High school sports scores for January 4

·12 min read

Boys basketball

Spackenkill 74, Webutuck 33

Spackenkill: Richie Decker 16 points; Dan Collins 12 points; Nasir Snell 11 points

Webutuck: I. Fiserman 16 points

O'Neill 66, Monticello 58

O'Neill (7-1): Isaiah Bates 17 points; Jordan Thompson 16 points; Antwon Lewis 14 points; Ben Aprilante 8 points; Nick Waugh 7 points

Monticello (2-5): Michael Mingot 21 points; Pedro Rodriguez 16 points; Enderson Abraham 12 points

Valley Central at Marlboro, ppd.

Rhinebeck at Ellenville, ppd.

Pine Plains at Millbrook, ppd.

State rankings

(through Jan. 2)

Class AA: 1. Cardinal Hayes (CHSAA) 6-0; 2. Lutheran (AIS) 8-1; 3. Archbishop Stepinac (CHSAA) 7-1; 4. Christ the King (CHSAA) 4-1; 5. Saint Francis Prep (CHSAA) 5-1; 9. Smithtown West (11) 9-0; 13. Mount Vernon (1) 6-0. Honorable mention: Kingston (9) 4-1; Middletown (9) 4-2; Monroe-Woodbury (9) 7-3; Newburgh Free Academy (9) 2-1; North Rockland (1) 7-0

Class A: 1. Transit Tech (PSAL) 9-1; 2. Monsignor Farrell (CHSAA) 7-2; 3. Pittsford Mendon (5) 9-0; 5. Tappan Zee (1) 4-0; 13. Wallkill (9) 8-0. Honorable mention: Beacon (9) 8-2; Cornwall (9) 8-3; Goshen (9) 3-1; Walter Panas (1) 5-2; Poughkeepsie (1) 5-2

Class B: 1. Portledge (AIS) 7-0; 2. Binghamton Seton (4) 6-0; 3. Tamarac (2) 6-2; 4. Bishop Timon-Saint Jude (MMAA) 7-1; 5. Community Health Academy (PSAL) 10-1; 22. O’Neill (9) 6-1. Honorable mention: Bronxville (1) 3-0; Ellenville (9) 4-0; Fallsburg (9) 2-0; North Salem (1) 3-0; Red Hook (9) 4-2

Class C: 1. Moriah (7) 8-0; 2. Pierson (11) 6-0; 3. Lyons (5) 6-0; 4. Tully (3) 9-1; 5. Haldane (1) 5-1; 8. Pine Plains (9) 3-0; 12. Rhinebeck (9) 4-2; 17. Chester (9) 5-0.

Class D: 1. Avoca-Prattsburgh (5) 9-0; 2. Harrisville (10) 7-1; 3. Crown Point (7) 8-0; 4. South Kortright-Andes (4) 6-0; 5. Chateaugay (10) 6-1.

Girls basketball

Cornwall 47, Beacon 36

Cornwall: Cara Malone 14 points; Mia Dinnocenzio 11 points; Maliha Yunker 11 points

Beacon (3-3): Reilly Landisi 22 points; Devyn Kelly 6 points; Daveya Rodriguez 4 points

Monroe-Woodbury 53, Newburgh Free Academy 43

Monroe-Woodbury: L. Sundheimer 12 points; E. Natal 11 points; O. Shippee 9 points; M. Fileen 8 points; A. Exarchakis 4 points; L. Morgante 4 points; K. Cunningham 3 points; Z. Hudson 2 points

Newburgh Free Academy: Daysha Simmons 19 points; Isabella Suero 9 points; Terrinashae Burden 8 points; A'maya Brock 7 points

Goshen 47, Port Jervis 18

Goshen: Jillian Brosnan 14 points; Peyton Andryshak 6 points; Kaitlyn Albanese 5 points

Port Jervis: Arianna Hansen 5 points; Anna Figueroa 5 points

Warwick 51, Kingston 31

Warwick: Paige Girardi 14 points; Megan Desrats 12 points; Sarah Davis 10 points

Kingston: Diamond Burke 13 points; Kalia Hylton Jacobs 12 points; Asia Lebon 6 points

