Here are all the Player of the Year nominees for the 2022 North Jersey Sports Awards

·8 min read

NorthJersey.com and The Record is hosting an in-person awards event to honor this year's top high school athletes in Bergen and Passaic counties.

The 2022 North Jersey High School Sports Awards show will be held Tuesday, June 28 at 7 p.m. at Passaic County Technical Institute in Wayne. Doors open at 6 p.m.

Of the 40 awards that will be handed out, 33 will go to the Players of the Year in their respective sports. Here are all the nominees for those awards.

Looking for more info? Everything you need to know about the Sports Award show

Football Offensive Player of the Year

Steve Angeli, Bergen Catholic senior

Enzo Arjona, Northern Highlands senior

Chase Bisontis, Don Bosco junior

Nick Branca, Northern Highlands senior

Ryan Butler, Bergen Catholic senior

Pat Cerulli, Rutherford senior

Jack Grusser, Ramapo junior

Ronnie Heath, Don Bosco junior

Charlie Johnson, Northern Highlands senior

Matthew Manning, Park Ridge senior

Ahmad Ramadan, Clifton senior

Curtis Whiting, Hackensack senior

Football Defensive Player of the Year

Jayden Bellamy, Bergen Catholic senior

Dylan Connors, West Milford senior

Nyreek Clyburn, Eastside sophomore

John Fiore, Bergen Catholic senior

Jaeden Gould, Bergen Catholic senior

Joe Grasso, Ridgewood senior

Tim Hinspeter, Don Bosco senior

Malachi Mercer, Bergen Catholic junior

Sydir Mitchell, Bergen Catholic junior

Q'yaier Price, DePaul senior

DJ Samuels, Bergen Catholic junior

Donovan Swasey, Clifton senior

Boys Soccer Player of the Year

Cristian Argueta, Cliffside Park senior

Michael Caminneci, Pascack Valley senior

Kyle Carroll, Waldwick senior

Max Caunedo, Old Tappan senior

Cole Duschang, Ramapo junior

Owen Fizulich, Bergen Catholic senior

Ryan Haskell, Ramsey senior

Kyle Jahnke, Waldwick senior

Alim Lita, Ramapo senior

Ty Pennington, Northern Highlands senior

Juan Carlos Vizcaino, Clifton senior

Sam Ware, Ramapo senior

Girls Soccer Player of the Year

Briana Andreoli, Hawthorne senior

Elizabeth Argenziano, Demarest senior

Sophia Bradley, Wayne Hills sophomore

Emily Chico, Ramapo senior

Erin Clark, Wayne Valley senior

Mary Cochran, Ramapo senior

Emily Jozak, Wayne Valley senior

Astrid McGraw, Wayne Valley senior

Kelsey Ramos, Wayne Valley senior

Arianna Silva, DePaul senior

Helene Tyburczy, Ramsey senior

Isabella Winn, Ridgewood sophomore

Field Hockey Player of the Year

Erica Babitts, Ramsey senior

Sarah Batenhorst, Northern Highlands junior

Belle Bennett, Northern Highlands junior

Molly Bennett, Northern Highlands senior

Emily Kebrdle, Lakeland freshman

Krista Lilienthal, Pompton Lakes freshman

Sofia Marotta, West Milford senior

Jules Proot, Westwood senior

Abby Slaman, Lakeland senior

Madi Stitz, Ramsey sophomore

Nina Stonitsch, Old Tappan senior

Meagan Vankirk, West Milford junior

Girls Volleyball Player of the Year

Ashanna Caviness, Bogota junior

Annabelle He, Ridgewood senior

Jola Olutiola, Old Tappan senior

Cammi Quirk, Ridgewood junior

Brookelyn Talmadge, Immaculate Heart junior

Rubyvan der Heide, Northern Highlands senior

Boys Cross-Country Runner of the Year

Dylan Decambre, Bergen Tech junior

Jacob Heredia, Clifton senior

Owen Horevay, Lakeland junior

Paul Maguire, Don Bosco junior

Alex Saldana, River Dell sophomore

Amiri Whittle, Hackensack senior

Girls Cross-Country Runner of the Year

Christina Allen, River Dell sophomore

Remy Dubac, Clifton junior

Allison Lounsbury, Indian Hills senior

Angelina Perez, Lakeland senior

Olivia Shattuck, Ridgewood senior

AnnaMarie Tretola, Ridgewood senior

Girls Tennis Player of the Year

Anna Chow, Demarest senior

Phoebe Devine, Ridgewood freshman

