High school wrestling: Cherryville, West Lincoln among winners in week shortened by snow

Cherryville wrestlers take a photo in the Blue Ridge Mountains as part of their trip to the James Orr Invitational in Robbinsville earlier this month.
Cherryville wrestlers take a photo in the Blue Ridge Mountains as part of their trip to the James Orr Invitational in Robbinsville earlier this month.

Despite snow and adverse road conditions wreaking havoc on the high school wrestling schedule, several area teams found a way to hit the mat this week. Here are results from those matchups.

Lake Norman 43, North Gaston 29

120: Noah Murray (LANO) over Garrett Carpenter (NOGA) (Dec 9-5) 126: Jeremiah Garcia (LANO) over (NOGA) (For.) 132: Patrick Iacoves (LANO) over James Weaver (NOGA) (MD 12-3) 138: Eli Murray (LANO) over Tripp Norwood (NOGA) (Fall 0:00) 145: JT Richards (LANO) over Preston Martin (NOGA) (Fall 0:00) 152: Steven Mairena (NOGA) over Brody Neal (LANO) (Dec 6-1) 160: Tommy Hall (NOGA) over Caleigh Suddreth (LANO) (Fall 0:00) 170: Trever Adams (NOGA) over Michael Levine (LANO) (Fall 0:00) 182: Keagan Bradley (LANO) over Colby Jenkins (NOGA) (Fall 0:00) 195: Daylan Hanna (NOGA) over (LANO) (For.) 220: Sakarri Morrison (LANO) over (NOGA) (For.) 285: Carson Floyd (LANO) over Zachary Magaha (NOGA) (Fall 0:00) 106: Kaden Carptenter (NOGA) over Noah Carleton (LANO) (TF 16-0 0:00) 113: Caleb Haynes (NOGA) over Brett Foster (LANO) (Dec 13-9)

North Gaston 47, South Point 24

106: Kaden Carptenter (NOGA) over Charlie Price (SOPO) (Dec 1-0) 113: Caleb Haynes (NOGA) over Nile Teders (SOPO) (Fall 0:00) 120: Garrett Carpenter (NOGA) over Aiden Houghton (SOPO) (Dec 10-5) 126: Ryley Goble (SOPO) over (NOGA) (For.) 132: James Weaver (NOGA) over Dawson Tobin (SOPO) (MD 10-1) 138: Tripp Norwood (NOGA) over Ashton Carter (SOPO) (Fall 0:00) 145: Lawson Georgia (SOPO) over Preston Martin (NOGA) (Fall 0:00) 152: Steven Mairena (NOGA) over Simon Dellinger (SOPO) (MD 10-2) 160: Tommy Hall (NOGA) over Ethan Dellinger (SOPO) (Fall 0:00) 170: Trever Adams (NOGA) over Ashton Knauf (SOPO) (Fall 0:00) 182: Zayvien Ziglar (SOPO) over Colby Jenkins (NOGA) (Fall 0:00) 195: Daylan Hanna (NOGA) over Shane Wilson (SOPO) (Dec 3-1) 220: Ethan Thagard (SOPO) over Dewayne Davis (NOGA) (Fall 0:00) 285: Zachary Magaha (NOGA) over Dennis Tadokora (SOPO) (Fall 0:00)

Lake Norman 54, South Point 21

106: Charlie Price (SOPO) over Noah Carleton (LANO) (Dec 8-6) 113: Brett Foster (LANO) over Nile Teders (SOPO) (Fall 0:00) 120: Noah Murray (LANO) over Aiden Houghton (SOPO) (Fall 0:00) 126: Ryley Goble (SOPO) over Jeremiah Garcia (LANO) (Dec 6-2) 132: Patrick Iacoves (LANO) over Dawson Tobin (SOPO) (Fall 0:00) 138: Eli Murray (LANO) over Alex Pohle (SOPO) (Fall 0:00) 145: JT Richards (LANO) over Lawson Georgia (SOPO) (Fall 0:00) 152: Brody Neal (LANO) over Simon Dellinger (SOPO) (Fall 0:00) 160: Ethan Dellinger (SOPO) over Caleigh Suddreth (LANO) (Fall 0:00) 170: Ashton Knauf (SOPO) over Michael Levine (LANO) (Dec 5-0) 182: Keagan Bradley (LANO) over Zayvien Ziglar (SOPO) (Fall 0:00) 195: Thien Nguyen (SOPO) over (LANO) (For.) 220: Carson Floyd (LANO) over Johnathan Vasquez (SOPO) (Fall 0:00) 285: Sakarri Morrison (LANO) over Zolan McCollogh-Alexander (SOPO) (Fall 0:00)

Cherryville 60, Bessemer City 6

106: Yanet Guadarrama (CHER) over (BESC) (For.) 113: Double Forfeit 120: Robbie Bowman (CHER) over Karsen Bradshaw (BESC) (Fall 0:00) 126: Abram Avery (CHER) over (BESC) (For.) 132: Aiden Farmer (CHER) over (BESC) (For.) 138: Double Forfeit 145: Double Forfeit 152: Chase Miller (CHER) over (BESC) (For.) 160: Kam Bolin (CHER) over (BESC) (For.) 170: Ethan Baynard (BESC) over (CHER) (For.) 182: Mason Grindstaff (CHER) over (BESC) (For.) 195: Tobias Miller (CHER) over Nik Ellis (BESC) (Fall 0:00) 220: Jack Dellinger (CHER) over Josiah Coleman (BESC) (Fall 0:00) 285: Caleb Hovis (CHER) over Seth Glance (BESC) (Fall 0:00)