Washingtonville 63, Minisink Valley 28

Washingtonville (1-5, 1-2 OCIAA): Brianna Lang 20 points; Kathryn Argenzio 18 points (four 3-pointers); Alexis Aquino 11 points

Minisink Valley: Gabriella Olivo 10 points; Kaeli Killenberger 6 points

Burke Catholic 40, Fallsburg 18

Burke Catholic (2-5, 1-0 OCIAA): Layla Luciano 15 points; Michaela Byrons 8 points; Angie Jamison 8 points; Samantha Finlay 6 points; Rose Conlon 3 points

Fallsburg: Ashley Grande 6 points; Alison Perna 5 points; Emily Perna 5 points; Jennifer Fuentes 2 points

S.S. Seward 56, Eldred 39

S.S. Seward (5-3): Shannon Sgombick 25 points; Katie Mulhare 12 points; Kassidy DeGroat 11 points

Eldred (0-1): Lily Gonzalez 19 points; Jeida Reed 12 points

Wallkill 51, Pine Bush 48

Wallkill: Zoe Mesuch 24 points; Emma Spindler 12 points; Emma Schwarzbeck 5 points

Pine Bush: Jah-esa Stokes 21 points; Ketura Rutty 14 points

O'Neill 49, Sullivan West 42

O'Neill: Aniyah Lewis 26 points; Audrey Elisondo 9 points; Josey Arbogast 6 points

Sullivan West: Riley Ernst 14 points; Taylor Wall 12 points; Grace Boyd 8 points

Valley Central 46, New Paltz 42

Valley Central: Riley Schmidt 19 points

New Paltz: Jena Russo 19 points, 11 rebounds; Lily Sturgis 13 points, 8 rebounds

Catskill at Onteora, 6 p.m.

Chester at Tri-Valley, 6:30 p.m.

Livingston Manor at Liberty, 7 p.m.

Millbrook at Pine Plains, ppd.

Webutuck at Spackenkill, ppd.

State rankings

(through Jan. 2)

Class AA: 1. South Shore (PSAL) 8-0; 2. Shenendehowa (2) 6-0; 3. Nazareth (CHSAA) 4-1; 4. Ursuline (1) 5-0; 5. Bishop Kearney (5) 4-2; 25. Albertus Magnus (1) 4-3; 27. White Plains (1) 6-3

Class A: 1. Saint Joseph by the Sea (CHSAA) 8-0; 2. Pittsford Mendon (5) 6-1; 3. Frederick Douglass Academy (PSAL) 12-0; 4. Williamsville South (6) 3-0; 5. Averill Park (2) 7-1; 8. Tappan Zee (1) 7-0; 12. Wallkill (9) 8-1; 20. Lakeland (1) 8-0; 24. Brewster (1) 6-1

Class B: 1. Hastings (1) 6-0; 2. Waterloo (5) 7-0; 3. Depew (6) 4-1; 4. Schalmont (2) 6-1; 5. Dalton School (AIS) 5-1; 11. Red Hook (9) 6-3; 17. Putnam Valley (1) 4-3; 20. Irvington (1) 4-2

Class C: 1. Newark Valley (4) 8-1; 2. East Rochester (5) 7-0; 3. Duanesburg (2) 6-2; 4. West Canada Valley (3) 6-0; 5. Millbrook (9) 5-0; 18. Chester (9) 5-1

Class D: 1. Franklin (4) 5-0; 2. Fillmore (5) 7-0; 3. Hammond (10) 4-0; 4. Copenhagen (3) 6-1; 5. Hartford (2) 8-1

Boys ice hockey

White Plains vs. Monroe-Woodbury at Ice Time Sports Complex, 4 p.m.

