National Signing Day in central Ohio: High school athletes make commitments official

·23 min read
National Letter of Intent
National Letter of Intent

Below is a list of central Ohio high school athletes who announced their college decisions to ThisWeek on national signing day in November, February and April and during the early signing period for football in December.

If there is an athlete not listed below, email us at sports@thisweeknews.com.

AFRICENTRIC

Kayln Spence, football and men's track & field, Central State

BEECHCROFT

No information received

BEXLEY

Katie Jude, women’s soccer, Michigan Tech

Chris Mitchell, men’s basketball, Ashland

BIG WALNUT

Ashton Baker, men’s lacrosse, Muskingum

Andrew Borcila, men’s soccer, Findlay

Abbey Danne, women’s track, Wittenberg

Kina Ehlers, women’s tennis, Franciscan University of Steubenville

Ashley Fisher, women’s lacrosse, Virginia-Wise

Sydney Foxworthy, women’s track & field, Savannah College of Art and Design

Aidan Hernandez, football, Ashland

JoJo Lawrence, women’s lacrosse, Walsh

Christopher Lee, men’s cross country and track, New York University

Kendall McClintock, women’s equestrian, Georgia

Kolin McKee, men’s golf, Ohio Dominican

Morgan McCullough, women’s volleyball, Graceland

Lane Pritchard, football, Ohio Wesleyan

Cassandra Sanders, women’s bowling, Kent State

Caroline Speelman, women’s volleyball, Xavier

Christian Takatch, football, Notre Dame College

Lucas Tindall, football, Tiffin

Jordan Walters, women’s basketball, Trine

Ashleigh Westervelt, women’s bowling, Mount Vernon Nazarene

BUCKEYE VALLEY

Lilly Irvine, softball, Niagara

Nina Peak, softball, Wilmington

BRIGGS

No information received

CANAL WINCHESTER

Chase Alwood, men's soccer, Otterbein

Caden Bjorklund, men's soccer, Ashland

Stephan Byrd, football, Cincinnati

Jacob Cressy, men's soccer, Findlay

Zade Fusselman, baseball, Wright State

Caden Groff, men's soccer, Muskingum

Derrick James, men's basketball, Ashland

Abigail McIntosh, softball, Cedarville

Ishmael Moss, football, Thomas More

Mardawn Rawls, men's lacrosse, Nyack

John Romig, baseball, Fairmont State

Paige Wallace, women's golf, Otterbein

Joey Young, baseball, Muskingum

CENTENNIAL

No information received

CENTRAL CROSSING

Alec Boyd, football, Capital

Isaiah Bridges, football, Wittenberg

Erin Brothers, women’s volleyball, Towson

Skylar Bryant, softball, Northwestern Ohio

Anthony Coleman, men’s basketball, Penn State-Allegheny

Eli Fleshman, football, Capital

Matt Groom, men’s swimming & diving, Wilmington

Belle Lukemire, women’s volleyball, Rhodes

Maggie Lukemire, women’s volleyball, Rhodes

Jae’V’on Pass, football, Hocking

Christa Phillips, women’s soccer, Defiance

Joey Taylor, men’s cross country and track & field, Evansville

COLUMBUS ACADEMY

Drake Bellisari, football, Trinity

Evie Gee, women’s lacrosse, Radford

Johnny Hill, baseball, Hobart

Carter James, football, Marist

Lauren Klinefelter, women’s swimming & diving, William & Mary

Gyvnn Mendenhall, football, Washington University-St. Louis

Ella Morris, field hockey, DePauw

Parker Logan, football, Mount Union

Kerry O’Connor, women’s volleyball, DePauw

Mary Kate Prall, women’s swimming & diving, Ashland

Aditya Reddy, men’s golf, Rose-Hulman

Kevin Reeves, men’s basketball, Bowdoin

Henry Rubey, football, Hamilton

Blake Skilken, women’s diving, Ohio State

Sophie Spolter, women’s basketball, Bates

Zach White, men’s lacrosse, Utah

COLUMBUS INTERNATIONAL

No information received

COLUMBUS SCHOOL FOR GIRLS

Carly Priest, women’s track & field, Haverford

COLUMBUS SOUTH

No information received

COLUMBUS WEST

No information received

DELAWARE CHRISTIAN

Katie Neuhart, women's basketball, Bluffton

DELAWARE HAYES

Colin Bibler, men’s golf, Otterbein

Madison Bricker, women’s lacrosse, Ohio Wesleyan

Ava Bruns, women’s soccer, Otterbein

Bailey Christiansen, women’s volleyball, Ohio Dominican

Myaih Cloud, softball, Fairmont State

Austin Dowell, baseball, Owens Community College

Hayley Dye, women’s golf, Findlay

Brady Gazarek, men’s golf, Findlay

Hannah Halstead, women’s bowling and soccer, Rio Grande

