High school sports: Monday's varsity scores and schedule

·6 min read

HIGH SCHOOL

LH Logo: Varsity Scores And Schedules
LH Logo: Varsity Scores And Schedules

Monday's results

Boys basketball

Eastchester 70, Ardsley 59

Pelham 77, Sleepy Hollow 36

Greenburgh-North Castle 46, Riverside 39

Valhalla 56, Leffell School 34

Somers 62, Tuckahoe 45

John Jay 67, Saunders 52

Rye 60, Byram Hills 57

Montfort Academy 59, French American School 57

North Salem 70, Croton-Harmon 66 (4 OT)

Peekskill 72, Gorton 49

Mamaroneck at Roosevelt, ppd.

Tappan Zee at Spring Valley, ppd.

Moore Catholic at Sacred Heart, ppd.

Girls basketball

Nyack 57, Riverside 36

French American School 34, Montfort Academy 21

Pelham 43, Sleepy Hollow 34

Ardsley 54, Eastchester 28

Yonkers Montessori 58, Leffell School 21

Bronxville 45, Dobbs Ferry 40

Carmel 61, Ursuline B 55

Clarkstown South 60, East Ramapo 34

Rye 53, Byram Hills 52 (OT)

Lincoln vs. Gorton at Cross Hill Academy

Mamaroneck at Port Chester

Croton-Harmon at Irvington

North Salem vs. Valhalla at Kensico School

Nanuet at Somers

Palisade Prep at Haldane

Roosevelt at Peekskill

Hockey

Suffern 6, North Rockland 0

Iona Prep 9, Scarsdale 2

Clarkstown 6, Greeley 3

Wrestling

Pleasantville 54, Hen Hud 15

Kingston at Lourdes

Gymnastics

Somers 171.2, Mahopac 161.45

Clarkstown vs. Wappingers at Infinity Gymnastics

Swimming

Clarkstown 101, White Plains 74

North Rockland 91, Rye/Rye Neck/Blind Brook 77

Arlington 57, Yorktown/Somers 36

Greeley 100, Fox Lane/John Jay/Brewster 68

Port Chester vs. Lourdes at Marlboro HS

Wappingers vs. Peekskill/Croton-Harmon/Hen Hud at Peekskill MS

Bowling

Yonkers vs. White Plains at Bowerland

Poughkeepsie vs. Ketcham at Fishkill Bowling Lanes

Tuesday's events

Boys basketball

Stepinac at Mount St. Michael, 4 p.m.

Salesian at Cardinal Spellman, 4 p.m.

Spring Valley at Ramapo, 4:15 p.m.

Xaverian at Iona Prep, 4:30 p.m.

Fox Lane at White Plains, 4:30 p.m.

Clarkstown North at Pearl River, 4:30 p.m.

Valhalla vs. Greenburgh-North Castle at Clark Academy, 4:30 p.m.

Westlake at Pleasantville, 4:30 p.m.

Briarcliff at Blind Brook, 4:30 p.m.

Edgemont at Dobbs Ferry, 4:30 p.m.

Hastings at Bronxville, 4:30 p.m.

Haldane at Putnam Valley, 4:30 p.m.

Children's Village at Yonkers Montessori, 4:30 p.m.

Irvington at Port Chester, 4:30 p.m.

North Rockland at Suffern, 6 p.m.

Ossining at Scarsdale, 6:15 p.m.

Arlington at Carmel, 6:15 p.m.

Hamilton at Leffell School, 6:15 p.m.

Pawling at North Salem, 6:15 p.m.

Ketcham at John Jay-EF, 7 p.m.

New Rochelle at Mount Vernon, ppd. Jan. 22

Girls basketball

Saunders vs. Riverside at Cross Hill Academy, 4 p.m.

Scarsdale at Ossining, 4:30 p.m.

Mount Vernon at New Rochelle, 4:30 p.m.

White Plains at Fox Lane, 4:30 p.m.

Peekskill at Hen Hud, 4:30 p.m.

Pleasantville at Westlake, 4:30 p.m.

Blind Brook at Briarcliff, 4:30 p.m.

Dobbs Ferry at Edgemont, 4:30 p.m.

Bronxville at Hastings, 4:30 p.m.

Leffell School at Hamilton, 4:30 p.m.

Woodlands at Rye Neck, 4:30 p.m.

Yonkers at Somers, 5 p.m.

Peekskill at Poughkeepsie, 5 p.m.

Ketcham at John Jay-EF, 5:15 p.m.

Ursuline at Lourdes, 6 p.m.

Putnam Valley at Haldane, 6:15 p.m.

Suffern at North Rockland, 6:30 p.m.

Hockey

Scarsdale vs. Pelham at Ice Hutch, 5 p.m.

Byram Hills vs. Pawling at Trinity/Pawling Ice Rink, 7:30 p.m.

White Plains vs. Rye Town/Harrison at Playland, 8:45 p.m.

Fox Lane vs. ETBE at Ice Hutch, 8:45 p.m.

Wrestling

Rye at Byram Hills, 4:30 p.m.

Eastchester at Sleepy Hollow, 4:30 p.m.

Harrison at Yonkers, 4:30 p.m.