Langtree Charter 60, Bessemer City 24

120: Nikhil Deshpande (LANG) over Karsen Bradshaw (BESC) (Inj. [time]) 126: Nicalis McGee (LANG) over (BESC) (For.) 132: Austin Lockamy (LANG) over (BESC) (For.) 138: Ty Martin (LANG) over (BESC) (For.) 145: Jake Avallone (LANG) over (BESC) (For.) 152: Jake Sandino (LANG) over (BESC) (For.) 160: Luke Piscatella (LANG) over (BESC) (For.) 170: Ethan Baynard (BESC) over Trace Hartsell (LANG) (Fall 0:00) 182: Thomas Gosselin (LANG) over (BESC) (For.) 195: Nik Ellis (BESC) over Xander Deforge (LANG) (Fall 0:00) 220: Josiah Coleman (BESC) over Adam McDaniel (LANG) (Fall 0:00) 285: Seth Glance (BESC) over Sullivan Deaton (LANG) (Fall 0:00) 106: Tanner Lewis (LANG) over (BESC) (For.) 113: Landon Bassett (LANG) over (BESC) (For.)

Thomas Jefferson 30, Bessemer City 18

113: Joshua Moss (TJCA) over (BESC) (For.) 120: Dylan Sims (TJCA) over Karsen Bradshaw (BESC) (Fall 0:00) 126: Double Forfeit 132: Double Forfeit 138: Mac Beard (TJCA) over (BESC) (For.) 145: Double Forfeit 152: Nathan Halliday (TJCA) over (BESC) (For.) 160: Double Forfeit 170: Ethan Baynard (BESC) over Rylie Hicks (TJCA) (Fall 0:00) 182: Double Forfeit 195: David Hargro (TJCA) over Josiah Coleman (BESC) (Fall 0:00) 220: Nik Ellis (BESC) over (TJCA) (For.) 285: Seth Glance (BESC) over Jack Bartscher (TJCA) (Fall 0:00) 106: Double Forfeit

Cherryville 48, Langtree Charter 36

113: Landon Bassett (LANG) over (CHER) (For.) 120: Robbie Bowman (CHER) over Nikhil Desphande (LANG) (Fall 0:00) 126: Abram Avery (CHER) over Nicalis McGee (LANG) (Fall 0:00) 132: Austin Lockamy (LANG) over Aiden Farmer (CHER) (Fall 0:00) 138: Ty Martin (LANG) over (CHER) (For.) 145: Jake Avallone (LANG) over (CHER) (For.) 152: Chase Miller (CHER) over Jake Sandido (LANG) (Fall 0:00) 160: Kam Bolin (CHER) over Luke Piscatella (LANG) (Fall 0:00) 170: Trace Hartsell (LANG) over (CHER) (For.) 182: Mason Grindstaff (CHER) over Thomas Gosselin (LANG) (Fall 0:00) 195: Tobias Miller (CHER) over Xander Deforge (LANG) (Fall 0:00) 220: Jack Dellinger (CHER) over Adam McDaniel (LANG) (Fall 0:00) 285: Caleb Hovis (CHER) over Sullivan Deaton (LANG) (Fall 0:00) 106: Tanner Lewis (LANG) over Yanet Guadarrama (CHER) (Fall 0:00)

West Lincoln 48, Lincolnton 24

106: Andy Saine (WELI) over Isaac Powell (LINC) (Fall 0:00) 113: Matthew Davis (LINC) over Eli Leatherman (WELI) (Fall 0:00) 120: Logan Reynolds (WELI) over Rylee Wesson (LINC) (Fall 0:00) 126: Caleb Deaton (LINC) over Chade Norman (WELI) (Dec 5-0) 132: Luke Heavner (WELI) over Issiah Herycyk (LINC) (Dec 3-2) 138: Kemp Wehunt (WELI) over Ethan Smith (LINC) (Fall 0:00) 145: Quinlan Hunter (LINC) over Xandor Hedrick (WELI) (Fall 0:00) 152: Mason Avery (WELI) over Cory Watson (LINC) (Fall 0:00) 160: Josh White (LINC) over Patrick Goins (WELI) (Fall 0:00) 170: Levi Huss (WELI) over Nathan Wells (LINC) (Fall 0:00) 182: Braxton Young (WELI) over Jordy Hernandez (LINC) (Fall 0:00) 195: Geviaunta Walker (LINC) over Jake Gragg (WELI) (Dec 8-5) 220: Curtis Goins (WELI) over Bernard Wingate (LINC) (TB-1 6-4) 285: Camden Sain (WELI) over Nathan Jenkins (LINC) (Fall 0:00)

Lincoln Charter 36, SouthLake Christian 18

106: Ethan Law (SCA) over Bradley MacDowell (LICH) (Fall 1:15) 113: Double Forfeit 120: Kaden Simpson (SCA) over (LICH) (For.) 126: Double Forfeit 132: Noah Allmond (LICH) over Jack Schiavarelli (SCA) (Fall 1:38) 138: Double Forfeit 145: Jack Casey (LICH) over Daniel Hernandez (SCA) (Fall 1:37) 152: Garret White (LICH) over Connor Williams (SCA) (Fall 2:17) 160: Jack Crofoot (SCA) over Greyson Mackie (LICH) (Fall 1:00) 170: Esteban Zuniga (LICH) over (SCA) (For.) 182: Double Forfeit 195: Carter Roberts (LICH) over (SCA) (For.) 220: Double Forfeit 285: Owen Cornwell (LICH) over (SCA) (For.)

This article originally appeared on The Gaston Gazette: High school wrestling: Cherryville, West Lincoln among week's winners