Brennan Helcher-Green, baseball, Northwestern Ohio

Trenton Hole, men’s cross country and track & field, Heidelberg

Chloe Jeffers, women’s basketball, Butler

Abdul Kawa, men’s soccer, Ashland

Katlin Klabus, women’s lacrosse, Ohio Wesleyan

Gavin Lester, men’s lacrosse, Mount Vernon Nazarene

Hayli Marsch, women’s soccer, Indiana-South Bend

Kai Mays, men’s soccer, Mount Vernon Nazarene

Sophia Midura, women’s basketball, Ohio Dominican

Allison Miller, women’s lacrosse, Otterbein

Frank Mlckovsky, football, Otterbein

Cici Plaud, women’s wrestling, Siena Heights

Kami Slayton, softball, Fairmont State

Kailyn Smith, women’s swimming, Case Western Reserve

Kassy Stefanski, softball, Ramapo College of New Jersey

Jake Stein, men’s swimming, Wilmington

Mark Sulek, men’s golf, Wittenberg

Armon Weaver, football, Muskingum

DeSALES

Scott Armstrong, men's golf, Ashland

Molly Ballard, women's lacrosse, Slippery Rock

Hayden Bucher, football, Ashland

Jackson Carawan, men's lacrosse, Richmond

Jalen Carpenter, football, Marist

David Chintala, men's lacrosse, Kenyon

Gianna Cua, women's lacrosse, Xavier

Isabella Gagliardi, women's soccer, Belmont Abbey

Jackson Gantz, football and men's lacrosse, Capital

Abby Groff, women's soccer, Washington and Lee

Jacob Grube, men's lacrosse, Marietta

Kylie Hast, women's soccer, Otterbein

Christian Hopp, baseball, Penn State-DuBois

Braden Jehn, football, Capital

Will Jordan, men's lacrosse, Cleveland State

Brady McInerney, men's swimming, Kentucky

Jessica Melvin, softball, Marietta

Abby Reagan, women's lacrosse, Mount Union

Libby Ruff, women's swimming, DePauw

Alex Shaffer, men's soccer, Ohio Northern

Andrew Shaffer, men's soccer, Bowling Green

Rechee Smith, football, Marist

Jonathan Thompson, football, Cincinnati

Morgan Tydings, women's volleyball, Davenport

Ava Vendetti, women's lacrosse, Capital

Madison Wehrman, softball, Rhodes

DUBLIN COFFMAN

Mitchell Broskie, wrestling, Kent State

Taylor Covington, women’s basketball, Indiana Tech

Ryan Cramer, baseball, Ashland

Alex Diehl, baseball, Tiffin

Lizzie Elliott, women’s soccer, Capital

Marti Henkel, softball, Bowling Green

Lily Holmes, women’s lacrosse, Ashland

Nick Kapustin, men’s soccer, West Point

Katy McCaffrey, women’s volleyball, Kenyon

Maya Miles, softball, Tiffin

Ruby Moore, women’s volleyball, Rochester

Joseph Nadur, men’s swimming & diving, John Carroll

Norah Roush, women’s soccer, Miami University

Andrew Rust, baseball, Wittenberg

Zach Rust, baseball, Wittenberg

Ajay Sheldon, men’s basketball, Ohio University

Seth Shumate, wrestling, Ohio State

Hannah Slater, softball, Rochester Institute of Technology

Zac Stump, men’s swimming & diving, Navy

DUBLIN JEROME

Colin Colby, men’s lacrosse, UMass Boston

Simon Colby, men’s lacrosse, Lake Forest

Kelsey Cooper, women’s swimming & diving, Purdue

Ava DiMasi, women’s cross country and track & field, Denison

Raegan Ernst, women’s track and field, Dayton

Preston Everhart, men’s lacrosse, High Point

Maya Fuller, women’s track & field, West Virginia

David Hartman, men’s cross country and track & field, Otterbein

Max Fickas, men’s tennis, Belmont Abbey

Sheil Iyer, men’s golf, Ohio University

Zara Johnson, women’s lacrosse, Davenport

Nicholas Kremin, men’s swimming & diving, Illinois Institute of Technology

Andrew Lacksonen, men’s lacrosse, Elmhurst

Ellie Mahan, women’s soccer, DePauw

Ida Modin, women’s lacrosse, Slippery Rock

McKenna Moritz, women’s track & field, Cincinnati

Ethan Ogden, men’s soccer, Bowling Green

Brett Podobinski, men’s golf, Miami University

J.T. Schoessel, baseball, Knox

Carson Smith, men’s swimming & diving, U.S. Naval Academy

Emma Sparling, women’s golf, Dayton

Carson Trafford, men’s golf, Ohio University

Chase Tzagournis, men’s lacrosse, Denver

Luke Walter, baseball, Otterbein

Brady White, men’s lacrosse, U.S. Military Academy at West Point

Eli Wiblin, men’s tennis, St. Francis (Pennsylvania)

Andrew Williams, baseball, Findlay

Caroline Zimovan, women’s beach volleyball, Georgia State

DUBLIN SCIOTO

Lesley Andoh, football, Cincinnati

Eddie Bakay, football, California (Pennsylvania)

