Read before you vote: List of candidates and races for the Aug. 18 Florida primary

Miami Herald Staff
·3 min read

Read about the major candidates, races and referendums in Miami-Dade and Miami before the Aug. 18, 2020, Florida primary. This list will be updated frequently. For recommendations from the Miami Herald Editorial Board, click here.

Voters and candidates to return to the polls as early voting begins Monday in Miami

Here are the Miami Herald recommendations for the August 18 Florida primary

Representative in Congress, District 23 (Republicans only):

  • Michael Kroske

  • Carla Spalding

Representative in Congress, District 23 (Democrats only):

  • Jennifer “Jen” Perelman

  • Debbie Wasserman Schultz

Representative in Congress, District 24 (Democrats only):

  • Ricardo De La Fuente

  • Sakinah Lee Lehtola

  • Frederica Wilson



Representative in Congress, District 26 (Republicans only):

  • Omar Blanco

  • Carlos Gimenez

Representative in Congress, District 27 (Republicans only):

  • Juan Fiol

  • Raymond Molina

  • Maria Elvira Salazar

State Attorney, 11th Judicial Court

  • Katherine Fernandez Rundle

  • Melba V. Pearson

State Senator, District 35 (Democrats only):

  • Daphne Campbell

  • Wilbur Harbin

  • Erhabor Ighodaro

  • Shevrin “Shev” Jones

  • Cynthia Ann Stafford

  • Barbara Watson

State Senator, District 39 (Democrats only):

  • Javier E. Fernandez

  • Daniel “Dan” Horton-Diaz

State Representative, District 102:

  • Dennis Hinds

  • Felicia Simone Robinson

  • Matthew Tisdol

  • David Williams Jr.

State Representative, District 103 (Republicans only):

  • Tom Fabricio

  • Nelson Rodriguez

State Representative, District 105 (Republicans only):

  • Pedro Barrios

  • David Borrero

  • Bibiana Potestad

State Representative, District 105 (Democrats only):

  • Javier Estevez

  • Maureen Porras

State Representative, District 107:

  • Christopher Benjamin

  • Ulysses “Buck” Harvard

State Representative, District 108:

State Representative, District 112 (Republicans only):

  • Bruno A. Barreiro

  • Rosa Maria “Rosy” Palomino

State Representative, District 114 (Democrats only):

  • Jean-Pierre Bado

  • Sue “Susi” Loyzelle

State Representative, District 116 (Republicans only):

  • Gabriel Garcia

  • Daniel A. Perez

State Representative, District 117:

  • Kevin Chambliss

  • Harold Ford

  • Jessica Laguerre Hylton

State Representative, District 120 (Republicans only):

  • James “Jim” Vernon Mooney Jr.

  • Rhonda Rebman Lopez

  • Alexandria Suarez

Circuit Judge 11th Judicial Circuit Group 55:

  • Olanike “Nike” Adebayo

  • Joe Perkins

Circuit Judge 11th Judicial Circuit Group 57:

  • Carmen Cabarga

  • Roderick “Rod” Vereen

Circuit Judge 11th Judicial Circuit Group 65:

  • Denise Martinez-Scanziani

  • Thomas J. Rebull

Circuit Judge 11th Judicial Circuit Group 67:

  • Marcia Giordano Hansen

  • Mavel Ruiz

Circuit Judge 11th Judicial Circuit Group 75:

  • Rosy Anette Aponte

  • Dava J. Tunis

Miami-Dade County Commissioner, District 1:

  • Sybrina Fulton

  • Oliver Gilbert

Miami-Dade County Commissioner, District 3:

  • Brian Dennis

  • Keon Hardemon

  • Monester Lee Kinsler

  • Eddie Lewis

  • Tisa McGhee

  • Gepsie M. Metellus

Miami-Dade County Commissioner, District 5:

  • Renier Diaz de la Portilla

  • Eileen Higgins

  • Miguel C. Soliman

Miami-Dade County Commissioner, District 7:

  • Cindy Lerner

  • Raquel Regalado

  • Michael A. Rosenberg

  • Rafael “Ralph” Suarez

Miami-Dade County Commissioner, District 9:

  • Mark Coats

  • Johnny G. Farias

  • Marlon Hill

  • Elvis R. Maldonado

  • Kionne McGhee

Miami-Dade County Commissioner, District 11:

  • Robert Asencio

  • Cristhian Mancera

  • Joe A. Martinez

Miami-Dade County Commissioner, District 13:

  • Rene Garcia

  • Adrian Jesus Jimenez

Miami-Dade Mayor:

Miami-Dade Property Appraiser:

Miami-Dade School Board, District 3:

  • Lucia Baez-Geller

  • Raquel Bild-Libbin

  • Marcela Gomez-Bogomolni

  • Joshua Levy

  • Russ Rywell

Miami-Dade School Board, District 5:

  • Christi Fraga

  • Jaime A. Petralanda

  • Michel Diaz Suarez

  • Mara Zapata

Miami-Dade School Board, District 7:

  • Marie Flore Lindor-Latortue

  • Lubby Navarro

  • Lorraine Ordenes Real

Miami-Dade School Board, District 9:

  • Esther “Shelly” Fano

  • Justin A. Koren

  • Nancy Lawther

  • Dennis C. Moss

  • Luisa Santos

Miami-Dade municipal races and ballot measures: