Memphis high school All-Region football teams for the 2022 season
Here's the list of Memphis area High School football All-Region teams from the 2022 season:
Region 8-6A
Offensive Player of the Year: Damon Sisa, Houston
Co-Defensive Players of the Year: Rahmaan Rinkin, Bartlett and Brady Weatherly, Houston
First-team offense
QB: Braylen Ragland, Bartlett; Chandler Day, Houston
RB: Damon Sisa, Houston; Ahmad Miller, Whitehaven
WR: Jeremiah Reed, Bartlett; Noah Flaskamp, Collierville; Brock Vice, Houston; Kedarius Jones, Whitehaven
TE: Eli Sisson, Collierville
OL: Hayden Edge, Bartlett; Jaden McKinney, Collierville; Luke Needham, Houston; Taylor Burton, Whitehaven; Devin Williams, Germantown
ATH: Jamarion Morrow, Germantown
K: Oziel Hernandez, Germantown
RET: Malik Mason, Germantown
Second-team offense
QB: Jayce Edwards, Whitehaven; Aidan Glover, Collierville; Isaiah Tate, Germantown
RB: Geron Johnson, Bartlett; BJ Blake, Germantown
WR: DeShaun Catron, Bartlett; Emmet Burns, Cordova; Triston Lurry, Houston; Kyrrae Franklin, Germantown
TE: Alex Desarzant, Houston; Tyshawn Tate, Whitehaven
OL: Sam Marquez, Bartlett; Clark Cocroft, Arlington; David Williams Jr., Arlington; Adam Grant, Houston; Keshawn Moore, Cordova; Andrew Cornell, White Station
ATH: William Carver, Whitehaven
K: George Vezina, Houston
RET: Rahmaan Rinkin, Bartlett
Third-team offense
QB: Lonnie Simpson, White Station
RB: Jackson Hair, Arlington; Logan Davis, Collierville
WR: Jade Kneeland, Bartlett; Joakim Dodson, Collierville; Austin Smith, Collierville; Greg Mangle, White Station; Anthony Taylor, White Station; Darrion Bohanna, Cordova
TE: Andrew Martin, Bartlett; Owen Waggener, Houston
OL: Justin Jones, White Station; Noah Holcomb, Collierville; Max Dawe, Houston; Tracy Jackson, Whitehaven
ATH: Malik Mason, Germantown
K: Logan Ahern, White Station
RET: Jeffery McCarter, Arlington
First-team defense
DT: Taylor Burton, Whitehaven; Sam Hultz, Collierville; Daniel Anderson, Germantown
DE: Ethen Smith, Arlington; Jonathan Davis, Collierville; DJ Allen, Germantown
ILB: Brady Weatherly, Houston;Kylan Dickey, Germantown; Eli Myers, Collierville
OLB: Parker Moore, Bartlett; Barrett Glass, Houston;Gyasi Wallace, Collierville
CB: Rahmann Rinkin, Bartlett; Greg Mangle, White Station; Kion Threalkill, Germantown
S: DJ Miller, Houston; Tyler Johns, Collierville; Demario Smith, Whitehaven
P: George Vezina, Houston
Second-team defense
DT: Cortez Chambers, Bartlett;Travis Shaw, Houston; Clark Cocroft, Arlington
DE: Tucker Waltz, Bartlett; Mahamadou Diarra, Whitehaven; Chris McBee, Cordova; Trayshawn Shaw, Houston
ILB: Nick Luster, Bartlett; Carter Wood, Arlington; Errin Neal, White Station; Cody Balkin, Whitehaven
