Friday’s NCHSAA, NCISAA state championship central: live scores, results, schedule
Here are pairings and scores for the N.C. High School Athletic Association girls soccer and softball playoffs, and the NC Independent Schools spring playoffs.
NCHSAA Playoffs
GIRLS’ SOCCER
(all championship matches at Greensboro Grimsley High)
Class 4A
Friday’s state championship
Myers Park 2, Pinecrest 0
Class 3A
Saturday’s state championship
Cox Mill (17-0-1) vs. Chapel Hill (12-0), 6 p.m.
Class 2A
Saturday’s state championship
Lake Norman Charter (18-0) vs. Carrboro (13-2-1), 11 a.m.
Class 1A
Saturday’s state championship
Community School of Davidson (17-0) vs. Franklin Academy (12-0), 2:30 p.m.
SOFTBALL
State championship series
Class 4A
(at North Davidson High)
East Forsyth (18-0) vs. Hoggard (18-0)
Game 1: Hoggard 1, East Forsyth 0
Game 2: 1 p.m. Saturday
Game 3 (if needed); 7 p.m. Saturday
Class 3A
(at North Davidson High)
Alexander Central (15-3) vs. Southern Alamance (16-2)
Game 1: Alexander Central 8, Southern Alamance 2
Game 2: 10 a.m. Saturday
Game 3 (if needed): 4 p.m. Saturday
Class 2A
(at Davie County High)
West Stanly (18-0) vs. South Granville (14-0)
Game 1: West Stanly 3, South Granville 0
Game 2: 10 a.m. Saturday
Game 3 (if needed): 4 p.m. Sunday
Class 1A
(at Davie County High)
South Stanly (15-2) vs. Camden County (13-0)
Game 1: South Stanly 11, Camden County 6
Game 2: 1 p.m. Saturday
Game 3 (if needed): 7 p.m. Saturday
NCISAA Playoffs
BASEBALL
Championship series (best-of-3)
Class 4A
Wesleyan Christian (16-4) at Charlotte Christian (20-6)
Game 1: Charlotte Christian 3, Wesleyan Christian 2
Game 2: noon Saturday
Game 3 (if needed): 2:30 p.m. Saturday
Class 3A
High Point Christian (20-4) at Hickory Grove Christian (26-2)
Game 1: Hickory Grove Christian 5, High Point Christian 1
Game 2: noon Saturday
Game 3 (if needed): 2:30 p.m. Saturday
Class 2A
The Burlington School (11-8) at Wayne Country Day (17-1)
Game 1: Wayne Country Day 12, The Burlington School 0
Game 2: noon Saturday
Game 3 (if needed): 2:30 p.m. Saturday
Class 1A
Championship series (best-of-3)
Kerr-Vance Academy (11-7) at Sanford Grace Christian (20-0)
Game 1: Grace Christian 9, Kerr-Vance Academy 6
Game 2: 1 p.m. Saturday
Game 3 (if needed): 4 p.m. Saturday
BOYS’ LACROSSE
Division 1
Saturday’s championship
Christ School (14-1) at Providence Day (17-1), 11 a.m.
Division 2
Saturday’s championship
Cape Fear Academy (10-1) at Forsyth Country Day (12-1), 4
GIRLS’ LACROSSE
Saturday’s championship
Charlotte Country Day (14-6) at Charlotte Latin (15-1), 11:30 a.m.
GIRLS’ SOCCER
Saturday’s championships
Class 4A
Charlotte Latin (16-2) at Providence Day (18-0), 5
Class 3A
Forsyth Country Day (12-3) at Cary Christian (12-1-1)
Class 2A
St. Thomas More (14-2-1) at Hickory Christian (16-0-1), 4
Class 1A
Christ Covenant (8-1) at Greenfield School (19-2), 1
SOFTBALL
Championship series (best-of-3)
Class 4A
Charlotte Christian (15-1) at Cannon School (16-1)
Game 1: Charlotte Christian 8, Cannon School 1
Game 2: noon Saturday
Game 3 (if needed): 2 p.m. Saturday
Class 3A
Forsyth Country Day (13-3) at High Point Christian (11-5)
Game 1: Forsyth Country Day 14, High Point Christian 2
Game 2: Forsyth Country Day 6, High Point Christian 5
Class 2A
Rocky Mount Academy (9-2) at Wayne Christian (18-0)
Game 1: Rocky Mount Academy 2, Wayne Christian 0
Game 2: noon Saturday
Game 3 (if needed): 2:30 p.m. Saturday
Class 1A
Cape Fear Christian (8-2) at Halifax Academy (12-3)
Game 1: Cape Fear Christian 6, Halifax Academy 3
Game 2: noon Saturday
Game 3 (if needed): 2:30 p.m. Saturday
BOYS’ TENNIS
Saturday’s championships
Division 1
Greensboro Day (15-1) at Charlotte Country Day (16-0), 1
Division 2
Forsyth Country Day (15-2) at Cape Fear Academy (15-0), 11 a.m.
Division 3
Gaston Day (12-3) at Rocky Mount Academy (19-0), 10 a.m.