Natalie Beasley, women’s soccer, St. Francis (Brooklyn)

Holland Bell, field hockey, Ohio State

Wyatt Bowen, men’s golf, Ohio Northern

Tysen Boze, football, South Dakota

Nic Bradfield, football, Mount Union

Kayla Bruce, women’s track & field, Otterbein

Nico Crawford, football, Illinois

Rachel Fullerton, women’s soccer, Ohio Dominican

Amare Jenkins, football, Walsh

Trinity Johnson, women’s basketball, Midway

Devin Keidel, women’s soccer, Edinboro

Ayva Leon, women’s volleyball, Cleveland State

Jayden Lunsford, men’s soccer, Bowling Green

Max Martin-Lee, football, West Liberty

Spencer McClellan, men’s cross country and track & field, Malone

Silas Moore, baseball, Cuyahoga Community College

Avery Samms, women’s cross country, Grace

Devan Smith, men's soccer, Heidelberg

Mya Swearingen, women’s soccer, Capital

Ethan Taynor, men’s track & field, Muskingum

Tiffany Trinh, women’s soccer and lacrosse, Ohio Wesleyan

Terrell Triplett, football, Wittenberg

EASTMOOR ACADEMY

No information received

FRANKLIN HEIGHTS

No information received

GAHANNA LINCOLN

Kendall Barker, women’s lacrosse, Howard

Tori Barron, women's bowling, Tiffin

Sequoia Bradley, women's basketball, Heidelberg

Maddox Burnworth, baseball, Denison

Molly Cepek, women's golf, Muskingum

Tristin Cook-Fisher, football, Tiffin

Brendon Dorsett, men’s soccer, Capital

Eloise Fisher, women's swimming & diving, New Mexico

Morgan Govekar, men's swimming & diving, Wabash

Juju Grubich, women's basketball, Otterbein

Garrett Helsel, baseball, Southern Illinois Edwardsville

Jabez Hill, football, Ohio Dominican

Brooklyn Hisle, women's basketball, Hocking

Tyree Johnson, football, Arkansas at Pine Bluff

Sean Jones, men’s basketball, Marquette

Josh Kucker, football, Capital

Lindsey Linker, softball, Cedarville

Taylor Marcum, women’s soccer, Capital

Caleb Mason, men’s lacrosse, University of the Cumberlands

Ryanne Michel, women’s soccer, Capital

Brenton Molli, men's soccer, Otterbein

Judeah Morris, softball, Fairmont State

John Nhem, baseball, Cuyahoga Community College

Gwyneth Payton, women's swimming & diving, Findlay

Braden Reed, baseball, Cuyahoga Community College

Reagan Reetz, women’s swimming & diving, Oakland

Hannah Reich, women’s cross country and track & field, Depauw

Alyssa Shope, women’s cross country and track & field, Indiana

Javan Simmons, men’s basketball, Toledo

Elijah Smith, football, Seton Hill

Kenzie Steby, women’s lacrosse, Florida Southern

Abby Thomas, women’s rowing, Ohio State

Alipate Tuitavuik, football, West Liberty

Wesley Triplett, men's track & field, Capital

Bella Ward, women’s basketball, Xavier

Hunter Westby, baseball, Hocking

Kendall White, women’s volleyball, Liberty

Jaylon Williams, football, Ashland

Keeley Wright, women’s basketball, Heidelberg

GRANDVIEW HEIGHTS

Owen Carter, men’s soccer, Occidental

Tommy Ernst, football, Capital

Phoebe Ferguson, women’s swimming & diving, Denison

Jack Mollette, men’s soccer, Adrian

GROVE CITY

Brayden Benson, wrestling, Tiffin

Nash Linder, men’s golf, Ohio Dominican

Hannah Routh, women’s swimming & diving, Gardner Webb

GROVE CITY CHRISTIAN

No information received

GROVEPORT MADISON

Delaney Wilburn, football, Notre Dame College

HARTLEY

Lexi Cashwell, women's basketball, Marietta

Emmett Gillies, baseball, Akron

Lauren Johnson, women's volleyball, West Virginia State

Nyal Johnson, football, Kentucky State

Richard Kenny, football, Ohio Dominican

Andrew McFeeters, football, Wittenberg

Avion Murphy, football, Capital

Trey Saunders, football, Colgate

Daniel Tooson, football, Slippery Rock

DuShaun Tucker, football, Hocking

HARVEST PREP

Jaylen Jennings, football, Bowling Green

Joseph Johnson, football, Grand Valley State

Edjay Sumo, football, Walsh

HILLIARD BRADLEY

Alyssa Burnside, women’s lacrosse, Wittenberg

Sydney Bleyle, women’s volleyball, Earlham

Nick Caruso, men’s bowling, Wright State

Blake Ewing, baseball, Point Park

Daniel George, men’s cross country, Cedarville

Alyssa Galownia, equestrian, Otterbein

Hunter Houser, men’s bowling, Ohio State

Jason Keck, men’s rowing, Marietta

Ashley Long, women’s track & field, Ohio University

Joey Lopez, baseball, Mount Vernon Nazarene

Tayshaun Mayfield, football, Robert Morris

Mitchell Robinson, football, Robert Morris

Lilly Ortiz, women’s synchronized swimming, Ohio State

Gracelyn Peebles, women’s track & field, Detroit Mercy

Mia Phlegar, women’s soccer, St. Thomas Aquinas

Blaise Runyon, equestrian, Baylor

Caden VanVorhis, football, Walsh

HILLIARD DARBY

Jake Baird, football, Capital

Marissa Blake, women’s soccer, Bluffton

Hayden Gladden, football, Ashland

Ryan Hance, baseball, Ohio Northern

Nathaniel Hendrix, football, John Carroll

Blake Horvath, football, Navy

Carley House, women’s lacrosse, Baldwin Wallace

Casey Maruniak, baseball, Findlay

Olivia Miller, women’s lacrosse, Georgetown College

Jameson O'Flynn, hockey, Minnesota Wilderness (NAHL junior hockey)