OLB: David Milburn, Bartlett; Kinerious Hamilton, White Station; Chris Rogers, Cordova
CB: Devin Rutherford, Bartlett; Chase Manning, Houston
S: Marco Tyson, Bartlett; Raymond Tate, Cordova; Elizjah Salat, Germantown
P: Logan Ahern, White Station
Third-team defense
DT: Landon Hall, Cordova; Tesean Guffin, Whitehaven; Will Toy, Collierville; Joseph Johnson, Germantown
DE: Jaylen Strong, Germantown; Kavious Weston, Whitehaven
ILB: Jackson Hair, Arlington; Jackson Hobbs, Cordova
OLB: Jordan Batts, Arlington; Ben Killebrew, Houston; Jonathan Hampton, Collierville; Isaiah Spates, Germantown
CB: Dermont Green, Arlington; Kam Herring, Collierville
S: Taeshawn Jefferson, Germantown; Anthony Taylor, White Station; Andre Andre, Houston; Artees Wells, Whitehaven
P: Caleb Logan, Cordova
Region 8-5A
Coach of the Year: Slade Calhoun, Munford
Most Valuable Player: Braxton Sharp, Munford, RB
Offensive Player of the Year: Law Wright, Central QB
Defensive Player of the Year: Antoine Keefer, Southwind LB
Munford All-Region
Jordan Bell, QB; Tristan Bohannon, LB; Clay Bridges, LB; Isaiah Cobbs, WR; Jaelon Dowell, LB; Zach Smith, OL; Jeremiah Sullens, TE
Southwind All-Region
Kavion Benton, DL; Darryon Taylor, DB; Joshua White, LB; Martez Carter, WR; Kelvin Perkins, ATH; Taylor Jones, DL
Central All-Region
Jevore Bledsoe, LB; Khmari Johnson, TE; Ricky Isom, ATH; Jordan Duffie, LB; Jammie Allen, DB
Overton All-Region
Gary Greer, WR; Cameron Smith, OL; Romalic Carter, DL
Brighton All-Region
Hunter Lampley, ATH; Taylon Carpenter, DB
Kingsbury All-Region
Muhammad Sowe
Dyer County All-Region
Bralyn Taylor, RB; Drew Evans, TE; Mason Patterson, WR; Chris Moreno, LB
Region 8-4A
MVP: Braylon Cato, Fayette-Ware
Offensive Player of the Year: Rhyan Brown, Melrose
Defensive Player of the Year: Cortland Morris, Craigmont
Coach of the Year: Derrick Bobo, Melrose
First-team offense
QB: Taquinico Phillips, Craigmont
RB: Rhyan Brown, Melrose; Braylon Cato, Fayette-Ware
WR: Trey Henry, Craigmont; Edion White, Melrose; Ronquarius Lukes, Kirby
TE: Jhevin McSwain, Kirby
OL: Caleb Powell, Ridgeway; Kison Shepard, Fayette-Ware; Kaveon Epps, Melrose; Keveon Kinnell, Craigmont; Eli Williams, Craigmont
Second-team offense
QB: Sadat Muhammad, Melrose; Eric McNeal, Wooddale
RB: Joseph Jackson, Kirby;Marcus Randolph, Craigmont; Gino Segree, Melrose
WR: Daveon McVay, Craigmont; Dontarius Wallace, Melrose; Toriano Myers, Wooddale
TE: Chris Davenport, Fayette-Ware
OL: Markerrion Banks, Melrose; Sincere Gates, Craigmont; Khalil Davis, Wooddale; Cortland Morris, Craigmont; Keyunte Hunt, Fayette-Ware; Kaiden Harris, Melrose; Irving Jackson, Melrose
First-team defense
DL: Jacourion Tolbert, Ridgeway; Cortland Morris, Craigmont; Carmello Wilson, Melrose; Markerrion Banks, Melrose
