thunder game is Friday at home against Oneida.

Girls' basketball score from Monday, Jan. 17

West Canada Valley 64, Herkimer 29

WEST CANADA VALLEY (8-2, 4-0 CSC-II) – Hanna Burdick 3 0-0 7; Bella Borden 1 0-0 3; Erin Gorinshek 3 1-4 7; Olivia Morreale 7 7-10 24; Lydia Reimer 5 0-0 10; Reese Fellows 1 1-2 3; Analyce Grabowski 5 0-0 10. Totals: 25 9-16 64.

HERKIMER (5-6, 2-2 CSC-II) – Arrissa Bunker 2 0-0 4; Aubrey Lewis 3 1-1 7; Charity Dygert 1 2-4 4; Kassidy Brown 1 0-0 2; Madison Marusic 3 0-0 6; Bailey Bray 2 0-0 6. Totals: 12 3-5 29.

West Canada Valley 16 16 19 13 – 64

Herkimer 6 9 7 7 – 29

Three-pointers – West Canada Valley 5 (Morreale 3, Borden 1, Burdick 1); Herkimer 2 (Bray 2).

Notes: Olivia Morreale’s 24 points were a career-high; Analyce Grabowski seven steals; Lydia Reimer 11 rebounds; Reese Fellows 10 rebounds, four assists, three steals; game was rescheduled from December 20.

Next up: Herkimer plays at home again Wednesday against unbeaten Little Falls. West Canada Valley also plays at home Wednesday against Hamilton.

Girls' basketball scores from Saturday, Jan. 15

Dolgeville 45, Fort Plain 33

DOLGEVILLE (3-7) – Alleah Benson 0 0-0 0; Phoenix Longway 2 1-2 5; Alexia Jaikin 0 0-2 0; Lacey Carpenter 0 3-8 3; Alyson Congdon 0 0-0 0; Alexandria Comstock 5 3-4 13; Lexy Morse 1 2-4 5; Kerisa Van Olst 3 4-8 11; Jennifer Jablonski 1 0-0 2; Hadessa Leavitt 3 0-0 6; Ryleigh Kenyon 0 0-0 0; Isabella Montana 0 0-0 0. Totals: 15 13-28 45.

FORT PLAIN (n/a) – Emma Karker 0 0-0 0; Marissa Wilder 4 0-0 8; Ashlynn Hart 0 0-0 0; Erin Crouse 7 1-2 15; Rylee Herron 1 0-0 2; Sarah Florian 2 0-0 4; Ryleigh Hart 0 0-0 0; Maddy Heroth 1 0-0 2; Payton Landry 0 2-4 2. Totals: 15 3-6 33.

Dolgeville 4 12 12 17 – 45

Fort Plain 12 2 6 13 – 33

Three-pointers – Dolgeville 2 (Morse 1, Van Olst 1); Fort Plain 0.

Notes: Alexandria Comstock five steals, six rebounds; Kerisa Van Olst three steals; Lacey Carpenter three steals; three Fort Plain starters fouled out.

Next up: Dolgeville plays at Poland Wednesday.

Waterville 51, Cooperstown 40

WATERVILLE (10-2, 3-1 CSC-III) – Paige Cornish 1 2-2 4; Ciara Owens 1 3-4 5; Valorie Ford 2 0-2 4; Natalee Collins 8 8-10 25; Eleanore Collins 5 2-4 13. Totals: 17 15-22 51.

COOPERSTOWN (5-5, 2-2 CSC-III) – Gabby Woeppel 5 3-6 13; Liana Williams 2 4-4 8; SarahFeik 2 0-0 4; Addy Lewis 3 0-0 7; Danielle Seamon 2 1-2 6; Savannah Kirkby 1 0-0 2. Totals: 15 8-12 40.

Waterville 14 7 10 20 – 51

Cooperstown 11 10 5 14 – 40

Three-pointers – Waterville 2 (E.Collins 1, N. Collins 1); Cooperstown 2 (Lewis 1, Seamon 1).

Notes: Natalee Collins 12 rebounds, four blocked shots, three assists; Eleanore Colins 11 rebounds; Ciara Owens four steals, four assists, four rebounds; Paige Cornish four steals; Valorie Ford seven rebounds.

Next up: Waterville plays at home Tuesday against Stockbridge Valley. Cooperstown plays at home Wednesday against Frankfort-Schuyler.

Girls' basketball scores from Friday, Jan. 14

Poland 41, West Canada Valley 39

POLAND (8-1) – Caimin Roark 0 0-2 0; Logan Cookinham 9 4-9 24; Lily Martin 1 0-0 2; Maddison Haver 0 0-4 0; Shelbi Hagues 2 0-0 5; Sydney Tabor 2 5-7 10. Totals: 14 9-22 41.

WEST CANADA VALLEY (7-2) – Hanna Burdick 1 1-2 4; Nella Borden 1 0-0 2; Erin Gorinshek 2 0-0 4; OliviaMorreale 2 2-6 6; Lydia Reimer 3 1-1 7; Reese Fellows 5 1-4 11; Analyce Grabowski 2 1-2 5. Totals: 16 6-15 39.

Poland 9 6 9 17 – 41

West Canada Valley 10 10 10 9 – 39

Three-pointers – Poland 4 (Cookinham 2, Hagues 1, Tabor 1); West Canada Valley 1 (Burdick 1).

Next up: West Canada Valley plays at Herkimer Monday. Poland’s next game is Wednesday at home against Dolgeville.

Little Falls 61, Frankfort-Schuyler 37

LITTLE FALLS (9-0) – Riley Dunn 4 1-2 10; Shayna Straney 4 2-2 10; Kylie Kress 4 6-8 16; Aubrey Mowers 1 0-0 2; Ava Grcic 2 0-0 5; Olivia Brand 1 0-0 3; Stella Rowley 0 2-2 2; Olivia Lindsay 4 2-4 11; Alexis Kress 1 0-0 2. Totals: 21 13-18 61.

FRANKFORT-SCHUYLER (8-5) – Victoria Cleveland 0-2-2; Alyssa Irons 0-0-0; Madison Kelly 3-1-7; Isabella Nitti 2-0-5; Angelina Randazzo 0-0-0; Molly Reid 0-1-1; Skye Simmons 6-8-22. Totals: 11-12-37.

Little Falls 13 15 19 14 – 61

Frankfort-Schuyler 7 6 11 13 – 37

Three-pointers – Little Falls 6 (K.Kress 2, Brand 1, Dunn 1, Grcic 1, Lindsay 1); Frankfort-Schuyler 3 (Simmons 2, Nitti 1).

Notes: Olivia Lindsay eight rebounds, two blocked shots; Kylie Kress four steals, three assists, four rebounds; Molly Reid four steals; Angelina Randazzo three steals.

Next up: Little Falls hosts Central Valley Academy Monday afternoon for the rescheduled Kasner Klassic championship game; the Mounties follow that with a Wednesday game at Herkimer. Frankfort-Schuyler plays at Cooperstown Wednesday.

Herkimer 49, Oriskany 43

HERKIMER (5-5) – Arrissa Bunker 1 2-2 4; Aubrey Lewis 5 1-6 11; Charity Dygert 7 1-2 16; Kassidy Brown 1 0-0 2; Madison Marusic 3 3-4 9; Kaitlynn Ovitt 0 0-0 0; Bailey Bray 3 0-0 7. Totals: 20 7-14 49.

ORISKANY (5-7) – n/a.

Herkimer 14 4 16 15 – 49

Oriskany 7 10 11 15 – 43

Three-pointers – Herkimer 2 (Bray 1, Dygert 1); Oriskany n/a.

Notes: Season-high third consecutive victory for Herkimer (program’s longest win streak since winning four in a row Jan. 7-17, 2019); Aubrey Lewis four steals, five rebounds; Charity Dygert four steals; Bailey Bray nine rebounds; Arrissa Bunker six rebounds.

Next up: Herkimer has a game at home Monday against West Canada Valley. Oriskany plays at Hamilton Tuesday.

Mayfield 59, Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville 43

MAYFIELD (n/a) – Adriana Yuret 3 1-2 8; Cloey Dopp 10 1-2 23; Kaylee Klymkow 1 0-0 2; Brooke Iannuzzi 2 0-0 4; Kelsey Meca 4 2-6 11; Isabella Capone 1 1-2 3; Sallyann Agerter 1 0-0 2; Katarina Agerter 1 0-0 2; Madalynn Hart 2 0-0 4. Totals: 25 5-12 59.

OPPENHEIM-EPHRATAH-ST. JOHNSVILLE (n/a) – Anderson Eggleston 4 7-11 17; Kaylea Hickey 2 0-4 5; Taylor Hayes 2 2-4 6; Carolyn Littrell 1 0-1 2; Brooke Trumble 3 1-4 8; Destiny Flanders 1 0-0 2; Jade Bonneau 1 1-2 3. Totals: 14 11-26 43.

Mayfield 20 18 11 10 – 59

Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville 8 12 9 14 – 43

Three-pointers – Mayfield 4 (Dopp 2, Meca 1, Yuret 1); Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville 4 (Eggleston 2, Hickey 1, Trumble 1).

Next up: Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville’s Monday game at Wells has been canceled; the Wolves are scheduled to play a rescheduled game against Schoharie at home Wednesday. Mayfield has a Monday game against Saratoga Catholic.

Rome Free Academy 68, Central Valley Academy 36

ROME FREE ACADEMY (11-2, 5-2 TVL) – Alysa Jackson 4-0-9; Caylee Crossman 5-3-14; Fiona McMahon 0-1-1; Emma Wright 3-0-6; Mia Mirabelli 5-4-14; Isabella Cain 1-0-2; Tailyn Frost 2-0-5; Najae Matthews 1-0-2; Amya McLeod 4-4-13; Amiyah Ferebee 1-0-2. Totals: 26-12-68.

CENTRAL VALLEY ACADEMY (3-8, 0-6 TVL) – Madisn Obreza 1-0-2; Cameran Mosher 1-0-3; Molly Canipe 4-0-8; Kaelin Napoli 1-0-3; Ava Judd 2-0-4; Avery Rich 1-0-2; Payton Lynch 1-0-3; Isabella Terzioski 5-1-11. Totals: 16-1-36.

Rome Free Academy 22 22 16 8 – 68

Central Valley Academy 7 11 9 9 – 36

Three-pointers – Rome Free Academy 4 (Crossman 1, Frost 1, Jackson 1, McLeod 1); Central Valley Academy 3 (Lynch 1, Mosher 1, Napoli 1).

Next up: Rome Free Academy is scheduled to play Saturday against Albany and returns to league play Friday against Whitesboro. Central Valley Academy travels to Little Falls Monday afternoon to make up the Kasner Klassic championship game against the unbeaten host school; the game was postponed Dec. 29. The Thunder returns to its regular schedule Tuesday with a trip to Utica to play Notre Dame.

Girls' basketball scores from Wednesday, Jan. 12

West Canada Valley 79, Oriskany 37

WEST CANADA VALLEY (7-1) – Hanna Burdick 5 0-0 12; Bella Borden 3 0-0 8; Erin Gorinshek 8 0-0 16; Olivia Morreale 4 2-2 12; Lydia Reimer 0 2-6 2; Reese Fellows 9 6-8 24; Analyce Grabowski 2 0-0 5. Totals: 31 10-16 79.

ORISKANY (5-6) – Juliet Tagliaferi 1 0-0 3; Jordyn Carlo 1 0-0 2; Ashley Reid 4 1-1 10; Magen Wright 0 2-4 2; Jordyn Coleman 6 0-0 16; Ashley Burnop 1 0-0 2; Kaylee Burnop 1 0-0 2. Totals: 14 3-5 37.

West Canada Valley 27 17 18 17 – 79

Oriskany 7 10 15 5 – 37

Three-pointers – West Canada Valley 7 (Borden 2, Burdick 2, Morreale 2, Grabowski 1); Oriskany 6 (Coleman 4, Reid 1, Tagliaferi 1).

Notes: West Canada Valley is ranked No. 14 in Class C this week by the New York State Sportswriters Association; the game was originally scheduled for Monday; Reese Fellows 16 rebounds, four steals, three blocked shots, fourth double-double of the season and 17th of her varsity career.

Next up: West Canada Valley takes on Poland Friday. Oriskany plays at home again Friday against Herkimer.

Fort Plain 55, Canajoharie 45

CANAJOHARIE (n/a) – Soren Veit-Scott 3 1-1 7; Charlotte Nare 6 2-8 15; Felise Fowler 2 6-8 10; Arianna Laduc 2 0-0 5; Kaijah Fowler 1 1-1 3; Kayla Tyler 1 0-0 2; Alexis Gritzback 0 0-0 0; Monaysia Garret 1 1-2 3. Totals: 16 11-20 45.

FORT PLAIN (n/a) – Emma Karker 0 0-0 0; Marissa Wilder 4 0-2 8; Ashlynn Hart 2 0-0 4; Erin Crouse 8 7-9 23; Rylee Herron 1 0-0 2; Sarah Florian 8 1-6 17; Ryleigh Hart 0 1-4 1; Maddy Heroth 0 0-0 0. Totals: 23 9-21 55.

Canajoharie 13 13 13 6 – 45

Fort Plain 6 20 11 18 – 55

Three-pointers – Canajoharie 2 (Laduc 1, Nare 1); Fort Plain 0.

Notes: Trailing 39-37 after three quarters, Fort Plain outscored Canajoharie 18-8 in the fourth. Erin Crouse scored 11 of her 23 points in the fourth quarter.

Next up: Canajoharie plays at Galway Friday at 5 p.m. Fort Plain plays at 5:30 p.m. Friday in Northville.

Fonda-Fultonville 73, Middleburgh 16

MIDDLEBURGH (n/a) – Emma Lacko 0 0-0 0; Alyssa Wayman 2 2-2 6; Gillian Acker 1 0-0 2; Ellie Shaul 0 0-0 0; Ciara Armlin 3 0-0 8; Gabby Armlin 0 0-0 0; Payton Young 0 0-0 0; Ashley Moorhem 0 0-0 0. Totals: 6 2-2 16.

FONDA-FULTONVILLE (n/a) – Kayla Smith 6 0-2 16; Carly Atty 7 0-0 19; Quincy Lake 6 1-1 14; Elinor Slezak 1 0-0 2; Marilyn Whitcavitch 6 0-0 12; Maddy Mott 0 0-0 0; Kami Walton 1 0-0 2; Samara Hunt 3 0-0 8. Totals: 30 1-3 73.

Middleburgh 2 7 7 0 – 16

Fonda-Fultonville 29 11 15 18 – 73

Three-pointers – Middleburgh 2 (C.Armlin 2); Fonda-Fultonville 12 (Atty 5, Smith 4, Hunt 2, Lake 1).

Next up: Fonda-Fultonville’s Friday game against Notre Dame-Bishop Gibbons of Schenectady has been rescheduled for Jan. 19 with a 5 p.m. start. Middleburgh is off until at Jan. 21 home game against Canajoharie.

Mt. Markham 62, Sherburne-Earlville 19

MT. MARKHAM (10-2) – Hannah Pcola 7 0-0 16; Jenna Kocienda 4 1-2 12; Morgan Sayers 3 1-2 7; Caroline Entwistle 7 1-2 19; Emma Kocienda 1 0-0 2; Zoe Hoke 3 0-0 6. Totals: 25 3-6 62.

SHERBURNE-EARLVILLE (0-10) – n/a.

Mt. Markham 24 19 9 10 – 62

Sherburne-Earlville 7 0 7 5 – 19

Three-pointers – Mt. Markham 9 (C.Entwistle 4, J.Kocienda 3, Pcola 2); Sherburne-Earlville n/a.

Notes: Fonda-Fultonville outscored Middleburgh 29-2 in the first quarter and 18-0 in the fourth; Caroline Entwistle 13 rebounds, four steals; Morgan Sayers eight rebounds, six steals; Zoe Hoke nine rebounds, three steals; Emma Kocienda five rebounds, three assists, two steals, two blocked shots; Chesnee Miller led Sherburne-Earlville with seven points while Hannah Todd-Rodgers had eight rebounds and Alexis Jones had eight steals.

Next up: Mt. Markham has a home game against Adirondack Friday. Sherburne-Earlville plays at home again Friday against Cooperstown.

Girls' basketball scores from Tuesday, Jan. 11

Little Falls 64, Poland 53

LITTLE FALLS (8-0) – Riley Dunn 3 4-4 10; Shayna Straney 6 0-1 12; Kylie Kress 8 0-0 18; Ava Grcic 1 0-0 3; Olivia Brand 0 0-0 0; Stella Rowley 2 0-0 4; Olivia Lindsay 4 1-2 9; Alexis Kress 4 0-0 8. Totals: 28 5-7 64.

POLAND (7-1) – Caimin Roark 2 0-2 4; Logan Cookinham 12 6-12 30;Lily Martin 0 1-2 1; Maddison Haver 3 1-2 7; Shelbi Hagues 1 4-6 7; Sydney Tabor 1 2-4 4. Totals: 19 14-28 53.

Little Falls 10 23 15 16 – 64

Poland 8 14 19 16 – 53

Three-pointers – Little Falls 3 (Kress 2, Grcic 1); Poland 1 (Hagues 1).