Mason Peck, men’s swimming, Clarion

Kiera Porter, women’s diving, George Washington

Casey Rigel, women’s soccer, Otterbein

Miguel Sayers, men’s lacrosse, Centre College

Matt Sech, men’s basketball, Capital

Riley Sims, baseball, Bluffton

Alex Smith, men’s track & field, Indiana

Matt Spencer, baseball, Ohio Wesleyan

Sydney Thomas, women’s soccer, Mount Olive

Mia Wyngarden, women's track & field, Wright State

HILLIARD DAVIDSON

Kaden Ames, men's lacrosse, Elmhurst

Lucas Baker, men’s soccer, Ohio Dominican

Brady Boltinghouse, baseball, Limestone

Kaden Bowman, baseball, Bluffton

Ryann Bunyak, men's volleyball, Capital

Zach Burton, men's golf, Xavier

Kayleigh Doherty, women's soccer, Rhodes

Jack DeFrancesco, men’s track & field, North Carolina

Greg Efaw, men's volleyball, Wittenberg

Quinton Frazier, men's lacrosse, Thomas More

Audrey Gibson Zweifel, women’s soccer, Findlay

Kendall Hartwig, synchronized ice skating, Trine

Whitney Ho, women's soccer, Ohio Northern

Emma Hoersten, women's lacrosse, Ohio Northern

Sam Holden, men's soccer, Northern University

Aiden Ighnat, football, Mount Vernon

Alexis Ivory, women's soccer, Ursuline

Maci Keys, women's volleyball, Elizabeth City State

Kate Kodger, women’s soccer, Ohio Dominican

Josh Lively, men's lacrosse, Wilmington

Alyssa Mason, women’s cross country, Ohio University

Leo Nixon, football, Ohio Dominican

Ryan Paris, men’s basketball, Indiana-South Bend

Blake Pettit, baseball, Ohio Wesleyan

Adrick Phillips, football, Indiana Wesleyan

Sarah Ryan, women's soccer, Trine

Preston Sweet, football, Capital

Sydney Thompson, women’s soccer, Miami University

Nicolas Vertikoff, baseball, Otterbein

Elizabeth Wile, women's soccer, Wittenberg

INDEPENDENCE

No information received

LINDEN-McKINLEY

No information received

MARION-FRANKLIN

No information received

MARYSVILLE

Gabe Powers, football, Ohio State

Gavin Rohrs, fotoball, Miami University

MIFFLIN

No information received

NEW ALBANY

Aubrey Bagenstose, women's lacrosse, Louisville

Ashton Bilow, men's soccer, Ohio State

Caden Britton, football, Ball State

Mary Carson, women's lacrosse, Colorado

Oliver Cush, baseball, High Point

Eric Dehmer, men's cross country and track & field, Malone

Carter Druckenmiller, baseball, Lake Erie

Annika Duncan, women's lacrosse, Notre Dame College

Andrew Ecleberry, baseball, Ashland

Zach Frederick, men's tennis, Otterbein

Jadyn Garnes, football, Charleston

Jesse Gordon, football, Findlay

Evelyn Gravlin, women's golf, Marietta

Catherine Gurd, women's lacrosse, Xavier

Halen Hamstead, men's tennis, Otterbein

Henri Heyes, men's soccer, Denison

Kary Hollenbaugh, women's golf, Ohio State

Olivia Hovorka, women's swimming, California-Santa Barbara

Katie Kaucheck, women's lacrosse, Ohio State

Brock Kidwell, football, Dayton

Kameron Kist, men's soccer, Loyola Chicago

Ava Lachey, women's swimming, UCLA

Natalie Larivey, women's rowing, Ohio State