Erin Ha, Holy Angels junior

Brooke Hess, Holy Angels senior

Christine Richiez, Park Ridge senior

Stephanie Yakoff, Fort Lee junior

Gymnast of the Year

Allison Acampora, Fair Lawn junior

Jacqueline Bernardo, Wayne Hills junior

Shayna Braver, Ramapo freshman

Penelope Caswell, Ridgewood senior

Fiona Gough, Wayne Valley freshman

Olivia Montalbano, Westwood junior

Boys Wrestler of the Year

Dominick Brogna, Bergen Catholic senior

Joe Cangro, Bergen Catholic senior

PJ Casale, Passaic Valley senior

Nick Fea, Bergen Catholic senior

Laith Hamdeh, Passaic Tech senior

Jimmy Mullen, St. Joseph junior

Girls Wrestler of the Year

Amanda Connors, Northern Highlands junior

Jenna Filieri, Immaculate Conception junior

Olivia Klein, Paramus junior

Taylor Peterson, Garfield junior

Emie Santos, Bergenfield senior

Theresa Zeppetelli, Ridgefield Park junior

Boys Basketball Player of the Year

Nicky Crane, Ridgewood senior

Dylan Harper, Don Bosco sophomore

Asim Jones, Paterson Charter senior

David Luberoff, Midland Park senior

Shawn Reckley, Hackensack senior

Will Richardson, Bergen Catholic senior

Girls Basketball Player of the Year

Isabella Asencio, Immaculate Heart junior

Dakota Corey, Saddle River Day senior

Meghan Heaney, Dumont senior

Paulina Paris, Saddle River Day senior

Madison Schiller, Ramapo senior

Jules Vassallo, Pascack Valley senior

Ice Hockey Player of the Year

Matthew Desiderio, Bergen Catholic junior

John Dunphey, Ridgewood senior

Will Fuller, Northern Highlands senior

Braeden Guiterman, Ramapo junior

Luke Hulbert, Wayne Hills senior

Ethan Marich, Don Bosco junior

Daniel Moor, Northern Highlands sophomore

John Mustard, Bergen Catholic sophomore

Ty Oller, Don Bosco junior

Aidan Patton, Ramapo junior

Lukas Peterson, Don Bosco sophomore

Alex Zeng, Northern Highlands senior

Boys Swimmer of the Year

Aaron Baltaytis, Tenafly junior

Steven Bendoraitis, New Milford senior

Chris Jackson, Hackensack junior

William Kaminski, Tenafly senior

Jack Krause, Northern Highlands senior

Eric Lee, Demarest sophomore

Girls Swimmer of the Year

Julia Bartoszewicz, Passaic Tech senior

Cornelia Fox, Immaculate Heart sophomore

Katie Lawrence, Indian Hills freshman

Sarah Rodrigues, Wayne Valley freshman

Sydney Severini, Immaculate Heart senior

Grace Weaver, Wayne Valley senior

Boys Bowler of the Year

Collin Goldberg, West Milford senior

Daniel Jeetan, Wallington junior

Zachary Jordan, Wayne Hills senior

Andrew Lee, Glen Rock junior

Aavinaash Rampersad, Cliffside Park senior

Shane Yodice, West Milford senior

Girls Bowler of the Year

Natalie Christopher, Indian Hills junior

Erica Cuciti, Wayne Hills junior

McKenzie Flynn, Bergen Tech junior

Sara Holden, Northern Highlands senior

Rachel Lee, Bergen Tech senior

Lexi Mullins, Dumont senior

Boys Indoor Track & Field Athlete of the Year

Dylan Decambre, Bergen Tech junior

Souleymane Fall, Bergenfield senior

Fabian France, Bergen Catholic senior

Luke Gnospelius, Ridgewood senior

Jayson Harmer, Hawthorne senior

Jacob Heredia, Clifton senior

Tyson Lowe, Fort Lee senior

Connor Munson, Westwood senior

Nathan Storz, Emerson senior

Amiri Whittle, Hackensack senior

Joshua Yoon, Cresskill sophomore

Max Zuckerman, Pascack Hills senior

Girls Indoor Track & Field Athlete of the Year

Christina Allen, River Dell sophomore

Molly Bennett, Northern Highlands senior

Fiona Carter, Paramus Catholic senior

Remy Dubac, Clifton junior

Talia Hutchinson, Ridgewood junior

Emma Keating, Pompton Lakes junior

Norina Khanzada, Tenafly junior

Michelle Lee, Demarest senior

Kiley Mironenko, Waldwick senior

Angelina Perez, Lakeland senior

Lucia Rabolli, Ridgewood senior

Casey Sullivan, Demarest senior