Notes: Little Falls is ranked No. 24 in Class B this week and Poland No. 14 in Class D by the New York State Sportswriters Association; Olivia Lindsay eight rebounds, three steals, three blocked shots; Alexis Kress eight rebounds, three steals; Shayna Straney seven rebounds, two steals; Logan Cookinham career-high 30 points (scored 29 at Frankfort-Schuyler Jan. 4), 18 rebounds, 11 steals, nine assists, second consecutive triple double (24 points, 22 rebounds, 10 steals at Sauquoit Valley Saturday); Sydney Tabor seven blocked shots, six rebounds; Shelbi Hagues five steals.

Next up: Poland plays at West Canada Valley Friday. Little Falls has a Friday game at Frankfort-Schuyler.

Frankfort-Schuyler 52, Adirondack 42

ADIRONDACK (1-9, 0-4 CSC-II) – n/a.

FRANKFORT-SCHUYLER (8-4, 3-1 CSC-II) – Alyssa Irons 5-0-10; Madison Kelly 4-2-10; Isabella Nitti 4-0-8; Angelina Randazzo 0-0-0; Molly Reid 0-0-0; Skye Simmons 9-5-24. Totals: 22-7-52.

Adirondack 12 4 14 12 – 42

Frankfort-Schuyler 12 17 10 13 – 52

Three-pointers – Adirondack n/a; Frankfort-Schuyler 1 (Simmons 1).

Notes: Alyssa Irons 13 rebounds; Isabella Nitti eight rebounds, two steals; Skye Simmons seven rebounds, two steals; Madison Kelly seven rebounds, two steals.

Next up: Adirondack plays at Mt. Markham Friday. Frankfort-Schuyler is home again for Friday’s game against Little Falls.

Cherry Valley-Springfield 64, Mt. Markham 52

MT. MARKHAM (9-2) – Hannah Pcola 6 0-3 15; Jenna Kocienda 2 0-0 4; Morgan Sayers 4 0-0 9; Caroline Entwistle 5 2-4 14; Camryn Donley 0 0-0 0; Maggy Plummer 0 0-0 0; Emma Kocienda 4 0-0 8; Zoe Hoke 1 0-2 2. Totals: 22 2-9 52.

CHERRY VALLEY-SPRINGFIELD (n/a) – Arianna Bosc 3 0-0 6; Morgan Huff 8 3-6 20; Emma Whiteman 4 0-0 10; Lydia Lusk 0 1-4 1; Joleen Lusk 8 4-6 20; Brin Whiteman 3 1-3 7. Totals: 26 9-19 64.

Mt. Markham 13 13 7 19 – 52

Cherry Valley-Springfield 24 7 16 17 – 64

Three-pointers – Mt. Markham 6 (Pcola 3, C.Entwistle 2, Sayers 1); Cherry Valley-Springfield 3 (E.Whiteman 2, Huff 1).

Notes: Mt. Markham is ranked No. 11 in Class C this week and Cherry Valley-Springfield No. 9 in Class D by the New York State Sportswriters Association; Mt. Markham had won six consecutive games, including a previous meeting with Cherry Valley-Springfield Dec. 29; Hannah Pcola seven steals; Jenna Kocienda six rebounds, four steals; Caroline Entwistle six rebounds, four assists, three steals; Morgan Sayers seven rebounds; Emma Kocienda four steals.

Next up: Mt. Markham plays on the road again Wednesday at Sherburne-Earlville and returns home for a Friday game against Adirondack.

Holland Patent 48, Dolgeville 31

HOLLAND PATENT (5-5) – Maggie Cummings 4 1-3 9; Michaela Cushman 4 0-1 8; Terra McLaughlin 5 3-4 13; Emery Crossley 0 0-0 0; Kirsten Lighthall 0 0-0 0; Liz Cingranelli 0 0-0 0; Brianna Mullins 0 0-0 0; Jill Enk 1 0-0 2; Emily Carlson 5 6-10 16. Totals: 19 10-18 48.

DOLGEVILLE (2-7) – Alexandria Comstock 2 0-0 4; Lexy Morse 6 0-0 13; Alyson Congdon 1 0-0 2; Kerisa Van Olst 0 6-8 6; Phoenix Longway 0 0-0 0; Jennifer Jablonski 1 0-0 2; Lacey Carpenter 2 0-0 4. Totals: 12 6-8 31.

Holland Patent 12 9 9 18 – 48

Dolgeville 4 8 9 10 – 31

Three-pointers – Holland Patent 0; Dolgeville (Morse 1).

Notes: Terra McLaughlin eight steals, eight rebounds; Emily Carlson eight rebounds, five blocked shots, three assists, two steals; Maggie Cummins four steals, five rebounds; Kerisa Van Olst seven rebounds, two steals, two blocked shots; Alexandria Comstock seven rebounds; Phoenix Longway seven rebounds.

Next up: Holland Patent has a home game Friday against Westmoreland. Dolgeville plays at Fort Plain Saturday.

Girls' basketball scores from Saturday, Jan. 8

Dolgeville 43, Clinton 31

CLINTON (4-6) – Ella Morse 2 2-2 6; Abby Hemstrought 1 0-0 2; Sydney Hemstrought 1 0-0 2; Chloe Hynes 0 1-4 1; Eva Gaetano 4 0-0 8. Totals: 8 3-6 31.

DOLGEVILLE (2-6) – Alexandria Comstock 6 1-1 13; Lexy Morse 3 0-0 7; Kerisa Van Olst 6 2-2 16; Phoenix Longway 0 0-0 0; Jennifer Jablonski 1 0-0 2; Lacey Carpenter 2 1-2 5; Hadessa Leavitt 0 0-0 0. Totals: 18 4-5 43.

Clinton 17 5 6 3 – 31

Dolgeville 9 6 9 19 – 43

Three-pointers – Clinton 0; Dolgeville 3 (Van Olst 2, Morse 1).

Notes: Clinton outscored Dolgeville 17-9 in the first quarter and led 28-24 before Dolgeville outscored Clinton 19-3 in the fourth; Aexandria Comstock 12 rebounds, first varsity double-double; Kerisa Van Olst seven rebounds; Lexy Morse six rebounds, Hadessa Leavitt three steals.

Next up: Dolgeville is home Tuesday for a game against Holland Patent. Clinton next plays at home Wednesday against Morrisville-Eaton.

Waterville 45, Frankfort-Schuyler 37

FRANKFORT-SCHUYLER (7-4) – Hannah DeRocco 0 0-0 0; Navaeh Grimes 0 0-2 0; Alyssa Irons 3 2-4 8; Madison Kelly 2 0-0 4; Isabella Nitti 0 0-0 0; Skye Simmons 9 5-8 25. Totals: 14 7-14 37.

WATERVILLE (9-1) – Paige Cornish 1 0-2 3; Adrienne Neff 1 0-0 2; Ciara Owens 4 0-0 12; Valorie Ford 1 2-2 4; Natalee Collins 3 4-5 10; Eleonore Collins 6 1-5 14. Totals: 16 7-14 45.

Frankfort-Schuyler 7 10 11 9 – 37

Waterville 10 8 10 17 – 45

Three-pointers – Frankfort-Schuyler 2 (Simmons 2); Waterville 6 (Owens 4, E.Collins 1, Cornish 1).

Notes: Both teams are included in the New York State Sportswriters Association’s Class C rankings – Waterville is No. 20 and Frankfort-Schuyler is No. 23; Natalee Collins 14 rebounds, two blocked shots; Eleanore Collins 11 rebounds; Valorie Ford seven rebounds; Paige Cornish four steals, four rebounds; Skye Simmons eight rebounds, two steals; Alyssa Irons nine rebounds; .

Next up: Frankfort-Schuyler has a home game Tuesday against Adirondack. Waterville plays at home Tuesday against Notre Dame of Utica.

Mt. Markham 73, Sherburne-Earlville 32

SHERBURNE-EARLVILLE (0-9) – Alexandra Grzymkowski 3 2-2 9; Chesnee Miller 2 3-9 7; Alexis James 0 0-2 0; Hannah Todd-Rogers 2 0-0 4; Trinity Thornton 5 0-0 12. Totals: 12 5-13 32.

MT. MARKHAM (9-1) – Hannah Pcola 9 0-0 22; Jenna Kocienda 6 0-0 12; Morgan Sayers 5 2-4 12; Caroline Entwistle 6 0-0 14; Emma Kocienda 1 1-2 3; Zoe Hoke 5 0-1 10. Totals: 32 3-7 73.

Sherburne-Earlville 8 14 10 0 – 32

Mt. Markham 23 17 19 14 – 73

Three-pointers – Sherburne-Earlville 3 (Thornton 2, Grzymkowski 1); Mt. Markham 6 (Pcola 4, Sayers 2).

Notes: Zoe Hoke 14 rebounds, three steals, two blocked shots; Caroline Entwistle nine rebounds, four steals, two blocked shots; Hannah Pcola six steals, five assists, four rebounds; Jenna Kocienda eight rebounds; Emma Kocienda three blocked shots; Trinity Thornton 12 rebounds.

Next up: Mt. Markham plays at Cherry Valley-Springfield Monday. Sherburne-Earlville’s next game is Wednesday’s rematch with Mt. Markham.

Poland 47, Sauquoit Valley 36

SAUQUOIT VALLEY (2-8) – Alaina Weaver 6 0-0 14; Julia Zegarelli 0 0-0 0; Allison Crandall 2 0-0 4; Alexis Townsend 2 1-2 6; Makayla Land 5 0-0 10; Jadyn Land 1 0-0 2. Totals: 16 1-2 36.

POLAND (7-0) – Caimin Roark 1 0-0 2; Logan Cookinham 11 1-3 24; Lily Martin 0 1-2 1; Maddison Haver 4 1-2 10; Shelbi Hagues 1 0-0 3; Sydney Tabor 3 1-8 7. Totals: 20 4-15 47.

Sauquoit Valley 8 7 12 9 – 36

Poland 10 8 12 17 – 47

Three-pointers – Sauquoit Valley 3 (Weaver 2, Townsend 1); Poland 3 (Cookinham 1, Hagues 1, Haver 1).

Notes: Logan Cookinham 22 rebounds, 10 steals, first career triple-double; Maddison Haver seven steals, six rebounds; Sydney Tabor eight rebounds, two blocked shots; Shelbi Hagues four assists; Caimin Roark three steals; Makayla Land nine rebounds, three steals; Alaina Weaver seven rebounds, five steals; Alexis Townsend eight rebounds.

Next up: Poland has a home game Tuesday against fellow unbeaten Little Falls and plays Friday at once-beaten West Canada Valley. Sauquoit Valley plays at Hamilton Tuesday.

Herkimer 45, New York Mills 40

HERKIMER (4-5) – Arrissa Bunker 0 0-2 0; Aubrey Lewis 5 2-5 13; Charity Dygert 2 6-14 11; Kassidy Brown 0 0-0 0; Madison Marusic 2 2-2 6; Kaitlynn Ovitt 0 0-0 0; Bailey Bray 5 2-6 15. Totals: 14 12-29 45.

NEW YORK MILLS (5-4) – Olivia Beaulieu 2-0-6; Jemma Jordan 3-4-10; Lauren Kulpa 3-0-7; Ciara Lape 3-3-9; Kara Osika 3-1-8. Totals: 14-8-40.

Herkimer 9 11 10 15 – 45

New York Mills 8 10 11 11 – 40

Three-pointers – Herkimer 5 (Bray 3, Dygert 1, Lewis 1); New York Mills 4 (Beaulieu 2, Kulpa 1, Osika 1).

Notes: Aubrey Lewis 11 rebounds, three steals; Madison Marusic six rebounds, three steals; Bailey Bray five rebounds, two steals.

Next up: New York Mills plays at Canastota Tuesday. Herkimer next plays Friday at Oriskany.

Girls' basketball scores from Friday, Jan. 7

Duanesburg 53, Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville 24

DUANESBURG (n/a) – Ella Moses 5 0-0 13; Alex Moses 11 3-4 26; Cassidy Miakicz 2 1-2 5; Dianna Esa 0 0-0 0; Lauren Capron 4 0-0 9; Ali Bates 0 0-0 0. Totals: 22 4-6 53.

OPPENHEIM-EPHRATAH-ST. JOHNSVILLE (n/a) – Anderson Eggleston 3 5-14 11; Kaylea Hickey 1 0-0 2; Taylor Hayes 1 0-0 2; Anna Mueller 0 0-0 0; Carolyn Littrell 0 0-2 0; Brooke Trumble 3 0-0 6; Destiny Flanders 1 1-2 3. Totals: 9 6-18 24.

Duanesburg 17 11 12 13 – 53

Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville 2 3 10 9 – 24

Three-pointers – Duanesburg 5 (E.Moses 3, Capron 1, A.Moses 1); Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville 0.

Notes: Class C Duanesburg is ranked third in the state by the New York State Sportswriters Association; Alex Moses scored nine points in the first quarter when Duanesburg took a 15-point lead.

Next up: Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville plays at Galway Wednesday. Duanesburg has a game at Mayfield Wednesday.

Fonda-Fultonville 66, Northville 20

NORTHVILLE (n/a) – Adrianna VanAllen 0 0-0 0; Hannah Hoffman 1 0-0 2; Sophia Reidell 0 3-4 3; Abriel Monroe 0 1-2 1; Hailey Monroe 4 5-10 14; Madalyn Biche 0 0-0 0; Alana Butcher 0 0-2 0; Rosa Derstine 0 0-0 0. Totals: 5 9-18 20.

FONDA-FULTONVILLE (n/a) – Kyla Smith 4 0-0 10; Carly Atty 6 0-1 14; Quincy Lake 2 0-0 4; Elinor Slezak 0 0-0 0; Marilyn Whitcavitch 9 0-1 18; Maddy Mott 2 0-0 5; Kami Walton 3 2-4 9; Samara Hunt 3 0-0 6. Totals: 29 2-6 66.

Northville 8 6 1 5 – 20

Fonda-Fultonville 22 12 15 17 – 66

Three-pointers – Northville 1 (H.Monroe 1); Fonda-Fultonville 6 (Atty 2, Smith 2, Mott 1, Walton 1).

Notes: Fonda-Fultonville held Northville without a field goal in the second half; Marilyn Whitcavitch 12 rebounds, three blocked shots; Kyla Smith five assists, five rebounds; Carly Atty six assists.

Next up: Northville plays at Hadley-Luzerne Monday. Fonda-Fultonville next plays Wednesday at home against Middleburgh.

Fort Plain 44, Galway 34

GALWAY (n/a) – Stephanie Martin 0 1-2 1; Emma Jordan 1 0-0 2; Emma Spadaro 2 0-2 6; Hannah French 5 0-0 14; Abigail Gullett 0 0-0 0; Jillian Neahr 0 0-0 0; Grace O’Brien 3 5-10 11; Emma Mariani 0 0-0 0. Totals: 11 6-14 34.

FORT PLAIN (n/a) – Marissa Wilder 0 0-0 0; Ashlynn Hart 1 0-0 2; Erin Crouse 6 0-0 12; Rylee Herron 2 0-0 4; Sarah Florian 6 2-7 14; Ryleigh Hart 5 0-2 10; Maddy Heroth 0 0-0 0; Payton Landry 1 0-0 2. Totals: 21 2-9 44.

Fort Plain 18 10 10 6 – 44

Galway 12 5 8 9 – 34

Three-pointers – Fort Plain 0; Galway 6 (French 4, Spadaro 2).

Notes: Sarah Florian scored eight of her 14 points in the third quarter.

Next up: Galway is scheduled to travel to Warrensburg Monday. Fort Plain plays at home Wednesday against Canajoharie.

Girls' basketball scores from Thursday, Jan. 6

Little Falls 36, West Canada Valley 28

LITTLE FALLS (7-0) – Riley Dunn 1 3-6 5; Olivia Salls 0 0-0 0; Shayna Straney 4 0-0 8; Kylie Kress 3 0-0 7; Ava Grcic 0 0-0 0; Stella Rowley 1 0-0 2; Olivia Lindsay 1 3-4 5; Alexis Kress 3 3-4 9. Totals: 13 9-14 36.

WEST CANADA VALLEY (6-1) – Hanna Burdick 2 1-2 6; Bella Borden 1 0-0 2; Olivia Morreale 1 1-2 3; Lydia Reimer 3 3-4 9; Reese Fellows 2 0-2 4; Analyce Grabowski 1 1-2 4. Totals: 10 6-12 28.

Little Falls 8 12 7 9 – 36

West Canada Valley 1 9 8 10 – 28

Three-pointers – Little Falls 1 (K.Kress 1); West Canada Valley 2 (Burdick 1, Grabowski 1).

Notes: Both teams were unbeaten entering the game; Shayna Straney 17 rebounds; Olivia Lindsay 11 rebounds, five steals; Riley Dunn five steals.

Next up: West Canada Valley plays at home Monday against Oriskany. Little Falls’ next game is Tuesday in Poland.