LB: Noland Ward, Craigmont;Lonnie Tate, Melrose; Quintez Agnew, Kirby
DB: Kylan Holmes, Fayette-Ware; Daveon McVay, Craigmont; Brenton Thomas, Craigmont; Cameron Miller, Melrose
Second-team defense
DL: Irving Jackson, Melrose; Terzaion Cooks, Kirby; Rashon Anthony, Fayette-Ware; Camiron Taylor, Craigmont; Nadaveon Sears, Craigmont
LB: Arnez Kendrick, Melrose; Kobe Gardner, Wooddale; Marcus Randolph, Craigmont; Rodrecus Crowell, Fayette-Ware; Martavious Scales, Craigmont
DB: Carmello Bogan, Melrose; Evan Jenkins, Melrose; Omari Bonds, Melrose; Earl Baines, Craigmont; Zach Siler, Fayette-Ware
Special teams
First Team Punter
Adam Hogabimana, Wooddale
Second Team Punter
Daniel Brooks, Melrose
First Team Kicker
Andy Luna, Kirby
Second Team Kicker
Orlando Franco, Ridgeway
Region 8-3A
Offensive Player of the Year: Mark Joseph (Sheffield)
Defense Player of the Year: Mark Joseph (Sheffield)
Coach of the Year: Edward Kuykendoll (Sheffield)
First-team offense
QB: Mark Joseph (Sheffield)
RB: Devonte Rodgers (Hamilton); Kenyon Spearman (Sheffield); Jaylen Brooks (Raleigh-Egypt)
WR: Radarious Jackson (Sheffield), Antonio Bell (Sheffield), Travion Baker (Raleigh-Egypt), Conner Lurry (MBA)
OL: Mac Morris (Douglass), Andre Boyce (Hamilton), James Gibbs (Raleigh-Egypt); Quincy Harpe (Sheffield); Keyvion Munford (Trezevant)
ATH: Mark Joseph (Sheffield)
First-team defense
DL: JaCorrien Love (Sheffield), Camron Partee (Hamilton), Isaiah Lackey (Sheffield); Jeremiah Evans (East); Nicholas Banks (Raleigh-Egypt)
LB: Davion Sledge (Sheffield), Malik Turner (East), Dylan Bolden (Hamilton).
DB: Mark Joseph (Sheffield), Antonio Bell (Sheffield); Jaylen Brooks (Raleigh Egypt); DeMarico Gray (East); Matavious Johnson (Hamilton)
First-team special teams
K: Zeylser Servilla (Sheffield)
KR: Zey Roes Wright (East)
Second-team offense
QB: Kevonne Jordan (East)
RB: Leterrance Brannigan (Trezevant), Javarius Triplett (Sheffield), Marco Pride (Douglass)
WR: Marvin Warren (Trezevant); Anthony Campbell (East); Edgric Brooks (Hamilton); Justin Cooks (Raleigh-Egypt)
OL: Patrick Craft (Sheffield); Jayden Travis (East); Mac Morris (Douglass), Phil Cunningham (MBA); Javion Duncan (Sheffield)
ATH: DeMarcio Gray (East)
Second-team defense
DL: Artavian Grayer (Sheffield), Joseph King (Hamilton); Chuka Dibia (East),
LB: Kavion Yancey (Hamilton), Artez Grayer (Sheffield); Joseph Kyles (East), Daquavius Dukes (Raleigh Egypt); Maurice Williams (Trezevant).
DB: Lamarian Robinson (Sheffield), Jordan McKinley (Hamilton), Terrell Evans (East), Dorien Partee (Raleigh-Egypt), Gabriel Mackenzie (MBA)
Second-team special teams
K/P: John Amprez (Douglass)
KR: Devonte Rodgers (Hamilton)
Honorable mention