Boys Golfer of the Year

Jun Chun, Old Tappan sophomore

Harry Cohen, Ramapo freshman

Dylan Gallagher, Dwight-Englewood senior

Jayden Ko, Tenafly junior

Thomas O'Neill, Bergen Catholic senior

Liam White, Bergen Catholic junior

Girls Golfer of the Year

Marisa Flores, Immaculate Heart sophomore

Inha Jun, Holy Angels freshman

Angelina Kim, Holy Angels freshman

Angela Lee, Immaculate Heart senior

Amelia Shen, Holy Angels junior

Emma Shen, Bergen Tech senior

Softball Player of the Year

Isabella Chugranis, Old Tappan senior

Natalie Graham, Emerson junior

Claire Guitmann, Tenafly senior

Cara Kochakian, Immaculate Heart senior

Savanna McHale, Weehawken sophomore

Jocelyn Moody, Immaculate Heart senior

Gabby Park, Immaculate Heart senior

Natalie Rietema, Lakeland senior

Savannah Ring, Ramapo senior

Riley Sobel, Bergen Tech junior

Boys Lacrosse Player of the Year

Brian Buono, Northern Highlands senior

Colton Carfello, Don Bosco sophomore

Dylan Connors, West Milford senior

Will Consoli, Glen Rock senior

Cole Cunningham, Ridgewood senior

Drew Golden, Westwood senior

Connor Gorman, Don Bosco senior

Connor Kehm, Don Bosco senior

Nico Kross, St. Joseph senior

Koleton Marquis, Don Bosco senior

Nicholas Muller, Bergen Catholic senior

Ben Roberts, Tenafly senior

Girls Lacrosse Player of the Year

Emily Danahy, Holy Angels senior

Kaitlyn Davies, Wayne Hills senior

Lindsey Devir, Ridgewood junior

Gwen Flusche, Ridgewood senior

Abby Henderson, Northern Highlands junior

Meghan Hogan, Ramapo senior

Ava Kearl, Northern Highlands junior

Jaylin Locke, Ridgewood senior

Reaghan Lomascola, Lakeland junior

Keira Savage, Ridgewood senior

Alexa Wolfe, Ramapo senior

Ally Zamparelli, Glen Rock sophomore

Boys Volleyball Player of the Year

Itay Akad, Fair Lawn senior

CJ Barker, Don Bosco senior

Kendrick Edmondson, Bergenfield senior

Masa Hamada, Bergenfield senior

Julian Jasiak, Lakeland senior

Cobey Sedaka, Fair Lawn senior

Baseball Player of the Year

Joe Agar, Westwood senior

Phil Centineo, Waldwick senior

Caden Dana, Don Bosco senior

Chad Falcon, St. Joseph junior

Joe Grasso, Ridgewood senior

William Kirk, Ramsey sophomore

Alex Kranzler, Old Tappan junior

Niko Logothetis, Ramapo senior

Nazier Mulé, Passaic Tech senior

Juan Peralta, Clifton senior

Boys Tennis Player of the Year

Sandeep Alapati, Bergen Tech senior

Josh Greene, Dwight-Englewood sophomore

Balraj Idnani, Park Ridge freshman

Ajay Kartik, Northern Highlands sophomore

Russell Oh, Demarest senior

Luke Patelsky, Pascack Hills senior

Boys Track Athlete of the Year

Jack Attali, Demarest junior

Dylan Decambre, Bergen Tech junior

Fabian France, Bergen Catholic senior

Jacob Heredia, Clifton senior

Alexander Kislenko, Fair Lawn senior

Jaden Marchan, Leonia sophomore

Girls Track Athlete of the Year

Christina Allen, River Dell sophomore

Izzie Anzaldo, Ramapo senior

Sanai Bryant, Dumont senior

Abby Dennis, Old Tappan sophomore

Angelina Perez, Lakeland senior

Lucia Rabolli, Ridgewood senior

Boys Field Athlete of the Year

Luke Gnospelius, Ridgewood senior

George Kalkanis, Mahwah junior

Danny Mikay, Demarest senior

Benji Shue, Bergen Catholic freshman

Nathan Storz, Emerson senior

Max Zuckerman, Pascack Hills senior

Girls Field Athlete of the Year

Taniya Giles, Clifton senior

Shannon Harnett, Lakeland junior

Emma Keating, Pompton Lakes junior

Hailey Romero, Fair Lawn senior

Casey Sullivan, Demarest senior

Niki Woods, Demarest senior

Have you RSVP'd?

If you haven't yet RSVP'd for the 2022 North Jersey Sports Awards, please fill out the form below.

This article originally appeared on NorthJersey.com: North Jersey Sports Awards: Here are all the 2022 nominees