More: Photos: Little Falls beats WCV in girls basketball

Utica-Notre Dame 54, Central Valley Academy 19

NOTRE DAME (7-4, 6-2 TVL) – Alexa Durso 2 0-0 5; Hayley Heffernan 1 1-2 3; Makayla Thomas 7 1-1 18; Maggie Trinjaus 3 3-5 9; Sydney Sehring 1 0-0 2; Vita Waters 1 1-2 3; Allie Buschmann 0 0-0 0; Amanie Jadwick 4 0-0 8; Ella Trinkaus 3 0-0 6. Totals: 22 6-10 54.

CENTRAL VALLEY ACADEMY (3-6, 0-4 TVL) – Madison Obreza 3-0-6; Kaelin Napoli 0-1-1; Ava Judd 1-0-2; Avery Rich 3-1-7; Payton Lynch 0-3-3. Totals: 7-5-19.

Notre Dame 21 10 14 9 – 54

Central Valley Academy 2 2 5 10 – 19

Three-pointers – Notre Dame 4 (Thomas 3, Durso 1); Central Valley Academy 0.

Notes: Hayley Heffernan nine assists, three steals.

Next up: Central Valley Academy plays at Vernon-Verona-Sherrill Tuesday. Notre Dame plays at Waterville Tuesday.

Herkimer 41, Adirondack 29

ADIRONDACK (1-7, 0-3 CSC-II) – Camryn Backer 0 0-2 0; Holly Miller 2 2-2 8; Riley Paschke 1 0-0 2; Ireland Payne 4 2-3 10; Rebeckah Tittle 2 1-4 5. Totals: 9 5-11 29.

HERKIMER (3-5, 2-1 CSC-II) – Arrissa Bunker 1 0-0 2; Aubrey Lewis 4 0-1 9; Charity Dygert 0 1-2 1; Kassidy Brown 0 0-0 0; Madison Marusic 3 3-6 12; Kaitlynn Ovitt 0 0-0 0; Bailey Bray 6 2-4 17. Totals: 14 6-13 41.

Adirondack 3 8 13 5 – 29

Herkimer 10 12 11 8 – 41

Three-pointers – Adirondack 2 (Miller 2); Herkimer 7 (Bray 3, Marusic 3, Lewis 1).

Notes: Bailey Bray nine rebounds; Aubrey Lewis eight rebounds; Madison Marusic four steals, four rebounds; Arrissa Bunker six rebounds.

Next up: Herkimer has a game at New York Mills Saturday. Adirondack plays at home Saturday against Westmoreland.

Frankfort-Schuyler 50, Dolgeville 46

FRANKFORT-SCHUYLER (7-3, 2-1 CSC-II) – Hannah DeRocco 0-0-0; Navaeh Grimes 3-5-11; Alyssa Irons 1-0-2; Madison Kelly 4-1-9; Isabella Nitti 2-1-6; Molly Reid 0-1-1; Skye Simmons 5-10-21. Totals: 15-18-50.

DOLGEVILLE (1-6, 1-3 CSC-II) – Alexandria Comstock 5 0-0 11; Lexy Morse 7 0-2 14; Alexia Jaikin 0 0-0 0; Kerisa Van Olst 4 1-2 10; Phoenix Longway 1 0-0 2; Jennifer Jablonski 3 2-4 8; Lacey Carpenter 0 1-2 1. Totals: 20 4-10 46.

Frankfort-Schuyler 9 8 17 16 – 50

Dolgeville 11 15 12 8 – 46

Three-pointers – Frankfort-Schuyler 2 (Nitti 1, Simmons 1); Dolgeville 2 (Comstock 1, Van Olst 1).

Notes: Navaeh Grimes 15 rebounds, five blocked shots; Molly Reid 10 rebounds; Alexandria Comstock six rebounds, three blocked shots, three assists; Jennifer Jablonski seven rebounds; Kerisa Van Olst five rebounds, four assists..

Next up: Dolgeville plays Clinton at home Saturday afternoon. Frankfort-Schuyler has a game at Waterville Saturday.

Mt. Markham 68, Sauquoit Valley 34

SAUQUOIT VALLEY (2-7, 0-4 CSC-III) – Alaina Weaver 7 6-7 23; Julia Zegarelli 0 0-0 0; Allison Crandall 0 0-0 0; Alexis Townsend 5 0-2 11; Makayla Land 0 0-0 0; Reese Snyder 0 0-0 0; Jadyn Land 0 0-0 0. Totals: 12 6-9 34.

MT. MARKHAM (8-1, 4-0 CSC-III) – Hannah Pcola 9 0-0 19; Jenna Kocienda 3 1-1 7; Morgan Sayers 3 3-4 9; Caroline Entwistle 5 0-0 15; Camryn Donley 0 0-0 0; Maggy Plummer 0 0-0 0; Emma Kocienda 2 2-6 6; Zoe Hoke 7 2-5 18. Totals: 29 8-16 68.

Sauquoit Valley 3 21 5 5 – 34

Mt. Markham 15 17 14 22 – 68

Three-pointers – Sauquoit Valley 4 (Weaver 3, Townsend 1); Mt. Markham 8 (C.Entwistle 5, Hoke 2, Pcola 1).

Notes: Caroline Entwistle 11 rebounds, nine steals; Zoe Hoke 12 rebounds, six steals; Emma Kocienda 10 rebounds; Morgan Sayers four steals; Hannah Pcola five rebounds, three steals; Makayla Land seven rebounds; Alaina Weaver three steals.

Next up: Mt. Markham is home again for Saturday’s game against Sherburne-Earlville. Sauquoit Valley plays at Poland Saturday afternoon.

Poland 47, Oriskany 40

ORISKANY (4-5, 2-1 CSC-IV) – Madeline Denison 4 2-3 10; Jordyn Carlo 1 0-0 2; Ashley Reid 4 0-0 11; Megan Wright 0 2-4 2; Jordyn Coleman 2 1-2 7; Ashley Burnop 2 2-2 6; Janae Reid 1 0-0 2. Totals: 14 7-11 40.

POLAND (6-0, 2-0 CSC-IV) – Caimin Roark 3 2-2 8; Logan Cookinham 5 6-11 16; Lily Martin 1 0-0 2; Maddison Haver 0 1-5 1; Shelbi Hagues 3 0-0 9; Sydney Tabor 5 1-4 11. Totals: 17 10-22 47.

Oriskany 7 7 12 14 – 40

Poland 8 9 13 17 – 47

Three-pointers – Oriskany 5 (A.Reid 3, Coleman 2); Poland 3 (Hagues 3).

Notes: Logan Cookinham 11 rebounds, six steals; Sydney Tabor seven rebounds, seven blocked shots, five steals; Shelbi Hagues six steals, six assists; Maddison Haver six rebounds, three steals; Lily Martin four assists.

Next up: Poland plays at home again Saturday afternoon against Sauquoit Valley. Oriskany plays at home Saturday against Brookfield.

Girls' basketball score from Wednesday, Jan. 5

Middleburgh 51, Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville 36

MIDDLEBURGH (n/a) – Alyssa Wayman 11 4-4 29; Gillian Acker 3 1-2 7; Halle Haemmerle 3 0-0 7; Ciara Armlin 1 0-0 2; Sarah Schafroth 1 3-3 5; Payton Young 0 1-2 1. Totals: 19 9-11 51.

OPPENHEIM-EPHRATAH-ST. JOHNSVILLE (n/a) – Anderson Eggleston 5 3-5 14; Kaylea Hickey 2 0-0 4; Syd Hazzard 2 0-0 4; Taylor Hayes 3 0-0 6; Anna Mueller 0 0-0 0; Carolyn Littrell 0 0-0 0; Kali Hazzard 0 0-0 0; Brooke Trumble 1 0-0 2; Destiny Flanders 1 0-2 2; Jade Bonneau 2 0-0 4. Totals: 16 3-7 36.

Middleburgh 10 11 22 8 – 51

Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville 9 8 6 13 – 36

Three-pointers – Middleburgh 4 (Wayman 3, Haemmerle 1); Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville 1 (Eggleston 1).

Next up: Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville plays at home again Friday against Duanesburg. Middleburgh is home Friday for a game against Berne-Knox-Westerlo.

Fonda-Fultonville 53, Fort Plain 23

FONDA-FULTONVILLE (n/a) – Kyla Smith 10 1-2 24; Carly Atty 2 2-2 6; Quincy Lake 1 1-2 3; Elinor Slezak 1 0-0 2; Marilyn Whitcavitch 2 1-2 5; Maddy Mott 2 0-0 4; Kami Walton 2 2-4 6; Samantha Hunt 1 1-4 3. Totals: 21 8-16 53.

FORT PLAIN (n/a) – Marissa Wilder 2 1-2 6; Ashlynn Hart 0 0-0 0; Erin Crouse 4 0-0 8; Rylee Herron 1 1-2 3; Sarah Florian 1 0-0 2; Ryleigh Hart 1 0-0 2; Maddy Heroth 1 0-0 2. Totals: 10 2-4 23.

Fonda-Fultonville 17 12 17 7 – 53

Fort Plain 3 9 11 0 – 23

Three-pointers – Fonda-Fultonville 3 (Smith 3); Fort Plain 1 (Wilder 1).

Next up: Fort Plain plays at home again Friday against Galway. Fonda-Fultonville is also home Friday for its game against Northville.

Girls' basketball score from Tuesday, Jan. 4

Poland 62, Frankfort-Schuyler 42

FRANKFORT-SCHUYLER (6-3) – Hannah DeRocco 0 0-0 0; Navaeh Grimes 2 2-5 6; Alyssa Irons 0 0-0 0; Madison Kelly 3 0-0 6; Isabella Nitti 2 0-2 4; Angelina Randazzo 2 0-0 5; Molly Reid 0 1-2 1; Skye Simmons 6 6-12 20. Totals: 15 9-21 42.

POLAND (5-0) – Caimin Roark 3 0-2 6; Logan Cookinham 12 3-4 29; Lily Martin 1 4-6 6; Maddison Haver 2 2-2 6; Shelbi Hagues 4 0-0 10; Morgan Potter 0 0-0 0; Sydney Tabor 1 3-4 5. Totals: 23 12-18 62.

Frankfort-Schuyler 4 14 9 15 – 42

Poland 15 19 15 13 – 62

Three-pointers – Frankfort-Schuyler 3 (Simmons 2, Randazzo 1); Poland (Cookinham 2, Hagues 2).

Notes: Poland is No. 17 in Class D and Frankfort-Schuyler is No. 23 in Class C this week in the New York State Sportswriters Association’s state rankings; Logan Cookinham 10 rebounds, seven steals, five assists; Sydney Tabor 10 rebounds, three blocked shots; Shelbi Hagues six rebound, five assists; Alyssa Irons eight rebounds; Skye Simmons five rebounds, three steals.

Next up: Poland has home games Thursday against Oriskany and Saturday afternoon against Sauquoit Valley. Frankfort-Schuyler plays at Dolgeville Thursday and at Waterville Saturday afternoon.

Cherry Valley-Springfield 60, Central Valley Academy 41

CENTRAL VALLEY ACADEMY (3-5) – Madison Obreza 4 4-5 12; Cameran Mosher 1 0-0 2; Brooklyn Hassett 1 0-0 3; Kaelin Napoli 2 1-2 5; Samantha Helmer 1 0-0 3; Ava Judd 3 0-0 6; Avery Rich 3 1-3 7; Payton Lynch 1 0-0 3. Totals: 16 6-10 41.

CHERRY VALLEY-SPRINGFIELD (3-2) – Arianna Bosc 1 1-2 4; Morgan Huff 4 2-8 10; Emma Whiteman 2 2-2 6; Lydia Lusk 3 0-0 6; Joleen Lusk 10 7-8 28; Brin Whiteman 2 2-2 6. Totals: 22 14-22 60.

Central Valley Academy 12 9 17 3 – 41

Cherry Valley-Springfield 22 9 16 13 – 60

Three-pointers – Central Valley Academy 3 (Hassett 1, Helmer 1, Lynch 1); Cherry Valley-Springfield 2 (Bosc 1, J.Lusk 1).

Notes: Cherry Valley-Springfield is No. 12 this week in the New York State Sportswriters Association’s state Class D rankings; Joleen Lusk 22 rebounds, eight blocked shots.

Next up: Central Valley Academy returns to Tri-Valley League play Thursday for a home game against Notre Dame of Utica. Cherry Valley-Springfield plays at Milford Friday.

Girls' basketball score from Monday, Jan. 3

Herkimer Magician Aubrey Lewis (3) puts up a shot between Westmoreland defenders Gabriella Moore and Samantha Wilson (from left) during the fourth quarter Monday. Lewis scored all seven of her points in the fourth quarter as Herkimer tried to erase a 10-point second-half deficit.
Herkimer Magician Aubrey Lewis (3) puts up a shot between Westmoreland defenders Gabriella Moore and Samantha Wilson (from left) during the fourth quarter Monday. Lewis scored all seven of her points in the fourth quarter as Herkimer tried to erase a 10-point second-half deficit.

Westmoreland 37, Herkimer 33

WESTMORELAND (4-6) – Madalynne Enos 3 1-4 8; Samantha Wilson 1 0-0 2; Ella McGregor 4 0-0 8; Olivia Moore 0 0-0 0; Molly Nestved 0 0-0 0; Alaxandra Albrecht 2 2-4 6; Sabrina Coyne 3 0-0 6; Gabriella Moore 3 1-5 7. Totals: 16 4-13 37.

HERKIMER (2-5) – Arrissa Bunker 0 0-0 0; Aubrey Lewis 3 1-4 7; Charity Dygert 2 1-3 5; Kassidy Brown 1 0-0 3; Madison Marusic 6 3-5 16; Kaitlynn Ovitt 1 0-0 2; Bailey Bray 0 0-0 0. Totals: 13 5-12 34.

Westmoreland 8 8 13 8 – 37

Herkimer 2 10 9 12 – 33

Three-pointers – Westmoreland 1 (Enos 1); Herkimer 2 (Brown 1, Marusic 1). JV – Richfield Springs defeated Herkimer.

Notes: Gabriella Moore 12 rebounds, three assists; Alexandra Albrecht 10 rebounds, five assists; Samantha Wilson eight rebounds, three assists; Molly Nestved eight rebounds; Madison Marusic scored all 10 of Herkimer’s second quarter points; Aubrey Lewis scored all seven of her points in the fourth quarter; Herkimer led only once at 21-20 in the third quarter, after which Westmoreland scored the next 11 points and opened its largest lead of the game; after having multiple games postponed in the 2021 portion of the 2020-21 season and playing home games in the elementary school gym in the spring, Herkimer’s varsity girls played a game in their high school gym for the first time since a Feb. 8, 2020, loss to Little Falls.

Next up: Herkimer plays at home again Thursday against Adirondack. Westmoreland next plays Saturday at Adirondack.

Girls' basketball score from Thursday, Dec. 30

Shenendehowa/Impact Holiday Classic

Fonda-Fultonville 46, Cambridge 32

at Impact Athletic Center, Halfmoon

FONDA-FULTONVILLE (n/a) – Kyla Smith 5 4-5 17; Carly Atty 1 5-8 7; Quincy Lake 0 2-2 2; Elinor Slezak 0 0-0 0; Marilyn Whitcavitch 6 0-0 12; Maddy Mott 3 0-0 6; Keionna Christmas 1 0-0 2; Kami Walton 0 0-0 0; Samara Hunt 0 0-0 0. Totals: 16 11-15 46.

CAMBRIDGE (n/a) – Sam Crandall 0 0-0 0; Stashia Epler 3 2-4 9; Dani Mauro 0 0-0 0; Meg Day 0 0-0 0; Chelle Daniels 2 0-0 4; Schuy Nolan 6 3-3 16; Alexis Austin 1 0-2 2; Tris Crandall 0 1-2 1. Totals: 12 6-11 32.

Fonda-Fultonville 11 11 10 14 – 46

Cambridge 6 8 9 9 – 32

Three-pointers – Fonda-Fultonville 3 (Smith 3); Cambridge 2 (Epler 1, Nolan 1).

Notes: Marlyn Whitcavitch triple double – 12 points, 13 rebounds, 11 blocked shots; Kyla Smith six assists.

Next up: Fonda-Fultonville plays at Fort Plain Wednesday.

Girls' basketball scores from Wednesday, Dec. 29

Kasner Klassic consolation game

Adirondack 53, Canajoharie 37

at Little Falls High School

CANAJOHARIE (5-4) – Soren Veit-Scott 3 3-3 9; Charlotte Nare 3 0-0 7; Felise Fowler 5 3-4 16; Arianna Leduc 0 0-2 0; Kaijah Fowler 2 0-0 4; Monaysia Garret 0 0-0 0; Jadalyn Lopez 0 1-2 1; Alexis Gritzback 0 0-0 0. Totals: 13 7-11 37.

ADIRONDACK (1-6) – Ireland Payne 4 2-5 10; Holly Miller 5 2-4 14; Mackenzie Grogg 0 0-0 0; Kaylee Mathis 4 4-6 12; Rebeckah Tittle 4 1-2 9; Erica Page 0 0-0 0; Camryn Backes 4 0-0 8. Totals: 21 9-17 53.

Canajoharie 8 14 6 9 – 37

Adirondack 11 14 10 18 – 53

Three-pointers – Canajoharie 4 (F.Fowler 3, Nare 1); Adirondack 2 (Miller 2). JV – Little Falls defeated Central Valley Academy in championship game.

