High school scores/schedules: Nov. 23
BASKETBALL
GIRLS
Scoreboard
Tuesday's Results
Archbishop Hoban 78, Canfield South Range 27
Chagrin Falls 53, Crestwood 44
Chippewa 63, Rittman 11
Kenston 52, Hudson 47
Madison 56, Nordonia 39
North Canton Hoover 63, CVCA 24
Northwest 46, Norton 42
Rocky River Magnificat 72, Aurora 36
Stow 50, Westlake 41
Streetsboro 49, Cuyahoga Falls 39
Woodridge 64, Firestone 48
Wooster 80, Massillon 37
Tuesday's Scoring Summaries
ARCHBISHOP HOBAN 78, CANFIELD SOUTH RANGE 27
South Range 11 6 4 6 — 27
Hoban 28 32 12 6 — 78
CANFIELD SOUTH RANGE (0-1) — Dado 1-0-2, Saverwein 2-0-6, Penick 1-0-2, McQuiston 3-0-6, Cunningham 3-0-6, Giles 0-1-1, Heikkinen 1-2-4. Totals: 11-3-27.
ARCHBISHOP HOBAN (1-0) — Arison 1-0-3, King 2-0-4, Bennett 3-0-7, Wallace 1-0-2, Edingburgh 2-0-6, Rasmussen 4-1-10, Kennedy 1-0-2, Gordon 4-4-12, Schill 4-1-10, Conti 1-0-2, Riley 8-4-20. Totals: 31-10-78.
3-Point Goals: Edingburgh 2, Saverwein 2, Arison, Bennett, Rasmussen, Schill. Rebounds: SR, 10 (McQuiston 3); AH, 27 (Edingburgh 4, Riley 4). Turnovers: SR, 28-5. JV Score: Archbishop Hoban, 51-28.
CHIPPEWA 63, RITTMAN 11
Rittman 0 4 0 7 — 11
Chippewa 13 22 11 17 — 63
RITTMAN (0-2) — Robinson 2-0-5, Berkihiser 0-2-2, Smith 0-1-1, Tyler 1-0-3, Hunter 0-0-0. Totals: 3-3-11.
CHIPPEWA (1-0) — An. Henegar 5-2-13, McNab 1-0-2, Gleason 2-0-4, Rodriguez 7-1-16, Johnson 3-0-6, Regan 3-0-6, Rodgers 2-0-4, Jundzilo 2-0-4, Ab. Henegar 4-0-8. Totals: 29-3-63.
3-Point Goals: An. Henegar, Rodriguez, Robinson, Tyler. Fouls: Chi., 10-5. JV Score: Chippewa won.
NORTH CANTON HOOVER 63, CVCA 24
CVCA 4 15 5 0 — 24
Hoover 20 18 19 6 — 63
CVCA (0-1) — Harabedian 1-0-2, Casalinova 4-3-14, Williams 1-2-5, Hajdu 1-0-3, Brummert 0-0-0. Totals: 7-5-24.
NORTH CANTON HOOVER (2-0) — Roshak 6-2-14, Rose 3-0-6, Eriksen 4-0-11, Craig 8-0-17, Cain 3-0-9, Cardinale 2-0-6. Totals: 26-2-63.
3-Point Goals: Eriksen 3, Cain 3, Casalinova 3, Cardinale 2, Craig, Hajdu. JV Score: CVCA, 52-27.
NORTHWEST 46, NORTON 42
Norton 14 12 4 12 — 42
Northwest 13 10 9 14 — 46
NORTON (0-2) — Grace 2-0-5, Shutsa 5-9-21, Destefano 2-2-6, Kropp 1-0-2, Osolin 0-1-1, Hallett 3-1-7. Totals: 13-13-42.
NORTHWEST (2-0) — Spradling 3-3-9, Cudnik 6-1-13, Stark 3-1-8, Kuhn 0-1-1, Lower 2-1-5, Bottomley 4-2-10. Totals: 18-9-46.
3-Point Goals: Shutsa 2, Stark, Grace. Fouls: 18-18. JV Score: Norton, 36-16.
