High school sports: Monday's varsity scores and schedule

·5 min read

HIGH SCHOOL

LH Logo: Varsity Scores And Schedules
LH Logo: Varsity Scores And Schedules

Monday's results

Boys basketball

Hastings 72, Hamilton 70 (OT)

Gorton at Irvington, ppd.

Girls basketball

Lourdes at Putnam Valley

Ursuline at Mount Vernon, ppd.

non league opponent vs. Ursuline B at Ursuline, ppd.

Ardsley at Gorton, ppd.

Fox Lane at Clarkstown South, ppd.

Hockey

White Plains vs. New Rochelle at Ice Hutch, ppd.

Gymnastics

Tappan Zee vs. Clarkstown at Galaxy Gymnastics, ppd.

Swimming

Fox Lane/John Jay/Brewster 101, White Plains 77

Bowling

Poughkeepsie vs. Mahopac at Fishkill Bowling Lanes

Tuesday's events

Boys basketball

Rye at Sleepy Hollow, 4:30 p.m.

Clarkstown North at Nanuet, 4:30 p.m.

Tappan Zee at Pearl River, 4:30 p.m.

Ardsley at Pelham, 5:15 p.m.

Hen Hud at Peekskill, 6 p.m.

Panas at Lakeland, 6 p.m.

Lourdes at Poughkeepsie, 6 p.m.

Greeley at John Jay, 6 p.m.

North Salem at Westlake, 6 p.m.

Byram Hills at Harrison, 6:15 p.m.

Brewster at Mahopac, ppd.

Gorton at Lincoln, ppd.

Saunders at Roosevelt, ppd.

Yonkers vs. Riverside at Cross Hill Academy, ppd.

Albertus Magnus at Nyack, ppd.

Girls basketball

Harrison at Byram Hills, 4:30 p.m.

Nanuet at Clarkstown North, 4:30 p.m.

Pearl River at Tappan Zee, 4:30 p.m.

Sleepy Hollow at Rye, 6 p.m.

Mahopac at Brewster, 6 p.m.

John Jay at Greeley, 6 p.m.

Roosevelt at Saunders, ppd.

Peekskill at Hen Hud, ppd.

Yonkers Montessori at Leffell School, ppd.

Riverside at Yonkers, ppd.

Hockey

Mamaroneck vs. Pelham at Ice Hutch, 5 p.m.

Rivertown vs. ETBE at Ice Hutch, 8:45 p.m.

Girls hockey

Clarkstown North vs. Scarsdale at Ice Hutch, 7:30 p.m.

Wrestling

White Plains at Arlington, 4:30 p.m.

Fox Lane at Ketcham, 4:30 p.m.

Port Chester at Carmel, 4:30 p.m.

North Rockland at New Rochelle, 4:30 p.m.

Ossining at John Jay-EF, 5:30 p.m.

Suffern at Mamaroneck, 5:30 p.m.

East Ramapo at Scarsdale, 5:30 p.m.

Gymnastics

Scarsdale at Mahopac, 7 p.m.

Swimming

Lakeland/Panas/Putnam Valley vs. Scarsdale at Westchester CC, 4:30 p.m.

Port Chester vs. Eastchester at Sarah Lawrence College, 4:30 p.m.

Lourdes vs. Yonkers at Yonkers Montessori, 4:30 p.m.

Pelham vs. Nyack at Rockland CC, 4:30 p.m.

Suffern vs. Ardsley/Hastings/Dobbs Ferry/Edgemont/Irvington at Ardsley MS, 5 p.m.

Wappingers vs. Mamaroneck at Hommocks MS, 5:15 p.m.

Track and field

Rockland CC meet, 4:30 p.m.

Wednesday's events

Boys basketball

Scarsdale at Mount Vernon, 4:15 p.m.

Mamaroneck at New Rochelle, 4:30 p.m.

Port Chester at White Plains, 4:30 p.m.

Blind Brook at Pleasantville, 4:30 p.m.

Hastings at Irvington, 4:30 p.m.

Bronxville at Dobbs Ferry, 4:30 p.m.

Tuckahoe at Woodlands, 4:30 p.m.

Haldane at Croton-Harmon, 4:30 p.m.

Palisade Prep at Greenburgh North Castle, 4:30 p.m.

Rye Neck at Yonkers Montessori, 4:30 p.m.

Arlington at Ketcham, 6 p.m.

Clarkstown South at Suffern, 6 p.m.

Carmel at John Jay-EF, 6:15 p.m.

Ossining at Fox Lane, 6:15 p.m.

Briarcliff vs. Valhalla at Kensico School, 6:15 p.m.

Putnam Valley at North Salem, 6:15 p.m.

Spring Valley at North Rockland, 6:45 p.m.

Girls basketball

New Rochelle at Mamaroneck, 4;15 p.m.

North Rockland vs. East Ramapo, 4:15 p.m.

White Plains at Port Chester, 4:30 p.m.

Fox Lane at Ossining, 4:30 p.m.

Lincoln at Lakeland, 4:30 p.m.

Valhalla at Briarcliff, 4:30 p.m.

Dobbs Ferry at Bronxville, 4:30 p.m.

Rye Neck at Palisade Prep, 4:30 p.m.

Woodlands at Tuckahoe, 4:30 p.m.

North Salem at Putnam Valley, 4:30 p.m.

Mount Vernon at Scarsdale, 5 p.m.

Ketcham at Arlington, 6 p.m.

John Jay-EF at Carmel, 6 p.m.

Blind Brook at Pleasantville, 6:15 p.m.

Hastings at Irvington, 6:15 p.m.

Croton-Harmon at Haldane, 6:15 p.m.

Suffern at Clarkstown South, 6:30 p.m.

Hockey

non league opponent vs. Scarsdale at Murray's Ice Rink, 3:30 p.m.

Pearl River vs. North Rockland at Sport-O-Rama, 3:45 p.m.

Fox Lane vs. Nyack/Tappan Zee at Palisades ice Arena, 4 p.m.

Greeley vs. Clarkstown at Palisades Ice Arena, 6:15 p.m.

John Jay vs. Rye at Playland, 7:45 p.m.

Wrestling

Sleepy Hollow at Byram Hills, 4:30 p.m.

Yonkers at Rye, 4:30 p.m.

Eastchester at Harrison, 4:30 p.m.

John Jay at Greeley, 4:30 p.m.

Peekskill at Panas, 4:30 p.m.

Clarkstown North at Nyack, 4:30 p.m.

Tappan Zee at Pearl River, 4:30 p.m.

Hen Hud at Ardsley, 4:30 p.m.

Lourdes at Nanuet, 4:30 p.m.

Brewster at Somers, 4:45 p.m.

Gymnastics

Tappan Zee vs. Clarkstown at Galaxy Gymnastics, 7 p.m.

Swimming

Clarkstown vs. Byram Hills/Briarcliff/Pleasantville/Westlake/Valhalla at Westchester CC, 4:30 p.m.

New Rochelle/Bronxville vs. Greeley at SUNY Purchase, 4:30 p.m.

Yorktown/Somers vs. Tappan Zee at South Orangetown MS, 4:30 p.m.

Bowling

Harrison vs. White Plains at Bowerland, 3:30 p.m.

Poughkeepsie vs. Carmel at Fishkill Bowling Lanes, 3:30 p.m.

Track and field

Rockland CC meet, 4:30 p.m.

Armory meet, 5 p.m.

This article originally appeared on Rockland/Westchester Journal News: High school sports: Monday's varsity scores and schedule

Our goal is to create a safe and engaging place for users to connect over interests and passions. In order to improve our community experience, we are temporarily suspending article commenting