Notes: Adirondack’s Ireland Payne and Canajoharie’s Kaijah Fowler were selected for the tournament all-star team; varsity championship game between Little Falls and Central Valley Academy was postponed and tentatively rescheduled for Jan. 17.

Next up: Adirondack plays at Herkimer Jan. 6. Canajoharie plays at Berne-Knox-Westerlo Jan. 5. Little Falls plays at Sherburne-Earlville Jan. 4 and West Canada Valley two nights later. Central Valley Academy plays at Cherry Valley-Springfield Jan. 4 and returns home for a Jan. 6 game against Notre Dame of Utica.

Fabius-Pompey Sports Boosters Holiday Tournament championship game

Poland 65, Fabius-Pompey 25

POLAND (4-0) – Caimin Roark 2 2-4 6; Logan Cookinham 11 1-1 24; Lily Martin 2 2-5 6; Maddison Haver 5 0-1 10; Shelbi Hagues 3 0-0 7; Morgan Potter 0 0-2 0; Sydney Tabor 6 0-0 12. Totals: 29 5-13 65.

FABIUS-POMPEY (2-5) – Alyna Beardslee 0 3-6 3; Miranda Putnam 2 0-0 5; Jamie Ratliff 5 1-6 11; Bailey Brown 2 2-4 6. Totals: 9 6-16 25.

Poland 15 19 16 15 – 65

Fabius-Pompey 5 7 5 8 – 25

Three-pointers – Poland 2 (Cookinham 1, Hagues 1); Fabius-Pompey 1 (Putnam 1).

Next up: Poland has games at home against Frankfort-Schuyler Jan. 4, Oriskany Jan. 6 and Sauquoit Valley Jan. 8. Fabius-Pompey plays at Weedsport Jan. 4.

More: Area basketball teams earn high school holiday tournament titles

Fabius-Pompey Sports Boosters Holiday Tournament consolation game

McGraw 35, Otselic Valley 16

OTSELIC VALLEY (0-6) – Madison Bartlett 1 0-2 2; Katie Kenyon 0 0-0 0; Tori Foster 1 2-8 4; Esperanza Ponce 0 0-0 0; Gracie Rooker 0 0-0 0; Emily Miller 2 4-10 8; Kendra Doroshenko 1 0-0 2; Caylene Russell 0 0-0 0. Totals: 5 6-20 16.

McGRAW (2-2) – Hailey McCall 2 0-0 4; Eden Sears 0 0-0 0; Allie West 2 0-0 4; Mariah Thompson 0 0-0 0; Hannah Wilson 3 7-9 13; Madison Sweeney 1 0-0 2; Heather Magee 2 0-0 4; Lexi McCall 4 0-0 8. Totals: 14 7-9 35.

Otselic Valley 3 7 2 4 – 16

McGraw 6 5 15 9 – 35

Three-pointers – Otselic Valley 0; McGraw 0.

Notes: Hannah Wilson eight rebounds, seven steals, four assists; Heather Magee five rebounds, five steals; Hailey McCall five rebounds, seven blocked shots; Emily Miller eight rebounds, five assists; Tori Foster six steals; Madison Bartlett four steals.

Next up: Otselic Valley meets Morrisville-Eaton in the first of four consecutive home games Jan. 4. McGraw travels to Hamilton Jan. 4 before a Jan. 6 game at Otselic Valley.

Mt. Markham 69, Cherry Valley-Springfield 46

MT. MARKHAM (7-1) – Hannah Pcola 6 1-2 15; Jenna Kocienda 5 0-0 13; Morgan Sayers 8 0-4 16; Caroline Entwistle 7 1-4 17; Camryn Donley 0 0-0 0; Maggy Plummer 0 0-0 0; Emma Kocienda 0 2-4 2; Zoe Hoke 3 0-0 6. Totals: 29 4-14 69.

CHERRY VALLEY-SPRINGFIELD (2-2) – n/a.

Mt. Markham 19 13 19 18 – 69

Cherry Valley-Springfield 9 15 21 10 – 46

Three-pointers – Mt. Markham 7 (J.Kocienda 3, C.Entwistle 2, Pcola 2); Cherry Valley-Springfield n/a.

Notes: Caroline Entwistle 13 rebounds, five assists, five steals; Jenna Kocienda eight rebounds; Hannah Pcola six rebounds, five steals; Joleen Lusk 15 points, 21 rebounds for Cherry Valley-Springfield; Morgan Huff 12 points for Cherry Valley-Springfield.

Next up: Mt. Markham plays at home Jan. 6 against Sauquoit Valley.

Shenendehowa/Impact Holiday Classic

Mechanicville 47, Fonda-Fultonville 24

at Impact Athletic Center, Halfmoon

FONDA-FULTONVILLE (n/a) – Kyla Smith 1 1-2 4; Carly Atty 1 0-0 2; Quincy Lake 1 1-2 4; Elinor Slezak 0 0-0 0; Marilyn Whitcavitch 4 2-4 10; Maddy Mott 2 0-0 4; Kami Walton 0 0-0 0; Samara Hunt 0 0-0 0. Totals: 9 4-8 24.

MECHANICVILLE (n/a) – Ella Zecca 1 0-0 2; Marissa Bornt 0 0-0 0; Hailey Phillips 6 0-2 12; Allie Kenyon 3 0-0 6; Chloe Goverski 3 10-13 16; Sara Fitzgerald 1 0-0 2; Eliza Saucer 0 0-0 0; Lila Christiansen 2 2-2 6; Aleeva Buchman 0 0-0 0; Jill Germain 1 0-0 3. Totals: 17 12-17 47.

Fonda-Fultonville 8 3 9 4 – 24

Mechanicville 17 12 8 10 – 47

Three-pointers – Fonda-Fultonville 2 (Lake 1, Smith 1); Mechanicville 1 (Germain 1).

Girls' basketball scores from Tuesday, Dec. 28

Oriskany Tournament championship game

Frankfort-Schuyler 61, Canastota 36

FRANKFORT-SCHUYLER (6-2) – Hannah DeRocco 1-0-2; Navaeh Grimes 1-1-3; Alyssa Irons 2-1-5; Madison Kelly 2-0-4; Isabella Nitti 0-1-1; Angelina Randazzo 1-0-3; Molly Reid 2-1-5; Skye Simmons 11-11-38. Totals: 20-15-61.

CANASTOTA (4-4) – n/a.

Frankfort-Schuyler 11 10 23 17 – 61

Canastota 10 3 11 12 – 36

Three-pointers – Frankfort-Schuyler 6 (Simmons 5, Randazzo 1); Canastota n/a.

Notes: Second tournament title this season for Frankfort-Schuyler which previously went 2-0 at the round robin Joan Martin Classic in Morris; Skye Simmons four steals, career-high 39 points (previously scored 27 vs. Oxford Academy Dec. 16 in at the Joan Martin Classic), named tournament’s most valuable player; Madison Kelly selected for tournament all-star team.

Next up: Frankfort-Schuyler plays at Poland Jan. 4. Canastota has a game at home Jan. 4 against Cincinnatus.

Oriskany Tournament consolation game

Oriskany 47, Westmoreland 39

WESTMORELAND (3-6) – n/a.

ORISKANY (4-4) – Juliet Tagliaferi 3 0-2 6; Jordyn Carlo 1 1-2 3; Ashley Reid 2 6-8 10; Megan Wright 1 0-0 3; Jordyn Coleman 6 4-5 17; Ashley Burnop 3 4-4 10. Totals: 16 15-21 47.

Westmoreland 8 8 11 12 – 39

Oriskany 12 7 9 19 – 47

Three-pointers – Westmoreland n/a; Oriskany 2 (Coleman 1, Wright 1).

Next up: Westmoreland plays at Herkimer Monday. Oriskany next plays at Poland Jan. 6.

Central Valley Academy's Madison Obreza drives the baseline past Adirondack defenders during a first round game at the Kasner Klassic Tuesday in Little Falls.
Central Valley Academy's Madison Obreza drives the baseline past Adirondack defenders during a first round game at the Kasner Klassic Tuesday in Little Falls.

Kasner Klassic (first round)

Central Valley Academy 56, Adirondack 27

at Little Falls High School

CENTRAL VALLEY ACADEMY (3-4) – Madison Obreza 5 2-3 13; Cameran Moshier 2 0-0 5; Brooklyn Hassett 1 0-0 2; Molly Canipe 2 0-0 4; Kaelin Napoli 1 1-2 3; Samantha Helmer 1 0-0 2; Ava Judd 4 0-0 8; Avery Rich 1 0-0 3; Payton Lynch 2 0-0 6; Isabella Terzioski 5 0-2 10. Totals: 24 3-7 56.

ADIRONDACK (0-6) – Ireland Payne 5 5-8 15; Holly Miller 0 0-2 0; Mackenzie Grogg 0 0-0 0; Kaylee Mathis 1 1-1 3; Rebeckah Tittle 1 1-2 3; Erica Page 0 0-0 0; Camryn Backes 2 2-4 6. Totals: 9 9-15 27.

Central Valley Academy 14 22 9 11 – 56

Adirondack 7 6 7 7 – 27

Three-pointers – Central Valley Academy 5 (Lynch 2, Moshier 1, Obreza 1, Rich 1); Adirondack 0. JV – Central Valley Academy won.

Little Falls Mountie Olivia Brand looks for room to pass or shoot out of a trap against Canajoharie during the Kasner Klassic's opening round Tuesday.
Little Falls Mountie Olivia Brand looks for room to pass or shoot out of a trap against Canajoharie during the Kasner Klassic's opening round Tuesday.

Kasner Klassic (first round)

Little Falls 65, Canajoharie 18

at Little Falls High School

CANAJOHARIE (5-3) – Soren Veit-Scott 0 0-2 0; Charlotte Nare 1 0-0 2; Felise Fowler 2 0-0 6; Arianna Leduc 0 0-0 0; Kaijah Fowler 2 4-4 8; Karla Tyler 0 0-0 0; Monaysia Garret 1 0-0 2. Totals: 6 4-6 18.

LITTLE FALLS (6-0) – Kylie Kress 8 2-4 22; Aubrey Mowers 3 1-2 7; Makaylah Mowers 1 1-2 3; Ava Grcic 2 1-2 5; Olivia Brand 1 0-0 2; Stella Rowley 2 2-2 6; Olivia Lindsay 4 0-0 8; Alexis Kress 6 0-0 12. Totals: 27 7-12 65.

Canajoharie 5 7 2 4 – 18

Little Falls 22 19 14 10 – 65

Three-pointers – Canajoharie 2 (F.Fowler 2); Little Falls 4 (K.Kress 4). JV – Little Falls defeated Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville.

Notes: Olivia Lindsay 11 rebounds, seven assists, four steals; Alexis Kress eight rebounds, four assists; Stella Rowley eight rebounds; Olivia Brand six rebounds, three steals.

Next up: Little Falls plays Central Valley Academy in tournament’s championship game Wednesday. Same matchup in junior varsity tournament with championship game first opposite varsity consolation game between Canajoharie and Adirondack.

Fabius-Pompey Sports Boosters Holiday Tournament (first round)

Poland 74, McGraw 22

POLAND (3-0) – Caimin Roark 3 0-0 6; Logan Cookinham 9 1-3 24; Lily Martin 3 1-2 7; Maddison Haver 1 0-0 2; Shelbi Hagues 4 1-1 11; Morgan Potter 0 1-2 1; Sydney Tabor 10 3-4 24. Totals: 30 7-12 74.

McGRAW (1-2) – Hailey McCall 4 3-3 11; Allie West 0 1-6 1; Mariah Thompson 0 0-0 0; Hannah Wilson 2 0-0 4; Madison Sweeney 1 0-0 2; Heather Magee 2 0-0 4; Lexi McCall 0 0-0 0. Totals: 9 4-9 22.

Poland 25 16 22 12 – 74

McGraw 6 4 3 9 – 22

Three-pointers – Poland 8 (Cookinham 5, Hagues 2, Tabor 1); McGraw 0.

Notes: Poland entered the New York State Sportswriters Association’s Class D rankings at No. 20 this week.

Next up: Poland plays Fabius-Pompey in the championship game Wednesday after McGraw meets Otselic Valley in the consolation contest.

Fabius-Pompey Sports Boosters Holiday Tournament (first round)

Fabius-Pompey 68, Otselic Valley 18

OTSELIC VALLEY (0-5) – Katie Kenyon 0 1-2 1; Tori Foster 3 0-0 7; Eeperanza Ponce 0 0-0 0; Gracie Rooker 1 0-0 2; Emily Miller 4 0-4 8; Kendra Doroshenko 0 0-0 0. Totals: 8 1-6 18.

FABIUS-POMPEY (2-4) – Alyna Beardslee 4 1-2 9; Lexi Macro 3 0-0 6; Miranda Putnam 7 0-1 17; Ella Riehlman 1 0-0 2; Jamie Ratliff 15 0-0 30; Bailey Brown 2 0-0 4. Totals: 32 1-3 68.

Otselic Valley 5 4 2 7 – 18

Fabius-Pompey 18 16 22 12 – 68

Three-pointers – Otselic Valley 1 (Foster 1); Fabius-Pompey 3 (Putnam 3).

Notes: Gracie Rooker eight rebounds; Emily Miller five steals.

Next up: Fabius-Pompey meets Poland in Wednesday’s championship game.

Girls' basketball scores from Monday, Dec. 27

Oriskany Tournament (first round)

Frankfort-Schuyler 48, Westmoreland 45

FRANKFORT-SCHUYLER (5-2) – Hanah DeRocco 0-0-0; Navaeh Grimes 2-4-8; Alyssa Irons 0-2-2; Madison Kelly 6-3-15; Isabella Nitti 0-2-2; Angeline Randazzo 0-0-0; Molly Reid 0-0-0; Skye Simmons 6-6-21. Totals: 14-17 48.

WESTMORELAND (3-5) – Samantha Wilson 1 2-2 5; Ella McGregor 2 0-0 5; Olivia Moore 1 0-0 2; Alessandra Feldman 1 5-6 7; Molly Nestved 0 0-3 0; Alexandra Albrecht 2 6-9 12; Sabrina Coyne 1 0-0 3; Gabriella Moore 4 3-4 11. Totals: 12 16-22 45..

Frankfort-Schuyler 9 11 12 16 – 48

Westmoreland 6 9 16 14 – 45

Three-pointers – Frankfort-Schuyler 3 (Simmons 3); Westmoreland 5 (Albrecht 2, Coyne 1, McGregor 1, Wilson 1).

Notes: Navaeh Grimes 14 rebounds; Madison Kelly 10 rebounds, three steals; Skye Simmons nine rebounds; Gabriella Moore 11 rebounds; Olivia Moore five rebounds, four assists.

Next up: Frankfort-Schuyler meets winner of late game between Oriskany and Canastota in Tuesday’s championship game. Westmoreland plays in the consolation game.

Oriskany Tournament (first round)

Canastota 50, Oriskany 45

CANASTOTA (4-3) – Reilly Smith 1 1-2 3; Gabbie Coppola 1 1-2 3; Emma Wood 8 10-14 26; Emma Grant 4 0-0 8; Emmaly Noeller 1 0-0 2; Kalista Betz 2 1-1 6; Alex Rich 1 0-0 2. Totals: 18 13-19 50.

ORISKANY (3-4) – Juliet Tagliaferi 2 4-8 9; Jordyn Carlo 2 0-0 4; Ashley Reid 3 2-4 9; Megan Wright 0 2-4 2; Alivia Rizzo 0 1-4 1; Jordyn Coleman 4 2-4 12; Ashley Burnop 0 4-4 4; Janae Reid 1 0-0 2; Kaylee Burnop 1 0-0 2. Totals: 13 15-28 45.

Canastota 12 19 8 11 – 50

Oriskany 15 10 13 7 – 45

Three-pointers – Canastota 1 (Betz 1); Oriskany 4 (Coleman 2, Reid 1, Tagliaferi 1).

Notes: Canastota led by one point after three quarters and held Oriskany to seven in the fourth.

Next up: Canastota meets Frankfort-Schuyler in the championship game following Tuesday’s consolation contest between Oriskany and Westmoreland.

Dick White Holiday Tournament (first round)

Cooperstown 45, Hamilton 38

at Cooperstown High School

HAMILTON (3-2) – Chloe LaFrance 1 0-0 2; Taylor Basher 0 0-0 0; Brooke Speer 0 0-0 0; Lindsey Speer 4 2-2 11; Logan langel 2 1-2 5; Reagan Hope 3 4-5 12; Emily Neuenschwander 2 1-1 5; Kyleigh Pearson 1 0-0 3. Totals: 13 8-10 38.

COOPERSTOWN (4-4) – Gabby Woeppel 9 5-7 24; Liana Williams 0 0-2 0; Sarah Feik 1 2-4 4; Claire Jensen 2 0-0 4; Rory Nelen 1 1-2 3; Dani Seamon 3 4-4 10. Totals: 16 12-19 45.

Hamilton 8 13 2 15 – 38

Cooperstown 11 7 15 12 – 50

Three-pointers – Hamilton 4 (Hope 2, Pearson 1, L.Speer 1); Cooperstown 1 (Woeppel 1).