Dontez McKinnley (Trezevant); Jarvis Johnson (MBA); D’Marion Harvey (MBA); Jerquavious Collier (Raleigh-Egypt); Zylon Moore (Douglass); Rodrick Mcatee (Hamilton); Jakerrion Bowen (Halmilton); Keyvion Munford (Trezevant); Furnanza Coplen (Sheffield)
Region 7-3A
Player of the Year: Jamarion Dowell, Covington
Offensive MVP: Skylan Smith, Covington
Defensive MVP: Kydrick Mason, Covington
Best OL: Ethan Bell, Dyersburg and Ian Robinson, Covington
Best WR: Aden Curry, Bolton
Best TE: Dorian Robinson, Covington
Best QB: Carson Howell, Bolivar
Best RB: Jamarion Dowell, Covington
Best DL: Jeremiah Temple-Dowdy, Millington
Best LB: Taylor Carney, Ripley
Best DB: AC Mason, Covington
Best Kicker: Gabe Wellentin, Covington
Best Punter: Josh Hearn, Ripley
Athlete: John Morris Towbridge, Dyersburg and Johnathan Temple-Dowdy, Millington
Coach of the Year: JR Kirby, Covington
First team
Bolton
Aden Curry; Desmond Smith; Darnell Ely; Ahmir Long; Edarian Washington; Dillon Johnson
Covington
Jamarion Dowell; Skylan Smith; Kydrick Mason; Dorian Robinson; Ian Robinson; AC Mason; Gabe Wellentin; Braden Gover; Ty Beard; Malikia Somerville; Atyrun Smith; Daniel Harrison; Colin McDaniel; Jasper Hunter; Jake Wilson
Millington
Jackson Ford; Johnathan Temple-Dowdy; Javon Todd; Al Gutierrez; Cris Galindo; Jeremiah Temple-Dowdy
Bolivar Central
Carson Howell; Cuaron Price; Marcus Harris; Josiah Clark
Dyersburg
Ethan Bell; John Morris Trowbridge; Zac Sentell; Kejuan Watkins; Cooper Roser; Kye Lo; Nathan Paschall; Kalen Edwards; Antonio Higgins
Ripley
Mason Deloach; Cobe Maners; Sammie Smith; Terrance Hunter; JQ Hurdle
Region 8-2A
Offensive Player of the Year: EJ Gilliam, Freedom Prep
Defensive Player of the Year: Jacquan Davis, Fairley
Special Teams Player of the Year: Tadarius Canada, Mitchell
Student Athlete of the Year: Greg Martin, Oakhaven
Coach of the Year: Fred Copeland, Fairley
First-team offense
QB: E.J. Gilliam, Freedom Prep
RB: Greg Martin, Oakhaven; Desi Hemphill, Freedom Prep; Quinterrion Hollins, Fairley
WR: Jacquan Davis, Fairley; Mark Travis, Oakhaven; Nate Coleman, Freedom Prep; Jarvis McClendon, Freedom Prep
TE: Rod Johnson, Oakhaven
OL: Ledell Coleman, MLK Prep; Clarace Livington, Fairley; Mitch Mosby, Oakhaven; Planton Curry, Freedom Prep; Christopher Hubban, Mitchell
P: Amarion Watkins, MLK Prep
K: Hamidu Ba, Freedom Prep
Second-team offense
QB: Markevian Sanders, Oakhaven; Tadarius Canada, Mitchell; Kelly Taylor, Hillcrest
RB: Jamarioun William, MLK Prep; Dion White, KIPP
WR: Quinton Osby, Mitchell; Chris Westbrook, MLK Prep; Alex Taylor, Oakhaven; Lawrence Higginbottom, Freedom Prep; Warren Morris, KIPP
OL: Quatrell King, Fairley; Amir Milam, Oakhaven; Donarius Moore, Freedom Prep; Maka Savage, Freedom Prep; Martavian Pratcher, Mitchell.
