Kansas high school football state playoffs: An updated look at KSHSAA bracket, schedule
- Oops!Something went wrong.Please try again later.
The playoffs are here for Kansas high school football and Varsity Kansas has you covered with the updated KSHSAA schedule and brackets for every classification in the state.
Here’s the first look at which teams have advanced to the sectional round of the state playoffs for quarterfinal games scheduled for 7 p.m. on Friday, November 10 unless otherwise noted.
Class 6A football playoffs
West
No. 5 Wichita East (8-2) at No. 1 Washburn Rural (10-0)
No. 3 Derby (9-1) at No. 2 Manhattan (9-1)
East
No. 5 Blue Valley Northwest (6-4) at No. 1 Gardner Edgerton (9-1)
No. 6 Blue Valley (6-4) vs. No. 2 Olathe North (9-1) at ODAC
Class 5A football playoffs
West
No. 4 Maize South (8-2) vs. No. 1 Kapaun Mt. Carmel (9-1) at Wichita Southeast
No. 11 Maize (5-5) vs. No. 2 Goddard Eisenhower (9-1) at Goddard District Stadium
East
No. 9 Topeka Seaman (6-4) at No. 4 Mill Valley (8-2)
No. 6 Shawnee Heights (8-2) vs. No. 2 Blue Valley Southwest (9-1) at ANTDAC
Class 4A football playoffs
West
No. 4 Wellington (8-2) at No. 1 Wamego (8-2)
No. 7 McPherson (7-3) at No. 6 Andover Central (7-3)
East
No. 5 Tonganoxie (8-2) at No. 1 Atchison (10-0)
No. 7 Basehor-Linwood (7-3) at No. 6 St. Thomas Aquinas (7-3)
Class 3A football playoffs
D5-1 Clay Center (9-1) at D7-1 Cheney (9-0)
D6-1 Wichita Collegiate (9-1) at D7-2 Andale (9-1)
D1-1 Frontenac (9-1) at D4-2 Holton (6-4)
D4-1 Topeka Hayden (10-0) at D1-2 Parsons (9-1)
Class 2A football playoffs
D5-1 Southeast of Saline (10-0) at D7-1 Hoisington (10-0)
D8-1 Norton (10-0) at D5-2 Ellsworth (9-1)
D2-2 Humboldt (9-1) at D4-2 Sabetha (9-1)
D2-1 Osage City (9-1) at D4-1 Nemaha Central (10-0)
Class 1A football playoffs
D7-1 Conway Springs (8-2) at D6-2 Marion (9-1)
D7-2 Medicine Lodge (7-2) at D5-2 Valley Heights (8-2) at 6 p.m.
D1-1 Pittsburg-St. Mary’s Colgan (10-) at D3-1 St. Marys (7-3)
D2-1 Olpe (8-2) at D3-2 Jefferson County North (9-1)
8-man Division 1 football playoffs
D1-1 West Elk (9-1) at D2-1 Lyndon (10-0)
D2-3 Chase County (7-3) at D2-2 Topeka Cair Paravel (8-2)
D6-1 Hoxie (9-1) at D5-1 Ell-Saline (9-1)
D8-1 Wichita County (10-0) at D6-2 Rawlins County (9-1)
8-man Division 2 football playoffs
D3-2 Frankfort (8-2) at D3-3 Hanover (6-4)
D4-1 Osborne (9-1) at D3-1 Axtell (10-0)
D5-1 Victoria (8-1) at D8-3 Dighton (5-4)
D8-1 Minneola (10-0) at D7-1 South Central (7-3) at 6 p.m.
6-man football playoffs
D2-2 Tescott (6-2) at D1-1 Waverly (7-0)
D2-3 Pawnee Heights (6-4) at D2-1 Cunningham (8-1)
D3-1 Ashland (8-1) at D4-2 Northern Valley (9-1)
D4-1 Cheylin (10-0) at D3-2 Ingalls (8-2) at 5:30 p.m.