Notes: Cooperstown trailed 21-18 before outscoring Hamilton 15-2 in the third quarter; Gabby Woeppel five rebounds, five blocked shots, three steals; Dani Seamon three steals; Reagan Hope 10 rebounds; Lindsey Speer eight rebounds, five assists.

Next up: Cooperstown meets Unatego in Tuesday’s championship game. Class D Hamilton plays Class A Whitesboro in the consolation game.

Dick White Holiday Tournament (first round)

Unatego 62, Whitesboro 48

at Cooperstown High School

WHITESBORO (0-9) – Nina Steeper 3 0-0 7; Allyson DePerno 0 0-0 0; Abby Collea 0 0-0 0; Cecilia Lapertosa 9 9-13 28; Ava Lupia 2 0-2 4; Kylie Hook 1 0-0 2; Ryleigh Dowd 0 0-0 0; Kaylee Britt 0 0-0 0; Emma Kane 3 1-2 7. Totals: 18 10-17 48.

UNATEGO (5-0) – Bailey McCoy 2 0-2 4; Alexa Lucia 3 6-10 12; Kylie Mussaw 4 8-8 17; Maddie Wilsey 5 2-2 12; Elizabeth Craft 2 1-4 5; Tatum Coddington 5 0-0 12. Totals: 21 17-26 62.

Whitesboro 12 12 11 13 – 48

Unatego 10 15 21 16 – 62

Three-pointers – Whitesboro 2 (Lapertosa 1, Steeper 1); Unatego 3 (Coddington 2, Mussaw 1).

Notes: Unatego led by one point at halftime and outscored Whitesboro 37-24 in the second half.

Next up: Unatego meets Cooperstown in Tuesday’s championship game.

Girls' basketball scores from Thursday, Dec. 23

The Mt. Markham Mustangs pose with their hardware after beating Central Valley Academy in the championship game at the Richfield Springs Holiday Tournament Thursday.
The Mt. Markham Mustangs pose with their hardware after beating Central Valley Academy in the championship game at the Richfield Springs Holiday Tournament Thursday.

Richfield Springs Holiday Tournament championship game

Mt. Markham 54, Central Valley Academy 20

MT. MARKHAM (6-1) – Hannah Pcola 4 0-2 11; Jenna Kocienda 4 0-0 10; Morgan Sayers 2 0-0 4; Caroline Entwistle 4 6-10 16; Emma Kocienda 1 6-8 8; Zoe Hoke 2 1-2 5. Totals: 17 13-22 54.

CENTRAL VALLEY ACADEMY (2-4) – Madison Obreza 4 2-8 10; Cameron Moshier 1 0-0 2; Brooklyn Hassett 0 0-0 0; Kaelin Napoli 1 0-0 2; Samantha Helmer 0 0-0 0; Molly Canipe 0 0-0 0; Ava Judd 1 0-0 2; Avery Rich 2 0-0 4; Payton Lynch 0 0-0 0. Totals: 9 2-8 20.

Mt. Markham 14 13 13 14 – 54

Central Valley Academy 8 6 4 2 – 20

Three-pointers – Mt. Markham 7 (Pcola 3, C.Entwistle 2, J.Kocienda 2); Central Valley Academy 0. JV championship: Richfield Springs defeated Central Valley Academy.

Notes: Central Valley Academy had previously beaten Mt. Markham 59-46 Dec. 17; Caroline Entwistle 10 rebounds, seven steals; Emma Kocienda nine rebounds; Jenna Kocienda eight rebounds; Hannah Pcola five steals; Morgan Sayers seven rebounds; Zoe Hoke six rebounds.

Caroline Entwistle (10) attempts a shot for Mt. Markham with Madison Obreza defending for Central Valley Academy during the second half of the Richfield Springs Holiday Tournament championship game Thursday. Mt. Markham won the tournament and  Entwistle was named the most valuable player.
Caroline Entwistle (10) attempts a shot for Mt. Markham with Madison Obreza defending for Central Valley Academy during the second half of the Richfield Springs Holiday Tournament championship game Thursday. Mt. Markham won the tournament and Entwistle was named the most valuable player.

Most Valuable Player: Caroline Entwistle, Mt. Markham.

Tournament all-stars: Aubrey Lewis, Herkimer; Ava Judd, Central Valley Academy; Megan Kupris, Brookfield; Madison Obreza, Central Valley Academy; Hannah Pcola, Mt. Markham.

Three-point shooting championship: Central Valley Academy (Brooklyn Hassett, Payton Lynch) 13, Brookfield (Lily Vleer-Elliott, Sara Brean) 12.

Next up: Mt. Markham plays at Cherry Valley-Springfield Wednesday. Central Valley Academy is entered in Little Falls’ Kasner Klassic, another holiday tournament, Tuesday and Wednesday, and starts the new year with its own trip to Cherry Valley-Springfield Jan. 4.

More: Holiday high school basketball tournaments tipping off around the Mohawk Valley

Brookfield Beaver Megan Kupris (left) gets a hand on a shot by Herkimer Magician Aubrey Lewis during Friday's consolation game at Richfield Springs' holiday tournament. Brookfield won the game and both Kupris and Lewis were selected for the tournament's all-star team.
Brookfield Beaver Megan Kupris (left) gets a hand on a shot by Herkimer Magician Aubrey Lewis during Friday's consolation game at Richfield Springs' holiday tournament. Brookfield won the game and both Kupris and Lewis were selected for the tournament's all-star team.

Richfield Springs Holiday Tournament consolation game

Brookfield 58, Herkimer 46

BROOKFIELD (6-3) – Lily Vleer-Elliott 5 7-12 21; Sara Brean 6 0-4 12; Stephanie Brean 0 0-0 0; Delaney Karn 0 0-0 0; Emma Stetson 0 0-0 0; Nicole Murphy 0 0-0 0; Grace Reilly 0 0-0 0; Danica Karn 1 1-4 3; Megan Kupris 7 8-12 22. Totals: 19 16-32 58.

HERKIMER (2-4) – Arrissa Bunker 0 0-0 0; Aubrey Lewis 7 2-6 16; Charity Dygert 4 0-0 8; Kassidy Brown 1 0-0 2; Madison Marusic 4 2-2 10; Danielle Gilbert 4 0-0 9; Bailey Bray 0 1-2 1. Totals: 20 5-10 46.

Brookfield 21 14 11 12 – 58

Herkimer 8 16 9 13 – 46

Three-pointers – Brookfield 4 (Vleer-Elliott 4); Herkimer 1 (Gilbert 1).

Notes: Megan Kupris eight rebounds.

Next up: Herkimer plays at home Wednesday against Sauquoit Valley. Brookfield next plays at Morris Jan. 3.

Girls' basketball scores from Wednesday, Dec. 22

Clinton 47, Dolgeville 35

DOLGEVILLE (1-5) – Alexandria Comstock 1 4-4 6; Lexy Morse 1 0-0 3; Alyson Congdon 2 0-0 5; Alexia Jaikin 0 0-0 0; Kerisa Van Olst 3 2-3 9; Phoenix Longway 1 0-0 2; Jennifer Jablonski 0 0-0 0; Julie Williams 2 0-0 4; Lacey Carpenter 1 0-0 2; Hadessa Leavitt 1 0-0 2; Isabella Montana 0 0-0 0; Ryleigh Kenyon 1 0-0 2. Totals: 13 6-7 35.

CLINTON (4-4) – Ella Morse 4-9-19; Abby Hemstrought 2-1-5; Elise Mozloom 4-0-8; Sydney Labayewski 1-2-4; Eva Gaetano 1-7-9; Georgia Deep 0-0-0; Chloe White 0-0-0; Allie Doggett 1-0-2. Totals: 13-19-47.

Dolgeville 6 7 11 11 – 35

Clinton 11 11 14 11 – 47

Three-pointers – Dolgeville 3 (Congdon 1, Morse 1, Van Olst 1); Clinton 2 (Morse 2).

Notes: Alexandria Comstock 12 rebounds, five assists; Alyson Congdon six rebounds; Elise Mozbloom 10 rebounds; Ella Morse seven rebounds, four steals; Sydney Labayewski seven rebounds, three steals; Abby Hemstrought seven rebounds; Georgia Deep five rebounds, three steals.

Next up: Dolgeville’s next game is at home Jan. 6 against Frankfort-Schuyler. Clinton hosts Holland Patent Jan. 6. Clinton and Dolgeville meet again Jan. 8 in Dolgeville.

Poland 45, Sauquoit Valley 16

POLAND (2-0) – Caimin Roark 1 0-0 2; Logan Cookinham 7 5-8 20; Lily Martin 0 1-2 1; Maddison Haver 2 1-1 5; Shelbi Hagues 2 3-4 9; Sydney Stewart 0 0-2 0; Sydney Tabor 4 0-0 8. Totals: 16 10-17 45.

SAUQUOIT VALLEY (2-6) – Alaina Weaver 1 0-0 3; Julia Zegarelli 0 0-0 0; Allison Crandall 0 0-0 0; Alexis Townsend 1 0-0 2; Makayla Land 2 3-4 7; Reese Snyder 0 0-0 0; Jadyn Land 2 0-0 4. Totals: 6 3-4 16.

Poland 13 10 7 15 – 45

Sauquoit Valley 4 6 4 2 – 16

Three-pointers – Poland 3 (Hagues 2, Cookinham 1); Sauquoit Valley 1 (Weaver 1).

Notes: Makayla Land 14 rebounds; Alaina Weaver three blocked shots.

Next up: Poland plays McGraw Tuesday in the first round of a holiday tournament at Fabius-Pompey High School. Sauquoit Valley plays at Herkimer Wednesday.

Waterville 40, Frankfort-Schuyler 22

WATERVILLE (6-1) – Adriana Snow 0 0-0 0; Paige Cornish 0 0-0 0; Adrienne Neff 2 0-0 6; Ciara Owens 0 0-0 0; Hanley Poyer 0 0-0 0; Valorie Ford 2 0-0 5; Aleecya Poole 0 0-0 0; Natalee Collins 4 2-4 10; Eleanore Collins 7 5-8 19. Totals: 15 7-12 40.

FRANKFORT-SCHUYLER (4-2) – Hannah DeRocco 0-0-0; Navaeh Grimes 1-0-2; Madison Kelly 2-4-9; Isabella Nitti 0-0-0; Angelina Randazzo 1-0-3; Molly Reid 0-0-0; Skye Simmons 2-2-8. Totals: 6-6-22.

Waterville 13 8 11 8 – 40

Frankfort-Schuyler 5 7 5 5 – 22

Three-pointers – Waterville 3 (Neff 2, Ford 1); Frankfort-Schuyler 4 (Simmons 2, Kelly 1, Randazzo 1).

Notes: Frankfort-Schuyler is ranked No. 13 in New York State Sportswriters Association’s first Class C rankings for the season and Waterville is No. 24; Natalee Collins nine rebounds, four blocked shots, four steals, four assists; Eleanore Collins eight rebounds; Paige Cornish seven rebounds, four assists; Madison Kelly five steals; Navaeh Grimes nine rebounds.

Next up: Frankfort-Schuyler plays Westmoreland Monday in the first round of tournament play in Oriskany. Waterville plays at Stockbridge Valley Tuesday.

Girls' basketball score from Tuesday, Dec. 21

Richfield Springs Holiday Varsity Tournament (first round)

Mt. Markham 56, Brookfield 45

MT. MARKHAM (5-1) – Hannah Pcola 1 3-4 5; Jenna Kocienda 5 1-2 13; Morgan Sayers 2 7-10 11; Caroline Entwistle 5 0-0 12; Emma Kocienda 1 0-0 2; Zoe Hoke 6 1-4 13. Totals: 20 12-20 56.

BROOKFIELD (5-3) – Lily Elliott 4 5-8 13; Sara Brean 6 4-6 16; Emma Stetson 0 0-0 0; Nicole Murphy 0 0-0 0; Grace Reilly 0 0-0 0; Danica Karn 1 0-0 2; Megan Kupris 5 4-10 14. Totals: 16 13-24 45.

Mt. Markham 11 12 15 18 – 56

Brookfield 15 3 10 17 – 45

Three-pointers – Mt. Markham 4 (C.Entwistle 2, J.Kocienda 2); Brookfield 0. JV – Richfield Springs defeated Mt. Markham.

Notes: Morgan Sayers 12 rebounds, three assists; Jenna Kocienda 10 rebounds, three assists, two steals; Hannah Pcola six rebounds, four steals; Caroline Entwistle five steals, five rebounds, three assists; Emma Kocienda seven rebounds, four blocks; Megan Kupris 17 rebounds; Sara Brean 11 rebounds; Danica Karn seven rebounds.

Next up: Mt. Markham meets winner of Wednesday’s game between Herkimer and Central Valley Academy in the championship game Thursday. Brookfield plays in Thursday’s consolation.

Girls' basketball scores from Monday, Dec. 20

Little Falls Mountie Olivia Lindsay (left) reaches to keep a ball in bounds in front of Holland Patent Golden Knights Terra McLaughlin, Emily Carlson and Maggie Cummings (from left) during the first half of Monday's game.
Little Falls Mountie Olivia Lindsay (left) reaches to keep a ball in bounds in front of Holland Patent Golden Knights Terra McLaughlin, Emily Carlson and Maggie Cummings (from left) during the first half of Monday's game.

Little Falls 40, Holland Patent 30

HOLLAND PATENT (2-3, 1-1 CSC-I) – Maggie Cummings 2 1-2 5; Michaela Cushman 1 0-0 2; Terra McLaughlin 4 2-3 10; Kirsten Lighthall 1 4-6 6; Brianna Mullins 0 0-0 0; Jillian Enk 0 0-0 0; Emily Carlson 3 1-2 7. Totals: 11 8-13 30.

LITTLE FALLS (5-0, 3-0 CSC-I) – Riley Dunn 2 3-4 8; Shayna Straney 2 2-2 6; Kylie Kress 3 5-10 11; Stella Rowley 1 1-2 3; Olivia Lindsay 1 2-4 4; Alexis Kress 2 4-4 8. Totals: 11 17-26 40.

Holland Patent 11 7 7 5 – 30

Little Falls 6 11 9 14 – 40

Three-pointers – Holland Patent 0; Little Falls 1 (Dunn 1). JV – Holland Patent 39-28.

Notes: Tied at 27 with five minutes left in fourth quarter and Little Falls scored next 11 points; Olivia Lindsay 12 rebounds, three assists, two steals; Alexis Kress 10 rebounds, four steals; Stella Rowley seven rebounds, four steals; Shayna Straney seven rebounds, two blocked shots, two steals; Riley Dunn four steals; Little Falls 18 team steals.

Next up: Little Falls is home again for Wednesday’s game against West Canada Valley. Holland Patent plays at Hamilton Wednesday and has a home game Thursday against Canastota.

Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville 42, Wells 20

WELLS (0-3) – Bridget Allen 1 0-0 2; Lilianna Wright 1 0-0 2; Kiersten Bly 0 0-0 0; Korrine Bly 1 0-0 2; Katrina Koniszewski 0 0-0 0; Alexa LaBarron 7 0-0 14. Totals: 10 0-0 20.

OPPENHEIM-EPHRATAH-ST. JOHNSVILLE (3-3) – Anderson Eggleston 10 0-2 22; Kaylea Hickey 5 0-0 11; Taylor Hayes 2 1-2 5; Anna Mueller 2 0-0 4; Carolyn Littrell 0 0-0 0; Celine Blakeslee 0 0-0 0. Totals: 19 1-4 42.

Wells 2 2 6 10 – 20

Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville 6 13 18 5 – 42

Three-pointers – Wells 0; Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville 3 (Eggleston 2, Hickey 1).

Next up: Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville plays at Canajoharie Wednesday.

Mt. Markham 52, Waterville 50

MT. MARKHAM (4-1, 3-0 CSC-III) – Hannah Pcola 0 3-7 3; Jenna Kocienda 2 0-0 5; Morgan Sayers 2 2-2 6; Caroline Entwistle 7 2-2 22; Camryn Donley 0 0-0 0; Emma Kocienda 2 3-4 7; Zoe Hoke 3 3-6 9. Totals: 16 13-21 52.

WATERVILLE (5-1, 2-1 CSC-III) – Paige Cornish 1 0-0 2; Adrienne Neff 3 0-0 8; Ciara Owens 1 1-2 4; Natalee Collins 9 1-2 19; Eleonore Collins 7 3-7 17. Totals: 21 5-11 50.

Mt. Markham 16 11 9 16 – 52

Waterville 8 10 19 13 – 50

Three-pointers – Mt. Markham 7 (C.Entwistle 6, J.Kocienda 1); Waterville 3 (Neff 2, Owens 1).

Notes: Jenna Kocienda eight rebounds; Hannah Pcola six steals.

Next up: Mt. Markham plays Brookfield in the first round of holiday tournament play Tuesday in Richfield Springs; the championship round is Thursday. Waterville plays at Frankfort-Schuyler Wednesday.

Dolgeville 49, Adirondack 42

DOLGEVILLE (1-4, 1-2 CSC-II) – Alexandria Comstock 2 0-2 4; Lexy Morse 4 0-0 9; Alyson Congdon 2 0-0 6; Kerisa Van Olst 8 4-7 22; Jennifer Jablonski 1 1-2 3; Lacey Carpenter 2 1-1 5. Totals: 19 6-12 49.

