Find out who made the coaches' 2023 all-league boys basketball teams for Vermont

·3 min read

The individual all-league coaches’ teams from the 2022-23 Vermont high school boys basketball teams have been announced.

As reported to the Burlington Free Press sports department, coaches in each league — Metro, Lake, Mountain, Capital and Southern Vermont — determine their respective all-league teams.

The teams:

More: 'Dream Dozen' selections unveiled for 2022-23 high school basketball season

More: Coaches' 2023 all-league girls basketball teams for Vermont

METRO DIVISION

Player of the year: Drew Bessette, Rice Memorial.

Coach of the year: Mike Osborne, Champlain Valley.

First team: Adam Bilodeau, Rice Memorial; Kyle Eaton, Champlain Valley; Harry Geng, St. Johnsbury; Alex Provost, Champlain Valley.

Second team: Tyler Bergmans, South Burlington; Zach Davis, Colchester; Noah Earl, BFA-St Albans; Seth Richards, BFA-St. Albans; Tucker Tharpe, Champlain Valley.

Honorable mention: Owen Eaton, Rice Memorial; Rex Hauser, St. Johnsbury; Owen Pinaud, Mount Mansfield; Sam Sweeney, Champlain Valley; Logan Vaughan, Champlain Valley.

Championship rewind: Top-seeded CVU claims first boys basketball title

LAKE DIVISION

Player of the year: Cooper Brueck, North Country.

Coach of the year: Jeremiah Melhuish, North Country.

First team: Donovan Dallas, Milton; Abram Fancis, Vergennes; Ian Funke, Mount Abraham; Devyn Gleason, Enosburg; Penn Riney, Middlebury.

Second team: Willem Berry, Middlebury; Jorden Driver, North Country; Elijah Duprey, Vergennes; Raymond Fournier, Missisquoi; Brayden Pepin, North Country.

Honorable mention: Danny Antillion, Enosburg; Gavin Bannister, Mount Abraham; Haidin Chilafoux, North Country; Ayden Dash, Enosburg; Dominic DeNapoli, Mount Abraham; Chance Denecker, Mount Abraham; Oakley Francis, Vergennes; Silas Kane, Enosburg; Graham Mattrick, Middlebury; Caleb Surprise, Missisquoi; Jack Trudeau, Middlebury.

MOUNTAIN DIVISION

Player of the year: Trevon Bradley, Winooski.

Coach of the year: Sam Jackson, Winooski.

First team: Trevon Bradley, Winooski; Evan Dennis, Blue Mountain; Daniel Surma, Winooski; Elia Varisco, Richford; Christian Young, Danville.

Second team: Jerrick Jacobs, Richford; Andrew Joncas, Danville; Evan Fletcher, BFA-Fairfax; Ricky Fennimore, Blue Mountain; Hassan Hassan, Winooski.

Honorable mention: Chase Brown, Stowe; Sam Parris, Winooski; Chase Lund, Oxbow; Kellen Bourgeois, Winooski; Meles Gouge, Twinfield; Jackson Wimette, BFA-Fairfax; Dylan Washer, Craftsbury.

More: Winooski boys basketball dethrones Hazen to polish off perfect season

CAPITAL DIVISION

The Montpelier High School boys basketball team celebrates a Division II three-peat championship on Saturday at Barre Auditorium.
The Montpelier High School boys basketball team celebrates a Division II three-peat championship on Saturday at Barre Auditorium.

Player of the year: Tyler Rivard, Hazen.

Coach of the year: Nick Foster, Montpelier.

First team: Carter Bruzzese, Montpelier; Carson Cody, Montpelier; Cooper Diego, Spaulding; Tyler Rivard, Hazen; Austin Wheeler, Lyndon.

Second team: Brady Donahue, Williamstown; Cole McAllister, Spaulding; Ronnie Riby-Williams, Montpelier; Riley Severy, Spaulding; Tavarius Vance, Spaulding.

Honorable mention: Sawyer Beck, Peoples; Tobey Bellows, Harwood; Ethan Davignon, Randolph; Mitchell Parkman, Thetford; Xavier Hill, Hazen.

SOUTHERN VERMONT LEAGUE

A Division

Coach of the year: Jason Coplan, Brattleboro.

First team: Will Ameden, Burr and Burton; Paul McGillion, Brattleboro; Eli Pockette, Rutland; Eric Swain, Rutland; Carter Thompson, Mount Anthony.

Honorable mention: Tate Chamberlin, Brattleboro; Luke DelBianco, Rutland; Cam Frost, Brattleboro; Julien Halstead, Burr and Burton; Shemar Sookdar, Mount Anthony.

B Division

Coach of the year: Bob Prenevost, Fair Haven.

First team: Sam Barber, Fair Haven; Maison Fortin, Windsor; Desmond Krakowka, Mount St. Joseph; Declan McCullough, Woodstock; Brady Olmstead, Hartford; Sawyer Ramey, Fair Haven; Brody Tyburski, Hartford.

Honorable mention: Philip Bean, Fair Haven; Joseph Buxton, Fair Haven; Tanner Gintof, Springfield; Keegan Grecly, Mount St. Joseph; Christian Hathorn, Hartford; Logan Letourneau, Otter Valley; Cory Lockwood, Windsor; Brayden Trombly, Hartford; Owen Traynor, Mount St. Joseph.

C Division

Coach of the year: Andy Perkins, Rivendell.

First team: Harry Molesworth, Rivendell; Jake Moore, Bellows Falls; Eben Mosher, Green Mountain; Jamison Nystrom, Bellows Falls; Alex Parker-Jennings, Leland & Gray; Jacoby Patterson, Rivendell; Brayden Russ, White River Valley.

Honorable mention: Donavan Craven, White River Valley; Colby Dearborn, Bellows Falls; Caleb Merrow, Green Mountain; Ryan Smith, Mill River; Trevor Stillwagon, Leland & Gray; Tanner Swisher, Green Mountain; Josiah Welch, Rivendell.

D Division

Coach of the year: Robert Leary, Long Trail.

First team: Caleb Benjamin, Sharon; Carter Crossmon, Proctor; Jack Dickerson, Long Trail; Ty Dickerson, Long Trail; Marcus Lewis, Poultney; Joseph McCray, Arlington.

Honorable mention: Parker Bogardus, Sharon; Peyton Book, Poultney; Luca Fioff, Long Trail; Jacob Leary, Long Trail; Cooper Jennings, Arlington; David Noel, West Rutland.

Become a member of the Vermont Varsity Insider Facebook group at https://bit.ly/2MGSfvX

Contact Jacob Rousseau at JRousseau@gannett.com. Follow on Twitter: @ByJacobRousseau

This article originally appeared on Burlington Free Press: Vermont H.S. basketball: Coaches' 2022-2023 all-league boys teams