Orlando area high school football playoff pairings

J.C. Carnahan, Orlando Sentinel
·2 min read

Florida’s high school football postseason continues this coming week with large-school region quarterfinal games and small-school region semifinals.

The tournaments culminate with championship games Dec. 11-12 (Class 1A, 2A, 3A) and Dec. 17-19 (4A, 5A, 6A, 7A, 8A). The site for the five large classification finals has yet to be announced by the Florida High School Athletic Association.

Here are Friday’s pairings for regions involving Orlando area high schools.

Sunshine State Athletic Conference championship games will be played Saturday in Lakeland.

Class 8A, Region 1

Seminole at DeLand#

Flagler Palm Coast at Sandalwood/Mandarin winner

Orange Park Oakleaf at Bartram Trail

Spruce Creek at Ocala West Port

Class 8A, Region 2

Apopka at Winter Park#

Timber Creek at West Orange

Hagerty at Oviedo

Lake Brantley at Lake Mary

Class 8A, Region 3

Dr. Phillips/Miami Palmetto winner at Lake Nona

Olympia at Treasure Coast

Windermere High at Boone

Fort Pierce Central at Vero Beach

Class 8A, Region 4

Kissimmee Osceola at Palm Harbor University

Ruskin Lennard at Sarasota Riverview

Lithia Newsome at Tampa Wharton

Lutz Steinbrenner at Ridge Community

Class 7A, Region 2

St. Cloud at Edgewater

Viera at Lyman

East River at New Port Richey Mitchell

Tohopekaliga at Wekiva

Class 6A, Region 2

Largo at Deltona

Gulfport Boca Ciega at Lake Minneola

Tampa Gaither at Clearwater

Dade City Pasco at Clearwater Countryside

Class 5A, Region 3

Hernando at Jones

Holiday Anclote at Zephyrhills

Bishop Moore at Lake Wales

Tampa Chamberlain at Tampa Jesuit

Class 2A, Region 2

Foundation Academy at Orangewood Christian

Lakeland Victory Christian at Daytona Beach Halifax

Sunshine State Athletic Conference AAA

Orlando Christian Prep vs. Mount Dora Christian, Saturday#

Sunshine State Athletic Conference AA

The Master’s Academy vs. Spring Hill Bishop McLaughlin, Saturday#

Florida Independent High School Athletic Association

West Oaks vs. Jacksonville YKIM/Zarephath Academy winner

#— DeLand at Spec Martin Stadium; Winter Park at Showalter Field; Sunshine State Athletic Conference games at Bryant Stadium, Lakeland.

This article first appeared on OrlandoSentinel.com. Email J.C. Carnahan at jcarnahan@orlandosentinel.com.

———

©2020 The Orlando Sentinel (Orlando, Fla.)

Visit The Orlando Sentinel (Orlando, Fla.) at www.OrlandoSentinel.com

Distributed by Tribune Content Agency, LLC.