P: Hamidu Ba, Freedom Prep
K: Tadarius Canada, Mitchell
Honorable mention offense
QB: Courtney Beloch, MLK Prep; Kevin Garret, KIPP
RB: Keyshaun Parker, Fairley; Joshua Wheatley, Mitchell; Deante Jones, Hillcrest
WR: Jermiah Griffin, Mitchell; Taurus Collier, MLK Prep; Mike Parker, Fairley; Melkah Stokes, KIPP
OL: Jeremiah Frayser, Fairley; Tayuate William, MLK Prep; Martavius Harvey, Fairley; Gillion Beaner, Fairley; Jaylon Dowell, Oakhaven; Marquell Cathy, Oakhaven; Zamarian Pointer, Mitchell; Martonio Williams, KIPP; Terrance Thomas, Mitchell
K: Amarion Watkins, MLK Prep
First-team defense
DT: Omarion Sutton, Mitchell; Torrance Bailey, Freedom Prep; Javion Burrow, Oakhaven
LB: Stanley Burrow, Freedom Prep; Demarion Dorsey, Freedom Prep; Brian Smith, Fairley
DE: Jermicheal Fields, MLK Prep; Tyler Hodges, Freedom Prep
CB: Alex Taylor, Oakhaven; Quinton Osby, Mitchell
S: Jaquan Davis, Fairley; Tadarius Cananda, Mitchell
KR: Tadarius Canada, Mitchell
PR: Mark Travis, Oakhaven
Second-team defense
DT: Martavian Pratcher, Mitchell; Marquez Dobbin, Freedom Prep; Jamarious Williams, MLK Prep
LB: Marquell Cathey, Oakhaven; Tayunta Williams, MLK Prep; Kylan Meek, Mitchell
DE: Travis Wooden, Oakhaven; Dorian Brown, Mitchell
CB: Courtney Beloch, MLK Prep; Trutez Tylor, Mitchell; Mike Porken, Fairley
S: William Durham, MLK Prep; Martez Travis, Oakhaven; Jaavontaye Jones, Manassas
KR: Fyderious Isom, MLK Prep
PR: Willie Durham, MLK Prep
Honorable mention defense
DT: Jadarius Lee, Mitchell; Kemeron Carter, Oakhaven; Kamerion Mason, Fairley; Clarence Livington, Fairley; Jamarion Williams, MLK Prep
LB: Darrion McThune, Mitchell; Kaylon Crawford, Fairley
DE: Kenderrius Robertson, Mitchell; Jaylon Russell, Fairley; Delandis Dandridge, Fairley
CB: Joshua Springfield, Mitchell; Julian Porter, Fairley
Region 8-1A
Offensive Player of the Year: Kumaro Brown, MASE
Defensive Player of The Year: Lance Taylor Jr., MASE
Coach of the Year: Cedric Miller, MASE
First-team offense
QB: Demetrius Visor, MASE
RB: Kumaro Brown, MASE; Mariel Bolden, BTW
WR: Dylan Jackson, MASE; Dounell Dobbs, Bluff City; Jamar Frazier, BTW
TE: Charles Humphrey, MASE
OL: Misan Sisk, MASE; Charion Cunningham, MASE; Andrew Wells, MASE; Tyler Wren, MASE; Kristian Miller, MASE
P: Blake Edgeston, Middleton
Second-team offense
QB: Matthew Keller, Middle College
RB: Taysean Fondren, Middle College; Christopher Watson, MASE
WR: Naterius Moore, Westwood; Brandon Mitchell, Middle College; Cedric Turman, MASE
TE: Octavius Walker, Middle College
OL: Marcus Simmons, BTW; Cedarrin Kelley, Westwood; Taeveon Smith, Westwood; Nigel Grant, Middle College; Jon Hulbert, Middle College
P: Jamar Frazier, BTW
Honorable mention offense
QB: Tyler Barfield, Westwood; Deveyon Hunter Jr., MASE
RB: Ashton Robbins, Middleton; Anterrius Vallentine, BTW
WR: Kaleb Holmes, Middleton; Malik Jones, Westwood; Jordan Stewart, Middleton
TE: AJ Watkins, Middleton
OL: Jon Hulbert, Middle College; Veldasa Davis, Middleton; Micah Tucker, Middleton; Ethan Spencer, BTW; Blake Edgeston, BTW
P: Taliko Russell, Bluff City
First-team defense