Aurora Lescody, softball, Findlay

Ines Marquez, women's rowing, Gonzaga

Josh Minier, football, Baldwin Wallace

Gavin Miriello, men's soccer, Otterbein

Chris Pepper, football, Tiffin

Aaron Pirkle, baseball, Akron

Blake Pistro, men's basketball, Hope College

Daniela Rank, women's volleyball, Johnson and Wales-Providence

Taylor Reeping, field hockey, Belmont Abbey

Anna Ritter, women's golf, Illinois

Caden Robinson, baseball, Memphis

Anna Lydia Siegenthaler, women's volleyball, Franklin and Marshall

Emma Skinner, women's diving, Wisconsin

Lily Stark, women's volleyball, Mount Union

Brady Willmer, football, Washington University-St. Louis

Lauren Wood, women's basketball, Davenport

NORTHLAND

Charia Smith, women’s basketball, Marquette

OLENTANGY

Karsten Bucci, women's soccer, Ohio Northern

Tommy Chilicki, baseball, Wittenberg

Taye Gonzalez, men's cross country and track, Lake Erie

Ashley Green, women's soccer, Wittenberg

Brandon Hire, baseball, Walsh

Tommy Kipfer, men's lacrosse, Wittenberg

Cole Krenek, football, Walsh

Cameron Kuriger, women’s swimming, Florida Gulf Coast

Max McAlister, men's swimming, Gettysburg

Camryn McCulty, women's soccer, Otterbein

Anna McGrath, women’s swimming, Ohio University

Grace Maddox, women’s lacrosse, Grand Valley State

Zach Neville, baseball, Hiram

Hayden Olcott, football, Wittenberg

Martina Peroni, women’s swimming, Duke

Jaelyn Peterson, softball, Walsh

Ryan Petrone, men's lacrosse, Ohio Wesleyan

Ella Schwertfager, women's soccer, Otterbein

Hannah Slagle, women's synchronized skating, Trine

Chloe Williams, women's soccer, Lake Erie

Carter Williamson, baseball, Walsh

Reilly Worthington, men's track and field, Miami University

OLENTANGY BERLIN

Gavin Angell, men’s lacrosse, Jacksonville

Quintin Applegate, baseball, Wittenberg

Matthew Barreca, baseball, St. Xavier (Chicago)

Kali Bateman, softball, Oberlin

Quinn Berry, men’s soccer, Ohio Northern

Ryan Betts, men’s soccer, Ohio Wesleyan

Jake Brewster, baseball, Chatham

Austin Burchinal, football, Otterbein

Brady Casto, men’s golf, Tiffin

Libby Cuckler, women’s lacrosse, Detroit Mercy

Avery Curtain, women’s lacrosse, Ohio Wesleyan

Julian Dent, men’s lacrosse, Lincoln Memorial

Braelyn Eckard, women’s rowing, Ohio State

Ella Franz, women’s tennis, Cleveland State

Daniel Gladden, baseball, Wittenberg

Rileigh Glassburn, women’s soccer, Ohio Northern

Jonathan Harder, football, Cincinnati

Jason Harris, football, Ohio Wesleyan

Caiden Hooks, men’s wrestling, Otterbein

Bennett Lawrence, football, Dayton

Jake McFarland, baseball, Geneva

Mac Moore, baseball, Earlham

Aiden Mowery, football, Colgate

Staci Nation, women’s swimming & diving, Grand Valley State

Brogan Robinson, men’s swimming & diving, Cincinnati

Zac Sherman, men’s track & field, Illinois

Elaina Smith, women’s lacrosse, Findlay

Michele Starner, women’s bowling, Wittenberg

Lexie Syroka, women’s soccer, Ashland

Caleb Yarnell, baseball, Northwestern (Ohio)