ADIRONDACK (0-4, 0-2 CSC-II) – Camryn Backer 2 0-0 4; Kaylee Mathis 1 1-2 3; Holly Miller 4 4-5 14; Ireland Payne 7 3-3 18; Rebeckah Tittle 1 0-0 2. Totals: 15 8-10 42.

Dolgeville 8 17 8 16 – 49

Adirondack 12 9 8 13 – 42

Three-pointers – Dolgeville 5 (Congdon 2, Van Olst 2, Morse 1); Adirondack (Miller 2, Payne 1).

Notes: Alexandria Comstock 12 rebounds, three assists, two blocked shots; Lacey Carpenter seven rebounds, three assists, two steals; Jennifer Jablonski five rebounds; Keris Van Olst three steals, three rebounds, three assists.

Next up: Dolgeville plays at Clinton Wednesday. Adirondack plays at Westmoreland Thursday.

Girls' basketball scores from Saturday, Dec. 18

Dolgeville Blue Devil Kerisa Van Olst (15) works her way between Canajoharie defenders Kaijah Fowler (left) and Felise Fowler during the first half of Saturday's game.
Dolgeville Blue Devil Kerisa Van Olst (15) works her way between Canajoharie defenders Kaijah Fowler (left) and Felise Fowler during the first half of Saturday's game.

Canajoharie 54, Dolgeville 47

CANAJOHARIE (4-2) – Soren Veit-Scott 3 1-4 8; Charlotte Nare 3 1-4 8; Felise Fowler 5 3-5 13; Kaijah Fowler 7 0-0 15; Elizabeth Prime 4 1-5 10; Karla Tyler 0 0-0 0; Monaysia Garret 0 0-0 0. Totals: 22 6-18 54.

DOLGEVILLE (0-4) – Alyson Congdon 0 0-0 0; Phoenix Longway 1 0-0 2; Jenn Jablonski 4 3-7 11; Kerisa Van Olst 8 6-12 26; Lexy Morse 3 0-0 6; Ally Comstock 1 0-0 2; Lacey Carpenter 0 0-2 0; Alexia Jaikin 0 0-0 0; Julie Williams 0 0-0 0. Totals: 17 9-21 47.

Canajoharie 12 5 24 13 – 54

Dolgeville 9 7 16 15 – 47

Three-pointers – Canajoharie 4 (K.Fowler 1, Nare 1, Prime 1, Veit-Scott 1); Dolgeville 4 (Van Olst 4).

Notes: Jenn Jablonski 10 rebounds; Kerisa Van Olst eight rebounds; Ally Comstock seven rebounds; Lexy Morse five rebounds, three assists, three steals.

Next up: Dolgeville travels to Adirondack Monday and Clinton Wednesday. Canajoharie has a home game Wednesday against Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville.

Little Falls 42, Cooperstown 30

LITTLE FALLS (4-0) – Riley Dunn 2 6-6 12; Shayna Straney 3 4-7 10; Kylie Kress 2 0-0 4; Stella Rowley 1 0-0 2; Olivia Lindsay 4 3-4 11; Alexis Kress 1 1-2 3. Totals: 13 14-19 42.

COOPERSTOWN (2-4) – Meghan Niles 1 0-0 2; Gabby Woeppel 3 0-0 7; Liana Williams 1 0-1 2; Sarah Feik 2 0-0 4; Addy Lewis 2 0-0 4; Dani Seamon 3 3-6 10. Totals: 12 3-7 30.

Little Falls 10 8 11 13 – 42

Cooperstown 10 4 7 9 – 30

Three-pointers – Little Falls 2 (Dunn 2); Cooperstown 2 (Seamon 1, Woeppel 1).

Notes: Olivia Lindsay 16 rebounds; Shayna Straney six rebounds, four steals; Stella Rowley six rebounds, four assists; Alexis Kress seven rebounds; Dani Seamon 11 rebounds; Gabby Woeppel seven rebounds, five blocked shots; Sarah Feik seven rebounds, four steals.

Next up: Little Falls has a home game Monday against Holland Patent. Cooperstown plays Monday at Westmoreland.

Girls' basketball scores from Friday, Dec. 17

Joan Martin Classic

Frankfort-Schuyler 35, Morris 27

FRANKFORT-SCHUYLER (4-1) – Hannah DeRocco 1-0-2; Navaeh Grimes 4-0-8; Madison Kelly 3-0-6; Angelina Randazzo 0-0-0; Molly Reid 1-2-4; Skye Simmons 5-2-13. Totals: 14-4-35.

MORRIS (n/a) – n/a.

Frankfort-Schuyler 4 8 15 8 – 35

Morris 10 4 8 5 – 27

Three-pointers – Frankfort-Schuyler 1 (Simmons 1); Morris n/a.

Notes: Frankfort-Schuyler went 2-0 at the holiday tournament, having beaten Oxford Academy 48-45 in its first game Thursday; Skye Simmons named tournament most valuable player; Navaeh Grimes and Madison Kelly selected for tournament all-star team; Navaeh Grimes 13 rebounds; Skye Simmons 12 rebounds, four assists, three steals; Carissa Richards led Morris with nine points while Hannah Wist scored eight and Madison Aikins had five.

Next up: Morris is back in action Saturday for a game against Oxford Academy in the final game of the round robin three-team tournament. Frankfort-Schuyler takes on Waterville Wednesday at home.

Poland 40, New York Mills 32

POLAND (1-0, 1-0 CSC-IV) – Caimin Roark 1-1-3; Logan Cookinham 10-1-21; Maddison Haver 2-1-5; Shelbi Hagues 2-0-4; Sydney Tabor 3-1-7. Totals: 18-4-40.

NEW YORK MILLS (3-3, 0-3 CSC-IV) – Olivia Beaulieu 1-1-4; Jemma Jordan 5-3-16; Lauren Kulpa 0-5-5; Kara Osika 1-0-3; Danni Williams 2-0-4. Totals: 9-9-32.

Poland 6 13 8 13 – 40

New York Mills 11 4 11 6 – 32

Three-pointers – Poland 0; New York Mills 5 (Jordan 3, Beaulieu 1, Osika 1).

Next up: Poland plays its home opener Monday against Hamilton. New York Mills has a home game Monday against Morrisville-Eaton.

Central Valley Academy 59, Mt. Markham 46

MT. MARKHAM (3-1) – Hannah Pcola 3 1-2 8; Jenna Kocienda 4 4-8 15; Morgan Sayers 1 0-0 2; Caroline Entwistle 2 0-4 5; Camryn Donley 3 0-0 7; Emma Kocienda 4 1-4 9. Totals: 17 6-18 46.

CENTRAL VALLEY ACADEMY (1-3) – n/a.

Mt. Markham 8 13 8 17 – 46

Central Valley Academy 11 12 19 17 – 59

Three-pointers – Mt. Markham 6 (J.Kocienda 3, Donley 1, Entwistle 1, Pcola 1); Central Valley Academy n/a.

Notes: Emma Kocienda 11 rebounds; Caroline Entwistle eight rebounds; Jenna Kocienda seven rebounds; Morgan Sayers seven rebounds; Hannah Pcola four steals.

Next up: Mt. Markham plays at Waterville Monday. Central Valley Academy meets Adirondack Dec. 28 in the first round of Little Falls’ Kasner Klassic.

West Canada Valley 57, Dolgeville 25

DOLGEVILLE (0-3, 0-2 CSC-II) – Alexandria Comstock 1 0-0 2; Lexy Morse 3 0-0 8; Kerisa Van Olst 3 2-3 10; Jennifer Jablonski 1 1-4 3; Lacey Carpenter 0 0-2 0. Totals: 8 3-7 25.

WEST CANADA VALLEY (6-0, 3-0 CSC-II) – Hanna Burdick 2 1-2 5; Bella Borden 0 2-2 2; Erin Gorinshek 5 1-2 11; Olivia Morreale 1 4-9 6; Lydia Reimer 6 4-4 16; Madison Bray 2 0-2 4; Reese Fellows 2 2-4 6; Analyce Grabowski 3 0-0 7. Totals: 21 14-2557.

Dolgeville 12 2 6 5 – 25

West Canada Valley 18 11 18 10 – 57

Three-pointers – Dolgeville 4 (Morse 2, Van Olst 2); West Canada Valley 1 (Grabowski 1).

Notes: Erin Gorinshek 11 rebounds; Reese Fellows 10 rebounds, four assists, two steals, two blocked shots; Lydia Reimer seven rebounds; Olivia Morreale four rebounds, three steals.

Next up: Dolgeville plays at home Saturday against Canajoharie and travels to Adirondack Monday. West Canada Valley plays at Herkimer Monday.

Fonda-Fultonville 56, Mayfield 34

MAYFIELD (n/a) – Adriana Yuret 1 1-2 3; Cloey Dopp 4 0-2 11; Brooke Iannuzzi 0 1-2 1; Kelsey Meca 4 1-2 11; SallyAnn Agerter 2 0-0 4; Katarina Agerter 2 0-2 4. Totals: 13 3-10 34.

FONDA-FULTONVILLE (n/a) – Lyndsay Lombardi 1 0-0 2; Kyla Smith 5 3-5 13; Carly Atty 4 0-0 10; Quincy Lake 2 3-4 7; Elinor Slezak 2 0-0 5; Marilyn Whitcavitch 4 2-2 10; Maddy Mott 0 0-0 0; Kieonna Christmas 4 0-0 8; Kami Watson 0 0-0 0; Izzy Oates 0 1-3 1; Samara Hunt 0 0-0 0. Totals: 22 9-14 56.

Mayfield 8 9 9 8 – 34

Fonda-Fultonville 13 16 18 9 – 56

Three-pointers – Mayfield 5 (Dopp 3, Meca 2); Fonda-Fultonville 3 (Atty 2, Slezak 1).

Notes: Lyndsay Lombardoni 10 rebounds, five assists; Kyla Smith seven rebounds, five steals, four assists; Kieonna Christmas six rebounds, five steals.

Next up: Mayfield has a game at home Wednesday against Fort Plain. Fonda-Fultonville plays at home against Galway Wednesday.

Duanesburg 63, Fort Plain 20

DUANESBURG (n/a) – Ella Moses 2 2-3 6; Alex Moses 10 0-0 21; Ilayna Guevara 3 0-0 6; Cassidy Miakisz 4 0-0 8; Kate O’Hanlon 0 0-0 0; Dianna Esa 0 0-0 0; Lauren Capron 4 1-2 10; Hannah Mulhorn 5 2-3 12. Totals: 28 5-8 63.

FORT PLAIN (2-4, 1-3 WAC) – Marissa Wilder 0 0-0 0; Ashlynn Hart 1 0-1 2; Erin Crouse 5 4-6 14; Rylee Herron 0 0-0 0; Sarah Florian 1 2-6 4; Ryleigh Hart 0 0-0 0. Totals: 7 6-12 20.

Duanesburg 20 20 12 11 – 63

Fort Plain 4 4 6 6 – 20

Three-pointers – Duanesburg 2 (Capron 1, A.Moses 1); Fort Plain 0.

Notes: Alex Moses scored 11 points in the first quarter and 19 before halftime; Erin Crouse scored all eight Fort Plain points in the first half.

Next up: Fort Plain plays at Mayfield Wednesday. Duanesburg has a home game Wednesday against Northville.

Girls' basketball score from Thursday, Dec. 16

Joan Martin Classic at Morris High School

Frankfort-Schuyler 48, Oxford Academy 45

FRANKFORT-SCHUYLER (3-1) – Hannah DeRocco 1-0-2; Navaeh Grimes 4-1-9; Alyssa Irons 2-0-4; Madison Kelly 2-0-4; Isabella Nitti 1-0-2; Angelina Randazzo 0-0-0; Molly Reid 0-0-0; Skye Simmons 8-10-27. Totals: 18-11-48.

OXFORD ACADEMY (n/a) – n/a.

Frankfort-Schuyler 9 10 19 10 – 48

Oxford Academy 9 12 10 14 – 45

Three-pointers – Frankfort-Schuyler 1 (Simmons 1); Oxford Academy n/a.

Notes: Frankfort-Schuyler outscored Section IV Oxford 19-10 in the third quarter after trailing 21-19 at halftime; Skye Simmons’ 27 points surpassed her previous career-high of 26 against New York Mills Dec. 27, 2019; Navaeh Grimes 15 rebounds; Madalyn Barrows had 31 points and 10 rebounds for Oxford Academy.

Next up: The tournament was cut from four teams to three and is being played as a round robin. Frankfort- Schuyler returns to Morris Friday for its second game against the host school. Morris will play Oxford Saturday.

Girls' basketball score from Wednesday, Dec. 15

Little Falls 46, Clinton 21

CLINTON (3-3, 1-1 CSC-I) – Allie Doggett 0 1-2 1; Eva Gaetano 0 1-2 1; Abby Hemstrought 1 3-6 5; Chloe Hynes 1 0-0 3; Layla Ramic 1 0-0 2; Ella Morse 1 3-6 6; Sydney Labayewski 1 1-2 3. Totals: 5 9-18 21.

LITTLE FALLS (3-0, 2-0 CSC-I) – Riley Dunn 5 2-2 12; Olivia Salls 0 0-0 0; Shayna Straney 2 2-2 6; Kylie Kress 1 1-2 3; Aubrey Mowers 0 0-0 0; Makayla Mowers 1 0-0 2; Ava Grcic 3 1-2 7; Olivia Brand 0 0-0 0; Stella Rowley 0 0-0 0; Alexis Kress 4 8-10 16. Totals: 16 14-18 46.

Clinton 2 5 14 0 – 21

Little Falls 19 12 2 13 – 46

Three-pointers – Clinton 2 (Hynes 1, Morse 1); Little Falls 0.

Notes: Alexis Kress 10 rebounds; Stella Rowley seven rebounds, five assists, five steals; Riley Dunn eight steals; Kylie Kress five steals.

Next up: Clinton plays at Camden Friday. Little Falls plays at Cooperstown Saturday afternoon.

Girls' basketball score from Tuesday, Dec. 14

Fort Plain 47, Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville 39

OPPENHEIM-EPHRATAH-ST. JOHNSVILLE (2-3) – Anderson Eggleston 2 2-4 6; Kaylea Hickey 6 3-4 16; Taylor Hayes 2 0-2 4; Anna Mueller 3 0-0 6; Sherri Dixon 0 0-0 0; Carolyn Littrell 0 3-4 3; Brooke Trumble 2 0-2 4. Totals: 15 8-16 39.

FORT PLAIN (n/a) – Marissa Wilder 2 2-2 8; Ashlynn Hart 0 2-2 2; Erin Crouse 8 6-9 22; Rylee Herron 4 0-0 10; Ryleigh Hart 0 0-0 0; Maddy Heroth 0 1-4 1; Payton Landry 1 0-2 2. Totals: 15 11-19 47.

Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville 7 11 6 15 – 39

Fort Plain 5 9 18 15 – 47

Three-pointers – Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville 1 (Hickey 1); Fort Plain 4 (Herron 2, Wilder 2).

Notes: Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville had an autogoal in the fourth quarter.

Next up: Fort Plain is hole again Friday for a game against Duanesburg. Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville also plays at home Friday against Schoharie.

Girls' basketball scores from Monday, Dec. 13

Dolgeville Blue Devil Jennifer Jablonski (22) puts up a shot between Herkimer Magicians Kaitlynn Ovitt (21) and Arrissa Bunker (1) during the first half of a Dec. 13 game played in Dolgeville.
Dolgeville Blue Devil Jennifer Jablonski (22) puts up a shot between Herkimer Magicians Kaitlynn Ovitt (21) and Arrissa Bunker (1) during the first half of a Dec. 13 game played in Dolgeville.

Herkimer 57, Dolgeville 44

HERKIMER (2-2, 1-1 CSC-II) – Bailey Bray 6 0-1 12; Kassidy Brown 2 0-0 4; Arrissa Bunker 6 0-0 12; Charity Dygert 1 0-2 3; Danielle Gilbert 0 0-0 0; Aubrey Lewis 4 2-8 10; Madison Marusic 7 0-0 14; Kaitlynn Ovitt 1 0-0 2. Totals: 27 2-11 57.

DOLGEVILLE (0-2, 0-1 CSC-II) – Alyson Congdon 0 0-0 0; Lacey Carpenter 1 2-4 4; Phoenix Longway 3 0-0 6; Kerisa Van Olst 6 1-2 17; Lexy Morse 4 1-2 11; Aly Comstock 1 1-1 3; Alleah Benson 0 0-0 0; Jenn Jablonski 1 1-2 3; Julie Williams 0 0-0 0; Alexia Jaikin 0 0-0 0. Totals: 16 6-11 44.

Herkimer 10 15 17 15 – 57

Dolgeville 6 9 18 11 – 44

Three-pointers – Herkimer 1 (Dygert 1); Dolgeville 6 (Van Olst 4, Morse 2).

Notes: Kerisa Van Olst eight rebounds, three assists; Lexy Morse eight rebounds, four assists, three steals.

Next up: Dolgeville plays at West Canada Valley Friday and hosts Canajoharie Saturday afternoon. Herkimer plays its first game in its new high school gym Saturday against New York Mills.