DL: Kristian Miller, MASE; Jadien Lenore, MASE; Tyrese Young, MASE; Jamar Frazier, BTW
LB: Lance Taylor Jr., MASE; London James, MASE; Taysean Fondren, Middle College
DB: Anterrius Vallentine, BTW; Kumaro Brown, MASE; Dylan Jackson, MASE; Brandon Mitchell, Middle College
PR: Dylan Jackson, MASE
KR: Taliko Russell, Bluff City
Second-team defense
DL: Jon Hulbert, Middle College; Joshua Newson, Bluff City; Mario Simmons, BTW; Freerick Hamilton, Westwood
LB: Keilon Key, BTW; Darrius Wadley, Bluff City; Devin Scott, Westwood
DB: Tayshone Moore, BTW; Jordan Stewart, Middleton; Jaquaveon Brown, MASE; Earnest Williams, Middle College
PR: Brandon Mitchell, Middle College
KR: Brandon Mitchell, BTW; Malik Jones, Westwood
Honorable mention defense
DL: Misan Sisk, MASE; Andra Crawley, Middle College; Kadrian Bouey, BTW; Cameo Stevenson, Westwood; Cedarrin Kelley, Westwood; Blake Edgeston, Middleton; Ashton Robbins, Middleton
LB: Taliko Russell, Bluff City; Mariel Bolden, BTW; Devin Salto, Middleton; Wyatt Street, Middleton
DB: Jordan Pickens, BTW; Zachery Jones, BTW; Cedric Turman, MASE; Malik Jones, Westwood
PR: Tayshone Moore, BTW; Kumaro Brown, MASE
KR: Michquil Johnson, Westwood
Division II-A
Player of the Year: Kevin Finch, USJ
Defensive Player of the Year: Will Keltner, TCA
Offensive Player of the Year: Kameron Boyd, Jackson Christian
Coach of the Year: Michael Stroup, USJ
First-team all-region
QB: Berkely Pettigrew, USJ
RB: Lekhy Thompkins, TCA
TE: Raleigh Seals, USJ
WR: Brayden Waller, TCA; Jay’len Mosley, JC; Jayce Barksdale, USJ; Brian Shields, FACS
OL: Rory Jones, USJ; Harrison Vance, TCA; Skylar Billings, FACS; Kanye Sawyer, USJ; Mark Cox, USJ; Joey Carr, JC
DL: Ty O’Neal, USJ; Raleigh Seals, USJ; Cedric Anderson, JC; Kaleb Newsome, JC
LB: Wyatt Jones, JC; Brooks Jones, USJ; Sam McMillian, USJ; Lekhy Thompkins, TCA; Konner Mains, FA
DB: Cooper Vailes, TCA; Jayce Barksdale, USJ; Jay’len Mosley, JC; Will Horton, USJ; Ethan Gay, FACS
Second-team all-region
QB: Kade Butler, TCA
RB: Jake Pennington, FACS
TE: Daniel Green, JC
WR: Cooper Vailes, TCA; Davis Sain, USJ; Aiden Petrowski, TRA; Ellis Fullen, TRA; Eason Wells, FA
P: DeAngelo Love, HA
K: Pierce Holsinger, TCA
Ret.: Will Adkins, HA
OL: Will Keltner, TCA; Allen Bowman, FA; Kyle Christensen, JC; Beau Downing, TRA; Daltyn Deloach, JC
DL: Allen Bowman, FA; Cam Jones, HA; Marshall Ray, TCA; Will Sparks, FA
LB: Parker Barnes, USJ; Alex Wallace, USJ; Eli Craig, JC; Hank Miller, TCA; Paxton Graves, FA
DB: Noah Spencer, USJ; Brayden Waller, TCA; Jack Collins, JC; Will Wysor, TCA
Honorable mention
Corbin Bowling, FA; Gage Boykin, JC; Eason Woods, FA; Aiden Childress, JC; Chilton Smith, JC; Thomas Patton, TRA; Mario Figueroa, USJ; Kayden Hartunian, FACS
Division II-AA
Overall MVP: Brock Glenn, Lausanne
Offensive MVP: Tyler Wilson, Lausanne
Defensive MVP: Parker McClain, St. George’s
Special Teams MVP: Max Gilbert, Lausanne
Region Coach of Year: Kevin Locastro, Lausanne
First-team offense
QB: Jack Patterson, Northpoint
RB: Zamariyon Kendall, Lausanne
WR: Jake Seward, St. George’s; Christian Gilliland, Northpoint; Jamison Smith, ECS
