Portage County sports scoreboard for Monday, November 28

HIGH SCHOOL

GIRLS BASKETBALL

MONDAY’S SCORES

Brookfield 51, Waterloo 41

Cloverleaf 60, Ravenna 36

Ellet 62, Southeast 40

SUMMARIES

CLOVERLEAF 60, RAVENNA 36

RAVENNA (1-1, 0-1) — Carney 4 1-2 10, Kainrad 2 1-1 5, Clark 2 0-0 5, Schofield 1 2-2 5, Farris 1 2-5 4, White 1 0-0- 3, Henderson 1 1-4 3, Sandifer 0 1-4 1. Totals: 12-47 8-18 36.

CLOVERLEAF (3-1, 1-0) — Barth 6 1-2 14, Cavey 4 1-2 9, Foky 3 3-5 9, Hibler 3 0-0 7, Malikowski 2 2-2 6, Seiwerth 2 1-3 5, Carske 1 1-2 4, Gucker 1 2-2 4, Armogida 0 1-2 1, Kreider 0 1-2 1, Crow 0 0-2 0. Totals: 21-73 13-24 60.

Ravenna - 8 - 10 - 9 - 9 — 36

Cloverleaf - 13 - 16 - 19 - 12 — 60

3-Point Goals: Whie, Clark, Carney, Schofield, Hibler, Barth, Carske. Fouls: Clo., 17-16. Rebounds: Rav., 28 (Farris 10); Clo., 42 (Cavey 6). Turnovers: Rav., 30-18.

ELLET 62, SOUTHEAST 40

SOUTHEAST (2-1) — Fischer 4-7-15, McPeak 1-4-6, Keto 2-1-5, Morris 2-0-4, Long 1-2-4, Grope 2-0-4, Foor 1-0-2. Totals: 13 14-16 40.

ELLET (2-1) Holmes 12-4-31, Knight 2-3-8, Parks 3-0-6, Wenzel 2-1-5, Tavares 2-0-4, Shaw 1-0-2, Knaff 1-0-2, Henderson 1-0-2, Singletary 1-0-2. Totals: 25 8-20 62.

3-Point Goals: Holmes 3, Knight. Fouls: Ell., 18-13. Rebounds: SE, 23 (Keto 6, Fischer 6); Ell., 31 (Holmes 8, Moore 8). Turnovers: SE, 32-22.

BOYS BOWLING

METRO ATHLETIC CONFERENCE PRE-SEASON

At Spins Bowl, Kent

Team scores: 1, Norton 4,227; 2, Ravenna 4,151; 3, Woodridge 3,928; 4, Springfield 3,927; 5, Coventry 3,651; 6, Streetsboro 3,281; 7, Cloverleaf 3,080.

Top series: Parker Addison, Ravenna 694; Nick Phelps, Norton 692; Jacob Robinson, Norton 677.

Ravenna (4,151): Parker Addison 694, Jacob Champ 592, Jake Stefeansic 596, Kevin Robbins 583, Carson Schueller 536. Streetsboro (3,281): Noah Newman 526, Bryson Jacobs 274, Ryan Golubski 5909, Connor Sevens 612, Josh Williams 369.

ROOTSTOWN 2,742; HOBAN 2,086

At Spins Bowl, Kent

Rootstown (2,742): Joey Andrews 223-229 452, Sean Boveington 222-171 393, Justin Miller 202-257 459, Nick Nieswanger 215-255 470, Dylan Noll 191. Totals: 1,045, 1,103; Baker games: 191-170-233. Hoban (2,086): Grant Linder 199-154 353, Will Juvan 135-145 280, Joe Bannister 183-177 360, Nick Fortuato 158-148 306. Totals: 804-737; Baker games: 213-169-163. Records: Rootstown 1-0, Hoban 0-1.

GIRLS BOWLING

METRO ATHLETIC CONFERENCE PRE-SEASON

At Spins Bowl, Kent

Team scores: 1, Springfield 3,417; 2, Cloverleaf 3,213; 3, Ravenna 3,180; 4, Coventry 2,931; 5, Norton 2,799; 6, Woodridge 2,793.

Top series: Melania Martin, Springfield 573, Rae Ann Hlavarty, Cloverleaf 554, Amanda Morton, Coventry 548; Zoe Bevilacqua, Ravenna 532.

Ravenna (2,293): Samantha Roman 363, Zoe Bevilacqua 532, Abbie Smith 452, Ashlyn Williams 469, Alannah Raffa 477.

