Here are the recipients of ASU’s 2024 Faculty and Staff Awards
SAN ANGELO, Texas (Concho Valley Homepage) — On February 13, a ceremony was held in the Houston Harte University Center that honored over 120 Angelo State University faculty and staff members.
According to a release from ASU, staff received awards for their years of service to the university during the ceremony with Colgate Spunks in information technology and Ned Strenth in biology being recognized for their 45 years with ASU. Leslie Mayrand in the Archer College of Health and Human Services received the 40-Year Service Award and Ralph Garcia with facilities management was awarded the 35-Year Service Award.
30-Year Service Awards:
Faustino Aguilar – Information Technology
David Bixler – College of Graduate Studies and Research
Jason Brake – Information Technology
Rickey Lasly – Financial Aid and Scholarships
Paul Swets – College of Science and Engineering
20-Year Service Awards:
Rosalinda Castro (retired) – Registrar’s Office
Michael Dixon – Biology
Catarino “Cat” Galvan – Facilities Management
Clint Havins – Student Life
Richard Jones – Freshman College
Seth Lacy – Central Receiving/Supply
Jessica Manning – Business Services
Mark Multer – Facilities Management
Brian Porter – Facilities Management
Joseph Satterfield – Physics and Geosciences
Travis Scott – Athletics
Judy Stanley – Athletics/Ticket Office
Carey Taylor – Information Technology/eLearning
ASU clay target team shoots for stars at regional contest
15-Year Service Awards:
Kimberly Adams – Alumni Association
Mario Barrientos – Mathematics
Jackie Baxter – Controller’s Office
Paula Bradley – Mail Services
Tanner Bryant – Information Technology
Jeremy Conner – Facilities Management
Robert Cope – Agriculture
Jason Edgar – Facilities Management
Martha Faz (retired) – Office of the Provost and Vice President for Academic Affairs
Donna Gee – Teacher Education
Beverly Greenwald – Nursing
Teresa “Tay” Hack – Psychology
Chad Harris – Registrar’s Office
Brian Jackson – Information Technology
Constance Kelly – Visual and Performing Arts
Melissa King – Admissions
Jennifer Lennon – Office of the President
Michael McCarver – Information Technology
Luann McCorkle – Human Resources
Travis McCorkle – Athletics
Rudy Montalvo – Facilities Management
Edith Osborne – Chemistry and Biochemistry
Mandy Osborne – Curriculum and Instruction
Corey Owens – Agriculture
Katie Plum – College of Graduate Studies and Research, Sponsored Projects
Sandra Rosser – OneCard and Parking Services;
Warren Simpson (retired) – Kinesiology
Amy Smith – Freshman College
Kaylah Torres – Testing Center
Orlando Villarreal – University Police
Chuck Waddington – Athletics
Scott Williams – Physics and Geosciences
10-Year Service Awards:
Kenna Archer – Dr. Arnoldo De Leon Department of History
Anna Arreola – Natalie Zan Ryan Department of English and Modern Languages
Olivia Castro – David L. Hirschfeld Department of Engineering
Jimmy Cockerell – Information Technology
Drew Curtis – Psychology
Jordan Daniel – Kinesiology
Brook Dickison – Curriculum and Instruction
Laurel Fohn – Biology
Spencer Gustin (retired) – Facilities Management
Ruben Limon – Facilities Management
Farrah Lokey – Financial Aid and Scholarships
Daniel Martinez – College of Education
David Martinez – University Police
Makensie McCormick – Nursing
Kelly Moore – Physical Therapy
Amanda Putman – Porter Henderson Library
Riley Raschke – Information Technology
Vickie Rodriguez – Psychology
Christabel Romine – Norris-Vincent College of Business
Chase Runyan – Agriculture
Robin Sebolt – Payroll Services
Gregory Smith – Chemistry and Biochemistry
Roland Tijerina – University Police
Damon Zak – Information Technology
Ralph Zehnder – Chemistry and Biochemistry
ASU Cheer announces two cheer clinics in March
Five-Year Service Awards:
Daniel Anderson – Visual and Performing Arts
Kyle Beran – Chemistry and Biochemistry
Becky Bray – Chemistry and Biochemistry
Dessie Davis – Natalie Zan Ryan Department of English and Modern Languages
Jenny Davis – Accounting, Economics and Finance
Laurie Dickmeyer – Dr. Arnoldo De Leon Department of History
Manuel Garcia Ruiz – David L. Hirschfeld Department of Engineering
Scott Gartman – Communications and Marketing
Adrienna Gonzalez – Nursing
Judith Gonzale – Natalie Zan Ryan Department of English and Modern Languages
Stevan Graves – Facilities Management
Samuel Guevara – Facilities Planning and Construction
Mohammad Haque – David L. Hirschfeld Department of Engineering
Jan Heinen (retired) – Sponsored Projects
Chastity Howard – Special Events Facilities and Services
Dru Kure – Financial Aid and Scholarships
Austin Marlett – Information Technology
Kimberly Marshall – Controller’s Office
Richard Martinez (retired) – Facilities Management
Mary Ellen Moreno – Multicultural Center
Thomas Moriarty – University Police
Sam Mote – Athletics
Simon Pfeil – Mathematics
Danielle Plecenik – Title IX Office
Joyce Reed – Freshman College
Mark Rehm – Counseling Services
Christopher Shar – Social Work and Sociology
Elizabeth Koeman-Shields – Physics and Geosciences
Brittany Smith – Title IX Office
Peggy Speetzen – Counseling Services
Robert Sport – Admissions
Jeremy St. John – Management and Marketing
Tammy Stafford – Nursing
Andrew Tiger – Norris-Vincent College of Business
Jacqueline Vele – Nursing
Kyrie Villa – Counseling Services
Susan Whitaker – Mathematics
Jun Wu – Security Studies and Criminal Justice
Randy Young – Facilities Management
For the latest news, weather, sports, and streaming video, head to ConchoValleyHomepage.com.