OL: Luke Work, Lausanne; Will Brown, Lausanne; Ethan Hatton, Lausanne; Walker Hawkins, St. George’s
Second-team offense
QB: Wilson Thetford, ECS
RB: Jaydon Smith, St. George’s
WR: Grayson Alford, Northpoint; Jake Vargo, ECS; Gray Patterson, Northpoint
OL: Dan Crutcher, St. George’s; Brandon Adams, Lausanne; Jack Clayton, Northpoint
First-team defense
DL: Tyler Bell, Lausanne; Drake Gonzalez, St. George’s; John Michael Treadway, Lausanne; Jamez Jordan, St. George’s
LB: Kyle Mabie, ECS; Drew Scott, Lausanne; Conner McKnatt, Northpoint; Tate Wirth, St. George’s
DB: Langston Rogers, Lausanne; CJ Jordan, Lausanne; Xander Carroll, ECS; Chase Sutton, St. George’s
Second-team defense
DL: Dana Williams, Northpoint; Whitten Epps, Northpoint; Trevor Anthony, Lausanne; Gabe Moss, ECS
LB: Andrew Temko, Northpoint; Justin Bourdeau, St. George’s; Noah Wilder, ECS
DB: Bo Dawson, ECS; Jordan Thomas, St. George’s; Nick Speltz, Northpoint; Jarvis Wyatt, Lausanne
Honorable mention
ECS: Kimbiel Kumtor; Caleb McCalla; Nate Reithemeyer; Clayton Garrison
Lausanne: Michael Alford; Hunter Youngblood; Celley Davis
Northpoint: Dean Patterson; Alex Musgrave, Junior Bunch; Brett Whitten
St. George’s: Justis Grimsley; Huffman Smith; Jared Ruth; Tristin Fleming; Zaydon Poindexter
Division II-AAA
Most Valuable Player: Deuce Scott, Sr., RB/OLB, Brentwood Academy
Offensive MVP: Levi Moore, Sr., QB, Ensworth
Defensive MVP: AJ Barbat, Jr., ILB, Brentwood Academy
MUS All-Region
Stryker Aiken, LB; Will McDaniel, DB; Brandon Nicholson, DB; Tee Perry, RB; Hudson Shoaf, LB; Dion Stutts, DL
CBHS All-Region
Jack McLaughlin, QB; Jaxon Hammond, WR; Luke Wilemon, OL; Charlie Harrell, FS; Tre Johnson, DE
Briarcrest All-Region
Max Carroll, WR/DB/LB; Reed Linder, WR/DB; Nate Bledsoe, OL/DL; Kollin Collier, DB/WR
St. Benedict All-Region
Alex McCalpin, QB; Antonio Adams, RB; Cam Scott, DL
Brentwood Academy All-Region
Davis Greene, OL/DL; George MacIntyre, QB; Isaiah Cane, CB/WR; Kolbe Harmon, CB; Jabari Simmons, OL/DL; Luke Smith, ILB; Jorden Barnes, Safety/WR; Hank Weber, OL/DL
Ensworth All-Region
Bralynn Morris, DL/OL; DuJuan Sharp, DB/WR; Caleb Dorris, OL/DL; Martez Cooksey, DB/RB; Christian Grimes, DL; Shamar Porter, WR; Mark Smith, RB
Specialists
London Bironas, Brentwood Academy, K/P; Cooper Allen, Briarcrest, K/P; Freddy Dean, CBHS, K/P; Paulos Estifanos, Ensworth, K/P; Andrew Tancredi, MUS, K; Cayden Willis, St. Benedict, Ret.
Honorable mention
Briarcrest
John R. Odle, LB; Brandon Meyers, LB; Cade Shivers, OL; Zeke Taylor, OL
CBHS
Michael Spain, WR; Ryan Hall, WR; Zane Beard, MLB; Josh Sellers, WLB
MUS
Nicholas Matthews, OL; Michael Ray, OL/DL; Malcolm Shaw, DB; Makhi Shaw, RB/DB
St. Benedict
Isiah Boldin, DB; Joseph McCusker, OL
Brentwood Academy
Kolby Jones, Safety/RB; Ian Scott, WR; George Laster, K; Casen Calmus, OLB/WR
Ensworth
Zaidyn Moore, DB/WR; Drew Bonner, WR; Mason Curtis, DB/WR; Russell Janikowski, LB
This article originally appeared on Memphis Commercial Appeal: Memphis-area high school football all-region teams for 2022 season