High school, college sports scores for February 26

V845

Boys basketball

SCOREBOARD: Pine Bush upends MW in Section 9 tourney opener

Girls basketball

SCOREBOARD: Beacon, Newburgh open Section 9 tournament with wins

Indoor track and field

SCOREBOARD: Section 9 state qualifier

Wrestling

New York State championships, at MVP Arena, Albany: semifinals, 9:30 a.m.; consolation semifinals, 12:30 p.m.; consolation finals, 2 p.m.; championship finals, 6:05 p.m.

Women's basketball

No. 2 New Paltz 66, No. 1 Cortland 63

(SUNYAC championship)

SUNY New Paltz (20-6): Hawks claim third SUNYAC playoff title in a row, qualify for NCAA Division III tournament; Lexi Van Vorst 19 points; Brianna Fitzgerald 17 points, 7 rebounds, 3 assists; Maddie Gillis 12 points, 9 rebounds; Hawks shoot 39.3 percent, 7-21 3FG, 15-16 FT;

SUNY Cortland (21-5): Corinne Miedreich 17 points, 3 rebounds, 2 steals; Casey Travers 14 points, 5 rebounds, 2 steals; Sarah Tully 10 points, 4 rebounds; Cornwall's Maggie Malone 6 points, 7 rebounds; Dragons shoot 35.5 percent, 4-18 3FG, 15-18 FT, win paint battle 32-24

Mount Saint Mary 61, Merchant Marine 53

(Skyline Conference championship)

Mount Saint Mary (23-3): Knights capture Skyline championship, qualify for NCAA Division III tournament; Morina Bojka 19 points, 11 rebounds, 2 assists; Katie Smith 11 points, 4 rebounds; Lauren Desrats 8 points, 3 steals; Knights shoot 32.3 percent, 4-26 3FG, 15-22 FT

U.S. Merchant Marine Academy (21-6): Grace Jackson 27 points, 10 rebounds; Madison Reddick 7 points, 7 rebounds; Privateers shot 31.7 percent, 4-18 3FG, 9-13 FT

Holy Cross 73, Army 59

Army (15-12, 9-8 Patriot): Sabria Hunter 12 points, 9 rebounds; Kate Murray 11 points, 6 rebounds; Hope Brown 9 points, 4 rebounds; Alisa Fallon 7 points, 5 rebounds; Black Knights shot 33.9 percent, 6-24 3FG, 11-17 FT

Holy Cross (19-9, 13-4 Patriot): Avery LaBarbera 26 points, 9 rebounds, 8 assists, 2 steals; Madison Demski 12 points; Oluchi Ezemma 10 points, 5 rebounds; Crusaders shot 50.9 percent, 6-20 3FG, 9-9 FT, scored 15 points off 9 Army turnovers

Men's basketball

No. 12 Orange 79, Westchester 66

(Region XV Division II semifinals)

SUNY Orange (19-1): Kevin Stein 26 points; Darius Boben 15 points, 4 steals; Nick Molina 13 points; Tim Linton 12 points; Romeo Aquino 14 rebounds; Colts to play for title at 3:30 p.m. vs. Sullivan or Rockland

Army 66, Holy Cross 58

Army (15-15, 9-9 Patriot): Jalen Rucker 24 points, 10-12 FT, 7 rebounds; Josh Caldwell 12 points, 7 rebounds; Charlie Peterson 12 points, 3 rebounds; T.J. Small 8 points; Black Knights shot 40 percent, 4-15 3FG, 22-28 FT

Holy Cross (9-21, 7-11 Patriot): Gerrale Gates 18 points, 11 rebounds; Judson Martindale 13 points, 6 rebounds; Kyrell Luc 11 points, 4 rebounds; Crusaders shot 27.7 percent, 8-27 3FG, 14-20 FT

Ice hockey

Army 6, Sacred Heart 6 (OT)

Army (14-15-4, 12-10-3 Atlantic): Goals by Ricky Lyle (2); Colin Bilek; Daniel Haider; Michael Sacco; Eric Huss; Gavin Abric 39 saves on 45 shots

Sacred Heart (14-16-4, 11-12-3 Atlantic): Goals by Todd Goehring (2); Nick Boyagian; John Jaworski; Braeden Tuck; Neil Shea; Pioneers scored final four goals of regulation, three over the final 11 minutes of the third period

Atlantic Hockey playoffs set

Third-seeded Army will take on No. 6 Air Force in a best-of-three quarterfinal series starting March 11.