Lauren Young, women’s volleyball, Jacksonville

Ella Ziegler, women’s track & field, Palm Beach Atlantic

OLENTANGY LIBERTY

Ben Armbruster, men’s golf, Siena Heights

Andrew Bartosik, men’s soccer, Centre College

Connor Bourn, baseball, Ashland

Chase Brecht, football, Ohio State

Jazlyn Brooker, women’s soccer, Ohio Wesleyan

Colin Brooks, men’s volleyball, Alderson Broaddus

Taya Buxton, women’s golf, Paine College

Parker Cameron, men’s soccer, Ohio Wesleyan

Ashley Chevalier, softball, Bowling Green

McKenna Cook, women’s volleyball, Washington and Lee

Grace Crandall, women’s swimming, Ashland

Cooper Davis, men’s basketball, Toledo

Nick Dickens, men’s golf, St. Thomas

David Dielman, baseball, Marshall

Andrew Donahue, wrestling, Northern Colorado

Nolan Fogg, baseball, Toledo

Nathan Foskey, men’s lacrosse, Cumberland

Emma Friedauer, sailing, Old Dominion

Sarah Gilbert , women’s cross country and track & field, Ohio Northern

Tessa Gilger, women’s soccer, Otterbein

Dylan Graber, football, Ball State

Tyler Greer, football, Marshall

Meghan Haddow, women’s lacrosse, Kent State

Alex Hill, women’s soccer, Wittenberg

Ben Huefner, football, Dayton

Connor Ingram, football, Wittenberg

Nick Johnson, football, Indianapolis

Ryann Kanable, women’s volleyball, Mount Union

Noah Koknat, men’s volleyball, Mount Union

Lindsey Leeds, softball, Walsh

Nathan Leininger, baseball, Toledo

Morgan Mahan, women’s soccer, Otterbein

Peyton Masters, women’s lacrosse, Lock Haven

Logan McCarrell, men’s golf, Mount Union

Jake McDermott, men’s lacrosse, Muskingum

Katelyn McDonnell, women’s lacrosse, Xavier

Jack O'Connell, baseball, Rio Grande

Jack O'Donnell, men’s golf, Ohio University

Coral Pierson, women’s track & field, Ohio Wesleyan

Jordan Rich, women’s basketball, Washington University-St. Louis

Dominic Roberts, baseball, Lake Erie

Anthony Sciulli, diving, Navy

Carter Smith, football, Indiana

Alex Stackhouse, football, Denison

Andrew Stamp, football, Wittenberg

Carter Street, men’s bowling, Witchita State

Zach Warrick, men’s cross country and track & field, Grove City College

Colby Whiteside, men’s volleyball, Baldwin Wallace

Noah Wingart, men’s golf, Tiffin

Kaili Worcester, women’s volleyball, Wittenberg

Rachel Ziel, women’s cross country and track & field, Otterbein

OLENTANGY ORANGE

Hanna Borer, women’s volleyball, Virginia Tech

Jake Burre, men’s bowling, Mount Vernon Nazarene

Emma-Cait Cogan, women’s lacrosse, Gannon

Tyler Davy, men’s soccer, Thiel

Ainsley Dean, women’s rowing, Eastern Michigan

Camryn Earl, women’s soccer, Otterbein

Rico Franklin-Davis, football, Ohio Dominican

Bella Homorody, women’s cross country and track & field, Mercyhurst

Taylor Hill, women’s track & field, Virginia Military Institute

Riley Jestadt, softball, Murray State

Secora Johnson, women’s soccer, Eastern Michigan

Maia Kaufman, women’s soccer, Ohio University

Connor Kemmerling, football, Grand Valley State

Aidan King, men’s basketball, Denison

Alex Knodel, women’s swimming & diving, Florida Tech

Mathias Koo, men’s soccer, Ohio Wesleyan

Karol Korotkin, women’s tennis, Thomas Jefferson

Olivia McAtee, women’s volleyball, West Liberty

Sophia Meek, women’s lacrosse, Wittenberg

Meghan Moser, women's soccer, Mount Vernon Nazarene

Ava Musgrove, women’s track & field, Western Kentucky

Josh Pearson, football, Rose-Hulman

Morgan Powell, softball, Thomas More

Ainsley Robare women’s volleyball, Academy of Art

Jordan Rudolph, football, Youngstown State

Abby Schroff, women’s cross country and track & field, John Carroll

Molly Shomock, women’s volleyball, Eastern Kentucky

Gabe Torres, men’s track & field, Indiana Tech

Matt Wolfe, baseball, Vanderbilt

Katie Walcutt, women’s synchronized skating, Trine

PICKERINGTON CENTRAL

Jaycie Arnet, women's bowling, Lourdes

Abigail Arnold, women's lacrosse, Ohio Northern

Kobe Asamoah, football, Rutgers

Colleen Bare, softball, Central Arkansas

J.J. Bouarouy, women's volleyball, Queens College

Brennen Cernus, wrestling, Navy

Natalie Chiles, women's volleyball, Heidelberg

Max Coffman, baseball, Heidelberg

Daniel Collier, baseball, Capital

Cole Crandall, men's golf, Columbia College

Kelsey Crumley, women's volleyball, Heidelberg

C.J. Doggette, football, Cincinnati

Dakari Frazier, football, Ball State

Makenna Garn, women's swimming, Wilmington

Tyler Gillison, football, Cincinnati

Kayla Godwin, women's lacrosse, Marietta