Wrestling

Newburgh Free Academy 46, Valley Central 24

110 lbs.: Vincent Vidacovich (VC) won by forfeit; 118: Nicholas Weeden (VC) pin Jordan Busby 3:42; 126: Sebastian Vidacovich (VC) d. Matthew Mercado 7-1; 132: Richie Degon (VC) won by forfeit; 138: Kevin Segali (NFA) pin Eric Conero 1:56; 145: Jackson Merli (NFA) pin Shawn Patterson 5:37; 152: Alec Grogan (NFA) d. Matthew Bond 11-1; 160: Hunter Hecht (NFA) won by forfeit; 172: Anthony Manzi (NFA) won by forfeit; 189: Christopher Leggett (NFA) won by forfeit; 215: Joseph Ponesse (NFA) won by forfeit; 285: Aiden Harrison (NFA) won by forfeit; 102: Luke Satriano (VC) d. Cooper Merli 1-0

Monroe-Woodbury 46, Pine Bush 18

132-pounds: Richard Urena (PB) d. Marco Piazza 6-2; 138: Grant Barczak (MW) pin Logen Bekgran 0:19; 145: Jordan Brown (MW) pin Ethan Conrow 1:11; 152: Marcus Charlot (MW) pin Edward Morley 1:11; 160: Devin Greer (PB) d. Nicholas Hansen 13-10; 172: Michael Zrelak (MW) pin Joseph Longobardo 0:22; 189: Craig Ladka (MW) won by forfeit; 215: Saul Abrego (PB) d. Eryk Shammgod 3-2; 285: Daniel Jabbour (MW) pin Sullivan Toback 1:00; 102: Gabriel McNally (PB) won by forfeit; 110: Devin Charles (MW) won by forfeit; 118: Logan Pennell (PB) d. Liam Hayes 7-4; 126: Maxim Javorsky (MW) d. James Duffy 17-8

Boys swimming

Minisink Valley 99, New Paltz 71

200-yard medley relay - 1. Minisink Valley (Bellettiere, Hujus, Sutherland, Murphy) 1:53.59; 2. New Paltz; 3. Minisink Valley; 200 Freestyle - 1. Jack Bellettiere (MV) 2:02.72; 2. Matthew Monahan (MV); 3. Josh Pappace (NP); 200 Individual Medley - 1. Jackson Hujus (MV) 2:15.97; 2. Koby Wulfmeyer (NP); 3. Ryan Murphy (MV); 50 Freestyle - 1. Brady Saunders (NP) 23.56; 2. Connor Lynch (MV); 3. Dennis Ivanov (MV); Diving - 1. Luke Odland (MV) 223.05 points; 2. Matthew Sheridan (MV); 3. Braden Petito (MV); 100 Butterfly - 1. Jackson Hujus (MV) 59.48; 2. Campbell Heiz (NP); 3. Connor Lynch (MV); 100 Freestyle - 1. Brady Saunders (NP) 52.49; 2. Dylan Sutherland (MV); 3. Dennis Ivanov (MV); 500 Freestyle - 1. Ryan Murphy (MV) 5:47.95; 2. Matthew Monahan (MV); 3. Josh Pappace (NP); 200 Freestyle Relay - 1. New Paltz (Wulfmeyer, Heiz, Pappace, Saunders) 1:47.89; 2. Minisink Valley; 3. New Paltz; 100 Backstroke - 1. Jack Bellettiere (MV) 1:03.87; 2. Dylan Sutherland (MV); 3. Nickolas Ivanov (MV); 100 Breaststroke - 1. Campbell Heiz (NP) 1:10.60; 2. Koby Wulfmeyer (NP); 3. Quinn Oremus (NP); 400 Freestyle Relay - 1. New Paltz (Pappace, DeFoe, Bacon, Forstell) 4:40.53

