High school scores/schedules: May 31
LACROSSE
BOYS
State Tournament Scoreboard
Tuesday's Results
Division II State Semifinals
Chagrin Falls 18, Toledo St. John's Jesuit 5
Columbus St. Francis DeSales 14, Cincinnati Mariemont 8
State Tournament Schedule
Wednesday's Games
Division I State Semifinals
(At Ferguson Field, Ashland)
Dublin Jerome (17-2) vs. Hudson (14-5), 6 p.m.
(At Alumni Stadium, Centerville)
Upper Arlington (20-1) vs. Cincinnati St. Xavier (11-6), 7:30 p.m.
---
Saturday's Games
Division I State Championship
(All games at Historic Crew Stadium, Columbus)
Dublin Jerome-Hudson winner vs. Upper Arlington-Cincinnati St. Xavier winner, 7 p.m.
Division II State Championship
Chagrin Falls (18-3) vs. Columbus St. Francis DeSales (15-4), 1 p.m.
GIRLS
State Tournament Scoreboard
Tuesday's Results
Division I State Semifinals
New Albany 10, Jackson 7
Upper Arlington 20, Cincinnati Sycamore 2
Tuesday's Scoring Summary
Division I State Semifinal
NEW ALBANY 10, JACKSON 7
Jackson 5 2 — 7
New Albany 7 3 — 10
Goals: E. McClelland (NA) 4, Pallotta (J) 4, Cole (NA) 2, Kaucheck (NA) 2, Paz (NA), Carson (NA), Debevec (J), Hartnett (J), Berkeley (J).
Records: Jackson 20-2; New Albany 20-2.
State Tournament Schedule
Wednesday's Games
Division II State Semifinals
(At Copley High School)
Rocky River (18-2) vs. Chagrin Falls (15-4), 6 p.m.
(At Alumni Stadium, Centerville)
Cincinnati Mariemont (18-1) vs. Columbus Bishop Watterson (17-3), 5:30 p.m.
---
Saturday's Games
(All games at Historic Crew Stadium, Columbus)
Division I State Championship
New Albany (20-2) vs. Upper Arlington (22-0), 4 p.m.
Division II State Championship
Rocky River-Chagrin Falls winner vs. Cin. Mariemont-Col. Bishop Watterson winner, 10 a.m.
BASEBALL
Tuesday's Scoring Summary
Regular Season
HOOVER 10, SOUTH RANGE 0
South Range 000 00 — 0 4 2
Hoover 217 0X — 10 7 1
Batteries—Gehring, Brogan (3), Shumate (3) and Cormell, Jeffries (3); Bille, Ashby (4) and Stangelo. W—Bille. L—Gehring.
Records: North Canton Hoover 19-7.
Notes: Hoover: Sowers 2 doubles, walk, run, 2 RBIs; Ashby 2 singles, run, RBI, 2 stolen bases; Heather single, double, run, 2 RBIs; A. Roach 2 runs.
Tournament Schedule
Thursday's Games
Louisville Division I Regional
(At Louisville High School)
North Canton Hoover vs. Walsh Jesuit, 2 p.m.
North Royalton vs. Chagrin Falls Kenston, 5 p.m.
North Ridgeville Division I Regional
(At Warren Steller Field, Bowling Green State University)
Sylvania Northview vs. Whitehouse Anthony Wayne, 5 p.m.
(At North Ridgeville High School)
Strongsville vs. Cleveland St. Ignatius, 5 p.m.
Bowling Green Division II Regional
(At Bowling Green Carter Park)
Defiance vs. Tiffin Columbian, 2 p.m.
Archbishop Hoban vs. Sandusky Perkins, 5 p.m.
Canton Division II Regional
(At Thurman Munson Memorial Stadium, Canton)
Chagrin Falls vs. Chardon, 2 p.m.
Louisville vs. Hunting Valley University School, 5 p.m.
Massillon Division III Regional
(At Ducky Schroeder Field, Massillon)
Gates Mills Hawken vs. Canfield South Range, 2 p.m.
Waynedale vs. Youngstown Ursuline, 5 p.m.
---
Friday's Games
Louisville Division I Regional Final
(At Louisville High School)
North Canton Hoover-Walsh Jesuit winner vs. North Royalton-Chagrin Falls Kenston winner, 5 p.m.
North Ridgeville Division I Regional Final
(At North Ridgeville High School)
Sylvania Northview-Whitehouse Anthony Wayne winner vs. Strongsville-Cleveland St. Ignatius winner, 5 p.m.
Bowling Green Division II Regional Final
(At Bowling Green Carter Park)
Defiance-Tiffin Columbian winner vs. Archbishop Hoban-Fremont district winner, 5 p.m.
Canton Division II Regional
(At Thurman Munson Memorial Stadium, Canton)
Chagrin Falls-Chardon winner vs. Louisville-Hunting Valley University School winner, 5 p.m.
Massillon Division III Regional
(At Ducky Schroeder Field, Massillon)
Gates Mills Hawken-Canfield South Range winner vs. Waynedale-Youngstown Ursuline winner, 5 p.m.
SOFTBALL
Tuesday's Scoring Summary
Regular Season
BRECKSVILLE 10, TRIWAY 3
Brecksville 130 033 0 — 10 11 1
Triway 100 101 0 — 3 3 0
Batteries—Wise, Cozza (5) and Kimball; Yacaparo, Yoder (4), Robson (6) and Fatzinger. W—Wise, 25-2. L—Yacaparo.
Records: Brecksville 27-4; Triway 28-2.
Notes: Brecksville: Mack 3 singles, RBI, 3 runs, 5 stolen bases, set Ohio high school single-season stolen base record (81); O’Malley single, double, RBI, 2 runs; Roth single, walk, RBI, 2 runs, 3 stolen bases. Triway: Han. Massaro single, double, RBI.
State Tournament Schedule
Thursday's Games
(All games at Firestone Stadium, Akron)
Division I State Semifinals
Holland Springfield (24-6) vs. Pataskala Watkins Memorial (28-1), 3 p.m.
North Canton Hoover (19-6) vs. West Chester Lakota West (26-4), 5:30 p.m.
Division II State Semifinals
Heath (23-5) vs. Triway (28-2), 10 a.m.
Oak Harbor (24-8) vs. Plain City Jonathan Alder (25-1), 12:30 p.m.
---
Friday's Games
(All games at Firestone Stadium, Akron)
Division III State Semifinals
Tuslaw (20-5) vs. Casstown Miami East (22-4), 3 p.m.
Wheelersburg (25-1) vs. Cardington-Lincoln (24-4), 5:30 p.m.
Division IV State Semifinals
Bradford (23-5) vs. Strasburg-Franklin (25-4), 10 a.m.
Hillsdale (23-3) vs. Van Wert Lincolnview (24-4), 12:30 p.m.
---
Saturday's Games
(All games at Firestone Stadium, Akron)
Division I State Championship
Holland Springfield-Pataskala Watkins Memorial winner vs. North Canton Hoover-West Chester Lakota West winner, 1 p.m.
Division II State Championship
Heath-Triway winner vs. Oak Harbor-Plain City Jonathan Alder winner, 10 a.m.
Division III State Championship
Tuslaw-Casstown Miami East winner vs. Wheelersburg-Cardington-Lincoln winner, 7 p.m.
Division IV State Championship
Bradford-Strasburg-Franklin winner vs. Hillsdale-Van Wert Lincolnview winner, 4 p.m.
This article originally appeared on Akron Beacon Journal: High school scores/schedules: May 31