WOODRIDGE 64, FIRESTONE 48
Woodridge 16 21 17 10 — 64
Firestone 12 14 13 9 — 48
WOODRIDGE (2-0) — Mencer 8-1-17, Martin 4-0-9, Rorrer 3-0-6, Best 7-3-17, Stekelenburg 5-0-10, Graham 1-0-2, Klienhenz 1-1-3. Totals: 29-5-64.
FIRESTONE — Smith 1-0-2, Tullis 3-0-7, Richards 5-4-14, Whitting 1-0-2, Williams 0-1-1, McCarty 2-1-6, Mullins 7-2-16. Totals: 19-8-48.
3-Point Goals: Martin, Tullis, McCarty. Fouls: Fir., 14-10. JV Score: Woodridge, 38-12.
Schedule
Wednesday's Games
(All games at 7 p.m. unless noted)
Cloverleaf at Parma Heights Valley Forge
Dalton at St. Vincent-St. Mary, 7:30 p.m.
Manchester at Springfield, 5:30 p.m.
Tallmadge at Green
BOYS
Schedule
Wednesday's Games
(All games at 7 p.m. unless noted)
East at Canton McKinley, 7:15 p.m.
Hudson at Poland Seminary
Lowellville at Mogadore
Manchester at Springfield
Orrville at Strasburg, 7:30 p.m.
Streetsboro at Pepper Pike Orange, noon
BOWLING
BOYS
Tuesday's Results
COPLEY 2,290, TWINSBURG 2,180
High Games: Bogarty (T) 232; Wharton (C) 212. High Series: Bogarty (T) 406; Franchetti (C) 404. JV Score: Copley, 1,737-1,658.
SPRINGFIELD 2,565, COVENTRY 2,018
(At Turkeyfoot Lanes, Akron)
High Games: Bry (S) 233; Dunn (C) 209. High Series: Bry (S) 433; Dunn (C) 347.
Records: Springfield 2-0; Coventry 0-1.
GIRLS
Tuesday's Results
COPLEY 1,632, TWINSBURG 1,399
High Games: Tragis (T) 126, Dines (T) 126; Curtis (C) 168. High Series: Dines (T) 247; Shovestull (C) 306. JV Score: Copley, 986-390.
SPRINGFIELD 1,919, COVENTRY 1,858
(At Turkeyfoot Lanes, Akron)
High Games: Martin (S) 243; Porter (C) 201. High Series: Martin (S) 386; Porter (C) 395. JV Score: Springfield, 1,248-1,128.
Records: Springfield 1-1; Coventry 0-1.
FOOTBALL
Playoff Pairings
State Semifinals
Friday's Games
(All games at 7 p.m.)
DIVISION I
Upper Arlington (14-0) vs. Lakewood St. Edward (12-1), at Arlin Field, Mansfield
Springfield (12-1) vs. Cincinnati Archbishop Moeller (11-3), at Sidney Memorial Stadium
DIVISION II
Avon (12-2) vs. Archbishop Hoban (11-3), at Byers Field, Parma
Cincinnati Winton Woods (11-3) vs. Green (11-3), at Westerville Central High School
DIVISION III
Chardon (14-0) vs. West Holmes (14-0), at Twinsburg Tiger Stadium
Hamilton Badin (13-0) vs. Granville (13-0), at Bowlus Field, London
DIVISION IV
Youngstown Ursuline (10-3) vs. Port Clinton (13-1), at Euclid Community Stadium
Carroll Bloom-Carroll (14-0) vs. Clinton-Massie (12-1), at Performance Stadium, Plain City
---
Saturday's Games
(All games at 7 p.m.)
DIVISION V
Ottawa-Glandorf (11-3) vs. Kirtland (13-0), at Robert J. Bishop Jr. Stadium, Clyde
Canal Winchester Harvest Prep (10-2) vs. Versailles (13-1), at Bowlus Field, London
DIVISION VI
Carey (13-1) vs. New Middletown Springfield (13-1), at Euclid Community Stadium
Coldwater (12-2) vs. West Jefferson (13-1), at Alexander Stadium, Piqua
DIVISION VII
Newark Catholic (13-1) vs. Warren JFK (10-2), at Marlington Stadium, Alliance
Maria Stein Marion Local (14-0) vs. Bascom Hopewell-Loudon (13-1), at Lima Spartan Stadium
This article originally appeared on Akron Beacon Journal: High school scores/schedules: Nov. 23