Records - Minisink Valley 4-0-1; New Paltz 2-4

Warwick 95, Red Hook 60

200-yard medley Relay - 1. Warwick (Holland, Pitiger, Moustafa, Nagel) 1:57.90; 2. Warwick; 3. Red Hook; 200 Freestyle - 1. Jesse Abramson (W) 1:47.55; 2. Edmund Wilson (RH); 3. Vinay Kamath (W); 200 Individual Medley - 1. Brock Meddaugh (RH) 2:56.37; 50 Freestyle - 1. Martin Heidebrecht (RH) 25.77; 2. Samuel Button (RH); 3. Michael Kelly (W); 1-meter diving - 1. Lucas Langone (W) 143.95 points; 100 Butterfly - 1. Edmund Wilson (RH) 59.27; 2. Youssef Moustafa (W); 3. Logan Armistead (W); 100 Freestyle - 1. Jesse Abramson (W) 49.25; 2. Keizo Chen-Suzuki (RH); 3. Alex Boucher (RH); 500 Freestyle - 1. Samuel Button (RH) 5:44.38; 2. Kaden Nagel (W); 3. Benjamin Pitiger (W); 200 Freestyle Relay - 1. Warwick (Trazino, Kelly, Moustafa, Abramson) 1:43.88; 2. Red Hook; 3. Warwick; 100 Backstroke - 1. Connor Holland (W) 1:01.43; 2. Brock Meddaugh (RH); 100 Breaststroke - 1. Benjamin Pitiger (W) 1:13.89; 2. Xander Trazino (W); 3. Martin Heidebrecht (RH); 400 Freestyle Relay - 1. Warwick (Kelly, Abramson, Nagel, Holland) 3:50.42; 2. Red Hook; 3. Warwick

Records - Warwick 3-3; Red Hook 2-3

Goshen 112, Roosevelt 28

200-yard medley Relay - 1. Goshen (Lueng, Ghaly, Rocchio, Butryn) 1:57.80; 2. Goshen; 200 Freestyle - 1. Yamen Ghaly (G) 2:19.33; 2. Kia Ghezel-Ayagh (G); 3. Joseph Andros (R); 200 Individual Medley - 1. Siljkovic Sion (G) 2:32.64; 2. Rhyley Ruffy (G); 50 Freestyle - 1. Owen Butryn (G) 23.87; 2. Luke Albanese (G); 3. Jake Florin (R); 1-meter diving - Not Contested; 100 Butterfly - 1. Carver Rocchio (G) 1:09.17; 2. Rhyley Ruffy (G); 100 Freestyle - 1. Nathan Burger (R) 58.29; 2. Andrew Lueng (G); 3. Colin Butryn (G); 500 Freestyle - 1. Siljkovic Sion (G) 6:20.74; 2. Kia Ghezel-Ayagh (G); 200 Freestyle Relay - 1. Goshen (Rocchio, Ghaly, Albanese, Ghezel-Ayagh) 1:52.60; 2. F. D. Roosevelt; 100 Backstroke - 1. Owen Butryn (G) 1:09.53; 2. Nathan Burger (R); 3. Andrew Lueng (G); 100 Breaststroke - 1. Yamen Ghaly (G) 1:19.90; 2. Carver Rocchio (G); 3. Joseph Andros (R); 400 Freestyle Relay - 1. Goshen (Sion, Ruffy, Albanese, Lueng) 4:18.11; 2. F. D. Roosevelt; 3. Goshen

Records: Goshen 2-1; Roosevelt 0-5

Delaware Valley (Pa.) 146, Valley View (Pa.) 18

200-yard medley relay: Delaware Valley 1:53.97; 200 freestyle: Matt O'Connell (DV) 2:27.14; 200 IM: Alex Corcoran (DV) 2:39.28; 50 free: Dan Matyushin (DV) 26.08; 1-meter diving: Zach Madewell (DV): 100 butterfly: Bobby Holderith (DV) 58.17; 100 free: Eddie Nieves (DV) 59.30; 500 free: Liam Fass (DV) 5:58.12; 200 free relay: Delaware Valley 1:48.21; 100 backstroke: Bobby Holderith (DV) 1:01.96; 100 breaststroke: Keith Sublett (DV) 1:08.04; 400 free relay: Delaware Valley 3:52.24

Girls swimming

Delaware Valley (Pa.) 119, Valley View (Pa.) 56

200-yard medley relay: Delaware Valley 1:58; 200 freestyle: Victoria Corcoran (DV) 2:23.07 200 IM: Lexi Ristaino (DV) 2:25.79; 50 free: Anaya Ruiz (DV) 26.89; 1-meter diving: Victoria Willson (DV): 100 butterfly: Sierra Hartmann (DV) 1:05.7`; 100 free: Molly Hubal (VV) 55.30; 500 free: Michelle Zakharova (DV) 6:50.13; 200 free relay: Delaware Valley 1:53.27; 100 backstroke: Maya Sussman (DV) 1:20.62; 100 breaststroke: Olivia Bogert (DV) 1:27.67; 400 free relay: Valley View 4:04.97