Kyle Imboden, football, Ashland

Aiden Isaac, men's golf, Capital

Cadence Jobe, women's lacrosse, Ohio Wesleyan

Gavin Kelly, men's cross country and track & field, Otterbein

Kielan LaMarr, baseball, Capital

Megan Liston, women's lacrosse, University of Charleston

Jaiden Matchack, baseball, Bethany

Brooklyn Miller, women's lacrosse, Seton Hill

Carmen Moore, softball, Heidelberg

Corey Moore, baseball, Wilmington

Senaa Muhammad, women's lacrosse, Wittenberg

Avrie O'Neil, women's track & field, Muskingum

Drew Osler, men's cross country and track & field, Otterbein

Roman Pearson, football, Bucknell

Ryan Pumphrey, football, Hocking College

Jacob Rybka, men's volleyball, Adrian

Holly Stoner, women's lacrosse, Siena Heights

Sonny Styles, football, Ohio State

Landon Tackett, men's volleyball, Thomas More

Khandice Thomas, women's tennis, Southern Indiana

Jaylin Tinsley, football, Marietta

Brenna Todd, women's lacrosse, University of the Cumberlands

Ellie Tressler, softball, Heidelberg

Olivia Villies, softball, Ohio Northern

Khalil Walker, football, Ashland

Carter Woodward, men's golf, Otterbein

Trevor Woodyard, baseball, Capital

PICKERINGTON NORTH

Carl Allen, football, Saginaw Valley State

Carson Bellish, men's golf, Xavier

Eli Coppess, football, Miami University

Zion Johnson, men's track & field, Indiana Tech

Maggie Mann, wrestling, Siena Heights

Emma Rittman, women's lacrosse, University of the Cumberlands

READY

Caroline Buendia, women's soccer, Rhodes

Megan Chesser, women's volleyball, Goldey-Beacom

Simone Daniel, women's volleyball, Capital

Kenny Haynes, baseball, Hocking

Troy Hixson, men's basketball, Bethany

Lillian Kapala, softball, Mount St. Joseph

Claire Larger, women’s track & field, Capital

Paul Martello, wrestling, Thomas More

Sierra Schlosser, women’s basketball, Mount Union

Emma Sweetman, softball, Capital

REYNOLDSBURG

Markez Gillam, football, Indianapolis

Dijon Jennings, football, Akron

Makiya Miller, women’s basketball, Wright State

Mya Perry, women’s basketball, Ohio State

Baylie Phillips, women’s soccer, Heidelberg

Imarianah Russell, women’s basketball, West Virginia

Souleymane Sall, football, Tiffin

Savian Torrence, football, Wilmington

ST. CHARLES

Spencer Aurnou-Rhees, men’s swimming & diving, Texas

Griffin Burkey, men’s lacrosse, Cleveland State

J.D. Epler, football, Tiffin

Graham Houser, men’s lacrosse, Thomas More

Fred Nimely, football, Muskingum

Brandon Nowery, men’s golf, Howard University

Matt Selan, men’s lacrosse, Wittenberg

Ben Stevenson, men’s swimming & diving, Indiana

Gavin Williams, men’s lacrosse, Hood College

THOMAS WORTHINGTON

Olivia Ankrom, women’s soccer, Shaw

Daniel Assoku, men’s track, Miami University

Camden Beatty, men’s track, Cincinnati

Nicholas Boriin, men’s lacrosse, Thomas More

Leila Boussedra, women’s cross country and track, Ohio University

Ellie Conroy, field hockey, Ohio Wesleyan

Wills Forman, football, Denison

Sam Guy, men's lacrosse, Long Island

Nate Hoover, men’s lacrosse, Baldwin Wallace

Xavier Jennings, men’s track, Capital

Paari Kaviyarasu, men’s golf, Amherst

Camden King, football, Mount Saint Joseph

Joe Kolwicz, men’s volleyball, Carthage

Saadielys Masonet, softball, Ohio Dominican

Jack Moorma, men’s lacrosse, Ohio Northern

Kate Murphy, field hockey, Skidmore

Bo O’Leary, men’s volleyball, Indiana Tech

Caleb Ortega, football, Mount Saint Joseph

Jacelyn Ramos-Chears, women’s basketball, Davis & Elkins

Josh Rock, baseball, University of Charleston

Curtis Schriner, men's lacrosse, Lincoln Memorial

Sam Scott, men's lacrosse, Illinois Wesleyan

R.J. Stoller, men’s soccer, Ohio State

Sloane Temple, women’s soccer, Tiffin

Josie Tinnerello, women’s lacrosse, Lincoln Memorial

UPPER ARLINGTON

Rian Adkins, women's lacrosse, Louisville

Jake Badgeley, wrestling, Cleary

Megan Basil, women's tennis, Ohio State

Sam Burns, men's lacrosse, Ohio State

Doak Buttermore, football, Findlay

Sophia Bruck, women's golf, Ohio State

Leo Caine, men's lacrosse, Richmond

Camryn Callaghan, women's lacrosse, Cincinnati

Avery Catalano, women's swimming, Miami University

Ceci Dapino, women's soccer, Case Western Reserve

Ella Devine, women's lacrosse, East Carolina

Ellie Ford, women's golf, Ohio Northern

Alyssa Gest, women's basketball, Kenyon

Elizabeth Goth, women's lacrosse, Lindenwood

Carson Gresock, football, Tiffin

Nick Heath, men's basketball, Denison