First round best of three (March 4-6): No. 10 Holy Cross at No. 7 Mercyhurst; No. 9 Bentley at No. 8 Niagara

Quarterfinals best of three (March 11-13): No. 6 Air Force at No. 3 Army; No. 5 Sacred Heart at No. 4 Rochester Institute of Technology; lowest remaining seed at No. 1 American International College; second-lowest remaining seed at No. 2 Canisius

Semifinals (March 18), in Utica: Top remaining seed vs. lowest, 4 p.m.; Second remaining seed vs. second-lowest, 7:30 p.m.

Finals (March 19), in Utica: 7:30 p.m.

Men's lacrosse

No. 15 Army 18, New Jersey Tech 4

Army (3-1): Goals by Aidan Byrnes (4); Brendan Nichtern (3); Bobby Abshire (2); Paul Johnson (2); Alex Gekas (2); Danny Kielbasa; Reese Burek; Jackson Eicher; Ryan Sellew; Jacob Morin

N.J. Tech (0-4): Goals by Gavyn Wilson; Keegan Ford; Gage Adams; Owen Corry

Bucknell 15, Marist 7

Marist (1-3): Goals by Jojo Pirreca (2); Kellen Pulera; Jason Intermesoli; JT Rosell; James Lyons; Vito Musso

Bucknell (4-0): Goals by Dutch Furlong (5); Alston Tarry (4); Connor Davis (3); Cam Doolan (2); Harry Wellford

Mount Saint Mary 13, Alvernia 3

Mount Saint Mary (1-0): Goals by Martin Colby (3); Sean Mueller (2); Nick Gurello (2); Mike Travers; Sal Gallucci; Ryan Olmstead; Larry Frank; Brian Esposito; Xavier Rodriguez; assists to Mueler (2); Olmstead (2); Esposito (2); Travers; Devin Kelley (W) 6 saves on 8 shots; Kevin Leonard 2 saves on 3 shots

Women's lacrosse

Army 19, Marist 9

Army: Goals by Julia Gorajek (5); Jolie Riedell (5); Kathleen Sullivan (3); Sidney Weigand; Caroline Raymond; Madison Wame; Meghan McLaughlin; Julia Franzoni; Carleigh Armstrong

Marist: Goals by Hannah Spease (2); Olivia Ansten (2); Kerri Gutenberger (2); Maddie Schrader; Delaney Hayes; Melissa Bucher

Men's volleyball

New Paltz 3, St. John Fisher 0

SUNY New Paltz (11-3, 3-0 UVC): Hawks prevail 25-18, 25-19, 25-21; Pat Wing 15 kills, 1 dig; Brendan Spulnick 7 kills, 4 digs; Evan Kane 7 kills, 9 digs; Kyle Shaffer 32 assists, 3 kills, 3 digs; Dan LaRosa 12 digs, 1 assist

College baseball

No. 4 Vanderbilt 10, Army 7

Army:

Marist 2, Wofford 1

Marist:

Ithaca 13, Ithaca 8

SUNY New Paltz:

College softball

Marist 10, Harvard 1 (5 innings)

Marist:

Marist 9, Rhode Island 8

Marist:

Women's tennis

Army 4, Quinnipiac 0

No details available

Army 5, Marist 0

No details available

Men's tennis

California 7, Army 0

No details available

Coast Guard 4, Army 2

No details available

Women's water polo

Marist 22, Mercyhurst 3

No details available

Marist 21, St. Francis (NY) 8

No details available

Upcoming events

Sunday, February 27, 2022

Boys basketball

Section 9 tournament

Class AA semifinal: Pine Bush-Monroe Woodbury winner at No. 1 Newburgh Free Academy, 1 p.m.

Class AA semifinal: Warwick-Kingston winner at No. 2 Middletown, 6 p.m.

Girls basketball

Section 9 tournament

Class AA semifinal: Newburgh-Kingston winner at No. 1 Warwick (17-2), 6 p.m.

This article originally appeared on Times Herald-Record: High school college sports scores for February 26