Boys bowling

Middletown 7, Washingtonville 0

Middletown: Bears 742-850-891--2,483; Christian Yanni 201-154-171--526; Ayden Yahm 147-151-166--464; Troy Maurizzio 183-188; Jason Guzman 176-181; Matt Brady 186-185

Washingtonville: Wizards 302-285-304--891; Dutch McGregor 132-115-100--347; Miguel Marte 81-92-119--292; Robert Hutson 89-78-85--262

Saugerties 7, Highland 0

Saugerties: Sawyers 881-893-1,020--2,794; Kore Ferrendino 183-174-244--601; Carter Nelson 204-190-203--597; Edward Coddington 168-182-235--585; Gavin McPeek 166-192-183--541

Highland: Huskies 708-768-712--2,188; Gavin Landry 173-246-200--619; Matthew Stueber 167-131-141--439; Andrew Lamark 111-146-133--390; Kieran Surprise 118-117-154--389; Dan Westover 139-128-84--351

Beacon vs. Monroe-Woodbury at Colonial Lanes, 4 p.m.

Goshen vs. Newburgh Free Academy at Pat Tarsio Lanes, 4 p.m.

Marlboro vs. Franklin D. Roosevelt at Spins Bowl Poughkeepsie, 4 p.m.

Girls bowling

Saugerties 7, Highland 0

Saugerties: Sawyers 793-756-777--2,326; Kerian Hinchey 191-187-173--551; Lacey Schatzel 182-180-156--518; Tyler Bodie 193-156-160--509; Grace Hopf 118-128-165--410

Highland: Huskies 520-556-527--1,603; Olivia Casabura 123-146-151--420; Katie Capobianco 122-106-89--317; Camryn Moschitta 88-107-104--299; Daphne Valenzuela 97-106-80--283

Washingtonville vs. Middletown at Colonial Lanes, 4 p.m.

Beacon vs. Monroe-Woodbury at Colonial Lanes, 4 p.m.

Goshen vs. Newburgh Free Academy at Pat Tarsio Lanes, 4 p.m.

Marlboro vs. Franklin D. Roosevelt at Spins Bowl Poughkeepsie, 4 p.m.

Boys cross country skiing

Monticello, Rondout Valley, Wallkill vs. New Paltz at Minnewaska State Park, canceled

Girls cross country skiing

Monticello, Rondout Valley, Wallkill vs. New Paltz at Minnewaska State Park, canceled

Upcoming schedules

Wednesday, January 5

Boys basketball

Dover at Highland, 5:45 p.m.

S.S. Seward at Eldred, 6:30 p.m.

Port Jervis at Goshen, 6:30 p.m.

Warwick Valley at Kingston, 6:30 p.m.

Liberty at Livingston Manor, 6:30 p.m.

Valley Central at Middletown, 6:30 p.m.

Washingtonville at Minisink Valley, 6:30 p.m.

Newburgh Free Academy at Monroe-Woodbury, 6:30 p.m.

Chapel Field at Roscoe, 6:30 p.m.

Burke Catholic at Fallsburg, 7 p.m.

Chester at Tri-Valley, 7 p.m.,

Beacon at Cornwall, 7:15 p.m.

Girls basketball

Chapel Field at Monticello, 5:30 p.m.

Monroe-Woodbury at Roosevelt, 6 p.m.

Marlboro at Millbrook, ppd.

Wrestling

Fallsburg, Tri-Valley at Ellenville, 5 p.m.

Chester at Onteora, ppd.

Newburgh Free Academy at Pine Bush, 6 p.m.

Eldred, Highland at Port Jervis, 6 p.m.

Middletown at Warwick Valley, 6 p.m.

Valley Central at Saugerties, 7 p.m.

This article originally appeared on Times Herald-Record: High school sports scores for January 4

Our goal is to create a safe and engaging place for users to connect over interests and passions. In order to improve our community experience, we are temporarily suspending article commenting