Riley Huddleston, women's swimming, Northwestern

Caroline Langmeyer, softball, Massachusetts Institute of Technology

Kuyper Lashutka, baseball, Denison

Kate Leach, women's basketball, Allegheny

Chris Mazzaferri, men's lacrosse, Richmond

Macy Medors, women's volleyball, Toledo

Paige Merryman, field hockey, Ohio Wesleyan

Evelynn Moberg, women's rowing, Smith College

Caroline Porterfield, women's swimming, Georgia Tech

Abby Reisz, women's soccer, Tennessee

Chris Reynolds, men's lacrosse, Bellarmine

Reed Robertson, men's soccer, Southern Virginia

Maia Starrwalker, women's rowing, Stetson

Mallory Tolliver, women's golf, Willamette

Caroline Ubert, women's swimming, Bentley

Zac Yoakam, football, Notre Dame

WALNUT RIDGE

No information received

WATTERSON

Maddy Bellisari, women's soccer, Austin Peay

Abigail Brunner, women's volleyball, Capital

Zoe Coleman, women’s lacrosse, Ohio State

Maria Decaminada, women's lacrosse, Muskingum

Anna Emswiler, softball, Defiance

Kiley Graham, women’s basketball, University of Charleston

Cole Graney, football, Denison

Julie Hall, softball, Wittenberg

Lance Hall, baseball, Saint Vincent

Cris Kubatko, men's cross country, Nevada Reno

Max Latshaw, men's cross country and track & field, Washington University-St. Louis

Matthew Monesi, baseball, John Carroll

Amelia Moreland, women's track & field, High Point

Olivia Oyster, women’s swimming, Xavier

Anna Roller, women's lacrosse, Wittenberg

Gabriela Rotolo, women’s soccer, Ohio State

Brooklyn Scythes, women’s soccer, UNC-Asheville

Alex Spiers, men's soccer and track & field, Capital

Makenna Twombly, women’s lacrosse and field hockey, Seton Hill

Eddie Vanausdle, football, Seton Hill

WELLINGTON

Alexis Burkhalter, women's tennis, Belmont Abbey

Leroy Dannemiller, men's soccer, Wittenberg

Henry Lin, men's soccer, Swarthmore

Joy Neal, women's rowing, Clemson

Chase Ouellette, men's basketball, Denison

Will Starker, men's soccer, Central Connecticut

WESTERVILLE CENTRAL

Andrew Beck, baseball, Capital

Justin Boller, baseball, Chatham

Justin Braun, men's track & field, USC

Rebekah Fannin, women's soccer, Anderson

Daniel Gaskill, football, Wittenberg

Cullen Hassel, baseball, Ashland

Grace Holliday, rowing, West Virginia

Maria Paracampos Da Cunha, women's track & field, Cuyahoga Community College

Ian Shealy, men’s lacrosse, Baldwin Wallace

Chip Smith, men’s cross country, Dayton

Kiah Smith, women’s swimming & diving, Georgia Tech

Parker Tomlin, baseball, Ohio Wesleyan

Tara Will, women’s track & field and cross country, Cleveland State

WESTERVILLE NORTH

Alana Alexander, women's volleyball, Muskingum

Jack Bichsel, men's lacrosse, Lourdes

Abigail Bosler, women's swimming, Shawnee State

Drew Cooper, men's soccer, Ashland

Connor Euton, wrestling, Iowa State

Alex Lowery, men's soccer, Wittenberg

Kori McClure, women's volleyball, St. Francis (Pennsylvania)

James McCreery, football, Wittenberg

Caitlyn Meier, softball, Muskingum

Alison Rothmann, women's soccer, University of Charleston

Mackenzie Smith, women's soccer, Ohio Wesleyan

Eric Vargo, men's soccer, Wittenberg

WESTERVILLE SOUTH

Drey Carter, men’s basketball, Wright State

Emily Ellsworth, women’s swimming & diving, Ohio University

Tyler O'Reilly, football, Ashland

Kaden Saunders, football, Penn State

Javi’er Wills, football, Tiffin

WESTLAND

No information received

WHETSTONE

No information received

WHITEHALL-YEARLING

No information received

WORTHINGTON CHRISTIAN

Cam Broadfoot, men’s soccer, Taylor

Adam Dunson, football, Indiana Wesleyan

Sam Evans, men’s golf, Cedarville

WORTHINGTON KILBOURNE

Evie DeCarlo, women's swimming, Northern Michigan

Musab Erciyas, football, Capital

Iain Escobar, wrestling, Tiffin

Riley France, women’s volleyball, West Virginia Wesleyan

Grace Fronczak, field hockey, Michigan State

Lachlan Korn, men's lacrosse, Queens University

Jason Miller, football, Mount Union

Ayden Parsons, men's basketball, Ohio Wesleyan

Brynlee Pinschenat, field hockey, Lock Haven

Lauren Scott, women’s basketball, Wright State

Celeste Sloma, women’s soccer, Ohio University

Toren Smith, men's track, Indiana Tech

Riley Tate, women’s cross country and track, Purdue Fort Wayne

McKay Whitaker, baseball, Indiana

Mallory Wiles, women’s lacrosse, Marietta

sports@thisweeknews.com

@ThisWeekSports

This article originally appeared on ThisWeek: National Signing Day: Columbus-area athletes finalize commitments