High school scores/schedules: Dec. 2
FOOTBALL
Scoreboard
State Championship
Thursday's Result
DIVISION II
Cincinnati Winton Woods 21, Archbishop Hoban 10
Thursday's Scoring Summary
Division II State Championship
CINCINNATI WINTON WOODS 21, ARCHBISHOP HOBAN 10
Hoban 0 3 7 0 — 10
Winton Woods 0 14 7 0 — 21
Hob.: FG Durkin 20
WW: Ellery 4 run (Dombele kick)
WW: Spikes 2 run (Dombele kick)
Hob.: Kepler 22 fumble return (Durkin kick)
WW: Spears 53 run (Dombele kick)
Hoban WW
First Downs 12 13
Rushing 35-127 42-288
Passing 7-18-65-1 4-6-33-0
Records 12-4 13-3
Playoff Pairings
State Championships
Friday's Games
(All games at Tom Benson Hall of Fame Stadium, Canton)
DIVISION IV
Clinton-Massie (13-1) vs. Youngstown Ursuline (11-3), 10:30 a.m.
DIVISION III
Hamilton Badin (14-0) vs. Chardon (15-0), 3 p.m.
DIVISION I
Springfield (13-1) vs. Lakewood St. Edward (13-1), 7:30 p.m.
---
Saturday's Games
(All games at Tom Benson Hall of Fame Stadium, Canton)
DIVISION VII
Newark Catholic (14-1) vs. Maria Stein Marion Local (15-0), 10:30 a.m.
DIVISION VI
Coldwater (13-2) vs. Carey (14-1), 3 p.m.
DIVISION V
Versailles (14-1) vs. Kirtland (14-0), 7:30 p.m.
BASKETBALL
BOYS
Scoreboard
Thursday's Results
Lorain 58, Bedford 57
North Ridgeville Lake Ridge Academy 81, Heritage Christian 61
Southeast 65, Canfield South Range 50
Schedule
Friday's Games
(All games 7 p.m. unless noted)
Brunswick at Bay Village Bay, 7:30 p.m.
Canton Central Catholic at Canton South, 7:15 p.m.
Canton McKinley at Lake, 7:15 p.m.
Chardon Notre Dame-Cathedral Latin at Walsh Jesuit
Cloverleaf at Streetsboro
Dalton at Chippewa
Fairless at CVCA
Firestone at Tallmadge, 7:30 p.m.
GlenOak at Perry, 7:15 p.m.
Green at Stow, 7:30 p.m.
Jackson at North Canton Hoover, 7:15 p.m.
Kenmore-Garfield at North Royalton, 7:30 p.m.
Kent Roosevelt at Hudson, 7:30 p.m.
Louisville at Canfield South Range
Manchester at Revere, 8 p.m.
Marlington at Carrollton
Mayfield at Brecksville, 7:30 p.m.
Medina at Mentor, 7:30 p.m.
North at Cuyahoga Falls, 7:30 p.m.
North Olmsted at Twinsburg, 7:30 p.m.
Norton at Coventry
Orrville at Northwest
Ravenna at Field
Rootstown at Mogadore
St. Thomas Aquinas at Lake Center Christian
Solon at Strongsville, 7:30 p.m.
Western Reserve Academy at Copley, 7:30 p.m.
Woodridge at Springfield
Wooster at Mansfield Senior, 7:30 p.m.
Youngstown East at Ellet
---
Saturday's Games
(All games 7 p.m. unless noted)
Chippewa at Rittman, 7:30 p.m.
Revere at Manchester, 7:30 p.m.
St. Vincent-St. Mary vs. Sierra Canyon (Cal.), at The Chosen Ones, Los Angeles
GIRLS
Scoreboard
Thursday's Results
Chippewa 59, Hillsdale 21
Cloverleaf 86, Field 48
Ellet 45, Kenmore-Garfield 32
Firestone 53, Buchtel 39
Norton 49, Woodridge 23
Springfield 48, Coventry 36
Thursday's Scoring Summaries
FIRESTONE 53, BUCHTEL 39
Firestone 13 9 14 17 — 53
Buchtel 6 13 9 11 — 39
FIRESTONE (1-1, 1-0) — Tullis 4-3-11, K.Smith 5-2-13, P.Smith 0-2-2, Richards 5-3-13, A.Mullins 6-2-14. Totals: 20 11-30 53.
BUCHTEL (0-2, 0-1) — Tavares 0-4-4, Golden 1-2-4, Howzeblake 3-2-11, Swain 2-1-5, Singleton 2-0-5, Blackmon 3-4-10, Parmer 0-0-0. Totals: 11 13-22 39.
3-Point Goals: Howzeblake 3, Singleton, K.Smith. Fouls: Buc., 23-18. Turnovers: Buc., 35-24.
ELLET 45, KENMORE-GARFIELD 32
Ellet 7 9 16 13 — 45
Kenmore-Garfield 4 11 7 10 — 32
ELLET (3-0, 1-0) — Knight 5-2-14, Holmes 4-1-11, Parks 2-1-5, Moore 2-1-5, Brown 2-0-4, Nichols 1-0-3, Shaw 1-0-2, Wenzel 0-1-1. Totals: 17-6-45.
KENMORE-GARFIELD (0-3, 0-1) — Shelton 2-5-9, Horn 4-0-8, Snell 3-2-8, Al-Qadir 3-1-7, Smith 0-0-0. Totals: 12-8-32.
