Portage County sports scoreboard for Thursday, December 1

HIGH SCHOOL

GIRLS BASKETBALL

AREA SCORES

Streetsboro 65, Ravenna 36

Rootstown 59, East Canton 13

Field 46, Cloverleaf 41

St. Vincent-St. Mary 60, Waterloo 18

SUMMARIES

ST. VINCENT-ST. MARY 60, WATERLOO 18

WATERLOO (0-3) — Couts 4-1-9, B.English 0-1-1, Mazur 1-0-3, K.Englis 2-1-5, N/A 0-0-0. Totals: 7 3-13 18.

ST. VINCENT-ST. MARY (2-0) — Torres 5-3-13, King 5-0-11, Gray 4-1-10, Batchik 4-0-8, Pryor 2-0-4, Moss 1-2-4, Smith 1-0-3, Metcalf 1-0-3, Cotton 0-2-2, Zuelch 1-0-2. Totals: 24 8-9 60.

Waterloo - 2 - 2 - 8 – 6 — 18

STVM - 20 -2 0 - 9 - 11 — 60

3-Point Goals: Mazur, Smith, Gray, King, Metcalf.

FIELD 46, CLOVERLEAF 41

FIELD: McKayla Miller 1 0-3 2, Abby Harlin 2 1-2 5, Delilah Rahe 8 8-15 24, Anna Harlin 1 0-2 2, Ally Harlin 3 0-7 7, Sarah Balzar 3 0-0 6. Totals 18 9-29 46.

CLOVERLEAF: Saige Foky 2 1-1 6, Emma Hibler 1 0-1 2, Meghan Cavey 4 3-6 11, Mackenzie Seiwerth 1 0-0 2, Merrin Crow 0 1-2 1, Evie Barth 8 0-2 17, Kayla Shook 0 2-2 2. Totals 16 7-14 41.

Field-11-4-12-19 – 46

Cloverleaf-8-7-12-14 – 41

3-Point Goals: Harlin, Foky, Barth. Rebounds: Field 43 (Rahe 14), Cloverleaf 29 (Cavey 11). Total fouls: Cloverleaf 22-17.

STREETSBORO 65, RAVENNA 36

RAVENNA: Breena Kainrad 5 0-0 10, Kyla Carney 4 4-9 13, Mary Laudato 1 0-0 2, Miryah Sandifer 2 0-0 4, Faith Farris 2 0-0 5, Jalysia Thompson 1 0-0 2. Totals 15 4-9 36.

STREETSBORO: Maiya Taylor 2 5-6 10, Sydney Abbuhl 5 1-2 14, Carlee Bedford 6 0-3 14, Naomi Benson 6 0-0 12, Ella Kassan 1 2-3 4, Reanne Barzal 1 2-2 4, Madelyn Hajec 2 2-2 7. Totals 23 12-18 65.

Ravenna-11-10-8-7 – 36

Streetsboro-16-15-23-11 – 65

3-Point Goals: Carney, Farris, Taylor, Abbuhl 3, Bedford 2, Hajec).

ROOTSTOWN 59, EAST CANTON 13

ROOTSTOWN (4-1): Kelsie Hamrick 2 2-2 6, Kylie McColloch 1 0-0 2, Abby White 3 1-1 7, Lindsay Smith 3 0-0 6, Addy German 1 0-0 2, Melanie Plecko 2 0-0 4, Aubrey Kline 2 1-2 5, Porter Smith 4 0-0 9, Brooklynn McIntyre 5 1-2 12, Sasha Nichols 2 0-0 5, Nadia Lough 1 1-4 3. Totals 25 6-11 59.

EAST CANTON (1-1): Audrey Wade 4 0-0 8, Annie Carter 1 0-2 2, Chelsea Barnett 1 0-0 2, Anna Baker 0 1-2 1, Mikenzie Helms 0 0-0 0. Totals 6 1-4 13.

Rootstown-21-15-13-10 – 59

East Canton-6-0-3-4 – 13

3-Point Goals: Smith, McIntyre, Nichols. Rebounds: Rootstown 34 (McIntyre, Lough 7), East Canton 23. Total fouls: Rootstown 9-8.

FOOTBALL

State championships

All games at Tom Benson Hall of Fame Stadium

Thursday

Division II

Tol. Cent. Cath. 28, Akron Hoban 21

Friday

Division V

Ironton (15-0) vs. Canfield South Range (15-0), 10:30 a.m.

Division III

Canfield (13-1) vs. Carroll Bloom-Carroll (14-1), 3 p.m.

Division I

Lakewood St. Edward (14-1) vs. Springfield (13-1), 7:30 p.m.

Saturday

Division VI

Maria Stein Marion Local (15-0) vs. Kirtland (15-0), 10:30 a.m.

Division VII

New Bremen (12-3) vs. Warren John F. Kennedy (13-1), 3 p.m.

Division IV

Cin. Wyoming (15-0) vs. Cle. Glenville (14-0), 7:30 p.m.

CALENDAR

FRIDAY

HIGH SCHOOL

Boys Basketball

Ravenna at Cloverleaf, 7:30

Streetsboro at Norton, 7

Mogadore at Rootstown, 7

Akron Springfield at Field, 7

Aurora at Chardon, 5

Southeast at Newton Falls, 7:30

Windham at Garfield, 7

Girls Basketball

Richmond Heights at Crestwood, 6:45

Southeast at Newton Falls, 5:30

Bowling

Stow at Roosevelt, 4

Rootstown at Akron Springfield, 3:45

Ice Hockey

Aurora vs. North Olmsted, 9

Wrestling

Crestwood, Aurora, Garfield at Solon Tournament, 4:30

KENT STATE

Men’s basketball vs. South Dakota State, 7

Wrestling at Cliff Keen Las Vegas Invitational

SATURDAY

HIGH SCHOOL

Boys Basketball

Roosevelt vs. Field, 7

Wickliffe at Crestwood, 12:30

Bristol at Garfield, 7

Girls Basketball

Roosevelt at Revere, 1

Rootstown at Windham, 4

Mathews at Waterloo, 1:30

Aurora at Medina Highland, 1

Hubbard at Garfield, 12:30

Bowling

Crestwood at Wickliffe tournament, noon

Ice Hockey

Roosevelt vs. Solon (KSU Ice Arena), 9:25 am

Roosevelt vs. Parma Senior (KSU Ice Arena), 3:30

Swimming

Lake at Roosevelt, 3

Aurora at Solon, 1

Wrestling

Field at Hillsdale Tournament, 10 am

Crestwood, Aurora, Garfield at Solon Tournament, 9:30 am

Waterloo at Malvern Tournament, 9 am

KENT STATE

Wrestling at Cliff Keen Las Vegas Invitational

SUNDAY

KENT STATE

Women’s basketball vs. St. Bonaventure, 2

This article originally appeared on Record-Courier: Portage County high school and college scores, summaries and schedules