West Canada Valley 43, Frankfort-Schuyler 39

FRANKFORT-SCHUYLER (2-1, 1-1 CSC-II) – Hannah DeRocco 0 0-0 0; Navaeh Grimes 2-4-8; Alyssa Irons 1-1-3; Madison Kelly 2-0-5; Isabella Netti 1-0-2; Angelina Randazzo 0-0-0; Molly Reid 0-0-0; Skye Simmons 8-1-21. Totals: 14-6 39.

WEST CANADA VALLEY (5-0, 2-0 CSC-II) – Hanna Burdick 3 1-2 8; Erin Gorinshek 3 1-2 7; Olivia Morreale 2 1-4 7; Lydia Reimer 3 1-4 7; Reese Fellows 3 3-4 9; Analyce Grabowski 2 0-0 5. Totals: 16 7-16 43.

Frankfort-Schuyler 11 6 8 14 – 39

West Canada Valley 9 14 12 8 – 43

Three-pointers – Frankfort-Schuyler 5 (Simmons 4, Kelly 1); West Canada Valley 4 (Morreale 2, Burdick 1, Grabowski 1).

Notes: Reese Fellows 13 rebounds; Lydia Reimer 11 rebounds; Skye Simmons six rebounds; Alyssa Irons six rebounds.

Next up: Frankfort-Schuyler meets Oxford in first round play Thursday at the Joan Martin Memorial Tournament at Morris High School. West Canada Valley has a home game Friday against Dolgeville.

Mt. Markham 44, Cooperstown 18

MT. MARKHAM (3-0, 2-0 CSC-III) – Hannah Pcola 5 0-0 11; Jenna Kocienda 2 0-0 5; Morgan Sayers 2 2-2 7; Caroline Entwistle 5 6-9 19; Camryn Donley 0 0-0 0; Maggy Plummer 0 0-0 0; Emma Kocienda 2 0-0 4. Totals: 16 8-11 44.

COOPERSTOWN (1-3, 0-1 CSC-III) – Meghan Niles 0 0-0 0; Gabby Woeppel 1 0-0 2; Liana Williams 2 2-2 6; Sarah Feik 0 0-0 0; Addy Lewis 0 0-0 0; Claire Jensen 2 1-2 5; Lauren Koffer 0 0-0 0; Rory Nelen 0 0-0 0; Dani Seamon 3 0-0 6; Delaney Merwin 0 0-0 0; Savannah Kirby 0 0-0 0. Totals: 8 3-4 19.

Mt. Markham 6 10 19 9 – 44

Cooperstown 7 6 6 0 – 19

Three-pointers – Mt. Markham 6 (C.Entwistle 3, J.Kocienda 1, Pcola 1, Sayers 1); Cooperstown n/a.

Notes: Caroline Entwistle 15 rebounds, seven steals, three blocked shots; Hannah Pcola six steals, five rebounds, three blocked shots; Emma Kocienda eight rebounds.

Next up: Cooperstown plays at Sauquoit Valley Thursday and returns home for a Saturday game against Little Falls. Mt. Markham plays at Central Valley Academy Friday.

Little Falls 47, Canastota 31

LITTLE FALLS (2-0, 1-0 CSC-I) – Riley Dunn 3 2-2 9; Olivia Salls 0 0-0 0; Shayna Straney 2 0-0 4; Kylie Kress 6 0-0 13; Makayla Mowers 0 0-0 0; Ava Grcic 0 1-2 1; Olivia Brand 1 0-0 2; Stella Rowley 3 0-0 6; Alexis Kress 6 0-0 12. Totals: 21 3-4 47.

CANASTOTA (2-2, 0-1 CSC-I) – Reilly Smith 2 2-4 6; Emma Wood 3 1-6 7; Emma Grant 2 0-0 4; Emmaly Noeller 0 1-2 1; Kalista Betz 3 0-0 7; Alex Richie 3 0-0 6. Totals: 13 4-12 31.

Little Falls 15 7 16 9 – 47

Canastota 9 6 9 7 – 31

Three-pointers – Little Falls 2 (Dunn 1, Kress 1); Canastota 1 (Betz 1).

Notes: Stella Rowley six rebounds, five steals, three assists; Alexis Kress five steals, five rebounds; Shayna Straney six rebounds.

Next up: Canastota plays at Madison Wednesday. Little Falls plays at home Wednesday against Clinton and travels to Cooperstown Saturday.

Westmoreland 52, Sauquoit Valley 28

WESTMORELAND (2-2, 1-1 CSC-III) – Madalynne Enos 7 1-2 18; Samatha Wilson 2 2-4 6; Ella McGregor 6 1-2 14; Alessandra Feldman 1 0-0 2; Alexandra Albrecht 1 1-2 4; Sabrina Coyne 3 0-0 8. Totals: 20 5-10 52.

SAUQUOIT VALLEY (2-4, 0-2 CSC-III) – Alaina Weaver 6 1-1 15; Julia Zegarelli 0 0-0 0; Allison Crandall 0 1-2 1; Alexis Townsend 4 0-2 10; Aubrey Bradbury 0 0-0 0; Makayla Land 1 0-2 2; Reese Snyder 0 0-0 0; Jadyn Land 0 0-0 0. Totals: 11 2-7 28.

Westmoreland 12 15 14 11 – 52

Sauquoit Valley 11 0 13 4 – 28

Three-pointers – Westmoreland 7 (Enos 3, Coyne 2, Albrecht 1, McGregor 1); Sauquoit Valley 4 (Townsend 2, Weaver 2).

Notes: Makayla Land eight rebounds; Alaina Weaver six rebounds, two steals.

Next up: Sauquoit Valley is home again for Thursday’s game against Cooperstown. Westmoreland plays at home Thursday against Waterville.

Girls' basketball score from Saturday, Dec. 11

Hamilton 47, Sauqoit Valley 29

HAMILTON (1-1) – Chloe LaFrance 2 0-0 5; Taylor Basher 0 0-0 0; Colleen Kelly 0 0-0 0; Brooke Speer 0 0-0 0; Lindsey Speer 2 1-4 5; Logan Langel 3 1-1 7; Reagan Hope 5 4-4 17; Emily Neuenschwander 2 0-0 4; Kyleigh Pearson 3 1-3 9; Amaya Martin 0 0-0 0; Anna Dawkins 0 0-0 0. Totals: 17 7-12 47.

SAUQUOIT VALLEY (2-3) – Alaina Weaver 4 2-4 11; Julia Zegarelli 1 0-0 2; Allison Crandall 0 0-0 0; Alexis Townsend 4 1-2 12; Makayla Land 0 1-2 1; Reese Snyder 1 0-0 3; Jadyn Land 0 0-0 0. Totals: 10 4-8 29.

Hamilton 18 9 13 7 – 47

Sauquoit Valley 5 8 7 9 – 29

Three-pointers – Hamilton 6 (Hope 3, Pearson 2, LaFrance 1); Sauquoit Valley 5 (Townsend 3, Snyder 1, Weaver 1).

Notes: Lindsey Speer 12 steals, seven rebounds, six assists; Brooke Speer four steals; Logan Langel five blocked shots; Reagan Hope seven rebounds; Kyleigh Pearson seven rebounds; Makayla Land 11 rebounds; Alaina Weaver seven steals.

Girls' basketball scores from Friday, Dec. 10

Oneida 51, Central Valley Academy 30

CENTRAL VALLEY ACADEMY (0-2, 0-2 TVL Pioneer) – n/a.

ONEIDA (2-2, 2-1 TVL Pioneer) – Emma Leblanc 3 2-5 8; Myah Rainbow 7 2-2 17; Leah Szarek 1 1-3 4; Jordan French 1 0-0 3; Lily Beam 0 0-0 0; Kennedy Curro 0 0-0 0; Kaylin Curro 8 0-4 19. Totals: 20 5-14 51.

Central Valley Academy 12 3 7 8 – 30

Oneida 14 14 16 7 – 51

Three-pointers – Central Valley Academy n/a; Oneida 6 (Ka.Curro 3, French 1, Rainbow 1, Szarek 1).

Notes: Emma Leblanc eight rebounds, three steals; Myah Rainbow four steals; Kaylin Curro four steals.

Next up: Central Valley Academy takes on Camden at home Tuesday.

Girls' basketball scores from Thursday, Dec. 9

Frankfort-Schuyler 41, Herkimer 35

HERKIMER (1-2, 0-1 CSC-II) – Aubrey Lewis 1-4-6; Charity Dygert 3-1-8; Kassidy Brown 2-0-6; Madison Marusic 5-0-12; Bailey Bray 1-0-3. Totals: 12-5-35.

FRANKFORT-SCHUYLER (2-0, 1-0 CSC-II) – Hannah DeRocco 0-0-0; Navaeh Grimes 3-3-9; Alyssa Irons 2-1-5; Madison Kelly 2-0-4; Isabella Nitti 2-2-6; Angelina Randazzo 2-1-6; Molly Reid 0-0-0; Skye Simmons 2-6-11. Totals: 13-13-41.

Herkimer 8 12 6 9 – 35

Frankfort-Schuyler 5 10 11 15 – 41

Three-pointers – Herkimer 6 (Brown 2, Marusic 2, Bray 1, Dygert 1); Frankfort-Schuyler 2 (Randazzo 1, Simmons 1).

Notes: Alyssa Irons nine rebounds; Isabella Nitti three steals; Skye Simmons five rebounds, two steals, two assists.

Next up: Frankfort-Schuyler plays at West Canada Valley Monday. Herkimer plays at Dolgeville Monday.

West Canada Valley 79, Adirondack 30

WEST CANADA VALLEY (4-0, 1-0 CSC-II) – Hanna Burdick 3 1-2 9; Bella Borden 1 1-2 4; Erin Gorinshek 6 2-4 14; Olivia Morreale 4 2-2 10; Lydia Reimer 6 3-6 15; Madison Bray 6 2-4 14; Reese Fellows 4 3-6 11; Analyce Grabowski 0 0-0 0. Totals: 30 14-26 79.

ADIRONDACK (0-3, 0-1 CSC-II) – n/a.

West Canada Valley 24 17 16 22 – 79

Adirondack 3 9 6 12 – 30

Three-pointers – West Canada Valley 5 (Burdick 2, Morreale 2, Borden 1); Adirondack n/a.

Notes: Reese Fellows 10 rebounds; Lydia Reimer seven rebounds; Hanna Burdick six assists; B Borden five assists.

Next up: West Canada Valley plays at home Monday against Frankfort-Schuyler. Adirondack is off until Dec. 20 when it plays at home against Dolgeville.

Mt. Markham 58, Westmoreland 36

WESTMORELAND (1-2, 0-1 CSC-III) – n/a.

MT. MARKHAM (2-0, 1-0 CSC-III) – Hannah Pcola 5 3-4 14; Sarah Entwistle 0 0-0 0; Jenna Kocienda 0 2-4 2; Morgan Sayers 5 0-0 10; Caroline Entwistle 8 0-0 17; Camryn Donley 2 1-1 5; Maggy Plummer 0 2-2 2; Emma Kocienda 2 1-2 5; Zoe Hoke 1 1-2 3. Totals: 23 10-15 58.

Westmoreland 6 11 10 9 – 36

Mt. Markham 13 15 14 16 – 58

Three-pointers – Westmoreland n/a; Mt. Markham 2 (C.Entwistle 1, Pcola 1).

Notes: Carolina Entwistle 10 rebounds, six steals; Hannah Pcola six rebounds, five steals; Jenna Kocienda four steals; Morgan Sayers eight rebounds; Emma Kocienda seven rebounds, three steals.

Next up: Mt. Markham plays at Cooperstown Monday. Westmoreland plays at Sauquoit Valley Monday.

Girls' basketball score from Wednesday, Dec. 8

Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville 48, Schenectady-Notre Dame-Bishop Gibbons 39

NOTRE DAME-BISHOP GIBBONS (0-1) – Katie Alarcon-Mauricio 0 1-2 1; Angelina Deitz 13 5-10 32; Lisandra O’Hea 0 0-0 0; Emirilys Valdes 1 0-0 2; Jenna Nelson 1 0-0 2; Shacki Stuart 0 0-2 0; Molly Moran 1 0-0 2. Totals: 16 6-14 39.

OPPENHEIM-EPHRATAH-ST. JOHNSVILLE (2-1) – Anderson Eggleston 6 3-3 17; Kaylea Hickey 4 1-3 11; Taylor Hayes 0 0-0 0; Anna Mueller 2 0-0 4; Carolyn Littrell 1 1-2 3; Brooke Trumble 4 0-1 9; Destiny Flanders 0 1-2 1; Jade Bonneau 1 1-4 3. Totals: 18 7-15 48.

Notre Dame-Bishop Gibbons 12 6 5 16 – 39

Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville 14 10 11 13 – 48

Three-pointers – Schenectady-Notre Dame-Bishop Gibbons 1 (Deitz 1); Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville 5 (Eggleston 2, Hickey 2, Trumble 1).

Notes: Leading by two points after the first quarter, Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville outscored Notre Dame-Bishop Gibbons 21-11 in the second and third; Angelina Deitz scored 15 of Notre Dame-Bishop Gibbons’ 16 fourth quarter points.

Next up: Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville plays on the road at Berne-Knox-Westerlo Friday.

Girls' basketball score from Tuesday, Dec. 7

Fonda-Fultonville 38, Niskayuna 30

NISKAYUNA (n/a) – Sophia Boler 0 0-0 0; Hawa Equiza-Gasco 0 0-0 0; Aryanna Mugits 1 1-2 3; Kyra Buhrmaster 0 0-0 0; Heather Schmidt 8 0-3 16; Kathleen Birmingham 2 0-2 5; Olivia O’meally 2 2-2 6; Jackie Reffelt 0 0-0 0; Rebecca Schmidt 0 0-0 0. Totals: 13 3-9 30.

FONDA-FULTONVILLE (n/a) – Lyndsay Lombardoni 2 3-4 7; Kyla Smith 1 4-4 6; Carly Atty 2 0-2 5; Quincy Lake 0 2-6 2; Marilyn Whitcavitch 2 1-3 5; Kieonna Christma 4 2-2 10; Izzy Oates 1 0-0 3. Totals: 12 12-21 38.

Niskayuna 2 3 8 17 – 30

Fonda-Fultonville 15 10 4 9 – 38

Three-pointers – Niskayuna 1 (Birmingham 1); Fonda-Fultonville 2 (Atty 1, Oates 1).

Notes: Kieonna Christmas 10 rebounds, four steals, two blocked shots; Heather Schmidt scored 10 of her 16 points in fourth quarter.Next up: Fonda-Fultonville plays on the road at Canajoharie Wednesday and at Duanesburg Friday.

Girls' basketball scores from Monday, Dec. 6

Mt. Markham 54, Holland Patent 38

MT. MARKHAM (1-0) – Hannah Pcola 6 0-0 12; Jenna Kocienda 1 1-1 3; Morgan Sayers 4 0-0 8; Caroline Entwistle 9 2-2 25; Camryn Donley 0 0-2 0; Emma Kocienda 2 2-3 6; Zoe Hoke 0 0-0 0. Totals: 22 5-8 54.

HOLLAND PATENT (1-1) – Maggie Cummings 0 0-0 0; Michaela Cushman 3 1-2 7; Terra McLaughlin 2 0-0 5; Emery Crossley 0 0-0 0; Kirsten Lighthall 0 0-4 0; Liz Cingranelli 3 0-0 8; Brianna Mullins 3 0-0 7; Makenzie Stalker 0 2-3 2; Jill Erik 0 0-0 0; Emily Carlson 2 3-7 7. Totals: 13 6-16 36.

Mt. Markham 6 4 23 21 – 54

Holland Patent 10 7 5 14 – 36

Three-pointers – Mt. Markham 5 (Entwistle 5); Holland Patent 4 (Cingranelli 2, McLaughlin 1, Mullins 1).

Notes: Caroline Entwistle scored a career-high 25 points with 11 rebounds and six steals; Hannah Pcola had five steals and five rebounds; Jenna Kocienda had nine rebounds; Morgan Sayers had six rebounds and five steals; Mt. Markham had 22 steals as a team and outscored Holland Patent 44-19 in the second half after trailing 17-10 at halftime; Emily Carlson had nine rebounds; Liz Cingranelli had eight rebounds; Michaela Cushman had seven rebounds; Terra McLaughlin had four steals and five rebounds.

Next up: Mt. Markham plays its home opener Thursday against Westmoreland. Holland Patent is also home Thursday for its game against Canastota.

New York Mills 57, Dolgeville 40

DOLGEVILLE (0-1) – Alexandria Comstock 1 1-4 3; Lexy Morse 3 1-2 8; Alyson Congdon 0 0-0 0; Alexia Jaikin 0 0-0 0; Kerisa Van Olst 4 5-9 14; Phoenix Longway 4 0-0 8; Jennifer Jablonski 1 1-1 3; Julie Williams 0 0-0 0; Lacey Carpenter 1 0-0 2; Hadessa Leavitt 0 0-0 0; Alleah Benson 0 0-0 0; Ryleigh Kenyon 1 0-0 2. Totals: 15 8-16 40.