John Jay at Yorktown, 4:30 p.m.

Putnam Valley vs. Lakeland/Panas at Lakeland, 4:30 p.m.

Hen Hud at Tappan Zee, 4:30 p.m.

Somers at Greeley, 4:45 p.m.

Scarsdale at Clarkstown North, 4:45 p.m.

Mahopac at Brewster, 5 p.m.

East Ramapo at Nyack, 5 p.m.

Gymnastics

Clarkstown vs. Brewster at B&C Gymnastics, 5 p.m.

Swimming

Tappan Zee vs. Mamaroneck at Hommocks MS, 4:30 p.m.

Byram Hills/Briarcliff/Pleasantville/Westlake/Valhalla at White Plains, 4:30 p.m.

Scarsdale vs. Ardsley/Hastings/Edgemont/Dobbs Ferry/Irvington at Ardsley MS, 4:30 p.m.

Woodlands vs. Harrison at LM Klein MS, 4:30 p.m.

Poughkeepsie vs. Nyack at Rockland CC, 4:30 p.m.

Mount Vernon vs. Port Chester at Carver Center Pool, 4:30 p.m.

Pelham vs. Yonkers at Yonkers Montessori, 4:30 p.m.

Suffern vs. Clarkstown at Felix Festa MS, 4:45 p.m.

New Rochelle/Bronxville vs. Lakeland/Panas/Putnam Valley at Lakeland Copper Beech, 5:15 p.m.

Track and field

Arlington meet, 4:30 p.m.

Wednesday's events

Boys basketball

Riverside at Saunders, 4 p.m.

Gorton at Roosevelt, 4 p.m.

Lincoln at Yonkers, 4:15 p.m.

Stepinac at Bishop Loughlin, 4:30 p.m.

Sacred Heart at Regis, 4:30 p.m.

Byram Hills at Eastchester, 4:30 p.m.

Nyack at Tappan Zee, 4:30 p.m.

Nanuet at Albertus Magnus, 4:30 p.m.

Haldane at Palisade Prep, 4:30 p.m.

Rye Neck at Woodlands, 4:30 p.m.

Pleasantville at Croton-Harmon, 4:30 p.m.

Somers at Greeley, 4:45 p.m.

Ardsley at Sleepy Hollow, 5:15 p.m.

Peekskill at Lourdes, 6 p.m.

Brewster at John Jay, 6 p.m.

Pelham at Harrison, 6:15 p.m.

Poughkeepsie at Panas, 6:15 p.m.

Hen Hud at Lakeland, 6:15 p.m.

Mahopac at Yorktown, 6:15 p.m.

Girls basketball

Yonkers at Lincoln, 4 p.m.

Roosevelt at Gorton, 4 p.m.

Eastchester at Byram Hills, 4:30 p.m.

Sleepy Hollow at Ardsley, 4:30 p.m.

Panas at Poughkeepsie, 4:30 p.m.

Lakeland at Hen Hud, 4:30 p.m.

Tappan Zee at Nyack, 4:30 p.m.

Rye Neck at Yonkers Montessori, 4:30 p.m.

Pearl River at Clarkstown North, 5 p.m.

Greeley at Somers, 5 p.m.

Yorktown at Mahopac, 6 p.m.

John Jay at Brewster, 6 p.m.

East Ramapo at Suffern, 6:30 p.m.

Hockey

Rivertown vs. Nyack/Tappan Zee at Palisades Ice Arena, 4 p.m.

Greeley vs. Rye at Playland, 6:30 p.m.

Byram Hills vs. New Rochelle at Ice Hutch, 8:45 p.m.

Wrestling

Carmel at Ketcham, 4:30 p.m.

John Jay-EF at Arlington, 4:30 p.m.

East Ramapo at North Rockland, 4:30 p.m.

Fox Lane at Port Chester, 4:30 p.m.

Putnam Valley at Irvington, 4:30 p.m.

Brewster at Pawling, 4:30 p.m.

New Rochelle at Scarsdale, 5 p.m.

Suffern at Clarkstown South, 5 p.m.

Ossining at White Plains, 5 p.m.

Edgemont at Pleasantville, 5:30 p.m.

Gymnastics

Lakeland/Panas/Putnam Valley, Wappingers vs. Mahopac at Eclipse Gymnastics, 7 p.m.

Swimming

Lourdes vs. Harrison at LM Klein MS, 4:30 p.m.

Peekskill/Croton-Harmon/Hen Hud vs. Tappan Zee at South Orangetown MS, 4:30 p.m.

Ossining vs. Yorktown/Somers at Mildred E. Strang MS, 5 p.m.

Wappingers at North Rockland, 5 p.m.

Fox Lane/John Jay/Brewster at Suffern, 5 p.m.

Bowling

New Rochelle vs. White Plains at Bowerland, 3:30 p.m.

Arlington vs. Poughkeepsie at Spins Bowl Poughkeepsie, 3:30 p.m.

This article originally appeared on Rockland/Westchester Journal News: High school sports: Monday's varsity scores and schedule

Our goal is to create a safe and engaging place for users to connect over interests and passions. In order to improve our community experience, we are temporarily suspending article commenting