3-Point Goals: Knight 2, Holmes 2, Nichols. Fouls: K-G, 17-15. JV Score: Kenmore-Garfield, 25-20.
CHIPPEWA 59, HILLSDALE 21
Chippewa 22 18 12 7 — 59
Hillsdale 4 4 7 6 — 21
CHIPPEWA — An.Henegar 1-0-2, McNab 0-0-0, Gleason 3-0-7, Heller 0-0-0, Rodriguez 4-2-11, Johnson 2-0-4, Regan 3-0-7, Rodger 0-0-0, Shiarla 2-4-10, Jundzilo 0-0-0, Ab.Henegar 3-2-9, Nash 4-0-9, Gartrell 0-0-0. Totals: 22-8-59.
HILLSDALE — Norris 2-1-5, Ward 1-0-2, Bactee 2-0-4, Bishop 2-2-6, Bedsford 1-2-4, Elliott 0-0-0. Totals: 8 5-6 21.
3-Point Goals: Shiarla 2, Nash, Regan, Ab.Henegar, Rodriguez, Gleason. Rebounds: Chi., 22 (Jundzilo 5). Fouls: Chi., 9-5. JV Score: Chippewa won.
CLOVERLEAF 86, FIELD 48
Field 10 18 12 8 — 48
Cloverleaf 24 18 22 22 — 86
FIELD (2-2, 1-1) — Rahe 9-4-24, Ulrich 4-1-10, Al.Harlin 2-0-4, An.Harlin 1-1-4, Jacobs 1-0-3, Ab.Harlin 1-0-2, Balzer 0-1-1. Totals: 18-57 7-19 48.
CLOVERLEAF (5-1, 2-0) — Foky 9-1-25, Brown 6-9-21, Smith 4-3-13, Malikowski 3-0-6, Gucker 1-4-6, Armogida 1-2-4, Cavey 2-0-4, Miller 1-1-3, Hibler 1-0-2, Carske 0-2-2. Totals: 28-58 22-26 86.
3-Point Goals: Foky 6, Smith 2, Rahe 2, Ulrich, An.Harlin, Jacobs. Rebounds: Clo., 41 (Brown 14); Fie., 31. Fouls: Fie., 20-16. Turnovers: Clo., 25-24. JV Score: Cloverleaf, 48-22.
SPRINGFIELD 48, COVENTRY 36
Springfield 22 9 11 6 — 48
Coventry 2 10 13 11 — 36
SPRINGFIELD (1-3, 1-1) — Kern 2-2-6, Garner 1-0-2, Kendall 1-7-9, Fields 3-0-7, Wilderman 2-0-6, Turney 1-2-4, Gardinier 3-0-8. Totals: 16-11-48.
COVENTRY (0-3, 0-2) — Heard 3-0-6, Ragland 2-2-7, Dimeff 0-2-2, Burkhart 3-4-10, Coteat 0-1-1, Baird 3-2-8, Matheney 1-0-2. Totals: 12-11-36
3-Point Goals: Wilderman 2, Gardinier 2, Fields, Ragland. Fouls 15-15. Rebounds: Spr., 36 (Fields 7); Cov., 35. Turnovers Spr., 21-18.
Schedule
Saturday's Games
(All games 2:30 p.m. unless noted)
Brunswick at Mentor, 2 p.m.
Copley at Tallmadge
Coventry at Southeast, 11 a.m.
Cuyahoga Falls at Barberton
Dalton at Chippewa, 1:30 p.m.
East at Warren Harding, 1p .m.
Ellet at Norwayne
Gates Mills Gilmour Academy at Archbishop Hoban
GlenOak at Perry
Highland at Aurora
Kenston at Buchtel, 2 p.m.
Medina at Olentangy Liberty
Mogadore at Canton Central Catholic, 1:30 p.m.
North at Western Reserve Academy, 2 p.m.
St. Vincent-St. Mary vs. Fairfax, at The Chosen Ones, Los Angeles, 2 p.m.
Shaker Hts. Hathaway Brown at Hudson, 1 p.m.
Springfield at Alliance, 12:30 p.m.
Stow at Twinsburg
---
Monday's Games
(All games 7 p.m. unless noted)
Buchtel at Ellet
Cloverleaf at Ravenna
Coventry at Woodridge
East at Firestone, 6:30 p.m.
Field at Springfield
Maple Heights at Lake Center Christian
Norton at Streetsboro
Rittman at Rootstown
Springfield at Field
BOWLING
BOYS
Thursday's Results
WADSWORTH 2,298, COPLEY 2,172
High Games: Gospodinsky (C) 240. High Series: Gospodinsky (C) 367. JV Score: Copley, 1,268-1,207.
MASSILLON 2,047, SANDY VALLEY 1,587
High Games: Morgan (M) 206; Peche (SV) 147. High Series: Morgan (M) 397; Peche (SV) 293.
Records: Massillon 2-0.
GIRLS
Thursday's Results
COPLEY 1,641, WADSWORTH 1,582
High Games: Mirman (C) 162. High Series: Mirman (C) 273. JV Score: Wadsworth won.
Records: Copley 2-0.
SANDY VALLEY 1,699, MASSILLON 1,213
High Games: Delaney (SV) 239. High Series: Delaney (SV) 396.
HOCKEY
Schedule
Saturday's Games
Brecksville at Twinsburg, 4 p.m.
Hudson vs. Mentor, at Adam Hamilton Tournament, Kent State, 8:50 p.m.
This article originally appeared on Akron Beacon Journal: High school scores/schedules: Dec. 2