NEW YORK MILLS (2-0) – Brandy Baldwin 0-1-1; Olivia Beaulieu 4-0-11; Jemma Jordan 11-5-29; Lauren Kulpa 2-1-5; Ciara Lape 4-1-9; Kara Osika 0-0-0; Madison Smith 0-0-0; Danni Williams 1-0-2; Kathryn Williams 0-0-0. Totals: 22-8-57.

Dolgeville 11 9 8 12 – 40

New York Mills 10 13 29 5 – 57

Three-pointers – Dolgeville 2 (Morse 1, Van Olst 1); New York Mills (Beaulieu 3, Jordan 2).

Notes: Jemma Jordan’s 29 points surpassed the career-high of 26 she had set Otselic Valley in the Marauders’ season-opening win Friday; Alexandria Comstock had 10 rebounds; Kerisa Van Olst had eight rebounds and five assists; Lexy Morse had seven rebounds.

Next up: New York Mills travels to Oriskany Thursday. Dolgeville plays at home Monday against Herkimer.

Vernon-Verona-Sherrill 38, Central Valley Academy 24

VERNON-VERONA-SHERRILL (1-1) – Kaitlyn Kinne 12; Anna Peterson 12; Marissa Nell 9; Sierra Kinne 5.

CENTRAL VALLEY ACADEMY (0-1) – Madison Obreza 7; Ava Judd 4; Peyton Lynch 3; Cam Mosher 3; Izzy Terzioski 3; Molly Canipe 2; Avery Rich 2.

Vernon-Verona-Sherrill 11 6 14 7 – 38

Central Valley Academy 3 8 3 10 – 24

Three-pointers – Vernon-Verona-Sherrill n/a; Central Valley Academy n/a.

Notes: Vernon-Verona-Sherrill led 17-11 at halftime and outscored Central Valley Academy 14-3 in the third quarter.

Next up: Central Valley Academy travels to Oneida Friday. Vernon-Verona-Sherrill plays Cooperstown in the first round of tournament play at Sherburne-Earlville Friday.

Girls' basketball scores from Saturday, Dec. 4

Richfield Springs Indians Tip-Off Tournament championship game

Morris 58, Fort Plain 38

FORT PLAIN (1-1) – Payton Landry 2 0-2 4; Ashlynn Hart 1 0-0 2; Erin Crouse 8 2-4 18; Rylee Herron 1 0-0 3; Sarah Florian 3 5-10 11; Ryleigh Hart 0 0-0 0; Maddy Heroth 0 0-0 0. Totals: 15 7-14 38.

MORRIS (2-0) – Carissa Richards 7 3-3 21; Hannah Wist 5 3-4 14; Mariya King 0 0-0 0; Madison Aikins 5 1-2 11; Trianna Hawkins 2 0-0 4; Hannah Swayer 4 0-2 8; Maddie Coleman 0 0-0 0. Totals: 23 7-11 58.

Fort Plain 9 5 11 13 – 38

Morris 21 19 6 12 – 58

Three-pointers – Fort Plain 1 (Herron 1); Morris 5 (Richards 4, Wist 1).

Consolation: Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville 41, Davenport-Charlotte Valley 26.

Most Valuable Player: Carissa Richards, Morris

Tournament All-Stars: Madison Aikins, Morris; Erin Crouse, Fort Plain; Anderson Eggleston, Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville; Sarah Florian, Fort Plain; Ella Gerster, Charlotte Valley.

Notes: Fort Plain’s Erin Crouse and Rylee Herron defeated Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville in the championship round of the tournament’s three-point shooting contest.

Richfield Springs Indians Tip-Off Tournament consolation game

Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville 41, Delaware-Charlotte Valley 26

CHARLOTTE VALLEY (0-2) – Elizabeth Gerster 2 1-2 5; Josepjhine Butler 0 0-0 0; Maeve Carey 3 2-2 8; Laila Wheeler 0 0-0 0; Ella Gerster 4 1-9 9; Cadence Santiago 2 0-3 4. Totals: 11 4-16 26.

OPPENHEIM-EPHRATAH-ST. JOHNSVILLE (1-1) – Anderson Eggleston 5 6-7 18; Kaylea Hickey 1 0-4 2; Taylor Hayes 2 0-2 4; Anna Mueller 1 0-0 2; Carolyn Littrell 0 1-2 1; Kirsten Swartz 1 0-0 2; Brooke Trumble 4 1-2 10; Destiny Flanders 1 0-2 2. Totals: 15 8-19 41.

Charlotte Valley 5 4 11 6 – 26

Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville 7 6 12 16 – 41

Three-pointers – Charlotte Valley 0; Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville 3 (Eggleston 2, Trumble 1).

Herkimer 50, Sauquoit Valley 29

HERKIMER (1-1) – Aubrey Lewis 8 1-2 17; Charity Dygert 2 3-4 9; Kassidy Brown 3 1-1 7; Madison Marusic 4 0-0 8; Danielle Gilbert 1 0-0 2; Kaitlynn Ovitt 0 0-0 0; Bailey Bray 3 0-0 7. Totals: 21 5-7 50.

SAUQUOIT VALLEY (1-1) – Alaina Weaver 3 2-2 11; Julia Zegarelli 0 0-0 0; Allison Crandall 0 0-0 0; Alexis Townsend 1 1-4 3; Bella Jaquish 0 0-0 0; Aubrey Bradbury 0 1-2 1; Makayla Land 3 0-0 6; Reese Snyder 1 0-0 2; Jadyn Land 3 0-0 6. Totals: 11 4-8 29.

Herkimer 18 12 12 8 – 50

Sauquoit Valley 7 12 2 8 – 29

Three-pointers – Herkimer 3 (Dygert 2, Bray 1); Sauquoit Valley 3 (Weaver 3).

Girls' basketball scores from Thursday, Dec. 2

Little Falls 56, Herkimer 29

HERKIMER (0-1) – Aubrey Lewis 2 0-0 5; Charity Dygert 1 0-0 2; Kassidy Brown 2 0-0 6; Madison Marusic 3 0-0 7; Danielle Gilbert 2 0-0 4; Kaitlynn Ovitt 0 0-0 0; Bailey Bray 2 1-2 5. Totals: 12 1-2 29.

LITTLE FALLS (1-0) – Riley Dunn 3 0-0 8; Olivia Salls 0 0-2 0; Shayna Straney 3 1-2 7; Kylie Kress 4 2-4 11; Aubrey Mowers 0 3-4 3; Makayla Mowers 2 0-1 4; Ava Grcic 1 0-0 2; Olivia Brand 0 0-0 0; Stella Rowley 0 0-0 0; Olivia Lindsay 6 1-2 14; Alexis Kress 3 0-0 7. Totals: 22 7-15

Herkimer 7 5 6 11 – 29

Little Falls 22 14 10 10 – 56

Three-pointers – Herkimer 4 (Brown 2, Lewis 1, Marusic 1); Little Falls 5 (Dunn 2, A.Kress 1, K.Kress 1, Lindsay 1)

Notes: Madison Marusic seven rebounds, four steals; Riley Dunn eight steals, four assists; Olivia Lindsay eight rebounds, three steals; Ava Grcic five steals;Shayna Straney five rebounds, four steals, three assists.

West Canada Valley 55, Hamilton 41

WEST CANADA VALLEY (3-0) – Hanna Burdick 2 1-2 6; Bella Borden 0 0-0 0; Erin Gorinshek 3 0-0 6; Jenna Beam 0 0-0 0; Olivia Morreale 2 1-2 6; Lydia Reimer 6 4-7 16; Madison Bray 0 0-0 0; Reese Fellows 6 5-10 17; Analyce Grabowski 1 2-6 4. Totals: 20 13-27 55.

HAMILTON (0-1) – Luren Basher 0 0-0 0; Taylor Basher 1 0-0 3; Anna Dawkins 1 0-0 2; Autumn Hames 0 0-0 0; Reagan Hope 2 0-0 5; Colleen Kelly 1 0-0 3; Chloe LaFrance 0 0-0 0; Logan Langel 2 0-0 4; Amaya Martin 0 1-2 1; Emily Neuenschwander 3 0-0 6; Kyleigh Pearson 0 0-0 0; Brooke Speer 1 0-0 3; Lindsey Speer 4 5-8 14; Taylor Taiwo 0 0-0 0. Totals: 15 6-10 41.

West Canada Valley 10 14 16 15 – 55

Hamilton 16 18 2 5 – 41

Three-pointers – West Canada Valley 2 (Burdick 1, Morreale 1); Hamilton 5 (T.Basher 1, Hope 1, Kelly 1, B.Speer 1, L.Speer 1).

Notes: Lindsey Speer eight rebounds, five assists; Reagan Hope eight rebounds; Logan Langel five assists.

Frankfort-Schuyler 54, Cooperstown 51

COOPERSTOWN (0-1) – Meghan Niles 0-0-0; Gabby Woeppel 2-3-8; Liana Williams 2-0-5; Sarah Feik 0-3-3; Addy Lewis 1-1-3; Claire Jensen 2-0-4; Lauren Koffer 0-0-0; Nelen Rory 2-1-5; Dani Seamon 4-2-11; Delaney Merwin 1-2-4; Savannah Kirkby 3-2-8. Totals: 17-14-51.

FRANKFORT-SCHUYLER (1-0) – Hannah DeRocco 1-0-2; Rachel Farnsworth 0-0-0; Nevaeh Grimes 1-4-6; Alyssa Irons 1-0-2; Madison Kelly 7-2-16; Isabella Nitti 2-1-5; Molly Reid 1-0-2; Skye Simmons 5-9-21. Totals 18-16-54.

Cooperstown 11 15 15 10 – 51

Frankfort-Schuyler 14 16 6 18 – 54

Three-pointers – Cooperstown 3 (Seamon 1, Williams 1, Woeppel 1); Frankfort-Schuyler 2 (Simmons 2).

Notes: Madison Kelly eight rebounds, three assists; Nevaeh Grimes six rebounds; Skye Simmons six rebounds, two assists, two steals.

Sauquoit Valley 24, Clinton 20

CLINTON (0-1) – Eva Gaetano 1 3-4 5; Chloe Hynes 1 0-3 2; Sophie McPherson 5 0-0 11; Sydney Labayewski 0 2-7 2. Totals: 7 5-14 20.

SAUQUOIT VALLEY (1-0) – Alaina Weaver 3 0-2 8; Julia Zegarelli 0 0-0 0; Alexis Townsend 3 0-0 6; Makayla Land 2 1-1 5; Reese Snyder 2 0-0 5; Jadyn Land 0 0-0 0. Totals: 10 1-3 24.

Clinton 4 3 4 9 – 20

Sauquoit Valley 10 4 7 3 – 24

Three-pointers – Clinton 1 (McPherson 1); Sauquoit Valley 3 (Weaver 2, Snyder 1).

Notes: Makayla Land nine rebounds; Alexis Townsend seven rebounds, five steals, three assists; Reese Snyder seven rebounds.

Richfield Springs Indians Tip-off Tournament (first round)

Fort Plain 35, Davenport-Charlotte Valley 29

FORT PLAIN (1-0) – Emma Karker 0 0-0 0; Payton Landry 0 0-0 0; Ashlynn Hart 1 0-0 2; Erin Crouse 6 2-5 14; Rylee Herron 0 0-0 0; Ryleigh Hart 0 0-0 0; Sarah Florian 7 3-7 17; Maddy Heroth 1 0-1 2. Totals: 15 5-13 35.

CHARLOTTE VALLEY (n/a) – Liz Gerster 1 1-5 3; Josie Butler 0 0-0 0; Laila Wheeler 2 1-2 5; Cadence Santiago 0 1-2 1; Maele Carey 3 1-4 7; Ella Gerster 3 7-10 13. Totals: 9 11-23 29.

Fort Plain 0 6 16 13 – 35

Charlotte Valley 7 4 12 6 – 29

Three-pointers – Fort Plain 0; Charlotte Valley 0.

Notes: Fort Plain meets the winner of Friday’s game between Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville and Morris in Saturday’s tournament championship game.

Girls' basketball scores from Sunday, Nov. 28

West Canada Valley Sports Boosters Tip Off Tournament championship

West Canada Valley 37, Westmoreland 16

WESTMORELAND (1-1) – Madelyne Enos 1 1-2 3; Samantha Wilson 0 0-0 0; Ella McGregor 2 0-0 4; Olivia Moore 0 0-0 0; Alessandra Feldman 0 0-0 0; Molly Nestved 1 0-0 2; Alexandria Albrecht 3 0-2 7; Gabriella Moore 0 0-0 0. Totals: 7 1-4 16.

WEST CANADA VALLEY (2-0) – Hanna Burdick 3 2-4 9; Bella Borden 0 0-0 0; Erin Gorinshek 4 0-1 8; Olivia Morreale 1 5-6 8; Lydia Reimer 0 3-4 3; Klohie Bolton 0 1-2 1; Reese Fellows 4 0-2 8; Analyce Grabowski 0 0-4 0. Totals: 12 11-23 37.

Westmoreland 4 5 4 3 – 16

West Canada Valley 10 9 9 9 – 37

Three-pointers – Westmoreland 1 (Albrecht 1); West Canada Valley 2 (Burdick 1, Morreale 1). JV – Richfield Springs defeated West Canada Valley.

Most Valuable Player: Reese Fellows, West Canada Valley.

Tournament All-Stars: Sara Brean, Brookfield; Madalynne Enos, Westmoreland; Alexis James, Sherburne-Earlville; Gabriella Moore, Westmoreland; Morreale, West Canada Valley.

More: West Canada Valley girls win first tip-off basketball tournament on their home court

West Canada Valley Sports Boosters Tip Off Tournament consolation game

Brookfield 43, Sherburne-Earlville 22

SHERBURNE-EARLVILLE (0-2) – n/a.

BROOKFIELD (1-1) – Lily Elliott 7 3-4 19; Sara Brean 3 0-0 6; Stephenie Brean 0 0-0 0; Delaney Karn 0 0-0 0; Emma Stetson 0 0-0 0; Nicole Murphy 0 0-0 0; Grace Reilly 0 0-0 0; Danica Karn 3 0-4 6; Megan Kupris 4 4-6 12. Totals: 17 7-14 43.

Sherburne-Earlville 6 4 6 6 – 22

Brookfield 9 13 16 5 – 43

Three-pointers – Sherburne-Earlville n/a; Brookfield 2 (Elliott 2).

Girls' basketball scores from Saturday, Nov. 27

West Canada Valley Sports Boosters Tip Off Tournament (first round)

West Canada Valley 69, Sherburne-Earlville 30

SHERBURNE-EARLVILLE (0-1) – Alexandra Grzymkowski 1 0-0 2; Jalyn McCarthy 0 0-0 0; Chesnee Miller 1 0-0 2; Alysa Brown 1 0-0 3; Alexis James 2 0-0 5; Abygail Shaver 1 1-2 3; Hannah Todd-Rogers 0 3-4 3; Trinity Thornton 3 2-3 11; Amelia Moyer 0 1-2 1. Totals: 9 7-11 30.

WEST CANADA VALLEY (1-0) – Hanna Burdick 4 0-0 9; Bella Borden 0 0-0 0; Erin Gorinshek 1 0-0 2; Jenna Beam 0 0-0 0; Olivia Morreale 4 4-10 13; Lydia Reimer 4 1-4 9; Klohie Bolton 0 0-0 0; Madison Bray 0 0-0 0; Reese Fellows 8 2-5 18; Analyce Grabowski 7 2-4 18. Totals: 28 9-23 69.

Sherburne-Earlville 9 9 3 9 – 30

West Canada Valley 19 19 13 18 – 69

Three-pointers – Sherburne-Earlville 5 (Thornton 3, Brown 1, James 1); West Canada Valley 4 (Grabowski 2, Burdick 1, Morreale 1). JV – Richfield Springs defeated West Canada Valley.

More: West Canada Valley girls advance to meet Westmoreland for basketball tourney championship

Westmoreland 31, Brookfield 20

BROOKFIELD (0-1) – Lily Elliott 1 0-2 2; Sara Brean 6 1-2 13; Stephenie Brean 0 0-0 0; Delaney Karn 0 0-0 0; Emma Stetson 0 0-0 0; Nicole Murphy 0 0-0 0; Grace Reilly 0 0-0 0; Danica Karn 0 0-0 0; Lailia Talarico 0 0-0 0; Megan Kupris 2 1-3 5. Totals: 9 2-7 20.

WESTMORELAND (1-0) – Madelyne Enos 3 2-6 9; Samantha Wilson 2 0-0 4; Ella McGregor 3 0-2 6; Olivia Moore 1 0-0 2; Alessandra Feldman 0 0-0 0; Molly Nestved 0 0-0 0; Alexandra Albrecht 0 0-0 0; Sabrina Coyne 0 0-0 0; Gabriella Moore 5 0-0 10. Totals: 14 2-8 31.

Brookfield 5 6 5 4 – 20

Westmoreland 2 7 10 12 – 31

Three-pointers – Brookfield 0; Westmoreland 1 (Enos 1).

This article originally appeared on Times Telegram: 2021-22 basketball scores from schools in sections II and III.

Our goal is to create a safe and engaging place for users to connect over interests and passions. In order to improve our community experience, we are temporarily suspending article commenting