HOBAN 2,155, ROOTSTOWN 1,993

At Spins Bowl, Kent

Hoban (2,155): Jocelyn McAninch 124-150 274, Sarah Ross 138-133 271, Kaitly Steuckel 179-184 363, Charity Boley 197-149 346, Carly Jones 152-222 374. Totals: 790-838; Baker games: 158-169-200. Rootstown (1,993): Natalie Hammerschmidt 151-163 314, Tracey Lohman 159-136 295, Maggie Frick 19-192 361, Emma Day 122, Payton Curall 11-192 353, Elli Campbell 120. Totals: 762-803; Baker games: 140-136-152. Records: Hoban 1-0, Rootstown 0-1.

FOOTBALL

State championships schedule

All games at Tom Benson Hall of Fame Stadium

Thursday

Division II

Akron Archbishop Hoban (14-1) vs. Toledo Central Catholic (14-1), 7 p.m.

Friday

Division V

Ironton (15-0) vs. Canfield South Range (15-0), 10:30 a.m.

Division III

Canfield (13-1) vs. Carroll Bloom-Carroll (14-1), 3 p.m.

Division I

Lakewood St. Edward (14-1) vs. Springfield (13-1), 7:30 p.m.

Saturday

Division VI

Maria Stein Marion Local (15-0) vs. Kirtland (15-0), 10:30 a.m.

Division VII

New Bremen (12-3) vs. Warren John F. Kennedy (13-1), 3 p.m.

Division IV

Cin. Wyoming (15-0) vs. Cle. Glenville (14-0), 7:30 p.m.

CALENDAR

TUESDAY

HIGH SCHOOL

Boys Basketball

Streetsboro at Roosevelt, 7:30

Rootstown at Akron Springfield, 7

Southington Chalker at Crestwood, 6:45

Windham at Waterloo, 7

Garfield at Southeast, 7

Girls Basketball

Akron Springfield at Field, 7

Crestwood at Wickliffe, 6

Bowling

Bedford at Crestwood, 4

WEDNESDAY

HIGH SCHOOL

Girls Basketball

Roosevelt at Tallmadge, 7

Ravenna vs. Coventry at Rocket Mortgage Fieldhouse, 3

Mogadore at Rootstown, 7

Aurora at Barberton, 7

Southeast at Warren JFK, 5:30

Bowling

Rootstown at East Canton, 4

Garfield at Crestview, 4

Swimming

Barberton at Roosevelt, 5:30

Aurora at Copley, 5:30

THURSDAY

HIGH SCHOOL

Girls Basketball

Ravenna at Streetsboro, 7

Rootstown at East Canton, 7:30

Cloverleaf at Field, 7

Waterloo at St. Vincent-St. Mary, 7:30

Bowling

Cloverleaf at Ravenna, 3:45

Norton at Streetsboro, 3:45

Rootstown at Berkshire, 4

Lakeside at Crestwood, 4

Ice Hockey

Roosevelt vs. CVCA (KSU Ice Arena), 7

Swimming

Aurora at Twinsburg, 6:30

Wrestling

Streetsboro at Wadsworth, 6

FRIDAY

HIGH SCHOOL

Boys Basketball

Ravenna at Cloverleaf, 7:30

Streetsboro at Norton, 7

Mogadore at Rootstown, 7

Akron Springfield at Field, 7

Aurora at Chardon, 5

Southeast at Newton Falls, 7:30

Windham at Garfield, 7

Girls Basketball

Richmond Heights at Crestwood, 6:45

Southeast at Newton Falls, 5:30

Bowling

Stow at Roosevelt, 4

Rootstown at Akron Springfield, 3:45

Ice Hockey

Aurora vs. North Olmsted, 9

Wrestling

Crestwood, Aurora, Garfield at Solon Tournament, 4:30

SATURDAY

HIGH SCHOOL

Boys Basketball

Roosevelt vs. Field, 7

Wickliffe at Crestwood, 12:30

Bristol at Garfield, 7

Girls Basketball

Roosevelt at Revere, 1

Rootstown at Windham, 4

Mathews at Waterloo, 1:30

Aurora at Medina Highland, 1

Hubbard at Garfield, 12:30

Bowling

Crestwood at Wickliffe tournament, noon

Ice Hockey

Roosevelt vs. Solon (KSU Ice Arena), 9:25 am

Roosevelt vs. Parma Senior (KSU Ice Arena), 3:30

Swimming

Lake at Roosevelt, 3

Aurora at Solon, 1

Wrestling

Field at Hillsdale Tournament, 10 am

Crestwood, Aurora, Garfield at Solon Tournament, 9:30 am

Waterloo at Malvern Tournament, 9 am

This article originally appeared on Record-Courier: Portage County high school and college scores, summaries and schedules