High school highlights from Tuesday, Jan. 3, and Wednesday's schedule
GIRLS SWIMMING
Narragansett 58, Lincoln School 36: Isabel Tahlmore won two individual events and was part of two winning relay teams, leading the Mariners to victory over the Lynx on Tuesday at the Tootell Aquatic Center at URI. Tahlmore finished first in the 50 freestyle in 26.39 and the 100 free (59.17). She then joined with Madison Tally, Daizy Sweetman and Addison Bonner to win the 200 free relay (1:52.79), and with Tally, Abby Bauman and Maggie Taplin to win the 400 free relay (4:01.76). Lincoln School also had a multiple winner in Courtney Boghosian, who was first in the 200 IM (2:14.97) and in the 100 backstroke (1:01.88).
Moses Brown 53, Bay View 36: Jadyn Feole-Haughey and Madison Rogers each captured two individual events and both swam on the winning 200 medley relay and 400 free relay teams in the Quakers victory over the Bengals. Feole-Haughey's individual wins came in the 200 freestyle (2:14.47) and the 500 freestyle (6:10.60). Rogers' individual victories were in the 200 IM (2:33.38) and the 100 breaststroke (1:18.56).
BOYS SWIMMING
Hendricken 79, Prout/Narr/Char 15: Ryan Kornacki won a pair of individual events and was part of a winning relay team, helping the Hawks sweep all races for a victory over the Crusaders at the McDermott Pool on Monday. Kornacki took the 200 freestyle in 1:53.51, the 500 in 5:06.63 and joined with Damon Buchanan, Rene Lopez and Tristan Jordan to finish first in the 400 free relay in 3:38.04.
WRESTLING
Lincoln 58, Scituate: The Lions senior trio of Zachary Henault (113 pounds), Edwin Mooney (120) and Nameek Vieira (138) each pinned their opponents to give their team a lead that it would never relinquish as they breezed to a win over the Spartans.
Wednesday's schedule
GIRLS BASKETBALL
Rocky Hill at PCD, 4 p.m.
Westerly at Classical, 5:30 p.m.
Block Island at Johnston, 5:30 p.m.
EWG at Lincoln, 6 p.m.
Central at Middletown, 6 p.m.
Central Falls at Davies, 6 p.m.
Lincoln School vs. T2/SP/PC at Times2, 6 p.m.
Narragansett at Burrillville, 6 p.m.
Smithfield at MSC, 6:30 p.m.
Cranston East at Moses Brown, 6:30 p.m.
Cumberland at Prout, 6:30 p.m.
Scituate at Bay View, 6:30 p.m.
North Kingstown at St. Raphael, 6:30 p.m.
Toll Gate at North Smithfield, 6:45 p.m.
West Warwick at East Greenwich, 7 p.m.
Coventry at Woonsocket, 7 p.m.
Mount Pleasant at Tiverton, 7 p.m.
La Salle at Barrington, 7 p.m.
South Kingstown at Rogers, 7 p.m.
East Providence at Cranston West, 7 p.m.
Ponaganset at Portsmouth, 7 p.m.
Hope at BVP, 7 p.m.
BOYS HOCKEY
Pilgrim/Toll Gate vs. Dartmouth at Hetland Arena (New Bedford), 4 p.m.
Portsmouth vs. MH/EP at Portsmouth Abbey, 6 p.m.
Smithfield vs. Prout at Boss Arena, 6:30 p.m.
Rog/Midd/Tiv vs. North Kingstown at Boss Arena, 8:15 p.m.
GIRLS HOCKEY
Narr/NK/SK vs. Cran/EG at Cranston Veterans, 3:30 p.m.
BOYS SWIMMING
Portsmouth at North Providence, 3:30 p.m.
Lincoln vs. Prout/Narr/Char at Tootell Aquatic Center, 4 p.m.
Cranston West vs. Mt. Hope at Pods Aquatic Center, 7:30 p.m.
GIRLS SWIMMING
Portsmouth at North Providence, 3:30 p.m.
Lincoln vs. Prout at Tootell Aquatic Center, 4 p.m.
Cranston West vs. Mt. Hope at Pods Aquatic Center, 7:30 p.m.
BOYS INDOOR TRACK
Classical, Central, Juanita Sanchez at PCTA, 5:30 p.m.
East Providence, La Salle, Moses Brown at PCTA, 5:30 p.m.
Barrington, Burrillville, Hope, Mt. Pleasant at PCTA, 5:30 p.m.
Hendricken, Pilgrim, Smithfield at PCTA, 7:15 p.m.
East Greenwich, West Warwick, Cranston West at PCTA, 7:15 p.m.
Johnston, Scituate, Toll Gate at Cranston East, 7:15 p.m.
WRESTLING
Johnston, Toll Gate at Pilgrim, 5 p.m.
Hendricken, Ponaganset at East Providence, 5 p.m.
Cranston West at North Kingstown, 6 p.m.
Mt. Hope at Hope, 6:15 p.m.
Cumberland vs. Chariho at Chariho Middle School, 7 p.m.
Coventry at La Salle, 7:15 p.m.
This article originally appeared on The Providence Journal: High school highlights from Tuesday, Jan. 3, and Wednesday's schedule