Local Sports Calendar (Oct. 15)
Oct. 15—TODAY
Prep Football
Hoopeston Area/Armstrong-Potomac at Salt Fork, noon
8-Man Football
Schlarman Academy at Milford/Cissna Park, 2 p.m.
College Football
Minnesota at Illinois, 11 a.m.
Prep Cross Country
IHSAA State Series: Fountain Central and Seeger at West Lafayette Harrison Regional, 9:30 a.m.
Big 12 Conference Meet: Bloomington, Champaign Centennial, Champaign Central, Danville, Normal Community, Normal West, Peoria High, Peoria Manual, Peoria Notre Dame, Peoria Richwoods and Urbana at Detweiller Park, 10 a.m.
Prep Girls Swimming
Bloomington and Danville at Urbana, 11 a.m.
Prep Girls Tennis
IHSA Class 1A State Series: Danville and Schlarman Academy at Champaign Centennial Sectional
Prep Volleyball
Vermilion County Tournament at Hoopeston Area High School: Georgetown-Ridge Farm vs. Salt Fork, 9 a.m.
Vermilion County Tournament at John Greer Elementary in Hoopeston: Bismarck-Henning/Rossville-Alvin vs. Hoopeston Area, 9 a.m.
IHSAA Class 2A Clinton Prairie Sectional: Delphi or Lafayette Central Catholic vs. Seeger, 10 a.m.
IHSAA Class 1A Rossville Sectional: Clinton Central or Faith Christian vs. Fountain Central, 10 a.m.
Vermilion County Tournament at Hoopeston Area High School: Oakwood vs. Westville, 10 a.m.
Vermilion County Tournament at John Greer Elementary in Hoopeston: Georgetown-Ridge Farm vs. Hoopeston Area, 10 a.m.
Vermilion County Tournament at Hoopeston Area High School: Armstrong-Potomac vs. Oakwood, 11 a.m.
Vermilion County Tournament at John Greer Elementary in Hoopeston: Bismarck-Henning/Rossville-Alvin vs. Salt Fork, 11 a.m.
IHSAA Class 2A Clinton Prairie Sectional: Carroll or Covington vs. Clinton Prairie, 11:30 a.m.
IHSAA Class 1A Rossville Sectional: North Vermillion or Rossville vs. Attica, 11:30 a.m.
Vermilion County Tournament at Hoopeston Area High School: Armstrong-Potomac vs. Westville, noon
Vermilion County Tournament at John Greer Elementary in Hoopeston: Bismarck-Henning/Rossville-Alvin vs. Georgetown-Ridge Farm, noon
Vermilion County Tournament at John Greer Elementary in Hoopeston: Hoopeston Area vs. Salt Fork, 1 p.m.
IHSAA Class 2A Clinton Prairie Sectional Championship: teams TBD, 5 p.m.
IHSAA Class 1A Rossville Sectional Championship: teams TBD, 5 p.m.
Vermilion County Tournament: Armstrong-Potomac, Bismarck-Henning/Rossville-Alvin, Georgetown-Ridge Farm, Oakwood, Salt Fork and Westville at Hoopeston Area
SUNDAY
No Local Sports Scheduled
MONDAY
Prep Volleyball
Vermilion County Tournament at Hoopeston Area High School, consolation match: teams TBD, 5 p.m.
Vermilion County Tournament at Hoopeston Area High School, third-place match: teams TBD, 6 p.m.
Vermilion County Tournament at Hoopeston Area High School, championship: teams TBD, 7 p.m.
ON THE AIR
TODAY
College Football
Penn State at Michigan, FOX, 11 a.m.
Minnesota at Illinois, WDAN-AM 1490, WDNL-FM 102.1, Big Ten Network, 11 a.m.
Maryland at Indiana, ESPN2, 2:30 p.m.
Wisconsin at Michigan State, FOX, 3 p.m.
Nebraska at Purdue, Big Ten Network, 6:30 p.m.
Stanford at Notre Dame, NBC, 6:30 p.m.
College Volleyball
Illinois at Minnesota, Big Ten Network, 3 p.m.
Auto Racing
NASCAR Xfinity Series: Alsco Uniforms 302, NBC, 2:30 p.m.
Golf
Champions Tour: SAS Championship, second round, GOLF, 1 p.m.
PGA Tour: ZOZO Championship, final round, GOLF, 9:30 p.m.
Major League Baseball
National League Division Series, Game 4 (If Necessary): Atlanta Braves at Philadelphia Phillies, FS1, 1 p.m.
American League Division Series, Game 3: Seattle Mariners at Houston Astros, TBS, 3 p.m.
American League Division Series, Game 3: Cleveland Guardians at New York Yankees, TBS, 6:30 p.m.
National League Division Series, Game 4 (If Necessary: Los Angeles Dodgers at San Diego Padres, FS1, 8:37 p.m.
National Hockey League
Columbus Blue Jackets at St. Louis Blues, Bally Sports Midwest, 7 p.m.
Chicago Blackhawks at San Jose Sharks, NBC Sports Chicago, 9 p.m.
SUNDAY
Auto Racing
NASCAR Sprint Cup Series: South Point 400, WHRK-FM 94.9, NBC, 1:30 p.m.
Women's College Soccer
Purdue at Indiana, Big Ten Network, 1 p.m.
Golf
Champions Tour: SAS Championship, final round, GOLF, 1 p.m.
Major League Baseball
American League Division Series, Game 4 (If Necessary): Houston Astros at Seattle Mariners, TBS, 2 p.m.
National League Division Series, Game 5 (If Necessary): Philadelphia Phillies at Atlanta Braves, FS1, 3:30 p.m.
American League Division Series, Game 4 (If Necessary): New York Yankees at Cleveland Guardians, TBS, 6:07 p.m.
National League Division Series, Game 5 (If Necessary): San Diego Padres at Los Angeles Dodgers, FS1, 8:07 p.m.
National Football League
Jacksonville Jaguars at Indianapolis Colts, WDAN-AM 1490, CBS, noon
New York Jets at Green Bay Packers, FOX, noon
Buffalo Bills at Kansas City Chiefs, CBS, 3 p.m.
Dallas Cowboys at Philadelphia Eagles, NBC, 7:15 p.m.
MONDAY
Major League Baseball
American League Division Series, Game 5 (If Necessary): Seattle Mariners at Houston Astros, TBS, 4 p.m.
American League Division Series, Game 5 (If Necessary): Cleveland Guardians at New York Yankees, TBS, 6:37 p.m.
National Football League
Denver Broncos at Los Angeles Chargers, ESPN, 7:15 p.m.
Note — some events are subject to blackout rules and regulations
CONTACT US
Editor: Chad Dare (217) 477-5151
Reporter: Marvin Holman:(217) 477-5210
E-mail: sports@dancomnews.com
Note — The Commercial-News sports desk is staff Monday through Friday from 5 p.m. until 10 p.m. All results and information should be reported during those times.