High school sports: Varsity scores and schedule for the week of March 20-26

HIGH SCHOOL

LH Logo: Varsity Scores And Schedules
LH Logo: Varsity Scores And Schedules

Monday, March 20

Girls lacrosse

Ardsley at Keio, 4:30 p.m.

Croton-Harmon at North Salem, 5 p.m.

Tuesday, March 21

No events scheduled

Wednesday, March 22

Girls lacrosse

Eastchester at Irvington, 4:30 p.m.

Ardsley at Valhalla, 4:30 p.m.

Keio at Yonkers, 4:30 p.m.

Ossining at Tuckahoe, 4:30 p.m.

Westlake at Byram Hills, 4:30 p.m.

Rye Neck at Hastings, 4:30 p.m.

Blind Brook at North Salem, 4:30 p.m.

Clarkstown North at Nyack, 4:30 p.m.

Croton-Harmon at Our Lady of Lourdes

Boys golf

Pleasantville vs. Putnam Valley at Mahopac National Golf Course, 4:30 p.m.

Track and field

Ossining, Port Chester at White Plains, 4:30 p.m.

Fox Lane, Greeley vs. Lakeland Panas, 4:30 p.m.

North Rockland, Suffern at Clarkstown North, 4:#0 p.m.

Scarsdale, Yonkers at Mamaroneck, 4:30 p.m.

Thursday, March 23

Boys lacrosse

non-region opponent vs. Yonkers at Roosevelt, 4:30 p.m.

Scarsdale at Briarcliff, 5 p.m.

Irvington at Carmel, 5:15 p.m.

Girls lacrosse

Putnam Valley at White Plains, 4:30 p.m.

Nanuet at Pawling, 4:30 p.m.

Tennis

New Rochelle at Edgemont, 4:15 p.m.

Friday, March 24

Boys lacrosse

North Salem at Edgemont, 4:30 p.m.

O'Neill at Nanuet, 5:30 p.m.

Girls lacrosse

Mahopac at Scarsdale, 4:30 p.m.

Somers at Pelham, 4:30 p.m.

New Rochelle at Briarcliff, 4:30 p.m.

Westlake at Eastchester, 4:#0 p.m.

Yonkers at Haldane, 4:30 p.m.

Croton-Harmon at Ossining,4:30 p.m.

Carmel at Pleasantville, 4:30 p.m.

Lakeland/Panas vs. Wappingers, 4:45 p.m.

Brewster at Ursuline, 4:45 p.m.

Hen Hud at North Salem, 6:30 p.m.

Flag football

Lakeland at Yonkers, 4:30 p.m.

Poughkeepsie at Tappan Zee, 4:30 p.m.

Ossining at Byram Hills, 4:30 p.m.

Mahopac vs. Scarsdale B, 4:30 p.m.

Panas at Scarsdale, 4:30 p.m.

Brewster vs. Hudson River Trailblazers, 5 p.m.

Saturday, March 25

Boys basketball

NYS Federation tournament

Semifinals

Class AA

Stepinac vs. Eagle Academy II (PSAL), 1 p.m.

Class A

Tappan Zee vs. Albany Academy (AISAA), 11 a.m.

Girls basketball

NYS Federation tournament

Semifinals

Class A

Panas vs. St. Joseph's By the Sea (CHSAA), 5 p.m.

Baseball

Clarkstown South at Ketcham, 11 a.m.

Somers at Tappan Zee, 11 a.m.

Rye at Sleepy Hollow, 11 a.m.

Ardsley at Pearl River, 11 a.m.

Brewster at Nyack, 1 p.m.

Ossining at Nanuet, 2 p.m.

Dobbs Ferry at Croton-Harmon, 3 p.m.

Boys lacrosse

Albertus Magnus at non-region opponent, 11 a.m.

Kingston at Clarkstown North, noon

Hen Hud at Scarsdale, noon

Westlake at Sleepy Hollow, noon

Lakeland/Panas at Mamaroneck, 3 p.m.

Girls lacrosse

John Jay-CR at Fox Lane, 10:30 a.m.

Irvington at Hastings, 11 a.m.

Sleepy Hollow at Keio, 1 p.m.

Sunday, March 26

Boys basketball

NYSPHSAA tournament

Championship

Class AA: TBD, noon

Class A: TBD, noon

Girls basketball

NYS Federation tournament

Championship

Class A: TBD, 2 p.m.

Monday, March 13

No events scheduled

Tuesday, March 14

No events scheduled

Wednesday, March 15

No events scheduled

Thursday, March 16

No events scheduled

Friday, March 17

Boys basketball

NYSPHSAA tournament

State semifinals

At Cool Insuring Arena

Class AA: North Rockland 57, Liverpool (Section 3) 55 (OT)

Class A: Tappan Zee 58, New Hartford (Section 3)

Class C: Haldane 63, Canton (Section 10) 54 (OT)

Girls basketball

NYSPHSAA tournament

State semifinals

At Hudson Valley CC

Class AA: White Plains 57, Liverpool (Section 3) 46

Class A: Panas 47, Averill Park (Section 2) 42

Class B: Putnam Valley 70, Albany Academy (Section 2) 50

Saturday, March 18

Boys basketball

NYSPHSAA tournament

State championships

At Cool Insuring Arena

Class AA: Victor (Section 5) 56, North Rockland 38

Class A: Tappan Zee 49, Irondequoit (Section 5) 36

Class C: Randolph (Section 6) 58, Haldane 55

Girls basketball

NYSPHSAA tournament

State championships

At Hudson Valley CC

Class AA: Webster Schroeder (Section 5) 49, White Plains 41

Class A: Panas 61, Canandaigua Academy (Section 5) 51

Class B: Waterloo (Section 5) 58, Putnam Valley 48

Sunday, March 19

No events scheduled

This article originally appeared on Rockland/Westchester Journal News: High school sports: Varsity scores and schedule for the week of March 20-26