High school sports: Tuesday's varsity scores and schedule

·2 min read

HIGH SCHOOL

LH Logo: Varsity Scores And Schedules
LH Logo: Varsity Scores And Schedules

Tuesday's results

Boys basketball

Edgemont 72, Children's Village 35

Rye Neck 67, Pawling 40

Briarcliff 68, Hamilton 66

Girls basketball

Somers 47, Hen Hud 35

Pleasantville 44, Edgemont 32

Carmel 44, Suffern 37

Briarcliff 57, Croton-Harmon 25

Ketcham 55, Mamaroneck 44

Westlake 54, Haldane 25

Port Chester at Mount Vernon

Hockey

Pelham 14, Carmel 4

Greeley at Rye Country Day, ppd.

Swimming

Woodlands at Lourdes

Track and field

Rye meet

Wednesday's events

Boys basketball

Lincoln vs. Greeley at Seven Bridges MS, 4:30 p.m.

Gorton at Clarkstown North, 4:30 p.m.

Ketcham at Yorktown, 6 p.m.

John Jay at Panas, 6:15 p.m.

Girls basketball

Mahopac at Tappan Zee, 4:30 p.m.

Port Chester at Yonkers, 4:30 p.m.

Nyack at Poughkeepsie, 5 p.m.

Panas at John Jay, 6 p.m.

Rye at Brewster, 6 p.m.

Hockey

non league opponent vs. Scarsdale at Murray's Ice Rink, 3:30 p.m.

Rivertown vs. Nyack/Tappan Zee at Palisades Ice Arena, 4 p.m.

Suffern vs. non league opponent, 5 p.m.

North Rockland vs. Clarkstown at Palisades Ice Arena, 6:15 p.m.

Wrestling

Yorktown at Somers, 4:30 p.m.

Irvington at Scarsdale, 6 p.m.

Swimming

Greeley vs. Lakeland/Panas/Putnam Valley at Copper Beech MS, 4:30 p.m.

Bowling

Yonkers vs. White Plains at Bowerland, 3:30 p.m.

Arlington vs. Poughkeepsie at Spins Bowl Poughkeepsie, 3:30 p.m.

Thursday's events

Boys basketball

Rye Neck at Westlake, 4:30 p.m.

Woodlands at Yonkers Montessori, 4:30 p.m.

Pleasantville at Edgemont, 4:30 p.m.

New Rochelle at North Rockland, 5:30 p.m.

Ramapo at Carmel, 6:15 p.m.

Haldane at Hamilton 6:15 p.m.

Eastchester tournament

Panas vs. non-region opponent, 6 p.m.

Lakeland tournament

Putnam Valley at Lakeland, 6:30 p.m.

Scarsdale tournament

non-region opponent vs. Scarsdale, 4:15 p.m.

Hastings vs. Scarsdale, 7 p.m.

Girls basketball

Mount Vernon at White Plains, 4:30 p.m.

Putnam Valley at Pleasantville, 4:30 p.m.

Fox Lane at John Jay-EF, 6 p.m.

Eastchester tournament

Tuckahoe vs. Bronxville, 7 p.m.

Irvington tournament

Dobbs Ferry vs. Ardsley, 5 p.m.

Valhalla at Irvington, 7 p.m.

Lakeland tournament

Croton-Harmon at Lakeland, 4:30 p.m.

Scarsdale tournament

TBD, 5 p.m.

Edgemont vs. Maria Regina, 6:15 p.m.

Sleepy Hollow tournament

Hen Hud vs. Westlake, 4:30 p.m.

Mamaroneck at Sleepy Hollow, 6:15 p.m.

Hockey

Rye Town/Harrison vs. ETBE at Ice Hutch, 7:55 p.m.

Wrestling

White Plains at Clarkstown North, 4:30 p.m.

Croton-Harmon, Ardsley at Nyack, 5 p.m.

Lakeland/Panas at Mahopac, 5 p.m.

Bowling

Poughkeepsie vs. John Jay-EF at Fishkill Bowling Lanes, 3:30 p.m.

This article originally appeared on Rockland/Westchester Journal News: High school sports: Tuesday's varsity scores and schedule

Our goal is to create a safe and engaging place for users to connect over interests and passions. In order to improve our community experience, we are temporarily suspending article commenting